Waterweg 11 'Chemisch afval blijven inzamelen Bloemenzee aan Laan van Bol'es vm\if Ook verhuissteun voor supermarkt Parkweg-noord 1 1 PvdA-Schiedam wil niet bezuinigen op milieumaatregelen m Aanslag op Pomona en haar groen Schoolgebouw definitief voor muziekvereniging Rechter eist nieuw geluidonderzoek bij woningen Kerklaan Habitat verhuist naar centrum van Rotterdam Dames bellen op kosten van heren Voorraad drinkwater al voor helft verbruikt Geen referendum Goeree-Overflakkee £3Ê#fS wm<mt Lintjes bij Eurotax BV Schiedam Man bewerkt vrouw met mes Verboden 'brommer' Alcohol op: rijverbod Onverbeterlijke fietsendief Kluis opengebroken Parkeermeter geplunderd Gewond bij aanrijding Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 juli 1993 J RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Habitat komt terug naar Rotterdam. De moderne meubel- en woningrichtingzaak opent in september een nieuwe vestiging aan de Oude Bin nenweg, op de plaats waar vroeger de poffertjes kraam stond Het nieuwe pand daar is met drie ver diepingen bij uitstek geschikt voor het assortiment meubels, verlichting, gordijnen, potten en pannen. Rotterdam wordt de vierde vestiging van Habitat in Nederland, waar de zaken in tegenstelling tot elders in Europa eigendom zijn van de lokale directie. In 1988 nam de directie de zaken via een management buy-out van de toenmalige Engelse moedermaat schappij Storehouse over. Ondanks de huidige recessie heeft directeur-eige naar A van Raak de bankier Mees Pierson bereid ge vonden de nieuwe winkel te financieren. De basis voor het vertrouwen is dat de moedermaatschappij Ingska van Ikea de Habitat-keten begin dit jaar heeft overgenomen. De Zweedse eigenaren hebben grote plannen en daarmee is voor Habitat een nieuw per spectief weggelegd. Habitat vertrok in 1991 van de meubelboulevard in Capelle aan den IJssel, omdat het daar wegens de vestigingswet slechts de helft van het assortiment mocht voeren. De huidige Nederlandse Habitat-di rectie kiest nu voor de binnenstad van Botterdam. Van Raak: „Capelle aan den IJssel was een verkeer de beslissing van Storehouse. De vestigingen in Am sterdam, Den Haag en Utrecht zitten al enige jaren in de binnenstad en draaien goed. Die formule 2ullen we nu ook in Rotterdam hanteren." Zie ook pagina 13 Rotterdam - Gratis bellen voor dames. Dat is het nieuwe wapen waarmee de makers van de Babbel box gaan strijden om de gunst van de 06-beller. Via het telefoonnummer 06-0.250.010 kunnen dames op kosten van de Rotterdamse onderneming Telworla voortaan net zo lang kletsen als ze zelfwillen. De he ren kiezen 06-300.456, waarna ze voor 75 cent per mi nuut worden doorverbonden met een vrouwelijke gesprekspartner. Heren betalen voor dames, is de ouderwetse gedach te die erachter zit Wanneer de conversatie tussen beidebeilers niet wil vlotten, kunnen ze de computer opdracht geven direct een andere gesprekspartner te zoeken. Heren die het gratis nummer bellen worden door de computer direct verbroken, Volgens opgave van PTT Telecom babbelt Neder land er nog steeds lustig op los. Naar schatting 35 procent van alle 06-gesprekken vindt plaats via de bekende Babbelboxen en Partylines. De tarieven lo pen uiteen van 50 cent tot een gulden per minuut. Door de heren, te laten betalen voor het babbeltje van de dames ontketent Teleworld een prijzenslag met een markt van circa 100 miljoen als inzet. Rotterdam - De voorraad drinkwater in de spaarbek kens van het Waterwinbedrijf Brabantse Biesbosch is de afgelopen vijf weken voor de helft verbruikt. Oorzaak is een ernstige verontreiniging van de Maas die inname van water al vijf