9 Wethouder begrijpt collega's niet D66'er Van der Steen: Wij zijn wél voor referendum Speeltoestellen erbij voor jeugd Drank achter glas op jenevertentoonstelling Eenpersoonsduikboot pronkstuk Hoeks fort Groenoord-bewoners kondigen strijd aan tegen WBS-bestuur Mc Donald's mogelijk naar Imelda/Passage 'Graafwerk in Volksbos heeft geen nut' Bodemverontreiniging in 's-Herenstraat Sluipverkeer (2) 'Maak haast niet Spaland-Oost' Gewonden doen geen aangifte Ruitenvernieler aangehouden Muur gesloopt bij inbraak Dronken inan vliegt uit bocht Inbreker gepakt door burgers Mannen willen hout stelen Kunstboompjes weggehaald I Rotterdams Dagblad Maandag 28 juni 1993 Schiedam - Hamburgergigant Mc Donald's onder handelt met projectontwikkelaar MAB over de vesti ging van een filiaal in het nieuw te bouwen winkel centrum Imelda/Passage. De contacten bevinden zich in een pril stadium. In het najaar worden de ge sprekken voortgezet. Het nieuwe winkelcentrum tussen de Broersvest en de Hoogstraat wordt naar verwachting in 1995 opgeleverd. Volgens een woordvoerder is de beslissing bij de Amerikaanse fast-food multinational over het ope nen van een bedrijf in Schiedam nog niet gevallen. „We moeten eerst goed op een rijtje zetten wat de projectontwikkelaar ons te bieden heeft. De interes se van onze kant is nog heel pril." Winkeliers in het centrum van de stad beweren al en kele jaren dat Mc Donald's zich in Schiedam wil ves tigen. In het verleden werden onder meer het pand van Casa aan de Hoogstraat en café 't Vierkantje als mogelijke lokatie genoemd- Het laatste verhaal wil dat Mc Donald's ook belang stelling heeft voor de huidige vestiging van C A aan de Koemarkt. Die ruimte komt vrij als C A vol gend jaar haar nieuwe onderkomen aan de Lange Kerkstraat betrekt. Het textielbedrijf vestigt zich in één pand met Albert Heijn en Blokker, De belangstelling beperkt zich volgens de woord voerder van Mc Donald's echter voorlopig tot Imelda/Passage „We willen eerst de mogelijkheden op deze lokatie onderzoeken." Vlaardingen - De Stichting Groeiend Verzet heeft in boeven aan het Vlaardingse gemeentebestuur en hêt bestuur van het recreatieschap Midden-Delfland aangedrongen op het schrappen van alle werkzaam heden in het in het Lickebaertgebied aangelegde Volksbos'. Heden hiervoor is de constatering, dat tot 1,40 meter uitgediepte ontwateringsgreppels vrijwel droog blijven. „Een geohydroloog heeft op grond van waarnemin gen aangegeven dat de werkzaamheden geen enkel nut dienen," meldt Niko Koffeman van de actievoe rende stichting. De werkzaamheden, die op advies van de Grontmij en in opdracht van het recreatieschap door de Dienst Milieu van de gemeente Vlaardingen worden uitge voerd, zijn van meet af aan een doom in het oog van de stichting. Zij heeft steeds beweerd, dat ze overbo dig zijn. „Er is 100.000 gulden gemeenschapsgeld mee gemoeid en het graven verstoort de natuur en het bodemarchief. Stop er dus mee, nu blijkt dat het geen nut heeft," redeneert de stichting. In eerste instantie wilde het recreatieschap de werk zaamheden door een particuliere aannemer laten uitvoeren volgens een plan, waarbij ongeveer 8.Ö0Ö jonge bomen zouden sneuvelen. Dat is de helft van dein decemberbijeen massale protestactie tegen de aanleg op die plek van een vuilstortplaats geplante bomen. Later heeft de gemeente Vlaardingen aangeboden op een 'boomvriendelijker' wijze de graafwerkzaam heden te verrichten, wat tevens goedkoper uit zou komen. f Wethouder Kees van der Windt (o.m. Milieu) heeft de brief nog'niet gezien/maar kan zich wel vinden in de redenering. „Je moet natuurlijk geen dingen doen, die niet nodig zijn. Onze technische adviseurs en technici van het recreatieschap moeten de zaak nog maar eens bekijken, vind ik. Het schap zou dan mo gelijk de opdracht aan ons kunnen intrekken." Maasland - Het terreintje voor het in te richten dorpsplein op de hoek van de Diepenburchstraat en Slot de Houvelaan. is niet langer de enige lokatie in de Maaslandse dorpskern waar de bodem is vervuild. Ook in de 's-Herenstraat, vlak naast het brugje naar de Kerkstraat, blijkt