Grote kritiek op dubbelfunctie Klaverjassen voor record én Aids Fonds ^Instituut Ombudsman is kroon op democratie' Tomorrowland brengt 3,5 miljoen op I Politie vindt vuurwapens Burgemeester Deventer hoogste baas Hogeschool Zuid-Holland kiest drie Cultuursteden Juan Luis Guerra: één concert in Ahoy' Ketelbinkieprijs '93 voor haven en transport Nieuwe overeenkomst afvloeiing Thuiszorg Taart voor gemeenten tegen tropisch hardhout 'Voorzitter regio mag niet tegelijk burgemeester van Maasstad zijn' Pre-regio is niet haalbaar Haven heeft weinig last van schippersstaking Politieman bekent diefstal Autodief rijdt over agente Grote paniek bij brand Steekpartij na miskoop auto Man vermist 're Rotterdams Dagblad Donderdag 1 juli 1993 In een woning aan de Kleinstraat in Rotterdam zijn door de politie niet minder dan 56 vuist- vuurwapens, opgeborgen on Koffers, aange- troffen. Ze waren eigendom van een 29-jarige j Schiedammer. Die had ze, neemt de politie aan, ingekocht voor de handel. Van de partij waren er al zes doorverkocht. De vuurwapens zijn afkomstig uit de Verenigde Staten. Via Ant- werpen zijn ze, verstoptin een personenauto .- naar Rotterdam vervoerd. De Schiedammer is afgelopen vrijdag aangehouden. In verband met het onderzoek dat nog steeds loopt, in de aanhouding een aantal dagen stilgehouden. De politie was getipt dat er in de woning veel vuurwapens waren. Foto Roei Dijkstra Rotterdam - De huidige burgemeester van Deven- ter, mr. 0. J. D. Waal, wordt de hoogste baas van de i Hogeschool Rotterdam. Waal is per 1 november 1993 benoemd tot voorzitter van bet College van Bestuur f van de Hogeschool Rotterdam. Waal is dan negenen- eenhalf jaar burgemeester geweest van Deventer. Daarvoor nam hij een half jaar het burgemeester- schap van Leiden waar. Hij deelt zijn besluit van- 1 daag per brief'met gemengde gevoelens' aan de De- venter gemeenteraad mee. Waal is lid van de PvdA. Rotterdam - Dordrecht wordt in 1995 de 'Cultuur stad' van Zuid-Holland. Daarna volgen Delft in '96 en Leiden in '97. Dat is vanochtend in Den Haag be kendgemaakt door provincie-bestuurder G. Brouwer (PvdA, Kunstzaken). Hij deed dat tijdens de presen tatie van het allereerste Cultuurstad-programma, dat volgend jaar plaatsvindt in Gouda. De keuze voor Delft in 1996 is opgehangen aan het 750-jang bestaan dat de stad dan viert. Dordrecht wil een jaar eerder wat doen aan jubilea rond de schilder Ary Scheffer en de Toonkunstmuziekschool. Rotterdam - Juan Luis Guerra, de Dominicaanse 'koning van de merengue', geeft op zaterdag 16 okto ber een eenmalig concert in Ahoy'. Guerra, die komt met zijn begeleidingsgroep 4:40, brak in ons land door met de single 'Burbujas de Amore', afkomstig van het inmiddels met goud bekroonde album 'Bachata Rosa'. De voorverkoop begint volgende week zaterdag bij de bekende adressen. Rotterdam - De jaarlijkse Ketelbinkieprijs is dit jaar voorbestemd voor iemand uit de haven, scheepvaart of transportsector. De prij s, die in september voor de twaalfde maal wordt uitgereikt, is bedoeld voor een persoon of groepering die zich op bijzondere wijze heeft ingezet voor Rotterdam of de Rotterdammers. Iedere bewoner van de stad die een kandidaat wil aanmelden kan dat tot 15 augustus doen bij de stich ting Ketelbinkie, Aernt Bruunstraat 6, 3067 JE Rot terdam. De onderscheiding, een bronzen replica van het be kende beeld, wordt uitgereiktUjdens de opening van de Wereldhavendagen op 9 september. De Mariniers spelen ook tijdens de uitreiking van het twaalfde Ke telbinkie, met Lee Towers als speciale gast. Rotterdam - De directie van de Stichting Thuiszorg Rotterdam en de vakorganisatie AbvaKabo hebben een nieuw principe-akkoord bereikt dat de afvloei- ing van ongeveer 220 banen regelt. Twee weken gele den verwierpen de leden van de bond een eerder ak- i koord. Het nituwe sociaal plan wordt op 7 juli aan de medewerkers van Thuiszorg Rotterdam voorgelegd. Net als in