Waterweg 13 School boos weg uit Ylaardingen Noorddijkeist harde aanpak van betonfabriek Schievaart huisvest honderden en Steiger voor scheepvaart en vissers 'Gewond' weg van industrieterrein Actie voor cadeau aan afgetreden bisschop Bar Asiel overvol door hoge hondenbelasting Minder ontslagen bij Grootint is mogeiijk Belasting onderzoekt koop van 'Betuwe-grond' Gemeente gunt kansarmen volgens Technisch College geen onderwijs meer Protestactie brandweer afgeblazen ill Fusie leidt tot feestweek Illegale inzameling Honderden pennen weg Autodieven bekennen Tapijtverkoper oplichter Illegaal vent stropdassen Survival-run met cat-crawl Zwembad ook officieel open Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 313lBTVlaardingen tel 010-2340055./fax 4349754 i Botterdam - Vrienden en sympathisanten van de af getreden Rotterdamse bissehop Bar hebben een gi- '&>- en een banknummer geopend voor een cadeau voor de geestelijke. Mgr. Bar wordt op 29 juli 65 jaar. Het verjaardagscadeau is tevens bedoeld als waardig afscheidsgeschenk voor de bisschop die sinds zijn aftreden in stilte in een klooster in het Belgisch Che- vetogne woont. De initiatiefnemers willen een geld bedrag bijeenbrengen dat de bisschop vrij en naar ei gen inzicht mag besteden. In olaats van een cadeau van een beperkte groep, is ervoor gekozen ook ande ren te laten meedoen aan het geschenk. Alle dona teurs komen op de lijst die het cadeau zal vergezel len. Een comité van aanbeveling is gevormd uit vrienden en sympathisanten uit allerlei, niet-kerke- lijke geledingen. In het comité hebben onder ande ren zitting: KRO-voorzitter Gerrit Braks, Bas de Gaay Fortman, de Haagse burgemeester Haver sians, journalist Rex Brieo en luitenant-kolonel Bos- shardt van het Leger des Heils. Voor een geldelijke bijdrage zijn de volgende nummers geopend: Bank 33.56.51.321 bij de Rabobank-Leiderdorp en Giro 340035, beide ten name van 'Afscheid bissehop Bar', Leiderdorp. Rotterdam - Het dierenopvangcentrum aan de Abra ham van Stolkweg in Rotterdam kampt met overbe volking. Al vanaf januari zit het asiel vol. Volgens se cretaris Adrie Baars van het opvangcentrum is de drukke bezetting het gevolg van de verhoging van de hondenbelasting. Als reactie op de overvolle hokken is het asiel een handtekeningenactie gestart. Bij alle dierenartsen en dierenspeciaalzaken in Rotterdam ligt sinds half april een formulier waarop protest kan worden aan getekend tegen de verhoogde hondenbelasting. Er zijn inmiddels twaalfduizend handtekeningen ver zameld. Nu de zomervakantie in aantocht is, waardoor nog meer honden in het asiel terecht komen, zullen de hokken helemaal uitpuilen. „De gemeente weetniet waaraan ze begonnen is. Normaal laten we hier spo radisch honden inslapen, maar dat zal nu moeten veranderen, Als de zomerpiek doorzet zullen we da gelijks honden moeten afmaken," zegt de secretaris. De actie gaat door tot na de zomer. Dan komt de kwestie van de hondenbelasting weer aan de orde in de gemeenteraad. Zwijndrecht - Bij het Zwijndrechtse constructiebe drijf Grootint kunnen zeventig man meer aan het werk blijven. Er behoeven geen 224 van de 553 banen te verdwijnen, zoals de directie eerder aankondigde. Dit is althans de mening van de vakbonden en de centrale ondernemingsraad, die zich daarbij baseren op een rapport van bureau Tim Lakeman. Het bedrijf moet inkrimpen wegens een magere orderporte feuille en de slechte situatie op de internationale staalmarkt. De directie wil veel