weken onmogelijk maakt. Woordvoerder J. Volz denkt dat het rivierwa ter deze week weer bruikbaar wordt In de spaarbekkens ligt normaal gesproken een voorraad van ruim 32 miljard liter drinkwater. De on geveer 1,5 miljoen mensen in het gebied van het wa- terwinbedrijf hebben in vijf weken ruim 16 miljard liter water gebruikt. Het bedrijf levert drinkwater aan mensen in de regio Rotterdam, een groot stuk van Zuidwest-Nederlanden een deel van Zeeland. In het gunstigste geval duurt het zeker tien weken voordat de voorraad weer op het oude peil is. Volgens Volz is er nog voor ongeveer drieëneenhalve week water in voorraad. „Maar als volgende week wéér vervuiling ontstaat, kan een kritische situatie ontstaan. Dit is een ongewoon lange innamestop. Het moet niet veel langer duren." Volgens Volz neemt de vervuiling van het Maaswa ter langzaam af, maar kan het waterwinbedrijf het ri vierwater niet voor morgen gebruiken. Met een spe ciale laboratoriumwagen worden dagelijks monsters genomen, Het waterwinbedrijf is op 28 mei gestopt met het in nemen van Maaswater. Op die dag bleek het water vervuild met het onkruidbestrijdingsmiddel dxuron. Dit wordt onder meer door boeren gebruikt op het land. Volz denkt dat het door de regen van de gewas sen is afgespoeld en in het water terechtgekomen, pc tot nu toe langste innamestop. vorig jaar, duurde 23 dagen. Den Haag - Het provinciebestuur van Zuid-Holland voelt er in meerderheid weinig voor om onder de be volking op Goeree-Overflakkee een referendum te houden over het toekomstig bestuur. Dat idee was ingediend door D66, als reactie op de stelling van de Rijnmondgemeenten dat het eiland niet moet wor den opgenomen in de nieuw te vormen provincie Rotterdam. Goeree dreigt nu in bestuurlijk opzicht te gaan bungelen tussen 'de rest van' Zuid-Holland en'Zeeland. In een commissie van Provinciale Sta ten gaf alleen GroenLinks steun aan een referen dum. De gemeentebesturen op Goeree zijn er zelf ook op tegen. D66 wil het plan in september toch in stemming brengen in een voltallige zitting van Pro vinciale Staten. Directeur A. van Raak van Habitat Ne derland voor het pand aan de Oude Bin nenweg: 'De keus voor meubelbou levards bui ten de stad was fout. Ha bitat hoort in de stadscen tra.' Foto Cees Spruijt Schiedam Klein chemisch afval (KCA) moet opgehaald blij ven worden, ook als dat geld kost. PvdA-fractieleider Hans Bak ker heeft dat gisteren het Schiedamse college van B en W laten weten. Mochten er uit bezuinigingsoverwegingen plannen ko men om de inzameling van dat KCA te beperken, dan is zijn fractie tegen. Wethouder Aad Wiegman (finan ciën) verzekerde zijr. partijgenoot dat hij deze opmerking ter harte nam. Een en ander speelde zich af in een debat over de richting waarin bezuinigd moet worden als de financiële tegenvallers voor Schiedam echt groot worden. Dan moet er onder meer minder geld naar Het Instituut Ondersteu ning Bewoners in Sladsvernieu- wingswijken, het ouderenwerk en de arthotheek. De discussie maakte ook duide lijk dat Schiedam eind dit jaar al zonder theater zit. Dat heeft te maken met de bouwwerkzaamhe den in het centrum van de stad. Een nieuw theater laat nog even op zich wachten. De eerste paal hiervoor, én voor een nieuwe bi bliotheek, een nieuw archief, een nieuw theater en bestuurscen trum, moet nog de grond in. Bakker zei te vinden dat de ge meente de tarieven niet te snel moet verhogen als financiële te genvallers dreigen. Hij vindt dat eerst gekeken moet worden naar de bezuinigingsmogelijkheden. In het algemeen toonde hij zich verheugd dat nieuw beleid (onder meer milieu en derde sporthal) niet in