de oude overeenkomst verplicht Thuiszorg Rotterdam zich het eerste jaar niemand met ontslag te sturen. Nieuw is dat de directie daarna met de bon den de stand van zaken zal bespreken en eventueel nieuwe praken over afvloeiing zai maken. Verder zijn de maatregelen, die moeten bevorderen dat werknemers de organisatie vrijwillig verlaten, verbeterd. Boventalligen van 50 jaar en ouder die langer dan tien jaar in dienst zijn mogen met wacht geld. Zij krijgen een aanvulling tot tachtig procent van het loon tot aan de VUT-leeftijd. Die regeling geldt, onder dezelfde voorwaarden, ook voor wie een plaats vrijmaakt vooreen boventallige collega. Den Haag - Milieudefensie en de Novib willen ge meenten die het gebruik van tropisch hardhout te gengaan op taart tracteren. De taart zal in de eerst volgende zitting van de gemeenteraad worden aan geboden in Schiedam, Dordrecht, Leiden, Amster dam, Deventer enTietjerksteradeel. Milieudefensie en de Novib voeren de actie 'Hart voor Hout' om het gebruik van tropisch hardhout te gen te gaan. Daarbij hebben de beide organisaties een inventaris opgesteld van de gemeenten die ac tief zijn op dat gebied. Door Kor Kegel Rotterdam - Binnen het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) bestaat grote kritiek op een voorstel om de commissaris der koningin van de toekomstige provincie Rotterdam tegelijk burgemeester van Maasstad te maken. Maasstad is de voorlopi ge naam van de hoofdstad van de provincie, bestaande uit Rot terdam-Centrum en het havengebied. Een meerderheid van burgemeesters en wethouders in het OOR liet er gistermiddag geen misverstand over bestaan dat die dubbelfunctie absoluut niet kan. „Dan wordt Maasstad toch een ar metierige gemeente die kennelijk geen volwassen burgemeester verdient," klaagde de Ridder- kerkse wethouder Wienen. „Dat mag niet de bedoeling zijn. De re gio heeft recht op een herkenbare voorzitter, maar de hoofdstad heeft evengoed recht op een her kenbare burgemeester." „Zo'n dubbelfunctie maakt het onhel der," vond burgemeester Hofland van Berkel en Rodenrijs. Hij toonde zich een fel tegenstander en werd daarin bijgestaan door bestuurders van Brielle, Nieuwer- kerk aan den IJssel, Vlaardingen, Maassluis. Schiedam, Westvoor- ne en Albrandswaard. Privé-opvattingen De Rotterdamse wethouder Lint horst verdedigde echter het voor stel van het dagelijks bestuur van het OOR. Hij vroeg zich af of de burgemeesters en wethouders hun privé-opvattingen gaven of namens hun gemeenteraden spraken. Zelf zei hij namens Rot terdam voor een verregaande be stuurlijke vernieuwing te kunnen pleiten, liefst nog verder dan grondwettelijk mogelijk is. Zo is Linthorst voor een gekozen regio voorzitter, maar omdat het in de huidige omstandigheden tot ver traging van de regiovorming zal leiden, berust hij erin dat het een door de Kroon benoemde voorzit ter wordt. Wat de dubbelfunctie van regiovoorzitter en burge meestervan Maasstad betreft, zei Linthorst dat er ook voordelen verbonden zijn aan zo'n combina tie van kwaliteiten in één per soon. De regiovoorzitter wordt verantwoordelijk voor de openba re orde en dat is vooral in Rotter dam-Centrum een belangrijke taak. Ook zei Linthorst dat er dan geen ruzie hoeft te zijn wie er bij koninklijk bezoek naast Beatrix mag zitten. Dat laatste vond burgemeester Van Assen van Westvoorne onzin. „Wc zijn in het OOR steeds voor duidelijkheid van bestuur ge weest. We doen onszelf geweld aan als we nu voor vermenging van functies zouden pleiten." Daarentegen vond burgemeester Van Rossen van Hellevoetsluis dat het OOR over die dubbelfunc tie niet al ie krampachtig' moet doen. Controleren Er was in het OOR meer eensge zindheid over het maximaal aan tal leden van de beoogde regio raad: 40 a 45, liever minder dan meer. Daarmee zou het regiobe stuur bijna de helft kleiner zijn dan normaal is bij provinciale sta ten. De Rotterdamse gemeente raad telt 45 leden. Er bestaat in het overlegorgaan van de Rijnmondgemeenten een groeiende voorkeur voor een du alistisch bestel, waarbij de dage lijks bestuurders geen deel mo gen uitmaken van het algemeen bestuur. Dat vergroot volgens de voorstanders de mogelijkheden voor de regioraad om onafhanke lijk de 'gedeputeerden' te kunnen controleren. