Waterweg 15 'Autovrij centrum is een utopie' Schiedam-Zuid hoeft geen wijkwethouder Wethouder Wiegman blijft tegendraads Eind juni begint woningbouw Liesveld Vlaardingse milieugroepen tevreden over milieumaatregelen Bouwbedrijf Van der Lugt bouwt in Babberspolder Parkeerbonnen Harpe Davids in Plantage Boeken in de opruiming 'Afgekraakt' door jeugd WSM zoekt bestuurders Meer halten Chemocar 'Ook stemrecht buitenlanders voor OOR' NAUTIK WATERSPORT Rotterdams Dagblad Donderdag 17 juni 1993 Nee, ik heb recent geen prent gehad voor verkeerd parkeren, dus er is geen sprake van rancune ais ik hel op deze plek heb over de niet overal even welkome parkeerwachters. Ergo, als ik stel dat ze van irüj in Vlaardingen veel minder prenten mogen uitschrijven, is dat niet omdat ik een hekel aan ze zou hebben. Ik vind alleen dat ze vaak onlogisch en onnodig werk doen. Kijk, de parkeermeter is uitgevonden om ervoor te zorgen dat ook anderen eens even ergens hun auto neer kunnen zetten als ze een boodschap willen doen. Daar is weinig tegenin te brengen. Als dan ëens een bekeuring onder een ruitenwissers wordt gestopt, vind ik dat voor de betrokkene niet leuk, maar ik kan er mee leven. Maar wat is nou het nut van prenten op parkeerplaatsen die voor de helft of meer leeg zijn? Wie en welk doel zijn daarmee gediend? Toch niet de regulering van het verkeer, want er wordt niemand, gezien de lege plekken, gehinderd. De enige reden die ik kan bedenken is dat er zo geld in het laatje komt, maar daar is die maatregel nooit voor bedacht Van mij mogen parkeerwachters die auto's met rust laten en vierwie- Iers bekeuren die echte hinder veroorzaken. Die zijn eT genoeg in Vlaardingen. JAN B OOISTER Het harmonieorkest van muziekvereniging Harpe Davids geeft zaterdag 19 juni op het podium De Schelp in de Plantage een concert. Het optreden is één van de vier verplichte subsidieconcerten die het orkest dit jaar verzorgt. Op het programma staan populate stukken waaron der muziek uit de musical Les Miserables en de film Dances with Wolves. Ook wordt een aantal lichte werkjes ten gehore gebracht. Bij het openluchtconcert zijn voor het publiek stoe len beschikbaar maar toch wordt belangstellenden aangeraden zelf een klapstoeltje mee te nemen. Naast de muziek van het orkest presenteert de ver eniging zich met een kraampje waar informatie en muziekopnamen verkrijgbaar zijn. Het concert in het groen aan de Lange Nieuwstraat wordt gegeven van 13.00 tot 14.00 uur. De toegang is gratis. Vlaardingen Boeken lenen in de bibliotheek is gebruikelijk. Boe ken kopen niet. Toch gaat er aan de Waalstraat zo nu en dan leesvoer in de verkoop. Oude boeken moeten plaats maken voor nieuwe en worden op speciale da gen verkocht. Zaterdag 19 juni is zo'n dag. Dan worden van 10.00 tot 13,00 uur allerlei boeken van de hand gedaan. De - boeken, ongeacht het genre, kosten allemaal 1,50 gulden per stuk. De jeugdtoneelgroep TOV voert zaterdag 19 juni twee voorstellingen (14.30 en 20.00 uui) op van het stuk 'Afgekraakt' in de zaal Harmonie van de Stads gehoorzaal. Het stuk, geschreven én geregisseerd door Nelly den Breems, gaat over zeven jonge men sen in een pand en een ontevreden buurvrouw. De mensen van TOV willen niet meer verklappen over de inhoud, dat zou teveel spanning wegnemen. Kaarten voor de voorstellingen zijn verkrijgbaar bij Jannie Kap (4350622) en, indien voorradig, aan de kassa. Marjolein van Slootern zorgde voor de kleding, Joke van Rees voor de grime en André van Rees voor de cor en lich*, Maassluis De woningcorporatie Woning Stichting Maassluis (WSM) is ok zoek naar bestuursleden