gevaar was gekomen. De discussie was een vervolg op een motie die de raad eerder aan nam, waarin werd uitgesproken dat er rond deze tijd duidelijkheid moest zijn over de bezuinigingen waartoe de raad bereid was bij fi nanciële tegenvallers. De werke lijke beslissingen worden overi gens pas in het najaar genomen bij de begrotingsbehandeling. Zonder betekenis was de discus sie gisteravond echter niet, zo meende niet alleen Bakker, omdat het college krijgt aangege ven op welke weg verder moet worden gegaan. Voor het CDA dat het college traagheid, eigen gereidheid, onduidelijkheid en verdeeldheid verweet, was dat iets te concreet. Ook de WD wees erop dat de werkelijke beslissin gen in het najaar worden geno men. Wiegman ergerde zich eraan dat het CDA niet inhoudelijk aan de discussie deelnam. „Alleen met kretologie bestuur je een stad niet," hield hij de confessionelen voor. D66 beloofde binnenkort met een inhoudelijke reactie te komen. Wiegman wees erop dat de financiële positie van Schiedam totnutoe „behoorlijk florissant" is. De gemeente heeft in de afgelopen tijd steeds jaar lijks drie a vier miljoen gulden kunnen uittrekken voor nieuw beleid. Schiedam - Teunisbloem, dui zendblad, klaproos, dag- en naehtkoekoeksbloem, gele ganze* bloem, margriet, boerenworm- kruid en blauwe knoop. Bloemen die niet zo gauw bij elkaar in de stad worden aangetroffen. Ze ge dijen immers het best op zand grond, Maar uitzonderingen be vestigen de regel. Zo is aan de Laan van Fol'es in Groenoord, op de grens met Vlaardingen, geble ken. Daar ligt de fraaist begroeide berm van Schiedam. Dat vindt Gerard Freeling. Hij kan het weten, want als voorman van de Hoofdafdeling Groenvoor ziening en Natuur van de ge meente Schiedam heeft hij er na tuurlijk wel kijk op. Bovendien heeft Freeling toen er vorig jaar een fietspad werd aangelegd de berm ingericht. Bij wijze van proef heeft hij met enkele colle ga's zaad van kruiden groeiend aan de Churchillaan, uitgezaaid. Bloemen bloeien er in alle soor ten en maten en het gonst ervan de insekten. „Het stuk berm vas in de voorgaande jaren altijd ont zettend drassig," verklaart Free ling. „Bij nat weer viel er niet te maaien. Daardoor werd het gras veel te hoog en ontstond aan de voet van het dijklichaam een dooie hoek. Met het zaaien van kruiden dacht ik er een leukere invulling aan te kunnen geven toen daar eenmaal een fiets- en voetpad waren aangelegd." De berm ligt er momenteel in vol le glorie bij. De bloemen kunnen er dankzij de zandige ondergrond welig tieren. Het zand van de deels met klei afgedekte berm is er gekomen in de tijd dat de snel weg en Laan van Bol'es werden aangelegd. Om de berm kruiden- rijk te houden wordt de fleurige begroeiing twee maal per jaar ge maaid- Doordat de gemaaide planten en bloemen daarna een week blijven liggen komt het zaad in de grond terecht om er een jaar later weer te ontkiemen. Doordat de uitgebloeide begroei ing wordt weggehaald wordt de grond minder vruchtbaar. Hoe schraler de bodem is, hoe meer soorten kruiden en bloemen er kunnen gedijen. Het resultaat is er nu al naar. De berm is een grote bloemenzee. Daaraan komt in au gustus een einde. Dan gaat de maaimaehine er overheen. En eind september nog een keer. Vol gende zomer zou best wel eens een nog grotere verscheidenheid aan bloemen, planten en kruiden te zien kunnen zijn. „Maar," zegt Gerard Freeling in '2ijn' berm. Teneinde volgend jaar een nog fleuriger geheel te krijgen gaat in augustus en septem ber de maaier er overheen. Foto aoei Dijkstra Gerard Freeling, „dat hangt af van een aantal faktoren. Het is bijvoorbeeld de vraag of alle bloe