de grond ernstig vervuild. De bodemverontreiniging is ontdekt tijdens de re constructiewerkzaamheden aan de 's-Herenstraat. Het gedeelte tussen de Stationsstraat en de Prinses Beatrbdaan wordt, in navolging van het eerste deel, heringericht met nieuwe riolering en leidingen, het aanleggen van een trottoir, nieuwe bestrating en an dere bomen langs de vlietzijde. Tegenover hei constructiebedrijf van Van Beurden kwam de verontreiniging aan het licht. Uit de diepe sleuf vlak langs de waterkant verspreidde zich tij dens de graafwerkzaamheden een behoorlijke hoe veelheid stank. De werkzaamheden werden meteen beëindigd en na een eerste inspectie door de gemeente is het gat met een weer dichtgegooid. Op enkele plaatsen zijn ver volgens bodemmonsters genomen om de verontrei niging te analyseren. De bodemverontreiniging houdt in, dat het recon structieplan voor de 's-Herenstraat ernstig wordt doorkruist. Aan de 's-Herenstraat heeft tot veertig a vijfenveertig jaar geleden een benzine- of oliepomp gestaan. De financiële gevolgen zijn voor rekening van de gemeente. In haar ingezonden brief in het RD van 24 juli stelt mevrouw M. Habe- kotté wederom de door haar en een groepje bewoners gewenste totale afsluiting van de polderwegen in Schiedam-Noord aan de orde. Het gaat haar niet snel genoeg en de gemeente zou niet goed naar die bewoners luisteren. Zij noemt dat beperkte groepje bewoners 'betrokkenen', In haar pleidooi voor een veel te vroege afsluiting van Kandelaarweg en Harreweg vergeet zij een veel grotere groep betrokkenen: een groeiend aantal inwoners van Schiedam(-Noord) dat op de polderwegen ais effi ciënte ontsluitingsroute is aangewezen. Waarom? Omdat Sehiedam-Noord slechts in zuidelijke richting is ont sloten door één armetierige verkeersader die tijdens de spitsturen altijd verstopt is en aansluit op een eveneens verstopte Rotterdamse ruit. Het wordt tijd dat de ietwat egoïstische houding van een paar bewoners eens wordt omgezet in creatief en constructief meedenken over een werkelijk adequate oplossing voor de verkeersproblemen. De tweede ontsluitingsweg van Schiedam-Noord naar het industriege bied 's-Graveland komt er gelukkig aan. Dat scheelt al iets op de ver stopte Churchillweg in Groenoord. Nu nog een derde ontsluiting naar rijksweg 13 langs en door het industriegebied Rotterdam-Noord-West (via de Oost-Abtsbrug) en heel Schiedam-Noord, inclusief mevrouw Ha- bekotté, kan opgelucht ademhalen! In afwachting van de aanleg van die ontsluitingen is een snelheidsbe- perkende maatregel op de polderwegen het maximaal haalbare. In Vlaardingen, Delft en Overschie begrijpen ze dat. Nu ons eigen Schiedamse stadsbestuur nog. D66 Schiedam is overigens al zo ver. Marcel Houtkamp, fraktievoorzitter D66 Schiedam Vlaardingen - D66-wethouderTon van der Steen werpt het ver wijt dat hij tegen een referendum over de Broekpolder is verre van zich. Ook ontkent hij te handelen in strijd met afspraken die in de gemeenteraad gemaakt zijn. De Broekpolder heeft voor grote verdeeldheid gezorgd in het colle ge van B en W nu drie van de vijf wethouders toch willen laten on derzoeken wat de consequenties zijn van de bouw van vijf- a zes duizend woningen in de Broek polder. Dat onderzoek wordt aan gekondigd in de Structuurschets die voor Vlaardingen wordt ge maakt. De PvdA-wethouders Kees van der Windt en John Ranshuijsen zijn tegen dat onderzoek. Zij vil len de Broekpolder groen houden en vinden onderzoek naar andere bestemmingen niet nodig. In een verklaring stellen de twee PvdA-voorlieden dat zij hun steun aan het Broekpolder-onder- zoek onthouden. Volgens hen zouden bovendien eerst twee an dere onderzoeken worden afge wacht, die naar de behoefte aan woningbouw in de hele regio en een onderzoek naar de ecologi sche structuur in de Broekpolder. Van der Steen bevestigt dat, maar voegt eraan, toe dat indertijd meer in de raad is afgesproken. DeD66- wethouder: „Er is ook uitgespro ken dat de resultaten van eventu eel ander nader onderzoek aan de raad voorgelegd moest worden. Daar wordt nu consistent op voortgeborduurd. Want er is toen