'Hater# 11 Offensief tegen Broekpolder-lobby Van der Windt noemt vertrek KMBO 'spijtig' Jongeren spelen eigen voorstelling PvdA-reactie op plan van woningbouwverenigingen 'Dit is wat God bedoelt met het paradijs' Incestpieger moet driejaar zitten Adrenaline stijgt aan Maasboulevard Mahorokan Survival run: zweten in de modder Kwaliteit Schiedamse woningen onderzocht Alcoholcontrole in De Hoek Surfers zijn planken kwijt Auto kantelt in tunnel Caravans gestolen Tuinhuisjes opengebroken NAUTIK WATERSPORT Rotterdams Dagblad Maandag 21 juni 1993 Door Mariëtte Olsthoorn Vlaardingen - Ze zijn tussen de 12 en de 16: een groep van enthousi aste Vlaardingse tieners die graag toneel spelen maar in een leef tijdscategorie zitten waar maar weinig voor is geschreven. Het ene stuk is te kinderachtig, voor het andere zijn ze weer net iets te jong. En met bestaande toneelstukken krijg je toch al gauw dat de tekstzo opgelezen klinkt, vindt regisseur Nelly den Breems, Samen met de jonge toneelspelers van TOV ging 2ij aan de slag. Het idee om de gebeurtenissen rondom een kraakpand af te laten spelen was al snel geboren. Op basis van improvisaties en sketches die tij dens de repetities ontstonden, schreef ze de tekst „Jullie moeten er zelf voor zorgen dat het lekker bekt," gaf zij de spelers mee. Dat zat wel goed zaterdag tijdens de uitvoering, 's Middags voor een halfvolle zaal met veel kinderen in het publiek en *s avonds in een tot de nok toe gevulde Harmonie. De tekst liep gesmeerd. En die paar foutjes? Ach, die wisten ze zelf wel op te lossen, zegt een tevreden Nelly den Breems na afloop van het stuk. Daarom is ze ook zo trots op hun prestaties. 'Afgekraakt' is een levendige voorstelling met een dansje, een liedje en een aaneenschakeling van korte scenes die het stuk behoeden voor langdradigheid. Het speelt zich grotendeels af in een oud kraak pand in Vlaardingen, waar het een komen en gaan is van jongelui, v Bastiaan van der Eijk, Amanda Kruit, Maaike Smid, Rob Voorbaeh, Marieke Bot, Viola Kuyk, Caroline vd Eijk, Anneke Broere, Corine yan Rees, Robert Raadtgever, Lara Poppe en Bram Bruin zijn de twaalf toneelspelers. Vanaf de heroprichting, twee jaar geleden, van jeugdtoneelgroepTOV van het Vlaardings Centrum voor Amateurto neel (VCA) zijn ze al bij elkaar. Vooral Anneke Broere en Rob Voor- bach toonden een staaltje acteertalent. w J3e voorstelling gaat over een groep van zeven jongeren die in een 'kraakpand wonen. Hun buurvrouw, van het type ordinair, overtui gend gespeeld door de 12-jarige Corine van Rees, is daar niet zo blij mee. Ze zetten de muziek te hard en het is er een zooitje in huis. Zij zelf vinden het er prima. Nieuwbouw? Waarom zouden ze? Maar op een boze dag krijgen ze te horen dat hun pand moet worden gesloopt. Dat nooit, besluiten ze. 'Stop nou gemeente, stop nou met die sloop', ringen ze voor het ge meentehuis. De wethouder is echter niet van plan zijn sloopplannen te wijzigen. In gedachten zit hij al ergens op de Bahama's met het smeergeld dat de projectontwikkelaar hem heeft toegestopt. Stom toevallig was 'de flitsmuis' van de jongeren tijdens de overhandiging ervan bij het gemeentehuis aan het fotograferen en heeft zij de mis stap van de wethouder op de kiek vastgelegd. Jammer voor hem, maar voor de jongeren van het kraakpand betekent het dat zij in hun huis kunnen blijven wonen. Kinderen van 11 tot 13 jaar die volgend seizoen in de tweede toneel groep van Nelly den Breems mee willen doen kunnen haar bellen (4264574) naar het VCA Maassluis - Als toeschouwer werd je bij het zien van de start van de