Waterweg 13 'Tarieven van veerboot Maassluis stijgen niet' Schiedam moet weer diep snijden Tariefsverhogingen en bezuinigingen zijn onafwendbaar Politie belooft ontstemde Oost-bewoners beterschap Voor alle talenten een medaille WÊÊÊÊÊIÊË Café dicht na dodelijk revolverspel 'Fietspaden moeten veiliger' Vlekkeloos transport van Pendrechtse Molen Biesbosch stopt weer inname vuil Maaswater Shoarma-schutter naar psychiatrisch ziekenhuis - Wethouder De Vos 'faalt' en 'blundert' Doorgereden na aanrijding Bus rijdt over enkels jongen Brommer vliegt bocht uit Tas gestolen uit kleedhokje Autokraken Rotterdams Dagblad RW Woensdag 16 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-234 0055/fax 4349754 Rotterdam - „Het blijft natuurlijk een mesjogge ge zicht als je die molen zo maar over de rijksweg ziet gaan." Het is rond half twaalf 's avonds en molenaar Barend Zinkweg van de Pendrechtse Molen wandelt rustig over rijksweg A15, even voorbij Smitshoek, achter een dieplader met daarop het stenen gevaar te. „En wat moeten al die passerende automobilisten die nergens vanaf weten, hier wel niet van denken?" De verplaatsing van de Pendrechtse Molen vanuit polder Nieuw-Pendrecht naar het Zuidelijk Rand- park in Barendrecht, even na middernacht afgerond, verloopt vrijwel zonder problemen. „Die karren kun nen echt alles" zegt Zinkweg over het speciale voer tuig van het Dordtse bedrijf De Kil. „Verder is het na tuurlijk prachtig weer. Geen enkel onvertogen woord dus. Hoewel, kijk al die wandelaars eens die ons volgen." De politie heeft vooraf harde maatrege len aangekondigd, maar hoeft vrijwel niet op te tre den tegen publiek dat het in totaal drie kilometer lange transport over de A15 zou hinderen. Als het ongeveer 260 ton wegende gevaarte (vrachtwagen mét molen) met een vaartje van zo'n vijf kilometer per uur de plaats heeft bereikt waar de molen de Ba- rendrechtse polder in moet, ontstaan er even wat op stoppingen op de rijksweg. Er is één strook openge bleven voor het passerende autoverkeer richting Eu ropoort. Na een aantal keren 'steken', rijdt de wagen met de molen het land in. „Straks is het inpakken en wegwezen," zegt Bert Luyt van de dienst Gemeente werken Rotterdam, als het transport nog driehon derd meter door de polder moet afleggen. „Het moei lijkste hebben we gisteren al gehad hoor," roept een medewerker van De Kil. Dat was het laden van de molen op de dieplader. Om precies twee minuten voor middernacht bereikt de stenen romp de plaats van bestemming, waarna het echte passen en meten begint. Want pas twintig minuten later zakt de mo len definitief op de twee betonnen muren, waarna de enkele honderden aanwezigen de uitvoerders van de klus met een applausje belonen. „Het is vlekkeloos verlopen," stelt Jan Bastiaansen van het Natuur- en Recreatieschap IJsselmonde, de nieuwe beheerder van de molen, tevreden vast. Rijksweg A15 was gister avond voor een groot deel ge stremd in verband met het transport van de mo len. Proble men heb ben zich niet voorge daan. FotoCor Vos Werkendam - NV Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) kampt al enkele weken met een ernstige verontreiniging van het Maaswater. Het be drijf heeft de inname van water in zijn spaarbekkens in de Biesbosch al op 28 mei gestopt. Het water bevat een te hoog gehalte van het onkruidbestrijdingsmid del diuron. WBB verwacht dat het nog zeker twee we ken zal duren voordat er weer water kan worden in genomen. Daarmee is het de langste innamestop in de geschiedenis van het bedrijf. WBB voorziet de re gio Rotterdam en een groot deel van Zuidwest-Ne derland van drinkwater. In zijn drie spaarbekkens in de Biesbosch kan het een voorraad opslaan die vol doende is voor ongeveer twee maanden. De voorraad is door de innamestop met ongeveer een kwart