ook uitgesproken dat de financië le gevolgen van een en ander zou den worden onderzocht." Van der Steen wijst erop dat hij met de Structuurschets verder moet. „En ik doe niet meer dan herhalen wat er in het debat vorig jaar in de raad is afgesproken." Over het verwijt van PvdA-zijde dat D66 tegen een referendum is, zegt Van der Steen: „Dat gaan we natuurlijk niet uit de weg. Wij zijn daar in principe voor. We zeggen alleen dat alle nodige informatie op tafel moet liggen om ook de burgers tot een goed oordeel te kunnen laten komen. Juist bij zon omstreden onderwerp moet je goed kunnen vertellen wat de voor- en nadelen zijn." Van der Steen zegt verbaasd te zijn dat de PvdA nu tegen de Structuurschets is, „Want dat is een goede voorbereiding voor een referendum." De wethouder geeft toe dat in zijn verkiezingsprogramma staat dat er niet gebouwd wordt in de Broekpolder. Hij wijst erop dat dit tijdens deze collegeperiode ook niet zal gebeuren. „We zeggen al leen dat we het willen onderzoe ken. En aan de hand van de uit komsten moet eventueel onze mening worden herzien. Maar er kan ook uitkomen dat we niet gaan bouwen. Bovendien, als je dit soort zaken niet onderzoekt, ben je over tien jaar nog bezig met deze discussies." Door Carel van der Velden Schiedam - Onaantastbaar staan de jenevers van de huidige gene ratie distillateurs in een glazen vi trine opgesteld. Op de tentoon stelling Wereldwijd Verbreid in het Stedelijk Museum zou je het idee kunnen krijgen dat het ont zegelen van zo'n maagdelijke fles een da--»d is van cultureel terroris me, maar na de opening van de tentoonstelling werd deze ge dachte snel in de kiem gesmoord. Met gulle hand werden zaterdag de borrels ingeschonken. Bezoekers hoeven vanaf morgen niet op gratis drank te rekenen, maar de tentoonstelling is de gang naar het Stedelijk Museum zeker waard. In twee zalen wor den verschillende aspecten van de geschiedenis van het gedistil leerd belicht. Distilleerkolom- men, ambachtelijke werktuigen uit de branderij, een op schaal ge maakte replica van een rijtje brandershuisjes en foto's van ou de brandersgeslachten doen oude tijden voor even herleven. De trots op het brandersverleden is van recente datum. Tot voor kort overheerste de schaamte over het drankmisbruik, de kin derarbeid en de erbarmelijke ar beidsomstandigheden in de 'glo rietijd' van deze bedrijfstak De slijtage duurde lang, want het is toch al zeker een eeuw geleden dat Schiedam de bedenkelijke bijnaam Zwarth Nazareth kreeg. „Of we het nu leuk vinden of niet, jenever vormt een belangrijk deel van onze geschiedenis," sprak burgemeester Reinier Scheeres bij de opening. „Het brandersver leden zorgt voor een identiteit waar Schiedam recht op heeft." De veranderde houding zorgt in het Stedelijk Museum voor een novum. Het is voor het eerst dat de jenevercultuur bovengronds is gekomen. In 1975 mochten en kele distillateurs na veel soebat ten een hoekje in de kelder van het museum als tentoonstellings ruimte inrichten. Later werd de ruimte groter, maar het erfgoed van het gedistilleerd kwam de kelder nooit uit. De zalen van het museum waren doorgaans gere serveerd voor eigentijdse beel dende kunst. Het nieuwtje in het Stedelijk Mu seum is tegelijk een afscheid. Over twee jaar verhuist de gehele collectie vanuit de kelder van het museum naar de Lange Haven, waar het Nationaal Gedistilleerd Museum wordt gevestigd. De in de bovenzaal tentoongestelde re clameposters in Jugendstil zullen daar dan ook een plekje krijgen. In de nu gekozen museum-opstel- lmg vinden ze een mooie tegen pool in een serie plakkaten van de anti-drankbeweging. In dezelfde stijl geschilderd roepen een ge spierde vaandeldrager en een ge zond blozend meisje op om de fles niet aan teraken. De kinderen genieten er natuurlijk het meeste van, maar de ouders zijn niet minder blij met de nieuwe speeltoestellen ïn het Marnixplantsoenen te Vlaardingen. Zaterdag werden die in gebruik genomen, waarbij wethouder Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Recreatie) het startsein gaf. De speeltoestellen zijn geplaatst in verband