Waterweg 11 Schiedam raakt zes miljoen kwijt Graafwerk in 'volksbos' stilgelegd Betrokkenen ontucht-affaire eisen opheldering van politie Minder geld voor stadsvernieuwing; meer voor Vlaardingen Beginnende agenten leren het vak Chaos door ongeval op rijksweg A 20 Onderzoek: geen alg in surfplas Weer nakomelingen bevers Biesbosch Redactie Stads TV tegen nieuwe hoofdredacteur Fatale grap met revolver Opgepakt na achtervolging Tweetal wilde 'gratis' slapen Prijzen voor amateurtoneel Inbraak op klaarlichte dag Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 juni 1993 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Een ogenschijnlijk simpel verkeersongeval op rijksweg A 20 heeft vanmorgen voor een enorme verkeerschaos op de ring rond Rotterdam geleid. Kort na zeven uur botste op de A 20 (richting Hoek van Holland) ter hoogte van het Schlepleln een vrachtwagen achterop een andere vrachtwagen. De chauffeur van de eerst genoemde vrachtwagen raakt hier» bij in zijn cabine bekneld en moest door de brandweer uit zijn benarde positie worden bevrijd. Het slachtoffer is met lichte verwondingen naar het Sint Franclscus Gasthuis afgevoerd. Door de ravage waren eerst korte tijd alle drie de rijbanen en later geruime tijd twee rijstroken gestremd. Op de A 20 stond al snel een kilometers lange file in de richting Hoek van Hol land, op een gegeven moment zelfs tot voorbij Moordrecht, meer dan eff kilometer. Ook op de A16 (richting Terbregseplein) en op de A 20 (rich ting Gouda) kwam het verkeer vast te zitten. Foto Roe) Dijkstra Biesbosch - Voor het tweede achtereenvolgende jaar zorgen de bevers in de Biesbosch ruimschoots voor nakomelingen. Van twee paartjes staat al vast dat zij jongen hebben voortgebracht. Eén ouderpaar is zelfs uitzonderlijk produktief geweest, laat mede werker R. Koetsier van Staatsbosbeheer weten. „Zij hebben vijf jongen ter wereld gebracht, terwijl twee of drie gebruikelijk is bij bevers." Koetsier en zijn collega's houden nog tien burchten in de gaten, waar misschien ook jongen zijn geboren. Vorig jaar kon Staatsbosbeheer eindelijk goed nieuws over de bevers melden, Voor het eerst sinds de dieren in 1988 bij wijze van experiment in Neder land waren uitgezet, zorgden zij toen voor behoorlijk wat nageslacht. De jaren daarvoor hadden zij het la ten afweten: pas in 1990 werden de eerste twee jon gen geteld en ook in 1991 was het aantal jonge bevers niet hoopgevend, temeer daar ervoor het derde ach tereenvolgende jaar een zending bevers uit het oos ten van Duitsland was overgebracht. Een extra domper vormde toen het grote aantal die ren dat dood was aangetroffen. De vraag werd zelfs gesteld of de vervuiling van de Biesbosch de bevers toch noodlottig zou worden. In dat geval zou het ex periment tot mislukken zijn gedoemd. Maar in 1992 sloeg het pessimisme om in optimisme. Staatsbosbe heer vond dat jaar geen dode bevers meer en in drie burchten werden minstens zeven jongen gesigna leerd. Daarmee kwam het totaal aantal bevers op een kleine veertig. Deze herfst loopt het experiment af. Dan maakt de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bekend of de bevers mogen blijven. Omdat ze de landbouw nauwelijks schade hebben berokkend en de dijken met rust hebben gelaten, is de kans klein dat ze ais ongewenste vreemdeling worden uitgewe zen. Rotterdam - Het dagelijks bestuur van de Stichting Lokale Omroep Rotterdam (Slor) heeft presentator Jan de Hoop benoemd tot hoofdredacteur en direc teur van Stads TV. De redactie heeft het bestuur on middellijk laten weten geen vertrouwen te hebben