Wate 15 Reclame weg bij beeld van Droppert 'P: Roel Blom: Vossen bedreigen vogelstand in Broekpolder O 'Er zijn hier veel mensen dié opgebeurd moeten worden' ëëmm m Wl Tips voor de burgemeester Strauss Co onthuit eerste speeltoestel Mooie meiden in Hallo Cursisten tonen werk Sluipverkeer (4) 'T~'/ Overdracht waterleidingbedrijf Schiedam Rotterdams Dagblad Woensdag 7 juli 1993 Wat is een burgemeester? Een meester van de burgers. Een soort schoolmeester dus. In het leven van een jong kind is de 'mees' een van de belangrijkste personen, in een stad is dat de burgemeester, die niet voor niets eerste burger wordt genoemd. Eigenlijk zou zo'n man altijd op zijn post moeten zijn. Voor hem geen 33-urige werkweek, vrij weekend en vakanties. Voor hem geen uit vluchten als 'mijn werktijd is voorbij' of 'komt u volgende week maar terug'. Nee, adeldom (en ook de niet geringe wedde) verplicht Als je dat niet wilt, moetje leraar scheikunde worden - ik noem maar een zijstraat Vlaardings burgemeester ontbrak vorige maand bij het defüé van de Avondvierdaagse en in november vorig jaar (kortna zijn benoeming) ook al bjj de intocht van Sinterklaas. Goed, hij was wel aanwezig op Koninginnedag en misschien is hij in september zelfs te vinden op het Haring- en bierfeest, maar toch... tweemaal afwezig op een bij uit stek kinderfeest is tweemaal te veel. Omdat hij dat lijkt te kunnen gebruiken, zal ik hem hier eens een lesje Vlaardings burgervaderen geven. Let u even op, man uit Schagen? 1Boodschappen doen bij Albert Heijn aan het Liesveld. 2. Tien baantjes trekken in het Kolpabad. 3. Zaterdags koffie drinken in De Zeeman aan de Hoogstraat. 4. Een praatje maken op een bankje op het Westerhoofd. 5. Een ijsje kopen bij Winzo bij de Visbank, 6. Een bosje bloemen kopen bij Bloemen Guus, 7. Zondags koffie drinken in het Delta Hotel. 8. De trein nemen vanaf station Vlaardingen-Oost. 9. Door het Hof kuieren. 10. Op een zonnige dag door de Broekpolderwandelen en het pontje naar de Kwakehveg nemen. 11Ketsen naar Vlietzicht, daar een roeiboot huren en een tochtje maken over de Vlieten. 12. Met de veerdienst Vlaardingen-Pernis heen en weer varen. 13. Het Geuzenmonument op de Markt bewonderen. 14. Op een druilerige zondagmiddag Streekmuseum Jan Anderson en het Visserij museum bezoeken. 15. Een harinkie happen bij station Vlaardingen-centrum. 16. Een praatje maken met 'De lastige Vlaardinger'. 17. In de lunchpauze een Hema-worst oppeuzelen. 18. Incognito het jongerencafé Shibumi en de disco's Hallo en Panda bezoeken. 19. Op koopjesjacht gaan op de weekmarkt aan de Broekweg. 20. Een boek met sinterklaasliedjes kopen bjj boekhandel Den Draak. 21Wandelschoenen laten repareren bij de Hakkenbar in Vroom enDreesmann. 22. Een flesje Rioja van 9,95 gulden kopen bij De Bourgondiër, 23. Een CD huren in defonotheek. 24. Tanken bij Texaco op de Westhavenkade, 25. Diagonaal oversteken op het beroemdste kruispunt van Vlaardingen, DICK VAN DER LUGT Redactie Waterweg: De speeltuin is nog niet klaar maar het eerste speel- toestel, en niet zo'n kleintje ook, staat er al. De speel- i tuin die binnenkort op het Straussplein in Groen- 'oord gerealiseerd moet worden, is een initiatief van 1 de buurt- en speeltuinvereniging Strauss Co. Vandaag is het toestel onthuld op de plek waar in de toekomst de speelplaats verrijst, "ssen de Borodin- laan en de Puccmistraat. Het is bedoeling dat de speeltuin wordt beheerd en .bewaakt door de bewo ners. Om dat te vergemakkelijken moet om de speel tuin ook nog een hekwerk