men die nu bloeien volgende zo mer weer opkomen. Er zijn overi gens wel meer hoekjes in Schiedam waar ik een dergelijke proef zou willen nemen. Maai' ja, ik heb het met aileen voor het zeggen." Schiedam - A van den Berg en J. P. A. van Pelt, beiden medewer ker van Eurotax BV m Schiedam, hebben gisteren een koninklijke onderscheiding ontvangen. Zij kregen de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau. Beide jubilarissen hebben ruim 40 jaar in de auto- en vervoersbranche gewerkt. A van den Berg kwam in 1948 in dienst van de taxibedrijven die la- Schiedam - Do actie in de Schiedamse t -aad heeft gisteravond :s gepro beerd de Reu ,„1 markt nabij de Parkweg-noord uit te sluiten van een verhuissubsidie. Daar kan de winkel voor in aanmer king komen op basis van de rege ling waarmee de gemeente greep wil krijgen op de winkelbewegin gen in de wijk Nieuwland. De PvdA-fractie trotseerde daa- mee partijgenoot en burgemees ter Rentier Scheeres die in het college de portefeuille Economi sche Zaken beheert. Hij vindt dat de regeling voor de hele wijk moet gelden en kreeg van een raadsmeerderheid gelijk Tot de voorstellen voor de toe komstige ontwikkelingen in Nieuwland behoort de verhuisre- geling voor winkeliers. Midden standers die zich elders tn Schiedam willen vestigen krijgen een verhuisvergoedmg van maxi maal vijftigduizend gulden. De achterliggende gedachte is de winkeliers te helpen opnieuw te beginnen m een gebied waar meer toekomstmogelijkheden liggen De gemeente zelf wil zo veel mogelijk van deze winkel voorzieningen in Nieuwland con- eentrtTi aan de Mgr. Nolen- slaar Het el zou betekenen dat ook dt rieo-supermarkt uitgeno digd wordt de zaak te verplaatsen. En dat wil de PvdA met. met na me voor de (oudere) bewoners van de Henri Polakstraat en Burge- meester_ Van Haarenlaan. Pv- dA'er Gé Brouwer wees er gister avond op dat in dat deel van Nieuwland meer dan tien flats worden voorzien van liften. „Dat betekent dat de gemeente iets met dat buurtje wil. dat gezegd wordt dat de mensen daar moeten kunnen blijven wonen. Dan moet daar ook een goede winkelvoor ziening zitten." Burgemeester Scheeres probeer de de PvdA-fractie over halen een ingediend amendement in te trekken. Maar dat bleek zonder resultaat. Ook de PvdA-wethou- ders had hij met kunnen overtui gen, want die stemden met hun fractie mee. ter onderdeel werden van Euro tax. Sinds 1968 is hij planner van het rouw- en speciaal vervoer. Als chauffeur vervoerde hij in het verleden topfunctionarissen van ministeries, gemeenten en multi nationals. J. P. A. van Pelt werkte vanaf 1949 als automonteur bij Unique in Schiedam, een bedrijf dat later werd overgenomen door Eurotax. Daai kteeg ny de verant woording voor het onderhoud van 40 rouwauto's en 15 limousines De onderscheidingen werden uit gereikt door burgemeester Scheeres. Vlaardingen - Na een reeks ver nielingen in 't Hof betwijfelt de gemeente Vlaardingen of het nog wel zin heeft het beeld van de ooft- en tuingodin Pomona te la ten restaureren. Het beeld, al eer der door vandalen beschadigd, werd onlangs in stukken terugge vonden in een vijver in het park. De gemeente was nog met de ver zekeringsmaatschappij in onder handeling over de restauratie van de schade na de vorige aanslag op de godin. Pomona raakte daarbij een hand kwijt. „Ik weet niet of we het nog wel moeten neerzet ten," 2egt een ambtenaar. Het beeld heeft voor Vlaardingen een bijzondere waarde omdat het de eerste kunstaankoop was na de Tweede Wereldoorlog. Het werd in 1955 gemaakt door de - inmiddels overleden- Amster damse beeldhouwer Wim van Hoorn. Voor de gemeente blijft