in De Hoop en ook niet te verwachten dat dat vertrou wen hersteld zal worden. In een brief stelt de redac tie het bestuur van de Slor verantwoordelijk voor de gevolgen van de omstreden benoeming. De aanwijzing van een nieuwe hoofdredacteur/direc teur was nodig geworden door het vertrek naar de NOS van Laurens Borst, wiens (herbenoeming eer der eveneens door de redactie werd aangevochten. Zowel De Hoop als Borst hebben de afgelopen maan den tijdens alle conflicten rond Stads TV steeds niet de zijde van de redactie gekozen. De redactie heeft het bestuur in een eerdere fase la ten weten dat er iemand van buiten de huidige club aangesteld zou moeten worden om daar leiding aan te geven. Om die reden hebben enkele leden van de redactie recent ook bedankt toen ze voor de leiding gevende functie werden gevraagd. De redactie had na alle problemen van de afgelopen maanden gehoopt op rust voor de laatste maanden die nog resten tot er rond 1 september een vorm van samenwerking tussen Stads TV en Radio Rijnmond tot stand gekomen moet zijn. De redactie verwijt het bestuur van de Slor onkunde nu het toch weer ernstige verdeeldheid zaait in een periode dat Stads TV in onderhandeling is met Radio Rijnmond, het Omroep Bedrijf Rotterdam en de ge meente Rotterdam. De redactie van Stads TV heeft nog niet besloten tot stappen om zich tegen de benoeming van De Hoop te verzetten. Het bestuur van de Slor, dat de brief van de redactie gisteren nog niet had ontvangen, stelt de redactie op voorhand verantwoordelijk voor de ge volgen van een eventueel verzet. Volgens het langst zittend lid van het dagelijks be stuur van de Slor, penningmeester Van der Zee, was er geen enkel alternatief voor de benoeming. De re dactie heeft volgens ham nagelaten een naam te noe men van iemand van buiten die hoofdredacteur/di recteur zou kunnen worden. Van der Zee: „Ik ben enerzijds verbaasd over het ver zet van de redactie omdat ik dacht dat de realiteits zin was teruggekeerd en er weer een constructieve stemming bestond. Anderzijds ben ik niet verrast omdat ik met Stads TV heb geleerd om helemaal nér gens meer verbaasd over te zijn. Maar het is inder daad niet prettig wanneer er in deze cruciale fase weer onrust ontstaat." Schiedam/Vlaardingen - De stadsvernieuwing in Schiedam krijgt opnieuw een opdoffer als gevolg van een andere verde ling van de rijkssubsidies over de verschillende gemeenten. Verantwoordelijk wethouder Adri Reijnhout verwacht dat er tot 2003 zes miljoen gulden extra moet worden bezuinigd. Eer der dit jaar werd het Schiedamse budget verlaagd van 9 naar ge middeld 4,5 miljoen gulden per jaar. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft de nieuwe verdeling aangekondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Schiedam krijgt volgens de be windsman minder geld omdat er volgens hem in de stad een betere inkomensontwikkeling is ge weest dan verwacht. Het geld gaat naar andere ge meenten waar het gemiddelde in komen is gedaald. Vlaardingen hoort tot die categorie. Het inko men in 1984 gold tot dusver als uitgangspunt. In de nieuwe ver deelsleutel wordt uitgegaan van het gemiddelde inkomen in de gemeenten in 1989. „Wellicht dat Schiedam door de uitbreidingen in Schiedam- Noord wat rijker in die periode is geworden," zegt een teleurgestel de wethouder Reijnhout. ,,A1 kan ik me er niet zoveel bij voorstel len." Andere steden De wethouder voerde enkele maanden geleden actie tegen kor tingen op de stadsvernieuwing omdat hij vindt dat Schiedam bij de verdeling van de gelden in ver gelijking met veel andere steden juist