Mahorokan Survival Run al moe. On der veel geschreeuw en gehijg duwden mannen en vrouwen een kruiwagen met een boomstam erin over een heuvelachtig traject. De eerste zweetdrup peltjes kwamen na een paar seconden al tevoor schijn. Wat bezielt mensen om acht of zelfs vijftien kilometer te 'surviven'? Spierpijn hebben ze ongetwijfeld gehad. Het was een gruwelijke tocht. De organisatie had vreselijke hin dernissen uitgezet. Op. over en door buizen klim men. bomen zagen, strobalen sjouwen, zwemmen, rennen met een sliert autobanden achter je aan, de top van een zeophelling bereiken... Het was onvoorstelbaar dat de sporters het volhiel den. Het ene moment vlogen zij met behulp van een ..iauwals Tarzan van dc ene naar de andere boom. he-t =vö!gende moment sprongen zij in hun glimmende sportpakken in een sloot om vervolgens over boom stammen te klimmen en zich daarna onder de zwarte drab aan een touw naar boven te trekken. Bij de acht kilometer-survival (waaraan geen dames deelnamen) werd D. Kunst uit Maassluis eerste Ü.02.05), Tweede werd R. Veelenturf uil Maasdijk (1.03.27) en derde W. Vijverberg uit Maassluis (1.04,09). Bij de vijftien kilometer-survival vielen by de dames in de prijzen: M. van de Akker uit Monster (2.05.40), S. van Holstein uit Den Haag (2.55.24) en N. Kunst uit Maassluis (2.57.16). Van de heren werden R. van Rijn uit Den Haag (1.37.29), P. Prins uit Mon ster (1.38.45) en P. Blok uit Honselersdijk (1.41.02) winnaars. Slingeren van autoband naar auto band behoor de ook tot de onderdelen van de Survi val Run Foto Roel Dijkstra Schiedam - Om inzicht te krijgen in de bouwtechni sche hoedanigheid van het Schiedamse woningbezit gaat de Dienst Gemeentewerken de komende vier maanden vierduizend woningen aan de buitenkant inspecteren. Het betreft een steekproef bij huur- en koopwoningen in do oudere en na-ooriogse stadswij ken. Het onderzoek wordt uitgevoerd omdat de kwali- teitsgegevens van de Schiedamse woningvoorraad zijn verouderd. Deze gegevens moeten worden geac tualiseerd om het gemeentelijke stadsvernieuwings- en volkshuisvestingsbeleid goed te kunnen onder bouwen. Ook zijn ze van belang bij het overleg met het rijk over de toedeling van stadsvernieuwingsgel- den. Derhalve wordt een onderzoeksmethode toege past die is afgeleid van de werkwijze die door het rijk wordt gehanteerd en uniforme en objectieve gege vens oplevert. Per buurt worden door medewerkers van de Dienst Gemeentewerken en het Bouwcen trum uit Rotterdam een aantal panden onder de loep genomen. Het onderzoek is niet bedoeld om gege vens te verzamelen over individuele woningen. Het gaat om een inzicht m de woningkwaliteit op wijk en buurtniveau. Het ligt in de bedoeling het onder zoek elke drie tot vijfjaar te herhalen. Vlaardingen - DeVlaardingse PvdA is in het offensief ge gaan tegen de lobby die streeft naar bebouwing van de Broekpolder. De partij zegt in schriftelijke verklaringen, die zijn verstuurd naar de pro vincie Zuid-Holland, het be stuur van het OOR (Overleg orgaan Rijnmondgemeen ten) en het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu (VROM) dat bebouwing van de Broekpolder beslist geen must is, zoals de voorstanders beweren. De PvdA-mailing is een reactie op de actviteiten van de Vlaardingse woningbouwcorporaties Samen werking '77 en Patrimoniums Wo ningstichting, die onafhankelijk van de politiek de mogelijkheden voor woningbouw in de Broekpol der hebben onderzocht. De resul taten van dit onderzoek (de uit slag is positief) worden woensdag gepresenteerd. Vooruitlopend daarop zijn vol gens de PvdA de provincie, het