Waterweg Meer ruimte voor de fiets Kans op behoud clubhuis wagenbewoners Schiekade Eerste paal Centrale As grond in Ambtenaren maken Vlaardingen schoon Ouders worden nu gewezen op mogelijkheid te stemmen bij volmacht Visverwerker vreest strenge vergunning School net voor vakantie door brand getroffen Auto van vermoorde man teruggevonden Spijkenisser verduisterde voor 800.000 gulden Pitbull terriër in beslag genomen Schoolkrant De Gaarde beste van Nederland Chemisch bedrijf Cytec dicht 'WAO-gat' Koningin Beatrix opent nieuwe politiebureau Vrouw steelt uit 5 winkels Dertig bandjes weggenomen Man rijdt slingerend Gereedschap gestolen Autodiefstal Volière komt terug Rotterdams Dagblad Woensdag "juli 1993 Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 434Ö754 Voor leerlingen van de protestantS'Christelijke school Heïjberg-de Molenwiek in Hillegersberg is de vakantie twee dagen eerder begonnen dan verwacht. Gisteravond brak brand uit in het houten gebouw, dat over een half jaar vervan gen zou worden voor een definitieve behuizing voorde basisschool. Een docent van de school (midden op de foto) kon bij het zien van de vuur zee zijn emoties nog maar net de baas. Oe poli tie vermoedt dat sprake is van brandstichting. De helft van het uit twee delen bestaande schoolgebouw brandde geheel uit. Foto Jasper Juinen/Reuter Rotterdam Bij een winkelcentrum in Soest is gis termiddag de Opel Astra stationcar gevonden, die ei gendom was van de 56-jarige man die zaterdag dood in het Kralingse Bos werd gevonden. De man bleek door messteken om het leven te zyn gebracht. Het twintig man tellende rechercheteam had na ver geefse oproepen in de regio de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) ingeschakeld om de auto op te sporen. Uiteindelijk werd die teruggevonden in Soest. De Rotterdamse politie is gisteren direct een uitgebreid buurtonderzoek in de omgeving van het winkelcentrum gestart. Volgens een woordvoerder heeft dat tot nu toe niets opgeleverd. :jDver het mo tief yan de moord is ook nog geen enkele duidelijkheid. Het slachtoffer had woensdag zijn tra ditionele trimavond in het Kralingse Bos. Het is nog onduidelijk met wie hij daarbij optrok. Van de trim- club heeft de politie tot nu toe niemand kunnen traceren, omdat de vrouw van het slachtoffer de trimmers slechts oppervlakkig kende. Spijkenisse - Een 28-jarige inwoner van Spijkenisse heeft achthonderdduizend gulden verduisterd door het vervalsen van incassomachtigingen. De man was eigenaar van een bedrijf dat in het hele land adver tentieruimte verkocht aan horeca-ondememers. Als de2e ondernemers hem een incassomachtiging ver strekten om een betaling te kunnen innen, haalde de man veel meer dan het overeengekomen bedrag van de rekening af. Ook werden bedragen afgeschreven, zonder dat machtigingen werden verstrekt. De op lichter vervalste daarvoor verschillende incasso's. Hij gebruikte de identiteit van een vriend voor het openen van rekeningen en om zich te laten inschrij ven bij de Kamer van Koophandel. Van het geld is 650.000 gulden teruggevonden. Rotterdam - De politie heeft gisteren op de Slangen- burgerf een pitbull terriër in beslag genomen, omdat het dier niet u-as getatoeëerd en gesteriliseerd en geen muilkorf droeg, wat wettelijk verplicht is. De pitbull liep weliswaar los in de tuin van de eigenaar maar de politie nam haar toch m beslag omdat de .tuin in verbinding stond met de openbare wég. De of ficier van justitie zal vermoedelijk vandaag beslissen wat er met het dier moet gebeuren. Barendrecht - DeNieuwsgaarde, de schoolkrant van de agrarische school De Gaarde in Barendrecht, is door Club Veronica uitgeroepen tot de beste school krant van Nederland. Het ongeveer veertig pagina's tellende