komen. Daarvoor is bij de gemeente subsidie aangevraagd. Vlaardingen In bar-dancing Hallo aan de Oosthavenkade staan de komende weken niet alleen zangers en zangeressen ,op het podium. Miss World Promotie Nederland BV ^organiseert er op 16 en 30 juli en 13 augustus de voor- Tonden en de finale van de offciële Miss Zuid-Hol- land-Verkiezing. De finale wordt gepresenteerd door Manon Thomas. Meisjes en vrouwen tussen 17 en 24 jaren, kunnen zich voor de voorronden opgr en bij Yvonne Markus (020-6418001) van Miss World Promotie Nederland BV. De winnares van de finale vertegenwoordigt de provincie Zuid-Holland bij de nationale finale later in het jaar. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Telefoon 2340055 In galerie De Duig aan de Landstraat 29 wordt zater dag 30 juli om 14.00 uur de jaarlijks terugkerende ex positie van werk van cursisten geopend. De tentoon stelling geeft een overzicht van werken die het afge lopen seizoen door de cursisten zijn gemaakt. Er zijn aquarellen, kleurpotloodtekemngen en olieverf schilderijen te zien. Volgens de Vlaardingse kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats die de lessen geven, mag de kwaliteit van de werken hoog worden genoemd. Dat zit 'm in het feit dat het merendeel van de cursisten de lessen al jaren volgt en zich steeds verder ontwikkelt. De expositie is tot en met 28 augustus elke zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur te bezichtigen. Vlaardingen woensdag 7 juli 'Doorschijnend verleden' (foto-exposiUe over ouderen), biblio theek Baehplem, tim 2) augustus Gemeenteraad, 20 00 uur donderdag 8 juli Lunchconcert. Grote Kerk. 12 45-13 15 uur Zo nu en dan laait de discussie over de polderwegen, als sluipwegen, weer op. Je wordt er naar van Laten we nuchter zijn en vaststellen dat zolang men in Spaland maar huizen blijft bouwen, de toestand alleen maar erger wordt. We hebben in Schiedam nu eenmaal een college van B en W dat wel in huizen (inwoners) denkt maar de wegen vergeet. Als wethouder Zijdeveld nu eens zo spoedig moge lijk naar Den Haag gaat en bepleit of dat stukje rijks weg tussen Kethelplein en Rijswijk snel kan worden aangelegd en er via een parallelweg langs de Kas- teelweg een aansluiting komt, dan zijn we voor de bewoners van Spaland en de Woudhoek al op de goe- de weg. Dan kunnen de schoolkinderen weer veili- 'ger de Scheepvaartweg oversteken. Waar blijven daar overigens de verkeerslichten? Nu is alleen de -ruimte om dood gereden te worden wat kleiner ge worden. En wat de heme betreft, wel eens gestaan op de hoek Sweelincksingei/Willem Pijperstraat of bij de over weg bij de kruising Joppe!«an/Kerklaan? De bewo ners daar hoor je zelden klagen. W. Scholten, Schiedam Door Peter de Lange Vlaardingen - Dat een vos zo nu en dan bij een boer een kippetje rooft, nou ja. Daar kan Roel Blom niet echt mee zitten. De aard van het beestje, nietwaar? Maar dat vossen in het voorjaar de nesten van broedende grutto's en kievi ten plunderen gaat hem te ver. Dan grijpt hij in. Blom is als Vlaardingse 'jager- meester' verantwoordelijk voor een evenwichtig faunabeheer in de Broekpolder. Hij wil dat wan delaars daar van zoveel mogelijk diersoorten kunnen genieten. Vossen dreigen soms een lelijke streep door die doelstelling te ha len. Daarom kan de jagermeester spinnijdig worden als hem voor de voeten wordt geworpen dat hij de vossenstand in de polder mee dogenloos uitmoordt. Want dat is niet waar. Een aantal van de die ren laat hij in leven, juist vanwege de gewenste