voor de raad van toezicht; zeven om precies te zien. Iedereen kan zich opgeven,maar van de belangstellenden wordt wel verwacht dat ze over deskundigheid op het ter rein van de volkshuisvesting beschikken. De WSM is op 1 januari van dit jaar ontstaan na een fusie van het Gemeentelijk Woningbedrijf en de Al gemene Woningstichting 'Maassluis'. De corporatie bezit 7030 woningen, 188 garages en 17 bedrijfspan den. Er zijn zeventig mensen in dienst. Belangstellenden hoeven niet per se in Maassluis te wonen. De WSM is gevestigd aan de P. J. Troelstra- weg 6. Informatie is verkrijgbaar bij directeur J.R.K. Ploeg. De aanmeldingstermijn sluit op 6 juli. Hoek van Heiland De Chemocar is ook in Hoek van Holland alweer ge ruime tijd een vertrouwd b.-gip geworden. Elke der de donderdag van de maand staat de Chemocar op enkele vaste punten voor het inzamelen van Klein Chemisch Afval (KCA). De speciaal ingerichte wagen is vooral bestemd voor huishoudelijk chemisch af val. Inmiddels is gebleken dat er in Hoek van Holland behoefte bestaat aan r teer halteplaatsen voor het in zamelen van KCA. Daarom komt de Chemocar van de Roteb nu op elke derde donderdag van de maand op de volgende plaatsen: 09,40 tot 10.10 uur: Adriaan v.d. Kloosterstraat bij nr. 47. 10.20 tot 10.50 uur: Mercatorweg bij nr. 11. 11,00 tot 11.30 uur: Postkantoor Prins Hendrikstraat. 13.30 tot 14.00 uur: President van Heeïstraatbij nr. 9. 14.10 tot 14.40 uur: Comm. Jaswegfs-Gravenzand- seweg. Chemisch afval moet aan de chauffeur worden afge geven. Het mag niet langs de weg worden geplaatst. Met ingang van 17 juni is het Depot- KCA aan de Rietdijkhof nnummer 10 geopend op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag van 15.30 tot 16.00 uur (uitgezonderd feestdagen). agenda Schiedam donderdag I" juni Jamsessie, Podium. 2100 uur. vrijdag 18 juni Husbands and wives (film). Filmhuis. Nieuwstraal, 21 30 uur Maassluis donderdag 17 juni Zomerbndge, Koningshor, 19.45 uur vrijdag 18 juni Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof. 14 00 uur Carillonconcert. Grole Kerk. 19 30-20 30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Carel van der Velden Schiedam - Veel collega's van de Schiedamse wethouder voor Fi nanciën Aad Wiegman beleggen in het vooijaar een persconferen tie. Op doorgaans sombere toon wordt de stad op de hoogte ge bracht van het laatste financiële onheil. Het doel van de bijeen komst ligt er doorgaans dik bo venop. Het is een poging om de geesten in de vaak onwillige ge meenteraden rijp te maken voor pijnlijke keuzes later in het jaar. In zijn inmiddels zeven jaar du rende carrière had Aad Wiegman nog nooit zo'n voorjaarsnota ge presenteerd. Hij zegt er het nut niet van in te zien. Het kost veel ambtelijke tijd en energie en de waarde van zo'n nota is volgens hem uiterst beperkt. Verder kun je alleen maar last krijgen van zo'n nota. De Vlaar- dingse wethouder Ranshuijsen kreeg twee jaar geleden honder der demonstranten op zijn dak toen hij in het vooijaar bezuini gingen op de bibliotheek en de sportsector voorstelde. Wiegman noemde de presentatie van zijn collega destijds 'onver standig'. Veel van de gewraakte voorstellen gingen in Vlaardin gen uiteindelijk niet door. De inhoudelijke bezwaren van Wiegman tegen een voorjaarsno ta laten zich als volgt samenvat ten. Doorgaans wordt pas na de zomer duidelijk hoe de financiële toekomst van de gemeente er voor de komende jaren uitziet. Een belangrijke gemeentelijke inkomstenbron vormt de uitke ring uit het gemeentefonds. En die wordt pas in de zomer bekend gemaakt. Is Wiegman deze week van zijn geloof