Waterweg 9 'Alle groenonderhoud voor gemeente' 1 BVSC kondigt actie aan tegen gemeente mmw m ma Meer klachten over discriminatie Vlaardingse raad maakt middels WD-motie eindelijk principiële keuze Strauss Co onthult paradepaardje speeltuin VÖSkrijgt weer rector ENFB en D66 inspecteren sluiproute door de polder Bewoners Cool willen af van Turks consulaat Capeïse Molukkers gaan huizen zelf beheren Schikking voor vroegere bewoners Steendijkpolder lepeziekte maakt veel slachtoffers Milieuprijs voor v/erf De Hoop SP: 'Geef ambtenaren een extraatje' Ook taxi's op busbanen Bekeuringen bij controie Zakkenroller besteelt vrouw Inbraken Rotterdams Dagblad Donderdag 8 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 wmS5H-- Rotterdam - Bewoners van de Rotterdamse wijk Cool willen dat het Turks consulaat verhuist. De be woners zijn een reeks van incidenten, waarbij het consulaat aan de Eendrachtsweg het middelpunt vormt, beu. In een petitie aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken, de Turkse ambassadeur in Neder land en de Rotterdamse politie vragen zij het consu laat zo snel mogelijk op een andere plaats te vesti gen. De actie, die wordt gesteund door de bewonersorga nisatie Cool, volgt op de recente uitgebreide bewa king van het consulaat twee weken geleden na aan slagen op Turkse missies in Europa. De bewaking van het consulaat was zó scherp, dat de E^ndrachts- weg zelfs enige dagen werd afgesloten voor alle ver keer en buren door politie van en naar hun huizen moesten worden begeleid. Volgens de bewoners is er, sinds de aanslag op de Turkse consul in 1981, sprake van een aaneenschakeling van incidenten. Daarbij zouden met name buren van het consulaat niet zelden ernstig gevaar hebben gelopen. Ook de vaak grote aantallen Turkse mensen voor de deur van het consulaat is de omwonenden een doorn in het oog. „Die situatie kan leiden tot een niet gewens te confrontatie," meent woordvoerder mr. P. Maas van de verontruste Cool-bewoners, Twee we ken terug werden uit gebreide maatrege len getrof fen ter be veiliging van het Turks con sulaat aan de Een drachtsweg in Rotter dam. Buurt bewoners pleiten nu voor verhui zing van het consulaat. Archieffoto Jasper Juinen Cape! Je aan den Ussei Vijf jaar overleg gingen er aan vooraf, maar al die inspanningen hebben dan ook een unieke vorm van woningbeheer in de Mo lukse wijk in Capeile aan den IJssel opgeleverd. On der toeziend oog van staatssecretaris Heerma (Volks huisvesting) ondertekenden de betrokkenen gister avond een overeenkomst waardoor de bewoners het beheer van hun huizen in eigen hand nemen. Het gaat om 158 woningen in de Capeïse wijk Oost- gaarde, die juridisch eigendom zijn én blijven van woningbouwvereniging De Samenwerking, De be woners gaan echter zelf voor de volle honderd pro cent het beleid bepalen. „Deze wijk is koploper in een unieke ordeningsoperatie," zei Heerma tijdens de overdracht. „Het project is een schoolvoorbeeld van het- dragen van eigen verantwoordelijkheid." De overeenkomst valt in twee delen uiteen. In het zo genoemde 'Hollandse deel' van het complex Valt G, waaronder de Molukse wy k valt, is gistermiddag met de-72'bewoners .de officiële overeenkomst afgeslo ten. Het beheer én de exploitatie van dit deel valt on der de woonwijkvereniging De Volharding. Deze be woners zijn al verder in de ovei iame van het beheer, doordat zij al anderhalf jaar proefdraaien met de woonwijkvereniging. Door het beheer en de exploitatie in eigen hand te nemen kunnen de huurprijzen voor de bewoners op betaalbaar blijven, woonwijkvereniging en de speciaal hiervoor opgerichte stichting Walang beslis sen namelijk zelf over de huurprijzen. Uit de op brengst van de huren wordt