OOR en het ruk al door de plan nenmakers benaderd. De PvdA vindt dit zorgelijk, want „als zij maar hard genoeg roepen dat je best in de Broekpolder kunt bouwen, zouden anderen wel eens het idee kunnen krijgen dat dit het Vlaardingse standpunt is." En dat is niet zo. Binnen het zit tende college van burgemeester en wethouders zijn in elk geval de twee PvdA-wethouders (John Ranshuijsen en Kees van der Windt) faliekant tegen. Ook de gemeenteraad denkt niet una niem over deze zaak. Voorstanders menen dat de Broekpolder de laatste mogelijk heid biedt om het slinkende aan tal inwoners van Vlaardingen op te vijzelen. De PvdA wil eerst de open plekken in de stad bebou wen, zoals het Buizengat. het Erasmusplein en het Sclaaven- burg. Bebouwing van de Broek polder is volgens de sociaal-de mocraten 'een luie oplossing'. Desnoods is de PvdA bereid ge noegen te nemen met minder dan 75.000 inwoners in Vlaardingen. „Dat getal is voor ons niet heilig. Ook een Vlaardingen met wat minder inwoners kan heel leef baar zijn." 'Niet alle bevolkingsgroepen worden nu opeens de beste vrienden, maar helpen doetzo'n feest wel'. Foto Rost Dijkstra Schiedam - Op een terrasje jubel de een vrouw: „Moet je zien, alle rassen dansen en zingen met elkaar, iedereen is vrolijk, nie mand denkt aan geld... Zo zou het toch iedere dag moeten zijn? Dit is volgens mij wat God bedoelt met het paradijs." Wethouder Aad Wiegman was ook getuige van de multi-culturele verbroedering, maar hij bleef nuchter onder het verloop van het Spectrumfestival, zondag in het Schiedamse Beatrixpark. „Nee, ik denk niet dat alle bevoikings- groepen nu opeens de beste vrienden worden. Maar helpen doet zo'n feest wel, ook al is het misschien minimaal." Dat 'minimaal' was voor de ge meente Schiedam in elk geval voldoende reden om opnieuw een fors bedrag te steken in het dit jaar voor de tweede keer gehou den festival. Een groot aantal Schiedammers zal daar dankbaar voor zijn geweest, want het park puilde uit van vertier zoekende mensen. De organisatoren, die vreesden dat veel bezoekers thuis zouden blijven vanwege Vader dag, fleurden halverwege de mid dag op: op de paden schuifelden ontelbare vaders en opa's met kinderen in hun kielzog voorbij. Evenals op veel zonnige zondag middagen geurde het gisteren in het Beatrixpark naar gebarbe cued vlees, met dit verschil dat de hapjes niet werden bereid op ille gale vuurtjes maar in kramen be mand door uitheemse koks. De snacks waren even exotisch als de muziek. Een Surinaams pasteitje bleek prima te smaken bij de Ara bische percussieswing van Rai land. Aanvankelijk beperkten de be zoekers zich tot slenteren of luie ren in het gras. De geluiden vanaf de twee podia werden met nauwe lijks meer interesse beluisterd dan achtergrondmuziek. De koorts sloeg pas toe tijdens het optreden van Era. De bekendste band van de Antillen sloot zijn toemee door Nederland af met een bruisend concert in het Schiedamse park. Opeens kon niemand zijn lede maten meer stilhouden. Voor de bühne verdrong zich een enorme, dansende menigte. De handen gingen in de lucht, de voeten van het gras. En de band Mau Mau verzorgde het passende slot van heldoor de eampagneraad 'Schiedammers van overal en nergens' georgani- sade feest. Schiedam - De 46-jarige Schiedammer die twee weken ge leden voor de rechtbank moest verschijnen voor het plegen van incest met zijn dochter is veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf. Tegen de man was door offi cier van Justitie mevrouw mr. M. C. Kaptein zes jaar geëist. Het nu 16-jarige meisje werd van af 1987 meermalen door