gevallen? Geheel tegen zijn gewoonte in kwam hij deze week toch meteen financieel stuk op de proppen. De term Voor jaarsnota' werd weliswaar zorg vuldig vermeden, maar verder had zijn werkstukje veel weg van de nota's die eerder in Maassluis en Vlaardingen verschenen. Er wordt in het stuk 'Oud voor Nieuw' een voorlopige balans op gemaakt en er zijn 'voorlopige ge dachten' geformuleerd over be zuinigingen, die het dreigende te kort in 1994 moeten gaan afdek ken. Met bezuinigingsvoorstellen op het ouderenwerk, het onder- houdsniveau van straten en plei nen en de bewonersondersteu ning loopt Wiegman zelfs het risi co een deel van de stad tegen zich in het harnas te jagen. De verge lijking met Ranshuijsen in 1991 ligt voor de hand. Waarom doet Wiegman nu zelf wat hij twee jaar geleden zo onverstandig van zijn collega vond? Het zit 'm in de gemeenteraad. Bij de begrotingsbehandeling eiste PvdA-fractievoorzitter Hans Bak ker verleden jaar dat het college dit voorjaar haar balans moet op maken. Hij wilde voor 1 april we ten welke onderdelen van het am bitieuze programma van het rood groene college nog gerealiseerd zouden kunnen worden. Diep in zijn hart moet Wiegman het voorstel onzinnig gevonden hebben. De finale datum liet hij in ieder geval geruisloos passe ren. Pas toen de fractievoorzitters hem in mei maanden, ging het college zuchtend met de cijfertjes in de slag. Puur cijfermatig zullen de raads leden niet veel wijzer zijn gewor den van deze cijferarbeid. Er wordt een structureel bezuini gingsbedrag van 5,2 miljoen gul den opgevoerd, maar zelfs de wet houder zegt nog geen flauw idee te hebben of dit realistisch is. Ruim de helft van dit bedrag wordt verklaard door een opge voerde tegenvaller op de exploita tie van het Stadserf. Maar volgens Wiegman is er nog geen enkele aanleiding om te denken dat er daadwerkelijk tegenvallers op de ze post zullen zijn. Toch kan de nota voor de raad toch wel degelijk haar waarde be wijzen. De fractievoorzitters wil den zekerheid over de vraag, of grote projecten als het Stadserf en de bouw van welzijnscentra in Nieuwland en Oost nog voor de verkiezingen in 1994 van de grond komen. Het college heeft nu gezegd dat de uitvoering ervan zelfs in het somberst denkbare scenario mogelijk is. Voor de raad vormt dit een be langrijke uitspraak, waaraan zij het college kan houden. En wet houder Wiegman? Die kan gerust adem blijven halen als hij deze belofte gestand doet. Hij zal al leen nog moeten wennen aan de omstandigheid dat de Schiedam se raad tegenwoordig ook tussen tijds zijn financiële beleid wil con troleren. m&ji qu 9g,1 ïpsb mtmnoL .fcïfji hi friöw Op de maquette van het nieuwe Liesveld is in het midden de 'Lange Jan' met het overdekte busstation te zien en achteraan de twee andere flatgebouwen, die Samenwerking'77 eerst zal bouwen. Op de voorgrond, op het dak van de nieuwe overdekte winkelgalerij van het Liesveld, de twee appartemententorentjes met penthouses, die voor rekening van de belegger van het wïnkelcomplex wor den neergezet. Daaronder zijn de bevoorradingsplaatsen voor de winkels weggewerkt. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - De officiële eerste paal voor de uitbreiding van het Liesveld in Vlaardingen gaat op 6 juli de grond in, maar eind juni zullen de helers al in opdracht van woningbouwvereniging Sa menwerking'77 hun arbeid begin nen. „Eindelijk is het zover, de uitnodigingen gaan binnenkort de deur uit," vertelt directeur Ni co Nieuwstraten. Samenwerking begint met de bouw van 48 driekamerflats aan de Markgraaflaan, ter weerszij den van het Liesveldviaduct. De belangstelling voor deze huur- flats, met elk een vaste parkeer plaats in de aansluitend te bouwen parkeergarage, is over weldigend. Voorts zal de woning bouwvereniging een woontoren realiseren op de kruising van het Veerplein en het Liesve'dviaduct. Deze, in de volksmond Lange Jan genoemde, toren zal bestaar 'i luxe appartementen van dne en vier kamers. Zij komen boven een laag met entree, bergingen en het busstation. Het ontwerp van de Limburgse architect Jan Decker van AGS uit Heerlen wordt met 21 verdiepingen en een hoogte van ongeveer 65 meter het hoogste gebouw van Vlaardingen. Het Deiftse instituut OTB onder zoekt momenteel of het haalbaar is voorde woningbouwvereniging Samenwerking'77 om het geheel als huureomplex te exploiteren. ,.Zo niet dan zullen we de toren la ten bouwen voor de verkoop. Als gezonde bouwvereniging kunnen wij die keuze maken," zegt Nieuwstraten. Hij blijft zich ove rigens hardnekkig tegen de bena ming 'Lange Jan' verzetten. „Die staat ergens in Zeeland. Voor de naamgeving van deze nieuwe woontoren zullen wij nog een prijsvraag uitschrijven." Van provinciezijde hebben de ge meente, de woningbouwvereni ging en projectontwikkelaar Mui- tiVastgoed formeel nog geen groen licht gekregen voor de in grijpende modernisering van het Liesveld. De Provinciale Planolo gische Commissie moet op 24 juni haai- oordeel geven en advies uit brengen aan Gedeputeerde Sta ten. Volgens Nieuwstraten heeft overleg in Den Haag hem de ze kerheid gegeven, dat dan de goedkeuring voor het totale plan afkomt. Vlaardingen - Het Vlaardingse aannemingsbedrijf A. van der Lugt BV gaat koopwoningen bouwen in de Babberspolder, Van der Lugt heeft van de gemeente vergunning gekregen om acht tien vrije sectorwoningen met ga rage, van het type drie onder één kap. te realiseren. De bouw begint in augustus en de huizen worden waarschijnlijk in april volgend jaar opgeleverd. De prijzen van de woningen lig gen tussen 235.000 en 275.000 gul den, inclusief vijftig jaar afge kochte erfpacht. De verkoop start volgende week. De aannemer ver wacht weinig moeite te hebben de woningen te slijten. Voor Van der Lugt lijkt het pro ject een nieuwe periode in te lui den. Het bedrijf voert voorname lijk verbouw en renovatie uit en houdt zich slechts incidenteel be zig met nieuwbouw. Volgens een woordvoerder wil het bedrijf zich in de toekomst wat meer op de bouwmarkt begeven. Vlaardingen - Een autovrije binnenstad in Vlaardingen is een utopie. Een autoluw cen trum is voorlopig het hoogst bereikbare. Dat vinden zowel het Vlaardingse gemeentebe stuur als de plaatselijke mi lieugroeperingen. In april dit jaar pleitten de milieu-organi saties nog voor halver: v;m het autoverkeer in h trum. Maarzij zien inmjuis zelf ook in dat dit een onhaal bare zaak is. Voorlopig zijn de organisaties te vreden met het Vlaardingse ver keersbeleid, dat door het bouwen van twee parkeergarages aan de rand van de binnenstad en het op heffen van een groot aantal par keerplaatsen op straat terugdrin ging van het 'zoekverkeer' be oogt. „Als je realistisch bent, besef je dat een autovrij centrum een zaak van lange adem is. Dat red je niet zomaar," aldus Nelleke van der Luit van Milieudefensie. Een woordvoerder van de gemeente voegt daaraan toe dat vooral de belangen van de middenstand het uitbannen van auto's in de bin nenstad in de weg staan. Twijfels Wel hebben Milieudefensie, de fietsersbond ENFB, de Vereni ging tegen Milieubederf en de Mi lieugroep West hun twijfels over de afname van het aantal auto's dat naar het centrum van Vlaar dingen zal komen. De vrees be staat dat door bezuinigingen