meer gebruik gaan maken van ingeleend personeel. Gorinchem - De Belastingdienst is een onderzoek gestart naar de gang van zaken rond een grondaan koop door de Gorkumse wethouder C. M. A. Bosman (Financiën en Grondzaken). De wethouder heeft in liet najaar van 1991 een perceel grond gekocht van een veehouder. Het stuk grond ligt langs rijskweg A15 op het voorziene tracé van de Betuwelijn. Bosman betaalde voor het perceel de prijs van agra rische grond, ongeveer vijf gulden per vierkante me ter. De provincie Zuid-Holland had toestemming ge geven voor wijziging van het bestemmingsplan zo dat het stuk grond bebouwd kon worden. De grond prijs van deze bouwgrond ligt dertig tot veertig keer hoger dan de prijs voor agrarische grond. Burgemeester P. IJsseis van Gorkum: „Voorwaarde voor het verlenen van een bouwergunning was dat de nieuwbouw niet in de toen bekende tracés voor de Betuwelijn mocht liggen. GS hebben daarna een ver klaring van geen bezwaar afgegeven, en aan Bosman gemeld dat bebouwing geen belemmering zou zijn voor het zogeheten H-tracé." Volgens IJsseis onderzoekt de Belastingdienst de mogelijke voorkennis van Bosman bij de aankoop van het perceel. Het conflict tussen de belastindienst en Bosman zou gaan over het totaalbedrag van de waardestijging van de grond. Den Haag/Maassluis - Bewoners van de Noorddijk in Maassluis hebben gisteren tijdens een hoor zitting bij de Raad van State in Den Haag geëist dat er veel stren gere geluidsnormen komen voor betonfabriek Westiand/Keijzer. De provincie Zuid-Holland gaf' onlangs een revisievergunning aan de fabriek, maar die is vol gens de omwonenden veel te soe pel. „We doen niet moeilijk over wat overlast," zegt S. Jager. „We zijn juist op het industrieterrein gaan wonen omdat we de activi teiten in de haven zo gezellig vin den. Maar de herrie die Westland/ Keijzer produceert, gaat alle gren zen te buiten." De meeste over last veroorzaakt het lossen van de boten waarmee zand en grind wordt aangevoerd. „Oorverdo vend," volgens Jager. De omwonenden vinden dat de betonfabriek eigenlijk van indus trieterrein Kapelpolder moet ver dwijnen Maar ze zijn bang dat hier weinig van komt, wanneer er een revisievergunning van kracht wordt, waarmee het bedrijf weer vele jaren vooruit kan. De provincie Zuid-Holland toon de gisteren tijdens de zitting be grip voor de bewoners van de Noorddijk. ..Maar het bedrijf zit hier al veertig jaar en is nu een maal tot deze grootte gegroeid. We kunnen hel niet zomaar de verworven rechten ontnemen," aldus een woordvoerdster. De provincie hoopt in 1996 te star ten met een saneringsonderzoek. Daaruit zou moeten blijken of er iets gedaan kan worden aan de la waaioverlast. Het is mogelijk dat de fabriek op den duur toch zal moeten verdwijnen. De omwo nenden zien het onderzoek met angst tegemoet. Want er bestaat ook een kans dat niet de fabriek, maar hun 131 woonhuizen ge sloopt moeten worden. Ze willen dat nu al het lawaai bij de betonfa briek binnen de perken wordt ge houden, om te voorkomen dat straks hun huizen vanwege over schrijding van de wettelijke ge luidsnormen moeten verdwijnen. Raad-van-State rechter G. Verin- ga doet volgende week uitspraak. Vlaardingen - Noodgedwongen stapt het Regionaal Technisch College Rijnmond aan het eind van schooljaar op uit Vlaardin gen. Vanaf 1990 werden de lessen van het kort middelbaar be roepsonderwijs (KMBO) aan de Deltaweg gegeven. Het onder wijs voor kansarmen moet verdwijnen omdat scholengemeen