ge slonken. Volgens woordvoerder drs. J, Volz van WBB heeft de verontreiniging met diuron in 2owel het Franse en Belgische als het Nederlandse deel van het stroomgebied van de Maas plaatsgevonden. De eerste verontreiniging werd gemeten by het Zuid limburgse Eijsden. Het diuron-gehaite is daar nu da lende. In de Noordbrabantse zijrivieren Dieze en Donee liet het gehalte op ongeveer twee microgram per liter. Het criterium om de inname te stoppen is één microgram per liter. Op grond van berekeningen gaat WBB er van uit dat het nog twee weken zal du ren voor het gehalte op een dusdanig niveau is dat weer water kan worden ingenomen. In de afgelopen jaren heeft het waterwinningbedrijf vaker de inna me moeten stoppen omdat het water was verontrei nigd. De langste stop tot nu toe was vorig jaar. Die duurde 23 dagen. Rotterdam - De 36-jarige Rotterdammer die op 20 ju ni van het vorig jaar in zyn shoarmazaak King David in het centrum van Schiedam een personeelslid met pistoolschoten om het leven heeft gebracht, ver dwijnt niet in de gevangenis maar wordt opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat heeft de Rotter damse rechtbank gisteren bepaald. De man schoot op de bewuste dag ais een dolle om zich heen. Het slachtoffer werd zonder pardon door het hoofd ge schoten. Twee andere in de zaak aanwezige jongens wisten gewond aan de kogelregen te ontsnappen. Ook twee politie-agenten werden onder vuur geno men. Aanvankelijk werd tegen de man tien jaar ge vangenisstraf en tbs geëist. Hem werden zes feiten ten laste gelegd: moord, twee pogingen tot moord, tweemaal poging tot doodslag en het met de dood be dreigen van een jongen. De raadsman van de schut ter kwam tegen de strafeis in verweer omdat hij vond dat het door de rechtbank gehanteerde psycholo gisch rapport beneden de maat was. Hij vroeg tijdens een van de zittingen zijn cliënt op te laten nemen in het Pieter Baancentrum in Utrecht zodat er een be ter inzicht verkregen kon worden in geestestoe stand. Dat verzoek werd gehonoreerd. Na een behan deling van twee maanden werd de Rotterdammer volkomen ontoerekeningsvatbaar verklaard. Daarop zag officier van justitie mr. J, P, Wittop Koning af van rechtsvervolging en koos voor opname in een psychiatrische inrichting. Nagenoeg conform de eis werd de straf gisteren tenslotte bepaald op plaatsing in een psychiatrisch ziekenhuis voor de duur van één jaar plus tbs met verpleging. Maassluis - De gemeenten Maas sluis en Rozenburg vinden het goed dat de provincie Zuid-Hol land de komende jaren de tarie ven van het veer tussen de beide plaatsen blijft vaststellen, ook al is de bevoegdheid daarvoor bij de gemeenteraden gelegd. Die situ atie blijft duren tot de nieuwe pro vincie Rotterdam-Rynmond is gevormd. Gedeputeerde T. Jan sen van de provincie Zuid-Hol land heeft met de twee colleges van B en W afgesproken dat zij zich jaarlijks achter een door de provincie ontwikkeld tariefsvoor- stel zullen scharen. De gemeente- raden zouden daarna nog roet in het eten kunnen gooien, maar het is onwaarschijnlijk dat dit zal ge beuren. In 1994 worden de prijzen van de kaartjes naar ver.vachting niet verhoogd. Net als nu zullen de tarieven varieren van 65 cent voor een enkeltje voor een voet ganger tot 25,80 gulden voor een vrachtwagen met een gewicht bo ven de vijf ton. In theorie kunnen de gemeenteraden eenzijdig be sluiten om de tarieven flink te verlagen. De colleges van B en W uit beide steden hebben echter beloofd hier een stokje voor te steken. De meuwe verhoudingen tussen Maassluis. Rozenburg en de provincie Zuid-Holland zijn het gevolg van een wetswijziging. Tot op dit moment exploiteert de provincie Zuid-Holland het veer en stelt de taneven vast. In be stuurlijke kringen is met verba zing gereageerd op de breuk met deze