Waterweg 11 Broekpolderplan: 4.100 woningen f Reijnhout wil dat Tweede Kamer korting stadsvernieuwing schrapt Bliksembezoek van prinses Anne Maassluis keurt begroting Streekmuziekschool '94 af Vrachtwagen zorgt voor verkeerschaos Ritzen en D'Ancona ten strijde tegen racisme Nauwe samenwerking tussen energiebedrijven Hartpatiënt wil Dijkzigt transplantatie afdwingen Vrijspraak van ontuchtjongens Woningbouwverenigingen willen hart van groen gebied met twee meter ophogen Ontuchtpleger nog eens dertig dagen vast Politie praat met vervelende jongeren Politie lost 55 inbraken op Diefstal met bedreiging Automobilist ramt stoplicht Speelautomaten weggehaald Diefstal vouwcaravan Rotterdams Dagblad Donderdag 24 juni 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Een gekantelde vrachtwagen heeft gistermid dag op en rond de Willemsbrug voor een flinke verkeerschaos gezorgd. Hoe het ongel uk is ge beurd is nog onduidelijk. Netverkeer vanuit Zuid richting centrum ondervond langdurig hin der van de Stremming. Foto Robert Vos/John de Pater Rotterdam - Racisme bestrijden en zorgen voor een meer harmonieuze multi-eulturele samenleving. Dat gaan de ministeries van Onderwijs en van WVC van af nu samen doen. Het plan van aanpak richt zich vooral op de jeugd, het raakvlak van beide departementen. Dat hebben de bewindslieden Ritzen en D'Ancona woensdag meegedeeld tijdens een gezamenlijk werkbezoek aan Rotterdam. Naast het a! bestaande beleid is in het programma een aantal nieuwe actiepunten opgenomen. Zo krijgt het Anti Racisme Informatie Centrum extra geld en komt er een speciale projectgroep die gaat nadenken over mogelijkheden tot een multiculturele samenle ving. Plaatselijke initiatieven en projecten kunnen reke nen op meer steun van de rijksoverheid. Rotterdam - De energiebedrijven van Rotterdam, Amsterdam en van de provincie Noord-Holland gaan samenwerken onder de naam Energie Holland. Het Gemeente Energie Bedrijf Amsterdam, de NV GEB Rotterdam en de NV Pen Energiebedrijf Noord-Hol land willen onder meer gezamenlijk energie inko pen en elektriciteit transporteren. De drie bedrijven bedienen samen bijna anderhalf miljoen klanten: een kwart van het landelijk totaal. De gezamenlijke omzet bedraagt 3,5 miljard gulden. Nauwe samenwerking moet ertoe leiden dat de be drijven beter kunnen concurreren ten opzichte van andere Nederlandse en vooral Europese distribu teurs. De drie bedrijven wijzen erop dat het proces van con centratie en schaalvergroting in hun sector al ge ruime tijd aan de gang is. De afgelopen vijfjaar is het aantal energiebedrijven in Nederland gedaald van ruim 150 tot onder de 50. Vooral in de Randstad is nog steeds sprake van grote versnippering. Zo zijn er naast de grote drie energiebedrijven nog zeventien kleintjes in Noord- en Zuid-Holland en vier in Utrecht Die kleine individuele bedrijven kunnen maar weinig invloed uitoefenen op het nationale energiebeleid. Rotterdam - Een Eindhovense hartpatiënt laat zijn advocaat pen kort geding aanspannen tegen het Aca demisch Ziekenhuis Dijzigt in Rotterdam om een harttranspantatie af te dwingen. Volgens de in medi sche zaken gespecialiseerde advocaat mr, P. A. M. M. Dingemans uit Breda heeft zijn cliënt H. Kruger een terminaal hartlijden, maar weigert Dijkzigt zelfs te onderzoeken of de man in aanmerking komt voor een harttransplantatie. De 47-jarige hartpatiënt heeft onder meer ook nog ccn nicraandocning cn volgens het harttransplanta tie-protocol, waarin opgenomen staat wie in aanmer king komt voor een transsplantatie, is dit een zoge heten contra-indicatie. Volgens mr. Dingemans meent echter zowel de behandelend geneesheer in het Sint Cathannaziekenhuis in Eindhoven als het Thoraxcentrum in het Belgische Aalst dat Kruger ondanks die klachten wel in aanmerking komt. Dingemans noemt het kort geding een 'strijd die be gint op de O-lijn'. „Gebeurt er niets dan weet mijn cli ënt dat hij op korte termijn sterft. Winnen we het kort geding, dan