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft laten weten dat de Rotterdamse regio hiermee mag experimenteren, als het belang ervan ondubbelzinnig kan worden aangetoond. Discutabel is nog of de gedepu teerden uit de politiek moeten ko men of bijvoorbeeld uit het be drijfsleven. De Brielsc burge meester Sala heeft het niet zo op 'havenbaronnen' aan het hoofd van de regio. Ook is er discussie over wie de gedeputeerden aan zoekt. Dat zou alleen een be voegdheid van de regiovoorzitter mogen zijn, indien deze democra tisch gekozen is. Het OOR vindt unaniem dat ook allochtonen aan de regioverkie zingen moeten kunnen meedoen. Rotterdam - Het plan om in 1994 een voorloper van het re-1 giobestuur in te stellen, is stukgelopen op wettelijke be perkingen. Het was de bedoe ling van het Overlegorgaan Rij nmondgemeen ten (OOR) volgend jaar al verkiezingen tc houden voor een pre-regio, die op dat moment de hoofdtaken van de gemeente Rotterdam overneemt en de verdere voor bereidingen treft voor het ech te regionaal bestuur voor de Rijnmond. Maar het zijn voor- - ai formele bezwaren, die deze creatieve handelwijze onmo gelijk maken. Het zou nooit op een zo korte termijn haalbaar 2ijn. Daarmee rijst de vraag, of er nog wel een tussentijds or gaan nodig is. Het OOR meent- dat er een instantie moet zijn, die bevoegd is de bestuurlijke en ambtelijke reorganisatie te sturen. Het OOR zoekt nu naar alternatieven. Rotterdam - „Het is een prestatie om dit te willen en daarmee de aandacht te vestigen op deze goe de zaak." Met dit compliment aan de organisatie en het onderteke nen van het logboek heeft burge meester Peper vanmorgen het startsein gegeven voor een po ging tot verbeteren van het we- reldduurrecord klaverjassen. Maandagmorgen om 01.00 uur hopen de vier deelnemers hun sessie geslaagd te mogen noe men. Rondom hun recordpoging zijn allerlei evenementen gewe ven die mede moeten zorgen voor een opbrengst van honderddui zend gulden voor de Stichting Aids Fonds, Peper schonk na mens het college van burgemees ter en wethouders vijfhonderd gulden. Met het evenement wil de organisatie de preventie rond Aids bevorderen. Voor de 89 uur kaarten, met slechts minimale rustpauzes, hebben Theo van der Heijden, Joop Dekkers, Maarten Dijkhui zen en Ton van der Sluis niet ex tra getraind. De vier zijn lid van klaverjasvereniging De Bak, in het gelijknamige café aan de Schiedamse Vest in Rotterdam. „Met een uitgebalanceerd dieet moeten ze het haler.," zegt Anna bel van Zuidam. Onderdeel van het evenement is een groot klaveijastoernooi (deel name 10} vanavond in het café en voor de deur om 22.00 uur een kunst- en antiekveiling in de tent van Pameijer Stichting. Morgen avond zijn optredens te verwach ten van Olga Lowina, Jan John en Samantha Bennis. Zaterdag Burgemeester Peper schudde vanmorgen eerste kaarten voor het klaverjassen, dat 89 uur gaat duren. Foto Jasper J ui staan op de bühne de Valentina's en Joe Cocker (Frank Williams, fi nalist Soundmix Show). Voor zon dag zijn ook optredens gepland; om 20.30 uur Jacques Herb. Voor de klaverjassers is de finale dan nog viereneenhalf uur weg. Rotterdamse Roos gaat zaterdag avond ook nog één keer op pad. Nadat ze Jan Riezenkamp. direc teur-generaal van het ministerie van WVC, een roos heeft laten aanbieden aan dc bekende ope razangeres Roberta Alexander, gaat ze met tien medewerkers de straat op om tot 04.00 uur in cafés, restaurants en bars tweeduizend rozen a ƒ2,50 te verkopen. Ro berta Alexander zet zich al jaren in voor de Aidsbestrydmg. Rotterdam - Het Amsterdamse Cofiton BV is de nieuwe eige naar