Waterweg 15 CDA zit met wethouder in maag 'Help! Mijn buurman is een junk' E Maasland onderzoekt rol van De Vos bij bouwaffaire Schiedam werkt een vuiltje weg rKOEVÉRMANS Muzikant op bestelling Zomerfeest voor ouderen in de Loper Erasmusschool viert jubileum KINDEROPVANG IN EEN GASTGEZIN TWEEWIELER SPECIALIST naar van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen 010-471 63 60 Rotterdam» Dagblad Vrijdag 18 juni 1993 Dick Borst is niet alleen een creatief, maar ook een nijver musicus. Bijna dagelijks staat hij ergens voor een koor of muziekgezelschap binnen of buiten zijn woonplaats Vlaardingen. Daarnaast bedenkt hij telkens weer nieuwe dingen. Het bewerken tot een musical van de populairste streekroman van Fenand van den Oever, 'Brood uit het Water', is er een van. Al maan den repeteert een groot gezelschap voor de vertolking, komend voor jaar in de Stadsgehoorzaal, van het meestgelezen boek over de "Vlaar- dingse visserij. Met tekstschrijver Chris Bezooijen heeft componist Borst de toonzetting en liedteksten zojuist afgerond. Ook andere creatieveüngcn uit de Haringstad zijn druk in de weer om het stukje muzikale geschiedschrijving gestalte te geven. Zo is decorbouwer Jan van Ginniken naar het Scheepvaartmuseum in Amsterdam geweest om juiste vorm en maatvoering te bekijken van de daar in oude glorié herstelde zeillogger 'Balder', VL.S2, De2C dient als voorbeeld voor de straks in het decor van de Stadsgehoorzaal op ware grootte te gebruiken 'Zorg en. Vlijt', VL 38. Tevreden over het verloop van de voorbereidingen op de nieuwe mu sicaluitvoering liet Dick Borst me één en ander deze week weten. Hij sprak me aan naar aanleiding van mijn artikel over ex-kastelein Wim van Rutten. „Ik heb daar ook een keer iets prachtigs meegemaakt," vertelde Dick. Met de voorzitter van het Rotterdams Operagezelschap was hij jaren geleden op zoek naar violisten. „We hadden een stuk onder handen waar violen bij moesten Het was een vergeefse tocht Zelfs eén bezoek aan het conservatorium had niks opgeleverd. Dus met stevig de pest in reden ze terug naar Dicks huis in de Westwijk. Tot overmaat van ramp bleek hij zijn sleutel vergeten, te zijn terwijl zijn vrouw niet thuis was. Om de tijd te doden ging het duo d'Ouwe Rein in. Het was nog vroeg en stiL Ze zitten samen aan de bar en Dick bestelt: „Twee pils en een violist," zegt hij. „Ogenblikje," reageert Van Rut- ten, die twee biertjes tapt en de deur uitgaat. Dick vertelt verder: „We hadden ons glas nog niet half leeg of Wim komt terug ...met een muziekstandaard en een violist." Het bleek een andere middenstander uit de Westwijk te zijn, die op riïomenten dat het stil was in zijn zaak op de viool oefende. Did? Borst: „Die man heeft zeven jaar in ons orkest meegespeeld." BEN VAN HAREN Viaardingen De traditie van het Zonnehuis, v/aar elk jaar de zo mer wordt ingeluid met buitenactiviteiten, wordt ko mende week op bijzondere wijze voortgezet In het kader van het 'jaar van de ouderen' wordt het zomer feest dit keer niet bij het Zonnehuis maar in winkel centrum De Loper gevierd. Bovendien zijn alle be woners van de verzorgingstehuizen Vaartland, de Meerpaal, Drieënhuyzen en Het Uitzicht en ouderen uit Vlaardingen en omstreken welkom. De festivitei ten vinden plaats op dinsdag 22 juni. Van 11.00 tot 15.00 uur valt er in het winkelcentrum heel wat te beleven. Een vissersvrouwenkoor en se niorenorkest verzorgen enkele optredens; er worden volksdansen uitgevoerd en er zijn kraampjes waar van alles verkrijgbaar is. Vanzelfsprekend is er vol doende zitgelegenheid zodat de bezoekers op hun gemak het gebodene kunnen aanschouwen. Met tal van activiteiten in en rond het schoolgebouw aan de Hujjgenstraat vieren leerlingen en docenten van de openbare basisschool Erasmus zaterdag 19 ju ni van 10.00 tot 15,00 uur een groot feest. De school bestaat 110 jaar en iedereen mag de viering van het jubileum meemaken. Haast de vele spelletjes, waar mee leuke prijzen zijn te winnen, is er een kinder boerderij