vijf fami lieleden seksueel misbruikt. Naait du vader, die haar gemid deld tweemaal per week dwong tot gemeenschap en andere onze delijke handelingen, hebben ook twee ooms, een halfbroer en een huisvriend haar regelmatig tot seksuele handelingen gedwon gen. Alle daders hebben hun praktijken bekend, maar de vader kwam tijdens de hoorzitting terug op zijn bekentenis. Om „een huwelijkscrisis te voor komen" gaf hij aanvankelijk toe zijn dochter te hebben misbruikt, doch vanaf het moment dat zijn vrouw bekend maakte van hem te willen scheiden zei hij onschuldig te zijn. De officier achtte de feiten echter bewezen. Dat werd geba seerd op de bewijslast van de ver klaringen van het meisje. Die leg de ze, gesteund door een vriend, dit jaar af bij de politie. Ze verklaarde dat ze vanaf haar tiende jaar haar vader moest af trekken. Later werd ze veelvuldig gedwongen seks met hem te heb ben. Daarbij werd ze zo nu en dan ruw behandeld. Soms werd ze met haar hoofd tegen de muur ge slagen. De raadsman van de vader, J. L. Ie Coq d' Armandville, achtte het mogelijk dat het meisje de verkla ringen aflegde om haar eigen doe len te bereiken. Haarvriend werd thuis immers met geaccepteerd. Daar wilde de officier mets van weten. „Het meisje is op de prop pen gekomen met een eenduidig en consistent verhaal. Vier daders hebben bekend. Ze spreekt dus kennelijk de waarheid. Er is wei nig reden om aan te nemen dat de beschuldiging richting haar va der niet klopt.'" Schiedam - Al tegen tweeën was Henk van Katwijk helemaal 'overstressed'. „Jij bent een echo apparaat vergeten. Ik heb 't be steld en betaald, maar geen echo apparaat. Hoe zit dat?" brieste hij tegen een medewerker. En tegen een ander: „Jij hebt nog niet ge luncht? Moeten we even iets rege len, want de auto met lunchpak ketten is naar het ziekenhuis." Eigenlijk hoefde de hoofdorgani sator van het vijfde Maasboule vard Feest in Schiedam zich ner gens druk om te maken. Een paar schoonheidsfoutjes daargelaten, liep alles op rolletjes. Het publiek, dat naarmate de middag vorderde steeds talrijker werd. vermaakte zich uitstekend. Ouders lagen op hun knieen bij het Kinderdorp en gluurden onder de afrastering om te zien wat hun kroost uitspookte, de modelbootclub stuurde zijn scheepjes vredig door een bassin en bij het voetbaltoernooi vielen wel onvertogen woorden, maar die hoorden bij bet spel. Met het Feest aan de Maasboule vard bood de stichting VAGE (Vereniging Aktieve Gorzen Eve nementen) Schiedam en omstre ken een gewaardeerd stukje amu sement. Door de muziek, die van alle kanten kwam, en het opge wonden gepraat van meerdere presentatoren tegelijk had de Schiedamse waterkant zaterdag middag veel weg van een drukbe zochte kermis. Vooral bij het bungy jumpen was het een druk te van belang. Toen na lang wach ten eindelijk de eerste waaghals van veertig meter aan het elastiek naar beneden sprong leefden de toeschouwers zich helemaal uit „Ooooeeehh! Gaaatttverdamme! Hij liever dan ik!" Na vier uur barstte het muzikale gedeelte van het feest los. Onder wijl ging het bungy jumpen nog onverminderd door, want na de jongen die vanwege zijn vrijgezel lenfeest een gratis sprongetje mocht maken, vormde zich een lange rij onversch rokkenen die het ook wel 's wilden proberen. Hun kreten overstemden zo nu en dan de stevige drums en door tastende gitaarriedels op het po dium. Hoewel zanger Willy Batenburg ('Dubbele buitenbanden') in zijn jodelpakje veel applaus kreeg, waren de meeste bezoekers toch voor de stevige rock gekomen. Dat was wel aan hun kleding te zien. Leren jacks, strakke rokjes, nog