praktijk. Als de gemeenten de taneven eenzijdig verlagen of een voorgestelde verhoging afwij zen, zou de provincie worden op gezadeld met een groter exploita tietekort voor het veer. De getrof fen regeling tussen de gemeenten Maassluis en Rozenburg en de provincie Zuid-Hclland geldt tot 1995. Het veer wordt dan overge dragen aan het nieuwe provincia le bestuur voor het Rijnmondge bied. In dat jaar zal een nieuwe convenant voor de tarievenont- wikkeling moeten worden vastge steld Door Carel van der Velden Schiedam - Het Passage-theater, de arthoteek, het Instituut Ondersteuning Bewoners in Stadsvernieuwingswijken (IOBS) en het Ouderenwerk moeten de komende jaren rekening hou den met een forse korting op hun budget. De clubs komen voor op de lijst van bezuinigingen, die wethouder Aad Wiegman (fi nanciën) op verzoek van de gemeenteraad heeft geproduceerd. De bezuinigingsvoorstellen be schouwt het college van B en W als een eerste aanzet voor de be grotingsbehandeling voor 1994, die m november plaatsvindt. Vijf fractievoorzitters hadden deze voorzet van het college geeist om tijdig keuzes te kunnen maken. In het licht van de financiële pro blemen van de gemeente Schiedam vrezen zij dat een deel van het door het college beloofde nieuwe beleid zou moeten sneu velen als er niet voor de zomer knopen over bezuinigingsvoor stellen zouden worden door gehakt. Het komende jaar wil Schiedam tientallen miljoenen guldens investeren in onder meer de bouw van het Stadserf en wijk- welzijnscentra in Nieuwland en Oost. Het college heeft de raad gisteren bericht dat de grote projecten het komende jaar doorgang kunnen vinden als de raad bereid is en kele offers te brengen. „We heb ben te maken met donkere wol ken," zegt wethouder Wiegman. „De uitkering van het rijk is ge kort en we hebben te maken met tegenvallers bij de eigen bedrij ven. Toch valt de schade nog al leszins mee." Voor 1994 heeft het college van B en W bezumigingsopties met een totaalbedrag van 2,6 miljoen gul den gepresenteerd. Naast de ge noemde instellingen zouden ook de sportsector (3 ton), het onder houd aan wegen (6 ton) en het grondbedrijf (5 ton) in de visie van het college aan deze operatie moeten bijdragen. Het trendmatig verhogen van de onroerende-zaakbelasting, de vroegere OGB, met jaarlijks 3 procent kan op de wat lange ter mijn 1,7 miljoen gulden in het laa tje brengen. Wethouder Wiegman zegt over de lange lijst bezuinigingen op voor hand dat hij is geschreven vanuit een erg pessimistische visie. „Wij willen van de raad weten of dit de goede lijn is. Tot dusver heeft al leen de PvdA-fractie durven aan geven wat zij wil. Wij geven de voorkeur aan de door ons gepre senteerde voorstellen in het geval dat het somberste scenario uit komt. In de praktijk zou dat flink mee kunnen vallen." In de pessimistische variant moet Schiedam vanaf 1996 structureel 5.2 miljoen gulden ombuigen. Een belangrijke tegenvaller wordt in deze voorspelling ge vormd door de exploitatie van het Stadserf. Het college heeft de raad beloofd dat het 22 miljoen gulden gaat dekken door elders op de begroting d uisvestmgs- lasten te drukken. Mocht dit to taal mislukken, dan tten we met een structurele tegenvaller van 2.3 miljoen gulden. Met dat be drag houden we in het gepresen teerde raadsstuk rekening. Hoe bet in de praktijk uitpakt, weten we nog niet." Volgens Wiegman wordt het aangekondigde nieuwe beleid nauwelijks door het som berder financiële perspectief be- dreigd, Een verbouwing van wijk centrum De Blauwe Brug. de nieuwe huisvesting van speel-o- theek Ikkie en peuterspeelzaal Ikkie behoren tot de nieuwe pos ten die het het college nu weer wil schrappen. Ook investeringen bij de bibliotheek, de buitenschoolse opvang van kinderen van ge- meentepersoneel en de verplaat sing