Waterweg 15 PvdA-plan voor 'wijkwethouders' Opknapbeurt voor NS-station nadert einde Maasland vaart wel bij industrieterreinen Bezwaren tegen woontoren Het Baken Ambtelijke diensten moeten zelfstandiger gaan opereren Bouwverkeer winkels leidt tot klachten STAATSLOTEN Die Agnes toch Concerten op carillon Stadsgehoorzaal klaar voor het nieuwe seizoen Nieuwe stadspaneien historische gebouwen Fietsdriedaagse gaat niet door Opnieuw vragen over raads verkiezingen Extra vergadering deelraad gaat niet door VERKOOPADRESSEN Rotterdams Dagblad Woensdag 16 juni 1993 Is Agnes gek geworden, vroeg ik mij op 26 mei op de2e plaats af. Ik stelde deze vraag omdat onze nijvere Vlaardingse wethouder van economische zaken, recreatie en nog wat dingetjes had verklaard een voorstander te zijn van woningbouw in de Broekpolder (wat in houdt dat er bomen moeten worden gekapt) en een tegenstander van een rigoureus onderhoud aan het zogeheten volksbos in de licke- baert, waarbij bomen zouden moeten sneuvelen. Inmiddels weet ik het zeker. Agnes heeft een amentieel syndroom, waarover mijn handboek psychiatrie zegt „De patiënt weet niet recht wie hij zelf is. Hij kan met verbazing zijn eigen naam prevelen. Herkent zich we! maar niet in de spiegel." Tweede mogelijkheid: Agnes is schizofreen. Een van de symptomen daarvan is „vervreemding van het eigen ik." De vervreemding blijkt in uitdrukkingen als: „het denkt in mij" of: „mijn gedachten, worden weggepakt." Ik kom tot deze diagnose naar aanleiding van een discussie over Ag nes' Broekpolder-uitspraak vorige week in de gemeenteraad. De zo langzamerhand bejaarde sluwe vos Remi Poppe wilde weten of zij met haar uitspraak een college-standpunt had ingenomen. Immers: het huidige college heeft afgesproken de Broekpolder deze periode niet te bebouwen. Na deze vraag schorste loco-burgemeester John Ransbuysen de ver gadering voor intern college-beraad en daarna toverde het college het volgende konijn uit de hoge hoed: Agnes had als privé-persoon 'gesproken en niet als wethouder. •Nou, dat weten we dan. Als ik voortaan Agnes tegenkom, zal ik haar ieerst vragen welke pet ze op heeft, want anders raak ik in verwar ring. Ontmoet ik Agnes, de privé-persoon; Agnes, de wethouder; Ag nes, de vrijwilliger bij Omroep Vlaardingen; Agnes, het CDA-raads- lid; Agnes, de vice-voorzitter van het recreatieschap of Agnes met ben van die andere petten die ze thuis aan de kapstok heeft hangen? Het lijkt me trouwens knap lastig om met deze mevrouw getrouwd te grijn. Hij: „Schat, haal jij effe een lekker koud biertje voor me uit de ijskast?" Zij: „Sorry hoor, Jozef, maar ik heb nu mijn wethouderspet op. Daar is de bode voor." Hij: „Nou, dan doe ik het zelf wel. Kan ik voor jou iets meenemen?" Zij: „Graag lieveling." Hij: „Zeg, noem jij 'de bode lieveling?" Zij: „Nee schat, ik heb nu weer mijn privé-pet op." Hij; „Haal jij dan als de gesmeerde bliksem dat biertje, honnie- pormie." -DICK VAN DER LUGT Schiedam Voor stadsbeiaardier Addie de Jong duurt de zomer dit jaar van 26 juni tot 28 augustus. In deze periode heeft hy in elk geval zijn serie zomerconcerten op de beiaard in de Grote- of Sint Janskerk in Schiedam gepland. De concerten, vinden op zaterdagmiddag plaats. Na afloop van zijn muzikale prestatie leidt hij belangstellenden rond in de kerktoren. Het geklingel laat zich het best beluisteren op een van de terrassen inde omgeving vande kerk. Daarna geeft de musicus in de toren uitleg over de wijze, waarop hij de vrolijke klanken aan 38 klokken weet te ontlokken. Wie Addie vraagt