strakkere broeken met gaten, spijkergoed en lange haren. Veel ruige rockers uit Schiedam en omgeving gingen er eens lekker tegenaan. De skyline van Rotter dam, verlicht door de ondergaan de zon, vormde een passend de cor. Maar het elastiekspringen bleef het onbetwiste hoogtepunt. Het ging door tot middernacht en ja loers zei de presentator van het popfestival dat hij voor de prijs van een sprong (honderd piek) ook wel iemands adrenaline kon doen stijgen. „Geen kunst aan. Ik geef je gewoon een knal voor je kop." Maar ondanks die verkla ring en de opzwepende muziek bleef alles rustig. Het De Vries Van Willigen Ge beuren uit Schiedam sloot de avond af met een extra adrenaline verhogend optreden. Daarna ging iedereen braaf slapen, precies zo als al in het programmaboekje was voorspeld. Vlaardingen - Wethouder drs. Kees van der Windt (onderwijs) vindt het jammer dat het Regio naal Technisch College Rijnmond uit Vlaardingen vertrekt. De school is woedend op de gemeen te Vlaardingen omdat het stads bestuur niets aan haar ruimtepro blemen heeft willen doen. De wet houder meent echter dat de ge meente de school een serieuze handreiking heeft gedaan. „Het is jammer dat men daar geen genoe gen mee wil nemen. Dan houdt al les op." De regionale technische school verzorgde vanaf 1990 in Vlaardin gen lessen van het kort middel baar beroepsonderwijs (KMBO). Kansarme leerlingen worden hier voorbereid op een carrière in de bouw of de elektrotechniek. De lessen worden aan de Deltaweg gegeven in zes lokalen van de vroegere LTS, die is opgegaan in de brede openbare scholenge meenschap VOS. Rector L. J. M. Borsboom van deze school heeft de uitgeleende lokalen terugge vorderd. Na lang touwtrekken zou het KMBO het komende jaar nog de beschikking hebben over drie praktijklokalen, maar daarmee is de opleiding volgens woordvoer der Wesenaar absoluut niet uit de brand. De achtergrond van de leerlingen maakt het noodzake lijk dat zij alle lessen op één plek krijgen. De theorielessen hadden in deze optie op een andere piek plaats moeten vinden. „Het terugvorderen van de loka len is de consequentie van het feit dat de VOS aan de Deltaweg meer ruimte nodig heeft," zegt wethou der Van der Windt. „De school be schikt over lokalen aan de Groen van Prinstererstraat, aan de Del taweg, in Holy en de Wcstvvijk. Het ministerie eist dat één van deze lokaties wordt gesloten. Dat wordt de Groen van Prinsterer straat. Gevolg is dat de school in de resterende gebouwen alle ruimte nodig heeft." Compromis Nadat het Regionaal Technisch College Rijnmond by de gemeen te had aangeklopt, werd een com promis ontwikkeld ,Op verzoek van deze school hebben wc alsnog drie praktijklokalen beschikbaar gesteld aan de Deltaweg. Beide partijen hadden moeten inschik ken, maar als overgangsfase was het volgens ons een oplossing. Op termijn hadden we met het KMBO willen meewerken aan nieuwbouw. De school heeft met die oplossing geen genoegen ge nomen. Dat hebben wij te respec teren." Van der Windt erkent dat de twee scholen door de gemeente niet als gelijkwaardige partijen bekeken zijn. „Het is een feit dat de VOS nergens anders heen kan. Het KMBO is een regionale opleiding. Die zijn in principe niet aan Vlaardingen gebakken." Het Regionaal Technisch College Rijnmond kijkt er anders tegen aan De school lap redelijk cen traal in het verzorgingsgebied, dat zich uitstrekt van Schiedam tot Hoek van Holland. Volgens de woordvoerder van de school heeft de gemeente verzuimd een crea tieve oplossing te zoeken. Boven dien kreeg de school pas kort ge leden te horen dal zij haar