de exploitatie en het be heer betaald. Maassluis - De gemeente Maassluis is bereid een schadevergoeding aan te bieden aan bewoners die in het verleden uit de Steendijkpolder vertrokken. Het gaat om honderddertig voormalige bezitters van een huis. Maassluis wil de bewoners schadeloos stellen voor het vermogensverlies dat zij hebben geleden als ge volg van de bekendmaking dat de grond in de wijk is opgespoten met giftig slib uit de Rotterdamse ha vens, De vergoeding wordt gebaseerd op een reken model dat nog moet worden vastgesteld. Volgens een schatting gaat de schadeloosstelling de gemeente Maassluis vijf miljoen gulden kosten. In 1983, kort na het gereedkomen van de wijk, werd bekend dat de Steendijkpolder is opgespoten met giftig slib. De waarde van het woningbezit daalde in één klap met 25 miljoen gulden. Na een slepende ju ridische procedure heeft de Hoge Raad bepaald dat de gemeente aansprakelijk is voor deze schade. Hon derden rittende bewoners hebben ook een schade claim ingediend. De gemeente stelt echter dat deze bewoners geen schade hebben. De redenering in het gekozen Plan van Aanpak is, dat de prijs van de woningen naar de gangbare waarde stijgt als de wijk is gesaneerd. Veel bewoners nemen met deze redenering geen genoe gen en zinnen op een nieuwe juridische procedure tegen de gemeente Maassluis. Zij verwachten niet dat de Steendijkpolder qua prijsstelling ooit een nor male wijk zal worden. Met het aangekondigde aanbod aan 130 ex-bewoners nam de Maassluise raadscommissie van Algemene en Bestuurlijke Zaken gisteravond enigszins af stand van gemeentelijk advocaat mr. Duijsens. Die stelde onlangs dat negentig van de ingediende claims zijn verjaard. „Wij gaan uit van het principe gelijke monniken, gelijke kappen," sprak WD-frac- tievoorzitter J. Scheerstra. In theorie is het goed denkbaar dat een deel van hon derddertig ex-bewoners zich uiteindelijk niet in de voorgestelde schadevergoeding zal kunnen vinden. De veertig bewoners, wier claim niet bedreigd wordt door veijaring, kunnen in dat geval dan eenvoudig hun recht halen bij de rechtbank. Burgemeester mevrouw J, Sterkenburg-Versluis erkende dat de resterende negentig men sen onder veel grotere druk staan. Gaan zij niet akkoord met de schikking, dan wordt hun claim bij de rechtbank alsnog bedreigd door verjaring. De zittende bewoners hoopt wethouder J. Storm (Mi lieu) in 1994 een sanering te kunnen aanbieden. Op dit moment vindt intensief contact plaats tussen Storm en minister Alders (Milieu) over de sanering. Door Jan Booister Vlaardingen - Het moet afgelopen zijn met het doorberekenen van de onderhoudskosten voor openbaar groen aan huurders van het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWB), zo heeft de Vlaar dingse gemeenteraad gisteravond besloten na een vier uur du rende, soms verwarrende vergadering. Die onderhoudskosten moet de gemeente zelf dragen, zo is vastgelegd in een aangeno men WD-motie. De gemeente moet nagaan hoe een en ander financieel eventueel op termijn - kan worden geregeld. De zaak zorgde voor een scheu ring binnen het college van bur gemeester en wethouders, met name tussen de twee PvdA-wet- houders en hun D66-collega. Dat was vorige week ook al het ge val. Toen was de mogelijke be bouwing van de Broekpolder de splijtzwam. De PvdA meent, wat het groenon derhoud betreft, dat de burgers met de motie een fopspeen wordt voorgehouden. De meerderheid van de raad, inclusief de CDA- wethouders en de verantwoorde lijk B86-wethouder Ton van der Steen, vindt dit niet. Die meerderheid het zich ook niets gelegen liggen aan de op merking van John Ranshuijsen die verklaarde als wethouder fi nanciën niet achter de gang van zaken te kunnen