periodiekje, dat vier keer per jaar verschijnt en wordt samengesteld door enkele leerlingen en Coby van Egmond, liet daarbij zo'n vijfduizend ver gelijkbare organen achter zich. De jury, met daarin onder andere Veronica-adviseur Rob Out, beoordeel de de verschillende schoolkranten Op schrijfstijl, taalgebruik, het hanteren van de journalistieke cri teria, opmaak en vormgeving. De titel leverde de Nieuwsgaarde-redactie een fotocamera op. Rotterdam - Het chemische bedrijf Cytec in de Bot lek zal het zogenoemde 'WAO-gat' dichten door een collectieve regeling om bij te verzekeren. Dit jaar worden de extra kosten nog verdeeld tussen het be drijf en de werknemers, na 1994 neemt Cytec drie kwart van de premie voor haar rekening. In de één jarige CAO is verder een loonsverhoging van twee procent overeengekomen en 400 gulden aan eenma lige uitkeringen. Rotterdam - Koningin Beatrix opent woensdag l september het nieuwe hoofdbureau van politie in Rotterdam Het bureau aan het Doelwater, pal naast het oude hoofdbureau aan het HaagseVeer, is een ontwerp van architect Maarten Struijs van de dienst Gemeentewerken en wordt omschreven ais het 'vro lijkste' bureau. Het nieuwe hoofdbureau heeft 18.500 vierkante meter vloeroppervlakte. Schiedam - De scholen in Schiedam zullen de voorjaarsvakan tie in 1994 niet verzetten, ondanks het samenvallen daarvan met de verkiezingen voor de gemeenteraad. Wel zijn veel scho len bereid ouders die tijdens de verkiezingen in maart op va kantie zijn te wijzen op de mogelijkheid te stemmen bij vol macht. Dat is de uitkomst van een lang durig debat tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs en de politiek. De gemeente Schiedam, zegt directeur G. Kruijt van de Dienst Educatie, heeft verwoede pogingen in het werk gesteld de gemeenten in de regio op één lijn te krijgen met de bedoeling geza menlijk de schoolvakantie, die valt in de eerste week van maart, te verzetten, maar dat is niet ge lukt. „Schiedam stond volstrekt alleen," aldus Kruyl. De zaak is door wethouder Aad Wiegman aan de orde gesteld in zowel het wethoudersoverleg tus sen Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en Spijkenisse als in het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR), maar in beide ge vallen was een meerderheid van mening dat de rijksoverheid het probleem maar moest oplossen. Die bleek echter niet bereid de datum voor de raadsverkiezingen te veranderen. Wel heeft het mi nisterie van Onderwijs een circu laire verstuurd waarin scholen en gemeenten gewezen worden op de mogelijkheid de voorjaarsva kantie te verzetten. Volgens Kruijt is dat echter ge makkelijker gezegd dan gedaan. Het vakantierooster wordt in de regel lang van tevoren vastge steld en besproken in schoolbe sturen en medezeggenschaps commissies. Toch waren het openbaar onderwijs en één schoolbestuur voor protestants- christelijk onderwijs in Schiedam bereid de voorjaarsvakantie in '94 te verschuiven na ar een andere datum. Maar verder praten leerde dat het weinig zin heeft als slechts een beperkt aantal scho len de vakantie verzet. Kruijt; „Ouders met kinderen op ver schillende scholen komen dan in gigantische problemen." De fractie van D66 schuift de schuld van de situatie gedeelte lijk in de schoenen van burge meester en wethouders van Schiedam. D66 heeft samen met de fracties van Groen Links, het CDA en de WD al in een vroeg stadium aangedrongen op ver plaatsing van de voorjaarsvakan tie. Het college heeft volgens de fractievoorzitter van D66, Marcel Houtkamp, de zaak te lang op zijn beloop gelaten. Houtkamp vindt ook dat B en W te iaat de mening van de ouders hebben gepolst. Dat gebeurde pas op 21 juni middels een enquête. Die enquête maakte volgens di recteur Kruijt van de Dienst Educatie