geworden van het disco theater Tomorrowland. Namens liet bedrijf deed C. Voster vorige week al een bod van 3,5 miljoen gulden op het pand en de inboe del. Gisteren kregen andere ko pers de kans om bij afslag over het bod heen te gaan, maar het bleef angstig stil in de zaal. Tomorrowland van eigenaar ir. C. Veerhoek ging vorig jaar fail liet doordat het publiek weg bleef. Voster heeft gezegd dat Tomorrowland waarschijnlijk een discotheek blijft. N, Soeteman van Oranjeboom Brouwerijen hoopt dat de disco theek in Alexanderpolder weer gauw opengaat. De tapinstalla ties en de buffetten zijn eigen dom van Oranjeboom. „Wij ver dienen ons geld met bier verko pen, dus wat ons betreft worden er daar gauw weer boompjes ge plant" Rotterdam - In de Rotterdamse haven is nog weinig zorg over de actie van de binnenschippers. „Zolang de opslagcapaciteit nog niet vol is, zijn de problemen be perkt," zegt een woordvoerder van het gemeentelijk Havenbe drijf. Er zijn ook nog geen signa len dat zeeschepen uitwijken omdat zij hier de lading niet kwijt zouden kunnen. De expediteurs, verenigd in de Fenex, suggereer den eerder dat al voorbereidingen waren getroffen om dat te doen. Op de schippersbeurzen werden nauwelijks wachten aangeboden. De expediteurs hebben minister Maij (Verkeer) toestemming ge vraagd voor vervoer buiten de beurs om. Die 'algemene' toe stemming is volgens haar woord voerster niet te verwachten van de minister. De praktijk is al zo dat als een lading eenmaal is afge roepen zonder dat een schipper reageert, die lading vrij is en bui ten de beurs om kan worden aan geboden aan vervoerders. Bij hei ministerie verwacht men niet dat ons land met België of Frankrijk afspraken zal maken voor een wettelijke regeling van de toerbeurt, zoals de schippers eisen. „Dat heeft geen zin, voor het eind van het jaar komt Brus sel mei een nieuwe regeling voor de binnenvaart." De EG wil de markt liberaliseren, maar ook re kening houden mot de problemen van de schippers Een tussenre- gelmg die de pijn verzacht, wordt door de schippers echter afgewe zen. zolang het woord liberalise ring wordt gebruikt. Het aantal schippers dat zijn schip stillcgt groeit nog met de dag. Op de afgesproken lokaties liggen ruim 200 schepen stil. In de loop van de week besluiten Franse en Belgische schippers of en hoe zij zich aansluiten bij de acties. Dc Duitse collega's hebben zaterdag een vergadering. Ombudsman mevrouw De Bruin: 'Het blijft gaan om luis teren en onafhankelijk en on partijdig oordelen.' Archieffoto Rotterdams Oagbtad/Harry Verkuylen Door Han van der Leur Rotterdam - De overstap van de rechterlijke macht naar het insti tuut Nationale Ombudsman bete kent voor mevrouw mr. L. de Bruin, vice-president van de Rot terdamse rechtbank, eigenlijk geen wezenlijke verandering. Ze verlaat weliswaar de rechtbank die haar in zeventien jaar ver trouwd is geworden, maar ook als substituut Nationale Ombuds man kan ze blijven doen wat haar net beste ligi: aanhoren wal twee partijen in een conflict te berde brengen cn daar vervolgens een oordeel over vellen. „Het ligt in eikaars verlengde," zegt mr. De Bruin daarover. „Het blijft gaan om luisteren en onafhankelijk en onpartijdig oordelen." Juist die keuze voor wat haar het beste lag en niet zoiets als een 'roeping' bracht mr. L. de Bruin ruim twintig jaar geleden tot de rechterlijke macht en niet tot bij voorbeeld een loopbaan in de ad vocatuur. De opleiding bij de rechterlijke macht voerde haar na haar studie steeds voor twee jaar naar de griffie in Utrecht en Dor drecht. het parket in Den Bosch en de advocatuur in Rotterdam. Vanaf 1976 was mr. De Bruin ach tereenvolgens rechter-commissa- ris, lid en voorzitter van de han delskamer en uiteindelijk vice- president van de Rotterdamse rechtbank. „Ik zal de rechtbank in Rotter dam zeker missen. Dat ik deson danks toch voor de verandering heb gekozen, zegt iets over de aantrekkelijkheid van