waarom het Schiedamse carillon toch minder uitbundig klinkt dan in andere steden, krijgt wellicht de uitleg voor het feit dat het Schiedamse klokkenspel een halve toon lager klinkt dan meestal het geval is. Op de zaterdagen 26 juni. 31 juli en 28 augustus vin den de concerten plaats van kwart voor twee tot kwart over twee, waarna de rondleiding volgt, Buiten het huidige carillon heeft de uit de 15e eeuw stam mende, toren meer attracties. De speeltrom, het uur werk en de speelcabine van de beiaarden zijn ook te bezichtigen. Vlaardingen Vlaardingers die voor de voorstellingen van komend seizoen in de Stadsgehoorzaal een abonnement aan schaffen, krijgen dit keer geen fraai boekwerk met daarin het jaarprogramma maar een scheuragenda toegestuurd. De agenda is ietwat grauw - zij is op kringlooppapier gedrukt - maar is zeer overzichte lijk. Bladerend in het programma voor het seizoen '93-'94 blijkt dat vanaf september weer van alles in de Stadsgehoorzaal valt te beleven. Van musicals en poppentheater tot cabaret, pop, operette, dans en jazzconcerten. Brigitte Kaandorp, Frank Boeyen, Seth Gaaikema, Mary Dresselhuys, Jos Brink, Youp van 't Hek en Paul van Vliet zijn slechts enkele van fte Nederlandse grootheden die in Vlaardingen op de planken staan. Nieuw in het naderende seizoen zijn de kortings kaarten voor theater- en dansvoorstellingen, de brunchconcerten op zondagmiddag, de Harlekino jeugdtheaterclub en de Harmonie Jazz Club. Het jubiieumproject van de Historische Vereniging Vlaardingen wordt vrijdag 2 juli afgesloten met het ophangen van vier grote stadspaneien die informatie verschaffen over historische gebouwen. Twee van de laatste vier panelen behandelen het stadhuis en de Grote Kerk. De andere borden zijn stadsplattegron den. Vanaf 3 juli zijn dc laatste twee bij de Stadswaag en de Visbank te bekijken. -r>^~Hoekvan Holland De fietsdriedaagse, een jaarlijks terugkerend evene ment georganiseerd door De Hoekstee, gaat dit jaar niet door. Het blijkt onmogelijk om een aantal vrij willigers bijeen te krijgen die willen helpen met de administratie, op de controlepunten en bij de beveili ging van de route. Organisator Gerrit Neuman heeft daarom besloten de driedaagse te schrappen. Met dit besluit hoopt hij een schokeffect te bewerkstelligen zodat volgend jaai wel voldoende mensen zich aanmelden. Het fietsevenemenl stond op de agenda voor 28,29 en 30 juni. Schiedam donderdag 17 juni Spreekuur CNV De Stuurhut. Nyhuffplein 20.14 00 uur Viufet'dingcu donderdag 17 juni lunchconcert. Grote Kerk. 12 45-13 15 uur Maassluis dpnderdag 17 juni Zomerbndgi». Koningshof. 19 45 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben Van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De bouw van een tweede 'wolkenkrabber' in Vlaar dingen, nabij Plein 1940, roept verzet op bij omwonenden. Ze vrezen hun uitzicht kwijt te raken of meer schaduw te verwerken te krijgen dan hen lief is. Het architectenbureau Atelier Pro heeft, in opdracht van ont wikkelaar Geerlings BV uit De venter, een 65 meter hoog gebouw ontworpen, dat in 22 lagen woon- ruimte moet bieden voor onge veer veertig woningen. Die kos ten tussen de 250.090 en 270.000 gulden. Het gebouw moet de naam Het Baken krijgen. Op het Liesveld moet ook een ho ge toren, intussen Lange Jan ge noemd, komen, met appartemen ten. Dat plan maakt onderdeel uit van de vernieuwing van het stads hart. Privacy Tegen Het Baken zijn bezwaren ingediend door de Vereniging van Eigenaars Flatgebouw 'Parkzicht' en door de individuele bewoners F. P. Litjens