diversiteit van de wildstand. Bovendien zal hij niet gauw een vos afschieten die jon gen heeft. Jagen isgeen hartstocht van Blom. Ik be eefdaar geen genot aan. Voor mij is het zoiets ais wat de plantsoenen dienst doet. Zij moeten wel eens een dikke tak af zagen, «k moet zo nu en dan een vos schieten. Dat is gewoon een kwestie van beheer. Foto Roel Dijkstra. Toch wordt er wel eens openlijk getwijield aan zijn vakkennis. De Vlaardingse natuurvriend Henk Krabben bijvoorbeeld kreeg het onlangs met Blom aan de stok. Aanleiding: de jagermeester had enkele burchten (vossehoien) uit gegraven, om te voorkomen dat Vlaardingen - De ergernis die bij meerdere Vlaardingers leeft over de reclameborden bij het beeld vankunstenaarLeenDrop- pert op de Holy singel wordt binnenkort weggenomen. De twee grootste en 's nachts verlichte reclameborden, worden zo spoe dig mogelijk verplaatst. Bij de afdeling Welzijn van de ge meente Vlaardingen zijn de afge lopen weken behoorlijk wat klachten binnen gekomen over de wijze waarop het beeld 'De ge vleugelde' was ingebouwd door reclameborden, groot en klein. Vooral de twee lichtbakken met reclame van garagebedrijf Zuid geest en het Campanile-hotel ne men een aanzienlijk deel van het zicht op het kunstwerk weg. De kleine houten bordjes aan de voet van het beeld geven de midden berm van de Holysingel een rom melig karakter. De kritiek op de huidige situatie is ook Joban Visser, eigenaar van garagebedrijf Zuidgeest, niet ont gaan. Hij vindt dat door publica ties in een huis-aan-huisblad ten onrechte in zijn richting en die van het Campanile-hotel gewezen zou kunnen worden. Dat wil hij voorkomen want de plaatsing van de reclameborden is in zijn ogen eerder een gevolg van ongecoör dineerd handelen door de ver schillende afdelingen van de ge meente Vlaardingen. „We zijn geen cultuurbarbaren die de borden bewust voor het beeld hebben geplaatst," legt hij uit. „We zijn ongeveer anderhalf jaar geieden al begonnen met de procedure om toestemming te krijgen voor de plaatsing van de reclameborden. Tijdens de zeer lang durende procedure werd, zonder dat de beide bedrijven het wisten, plotseling het beeld van Droppert op het gras van de Holy singel neergezet. Daarna, toen de procedure dan toch tot een posi tief resultaat had geleid, volgden de borden. We kunnen er dus niets aan doen." Inmiddels zijn door de gemeente en de betreffende bedrijven ge sprekken gevoerd en is overeen stemming bereikt over een nieu we plek. De lichtmast, inclusief de daaraan hangende reclame- bakken, wordt een stuk verderop op de Holysingel geplaatst. De kleine houten bordjes met daarop de namen van hoofdzake lijk bouwbedrijven blijven voorlo pig nog even staan. Ze staan er il legaal maar worden door de ge meente gedoogd. „Ze wijzen het bouwverkeer bestemd voor de Vlaardingse Vaart de weg en zo wordt voorkomen dat de vracht wagens zoekend door de stad rij den," legt een woordvoerder van de dienst Stadswerk uit. „Zodra het project aan de Vaart is afge rond worden de bordjes verwij derd. Het ligt overigens wel in de bedoeling ze voor die tijd wat or- dentelyker te rangschikken." WATERLEIDINGBEDRIJF ZUID-HOLLAND-ZUID N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Per 1 juli 1993 is, op grond van het door de Kroon vastgestelde Provinciale Waterleidingplan, het waterleidingbedrijf van de N V Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (0 N.S.) overgedragen aan de N.V. Waterleidingbedrijf Zuid-Holland-Zuid (WZHZ) te Rotterdam. Het 0 N S blijft de uitvoerende