slecht af is. In dat opzicht spiegelt hij zich graag aan buurgemeente Rotterdam. Niet alleen mogen er in zijn visie in Rotterdam relatief gezien veel meer woningen worden opge knapt, per huis stelt de staatsse cretaris in Rotterdam ook meer geld beschikbaar. Tot een herverdeling van de stadsvernieuwingsgeiden kwam het echter met. Wel deed Reijn hout zaken in een club van 23 stadsvernieuwingsgemeenten. Daar werd geregeld dat Schiedam de halvering van het budget pas na 1997 echt gaat merken. De stad leent de komende drie jaar geld van de andere gemeenten, waar door de stadsvernieuwing niet al te veel vertraging oploopt. Na 1997 worden de bedragen terug gestort. De verbetering van voor oorlogse woningen zal na die pe riode naar verwachting bijna stil komen te liggen. Reijnhout weet nog niet hoe hij de nieuwe tegenvaller gaat op vangen. Wellicht gaat hij in de club van 23 opnieuw pogen geld te lenen. „Maar of dat lukt zal la ter moeten blijken." Vlaardingen Heel wat blijer is Reijnhouts Vlaardingse collega en partijge noot mr. Ton van der Steen. De D66'er heeft berekend dat zijn stad jaarlijks ongeveer anderhal ve ton beter wordt van de maatre gel van Heerma. „Belangrijker is dat we door die verhoging weer in de categorie van directe gemeen ten terechtkomen. Dat betekent dat we in grotere vrijheid over het geld kunnen beschikken. Op dit moment moeten we op projectba sis om geld bij de provincie aan kloppen." Stagiaires van de politieschool hebben gisteren in Vlaardingen de grondbeginselen van het vak geleerd tijdens een bromfiets- controle. Op verschillende plaatsen hielden zij zowel 's morgens als 's middags brommers aan om die te onderwerpen aan een uitgebreid technisch onderzoek. De aankomende agenten deel den verschillende waarschuwingen uiten schreven één proces verbaal De komende dagen gaan de stagiaires opnieuw op pad met hun meet-apparatuur. Foto Roei dijkstra. Door Ben van Haren Vlaardingen - Graafwerkzaamhe den in het 'volksbos' in het Lieke- baertgebied zijn op verzoek van de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) opge schort. Provinciaal archeoloog drs. W.A.M. Hessing heeft gehoor gevonden bij wethouder Kees van der Windt met zijn pleidooi om twee zeer belangrijke vindplaat sen tussen Maassluissedijk en spoorlijn voorlopig ongemoeid te laten. „Tevens zal ik per brief de provincie onder de aandacht brengen dat vijf plaatsen op dat terrein archeologische waarde hebben," vertelt Van der Windt. Hessing kwam na onderzoek van twee medewerkers van het Insti tuut voor Prehistorie in Leiden tot de conclusie dat in ieder geval twee plekken gevrijwaard moe ten blijven van verstorende acti viteiten. De onderzoekers P.W. van den Broeke en W.KZ. van Zijverden stelden vast, dat daar woonplaatsen zijn terug te vinden uit de ijzertijd. Eerder zyn er al vondsten uit de Oude Ijzertijd, de Romeinse tijd en de Middeleeu wen gedaan. Zij verwachten nu echter restanten te kunnen bloot leggen van vestigingen van pio niers, die zich in de vierde eeuw voor Christus aan de noordoever van de Maasmond hebben opge houden. Dat zou een bijzondere vondst zijn omdat woonplekken uit die periode nog nooit op kreekruggen zijn aangetroffen. Het Leidse instituut heeft dit on derzoek uitgevoerd in opdracht van het Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf Zuid-Holland NV (Proav) om de effecten van de door haar gewenste vuilstort plaats op het bodemarchief na te gaan. Samen met Hessing deden Van den Broeke en Van Zijverden de aanbeveling om in ieder geval een stuk grond in de noordooste lijke hoek van