het gissen waarom juist Pomona verschillende keren het slachtof fer is geworden van vernielers. De meeste andere beelden in de stad worden ongemoeid gelaten. Behalve Pomona, is onlangs in 't Hof een aantal jong aangeplante bomen vermeld. Een teakhouten bankje dat in de Fruittuin stond werd omstreeks dezelfde tijd ge stolen. Ook dit voorwerp had een emotionele waarde, omdat het daar was neergezet als herinne ring aan het afscheid van chef On derhoud van de Plantsoenen dienst Storm. Dat de bank werd gestolen is achteraf niet zo ver wonderlijk: hij had een waarde van area 25.000 gulden. Dat het ding stevig was vastgeschroefd vormde voor de dieven kennelijk geen beletsel. Ook in het Orelioplantsoen m de Vettenoordsepolder is recentelijk ernstige schade toegebracht aan het groen. Daar is de stam van een haagbeuk bijna helemaal ge schild. Nu de bast eraf is, gaat de boom vrijwel zeker dood. Het duurt ongeveer vijftien jaar voor een nieuwe haagbeuk dezelfde grootte heeft als het nu vernielde exemplaar. Van de vernielers ontbreekt elk spoor. Behalve ergernis, houdt de gemeente Vlaardingen een flinke financiële schade aan de vernie lingen over. Het vervangen van het kapot gemaakte groen kost vele duizenden guldens. Den Haag/Schiedam - De rechtspraakafdeling de Raad van State heeft definitief beslist dat het voormalige sch», douw aan de Wa rande 150 in Schiedam gebruikt mag worden ais verenigingsgebouw door het trompetter-, tamboer-en muziekkorps Gusto. Tegen de verbouwing van de school werd eind 1989 bij de Raad van State een beroepszaak aanhangig gemaakt door de bewoners van de Warande. Zij namen stelling tegen de verbouwing uit vrees voor overlast. Volgens de bewoners van de Warande mocht het schoolgebouw hele maal niet tot verenigingsgebouw worden verbouwd omdat het pand altijd als school heeft dienst gedaan. Dat moet dan zo blijven, meen de de buurt. De rechtsprsakafdeling verwerpt dit bezwaar. De bouwverordening, die op het perceel Warande 150 van toepassing is, laat op die piek zelfs een kerk, museum, schouwburg en winkels toe. Een vereni gingsgebouw mag dan ook. De vergunning aan Gusto is dus terecht door de gemeente verleend, vindt het rechtscollege. Den Haag/Schiedam - De recht spraakafdeling van de Raad van State vindt dat een nieuw onder zoek moet worden gedaan naar het verkeersgeluid dat de bewo ners van zes vrije sector-wonin gen aan de Kerklaan in Kethel on dervinden van de Zwaluwlaan. Omdat er geen deugdelijk gelui donderzoek heeft plaatsgevon den, heeft het rechtscollege de bouwvergunning vernietigd die het college van B cn W van Schiedam voor de woningen heeft verleend De bouwvergunning voor de zes woningen werd m mei 1989 afge geven, Een buurtbewoner teken de tegen de vergunning bij de Raad van State beroep aan. Hij wees er ondermeer op dat de ver eiste procedure volgens de Wet Geluidhinder met goed was door lopen Volgens deze wet mogen wonin gen aan verkeersaders niet meer dan vijftig decibel te verduren krijgen. Ontheffing hiervan is mogelijk. Die moet verleend wor den door de provincie. Voor wo ningen buiten dc bebouwde kom kan het maximaal toegestane aantal decibellen worden opge trokken met vijf decibel Voor wo ningen binnen de bebouwde kom kan het maximale aantal decibel len wui uen opgevoerd tot zestig. De rechtspraakafdeling vindt de klacht van de buurtbewoner te recht. De Afdeling Verkeerson- derzoek van de gemeente Schiedam heeft weliswaar een ge luidonderzoek ingesteld, maar dat is met correct geweest. Het re sultaat van dat onderzoek was dat de woningen van het verkeer op de Zwaluwlaan met meer dan 49 decibel ondervonden. De recht