met het Speelruimteplan van de gemeente. Daarbij hebben bewoners mee kunnen beslissen over de keuze van de toestellen. Foto Roei Dijkstra Met het officieel aan de expositie toevoegen van de, in 1990 uit de Nieuwe Waterweg gebor gen, eenpersoonsduikboot uit de Bïber-klasse, heeft het Hoekse Kustverdedigingsmuseum Fort aan den Hoek van Holland er zaterdag een uniek pronkstuk bij gekregen. De Biber, voor zien van een scherpe torpedo, is in mei 1990 opgevist uit de monding van de Nieuwe Water weg en volledig gerestaureerd. Vanuit verschillende delen van Nederland, en zelfs vanuit Duitsland, zijn de nodige claims op deBibergelegd. Deonderzeebootwerddoorde Duitsers in het laatste jaar van de Tweede We reldoorlogingezet. Een aantal kwam in het bun kercomplex Poortershaven tussen Hoek van Holland en Maassluis terecht. In 1990werd het vaartuig, verbonden meteen mijn, tijdens bag- gerwerkzaamheden in de Nieuwe Waterweg ontdekt. De mijn bleek te gevaarlijk om te wor den gedemonteerd en werd op zee vernietigd- Gelukkig bleek de torpedo wel gedemonteerd te kunnen worden. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Schiedam moet haast maken met het aanvragen van Io- katiesubsidies voor de ontwikke ling van zijn bouwplan Spaland- Oost. Dat kreeg hoofd van de af deling Stedebouw van de ge meente F. Bohré afgelopen week tc horen van de Provinciale Pla nologische Commissie (PPC). Per 1995 verandert het subsidie systeem op hei gebied van Volks huisvesting rigoureus en de PPC veronderstelt dat Schiedam een aanzienlijke hoeveelheid geld kan mislopen als het die datum zou laten passeren. Ter hoogte van de Kerkbuurt mag er geen hoogbouw komen, vindt de PPC, en verder is terughoudendheid vereist met de ontwikkeling van winkels in het aan Midden-Delf land grenzende gebied. Knelpunt is nog de herrie van vliegveld Zestienhoven. Schiedam moet echter niet wach ten op een beslissing van het ka binet hierover, want die kan vol gens gedeputeerde J. Wolf nog weieens lang op zich laten wach ten. De gemeente moet, net als voor Spaland-West, vast goedkeu ring voor woningbouw vragen. Bohré meldde de PPC, dat de aan vraag voor lokatiesubsidie klaar ligt om verzonden te worden. Vlaardingen - Dit weekeinde zijn er enkele vechtpartijen in het centrum van Vlaardingen ge weest; in de nacht van vrijdag op zaterdag, allemaal bij horecagele genheden. De eerste vechtpartij was bij een café aan de Hoogstraat. Daar liep een man een snijwond op aan het gelaat. De dader werd aangehou den, maar werd vrijgelaten omdat geen aangifte volgde. Zo ook na een vechtpartij bij een bar aan de Westhavenplaats. Daar werd met een honkbalknuppel gemept. De politie volstond met het uit elkaar halen van de vechtenden. Bij een disco aan de Oosthaven- kade werd ter afkoeling een dron ken man meegenomen die amok maakte omdat hem de toegang tot de zaak werd geweigerd. Vlaardingen - Een 19-jarige Vlaar- dinger is zondag' opgepakt op ver denking een ruit te hebben ver nield van een byouteriezaak in de Peperstraat te Vlaardingen. Hij kon worden gepakt op aanwijzin gen van een getuige. De man, een militair, is overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Vlaardingen - Bij een inbraak in een kledingzaak aan de Hoogs traat in Vlaardingen is dit week einde aanzienlijke schade aange richt. Een muur werd deels ge sloopt om een grote hoeveelheid spijkerbroeken te bemachtigen. Uit een woning aan de Potgieter straat in Vlaardingen zijn vannacht bij een inbraak onder meer een televisie, videorecorder en een magnetron weggenomen. 