werk zaamheden in verband met de drinkwatervoorziening in de gemeente Schiedam uitvoeren, onder verantwoordelijkheid van WZHZ Hierbij behoren order meer het dag en nacht instajifówdgn.van fcen st°J rings- en wachtdienst, het opnemen van meterstandengygg&m en incasse ren, het geven van voorlichting, het registreren en afhandelerTVan klachten Voor de klanten in Schiedam blijft ONS het aanspreekpunt Door deze overdracht worden alle bestaande overeenkomsten in verband met waterlevering van het 0.N S door WZHZ overgenomen Tevens gelden per 1 |uli 1993 m de gemeente Schiedam de WZHZ leveringsvoorwaarden Deze voorwaarden verschillen vrijwel met van die van het 0 N S De voorwaarden worden gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel te Rotterdam en bestaan uit - algemene voorwaarden voor levering van drinkwater door N V Waterleiding bedrijf Zuid-Holland-Zuid, - aansluitvoorwaarden van N V Waterleidingbedrijf Zuid-Holland-Zuid, - tarievenregehng van N V Waterleidingbedrijf Zuid-Holland-Zuid voor de le vering van drinkwater m de gemeente Schiedam De voorwaarden liggen ter inzage bij - het kantoor van de N V ONS, Van Heekstraat 15 te Schiedam. - het hoofdkantoor van de N V WZHZ. Europoint toren A, Gaivamstraat 15 te Rotterdam en zijn aldaar op aanvraag kosteloos verkrijgbaar Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren bellen met telefoonnum mer 010-4485000 (WZHZ) Of 010-2621000 (ONS) De N.V. Waterleidingbedrijf Zuid-Holland-Zuid Postbus 6610 3002 AP Rotterdam daar jongen ter wereld zouden ko men. Volgens Krabben was dat een brute en onnodige ingreep. Krab ben vindt dat de mens de vos met rust moet laten. Het dier is zelf prima m staat er voor te zorgen dat er niet teveel soortgenoten in zijn jachtgebied komen. Hy laat het aantal sterk afhangen van de beschikbare hoeveelheid voedsr1 Is er onvoldoende te eten, dan zullen vossen niet jongen, be weert Krabben. „De foetus ver droogt dan in de baarmoeder." Jagermeester Blom is het maar ten dele met die visie eens. „Toen zo'n vijftien jaar terug de eerste vossen m de Broekpolder ver schenen, hebben wij ook in eerste instantie gezegd: daar doen we niks aan, laat ze de konijnen maar opvreten. Maar zo werkt het niet. Vossen gaan vooral in het voor jaar op rooftocht, en dan pikken ze niet alleen een kip bij een bc er, ze gaan ook de weilanden in om de nesten van broedende vogels leeg te halen De stand van die vo gels begon daardoor behoorlijk af te nemen. Dat is de reden dat we toch op vossen zijn gaan jagen Jagen, voegt Blom eraan toe. is zeker geen hartstocht van hem. ..Ik beleef daar geen genot aan Voor mij is hot zoiets aJs wat de plantsoenendienst doet Zij moe ten wel eens een dikke tak afza gen. ik moet zo nu en dan een vos schieten. Dat is gewoon een kwes tie van beheer, zoals er in de pol der ook gejaagd wordt op de hout duiven die het koolzaad opvreten. .,Ik moet voorkomen dat er wild- schade ontstaat Wat dat is9 Nou. ik ben bijvoorbeeld door de boer in de polder aansprakelijk gesteld voor de schade aan zijn aardappe len. Die werden door fazanten op gegraven en kapotgekrabd. Op last van de wildschadeeommissie moet de gemeente Vlaardingen 5000 gulden schadevergoeding betalen. Dat is nu eenmaal de consequentie als je een mooie fa zantenstand wilt hebben." Belang Terzijde maakt Roel Blom gewag van zyn teleurstelling dat Henk Krabben het voorval met de uit gegraven burchten aan de grote klok heeft gehangen. „Ik vind het heel flauw dat hij daar op terug komt. Ik heb hem destijds al