het volksbos en een nabij de Maassluissedijk on gemoeid te laten. Graafwerk, zwa re belasting van de oude veenla gen, grondwaterpeilverlaging. aanplanting van diepwortelende bomen of andere activititeiten, die later opgravingen zouden be moeilijken moeten daar zeker worden vermeden, luidde het ad vies. De kans bestaat dat er nog meer interessante vindplaatsen op het terrein zijn te vinden. Archeoloog Hessing heeft wet houder Van der Windt nu gewe zen op de bijzondere waarde van het gebied voor het bodemarchief omdat Vlaardingen het onder houdswerk in het volksbos ter hand heeft genomen. De gemeen te deed dit nadat eerder het recre atieschap had gedreigd ontwate ringskanalen te gaan graven waardoor de helft van de onge veer zestienduizend geplante 'protestbomen' zouden sneuve len. Vlaardingen ziet mogelijkhe den tot een hoomvriendelijkere aanpak en heeft daar zelfs zestig duizend gulden voor gereser veerd. Het graafwerk is voorlopig stilgelegd en zal pas weer plaats vinden als het overleg over het veilig stellen van de archeologi sche vindplaatsen in het bewuste gebied is afgerond. Volgens Van der Windt moet er nog geruime tijd gewacht worden op de eindrapportage van de werkgroep van vertegenwoordi gers van provincie, Proav en ge meenten over een mogelijk alter natief voor de vuilstortplaats in het Lickebaertgebied. „Binnen kort komt wel de eerste rapporta ge, maar die gaat uitsluitend over de afvalstromen, waarmee Zuid- Holland rekening moet houden. Ze zegt nog niets over mogelijke alternatieven. Daarover verwacht ik pas in het najaar bericht van de werkgroep," vertelt de Vlaar dingse wethouder. De Stichting Groeiend Verzet ziet het recente ingrijpen van de Rijksdienst Oudheidkundig Bo demonderzoek als een nieuw suc ces in de strijd tegen de komst van de vuilstort. De stichting riep vorige maand, na het bekend wor den van het onderzoeksresultaat van de archeologen, het volksbos al uit tot openluchtmuseum. Vlaardingen - De vorige week bij vijf Vlaardingse kinderen geconstateerde rode vlekjes op de borst en rug zijn niet ver oorzaakt door algen in de surf- vyver ten westen van Vlaar dingen. Aanvankelijk is van die mogelijkheid uitgegaan omdat alle vijf de kinderen in genoemd water zijn geweest, maar onderzoek toont aan dat er geen algsoorten in zitten die de irritatie zouden kunnen hebben veroorzaakt. Ook de blauwoogalg, de meest .waar schijnlijke veroorzaker, is niet aangetroffen in de surfplas, „Het was een mogelijkheid," stelt politieman M. van Unen van de afdeling Bijzondere Wetten/Milieu met nadruk. „De vijf kinderen hadden al len, vorige week woensdag en donderdag, in die plas ge zwommen. Dan leg je al gauw een link." Geen bemoeienis Na de melding, die overigens werd gedaan door een groeps leidster van een school uit Vlaardingen-West, raadpleeg de de politie de GGD met on der meer de vraag of daar ook klachten waren binnengeko men, Dat bleek niet het geval. De GGD heeft verder ook geen bemoeienis met de klachten. Door een misverstand is aan vankelijk gemeld dat deze in stantie de voorlopige conclusie had getrokken dat een algs- oort de oorzaak was. „Maar," aldus E. Noordzij van de GGD, „wij weten echt nergens van. Donderdag heefter een burger gebeld die wat informatie over de surfplas wilde, maar mel dingen van mensen die klach ten hebben over jeuk en/of uit slag zijn ons helemaal niet be kend." Monsters De politie nam ook contact op met de beheerder van de surf plas, het Recreatieschap Mid den-Delfland. Dat liet afgelo pen vrijdag monsters nemen met de opdracht dat ook naar algsoorten gezocht