1 Eerder dit weekeinde werd inge broken in een Chinees restaurant aan de Peperstraat, een bedrijf aan de Westhavenkade, een sier- vishandel aan de van Riebeeck- straat, een briilenzaak in De Lo per en een platenzaak en een boe tiek op het Liesveld. Schiedam - Een 21-jarige Rotter dammer is zaterdagnacht op het Kethelplein uit de bocht gevlo gen. De man was zo dronken dat hij een rijverbod van negen uur opgelegd kreeg. Schiedam - Twee burgers heb ben in de nacht van vrijdag op za terdag een inbreker op heterdaad betrapt. De man, een 23-jarige 1 Schiedammer, wilde inbreken by voetbalvereniging HBSS. Hij maakte zoveel lawaai dat hij werd opgemerkt. Toen hij tijdens zijn werk even naar het toilet ging, belden de burgers de politie. Schiedam - De Schiedamse poli- tie heeft gistermiddag twee Schiedammers, 23 en 29 jaar oud, opgepakt die hout wilden stelen bij het aan de Schiedamseweg in aanbouw zijnde bad Groenoord. Ze hadden al negen balken van zo'n drie meter klaargelegd om te gebruiken voor eer. schuur. Schiedam - Twee kunstboompjes naast de voordeur van een wo ning aan de Oude Maasstraat zijn gestolen. Er is dit weekeinde aan gifte van gedaan. Door Sander Sonnemans Schiedam - Ruim 250 bewoners uit de omgeving van de Laan van Bol'es in de Schiedamse wijk Groenoord hebben zich aange meld als lid van de Woningbouw Vereniging Schiedam (WBS). Ze denken met hun lidmaatschap het bestuur van de WBS onder druk te kunnen zetten en te kun nen dwingen tot uitleg over de ge plande nieuwbouw in hun wijk. Aan de Laan van Bol'es, tussen de Valerius-, Diepenbrock-, Johan Wagenaar- en Willem Pijper straat, wil de WBS drie 'slanke' to renflats laten verrijzen. De win kels moeten worden gegroepeerd op een binnenplein. Om die plan nen te verwezenlijken moeten de ouderenwoningen achter en de woningen boven de winkels wor den gesloopt. De betrokken bewo ners zijn falikant tegen de plan nen en vinden de daarvoor aange voerde argumenten onaccepta bel. Ze willen onder geen beding wijken voor de nieuwbouw. „In een brief die we van de WBS hebben ontvangen, wordt gesteld dat eenzijdigheid van het wo ningaanbod leidt tot ongunstige ontwikkelingen in de wijk," zegt een woedende bewoner, die niet met naam wil worden genoemd. „Verder wordt geconstateerd dat de ouderenwoningen moeilijk verhuurbaar zijn en er in onze wijk sprake is van sociale achter stand. Allemaal lariekoek. Een smerige brief is het. De lezers worden vals voorgelicht. Groen- oord-Zuid is een leetbare wijk, met jonge en oude bewoners, een goede sociale controle. Waar het bij de WBS om draait is dat ze op een zo klem mogelijk, stuk grond zo veel mogelijk winst willen ma ken." De bewoners van het Willem Landré- en Bernard Zweersplein die als de plannen doorgaan een torenflat voor hun neus krijgen waren vrijdag te gast bij de WBS om de bouwtekeningen te bekij ken. De boze bewoners aan de an dere kant van de Laan van Bol'es grepen dc mogelijkheid aan om tijdens de openbare bijeenkomst een stapel lidmaatschapskaarten te overhandigen aan hel bestuur van de WBS. Ondanks de aankon diging kwam er geen bestuurslid opdagen en nam waarnemend di recteur Pieter van der Hulle ('We hebben dc brief pas gisteren ont vangen') de aanmeldingen in ont vangst. Hij was het dan ook die een lading kritiek over zich heen kreeg gestort. Kop van jut PvdA-raadslid Ane van Loenen. ook aanwezig in het gebouw van de WBS, nam het voor Van der Hulle op. „Die man wordt nu als kop van Jut gebruikt maar doet slechts zijn werk volgens het be leid dat door het bestuur is uitge stippeld. Het bevreemdt mij wel dat er niet even een bestuurslid is op komen draven om de lidmaat schapskaarten aan te pakken. Dat was meteen een mogelijkheid ge weest om met de mensen te pra ten en de onderlinge verstand houding tc verbeteren." „De brief," verdedigde Van der Hulle zich. „is naar eer en gewe ten geschreven. De feiten zijn er en die hebben we kenbaar ge maakt bij de bewoners." ..We worden niet eerlijk voorge licht" reageerde bewoner John van Kalkhoven. „We zijn zonder overleg geconfronteerd met de plannen en van inspraak is geen sprake geweest. Om het bestuur daar verantwoording voor af te la ten leggen hebben ruim 250 be woners zich als lid aangemeld. En - als het moet laten we de zaak plof fen. Desnoods dwingen het be stuur af te treden." „Dat," evalueerde Van der Hulle na afloop, „vind ik een totaal ver keerde zet. Mensen moeten geen lid van een vereniging worden om het bestuur onder druk te zetten en voor hun eigen belangen op te komen. Wordt dan lid van een be wonersvereniging en laat die de 1 belangen behartigen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1