maakt hij kans op een langer le ven." De advocaat meent dat Dijkzigt een onrecht matige daad pleegt door Kruger een harttransplanta tie te weigeren. Het kort geding wordt waarschijnlijk nog deze week aangevraagd en dient mogelijk begin volgende maand. Zolang Dijkzigt nog niet is gedagvaard, wei gert het academisch ziekenhuis commentaar, ook vanwege het recht op privacy van de patiënt. De woordvoerder constateert wel dat het harttransplan tatie-protocol is vastgesteld samen met het Acade misch Ziekenhuis Utrecht en de Ziekenfondsraad. Verder merkt de woordvoerder op dat er een tekort- bestaat aan donorharten en andere donororganen en dat betekent dat er keuzes moeten worden gemaakt. Rotterdam - De 53-jarige pedofiele Rotterdammer A. S. is vanochtend door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken van de ontucht met vier minderjarige jongens, onder wie twee pleegkinderen. Volgens het openbaar ministerie heeft de man ontucht gepleegd, maar de rechtbank achtte twee zaken niet bewezen. In de andere twee gevallen werd het openbaar minis terie met-ontvankelijk verklaard. Officier van justi tie mr. A, J. M. Kaptein eiste veertien dagen geleden een halfjaar gevangenisstraf tegen do verdachte. De zaak kwam aan het rollen toen één van de pleeg kinderen aan zijn ouders videobanden liet den waar op S. ontucht pleegt met minderjarige jongens. S. geeft toe dat hij pederast is, maar ontkent dat hij in de onderhavige zaak schuldig is. Door Ben van Haren Vlaardingen - Woningbouw in de Vlaardingse Broekpol der is milieu-technisch en economisch haalbaar, menen projectontwikkelaar Bouw fonds Woningbouw BV en de woningbouwverenigingen Patrimoniums Woningstich ting en Samenwerking'77. Wethouder Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) kreeg gisteren het eerste exemplaar overhandigd van hun initia tiefplan Woonpark Hoogland, waarin de bouw van 4.100 een gezinswoningen in het hart van de Broekpolder is voor zien. Hiervoor is het wel nodig, dat eerst verdere ophoging van het voor de bouw benodigde gebied van 130 hectare plaatsvindt. Als gevolg hiervan zal de centrale toe gangsweg een helling van vijf me ter moeten overbruggen. Aan die hoge ligging heeft het plan ook zijn naam te danken, hoewel bij de presentatie ook een link werd gelegd naar Hoogstad en De Hoogkamer. In het plan gaan de initiatiefne mers ervan uit, dat nadat m het tussen 1956 en 1970 gestorte ha- venslib een drainage is gelegd hierop een laag van twee meter schone grond met een waterdoor- latende folie wordt aangebracht. Op plekken waar geen diepworte- lende bomen worden geplant of woningen zijn gepland zou met een 60 centimeter dunnere leef- laag kunnen worden volstaan. De Grontmy, die het onderzoek naar de milieu-hygiënische mogelijk heden heeft verricht, is uitgegaan van een dikker grondpakket dan de provincie Zuid-Holland als mi- Wethouder Ton van der Steen kreeg van directeur Nico Nieuwstraten van Samenwerking'77 de eerste brochure van het bouwplan voor de Broekpolder overhandigd en een stuk leeflaag in een doorzichtige buis. Foto Roei Dijkstra nimale leeflaag hanteert voor ha ve nslibgebieden. Economisch is het plan volgens plan-teamcoordinator Sjaak van Dorp, ontwikkelingsmanager van Bouwfonds, ook haalbaar. Hij noemt het plan ten opzichte van voorkeurlokaties uit het Vinex- rapport van het ministerie van Volkhuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer zeer con currerend. ,,De Broekpolder heeft duidelijke voordelen ten opzichte van Achtkamp en Smitshoek." beweert hyOverigens gaat hij er van uit, dat van het rijk financiële bijdragen zijn te venvachten in het kader van bodemsanering en uit de zogenaamde Vinex-geiden voor grote bouwlocaties. Met name het PvdA-raadslid Pe ter Roovers trok die veronderstel ling sterk m twijfel. Overigens spraken gisteren ook al vertegen woordigers van de kleine christe lijke combinatie en Groen Links zich uit tegen de noodzaak tot wo ningbouw in de Broekpolder. Van de