en E. J. M. Litjens-de Wolf. De vereniging vindt de bouw „niet acceptabel" omdat het „een storend element in de gehele opbouw en het ka rakter van de wijk vormt." Gevreesd wordt dat het de priva cy van de flatbewoners negatief zal beïnvloeden en visuele hinder zal veroorzaken. Daarnaast wordt een toename van de verkeers druk gevreesd. De beide Litjens' voeren aan c'at Het Baken te overheersend zal zijn in de Babberspolder en „een aantasting van de evenwichtige, harmonieuze reconstrcutie van de wijk die thans wordt uitge voerd." De bezwaarmakers voe ren aan op 45 meter vap de ge plande toren te wonen wat leidt tot het wegnemen van zon. Schiedam - Methetinstellenvan'wijkwethouders'wildePvdA de groeiende kloof tussen burgers en politiek dichten. Zo'n nieuwe bestuursvorm, waarbij een wethouder in het college van B en W optreedt als 'tolk' van zijn wijk, bevordert de klantge richte aanpak van de gemeente. Ook andere organisaties (poli tie, sociale verhuurders, onderwijs) zouden om die reden hun werkwijze meer wijkgericht moeten maken. Het idee voor wijkwethouders evenwicht willen zoeken tussen staat in het ontwerp-programma van de PvdA voor de raadsverkie zingen in 1994. Rode draad in dit programma is het herzien van het lokaal bestuur. De sociaal-demo craten zeggen dat zij een nieuw de groeiende mondigheid van de burger en de bureaucratische overheid. Uitgangspunt van de PvdA blijft wel dat de zwakkeren in de samenleving in bescher ming moeten worden genomen. Een ander opvallend voorstel uit het ontwerp-program is de schei ding die de PvdA wil aanbrengen tussen het stadsbestuur (B en W en de gemeenteraad) en de ge meentelijke diensten. Deze dien sten en bedrijven moeten een zelfstandige positie op afstand van het gemeentebestuur krij gen. Ze moeten overigens wel het gemeentelijke (is door de politiek bepaalde) beleid blijven uitvoe ren. In het ontwerp is een belangrijke plaats ingeruild voor de wijken, die volgens de PvdA meer zeg genschap verdienen over hun ei gen omgeving. Daarom wil de partij ambtenaren overhevelen naar de woonwijken en de bewo ners beslissingsbevoegdheid ge ven over het besteden van (over heidsgeld. Tenslotte pleit de PvdA voor het houden van een 'kerntakende- bat'; wat is nu feitelijk de taak van een gemeentebestuur en welke taken kunnen het best door parti culieren worden overgenomen. Ook broodnodig is een debat over de 'ongebreidelde geldhonger' van de overheid, die keer op keer leidt tot lastenverzwaringen voor de burger. De PvdA wil dat de ge meente in het vervolg uiterst kri tisch gaat bekijken welke gevol gen beleidsvoorstellen hebben voor de portemonnee van de Schiedammer. Over het ontwerp-verkiezings- programma wordt vanavond een openbaar debat gehouden in Klubhuis Zuid aan de Dwars straat. Iedereen is welkom. Aan vang 20.00 uur. Schiedam - Ondanks geruststel lende woorden van het college van B en W vrezen vier fractie voorzitters in de Schiedamse ge meenteraad nog steeds dat de voor maart 1994 geplande ge meenteraadsverkiezingen ge deeltelijk in het water zullen val len, omdat ze midden in de voor jaarsvakantie vallen. Veel men sen gaan er dan een weekje tus senuit en zouden daardoor niet kunnen gaan kiezen. En dat ter wijl de opkomst voor de raadsver kiezingen een dalende tendens vertoont. In 1990 ging maar een goede vijftig procent van de kie zers in Schiedam naar de stem bus. In eerste instantie stelden Bea Oomens (Groenlinks), Daan Baart (CDA), Will van Wijk (WD) en Marcel Houtkamp (D66) dit dreigende probleem vorige maand aan de