duidelijk dat dertig pro cent van de ouders bezwaren heeft tegen het verzetten van de vakantie. Auto's stin ken niet al leen. ze ne men ook nog plaats in. Tot ergernis van veel fietsers, die bij open bare gebou wen in de bin nenstad vaak moeten zoe ken naar een plekje voor hun karretje omdat auto s alle ruimte opeisen Schiedam was gisteren een van de plaatsen in Nederland waar de tiet sersbond EN FB en Milieu- actie 'Twaalf op de plaats van een op uisterden met een lu dieke demon stratie. Den Haag/Vlaardingen - Het Vlaardingse visverwerkingsbe- drijfWarmelo en Van der Drift BV heeft in een schorsingsprocedure bij de Raad van State geklaagd dat het onmogelijk is te werken met de nieuwe milieuvergunning die B en W van Vlaardingen heb ben afgegeven. Om aan de strenge geluidseisen te voldoen zou Warmelo en Van der Drift BV op het bedrijfster rein aan de Westhavenkade/Vet- teoordskade een nieuw vrieshuis moeten neerzetten. Dat vergt een investering van vierhonderd tot vijfhonderduizend gulden. Het gemeentebestuur heeft, om omwonenden tegen geluidhinder te beschermen, geluidnormen voor 's nachts, 's avonds en over dag vastgelegd. Probleem vormt de nachtelijke norm die tien deci bel lager ligt dan de norm van overdag, Vertegenwoordigers van de ge meente wezen erop dat de huidi ge vriescontainer van het visver- werkingsbedrijf de grootste la waaimaker is. Deze container is in het verleden zonder vergunning geplaatst. Met die vriescontainer hoefde bij de verlening van Cc nieuwe milieuvergunning dus geen rekening te worden gehou den, vindt het college van b en w. Rechter Veringa beslist naar ver wachting donderdag op het schor- singsverzoek. Vlaardingen - Bij het I iiesveldvia- maand exclusief servicekosten. Liesveld en overkapping van de duet ter hoogte van de Markgraaf laan is gistermiddag de eerste paal geslagen voor twee woonto rens met elk 24 appartementen. De torens worden vijf verdiepin gen hoog. De woningen maken deel uit van de Centrale As, het vernieuwingsprogramma voor de Vlaardingse binnenstad. De hui zen komen in beheer bij woning bouwvereniging Samenwerking 77. De huur van de woningen komt uit op ongeveer 690 gulden per Daarnaast moeten de toekomsti ge bewoners 60 gulden per maand gaan betalen voor een plaats in de nog te bouwen parkeergarage by het Liesveldviaduct. Wethouder Ton van der Steen (stadsontwikkeling) meldde gis teren dat de tweede fase voor de (X -*trale As in het najaar van start gaa'.. Dan gaat de eerste paal de grond in voor twee woontorens op het Liesveld en wordt een begin gemaakt met de bouw van nieuwe winkels, nieuwe trappen naar het de winkelgalerijen. De derde fase begint na de zomer vakantie van 1994. Deze fase be staat uit de bouw van een nieuwe supermarkt tussen Vroom en Dreesmann en de kledingzaak van Van Uffelen, aanpassing van het Roobol/Ster-blok en de bouw van de 21 verdiif-mgen tellende woontoren die in de volksmond al de Lange Jan wordt genoemd. Na voltooiing van al deze projek- ten zullen er in de binnenstad 140 nieuwe woningen zijn gebouwd. Voor de bi bliotheek aan de Lange Haven werden de banden van een opblaasauto lek gestoken, waarna het vehikel werd gege- sleept om plaats te maken voor een fietsenrek. Volgens detwee organisaties is er in Schiedam behoefte aan ongeveer 150 'par keerplaatsen' voor fietsen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen/Schiedam - Vlaardingse bureau-ambtenaren hebben hun collega's van de reinigingsdienst vandaag geholpen bij een gro te schoonmaakbeurt in de stad. Het vuil dat de laatste weken is blij ven liggen door de stiptheidsacties bij de vuilnisdienst is nu opge ruimd. De vakbonden Atva/Kabo, CFO en Novon benadrukken dat de schoonmaakactie gezien moet worden als een gebaar van