staan. Hij doel de met name op de uitspraak van de raad om de financiële proble men van het groenonderhoud over drie maanden verder te be spreken. Ranshuijsen vindt dat het onderhoud onlosmakelijk vast zit aan de privatisering van het GWB, de zaak waarover de ge meenteraad gisteren eigenlijk vergaderde. De problemen spelen al weer vele jaren en zijn indertijd pas echt aangezwengeld met een SP-nota over de zaak. Gebleken is toen dat de ene huurder in Vlaardingen wel en de andere niet voor groenonderhoud in zijn buurt be taalt. Aanpak van dat probleem kost de gemeente miljoenen gul dens, onder meer omdat het GWB er nu erfpacht voor afdraagt. Gisteravond was het de vraag of met het besluit het GWB te priva tiseren ook een beslissing moest worden genomen over het groen- probleem. Volgens Ranshuijsen, en met hem zijn PvdA-collega Kees van der Windt en de PvdA- fractie, is het groenonderhoud het fundament onder het voorstel tot privatisering. GWB-directrice An Theissen ontkent dat weer. Zij beweert dat het woningbedrijf er zelfs beter van wordt als het groenonderhoud daar wordt weg gehaald. De raad sprak zich overigens po sitief uit over privatisering van het GWB en gaf het college op dracht in september op de proble matiek rand het groenonderhoud terug te komen. Daarbij moet ook de rol van de woningbouwvereni gingen worden betrokken, aldus de raad. Er doen verschillende verhalen de ronde over wat de consequen ties kunnen zijn van de beslissing die gisteravond is genomen. Die variëren van een kostenpost van twintig miljoen gulden topt de gemeente tot een verhoging v-m de OZB (onroerende zakenbel is- ting, de vroegere OGB) met twé alf procent. Eerst was er buurtconcierge Liset van Berkel, daarna volg de de buurt- en speeltuinver eniging Strauss Co en bin nen afzienbare tijd staat er ook een speeltuin. Het buurt beheer lijkt op en rond het Jo- han Straussplein in de Schiedamse wijk Groenoord behoorlijk te zijn aangesla gen. Ook de betrokkenheid bij de de buurt- en speeltuinvereni ging mag er zijn. Toen Strauss Co met het idee kwam op het binnenterrein een speeltuin te realiseren stonden erspon- Schiedam - De iepeziekte heeft behalve in Vlaardingen en Hoek van Holland ook in Schiedam weer de kop opge- sb -n. De epidemie is groter dan voorgaande jaren en heeft inmiddels al tientallen bomen tot slachtoffer, gemaakt.. Vorig jaar moesten in verband met de ziekte vijftig bomen worden gekapt Deze zomer is het veel .erger: in twee weken tijd'-hebben speciale teams:al 'tiéntallen bomen mbètëhroói-" en omdat ze waren aangetast. De grootste concentratiegebie den van de ziekte zijn het Bea- trixpark, sportpark Harga, de Harreweg en Fokkerstraat. De iepeziekte wordt veroor zaakt door een schimmel. Deze is besmettelijk en wordt hoofd zakelijk verspreid door de ie- pespintkevers, die nauwelijks een halve centimer groot zijn. Ook kan het gebeuren dat een zieke iep een 'gezonde 'buurman' besmet als de wor tels door elkaar heen groeien. taan twee sponsors op en werd het eerste speeltoestel gratis door de bedrijfsschool van Wilton Feyenoord in elkaar gezet. Het resultaat mag er zijn. Een vijf meter hoge buizencon- stiuctie met daarin een klau- temet. Het pyramide-achtïge bouwwerk is niet uniek. In en kele Nederlandse steden staat al zo'n ding. Toch ïs het apart. De producent, de firma die de speeltoestellen aan de gemeente Schiedam levert, heeft ook een steentje bijge dragen. Er werd een bouwte- kenïngafgeleverd bij WFen de leerlingen konden er mee aan de slag. Met grote vreugde bij vooral de jongste buurtbewo ners werd het paradepaardje van de buurt- en speeltuinver eniging gistermiddag in ge bruik genomen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - DeAlmeloër