orde. Toen raadden zij het college aan te bevorderen dat de voorjaarsvakantie in 1994 zou worden verplaatst. De ge meente kan direct invloed uitoe fenen op de vakantieplanning in het openbaar onderwijs en kan de besturen van het bijzonder onder wijs verzoeken een eventuele ver schuiving te volgen. Op 25 mei schreef het college de vragenstellers dat de voorgestel de verschuiving van de vakanties niet noodzakelijk was. Volgens het dagelijks bestuur van de ge meente leek het er op dat de Tweede Kamer zou gaan aanstu ren op een verschuiving van de raadsverkiezingen. De raadsleden hebben zich over de beantwoording verbaasd, want op het moment dat het college in de pen klom was volgens het vier tal reeds bekend dat de Tweede Kamer juist niet tot een verplaat sing van de verkiezingsdatum wilde overgaan Het ministerie van Onderwijs heeft de schoolbe sturen inmiddels aangeraden om de vakantieplanning zodanig aan te passen dat voorjaarsvakantie volgend jaar niet samenvalt met de raadsverkiezingen. Het viertal dringt bij het college aan om snel tot besluitvorming over de vakanties in 1994 te ko men. Volgens de raadsleden is de kwestie dringend omdat veel scholen in de inmiddels ingetre den slotfase van het schooljaar het vakantieschema voor het ko mende schooljaar aan de kinde ren en ouders bekend maakt. De NS-halteVlaardingen-Oost krijgt al weerenige weken een opknapbeurt. Op het perronzijn nieu we wachthuisjes geplaatst en op het programma, dat eind juli moet zijn afgewerkt, is indertijd ook de betegeling van de tunnelruimte beneden gezet. Bij het NS-station komt een bewaakte fietsen stalling, gecombineerd meteen bloemenkiosk. De bloemenverkoper op het plein voor het station neemtdietaakopzich. De huidige nietbewaaktestallingwordthieivoorverbouwd. Erzijn nogpfan- nenom het plein voor het station opnieuw in te richten, maar diezijn opgeschort in afwachting van de bouw van een kantoortoren bij het station. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Scheuren in de gevel, lekkage, verschoven binten en woningen die op hun grondves ten staan te trillen. Bij de Bewo nersvereniging Schiedam-Cen trum (BVSC) zijn inmiddels ver schillende meldingen binnenge komen over schade aan panden, die het gevolg is van sloopwerk zaamheden en zwaar bouwver keer in het centrum. De bewonersvereniging geeft de bouwers van de winkelcentra Imelda en ABC de schuld van de schade aan de panden. Zij zouden zich niet houden aan eerder ge maakte afspraken met betiek- king tot de afwikkeling van het bouwverkeer. Vooraf hadden de gemeente, de MAB {de project ontwikkelaar van het Imelda-win- kelcentrum) en de ABC-combina- tie {Albert Heijn, Blokker en C A) toegezegd dat zij de nodige aandacht aan dit probleem zou den besteden. Ter voorbereiding van de bouw van het Imelda-winkelcentrum is in het Broersveld begonnen met de sloop van een serie panden. Het puin wordt per vrachtauto af gevoerd door de Gedempte Baansloot en de Kreupelstraat. Van de laatste straat wordt ook gebruik gemaakt door het bouw verkeer van ABC. De Kreupelstraat wordt door de BVSC gekenschetst als een 'hob belige racebaan'. Volgens de be wonersvereniging rijden de zware vrachtauto's veel te hard, waar door huizen in de omgeving op hun grondvesten staan te trillen. Ais eerste maatregel stelt de be wonersvereniging een beperking van dt- maximumsnelheid voor het bouwverkeer in het centrum voor. De BVSC verwijst tevens naar de tijdens een hoorzitting gemaakte afspraak dat de bouwers van ABC en Imelda geza menlijk voor een adequate be strating van