9 Centrumbewoners sluiten straat af Vraagtekens bij baatbelasting in industriepolder Buurtbewoners in actie tegen uitbreiding school Blokkade Kreupelstraat uit protest tegen bouwverkeer Vrouw moet huis uit vanwege overlast Tak dreigt auto's te beschadigen Boeren Duifpolder beter bereikbaar Onderscheidingen voor jubilarissen Onderzoek naar ouderenwoningen Bazen jubileren mag meer geluid maken Schiedam- Zuid wil eventueel wijkwethouder Brand in papiercontainer Bromfietsdief opgepakt Kluis open Vrouw betaalt niet in eetzaak Ier het land uit Auto in beslag Autodieven gearresteerd Inbrekers betrapt I Rotterdams Dagblad Maandag 12 juli 1993 Vlaardingen - Politie en-brandweer in Vlaardingen zijn zaterdagmorgen enige tijd bezig geweest met het verwijderen van een bijna afgebroken tak aan de Louise de Colignylaan. De tak dreigde auto's te be schadigen. Met hulp van de brandweer is de tak omhoog getrok ken waarna de auto's er onder vandaan konden wor den gehaald. Zekerheidshalve werden ook enkele nabij geparkeerde auto's verwijderd. Maasland - De Kapiteinlaan in Maasland wordt over een lengte van 1660 meter gereconstrueerd. De Re constructiecommissie Midden-Delfland gaat hier aan werken voor een betere bereikbaarheid van boerderijen in de Duifpolder. De fundering en de asfaltverharding worden verbe terd en verbreed tot drie meter. Tevens zal de weg worden voorzien van enkele uitwijkplaatsen. De brug over de Duifwetering wordt vervangen door een duiker. Nieuw m deze buurt wordt ook een verlenging van de Kwakelweg. De weg wordt doorgetrokken tot aan de Noordvliet. De weg wordt verbeterd en voorzien van een fietspad Dit werk wordt dezer dagen aanbe steed en in het najaar uitgevoerd. In de buurt van Schipluiden en De Lier wordt vol gend jaar zelfs een geheel nieuwe weg aangelegd. Het wordt de Dorpspolderweg. Deze komt tussen het toekomstige recreatiegebied Kraaienest in De Lier (einde Kralingerweg) via de Zijdewindsekade. naar de bebouwde kom van Schipluiden. Deze weg ont sluit het recreatiegebied en de kassen aan de noorde lijke kant. De reconstructiecommissie Midden-Delfland over weegt ten zuiden van Delft ook de Harreweg te gaan opknappen. Deze weg is het verlengde van de Abts- woude, en gaat geheel door naar de Schiedamse wijk Woudhoek. Op deze weg rijdt momenteel veel sluip- verkeer naar Rotterdam. voorzichtig trekken brandweer lieden de af gebroken tak weg, zodat de auto onbe schadigd kan worden ver wiiderd. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Dc Schiedammers Jan van Wieringen en Theo Pil zijn vrijdagavond Koninklijk onder scheiden. Beide heren, collega's van elkaar, kregen de ere-medailie verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, opgespeld. Aanleiding was het feit dat ze na een dienstverband van veertig jaar bij het bedrijf de Waardt Bouwmaterialen BV in hun woon plaats met de vut gaan. De 59-jarige Van Wieringen trad bij het bedrijf in dienst als magazijnmedewerker en werkte zich op als de verantwoordelijke man voor de produktie van kalkmortel en de verpakking van andere stukadoor- materialen. Zijn collega Pil begon eveneens in het magazijn en ontpopte zich door de jaren heen als kraanmachinist. Tijdens hun afscheidsrecepetie in het bedrijfspand aan de Hoofdstraat kwam burgemeester Scheeres langs om de onderscheidingen te overhandigen. Maasland - Het gemeentebestuur van Maasland laat een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren naar de be bouwing aan de Kluiskade-Meester Postlaan. Voor deze al vele jaren braak liggende lokatie heeft het ge meentebestuur nog geen concrete bouwplannen in voorbereiding. Nu de mogelijkheid zich voordoet er veertien woningen voor ouderen te reserveren, zal de gemeenteraad zich daarover uit moeten spreken. Het haalbaarheidsonderzoek is daartoe het uit- ganspunt. De Kluiskade-Meester Postlaan ligt precies tussen de historische dorpskern en de nieuwbouwwijken in de Commandeurspolder. Direct aangrenzend ligt het dienstencentrum 't Maeslant met 55 woningen voor ouderen. De