uit gelegd waarom ik die maatregel heb genomen. Die burcht bevond zich op de oude vuilstortplaats, op giftige grond, en ik wilde niet dat daar jonge vossen ter wereld zou den komen. Dezelfde vos had ook een burcht midden in de polder. Mijn bedoeling was hem daar te laten jongen De bioloog Jaap Mulder heeft wei nig op Bloms aanpak aan te mer ken. Mulder deed m de duinen van Noord-Holland vijf jaar on derzoek naar de levenswijze van vosser v geldt in Nederland a£ ccn kenner van deze roofdieren- soort. Hij benadrukt dat de vos geen beschermde diet soort is en dat er het hele jaar door op mag' worden gejaagd. Of de beheerder van een natuurgebied dat ook doet, hangt af van zijn doelstellin gen. Mulder. „Als er vossen wor den afgeschoten gebeurt dat al tijd uit een bepaald belang, meestal de jacht Wie graag op ko nijnen. hazen en fazanten schiet, kan beter geen vossen in de buurt hebben." 1 Titel Mulder geeft ook Henk Krabbeh ten dele gelijk' vossen regelen hun eigen populatie, afhankelijk van hei beschikbare voedsel. Het zal dus met gauw gebeuren dat er teveel vossen m een bepaald ge bied voorkomen. Maar het door Krabben beschreven verdrogen van foetussen m de baai moedor komt volgens de bioloog maar hoogst zelden voor. 'Verdrogen' is volgens hem trouwens met hét juiste woord. „De foetus lost op tn de baarmoeder en de stoffen wor den weer in het bloed opgeno men." Het 'bepaalde belang' dat er vol gens Mulder moet zijn om jacht op vossen te maken, is volgens Roel Blom in de Broekpolder in derdaad aanwezig. Hij moet er als vertegenwoordiger van de ge meente Vlaardingen op toezien dat zoveel mogelijk verschillende dieren in de polder een levens kans krijgen. En bepaalde weide vogels worden door de vos ernstig bedreigd. Mulder heeft maar één aanmer king op Roel Blom, en dat is zij(i titel. „Jagermeester, waar slaat dat in hemelsnaam op? Dat fe toch geen Nederlands? Laat die man zichzelf gewoon jachtopzie ner noemen," Schiedam - Kwebbelen mag. Daar is 't Huisje tenslotte voor. Maar kwaadspreken is er met bij. Perse niet. „We zitten hier in de eerste plaats voor de gezelligheid. Van roddelaars houden we niet." Om hun verklaring kracht bij te zetten leunen de bestuursleden een poosje zwijgend achterover. Zo, dat hebben ze toch maar even Onder de circa 360 bewoners van de Delflandseweg in Schiedam is er kennelijk een aantal dat graag praatjes over hun buren rond strooit. Of die geloven dat ande ren dat over hen doen. Mevrouw Van de Lek heeft het laatst nog meegemaakt. „Ik had een brief geschreven aan een man die diep in de put zat omdat hij zijn vrouw had verloren. Een brief om 'm op te beuren. Toen die man 'm gele zen had belde hij op. Hij was er heel blij mee. Maar. zei hij, dat moet u toch maar met meer doen. De mensen kunnen daar wel eens rare dingen van denken." De eenzaamheid aan de Delfland seweg is groot. Daarom was een ontmoetingsruimte voor de flat bewoners hard nodig. Als er eens een gezelligheidsavond werd ge organiseerd, of de bewonersver eniging wilde vergaderen, dan moest dat bij iemand thuis, of m de kantine van het ziekenfonds aan de 's-Gravelandseweg. Groot was de vreugde toen het gemeen tebestuur de aanvraag voor ccn eigen ruimte ondersteunde. Taaie dag 't Huisje, zoals de ontmoetings plaats heet, is ondergebracht in een van de patiowoningen tussen de flats. Maar Liefst drie wethou ders waren by de opening op 13 mei aanwezig. De Delflandseweg kan op het stadhuis iriaarblijke- lijk een flink potje breken. Ook culturele fondsen en omliggende