kant van het CDA trok Klaas Netten de realiteitszin van het plan in twijfel. Wil van Ryn van D66 loofde het initiatief, zonder zich aan de noodzaak tot bebou wing van d* Broekpolder te wil len binden. Wethouder Van der Steen maakte bekend, dat het college in meer derheid heeft besloten uit te blij ven gaan van uitsluitend woning bouw in de al bebouwde dne kwa dranten van de stad. Er worden plannen ontwikkeld voor duizend woningen op verschillende open plekken. Wel komt er een onder zoek naar de mogelijkheden en consequenties op termijn voor Vlaardingen bij het geheel groen houden, het sporadisch of het aanzienlijk bebouwen van de Broekpolder. Zie ook pagina 15 Maassluis/Vlaardingen - De Streekmuziekschool Nieuwe Wa terweg-Noord is er niet in ge slaagd om de door Maassluis ge- eiste bezuinigingen in te vullen. In 1992 legde de eerste stad aan de Waterweg het muziekinstituut met ingang van 1994 een bezuini ging van 76.000 gulden op. Uit de begroting blijkt dat de Streekmu ziekschool de korting niet heeft bereikt. Naar alle waarschijnlijk heid gaat de Maassluise raad de begroting om die reden afkeuren. Maassluis betaalt twintig procent van de kosten van de Streekmu ziekschool, die lessen verzorgt in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Vlaardingen en Schiedam nemen elk veertig procent van het budget voor hun rekening. In 1992 werd de Streekmuziek school één van de slachtoffers bij een gemeentelijke bezuinigings operatie. De aangekondigde kor ting voor 1993 werd uiteindelijk ongedaan gemaakt, maar zowel schriftelijk als mondeling werd Schiedam - De Schiedammer die deze maand wegens on tucht met twee jongetjes door de politie in Rotterdam werd aangehouden, is voor nog eens dertig dagen in bewaring ge steld, Het gerechtelijke voor onderzoek is nog niet afgerond waardoor de officier van Justi tie zich genoodzaakt ziet de man langer vast te houden. Bij het nemen van die beslis sing is waarschijnlijk rekening gehouden met het feit dat de dader meermalen wegens ze dendelicten met Justitie in aanraking is geweest. Voor de betrokken bewoners van Schiedam-Oost is het een hele opluchting dat de ontuchtple ger voorlopig achter de tralies wordt gehouden. Ze vreesden dat de man na de periode van tien dagen voorarrest op vrije voeten zou worden gesteld en zich weer in de wijk zou verto nen. De ouders van één van de twee slachtoffertjes hebben binnen kort een gesprek met de offi cier van Justitie. Ze worden op de hoogte gesteld "van de ont wikkelingen in het gerechte lijk vooronderzoek. De ouders van het andere jongetje wor den bijgestaan door het Bu reau Slachtofferhulp. De jon gens gaan inmiddels al weer naar school. de directie van het instituut ge meld dat een korting van 76.000 gulden op het budget voor 1994 onvermijdelijk zou zijn. De begroting van de Streekmu ziekschool gaat uit van een Maas sluise bijdrage van 412.000 gul den. In het Welzijnsprogramma heeft Maassluis 340.000 gulden ten behoeve van de muziekleer- lingen uit de eigen gemeente ge reserveerd. Een rekensom leert dat de Streekmuziekschool van de door Maassluis gevraagde be zuiniging slechts vierduizend gulden heeft bereikt. De partnergemeenten Schiedam en Vlaardingen stemmen wel in met de ingediende begroting. Zij zijn echter niet bereid om het door Maassluis veroorzaakte gat in de begroting te dichten. Er wordt rekening mee gehouden dat de Streekmuziekschool het lesaanbod zal moeten beperken Volgens de directie van de Streekmuziekschool is het mei mogelijk geweest om de door Maassluis gccistc bezuiniging tc verwezenlijken. De salariskosten en de huisvestingslasten vormen het leeuwedeel van de uitgaven. Op deze vaste kosten valt volgens de school op korte termijn met of nauwelijks te bezuinigen. In een plan voor de langere termijn hoopt de Streekmuziekschool aan de wensen van Maassluis te gemoet te komen. Schiedam - Hare koninklijke hoogheid prinses Anne van Enge land heeft gisteren een bliksem bezoek aan Schiedam cn