moet wor den. Dat gebeurt normaal niet. Tij dens de tweewekelijks contro le van het water wordt alleen gekeken naar bestanddelen die gevaarlijk voor de volksge zondheid kunnen zijn. Dat zijn deze algsoorten niet, heeft de politie begrepen. De zaak wordt nu met rust ge laten omdat de kans groot is dat de klachten een andere oorzaak hebben. „Het is nu echt gissen," meent Van Unen. Hij doet dat in dit geval liever niet. Schiedam - De 23-jarige Schiedammer, die zichzelf zater dagnacht aan het Briesveld door het hoofd schoot, heeft nog. nadat hij naar het Dijkzigt Ziekenhiuis was overgebracht, tot zeven uur 's morgens geleefd. De man was die nacht bezig met een revolver. Hij probeerde ermee te schieten, waarna het vuurwapen niet af ging. Voor de grap hield hij het vervolgens tegen zijn hoofd en schoot opnieuw. Toen ging het wapen wel af. Waarschijnlijk is het ongeluk bin nen gebeurd, mogelijk in een ho recazaak. Er is volgens de politie met het lichaam gesleept. De man had geen wapenvergun ning. Vlaardingen - Op rijksweg 20 heeft de Vlaardingse politie na een achtervolging afgelopen nacht twee mannen uit Den Haag gearresteerd. Het tweetal wordt verdacht van auto-inbraken. Aan leiding voor de achtervolging was een auto-inbraak aan de Groene- weg. De politie zag daar in de buurt een auto met hoge snelheid richting rijksweg scheuren. Toen de inzittenden ontdekten dat zij werden gevolgd, zetten zij na de afslag Maassluis hun wagen aan de kant en probeerden te vluch ten over het talud. Op dat mo ment werden zij ingerekend. In de auto vond de politie twee ra- diocassettespelers die vermoede lijk afkomstig zijn van diefstal. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft vannacht op de Harga- laan een 32-jarige vrouw uit Ber gen op Zoom en een 36-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden. De twee hadden zich eerder bij een hotel gemeld om een kamer te boeken en betaalden daarbij met een ge stolen cheque. Bij het hotelperso neel ontstond argwaan waarna de politie werd gewaarschuwd. Die hield het tweetal aan en vond bij hun bezittingen ook nog een ge stolen bankpas en verdovende middelen. Schiedam - Het Schiedamse amateurgezelschap Apollo To neel heeft de Teehniekprjjs ge wonnen op het Eenakterfestival in het Rotterdamse Bibliotheek theater, Apollo kreeg de prijs voor de beste vormgeving van decors, kostuums, belichting en geluid. Het stuk waarmee Apollo de prijs won is 'Heb je mijn kleine jongen niet gezien?' van Suzanne van Lo- huizen. Het wordt zaterdag 25 september nog eens gespeeld in De Teerstoof in Schiedam. De majorettes en minirettes van de christelijke muziekvereniging Harpe Davids hebben in Katwijk tijdens een concours een eerste prijs gewonnen in de jeugddivi- sie. De majorettcgroepen stonden onder leiding van Annita Scheepens. De groepen van HD traden voor het eerst op in de tweede divisie. Schiedam - In een woning aan de Westvest is gistermiddag inge broken. Er worden onder meer sieraden vermist. Vannacht is er ook ingebroken in een winkel aan de Broersvest. Er werden diverse pakjes sigaretten gestolen. Gisternacht is ingebroken in een woning aan de Edisonstraat. Daar worden onder meergeld en papie ren vermist. Door Sander Sonnemans Schiedam - De politie van Schiedam heeft voor vanavond een bijeenkomst belegd met een aantal bewoners van Schiedam- Oost, de wijk waar twee weken ge leden aan het licht kwam dat er door een buurtbewoner ontucht was gepleegd met kleine jonge tjes. De delegatie, bestaande uit twee leden van het onlangs opge richte actiecomité, een door hen