in de nabije toekomst de frequentie van het openbaar vervoer zal ver minderen en er zelfs busdiensten zullen uitvallen. Daardoor zal het autoverbruik naar verwachting juist toenemen. Met spanning zien de milieuclubs daarom uit naar de door de gemeente aange kondigde Fietsnota. Daarin zou den maatregelen staan om het ge bruik van de fiets te bevorderen. Zeer tevreden De milieu-organisaties zijn over het algemeen zeer tevreden over de reactie van het gemeentebe stuur op de door hen in april ge dane suggesties. De gemeente heeft toegezegd de mogelijkhe den voor een boerenmarkt met biologische produkten te bekij ken, of anders te streven naar een winkel waar zulke produkten worden verkocht. Verder kondigt de gemeente een convenant aan met de twee woningbouwcorpora ties waarin het gebruik van tro pisch hardhout wordt verboden en het toepassen van energiezui nige en milieuvriendelijke tech nieken bij toekomstige bouwpro jecten. Concrete voornemens voor dit laatste liggen er overi gens nog niet. Schiedam - De Bewonersvereni- gmg Schiedam-Zuid heeft geen behoefte aan een systeem van 'wijkwethouders' zoals de PvdA dat overweegt in te stellen. „Wij passen ervoor," zei André Marbus gisteravond namens de BVSZ op een discussie-avond over voor stellen van de PvdA om het lokale bestuur meer wijkgericht te ma ken. Wijkwethouders betekenen vol gens de bewonersvereniging een extra bestuurslaag, en daar zit niemand op te wachten. De BVSZ onderhoudt nu rechtstreeks con tacten met het college van burge meester en wethouders. Dat werkt volgens Marbus uitste kend. Hij kreeg steun van Jeanne de Vlieger, die de bewonersorga nisatie van de Delflandseweg ver tegenwoordigde. Ook voor haar hoeft er bestuurlijk weinig te ver anderen: „Ais je iets van het ge meentebestuur wilt, moet je ge woon de telefoon pakken. Onze ervaring is dat je dan binnen vijf minuten krijgt watje nodig hebt." Ronduit gelaten reageerde Aad de Wolf van de bewonersvereni ging uit Oost. „Altijd als bewo ners iets willen krijgen zij te ho ren dat er geen geld is. Wij wach ten al jaren op een poepzuiger. Is daar bij een nieuw bestuursy steem opeens wel geld voor? Ik betwijfel'!." Hoe de andere Schiedamse wij ken tegen de PvdA-ideeèn aankij ken is onbekend. Zij schitterden op de bijeenkomst door afwezig heid. Dat gold voor veel organisa ties die waren uitgenodigd voor dit avondje brainstormen. Ener zijds was dat een domper voor de partij omdat het thema bestuurlij ke vernieuwing blijkbaar niet ie dereen aansprak, anderzijds voor kwam het dat zich teveel stem men in het debat zouden mengen. Zo kwam het dat op de als 'open baar en voor iedereen' aangekon digde discussie voornamelijk PvdA'ers het woord voerden. Kernpunten van de PvdA-voor- steilen zijn een grotere scheiding tussen de politiek en de gemeen telijke diensten en bedryven, die veel zelfstandiger zouden moeten opereren, en een sterk op de wijk gerichte betrokkenheid van de politiek. De partij denkt daar ver deeld over. Er viel gisteravond naast instemming ook veel kri tiek te beluisteren. Voor Hans Bakker stond vast dat ingrijpende wijzigingen nodig zijn. „De PvdA moet andere op vattingen over de overheid for muleren, we gaan als partij kapot als we dat negeren." Armand van Puyvelde onderschreef dat: „Maak die wethouders los van de veldslag over belangen die ze voor verschillende diensten moe ten voeren. Anders kom je nooit uit de impasse waarin de stad ver keert." Maar Jan Simons waar schuwde dat al te rigoureuze ver anderingen in het ambtelijk en bestuurlijk apparaat wel eens ver keerd kunnen uitpakken: „Hoe kleinschaliger