de Kreupelstraat zouden zorgen. De straat is nu vol kuilen en hobbels, hetgeen vol gens de BVSC tot extra trillingen leidt. De bereikbaarheid van het Imelda-terrein, gelegen tussen de Hoogstraat en het Broersveld, is inmiddels verbeterd door het ma ken van een doorbraak in de Lan ge Kerkstraat. De bewonersver- eniging heeft geconstateerd dat de naastgelegen panden ernstig hebben geleden onder de sloop werkzaamheden. „De bekleding van deze panden laat nog steeds op zich wachten. De huizen verto nen scheuren en een pand heeft last van lekkage en verschoven binten." Tussen de Lange Kerkstraat en het Imelda-terrein maken de puinwagens op dit moment ge bruik van de Gedempte Baansloot, die de rand van de Nieuwe Buurt markeert. Afge sproken is dat de verder van de woningen gelegen Grofbaan voor het bouw- en sloopverkeer zou gaan worden gebruikt. De BVSC is benieuwd wanneer de bouwers deze Grofbaan geschikt gaan ma ken voor de afi/oer van het ver keer. Dat is in een eerder stadium ook afgesproken. Door het optreden van vertragin gen bij de uitvoering van belang rijke werken als de reconstructie van wegen, de uitbreiding van de begraafplaats en de aanschaf van een nieuwe brandweerauto, heeft de gemeente een aanzienlijk ren tevoordeel behaald. Ook als ge volg van de verkoop van gemeen te-eigendommen als de ambtswo ning en het voormalige Pollepol- pand. beloopt dit voordeel een be drag van 176.000 gulden. Een meevaller zit er voor Maas land ook in de nieuwe Wet Milieu beheer. Op grond van het rijksbe- sluit Uitvoering Gemeentelijk Milieubeleid dient ieder bedrijf dat onder de Wet Milieubeheer valt, uiterlijk 1 januari 1995 een geldige milieuvergunning te heb ben. In verband lueunee is> Maas land voor de reeds bestaande be drijven bezig met een inhaalactie. Daardoor is de leges voor deze vergunningen 75.000 gulden ho ger uitgevallen dan in de begro ting voor 1992 was geraamd. Maasland - De aanleg van Col- denhove en het transportcentrum mag de eens zo trots gevoerde kwalificatie van Maasland als 'groene oase' dan behoorlijk ge weld aan doen, financieel is de realisering van beide industrie terreinen voor de gemeente een uiterst lucratieve aangelegen heid. Nu het bedrijfsterrein Col- denhove zo goed als volgebouwd is en de aanleg van het Westland- se transportcentrum officieel is gestart, begint de gemeentelijke kassa voor de onroerende zaakbe lasting te rinkelen. De financiële positie van het dorp wordt door die inkomsten stevig versterkt. Burgemeester M. Kokxhoorn liet onlangs tijdens een raadsvergadering al weten dat ook de Maaslandse bevolking daarvan gaat promeren. De gemeentelijke belastingen be hoeven minder of zelfs helemaal niet te worden verhoogd om de begroting sluitend te krijgen, zo hield zij de raad voor. Op 19 en 20 oktober zal dat moeten blijken, als de begroting voor volgend jaar wordt behandeld. De eens zo groene Oude Campspolder-Zuid krijgt steeds meer het beeld van een industrie gebied. Het bedrijfsterrein Col denhove, de bedrijven langs de Colden hovelaan en binnenkort ook het transportcentrum be slaan al een oppervlakte van en kele tientallen hectare. Nu met het bouwrijp maken van het transportcentrum is begonnen, duurt het niet lang meer of de eer ste palen voor de bedrijfshallen en loodsen voor de transporteurs kunnen de grond in. Voor Maas land opnieuw een forse bron van inkomsten aan de jaarlijks te hef fen onroerende zaakbelasting. Meevallers De eerste financiële meevallers uit de realisering van Coldenhove heeft de gemeente reeds te pak ken. De vanavond