ingeschakelde advocaat, de ou ders van ccn slachtoffertje cn een getuige uit Rotterdam, willen dat de politie helderheid brengt in het optreden van de afgelopen weken. Een aantal verontruste ouders vindt dat de politie laks en onzor- vuldig heeft gehandeld nadat door bewoners van de Villastraat aangifte was gedaan van seksueel misbruik van hun negenjarig zoontje. Op de dag dat hun kind - woensdag 26 mei thuis vertelde misbruikt geweest te zijn, deed zijn vader aangifte bij de politie. Aanvankelijk werden hjj en zijn zoontje keurig behandeld maar in een latere fase liet de handelwijze op het bureau volgens de ouders danig te wensen over. „De rechercheur van de jeugd- en zedenpolitie die ons te woord stond, vertelde wat hij zou gaan doen en hield ons goed op de hoogte," zegt de vader van één van de twee slachtoffertjes. „Hij heeft ons ook in contact gebracht met het Bureau Slachtofferhulp. Toen hij echter een weekje op va kantie was, hebben we totaal geen steun meer van de politie gehad. Ons werd wel aangeraden geen ruchtbaarheid aan de zaak te ge ven. Intussen liep de dader ge woon over straat en durfden wij ons kind niet meer buiten te laten spelen. Mijn zoontje en ik zijn hem zelfs nog tegengekomen. Dat kind was net weer een beetje levenslustig maar viel wel meteen weer in een zwart gat. En ik heb me in moeten houden die vent zijn nek niet om te draaien. Op het bureau werd gezegd dat de man niet aange houden kon worden omdat er geen bewijzen waren. Dat vind ik raar. Mijn zoon verzint die vrese lijke verhalen toch niet? De man is tenslotte dertien dagen na de aangifte aangehouden." De onvrede bij de ouders werd met de dag groter. Het andere slachtoffertje, een vriendje van hun kind, durfde thuis niet te ver tellen wat de verdachte meerma len met hem had gedaan, maar biechtte vervolgens wei alles bij de ouders van zijn vriendje en bij de jeugd- en zedenpolitie op. Het duurde vervolgens twee weken eer de ouders van het jongetje door de politie op de hoogte wer den gesteld. Voorts wilden diverse mensen, onder wie een bekende van de verdachte, bij de politie verklarin gen afleggen maar kregen ze te horen dat ze nog teruggebeld zou den worden, In enkele gevallen gebeurde dat niet. De schoolleiding van de Juliana- school in Oost wilde een bijeen komst organiseren voor de wijk bewoners maar aan dat plan wilde de politie volgens het actiecomité niet meewerken. „Door al die feiten krijgen we steeds sterker het idee dat de poli tie de zaak in een hoek heeft ge veegd omdat de jeugd- en zeden politie op halve kracht draaide en de zaak niet aankon," gaat de va der verder. „Het typische is dat tuen de eerstgenoemde recher cheur terug was van vakantie in eens schot in de zaak kwam, een tweede aangifte werd opgenomen en tot arrestatie van de verdachte werd overgegaan. Nee, we voelen ons uitermate slecht behandeld." „Ook tijdens mijn afwezigheid is aan het onderzoek gewerkt," be nadrukt rechercheur Harmsen. „Dat gebeurt vanzelfsprekend ui terst voorzichtig om vooral geen hetze in de wijk te ontketenen. De afdeling jeugd- en zedenpolitie bestaat uit twee gespecialiseerde mensen. Mijn collega heeft er dus een week alleen voor gestaan en er kwam ook nog een aangifte van verkrachting binnen. Maar het is absoluut niet zo dat de zaken vooruit zijn geschoven totdat ik Wötji aan nel werK zou gaan. IR. geef toe dat als we er een keer bei den niet zijn, de Schiedamse poli tie in de problemen zit. In derge lijke gevallen moet er dan iemand uit de regio worden ingescha keld."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2