veertien te bouwen woningen zouden hier goed op kunnen aansluiten. De raadsfracties hebben vooralsnog afwachtend ge reageerd op het plan. Er ontbreken hen nog teveel essentiele punten om zich nu al uil le spreken. Schiedam - Op het terrein van de handbalvereni ging UVG in Schiedam heeft de honden sportver eniging De Bran- dersstad zaterdag hel vijfjarig be staan gevieni Dat gebeurde met de monstraties, spel letjes en wedstrij den. Op het program ma stonden onder meer slede-hon den, fly-bail en in- formatiek ramen. Ook de Dierenbe scherming en het dierentehuis Har- gahoeve waren present. Vlaardingen - Het industriege bied Groot-Vettenoord wordt ver der opgeknapt. De polder wordt beter ontsloten, er komen extra parkeerplaatsen en nog meer groen krijgt een grondige onder houdsbeurt. De totale kosten van dit verbeterings- en beheerplan bedragen een kleine twee miljoen gulden. Met de ondernemers is afgespro ken dat die een bedrag van 241.000 gulden bijdragen, maar de manier waarop dat geld geïnd moet worden bezorgt de gemeen te Vlaardingen bij voorbaat kop zorgen. De Vlaardingse gemeenteraad is vorige week tegen heug en meug akkoord gegaan met het heffen van een baatbelasting voor de cir ca 160 ondernemers die het geld samen moeten opbrengen. Baat belasting is verre van populair bij de politiek, voornamelijk vanwe ge de hoge 'perceptiekosten*. Dat zijn de kosten die de gemeente moet maken om het geld daad werkelijk binnen te krijgen. In Groot-Vettenoord kan het er wei eens op uitdraaien dal de innings- kosten zo hoog oplopen, dat ze niet meer in een redelijke verhou ding staan tot de opbrengsten. „Als een paar ondernemers wei geren de heffing te betalen, zijn de poppen aan het dansen. Dan moet er een duur incassobureau worden ingeschakeld," aldus wet houder Financiën John Rans- huijsen, een fervent tegenstander van baatbelasting. Zijn CDA-col- lega Agnes van Ardenne (Econo mische Zaken) ziet echter geen andere mogelijkheid de bijdrage van de ondernemers binnen te krygen. Verrekening door de on roerende zakenbelasting bijvoor beeld is onmogeLjk. De gemeenteraad wil nu dat Van Ardenne met de ondernemers in dc industriepolder afspreekt dat die het geld in één keer betalen, m plaats van de verrekening uit te smeren over een langere perio de. Als dat laatste toch gebeurt, worden de inningskosten zo hoog dat de opbrengsten nauwelijks nog de moeite waard zijn. Een compleet span slede-honden staat klaar vooreen demonstratie bij de honden- sportvereniging De Brandersstad. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Met rood/witte linten heeft een tiental bewo ners van het centrum vanoch tend de Kreupelstraat en het Broersveld voor alle verkeer afgesloten. De actievoerders protesteerden tegen de over last van het bouw- en sloop- veriteer in de binnenstad. Veel huizen zouden schade leiden als gevolg van het zwa re verkeer. De protestactie van de bewoners van vanmorgen volgde op enkele brieven, waarin zij de gemeente manen om maatregelen tegen het langsden derende bouwverkeer te nemen. De dienst Gemeentewer ken heeft enkele maatregelen toegezegd, maar die zijn volgens de actievoerders bij lange na niet voldoende om de overlast te be perken. De sterke toename van het bouw en vrachtverkeer wordt veroor zaakt door twee grote bouwpro jecten, het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat en het winkel centrum Imelda/Passage tussen de Hoogstraat en het Broersveld. Dagelijks rijden nu tientallen vrachtwagens met flinke snelheid door de smalle straten in de bin nenstad, hetgeen volgens de be woners funest is voor de funde ringen van omliggende wonin gen. De gemeente heeft de sloper van enkele panden aan het Broers veld inmiddels gevraagd om de snelheid te matigen. Dit verzoek wordt ook op enkele nog te plaat sen borden aangegeven. De Be wonersvereniging Schiedam- Centrum (BVSC) heeft weinig vertrouwen in deze maatregel. Volgens hen biedt het alleen soe laas als er een verplichte maxi mumsnelheid van vijftien kilo meter per uur voor