door de ge meenteraad te behandelen jaarre kening over 1992 vertoont een voordelig saldo van 379.000 gul den, terwijl B en W eind 1991 nog de grootste moeite had om de raad voor 1992 een sluitende be groting te kunnen presenteren. De leges voor bouwvergunningen zijn 168.000 gulden hoger uitge vallen dan was geraamd. Dit komt vooral omdat er op Coldenhove groter en ook duurder is gebouwd dan was voorzien. Ook de snelle realisatie van het tuinbouwstruc- tuurplan bij de Scheeweg en Kreekrug heeft een gunstige in vloed gehad op de hoogte van de bouwleges. Bij de onroerende zaakbelasting was naast de tariefsverhoging van acht procent sprake van een meeropbrengst van 65.000 gul den Deze meevaller komt niet ai- leen uit de in 1992 voor de eerste maai opgelegde aanslag op Col denhove, maar ook uit een nage komen aanslag over 1990 voor de in het dorp gevestigde gebouwen van het ministerie van defensie. Hoek van Holland - De extra ver gadering van de Hoekse deelge- meenteraad, gepland voor mor gen op verzoek van Hoeks Wel zijn, D66 en WD, gaat niet door. De drie oppositiepartijen maken bezwaar tegen de procedure die is gevolgd bij de verkiezing van mevrouw Jolanda van Drongelen- Ton tot lid van het dagelijks be stuur en tot portefeuillehouder van verkeer en groen en wilder daarover opnieuw vergaderen. Die verkiezing kwam tot stand met zeven stemmen ten gunste van Van Drongelen en zes voor Dennie Dukers, de WD-afge- vaardigde die door de oppositie kandidaat was gesteld. Volgens de zes deelraadsleden had mevrouw Van Drongelen niet aan de stemming mogen deelnemen en moet haar benoeming dus als ongeldig worden beschouwd. Deelraadsvoorzitter Willie Doorn van der Houwen was verplicht om de aanvraag voor een extra verga dering te honoreren, maar zij maakte bij voorbaat duidelijk dat het protest kansloos was. „Ieder lid van de raad mag deelnemen aan een stemming, ook wanneer het de eigen persoon betreft. Wij hebben gehandeld m overeen stemming met de gemeentewet en het reglement van orde." zegt zij. „Bovendien zou. wanneer de oppositie gelijk had, ook Dukers niet aan de stemming hebben mo gen deelnemen. Het was een vrije verkiezing met gesloten briefjes, dus formeel weet niemand wie op wie heeft gestemd." Nadat de vergadering was vastge steld en de convocaties waren ver zonden, kwam er een kort briefje namens de drie partijen dat 'de opdracht om een extra vergade ring te houden' was ingetrokken. In de commissie bestuurszaken dolf Hoeks Welzijn ook ai het on derspit. De groep deed een lange rij voorstellen, waarin het dage lijks bestuur werd gevraagd de publiciteit in le perken. Ook zou de pers geen afschriften meer mo gen krijgen van correspondentie aan het dagelijks bestuur en van brieven aan de deelraad. De brief van Hoeks Welzijn leidde tot een emotionele discussie, maar uit eindelijk namen PvdA. CDA. WD en D66 de inhoud met over. Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265. Tel. 01747-82516 Maassluis Jan Booster Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 01899-13243 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 93a. Tel. 010-4730525 Schiedam Tabakshop De Bot Hof. v, Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek P J. Troelstralaan 31. Tel. 010-4703037 Vlaardingen Tabakswinkel „Op de Hoek" Diepenbrockslraat 133. Tel. 010-4344892 Vlaardingen Tabakspeciaalzaak Nico Smiishoek De Loper 82. Tel. 010-4742997 Schiedam Primera Joop van Schijndel P. K. O. laan 144, 3112 VL Schiedam. Tel. 010-4155016.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1