van het beeld van Vrouwe Aleida naar het Stadserf staan op de tocht. In het licht van het tota le investeringsprogramma vallen de klappen volgens wethouder Wiegman flink mee. „In het som berste scenario stellen wy voor om vijf ton structureel te schrap pen op het nieuwe beleid. Dat is nog geen vijf procent van het voor meuwe doeleinden gereserveerde bedrag. Tot 1997 gaan we 13,5 mil joen gulden in de stad investe ren." Door Anke van Bree Vlaardingen - Ruim honderd ou ders. broertjes, zusjes en kennis sen hebben gisteravond genoten van het kinder- en tienerkoor Jong Vlaardingen in de aula van de St. Jozef Mavo te Vlaardingen. Bruisend van enthousiasme en met ontspannen zang en bewe gingen werden alle liedjes over het voetlicht gebracht door de kinderen, die in leeftijd variëren van vijf tot veertien jaar. Het concert, tevens slotfeest van het seizoen, werd gegeven als een soort Kinderen voor Kinderen- festival, bestaande uit vee! be kende liedjes van dit televisiepro gramma van de Vara. Zo werd de avond geopend met een klompen lied, leuk begeleid door luidruch tig gestamp. Voor een uitschieter op de geslaagde avond zorgde Ca- thelijne met 'Ik ben alles kwijt'. Na de pauze waren de tieners aan de beurt, van wie Wilbert en Mar- tijn het spits afbeten met 'Ze kun nen de boom in', begeleid door de II-jarige Yoey Roukens. Ze zorg den voor een prima uitvoering. Ontroerend was het lied 'Teddy beer', gezongen door Martha en aan de piano begeleid door Helma van der Windt. De jury, want er was een wedstrijd aan verbonden, had het zo moeilijk met het aan wijzen van de winnaar dat ieder kind een medaille kreeg, plus bij- MP *v- VfC. t Wilbert en Martijn zingen 'Ze kunnen de boom in'en wonnen al dus ook een medaille Foto Roet Dijkstra vaste begeleidster Ria Korpers- hoek. Het kinder- en tienerkoor repeteert vanaf 24 augustus weer behorend applaus. Het enige min puntje van de avond was de bij sommige liedjes wat te hard afge stelde geluidsband waardoor de zangertjes moeilijk te horen wa ren. Het koor stond onder de en thousiaste leiding van Helma van der Windt met aan de piano de eike dinsdagavond in de pastorie van de roomskathoheke kerk aan de Hoogstraat. Kinderen zijn wel kom. Inlichtingen: mevrouw Lemmers, tel. 4745922. Schiedam - Het café aan het Broersveld waarin een 23-jarige man zich afgelopen weekeinde per ongeluk door het hoofd schoot, is op last van de burgemeester gesloten. Gisteren is de zaak op slot gedaan. Het slachtoffer, zonder een wapenvergunning, zou bij wijze van grap in het bijzijn van enkele cafébezoe kers de loop van het revolver tegen zijn hoofd heb ben gehouden. Niet wetende dat er in een van de ka mers van het vuurwapen een kogel zat, haalde hij de trekker over. Enkele uren daarna overleed hij in het ziekenhuis. De politie vermoedt dat een en ander zich heeft afgespeeld tn de nachtbar en dat het slachtoffer naar buiten is gesleept. Omdat het met de eerste keer is dat bij bezoekers van het café verbo den wapenbezit is geconstateerd, is besloten de zaak voor een periode van dertig dagen dicht te houden. Vlaardingen - De groenvoorzie ningen by vrijliggende fietspa den in Vlaardingen moeten dus danig gesnoeid worden dat de straatverlichting alles zichtbaar maakt. Zo kan de kans op bero vingen en aanrandingen worden verminderd. De Stichting Coerke, die zich met vrouwenzaken bezighoudt, schrijft dit aan de gemeenteraad. Toegegeven wordt dat er op een aantal plaatsen goed gesnoeid wordt, maar ook dat er nog zijn waar dit onvoldoende het geval is. Genoemd worden de toegangs- en uitvalswegen in buitenwijken. Holy-Noord spant daarbij de kroon, vindt de stichting. Coerke heeft meer wensen wat fietspaden betreft. Bij het Emaus, de Westlandseweg/afslag Plein 1940 en de Burgemeester Verka- desingel ter