schap VOS de in gebruik zijnde lokalen terugvordert. De lei ding van het technisch college is woedend dat het gemeentebe stuur niets voor het KMBO heeft willen doen. In Vlaardingen beschikte de op leiding onder één dak over zowel theorie- als praktijklokalen. Van af de start van de opleiding is het aantal leerlingen gegroeid van 30 naar 110. De verwachting was dat dit leerlingenaantal de komende jaren flink zou kunnen groeien, maar die optimistische verwach ting is door de huidige ontwikke lingen op slag verdwenen. Door dat het pas sinds kort bekend is dat het huurcontract wordt ver broken, heeft men een noodmaat regel moeten treffen. Het komen de jaar worden de lessen nu nood gedwongen verspreid over de ves tigingen van het technisch colle ge in Rotterdam en Schiedam. Directielid J.H. Wesenaar vreest dat veel leerlingen nu de brui aan de opleiding geven. „Het gaat om mensen die in het verleden vaak al een opleiding hebben afgebro ken. Het is belangrijk dat de leer lingen goed begeleid en in de ga ten worden gehouden. Dat is heel moeilijk als het onderwijs over verschillende gebouwen wordt verspreid. Dit is laatste kans on derwijs. Ik vrees dat veel leerlin gen de sprong naar Rotterdam niet willen maken." Wesenhagen vindt het onbegrij pelijk dat Vlaardingen haar nek niet heeft uitgestoken voor het KMBO. „De gemeente heeft er de mond van vol dat ze wat wil doen voor achterstand sgroepermgen. Op deze opleiding is sprake van een drempelloze instroom. De toenmalige onderwi is-wethouder Maarleveld was bij de start in Vlaardingen vol lof over dit initia tief. En nu worden we door de zij deur naar buiten gewerkt." In maart van dit jaar hoorde de school bij geruchte dat het huur contract niet zou worden ver lengd. In een gesprek met tijde lijk rector L.J.M. Borsboom van de VOS werd duidelijk dat deze openbare scholengemeenschap de uitgeleende lokalen terugwil de. Na een scherp protest van het Technisch College kreeg het toe stemming om de drie praktijklo kalen te blijven gebruiken. Door dat de huur van de theorielokalen werd opgezegd, is het in Vlaardin gen nu echter niet meer mogelijk om het onderwijs onder één dak aan te bieden. De KMBO-opleiding van het Re gionaal Technisch College Rijn mond komt voort uit het oecume nische KMBO Waterweg-Noord, dat vroeger in Maassluis was ge vestigd. Bij de fusie van een aan tal technische opleidingen werd Vlaardingen gekozen als lokatie voor deze opleiding. Het belang rijkste argument was, dat het on derkomen aan de Deltaweg cen traal ligt in verzorgingsgebied. De leerlingen komen uit Vlaardin gen, Schiedam, Maassluis en Hoek van Holland. De woordvoerder van het Rijn- mond-college neemt zijn collega van het VOS overigens niets kwa lijk. „Met zijn pet op kan ik er best in komen dat hij de lokalen in zijn school terug wil. Dat is zijn goed recht. Maar ik ben wel heel kwaad op de gemeente. De wet houder heeft andere lokaties ge opperd, maar als technische op leiding kunnen we niet zonder praktijkruimtes met machines. Die zijn verder nergens in Vlaar dingen te vinden. De wethouder heeft het balletje steeds doorge speeld naar de VOS. Maar daar schieten wij natuurlijk niets mee op. Ze hebben niks voor ons wil len doen" Wethouder drs. Kees van der Windt was niet bereik baar voor commentaar. Vlaardingen - De Viaardingse brandweer heeft gisteren tegen de huidige CAO-ontwikkelingen willen protesteren met een actie in het stadhuis. Het was de bedoeling van de ac tievoerders om