met levende dieren, een rommelmarkt, een grote loterij en een tentoonstelling over beesten. Verder worden ook oude leermiddelen verkocht en zijn er drankjes en hapjes in overvloed. Schiedam vrijdag 18 juni Husbands and wives (film), Filmhuis, Nieuwstraat, 21.30 uur. zaterdag 19 juni Fietstocht door Midden-Delfland, vertrekpunt: VW-kantoor, 1 WXM5.00 uur. Maasboulevard-feest, De Gorzen, 10.00-24.09 uur. Rommelmarkt Stichting Lentefeest, Tutnlaan 64,10 00 uur. OpenluchtconcertHarpe Davids, Plantage, 13.00-14 00 uur. Orgelconcert Siebren Zwaan, Stedelijk Museum, IS 00 uur. Matshmellows (60-er jaren muziek). Podium, 22 30 uur. zondag 20 juni Speetrumfestr/al Schiedammers van overal en nergens, Beatra park, 11.00-19 00 uur. Art ofbiuea, Pudiurn. 21.30 uur. Vlaardingen zaterdag 19 juni Fietstocht door Midden-Delfand. vertrekpunt VW-kantoor, 10 00-15 00 uur. Fancy fair. obs Erasmus, Huijgensstraai 64.10 00 uur. Hook (film), Triangel. 13 30 en 18.30 uur en l^gerdes Hetls 14 30 uur. Wandelconcert. Grote Kerk. 15-00-17.00 uur Bingo-avond, wijkcentrum De Telder. 19 00-23 00 uur Concert christelijk jongerenkoor The Messengers, Emauskerk. 20 00 uur maandag21 juni Vlieientocht met muziek en zang Vertrek Vaartweg. 2100 uur Maassluis vrijdag 18 juni Carillonconcert met torenbekümming. Grote Kerk. 1930-20 30 uur zaterdag 19 juni Fietstocht door Midden-Delfland, vertrekpunt crmssanlene Monsieur Paul. Noordvliet, 10.00-15 00 uur Orgelconcert JaapKroonenburg. Grote Kerk, 2015 uur maandag 21 juni Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caref van der Velden Westhaven- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Simon van Zuilen Maasland - In het politiek doorgaans zo rustige Maasland is on gekend grote opschudding ontstaan. De positie van wethouder Freek de Vos staat op de tocht. Dat de portefeuillehouder van Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting nog niet de laan is uitgestuurd dankt hij aan zijn eigen CDA-fractie. De toorn van fractievoorzitter Pleun Quak was hevig, luid en duidelijk. Maar een eigen wethouder stuur je niet zomaar weg. Het struikelblok js het met pro jectontwikkelaar Bouwfonds Wo ningbouw BV getekende contract voor de bebouwing van de locatie Kerkweg 24-25 (de voormalige land- en tuinbouwschool). Daarin staat volgens de raad een essen tiële fout, die het strenge woning bouwbeleid van Maasland over hoophaalt. Maasland bouwt daar door niet meer alleen voor de ei gen bevolking en economisch ge- bondenen, maar zet de deur voor iedereen zo goed als open. Al thans voor dit project. Het contract met de projectont wikkelaar was al ondertekend, voordat de raad het ter inzage kreeg. Niet de handtekening van De Vos maar die van burgemees ter Kokxhoorn prijkt eronder. Zij voerde als enige van het college de verdediging tegen de aantij gingen, waarbij wethouder Houtenbos en de wit wegtrekken de en soms hoofdschuddende De Vos er het zwijgen toe deden. Kokxhoorn probeerde nog wel even de verantwoording naar de raad te schuiven, door op te mer ken dat het contract ter inzage had gelegen. Dirk Hanemaaijer, fractievoorzitter van de Open Groepering, wees er echter fijn tjes op dat dit een voorlopige overeenkomst was geweest. En dat week nogal af van het op 11 mei aan het Bouwfonds gestuur de definitieve contract. Het Bouwfonds heeft nu min of meer de vrije hand om de huizen na negen maanden aan niet- Maasianders te koop aan te bie den. Er kan worden gestart met de bouw zonder de eis dat er eerst zeven huizen aan Maaslanders zijn verkocht. En ook de gelimi teerde uiterste prijs van 400.000 gulden blijkt niet te zijn opgeno men. Pleun Quak herinnerde er aan dat er was afgesproken dat er in principe voor Maaslanders zou worden gebouwd. Pas als er zeven huizen waren verkocht, zou de eerste spa de grond in gaan. Binnen twee weken ligt er vol gens Mary Kokxhoorn een door het college zelf uitgevoerd onder zoek op tafel. Hieruit moeten vol gens Quak consequenties worden getrokken. Of De Vos zelf of de CDA-fractie dit doet, is nog niet duidelijk. De tijd van. 