Rotter dam gebracht. Voor de Anglicaan se Saint Mary's Church aan de Rotterdamse Pieter de Hoochweg verwelkomde een selecte groep genodigden de prinses, onder wie de Britse consul-generaal Doble en kapelaan Fulljames van de kerk. Daarna woonde de prinses binnen een dienst bij temidden van zo'n honderddertig genodig den. Het gezelschap bestond uit Engelse en Nederlandse leden van de parochie van de Saint Mary's Church en uit medewer kers en vrijwilligers van de Schiedamse Mission to Seamen. Dit ondersteuningspunt voor Britse zeelieden opende in Schiedam een nieuwe sociëteit Ook daar is prinses Anne ge weest, om de opening te verrich ten Zij kreeg cr een boeket bloe men aangeboden van een jarige medewerkster van de Missions to Prinses Anne van Engeland was gisteren heel even te gastin Neder land. Zij bracht een bezoek aan Schiedam en Rotterdam. Bij de Angli caanse Saint Mary's Church aan de Rotter damse Pieter de Hoochweg woonde de prinses een dienst bij. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad Seamen Club aan de Admiraal Trompstraat. Hier was ook een ontmoeting georganiseerd met de Schiedamse burgemeester Seheeres cr enkele havenautori teiten. De prinses heeft in de so ciëteit een plaquette onthuld. Prinses Anne is gistermorgen op de Rotterdamse luchthaven Zes tien hoven verwelkomd door bur gemeester Peper Met een luxe gepantserde auto reisde de prinses naar Rotterdam en Schiedam. Schiedam - Wethouder Adn Reijnhout (stadsvernieuwing) heeft bij de Tweede Kamer steun gezocht in zijn strijd tegen de meest recente korting op het Schiedamse stadsvernieuwings budget. Schiedam raakt tot 2005 zes miljoen gulden extra kwijt als gevolg van een bijstelling van de zogenoemde inkomensfactor. In een plenair debat buigen de volksvertegenwoordigers zich vandaag over de verdeling van de stadsvernieuwingsgeiden over de verschillende gemeenten. Op basis van statische gegevens heeft het ministerie geconclu deerd dat het gemiddeld inko men tussen 1984 en 1989 is geste gen. In de redenering van staats secretaris Heerraa (Volkshuisves ting) kan Schiedam daardoor toe met minder geld in de stadsver nieuwing. De kosten van de bouwkundige stedelijke verbete ringsoperatie kunnen volgens het ministerie voor een groter deel op de Schiedamse bevolking worden verhaald. Wethouder Reijnhout is het met met de redenering eens. Het door de staatssecretaris gehanteerde cijfermateriaal (dat is aangele verd door het Centraal Bureau voor de Statistiek) strookt vol gens het gemeentebestuur niet met actuele gegevens, die dit jaar m Schiedam zijn verzameld Uit een zogenoemde Omnibus- enquctc blijkt dat de gemeente nog immer een relatief arme stad is. Vijftig procent van de Schiedammers verdient minder dan 2500 gulden netto per maand. In veel andere steden is de situ atie gunstiger. Aan de representa tieve steekproef werd meege werkt door 1400 Schiedammers. „Ons is niet dc gelegenheid gebo den om op het cyfermatenaal van de minister te reageren," schrijft Reijnhout m een brief aan de vas te kamercommissie voor Volks huisvesting. „Dat is naar ons oor deel een minder zorgvuldige han delwijze Verder zegt het gemiddeld inko men volgens de gemeente weinig over het draagvlak m de stadsver- meuwingswyken zelf. „Er ont staat een geflatteerd beeld." zegt hoofd stadsvernieuwing Jules Peppelaar. „Als het gemiddeld in komen stijgt, dan komt dat door nieuwbouw m de noordelijke stadswijken Daar hebben de be woners van stadsvermeuwings- wijken niets aan." Het voorstel van Heerma vormt dit jaar een tweede tegenvaller voor de Schiedamse stadsver nieuwing. Eerder dit jaar werd het gemiddelde jaarbudget voor de stadsvernieuwing tot het jaar 2005 gehalveerd van 9,8 miljoen naar mmder dan 5 miljoen gul den. Binnen dc club van 23 stadsver nieuwingsgemeenten heeft Schiedam geld kunnen lenen, waardoor de stad tot 1997 jaariyks nog 8,7 miljoen gulden te beste den heeft Het extra budget moet Schiedam volgens de afspraak na 1997 terugbetalen