omstreeks half elf een grote ontruimingsoefening uit te voeren en de brandbeveili- gingsvoorzieningen in het ge bouw te controleren. Brandweer commandant Pieter Runsink gooide echter roet in het eten. Hij verbood de actie. Volgens Aad Brobbel, lid van de medezeggenschapscommissie van de Viaardingse brandweer, is er gisteren behoorlijk wat druk op de commissie gelegd om de actie af te blazen. „Als we toch tot onze actie over zouden gaan, zou dat consequenties hebben voor het personeel," zegt hij. „Er zouden disciplinaire maatregelen volgen. In samenwerking met de bonden gaan we nu uitzoeken welke maatregelen dat kunnen zijn en of daar juridisch gezien mee ge dreigd kan worden. Bovendien gaan we ook proberen er achter te komen hoe onze actie is uitgelekt. Het was namelijk niet de bedoe ling dat buiten het kleine groepje actievoerders ook anderen er van op de hoogste gesteld zouden worden Brobbel heeft het idee dat het controleren van de brandslangen en andere blusapparaten in het stadhuis niet de aanleiding vorm de voor het schrappen van de ac tie. „Dat zou een nuttige protest actie geweest zijn. De brandoefe ning waarbij het stadhuis ont ruimd had moeten worden, was kennelyk de bottleneck." Commandant Runsink zegt het terecht te vinden dat de brand weerlieden actie voeren. „Zolang het maar binnen de marge van het toelaatbare blijft," legt hij zijn besluit om de actie te verbieden uit. „En dat was dit in mijn ogen dus niet. Daarom heb ik gebruik gemaakt van mijn bevoegdheden om de ac tie tegen te gaan. Die beslissing heb ik zelf genomen en is mij niet, zoals wordt verteld, opge drongen door anderen." Werklui leg gen de laat ste hand aan de steiger die parallel aan de Maasbou levard In vlaardingen loopt. Vissers hebben de plek al ont- dekt. Foto Roe! Dijkstra r?- Vlaardingen - Een aanwinst voor Vlaardingen, noemt havenmees ter Sytze van Berge de steiger die sinds kort langs de Maasboule vard ligt. De stalen constructie, gemaakt door scheepswerf Van Eijk in Sliedreeht, is bedoeld om de binnenhaven wat tc ontlasten. De fietspont tussen Vlaardingen en Pernis gaat er vanaf 9 juli offi cieel afmeren, en waarschijnlijk zal de Rotterdamse rondvaart- dienst Spido er een halteplaats van maken om passagiers te laten in- en uitstappen. „Goed voor de Viaardingse economie," meent Van Berge, want met de Spido wordt onderhandeld over een spe ciaal Vlaardingen-ticket, dat pas sagiers de mogelijkheid biedt een poosje te gaan winkelen in de stad. Een andere toeristische mo- "ch'kheid is volgens de haven meester het naar Vlaardingen ha len van historische vaartuigen. „Daar hebben we nu eindelijk een passende aanlegplaats voor." In de haven is daar nauwelijks ruim te voor. Die is in de eerste plaats bedoeld voor binnenschepen en andere bedrijfsvaartuigen. De steiger wordt op 9 juli in ge bruik genomen, gelijktijdig met de doping van de Burgemeester van Lier, de nieuwe pont die de oude De Kaag gaat vervangen. Voor de maidentrip van de pont komt miidster Maij-Weggen naar Vlaardingen. Vlaardingen heeft, inclusief de subsidies van de overheid en van enkele sponsors, 931.000 gulden in de steiger gestoken. Niet alleen de scheepvaart profiteert daar van. Sportvissers op de Maasbou levard hebben inmiddels ontdekt dat de steiger een prima stekkie is om hun hengel uit te gooien. Brandweerlieden slepen haastig een gewonde weg op het industrieterrein Vijfslui zen in Schiedam. Maar ernstig is het niet. Het betreft één van de vierjaarlijkse, zeer grote oefeningen, waarbij ditmaal nagespeeld wordt dat eron der meer gasflessen zijn ont ploft bij een bedrijf en erassis- tentie nodig is van de omlig gende korpsen van Rotter dam, Capelie aan den IJssel, Vlaardingen en Maassluis én hulp wordt gevraagd aan de havendienst. De oefening werd gisteravond gehouden. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland - De fusie tus sen de Lichttorenschool en de Hoekse Hillschool wordt per 1 au gustus een feit. Het protestants christelijk onderwijs gaat verder onder de naam De Driemaster. De laatste schoolweek, van maandag 28 juni tot vrijdag 2 juli is gebom bardeerd tot feestweek. Er gaan groepen naar Duinrell, er wordt een schoolfeest gegeven en Boe lero's variété verzorgt twee optre dens in 'Bos en Duin'. Donderdag 1 juli krijgen alle kinderen een nieuw schcolshirt en is er een op tocht die wordt onderbroken voor het oplaten van ballonnen. Op vrijdag 2 juli, de laatste school dag, wordt op school gegeten. Schiedam - Schievaart, de stich ting die woon- en werkvoorzie ningen voor verstandelijk gehan dicapten realiseert, wil in 1995 ruim 250 mensen in het Water weggebied gehuisvest hebben. Na de bouw van zes woningen en een dagcentrum op twee verschil lende lokaties in de Schiedamse nieuwbouwwijk Spaland, heeft de stichting ook plannen om elders in de Brandersstad en in Vlaar dingen te gaan bouwen. In Maas sluis worden momenteel vier wo ningen in de Steendijkpolder ge realiseerd. Aan de totale expan sie, die eind 1995 moet zijn afge rond, hangt het prijskaartje van vijftig miljoen gulden. In Schiedam werden in 1991 aan de Vlinderhoven in Spaland ai twee woningen neergezet Dit jaar volgde in dezelfde buurt nog eens een aantal woonvoorzieningen plus een dag- en dienstencen trum aan het Gaaidenpau. Hel laatstgenoemde complex is van daag door wethouder Bart de Leede officieel geopend. In Spa land wordt aan ruim zestig men sen woonruimte geboden De stichting Schievaart heeft in de Brandersstad verder nog het oog laten vallen op lokaties aan de Westvest (24 bewoners) en in Nieuwland. Daar moeten in totaal 40 mensen worden gehuisvest. Zodra het nieuwbouwproject van de gemeente op de hock van de Monseigneur Nolenslaan en de Parkweg gereed is, nemen daar zestien verstandelijk gehandicap ten hun intrek. Volgens de plan ning verrijzen op de plek waar het gebouw van de voormalige huis houdschool Liedewvde nog moet worden gesloopt, onder andere een buurtcentrum, seniorenwo ningen en een huisartsenprak tijk. Schievaart koopt of huurt twee etages van het woongedeel- te. In Vlaardingen wil Schievaart woningen bouwen voor in totaal 120 mensen met een verstande lijk handicap. Aan de Van Lim burg Stirumstraat moeten vier woningen en een dagcentrum ko men. Het project in Maassluis biedt in de nabije toekomst on derdak aan ongeveer zestig ge handicapten. Het belangrijkste doel van Schievaart is de integra tie van mensen met een verstan delijke handicap te bevorderen. Daarom komen de mensen te wo nen in aangepaste huizen ver spreid m verschillende woonwij ken in Schiedam, Vlaardingen en MaassluisHDe bewoners maken dan ook gebruik van voorzienin gen ais verenigingen, winkels en de huis- en tandarts in hun eigen woonomgeving. Verstandelijk ge handicapten die niet woonachtig zijn in een Sehievaart-huis, kun nen desondanks gebruik maken van het dagcentrum aan het Gaar- denpad in Spaland en straks ook in Vlaardingen. Ook is het voor Schievaart-bewoners mogelijk el ders