'ergens le ring uit trekken' en 'het de vol gende keer beter doen' lijkt voor politiek Maasland voorbij. Daar over lieten de raadsfracties geen twijfel bestaan. Door Peter de Lange Vlaardingen - Het begon met stank. Daarna verschenen er op eens dikke vliegen in huis, steeds meer vliegen. Vervolgens kwa men de muizen. En tenslotte za ten er kleine kevers in huis. In de slaapkamer, de keuken, de eetka mer en de douche. De vrouw des huizes, allergisch voor ongedier te, kreeg last van schimmels in haar mond en nek. Radeloos vroeg het gezin zich af wat de oor zaak was van al die ellende. De beschuldigende vinger ging naar een buurman, een junk volgens de bewoners. Zijn huis was één grote bende. Buren kunnen elkaar het leven knap zuur maken. Klassieke voorbeelden zijn nachtelijke feestjes, de CD-speler die eeuwig te hard staat en aanhoudend blaf fende honden. Hedendaagse va rianten van de overlast veroorza kende buurman zijn de drugsver slaafden die hun huis verwaarlo zen en de psychiatrische patiënt die midden in de nacht in een hartverscheurende huilbui uit barst. Tot welke problemen dat voor de buren kan leiden maakt boven staand praktijkvoorbeeld uit een flat in Vlaardingen-Holy duide lijk. En de overlast zelf is vaak nog niet eens het grootste pro bleem. De moeilijkheden begin nen pas goed als de getergde bu ren proberen er iets aan te doen. Want als je wilt dat je buurman zich netjes gedraagt of desnoods uit zijn huis wordt gezet, zul je eerst moeten bewijzen dat hij je leven ondraaglijk maakt. Hoe doe je dat? Hoe bewijs je dat de ke vers in je bed een gevolg zijn van het gedrag van je beneden buurman, die wekenlang zijn etensresten niet opruimt? Laboratorium Het gezin in Holy probeert het al dik een half jaar zonder succes. Het heeft zelfs een buisje met monsters van het ongedierte in geleverd bij het Woningbedrijf, voor analyse in een laboratorium. „Wij zijn radeloos en ziek, en nie mand die ons helpt," schreef het gezin onlangs vertwijfeld aan de gemeenteraad. Huurders die overlast veroorza ken tot de orde roepen is een ui termate lastig karwei, is de erva ring van de sociale verhuurders in Vlaardingen. Zowel bij het Ge meentelijk Woningbedrijf, Patri moniums Woningstichting als Sa menwerking '77 komen regelma- Sommige huurders maken een geweldige bende van hun huis. De buren zijn de dupe. Maar wantoestanden verhelpen isnïet eenvou dig. Foto Fox tig bewoners klagen over het ge drag van hun buren. Dat is niets bijzonders: zeurpieten heb je al tijd, en vaak gaat het om kleinig heden die na enig overleg wel te verhelpen zijn. Er zijn echter ook gevallen bij die een zwaar beroep doen op het geduld en het begrip van de geplaagde buurman. En soms is er inderdaad sprake van een onhoudbare situatie. „Met het oplossen daarvan ben je al gauw een half tot driekwart jaar bezig," zegt Els Westerveld van Patrimonium. „Maar dat zijn wel uitzonderin gen," meent directeur Ans Theis- sen van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf. „Het gebeurt maar zelden dat een huurder uit zijn huis wordt gezet omdat hij on draaglijke overlast veroorzaakt. Dat kunnen we ook niet zomaar even besluiten. Als verhuurder moetje heel voorzichtig opereren, wantje hebt met meerdere partij en te maken. En met iedere klacht is even gegrond. Daarom onderzoeken wij zo'n zaak eerst zorgvuldig, voordat we stappen ondernemen." STICHTING KINDEROPVANG KATJA van Ostadeiaan 120, 3117 XM Schiedam. Gastouderbureau, tel.: 010-4265819 Zoekt u voor uw kind kinderopvang of wilt u bij u thuis 1 tot 4 kinderen opvangen en verzorgen' Gastouder- buro Katja brengt gastouders en vraagouders met el kaar tn kontakt om kinderopvang voor kinderen van O tot 12 jaar m een gezin mogelijk te maken. Het opvang- tarief voor een kind bedraagt 3.- per uur. Voor meer informatie kunt u geheel vrijblijvend kontakt opnemen met Joke Bacsant van Gastouderburo Kaija op dinsdag en donderdag tussen 9.00 en 10.30 uur. Adres en tele foonnummer: zie hierboven. 