bouw- en an der vrachtverkeer wordt inge steld. Vanochtend plaatsten bewoners dergelijke bordjes zelf aan de rand van de straat. „Ik woon hier om de hoek aan het Willemshof je," verklaarde bewoner Jacq. Gaudelius zijn aanwezigheid bij de actie, ,,'s Ochtends om zes uur liggen wij soms al te schudden in ons bed. Die hardry dende vracht wagens vormen bovendien een gevaar voor spelende kinderen." Om de overlast te beperken had de gemeente onder meer beloofd dat de Kreupelstraat opnieuw zou worden bestraat. In een brief aan de bewoners schrijft de dienst Ge- Den HaagVlaardingen - Rechter G Veringa vandegeschillenafde- ling van de Raad van State is te gemoet gekomen aan de wens van het Vlaardingse visverwer- kingsbedrijf Warmelo en Van der Drift B. V. om 's nachts meer ge luid te mogen maken. Het aan de Westhaven kade/Vetteoovd sekade gevestigde bedrijf procedeerde hierover begin vorige week tegen de gemeente bij de Raad van Sta te. B en W van Vlaardingen hebben, om de omwonenden van het be drijf te beschermen, in de nieuwe vergunning van Warmelo en Van der Drift geluidnormen opgeno men. Het bedrijf bleek vooral moeite te hebben met de norm van 40 decibel die geldt voor de nachtelijke uren. Rechter Verin- ga heeft deze norm op verzoek van Warmelo en Van der Drift vastgesteld op 45 decibel. Overdag mag bij de woningen in de buurt niet meer dan 50 decibel te horen zijn. Deze norm is voor Warmelo en Van der Drift geen probleem, aldus de directie dins dag op de zitting bij de Raad van State. Het halen van geluidnorm van 40 decibel zou betekenen dat vier tot vijf ton geïnvesteerd moet worden in een nieuw vrieshuis. De uitspraak van Veringa is voor lopig. De zaak wordt over circa een jaar voortgezet in een bodem procedure bij de Raad van State. Dan volgt over de geluidnormen een definitiefoordeel. De bewoners van het centrum zijn het bouwverkeer beu. Toezeggingen van de gemeente worden niet nagekomen, zeggen ze. Foto Roel Dijkstra meentewerken dat dit inmiddels is gebeurd. De bewoners reageerden vanoch tend verbaasd op dit schrijven. Zij hebben geen stratemaker ge zien. De weg ligt er inderdaad nog even schots en scheef bij als twee weken geleden. Een goed wegdek in de gehele binnenstad is vol gens de actievoerders noodzake lijk. Het bouwverkeer zal nog ze ker een jaar van de smalle route gebruik moeten maken. Ten behoeve van de ontsluiting van Imelda/Passage zijn er in de Lange Kerkstraat enkele straten gesloopt, waardoor de aan- en af- voerroute Grolbaan direct in ver binding is gekomen met de Lange Kerkstraat. Volgens de bewoners is deze verbinding veel te Iaat tot stand gekomen. Wekenlang re den de vrachtwagens noodge dwongen door de Gedempte Baansloot, pal langs de gevels van woningen. De bewoners vinden dat ze slecht worden voorgelicht over de gevol gen van de op gang gekomen bouwactiviteiten. „De planning en de informatie over de afhande lingsprocedures van eventuele schade zijn volstrekt onvoldoen de." De politie gedoogde vanochtend in eerste instantie de actie van de bewoners. De veroorzakers van de overlast in het centrum had den vanochtend weinig hinder van de actie. Geconfronteerd met de afzetting, maakten de vracht wagens van de slopers van de voormalige koekjesfabriek van Kester in het Broersveld gebruik van een alternatieve route. Ze re den via de Boterstraat en de Nieuwstraat naar de plek van be stemming. Schiedam - Een viertal bewoners van de Vogelbuurt in Kethel is een actie begonnen tegen de over last die zij ondervinden van open bare basisschool Het Windas. De bewoners verzetten zich tegen de bouw van twee noodlokalen bij de school aan de Nachtegaallaan, die daarmee zal groeien tot circa drie honderd leerlingen. Volgens woordvoerder Chris Eygendaal zal uitbreiding van de school de verkeersproblemen in de wijk verergeren. Nu al ontstaan er re gelmatig opstoppingen in de smalle straten doordat veel ou ders hun kinderen met de auto naar school brengen. Behalve verkeersproblemen vre zen de actievoerders toenemende hmder van jongeren