de nieuwe functie," Haar vertrek heeft dan ook niets te maken met de al vaak aangehaalde moeilijke werkom standigheden op de Rotterdamse rechtbank. „Als dat de reden was geweest, was ik al veel eerder ver trokken." Mr. De Bruin benadrukt de onaf hankelijke positie die ze ook als substituut Ombudsman zal heb ben. „In beide functies identifi ceer ik mezelf niet met de over heid en ik zal de overheid dan ook als iedere andere partij behande len. Hel gezag van de Ombuds man schuilt niet in de mogelijk heid sancties te treffen, maar is gebaseerd op onafhankelijkheid en kwaliteit en op de overtui gingskracht van de aangedragen argumenten. In mijn jaren bij de rechtbank heb ik m ieder geval nooit gemerkt dat dat gezag af neemt." Schikking Als kort-gedingrechter heeft mr. De Bruin altijd zoveel mogelijk geprobeerd partijen tot een schik king te brengen. „Het voordeel daarvan is dat ze dan ook hele maal achter de uitkomst staan en dat ook alle aspecten van de zaak aan de orde zijn gekomen. Ik heb hier zo heel wat mensen blij de deur uit zien gaan." Of ze die per soonlijke LUjl vanaf I oktober ook als plaatsvervangend Ombuds man zal kunnen blijven hanteren moet de praktijk uitwijzen. Mr. De Brum zal als substituut met name de eindverantwoordelijk heid dragen voor het feitenonder zoek. terwijl de Ombudsman na overleg de overwegingen en het oordeel zal geven. Mr. Dc Bruin wil niet al te zeer op haar nieuwe werk ingaan, zolang ze er nog geen ervaring mee heeft opeedaan maar over hol tuut Nationale Ombudsman als zodanig merkt ze op: „Het is een zeer belangnjk instituut. Het feit dat voor burgers de mogelijkheid bestaal een onafhankelijk oor deel te vragen over het optreden van de overheid zie ik als de kroon op de democratie. Het insti tuut getuigt van de kracht van die democratie. Je zult geen Om budsman vinden tn staten met een zwakke democratic of een dictatuur." Rotterdam - Een 24-jarige politie man van het bureau Marconiplein heeft bekend afgelopen maanden vijftien diefstallen te hebben ge pleegd. De man heeft in het bu reau en in woningen waar hij ambtshalve moest zijn voor in to taal vijfduizend gulden en twee duizend Franse francs weggeno men. Hij is buiten functie gesteld. Rotterdam - Een nog onbekende autodief is gisteren in de Conrad- straat over een politieagente gere den. De man reed plotseling ach teruit toen de agente hem wilde aanhouden. Hij probeerde nog een keer over de agente te rijden, maar die kon op tijd wegrollen. De agente raakte licht gewond. Rotterdam - Brand heeft gisteren voor paniek gezorgd in het asiel zoekerscentrum aan het Sande- lingplein. Vier bewoners renden in paniek het dak op. Eén van hen wilde naar beneden springen, maar kon door de brandweer wor den tegengehouden. Van de acht tien woningen brandde er een uit. Niemand raakte gewond. Rozenburg - Bij een ruzie over een auto heeft een 50-jarige inwo ner van Rozenburg gisteren een messteek in zijn ribbenkast opge lopen. Het slachtoffer kwam sa men met een vriend verhaal ha len bij een plaatsgenoot die hem een auto had verkocht. Zij be dreigden hem met een steen. De autoverkoper trok een mes en stak één van zijn belagers in zijn ribbenkast. De man is opgeno men in het Ruwaard van Putten- ziekenhuis. De 35-jarige mes setrekker is gearresteerd. De Rotterdamse politie heeft nog altijd geen spoor van de 58-jarige Rotterdammer Thomas Maria Groenendaal. De man heeft zon dagmiddag 13 juni zijn woning aan de Palladiostraaï in de wijk Prins Alexanderpolder verlaten, waarna hij nog gebruik heeft ge maakt van een geldautomaat op het Poolsterplein. Het signale ment van de heer Groenendaal luidt: lengte 1,80 meter, lang smal gezicht, gespleten duim. "Wie inlichtingen kan verschaffen over de verblijfplaats van de man, wordt verzocht contact op te ne men met de wachtcommandant van politiebureau Oost, telefoon nummer: (010)4243310.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1