iets wordt, hoe duurder." Harm de Block zei ver brokkeling van kennis en erva ring gevaarlijk te vinden. „Je moet heel zorgvuldig omspringen met het verknippen van zaken." De avond verliep tamelijk onbe vredigend omdat Hans Bakker, een belangrijk pleitbezorger van de omstreden voorstellen, halver wege het debat om privéredenen naar huis werd geroepen. Vervol gens kwamen door tijdgebrek verschillende onderwerpen niet aan bod, zoals het idee om de bur ger te beschermen tegen de 'on gebreidelde geldhonger van de overheid' door iedere lastenver zwaring uiterst kritisch tegen het licht te houden. Over de onderwerpen die wel wer den behandeld kwamen de deel nemers nief ot eensluidende con clusies. Maar dat was, zei ge spreksleider Herman Noorde- graaf, ook niet de bedoeling. Pas in een later stadium zal de PvdA een definitief standpunt formule ren dat wordt opgenomen in het verkiezingsprogramma voor 1994. Schiedam - De tienduizenden buitenlanders in het Rijnmond gebied zouden stemrecht moeten Icrijgen voor de verkiezing van het toekomstige regiobestuur. Dat vinden de Schiedamse PvdA- leden Menno Siljee, Jan Willem Mennink en Arthur de Ruiter. Sinds 1986 mogen niet-Nedcr- landers uitsluitend deelnemen aan de verkiezingen voor de ge meenteraden. Op dit moment wordt er druk ge werkt aan wetgeving, die nodig is om het nieuwe regiobestuur van de grond te tillen. Het nieuwe re giobestuur zou in Rijnmond de plaats moeten gaan innemen van de provincie Zuid-Holland. In de zeventien deelnemende gemeen ten krijgt het OOR naar verwach ting ruime bevoegdheden op het vlak van de ruimtelijke ordening en het economisch beleid. Volgens de PvdA'ers, die alten zit ting hebben m het Schiedamse bestuur van de sociaal-democra ten, is het in het licht van deze be voegdheden wenselijk dat buiten landers ook aan de verkiezingen voor dit bestuursorgaan mogen deelnemen. Veel beslissingen van het nieuwe bestuur zullen hen di rect gaan raken. Het is nog niet bekend hoe het stemrecht voor de regioverkiezm- gen zal worden ingevuld. De Tweede Kamer moet zich buigen over de lex specialis, de speciale wet die nodig is om het nieuwe bestuurslichaam mogelijk te ma ken. De eerste OOR verkiezingen zijn gepland voor 19')5. Buitenlanders zijn pp dit moment volledig uitgesloten van verkie zingen voor hogere overheden als de provincie en het rijk. De ge dachte is dat alleen Nederlandse staatsburgers invloed op het bin nen- en buitenlandse beleid van het rijk mogen hebben. Voor de verkiezingen voor Pro vinciale Staten wordt min of meer dezelfde gedachte toegepast. Dit direct door burgers gekozen li chaam bepaalt op haar beurt me de de samenstelling van de Eerste Kamer, die het tot haar taak re kent om de regering te controle ren. De drie PvdA'ers hebben het Schiedamse gemeentebestuur gevraagd om zich in OOR-ver- band sterk te maken voor het kiesrecht van buitenlanders. Groeit het Rijnmondgebied uit tot een volwassen provincie, dan is het verzoek van het drietal vol gens deskundigen in strijd met de kieswet. Middels de getrapte verkiezingen zouden de migranten toch in vloed kunnen uitoefenen op het landsbestuur. In dat geval wordt de Eerste Kamer in de toekomst mede samengesteld door de OOR-bestuurders. Het pleidooi om buitenlanders kiesrecht te ge ven wordt kansrijker geacht in het geval het Rijnmondgebied een regiobestuur krijgt zonder provinciale status. uw watersporiadros voor. Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visbaten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen, Trailers en div. accessoires.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1