hoogte van de Ke- thelweg zou de situatie voor fiet sers veiliger kunnen worden ge maakt, meent de stichting. De gemeenteraad wordt daar naast de suggestie gedaan in por tieken in fiatgebouwen in alle re levante talen duidelijk te maken dat er schoongemaakt moet wor den. En als dit niet gebeurt, aldus Coerke, moet een sehoonmaakbe- drijf het doen en moeten de kos ten worden afgewenteld op de be woners. Door Sander Sonnemans Schiedam - In een bijeenkomst met een aantal betrokkenen heeft hoofd politiezaken Wim Klein- huis gisteravond erkend dat in het onderzoek naar de ontucht-af- faire in Schiedam-Oost één facet door de politie is onderschat. De ouders van één van de twee slachtoffertjes en ook enkele an dere buurtbewoners die zich meldden bij de politie, werd voortdurend aangeraden de zaak stil te houden. ..Dat." gaf Klein- huis toe, „is kennelijk een misvat ting geweest." Door ruchtbaarheid aan het mis bruik van de kinderen te geven, zou het onderzoek wel eens ge remd kunnen worden, werd als reden opgegeven. Dat ging er bij de afvaardiging uit Oost, bestaan de uit leden van het onlangs opge richte actiecomité en de ouders van één van de twee slachtoffer tjes, echter niet helemaal in. Ze vinden nog steeds dat de betrok kenen op de hoogte hadden moe ten worden gesteld van de ont wikkelingen, teneinde onrust in de wijk te voorkomen. Ook gaven ze te kennen uitermate ontevre den te zijn over het feit dat belof ten, door een rechercheur ge daan, niet zijn nagekomen. „Er is niet bepaald zorgvuldig met de emoties die in de buurt en bii ons leefden omgesprongen," verweet de moeder van het jonge tje dat als eerste aangifte van sek suele mishandeling deed de poli tie. „In de buurt was het op een bepaald moment bekend dat mijn zoon en een vriendje van hem slachtoffer waren geworden van ontucht. Iedereen wist het en ie dereen kende de dader. Omdat de politie mets deed. begonnen de emoties meer en meer op te borre len." Bijna kwam het in de Wattstraat een aantal weken geleden tot een escalatie. Verschillende wijkbe woners meldden zich bij de ou ders van het slachoffertje met de mededeling dat ze de dader uit zijn huis zouden halen om hem te molesteren. Juist de getroffen ou ders wisten de boel te sussen. Tijdens de bijeenkomst werd uit gelegd waarom het zo lang heeft geduurd eer de ontuchtpleger, een pedouel die by de politie be kend is en al eerder is veroor deeld voor onzedelijke handelin gen, werd opgepakt. Het tweede slachtoffertje had bij de ouders van zijn vriendje en twee agenten zijn nare ervaringen opgebiecht maar wilde niet dat het bij hem thuis bekend werd. De politie wist daar eigenlijk geen raad mee en schakelde het Bureau Slachtof ferhulp m om de ouders van het kind van het zedendelict op de hoogte te stellen. Die instelling zag daar later toch van af en liet het weer over aan de politie. „We hebben hiervan geleerd." zei Kleinhuis, „dat we m het vervolg zelf sneller tot actie over moeten gaan. Het probleem is echter dat we niet over al te veel deskundige mensen beschikken die iets der gelijks aankunnen. Voorts is het ook zo dat we wachtten op een tweede aangiitc. Als we de vei- dachte al na de eerste aangifte hadden opgepakt, zou hij na twee dagen weer op straat hebben gelo pen. En dan zouden ook de pop pen aan het dansen zijn geweest." De mensen bleven met het onbe vredigende gevoel zitten dat be loften *-m teruggebeld te worden door een rechercheur die gister avond geen acte de presence gaf, niet waren nagekomen. ..Dat gaan we intern uitzoeken en de uitkomst wordt doorgespeeld naar uw advocaat," beloofde Kleinhuis. „Toch," reageerde An- nemane Hilversum van het actie comité na afloop, „zitten bepaal de dingen ons nog steeds met lek ker. „De politie heeft zich alleen zitten verdedigen. We vinden dat er