aan de dono ren. Door de aangekondigde kor ting dreigt deze afspraak op de tocht te worden gezet. Gaat de maatregel door, dan beschikt Schiedam niet over voldoende geld om de schulden by de andere gc-meenten af te betalen. Schiedam ziet liever dat de staats secretaris de zogenoemde verste- delijkingsfactor nog eens bekijkt Dit is eveneens een belangryk cri teria voor de verdeling van gel den In de beoordeling draait bet om de vraag in hoeverre een stad te maken heeft met compacte be bouwing. verpaupering en andere achterstanden. In tegenstelling tot steden als Amsterdam en Rot terdam is Schiedam laag beoor deeld, hoewel de stad m de ogen van het gemeentebestuur met vergelijkbare problemen kampt als buurgemeente Rotterdam. Schiedam - Een agent van de politie is de afgelopen weken meermalen de wijk Schiedam- West ingetrokken om met de jongeren aldaar te praten over de overlast die ze veroorzaken. Voornamelijk op en. rond het Vriendschapsplein worden buurtbewoners door de jeugd lastig gevallen. Tassanten worden uitgeschol den en ouderen ontwijken de groep uit angst onheus beje gend te worden. Wijkbewoners klagen verder over het voet ballen dat voor hun deurwordt gedaan, baldigheden en het gebruik van soft-drugs. Uit de gesprekken die de politie met de jeugdige groep heeft ge voerd, is gebleken dat de jon gelui zich vervelen en een ei gen honk willen hebben. Ze vinden dat er in de buurt te weinig gelegenheid is om zich te amuseren. De politie gaat bekijken wat daar aan kan worden gedaan. „Dat is goed nieuws," zegt een bewoonster van de Mariastraat die haar naam liever niet ge noemd ziet. „Ik hoop dat er wat gebeurt want het is soms geen pretje om langs die jon geren te lopen. Ik heb het mee gemaakt dat ze doodleuk een limonadeblikje naar mijn be nen schopten. Er iets van zeg gen durf ik niet, want je weet tegenwoordig niet hoe daar op wordt gereageerd. Vlaardingen - Dc Vlaardingse po litie heeft 55 inbraken in kelder boxen opgelost met de aanhou ding van een 25-jarige Vlaardin- ger. Gisteren werd het verhoor van de man afgesloten. Hij vertelde de inbraken samen met een 18-jarige stadgenoot te hebben gepleegd. Het tweetal was voornamelijk ac tief m Holy-Zuid, met name aan de Zwaluwenlaan. Uit zo'n dertig kelders werd vooral gereedschap weggenomen. In de overige boxen vonden de heren niets van hun gading. In slechts twintig gevallen is aan gifte van inbraak gedaan. De rest van de gedupeerden had daar geen behoefte aan, aldus de poli tie. Ze kregen wel, waar mogelijk, hun spullen weer terug. Een aan tal mensen had niet eens gemerkt dat er ingebroken was. Bij het onderzoek is het de politie gebleken dat het vaak heel een voudig was om in te breken. Men hoefde slechts gaas weg te knip pen om de kelderbox te kunnen betreden. Een aantal kelderboxen bleek niet afgesloten te zijn. Schiedam - Een 13-jange jongen is gistermiddag rond drie uur door twee andere jongens be dreigd op het Poldervaartpad in Schiedam. De jongen fietste daar toen het tweetal hem tot stoppen dwong en geld eiste. Ze grepen zijn fiets en voelden zijn zakken na. De portemonnee van de jon gen werd gestolen. Schiedam - Een 39-jarige man uit Maassluis is vannacht, rond het middernachtelijk uur, met zijn auto tegen een verkeerslicht op de 's-Gravetandseweg in Schiedam gebotst. Hij bleek te veel gedronken te hebben en kreeg een rijverbod van vyf uur. Zijn auto moest worden weggeta- kcld. De brandweer reinigde daarna het wegdek. Vlaardingen - Bij een bedrijf aan de Eendrachtstraat in Vlaardin gen zijn gistermiddag twee speel automaten weggehaald. Ze ston den er zonder vergunning. Vlaardingen/Schiedam - Aan de Reigerlaan in Vlaardingen is een vouwcaravan gestolen. Dat is in de nacht van dinsdag op woens dag gebeurd. In Schiedam is vannacht een rode Ford (YZ-82-JX) gestolen aan de Mesdaglaan. Ook aan de Dr. Za- menhofstraat verdween een auto en wel een blauwe Volkswagen (PB-97-YG).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2