'Faisig Flex' is een Deens kasten- programma uitgevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparantlak die het blonde Scandinavische elfekt versterkt. Wij vertellen u graag alles over dit schitterende programma Waai eens aan. Ut!1' V UflCT U[] fj[j[]"DaQDE, ILXnUHf l W1ULJI Markt 57 Vlaardingen Tef. OIO - *13*1 3é S3 Probleemhuurders Klachten over junks, zoals het ge val met het ongedierte in Holy, zijn volgens Theissen zeldzaam. En dealpanden zijn volgens haar op de vingers van één hand te tel len. Vaker gaat het om mensen 'die geestelijk niet voor zichzelf kunnen zorgen'. Ook Patrimoni ums 'probleemhuurders' zijn meestal psychische gevallen. Di recteur Nico Nieuwstraten zegt dat bij Samenwerking '77 buren ruzies de grootste bron van klach ten vormen. Dat heeft bij zijn we ten pas in één geval tot een ge dwongen verhuizing geleid. Bij het Woningbedrijf is vorig jaar een huurder het huis uitgezet omdat hij teveel lawaai maakte. Maar daarvoor moest wel een pro- eed ure bij de kantonrechter wor den aangespannen. En zo'n pro cedure komt er pas als er meerde re klagers zijn. Liefst een stuk of vijf, zes mensen die hun bezwa ren goed onderbouwd op papier zetten. De verhuurders hanteren de stelregel dat alleen schriftelij ke klachten houvast bieden. „Met één telefoontje kunnen we echt niet uit de voeten," aldus Els Westerveld. Bij Samenwerking vinden ze een huurschuldpro bleem heel wat makkelijker dan een huurder die zich van nie mand iets aantrekt. „Huurschuld draag je gewoon over aan de deur waarder." Aan een uitzetting gaat een gron dig onderzoek vooraf en langdu rig overleg met de huurder die de overlast veroorzaakt. Behalve de huisbaas, komt daar meestal ie mand van het maatschappelijk werk aan te pas, de wijkagent, en soms een medewerker van het Riagg of het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. „Het is een zeer lange procedure, vaak gevolgd door een intensieve bege leiding van degene die de klach ten veroorzaakt," aldus Els Westerveld. Lang, intensief, moeilijk. Die woorden gebruikt ook Inge Hoo- geveen, regio-hoofd van de Pa- meijerstichting in Vlaardingen. Do Pameijer stichting biedt on derdak aan het Complexe Hulp verlening Project, een samenwer kingsverband van een groot aan tal deskundige hulporganisaties. De Vlaardingse verhuurders ma ken geregeld gebruik van de diensten van dit project, dat nu anderhalf jaar draait. Problemen met moeilijke huurders zijn voor Inge Hoogeveen in die tijd een bekende materie geworden. Hopeloos Volgens regio-hoofd Hoogeveen is het oprichten van het samen werkingsverband een stap in de goede richting geweest. Voorheen opereerde iedere hulpverlenings organisatie op eigen houtje en was zelden duidelijk waar de ver antwoordelijkheden lagen. „Met drugs bijvoorbeeld kon het Riagg niets, iedere instelling had een beetje de neiging te zeggen: dat probleem is niet helemaal van ons." Dat was natuurlijk niet erg bevorderlijk voor een serieuze aanpak. Tegenwoordig gaat het anders. Roept een verhuurder de hulp in van het CHP, dan wordt er eerst gepraat met de klagende buren en met de bewoner die de klach ten veroorzaakt. Dat gesprek geeft vaak al een goede aanwij zing wat er precies aan de hand is. Gaat het om iemand die gewoon niet goed voor zichzelf kan zorgen, zijn er verdovende mid delen of drank in het spel, is er psychisch iets mis. De hulpverle ning wordt aangepast aan de diagnose. Dat leidt niet altijd tot bevredigende resultaten. „Soms concluderen we dat de si tuatie hopeloos is en dat zo ie mand beter ergens anders kan gaan wonen. Een nieuw adres be tekent tunsloLle oen nieuwe start," legt Inge Hoogeveen uit. Tevoren wordt dan een strak be geleidingsprogramma vastge steld, want zonder hulp gaat het op het nieuwe adres 2eer waar schijnlijk wéér fout. Soms ook is het beter als de cliënt wordt opge nomen in een beschermde woon vorm; eenvoudigweg omdat hij of zij niet zelfstandig genoeg is om alleen te kunnen