C. van Dalen wordt de nieuwe rector van de Vlaardingse Openbare Scho lengemeenschap. Hij is thans con-rector aan een dag- en avond school, voor jongeren en volwasse nen in zijn woonplaats. De Vlaar dingse gemeenteraad heeft zijn benoeming gisteravond goedge keurd, De nieuwe rector kan niet meteen in Vlaardingen aan de slag. Om een periode van een half jaar te overbruggen is een tijde lijk dienstverband aangeboden aan drs. L. J. M. Borsboom, die al een aantal maanden als interim manager werkt bij de VOS. Hij werd door het bureau Hilgerink Croonen ingehuurd, nadat het dienstverband met rector M.T. Dijkstra in maart van dit jaar was verbroken, onder meer vanwege onenigheid tussen haar en de le raren. Schiedam - De voltallige fractie van D66 uit de Schiedamse raad gaat uan hot einde van de zomer samen met de fietsersbond ENFB de intensiteit van het sluipver- keer op de polderwegen tussen Schiedam en Delft inspecteren. Leden van de ENFB en de fractie maken dan tijdens de spits een ritje op de fiets tussen de twee ste den. De inspectietocht vloeit voort uit een ingezonden brief van EN- FB'er Timmer in deze krant. Daarin daagde hij D66-fractie- voorzitter Marcel Houtkamp uit eens samen te gaan bekijken hoe veel automobilisten op de smalle wegen zich misdragen omdat ze haast hebben op hun werk te ko men. Timmers brief was weer een reactie op een schrijven van Houtkamp, die de polderroute een efficient alternatief had ge noemd voor de overvolle rüv weg A13. Het meningsverschil gaat over de vraag of de polderwegen voor doorgaand verkeer afgesloten moeten worden. De ENFB is daar voorstander van, D66er tegen. Houtkamp vindt dat de gemeente Schiedam eerst goede ontslui tingswegen had moeten aanleg gen voordat werd overgegaan tot de bouw van de noordelijk gele gen wijk Spaland. Veel inwoners van Spaland die in Delft en om streken werken kiezen de polder route omdat de verbinding met de A20/A13 via de Churchillweg door de drukte tot grote vertragingen leidt Schiedam - In vergelijking met 1991 is het aantal klachten over discriminatie in Schiedam he1 gelopen jaar behoorlijk geste De meeste discriminerende vallen deden zich voor tijdens hel werk, en in de wijk Nieuwland. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Anti-Diskriminatie Buro (ADB), onderdeel van de Stich ting Maatschappelijk Werk Schiedam. In de klachtenregistratie worden drie hoofdgroepen onderschei den: extreem-rechtse activiteiten, leuzen en klachten. In de eerste categorie houdt het ADB zich on der meer bezig met het registre ren van voorvallen en in kaart brengen van organisaties. Met het oog op de naderende verkie zingen besteedt het ADB dit jaar extra aandacht aan extreem rechts. Volgens het jaarverslag hebben de Centrumdemocraten, die met twee leden in de Schiedamse ge meenteraad zijn vertegenwoor digd, vorig jaar weinig tot geen aanwijsbare activiteiten ont plooid, Wel waren individuele le den betrokken bij tal van voorval- 1 zoals bij de acties tegen de -uchting Erkam in Schiedam- Oost. Het aantal meldingen om trent dergelijke acties steeg vorig jaar van drie naar negen stuks. Alle meldingen over leuzen wor den door het ADB direct gemeld aan het ONS en door het nutsbe drijf verwijderd. In 1991 waren dat er twee, vorig jaar zeven. Bij klachten op het gebied van over heidsinstellingen springt de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) er het afgelopen jaar uit Aan de basis van bijna alle klachten la gen communicatiestoornissen. Na overleg met de GSD is een aantal misverstanden uit de we reld geholpen en is bij de sociale dienst intern extra aandacht be steed aan het voorkomen van zul ke stoornissen. De meeste klachten over discri