spraakafdeling constateert dat deze meting niet volgens de wettelijke regels heeft plaatsge vonden. Het gemeentebestuur moet onderzoeken of alsnog een ontheffing van de Wet Geluidhin der kan worden verleend. Schiedam - Bij een steekpartij in een woning aan de M.C.M. de Grootstraat is zondagavond een 29-jarige vrouw ernstig gewond geraakt. De dader, haar 44-jarige echtgenoot, is aangehouden. Hij wordt door de politie vastgehou den. Van het drama werd pas gis terochtend aangifte gedaan bij de politie. De steekpartij volgde om streeks middernacht op een ruzie tussen, het echtpaar. Voordat de echtgenoot naar de keuken liep, een mes pakte en daarmee zijn vrouw bewerkte, werd de hulp van een vriend ingeroepen om de ruzie te sussen. Dat mislukte ech ter. De man heeft nog vergeefs ge probeerd de vechtenden te schei den. De vrouw werd in het zieken huis opgenomen. Zij bloedde he vig. Artsen constateerden zeven steekwonden, waarvan er één in het gezicht was aangebracht. Haar toestand wordt door de poli tie bevredigend genoemd. Vlaardingen - In Vlaardingen is gistermiddag een 'bromfiets' in beslag genomen van een type dat in Nederland niet gebruikt mag worden. Het gaat om een hutida MBX 80 met een cylinderinhoud van 70 cc. Brommers mogen maximaal 49,7 cc hebben. Vol gens de politie is het voertuig ook geen motor, zolang hij niet voor dat doel is gekeurd. De eigenaar, een 19-jarige Vlaardinger, kreeg een bekeuring en moest zijn 'brommer' afstaan. Justitie zal be slissen wat er verder mee gebeurt. Vlaardingen - Afgelopen nacht zyn in Vlaardingen twee automo bilisten opgepakt voor rijden on der invloed. Om half drie werd een 38-jarige Schiedammer op de Burgemeester Pruissingel aange houden. Zijn rijbewijs werd inge nomen vanwege het hoge alcohol gehalte in zijn bloed. De officier van Justitie zal beslissen of de Schiedammer zijn rijbewijs te rugkrijgt. De politie legde hem voorlopig een rijverbod van 12 uur op. Omstreeks vier uur moest een 41- jarige man uit Naaldwijk zijn wa gen aan de kant zetten nadat op de Maassluisedijk was vastge steld dat hij gedronken had. Na een blaastest op het politiebureau kreeg de bestuurder een bekeu ring van 400 gulden. Schiedam - De Schiedamse poli tie weet niet wat zij aanmoet met een onverbeterlijke fietsendief. De man, een 21-jarige Schiedam mer, is naar schatting al een keer of dertig aangehouden voor het stelen van rijwielen. Bij zijn laat ste aanhouding bekende hij we derom acht diefstallen. „We wor den er stapelgek van," aldus oen politiewoordvoerder. De politie overlegt nu met Justitie en het Boumanhuis over een af kickprogramma voor de man, die verslaatd is aan verdovende mid delen. Schiedam - Bij het filiaal van de Marskramer in de Hof van Spa- land is dit weekeinde ingebroken. De dief haalde het slot uit de voor deur en brak de kluis open. Uit de safe verdween een geldbedrag. Schiedam - Aan de Parkweg is tussen zaterdag en maandag een parkeermeter geplunderd. De da der bediende zich van een valse sleutel om de geldcassette te be machtigen. Volgens de politie komt het de laatste tijd geregeld voor dat parkeermeters in Schiedam worden 'gelicht'. De dader is spoorloos. Schiedam - Bij een aanrijding op de hoek van de Rottcrdamsedijk en de Nieuwe Mathenesserstraat is maandagavond een 18-jarige Schiedammer gewond geraakt aan een enkel. Een 20-jarige stad genoot liep bij de botsing enkele gekneusde ribben op, De slacht offers zaten op een bromfiets. De bestuurder reed door een rood licht en botste op een bestelbusje. Het tweetal werd overgebracht naar het Schielandziekenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1