die zich 's avonds oo hun brommer verza melen op het schoolplein. De noodlokalen zullen het school plein nog 'intiemer' maken, wat daardoor een grotere aantrek kingskracht op dc jeugd zal krij gen. De plantsoenendienst is inmid dels begonnen bomen en strui ken die voor de nieuwe lokalen moeten wijken, te rooien. Dat zit de bewoners niet lekker. Omdat zij een Arob-procedure tegen de uitbreiding hebben aangespan nen, hadden zij het fatsoenlijker gevonden als de gemeente eerst de uitspraak had afgewacht. Nu dat niet is gebeurd, hebben de vier actievoerders bij de Raad van State een verzoek tot schorsing van de bouwvergunning aange vraagd Chris Eygendaal vindt dat de ge meente Schiedam eerst een 'to taalplan' had moeten maken, voordat toestemming werd gege ven voor de bouw van de noodlo kalen. Onder dat totaalplan ver staan de bewoners het treffen van verkeersmaatregelen, zoals het aanpassen van de straten, het in stellen van eenrichtingverkeer en het aanbrengen van zogenaamde koe-hekken by het schoolplein, die het onmogelijk maken daar met een brommer te komen. Eén bewoner doet aan de actie mee omdat er in de directe nabij heid van zijn huis een lekkende olietank in de grond ligt. Als dc noodlokalen worden gebouwd, kan deze tank niet meer worden opgegraven. Maassluis - Voor het eerst heeft de Woning Stich ting Maassluis (WSM) iemand uit een woning gezet vanwege lawaaioverlast. Totnutoe gebeurde dat vrijwel uitsluitend vanwege huurachterstand. Het betreft een vrouw in de burgemeesters wijk. Zij veroorzaakte de afgelopen twee jaar veel lawaaiover last als gevolg van druggebruik en overmatig alco holgebruik. De politie bezocht de vrouw tientallen malen om haar te wijzen op de overlast die ze veroor zaakte. Op verzoeken om haar gedrag wat aan te pas sen reageerde ze steeds slechts voor korte tijd. Voor de omwonenden bleef hierdoor het probleem be staan. De uitzetting is mogelyk gemaakt omdat vier omwo nenden bereid waien te getuigen by de rechtbank. Daarop werd een kort gedmg aangespannen dat 15 juni diende. Op 29 juni volgde de uitspraak, waarna deze week de uitzetting volgde. Wat er met de vrouw is gebeurd, is niet bekend. By de uitzetting was iemand van het Riagg betrokken, maar de vrouw is boos weggelopen, aldus directeur J.R K. Ploeg van de WSM. De WSM wordt steeds vaker geconfronteerd met dit soort overlast. Betrof dat een paar jaar geleden nog vier a vijf klachten per jaar, nu is dat er gemiddeld één per week. aldus Ploeg. De WSM-dirccteur wil ook vaker en sneller tot uitzettingen overgaan. Daar bij is de medewerking van omwonenden van essenti eel belang. Zij moeten geürgen. Overigens gaat aan deze laatste stap een uitgebreide procedure vooraf. Daarin worden eerst alle partijen gehoord en wordt afspraken gemaakt over mogelijke verbeteringen. Komen die er niet, dan volgt overleg met een vaste groep, waartoe ook de politie behoort Na de verzameling van bewijsmateriaal, moeten er getuigen komen om enige kans op succes bij de rech ter te hebben. Directeur Ploeg erkent dat de WSM ook een sociale taak heeft. „Dat klopt." zegt hij. „Maar het houdt ook een keer op. En het gaat ook om de omwonenden. Wij hebben hier echt moeten zeggen: het gaat niet meer." De WSM heeft contact met de Stichting Onder Eén Dak die mensen met problemen begeleidt. Daar ver huurt dc woningstichting ook woningen aan. In dit geval heeft ook de begeleiding van deze stichting met kunnen helpen. Schiedam - De Bewonersver eniging Schiedam-Zuid (BVSZ) is toch bereid met de PvdA te praten over het feno meen wijkwethouder. Op een discussie-avond met kopstuk ken van de sociaal-democraten wees de BVSZ onlangs het idee vierkant af, maar in een open brief aan de PvdA brengt de vereniging nu een wat ge nuanceerder standpunt naar voren. De BVSZ is graag bereid over een vorm van wjjkbestuur te praten, op voorwaarde dat een wijkwethouder geen 'extra be stuurslaag' vormt, want dat zou de communicatie tussen wijken en stadsbestuur alleen maar ingewikkelder maken. In de visie van de