grove fouten zijn gemaakt. Die zijn niet allemaal toegegeven." De verdachte is voorlopig voor een periode van tien dagen in be waring gesteld. Binnenkort wordt door de raadskamer van de recht bank bepaald of hij langer vastge houden moet worden. Op het poli tiebureau gaat men er min of meer van uit dat besloten wordt de man nog eens dertig dagen vast te houden. Maasland - Dat de Maaslandse wethouder F. de Vos van ruimte lijke ordening nog m het zadel zit, dankt hij aan zijn eigen CDA- raadsfractie. Een motie van wan trouwen van zijn eigen party bleef hem gisteravond ondanks scherpe kritiek van fractievoor zitter PJM. Quak nog net be spaard. De PvdA drong aan op het onver wijlde vertrek van De Vos, en de Open Groepering maakte tijdens de raadsvergadering duidelijk dat het beleid van De Vos nauwelijks te tolereren is. Aanleiding voor alle commotie is een affaire rond bebouwing aan de Kerkweg, waar de gemeente tien luxe koopwoningen van maximaal 400.000 gulden laat bouwen. De eerste spade daar zou pas de grond in gaan ais zeven van de tien huizen aan Maaslan- ders waren verkocht. In het con tract is de clausule dat de eigen bevolking voorrang krijgt echter niet goed opgenomen. Volgens het contract met project ontwikkelaar Bouwfonds kunnen de woningen uiteindelijk aan ie dereen worden verkocht. Daar mee wordt het beleid van het CDA en Open Groepering ondermijnd. Raadslid Hanemaayer (Open Groepering): „Er is hier gefaald en geblunderd. Wij hebben de wpthouder herhaaldelijk op de voorwaarden gewezen en nu b1 .jkt het contract al getekend te 7x n." Hanemaaijer zei een motie van wantrouwen te hebben over wogen, maar die louter wegens de machtsverhoudingen in de raad met te hebben ingediend. Burge meester Kokxhoorn trachtte De Vos te verdedigen door te stellen dat niet hij, maar het hele college van burgemeester en wethouders verantwoordelijk is voor de ge maakte fouten. De Vos zelf zat stilletjes en lijkwit achter de tafel en onthield zich van ieder com mentaar. Binnen twee weken krijgt de ge meenteraad de resultaten van een schriftelijk onderzoek voorge legd. Kokxhoorn kwam de raad daarmee tegemoet. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteravond rond half negen een 53-jarige Vlaardinger in zijn woning aan de Madridweg opgepakt omdat hij was doorgere den na een ongeluk. Op de Baarn- hoeve was de man tegen een an dere auto gebotst. Getuigen had den zyn kentekennummer geno teerd. De Vlaardinger bleek onder in vloed van alcohol te zijn. Hy ont kende by de aanrijding betrok ken te zijn geweest. Zijn auto is in beslag genomen voor onderzoek. Schiedam - Een 14-jarige jongen uit Vlaardingen is gistermorgen op de 's-Gravelandseweg in Schiedam overreden door een bus. De jongen liep er over de trambaan en was gestruikeld toen de bus aan kwam rijden. Die reed met een achterwiel over zijn en kels heen. De jongen is naar het Holy-ziekenhuis gebracht. Schiedam - Een 20-jarige Vlaar dinger is gistermiddag in Schiedam met zijn bromfiets uit de bocht gevlogen toen hij reed op het fietspad tussen de Sport- laan en de Sporthal straat. Hij brak tydens zijn val een sleutel been. Schiedam - Een 51-jarige vrouw uit Rotterdam is gisteren haar handtas met onder meer veertig gulden erin kwijtgeraakt in een kledingzaak aan de Broersvest. Zij had die onbeheerd in een kleedhokje achtergelaten om de zojuist gepaste kleding te kunnen showen. Vlaardingen/Schiedam - In Vlaar dingen zijn auto's opengebroken aan de Markgraaflaan en Bleek- straat. Radio's vormden de buit. in Schiedam gebeurde dat aan de Damlaan. Willem Pijperstraat, Burgemeester van Haarenlaanen Calandstraat. Begin deze week werden aangif ten gedaan van autokraken in de Westmolenstraat, Fokkerstraat enAlgerastraat. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2