wonen. Het CHP heeft tot nu toe in zo'n 20 tot 25 gevallen bemiddeld. Vaak leidde die bemiddeling tot een verhuizing. „Maar er zijn," zegt Inge Hoogeveen, „ook geval len bij waar je weinig of niets aan kunt doen. Dan kun je weinig an ders doen dan pappen en nathou den." Door Kor Kegel Schiedam - Schiedam schenkt meer dan men denkt, luidt de slagzin van de VW, en dus schonk burgemeester Seheeres deze week een nuchter kopje kof fie waar de Rijnmond klaarwak ker '/an zal worden. In ieder geval Rotterdam zal recht overeind zit ten: volgende week praat de ge meenteraad daar over de taakver deling tussen het toekomstige re giobestuur en de gemeenten. Rot terdam heeft de neiging om de re gio veel extra taken toe te reke nen, terwijl het van de rest van de Rijnmond wel wat minder mag. Schiedam heeft nu een alterna tief bedacht dat Rotterdam zijn zin geeft en dat ook nog eens de betrokken gemeentebesturen hun zin geeft. Op voorhand kun nen we ervan uitgaan, dat Over- schie en Hoogvliet het grif eens zijn met het Schiedamse voorstel. Want Hoogvliet is furieus over de ideeën aan de Coolsingel, terwijl Overschie beschikt over het slankste ambtenarenkorps van heel Nederland. Onlangs consta teerde een onderzoeksbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dat Overschie in verhouding zo weinig ambte naren heeft dat het bijna onver antwoord is. Maar in het speci fieke geval van Overschie kón het, omdat er hoog gekwalificeer de ambtenaren zitten die veel uit voerend werk uitbesteden aan het bedrijfsleven. Dan heb je niet zo'n grote bureaucratie nodig. Het is de kant die Schiedam ook op wil. Niet alleen moeten de gro te gemeentediensten van Rotter dam verzelfstandigd worden, maar Schiedam bezint zich even eens op het verzelfstandigen van de eigen, kleinere diensten. Het regiobestuur, zegt Schiedam, moet vooral een politiek orgaan worden waar strategische knel punten worden opgelost. Dat moetje niet belasten met de zorg voor exploitatie en organisatie structuur van ambtelijke bolwer ken. Laten die dat zelf maar voor hun rekening nemen. Het zou ook de Rotterdamse wethouder Hoogendoorn moeten aanspre ken, die in zo'n situatie niet meer de kop van jut zou zijn van de sta kende huisvuilophalers. Schiedam houdt het simpel: het regiobestuur moet sturen, maar hoeft geen verstand te hebben van hoe de motor in elkaar zit. Ieder zijn taak. Daar zit veel in en Rotterdam zal er volgende week niet zomaar aan voorbij kunnen gaan. Terecht heet het Schiedam se alternatief 'De OORsprong'. want oorspronkelijk ging het dc betrokken gemeenten om oen klein en flexibel regiobestuur. Aan dat principe dreigt afbreuk te worden gedaan. Als we niet uitkij ken, zitten we straks mei een or dinaire provincie met een kolos sale ambtenarij. Tegelijk is het zo, dat Schiedam nog te weinig regionaal denkt. Schiedam wil het liefst ietterlyk vasthouden aan de strategische visie van het Overlegorgaan Rijn- mondgemeenten (OOR), waarin het vooral draait om dc harde sec tor van woningbouw, haveneco nomie en bedrijfsterreinen, maar waarin bijvoorbeeld volksgezond heid, emancipatiebeleid, etnische integratie en sociale vernieuwing niet worden genoemd - hoewel hier beslist regionale taken lig gen. Dat wordt onderschat. Ook heeft Schiedam een belang rijke vraag onbeantwoord gela ten. Schiedam zegt dat de regio desnoods gemeenten moet kun nen dwingen om regionaal vast gesteld beleid uit te voeren - maar wat als een gemeente dat toch vertikt? Mag dc regio het dan zelf opknappen? Maar met welke ambtenaren dan? En hoe verhoudt zich dat tot de lokale de mocratie? Als Schiedam dat niet gauw duidelijk maakt, dreigt het hele voorstel nog van tafel te wor den geveegd. 48 jaar Voor race-, trim- of ATB fietsen, - van alle bekende merken. Meer mans op een fiets van Koevermans Het adres voor div. merken ATB fietsen. Grote keuze in gerangschikte kleding voor alle type fietsen onder alle weersomstandigheden. nab)| benzinestation

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1