de reini gingsdienst richting burgers. De bonden zeggen geen ruzie te heb ben met de burgers maar met de gemeente, de werkgever van de ac tievoerende ambtenaren. Zoals elders in Nederland, zijn ook in verband met de vakantie in Vlaardingen en Schiedam de acties voor een loonsverhoging voorlo pig opgeschort. In Schiedam hebben de ambtenaren na enige aarze ling genoegen genomen met een beperkte steunbetuiging van bur gemeester en wethouders. B en W hebben op aandringen van de ac tievoerders een brief gestuurd naar het College van Arbeidszaken Van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat met de bonden onderhandelt. Het college vraagt daarin de vastgelopen onderhande lingen met het gemeentepersoneel snel te hervatten, De vakbondsle den Ln Schiedam hadden gehoopt op een wat duidelijker ondersten- ■mng, maar zeggen zeggen ook de sympathiebetuiging 'voor dit mo ment bevredigend' te vmden Schiedam - De Sehïedamse poli tie heeft gistermorgen een 29-jarL ge vrouw uit Rotterdam aange houden vanwege diefstal uit win kels. De vrouw had al vijf winkels in het centrum bezocht, en tijdens die tocht een reisstrijkijzèr, een travelpress (een stoompers voor textiel), make-up, een riem, twee paar sokken en een body- stocking gestolen. Ze kon worden opgepakt op aanwijzingen van een getuige. Vlaardingen - Een2?-jarigeMaas- sluizer heeft gistermiddag in Vlaardingen geprobeerd dertig cassettebandjes met een waarde van ƒ120,- te stelen uit een winkel aan het Veerplein te Vlaardingen. Hij werd door het personeel be trapt De politie kon die middag ook een 20-jarige Vlaardinger voor win keldiefstal inrekenen. De man had geprobeerd vijf messen ter waarde van ƒ199,- weg te nemen, ook op het Veerplein. Vlaardingen - Op de noordelijke baan van Rijksweg 20 is vannacht ter hoogte van Vlaardingen een 47-jarige man uit Zuidland aange houden omdat hij slingerend reed. Controle leerde dat de man teveel alcoholhoudende drank had genuttigd. In de Professor Teïdersstraat is vannacht nog een 27-jarige Deif- tenaar opgepakt voor hetzelfde vergrijp. Schiedam - Uit een kelderbox aan de Cort van der Lindenlaan in Schiedam is gereedschap gesto len, Gisteren is er aangifte van ge daan. Dat gebeurde gisteren ook met de diefstal van een fiets, mét fiets mand, uit een schuur aan de Mo lensingel. Schiedam - Aan de Mgr.' Nolen- slaan te Sehiedan is gisternacht een blauwe Opel Rekord (LV-50- JS) gestolen. Aan de 's-Gravelandseweg, Rot- terdamsedijk, Mary Zeldenrust- straat en in de Prinses Beatrix- park zijn auto's opengebroken, voornamelijk om radio's te kun nen stelen. Vlaardingen - De volière die tot voor kort op de hoek van de Markgraaflaan en het Liesveld viaduct stond, maar die moest verdwijnen voor de woningbouw op die plaats, komt terug. Als de twee woontorens aan weerszijden van het viaduct zijn voltooid, wordt de volière weer opgebouwd op de hoek van de Schepenstraat en de Markgraaf- laan. Een aantal van de vogels die de kooi bewoonden, is verkocht De rest is tijdelijk ondergebracht in de kinderboerderij in Holy. Zij keren straks terug mar hun nieuwe onderkomen. De popula tie zal worden aangevuld met een aantal nieuwe vogels. De volière staat al enige tijd opge slagen op een gemeentelijk ter rein aan de Hofiaan in Vlaardin gen. Door Carel van der Velden Schiedam - Wethouder Bart de Leede (Welzijn) benut zijn aan staande vakantie onder meer om na te denken over de toekomst van de Hof van Cyrene, het ont moetingscentrum van woonwa genbewoners aan de Schiekade. Tot dusver had de gemeente het plan om dit gebouw op het kamp te slopen. De resterende bewo ners van het woonwageneentrum deden gistermiddag een drin gend beroep op de bestuurder om het centrum te behouden. De Leede sprak gisteren in de