minerende uitlatingen werden gemaakt op de arbeidsmarkt. De categorie 'de buurt', waarin al lochtonen woonachtig zijn, komt met acht klachten op de tweede plaats. De aanpak van deze klach ten verliep moeizaam omdat het ADB in het algemeen pas werd in geschakeld als de 2aak al was geëscaleerd in een burenruzie. In veel gevallen kozen de slachtof fers voor een verhuizing. De derde plaats wordt ingenomen door het onderwijs (zes klachten in 1992, nul in 1991). De opval lendste klacht was de weigering van een leerlinge een bijzon dere school voor voortgezet on derwijs. Het meisje wilde in de klas een hoofddoek dragen maar dat werd door de schoolleiding verboden. Onderzoek naar aanlei ding van die klacht leerde dat een dergelijk verbod op meerdere Schiedamse scholen van kracht In totaal kreeg het ADB 53 mel dingen van en klachten over dis criminatie binnen. De grootste groep klagers (23 klachten) is af komstig uit de Turkse gemeen schap, De wijk van waaruit het af gelopen jaar de meeste klachten (15) werden gedaan is Nieuwland. Door Sander Sonnemans Schiedam - De Bev/onersvereni- ging Schiedam Centrum (BVSC) gaat komende week uit protest te gen de werkwijze van de gemeen te een aantal straten in het cen trum afsluiten voor verkeer. De actie wordt deze week voorbereid. Aanstaande maandag gaan de Lange Kerkstraat, het Broersveld en de Kreupelstraat voor enkele uren 'op slot'. De BVSC, winkeliers en binnen stadbewoners vinden dat de be strating van de route richting bouwplaats op het voormalige Imelda-terrein moet worden op geknapt. „De bestrating is door het zware vrachtverkeer kapot ge reden en dientengevolge lopen de woningen en winkels schade op," doet Piet Bothof, secretaris van de BVSC, uit de doeken. „Het verkeer moet aan banden worden gelegd en ook de snelheid waarmee de vrachtwagens door de straten rijden moet worden be perkt. De mensen schudden soms zowat hun winkel of woning uit als f»r een vrachtauto voorbij rijdt. Het kan zo echt niet langer." De bewonersvereniging vindt ook dat de gemeente eerder gemaakte afspraken niet nakomt. Ten be hoeve van het werkverkeer wordt de Grofbaan herbestraat en om gelegd zonder dat er overleg is ge weest met de betrokken bewo ners. „En dat." zegt Bothof, „was zo niet afgesproken. De gemeente heeft ons beloofd bij dergelijke ontwikkelingen inspraak of hoor zittingen toe te passen. Dat is niet gedaan. We zijn het zat, we pik ken het niet langer." Aanvankelijk was het de bedoe ling om de hekken rondom het terrein waar de koekjesfabriek van Kester inmiddels is gesloopt, weg te halen en te gebruiken om de Lange Kerk- en Kreupelstraat en het Broersveld maandagoch tend af te sluiten. Tijdens de ver gadering van de bewonersvereni ging is dinsdagavond besloten dat met linten te doen. „Als het niets uithaalt," belooft Bothof, „wordt het gewoon een aantal ma len herhaald." Met het omleggen en herinrich- ten van de Grofbaan wordt deze maand een begin gemaakt met de aanleg van de route die het ver keer in de nabije toekomst door hartje Schiedam moet loodsen. Als de nieuwbouw in het centrum is gerealiseerd wordt het mogelijk door de binnenstadsroute Boter- straat-Kreupelstraat-Grofbaan hst centrum in te rijden. In april is het pan'1 1 in de Lange Kerkstraat 21 .aarmee in het verlengde wn, ue Kreupel straat een doorgang is gemaakt in de bebouwing van de Lange Kerkstraat. Deze doorgang wordt bestraat en de daarop uitkomen de Grofbaan wordt verlegd om ruimte te scheppen tussen de weg en de achtergevels van de panden aan het Broersveld. De route is in eerste instantie vooral van belang voor het bouw- verkeer naar het voormalige Imelda-terrein. Daar worden door projectontwikkelaar MAB wonin gen en een winkelcentrum