eigen stek gedeeltelijk zou kwijtraken. Hierdoor ontbrak de tijd om een volwaardig alternatief voor de leerlingen tc creeren. Het volgen de schooljaar worden de lessen nu noodgedwongen verspreid gege ven m Rotterdam en Schiedam. De SGP/RPF/GPV-fractic uit de Vlaardingse gemeenteraad heeft inmiddels schriftelijke vragen ge steld over het probleem De partij herinnert burgemeester en wet houders ernaan dat toenmalig wethouder Arij Maarleveld in 1990 razend enthousiast was over de vestiging van het KMBO in Vlaardingen. De SGP/RPF/GPV vindt dat er alles aan moet wor den gedaan omdc opleiding te be houden. Gesuggereerd wordt, noodlokalen te bouwen op bet grasveld bij de school. Hoek van Holland - Bij een alco holcontrole m Hoek van Holland heeft de politie zaterdagavond veertien processen-verbaal ge schreven. Er werden 1400 auto mobilisten gecontroleerd. Drie bestuurders kregen een boete van 400 gulden. Er werden twee rijbe wijzen ingevorderd Eén bestuur der had al een rij-ontzegging te pakken Bij de actie werden ook drie vreemdelingen zonder geldi ge papieren aangehouden. De po litie van Hoek van Holland werk te tijdens de controle samen met de korpsen uit Maassluis en Vlaardingen. In Maassluis is zaterdagavond een 27-jarige automobilist uit Loosdrecht gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De man reed op Laan 40-45 tegen een lichtmast. Een bloedproef wees uit dat hij had gedronken. Het bleek dat de mar. zijn rijbewijs al eerder was ingenomen. Na het on geval in Maassluis raakte hij ook zijn auto kwijt. Zondag stelde deMaassluise poli tie op de G.A. Brederolaan nog een geval van rijden onder in vloed vast. De bestuurder, 39 jaar en afkomstig uit Maassluis, kreeg een bekeuring. In Vlaardingen werd op de Korte Hoogstraat een 23-jarige vrouw bekeurd voor rij den onder invloed. Schiedam - Twee mannen die zondagmorgen op de vlucht strook van rijksweg 19 zoekend heen en weer liepen trokken de aandacht van een passerende po litiewagen. Toen de agenten in formeerden wat het tweetal daar deed, kregen zij te horen dat men op zoek was naar twee surfplan ken. De planken waren ergens tussen Renesse en Schiedam van het dak van hun auto gevallen. De watersporters zagen geen andere mogelijkheid dan de weg terug te rijden en de berm af te speuren. Schiedam - In de Beneluxtunnel is zaterdagmiddag een auto met aanhanger gekanteld waardoor een lange file ontstond. De aan hanger was geladen met geluids apparatuur, die bij het incident zwaar beschadigd raakte. De schade aan de tunnel was mini maal. Het ongeluk gebeurde toen de aanhanger begon te slingeren. Schiedam - In Schiedam zijn dit weekeinde twee caravans gesto len, Eén verdween van een afge sloten bedrijfsterrein aan de Nij verheidstraat. De politie ver moedt dat de dieven sleutels had den van de poort. De tweede cara van werd gestolen op de Jachtha venlaan. Er werden dit weekeinde ook twee auto's gestolen in Schiedam. Een witte Opel ver dween van het Dr. Wibautplein, een rode Ford uit de Fokker straat. Vlaardingen - Op het volkstui nencomplex aan de Zuidbuurtse- weg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vijftien tuinhuisjes opengebroken. Bij de inbraken werden verschillende ramen en deuren vernield. Ook binnen maakten de dieven er een rommeltje van, ondermeer door limonade over de meubels te gieten. De eigenaren missen di verse goederen. uw waterapertadrea voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana). opblaasboten (Bom bard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.8. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1