bedrijven droegen het idee een warm hart toe en verblijdden de bewoner sveremging met een douceurtje. Van dat geld kon vloerbedekking, verlichting, be stek en serviesgoed worden aan geschaft. „Sinds we hier terecht kunnen is mijn hele leven veranderd." zegt mevrouw Van de Lek. die al tot de vaste bezoekers behoort Zij speelt graag een potje rummyeub op het terras. Een groepje mannen discussieert over het beste tijdstip voor con spelletje klaverjas .,'s Middags, want 's morgens helpen de moes ten hun vrouw in het huishouden En als ze weduwnaar zijn moete" ze *s morgens bood schappen doen Ook wordt er geroepen om verrui ming van de openingstijden „Er is nu al vraag naar de zondag meldt Jeanne de Vlieger. ..Dat is voor veel mensen een taaie dag. Die komen ze moeilijk dooi Een babbeltje zou al uitkomst bren gen Er zijn hier vel mensen die Bewoners van de Delflandseweg treffen elkaar tegenwoordig in 't Huisje. Bij mooi weer maken ze een praatje op het terras. Foto Roel Dijkstra opgebeurd moeten worden." Piet Spoor vindt H Huisje een doorslaggevend succes. „Ik zie ie dere keer weer nieuwe gezich ten." zegt hij opgetogen. Dat komt, denkt Jeanne de Vlieger, omdat er zoveel is te doen in de ontmoetingsruimte. Je kunt een ijsje komen eten. een kletspraatje maken, een spelletje doen of een boek lenen. Dc bewoners hebben samen een aardig bibliotheekje opgebouwd. En het meubilair, af dankertjes van de milieudienst Rijnmond DCMR, zit prima. Kerstboom Meneer Louis is met 't Huisje dik tevreden, maar wenst toch een kat uit te delen aan de huisbaas, het Gemeentelijk Woningbeheer. „Er wonen hiei bijna allemaal ou de mensen, terwijl de hutzen voor hen niet zijn aangepast." zegt hij verontwaaidigd „Het wordt tijd dat iemand daar eens naar kijkt De meestcn hebben geen douche maar een lavet, er zitten zegge en schrijven vijl tien tegels m de bad kamer en een fonteintje hebben we ooi: met. Om maar niet te spre ken van dat vieze gore keuken blok We tobben niet voorzetra men. sommige vertrekken zijn heel donker omdat de galerijen zo soinbei zijn gevend.." Om mis verstanden te voorkomen zegt mevrouw De Vlieger haastig dat meneer Louis hier zijn eigen me ning gecit, en niet die van de be woners ver enig mg Wim Pronk benadrukt dat de be woners van de Delflandseweg al voor de opening van 't Huisje als een hecht team optrokken. Zelf doet by al jaren mee aan de schoï- felploeg, waarvoor Henk Krab bendam ooit het initiatief nam en die elke dinsdag de plantsoenen naloopt en het vuil uit de struiken verwijdert. Volgens Pronks calcu laties gingen daar in 1992 welge teld 384 manuren m zitten. De schoffelploeg spaart de gemeente een hoop werk en geld uit, wil hij maar zeggen. ,Maar ze doen 't ook voor de ge zelligheid hoor Ze vertellen elkaar sterke verhalen over hun tijd bij Gusto en Wilton/ glimlacht Jeanne de Vlieger „Sommigen lopen zelfs met foto's van vroeger op zak Mevrouw De Dijk brengt de aan schaf van een kerstboom voor 't Huisje ter sprake. Dat kan. vindt zij, best betaald worden uit de fooien pot. Penningmeester Pronk kijkt bedenkelijk. Kerstbo men zijn duur, en zoveel geld zit er nou ook weer niet tn die pot, sputti.it hij legen. „Typisch een penningmeester," spot Piet Spoor Het debat over de kerst boom eindigt onbeslist. „Hè wat is het hier toch zalig," roept mevrouw Van de Lek „Thuis ben je altijd maar allemg. Dn is toch een heerlijk toe vluchtsoord? En je weet nooit wat voor leuke weduwnaar je tegen kan komen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1