gerea liseerd. Ais de bouw voltooid is gaan ook de winkelbevoorraders gebruik maken van de Grofbaan. De route Kreupelstraat-Grofbaan zal over enige tijd ook voor bin nenstadsbewoners belangrijk worden omdat de gemeente het Broersveld en de Lange Kerk straat in de toekomst als voetgan gersgebied wil inrichten. Schiedam - Minister Maij-Weg gen (Verkeer en Waterstaat) on derbreekt morgen het kabinets beraad om de Schiedamse scheepswerf De Hoop een prijs te geven. Het gaat om een 'eervolle' vermel ding als onderdeel van de Milieu- prijs voor de Scheepvaart. Bij de prijs, die voor het eerst wordt overhandigd, hoort een wisseltro- fee. De Milieuprijs voor de Scheep vaart en de eervolle vermelding maken deel uit van een voorlich tingsproject voor zeevarenden dat is opgezet door het Directo raat Generaal Scheepvaart en Ma ritieme Zaken in het kader van het Milieubeleidsplan Scheep vaart. Voor de prijs of eervolle vermelding komen bedrijven of' personen in aanmerking die ini tiatieven hebben ontplooid die ten goede komen aan het milieu. Vlaardingen - Geef de 500 ambte naren in Vlaardingen die fysiek het zwaarste werk verzetten een extraatje en betaal die eenmalige uitkering uit de vergoedingen van wethouders en gemeente raadsleden. Dit voorstel heeft de Socialistische Partij gedaan aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen. Fractieleider Poppe ziet het ex traatje als een teken van waarde ring voor de circa 500 Vlaardingse ambtenaren die op of onder het modale inkomen zitten. Volgens zijn rekensom kan de gemeente een ton uittrekken om deze werk nemers een douceurtje te geven: 200 gulden per man. Het voorstel houdt verband met de acties onder ambtenaren voor een loonsverhoging van 2,5 pro cent. De SP heeft B en W ge vraagd erbij de onderhandelings partner van de vakbonden op aan te dringen akkoord te gaan met die eisen. De SP is woedend op de fractie van Groen Links, omdat die een ondergrens van 1,1 procent heeft voorgesteld. De SP vraagt zich af „hoe Groen Links erbij komt de eis van de bonden te ondermij nen." Vlaardingen - De busbanen op de Parijslaan/Korhoenlaan, de Euro paboulevard, de Anthony Knot tenbeltsingel en de Schiedamse- weg worden vanaf 15 juli bij wijze van proef opengesteld voor taxi's en georganiseerd personenver voer. Zij kunnen overigens alleen met een speciale vergunning van de busbanen gebruik maken. Burgemeester en wethouders hebben dit besloten op verzoek van een Vlaardingse taxi-onder neming. De proef duurt een half jaar. De politie zal gedurende die tijd strenger controleren op de busbanen. Schiedam - Bij een verkeerscon trole op de Burgemeester van Haarenlaan zijn gisteren in de ochtendspits 25 bekeuringen ge schreven voor te hard rijden. Re cordhouder was een bestuurder die 105 kilometer per uur reed. De toegestane snelheid is maximaal 50 kilometer. De agenten die de controle uit voerden vonden desondanks dat het verkeer zich netjes gedroeg. Dit zou te danken zijn aan het feit dat de controle vantevoren was aangekondigd. De politie heeft verklaard dat er nog meer ver keerscontroles volgen. Schiedam - Een zakkenroller heeft gisteren op de Hoogstraat in Schiedam de portemonnee van een 63-jarige vrouw gerold. Het slachtoffer merkte de diefstal pas op toen zij in een winkel wilde af rekenen. De portemonnee werd gestolen uit een vak van eei. tas die met een ritssluiting was afge sloten. Schiedam - Bij een inbraak in een kelderbox aan de Lange Ha ven in Schiedam heeft een dief twee dure mountainbikes gesto len. De dader forceerde het slot. In de Anna van Buurenstraat werd een auto opengebroken. Uit de wagen werd de radio-cassette speler meegenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2