bewoners- vereniging kan een wijkwet houder alleen, als hij wordt on dersteund door 'wijkambtena- ren', een eigen budget en liefst ook een aparte commissie met daarin ondermeer gemeente raadsleden. Dat zou het poli tieke bestuur 'dicht bij de mensen' brengen. De BVSZ is bereid met de PvdA mee te denken over een experimentele vorm van wijk- bestuur, bijvoorbeeld door een wykraad of een soort deelge- meenteraad. Daarbij is het voortbestaan van de bewoners vereniging niet heilig. Een de mocratisch gekozen orgaan 20u een goede vervanger kun nen zijn. „Maar met elke vorm van bestuur die de wijkbewo ners slechts ogenschijnlijk macht geeft, en tot een minde re situatie leidt dan de huidi ge, zuilen wij pertinent niet akkoord gaan," waarschuwt de bewonersvereniging. Schiedam - De inhoud van een papiercontainer op de hoek van de Groenelaan-Hargastraat in Schiedam is vannacht in brand gestoken. De brandweer heeft het vuur geblust. Maasland/Schiedam - De Maas- sluise politie heeft zondagmor gen in Maasland een 26-jarige man aangehouden omdat hij op een gestolen bromfiets reed. Hij bekende die te hebben weggeno men van het NS-station Maas sluis-West. Ook gaf de man toe te hebben ingebroken in een bedrijf in Naaldwijk. In Schiedam is gistermiddag een 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden omdat hij bij de Stationstraat de sloten van een aantal fietsen be zig was te forceren. Vlaardingen - Bij een inbraak in een kantoor aan de Markt in Vlaardingen is een kluisdeur ge forceerd. Er werd geld en een hoe veelheid cadeaubonnen meege nomen. Men was door een raam binnengekomen. Hoek van Holland - Een inwoon ster van Hoek van Holland heeft in een eetgelegenheid in de Hoekse Rietdijkstraat de hele avond op een zogenaamde fruit automaat zitten spelen, zonder te betalen. Ze leende steeds geld van de eigenaar. Aan het eind van de avond bleek de vrouw een tota le schuld te hebben opgebouwd van ƒ350,- en was zij niet in staat de rekening te betalen. Nadat de politie was gewaarschuwd, werd een betalingsregeling afgespro ken en bleef de bromfiets van de vrouw als onderpand bij de eige naar achter. Hoek van Holland - Een 23-jarige Ierse man raakte vrijdagavond in Hoek van Holland betrokken bij een vechtpartij in een manege, Daarby sneuvelde een behoorlijk aantal ruiten. Toen de politie de man wilde aanhouden bleek deze zich zo agressief te gedragen dat de hulp van de collega's uit Maas sluis moest worden ingeroepen. De Ier is meteen richting Enge land verscheept. Hoek van Holland - De Hoekse po litie heeft de auto van een 22-jari- ge inwoonster van Hoek van Hol land in beslag genomen. De wa gen, een zogenaamde 'buggy', stond aan de Strandweg en was niet voorzien van een nummer plaat. Bovendien ontbrak het deel III. Vlaardingen - Op Rijksweg 20 heeft de Vlaardingse politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een 18- en een 20-jarige Vlaardinger aangehouden in een gestolen per sonenauto en hen vervolgens ge arresteerd. De Ford was tie avond tevoren ontvreemd, Bij het Holy-Ziekenhuis werd een Opel Record gestolen, die later in Zoetermeer is teruggevonden. Vanaf het Van Schravendijkplein is een moerassige aanhangwagen gestolen. Zaterdag werd daar aan gifte van gedaan. Maassluis/Schiedam - De Maas- sluise politie heeft zaterdagnacht een 20-jarige Maassluizer aange houden toen hij bezig was met een inbraak in een sportcentrum aan de Burgemeester De Jongh- kade. De man liep op het dak toen hij werd betrapt. Een nacht eerder lukte een in braak in de dierenkliniek aan de Fenacohuslaan wel. Daar werd ongeveer driehonderd gulden spaargeld gestolen. In die nacht is ook een aantal fototoestellen ge stolen uit een winkel m het cen trum Koningshoek. Een 16-jange bewoonster van de Fazantlaan kwam zaterdagnacht thuis en stoorde toen een inbre ker. Die nam daarop de benen zonder buit mee te nemen. In Schiedam is dit weekeinde een aantal keidei boxen opengebro ken, voornamelijk om fietsen te kunnen stelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1