in een dagverblijf hun dagen door te brengen. Voorts kan bij Schievaart ook door thuiswonen de gehandicapten worden ge logeerd. Vlaardingen - Twee mannen zijn in Vlaardingen, zonder de vereis te toestemming, bezig geld in te zamelen. Ze verteilen daarbij dat het is bestemd voor een stichting in Leeuwarden, die een otterpark wil aanleggen. De politie waar schuwt voor het tweetal omdat ze zonder vergunning collecteren. Schiedam - Uit een boekwinkel aan de Mgr. Nolenslaan te Schiedam zijn bij een inbraak honderden pennen en tubes lijm gestolen. Boeken werden niet meegenomen. Vlaardingen - De twee Hagena ren, die dinsdagmorgen op de rijksweg A20 zijn aangehouden, hebben gisteren toegegeven een paar autokraken te hebben open gebroken. Ook bekenden zij de diefstal van een auto. Schiedam Een 72-jarige Schiedammer heeft gisteren op de Schaperlaan voor tien gulden, al het geld dat hij bij zich had, een waardeloos medaillon gekocht. Even daarvoor had de verkoper getracht hem met smoezen een tapijt aan te smeren. Schiedam - Een hier illegaal ver blijvende Pool is gisteren opge pakt omdat hij zonder vergun ning stropdassen verkocht op de Hoogstraat, De politie heeft der tig stropdassen afgepakt. Maassluis - Weer of geen weer, morgen zullen in Maassluis een kleine honderd amateur-atleten van start gaan voor een survival run, Dat is een wedstrijdje hardlo pen over 8 of 15 kilometer met on derweg hindernissen die een zwaar beroep doen op de spieren en het uithoudingsvermogen. De deelnemers moeten onder meer boomstammen verslepen, een stukje kruipen als een kat ('cat-crawlen'), aan lianen zwe ven, een touwbaan bedwingen en een Indianen-bruggetje overste ken. Droog blijven is er niet bij, ook niet als de regen uitblijft, want sommige stukken van het parcours bestaan uit sloten die doorwaard moeten worden. Aan de survival-run doen zowel mannen als vrouwen mee. Het evenement wordt georganiseerd door Mahorokan Sport Support. De start vindt om twaalf uur plaats op de wielerbaan aan de voet van de Vlaardingsedijk. Het parcours loopt door het Licke- baertbos, de Zuidbuurt, de surf- plassen bij de Viaardingse West- wijk en de Sportlaan in Maas sluis. De laatste deelnemers wor den terugverwacht tussen half vijf en vijf uur. Hoek van Holland - Een maand nadat de deuren officieus zijn ge opend, is gisteravond het Hoekse zwembad ook officieel in gebruik genomen. Jan van Belkom, porte feuillehouder van Sport en Recre atie, onthulde op de gevel van het kantoor het bord 'Recreatiebad Hoek van Holland' om vervolgens met een enorme sleutel de toe gangsdeur te ontsluiten. Dat was de inleiding tot een tro pisch feest dat ondanks de toch wat zakkende temperatuur op het terrein van het zwembad werd ge geven. Een band strooide er met vrolijke klanken, ook over de om liggende woningen, maar voor de ze ene keer kon dat de pret niet drukken. De honderden belang stellenden genoten van tropische drankjes en een badmodeshow. De toespraken hadden eerder op de avond al plaats gevonden in het deelgemeentehuis, waar Jos van Asten, voorzitter van het planteam. duidelijk maakte wel blij maar niet tevreden te ziin met het nieuwe bad. Maar alle andere sprekers toonden zich verheugd dat de kogel eindelijk door de kerk is na 25 jaar met een tijdelijk zwembad te hebben gewerkt. Het nieuwe bad is weliswaar niet overdekt, maar wel groter en die per dan het vorige en ook de kleedkamers zijn beter van opzet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2