ontmoetingsruimte met de bewo ners over de herinrichting van het woonwagencentrum, dat in afgeslankte vorm blijft bestaan. De vijftien huishoudens mogen ondanks het jarenlange vooruit zicht van opheffing van het cen trum op het terrein langs de Schie blijven. In het verleden bood de Schiekade plaats aan 53 woonwa gens. Het gesprek tussen de wethouder en de Schiekade werd gisteren met enige spanning tegemoet ge zien. Eerst was er het feit dat de gemeente de bewoners niet in lichtte over het plan om de Schie kade te behouden. En verleden week kwam De Leede lijnrecht te genover de bewoners van dit cen trum en het nieuwe kamp in de Bramengaarde in Spaland te staan. Oorzaak was de gemeente lijke beslissing om de woonwa genbewoners van hun twee wel zijnswerkers te beroven. De bezitters van de mobiele hui zen werden met name boos toen de gemeente afgelopen donder dag de politie en een veiligheids dienst erbij haalde als voorzorg tegen een onrustverstoring in het stadskantoor. Daar zouden de be woners een gesprek hebben met burgemeester Scheeres, maar dat ging als gevolg van de opgelopen Bart de Leede Foto Roei Dijkstra spanning uiteindelijk niet door. De Leede tiet zich gisteren op de Hof van Cyrene slechts onder steunen door een ambtelijk me dewerkster. De politie en veilig heidsdiensten had hij thuisgela- ten. Het bleek een verstandige zet, want de bewoners hadden al lerminst het plan hem fysiek te bedreigen. Na jaren soebatten was wat hen betreft het moment aangebroken om zaken over de Schiekade te doen. De wethouder kreeg koffie, siga retjes en geheel onverwacht zelfs begrip. „Ik begrijp best dat wij die twee personeelsleden niet kun nen houden," sprak een bewoner van de Schiekade. „Voor vijftien wagens is dat voor de gemeente natuurlijk wel erg duur." Het ontslag van de medewerkers past in het gemeentelijk streven om de wagenbewoners beter in de maatschappij te laten integreren. Net als burgers zouden ze in de toekomst van het reguliere aan bod aan welzijnsvoorzieningen gebruik moeten maken. Volgens De Leede ligt sloop van het clubgebouw in de lijn van de ze gedachte, maar de bewoners deden gisteren een fanatiek be roep op de wethouder om het ge bouw te behouden. „In dit ge bouw vieren we onze verjaarda gen," sprak een bewoner, „We hoeven toch niet te lijden onder het vertrek van die medewerkers. We willen het gebouwtje best zelf onderhouden." De Hof van Cyrene is eigendom van de gemeente Schiedam. De Leede toonde zich verbaasd over het verzoek tot behoud, maar hij beloofde er serieus over na te den ken. „Ik zeg geen ja of nee. maar als u dit serieus wilt, zal ik er over nadenken," hield de bestuurder zijn kruit droog. Het loven en bieden over de in richting var. het centrum nam gisteren ook een aanvang. Woon den de bewoners vroeger zeer dicht op elkaar, na het vertrek van 38 woonwagens resteert er voor de huidige bewoners een riante terrein. „De oppervlakte van het terrein moet flink kleiner worden," open de De Leede de onderhandelin gen. „Echte plannen hebben we nog niet, maar het Ijjkt een goed idee om alle bewoners een nieuwe schuur te geven." De bewoners hebben een heel an der idee over de inrichting. „We willen niet meer zoals vroeger zo dicht op elkaar staan," aldus een van de bewoners. „Dat is levens gevaarlijk in geval van brand. We kunnen de wagens beter versprei den over het terrein. En schuur tjes bouwen we liever zelf. De ge meente kan zich wat ons betreft beperken tot asfalteren en het in richten van een kinderspeel- plaatsje." De plannen van de bewoners en de gemeente en de consequenties voor huurtarieven worden de ko mende tijd op papier gezet. Het vervolg van het overleg vindt plaats op 1 september.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2