15 Samenwerking bedrijfsbrandweer Beslotenheid is opgeheven in zaak Steendijkpolder Actie 'Met Lee tegen Aids' loopt als trein Hydro Agri en Molenaar slaan handen ineen Mogelijk volgen anderen Sluitingsbevel café aan Broersveld ingetrokken Zal ik ambtenaar worden? Liedewyde ligt plat Gewijzigde spreekuren Speelweide uit roulatie Amerikanen op Assam II Geen verkeersspreekuur 'Broekpolder bebouwen' Maaslands oorlogsmonument verplaatsen naar Hofsingel 'Maar eigenlijk is het van de gekke dat particulieren dit moeten doen' I Rotterdams Dagblad Woensdag 14 juli 1993 Vanaf 1 oktober krijgt Vlaardingen een. Nieuw Systeem voor woning- bemiddeling. Hoe weet ik dat? Omdat op de stoep voor mijn portiek, natgeregend en vertrapt, maandag de Woonkrant lag. Gelukkig merkte ik de krant op, was ik niet op vakantie zoals de helft van Vlaardingen, kan ik bukken, ben ik niet blind en ben ik geen buiten lander, anders had ik het nog niet geweten- In de Woonkrant wordt haarfijn uit de doeken gedaan hoe het Nieu we1 Systeem werkt Voortaan moet ik zelf op zoek gaan naar een wo ning. Alhoewel ik me blauw betaal aan gemeentelijke belastingen, hebben de dames enheren ambtenaren daar geen tijd meervoor. Die ziitlen na de vakantie belangrijker dingen te doen hebben, zoals ac tievoeren voor hun welverdiende loonsverhoging. Hoe het Nieuwe Systeem precies werkt, weet ik niet. Ik heb de krant niét gelezen, want ik kan wel raden wai er in staat. Ongetwijfeld zal het- Nieuwe Systeem een Hele Verbetering zijn. Want zelfs als het e'ëh Verslechtering is, weten de gemeentelijke reclamemakers het heus wel als een Verbetering te verkopen. En misschien is het dat ook wel. Het zal me vandaag worst wezen. Ik heb belangrijker zaken aan mijn kop. Mijn computer doet niet wat hij-moet doen. Gevolg: dagen werk naar de knoppen. Ik doe bood schappen bij Bas van der Heijden, koop een stuk kaas, maar het past niet in mijn kaasstolp. Moet ik een groot deel eerst opeten. En waarom breekt verdomme dat lipje van bet blikje comed-beef af? Hoe krijg ik dat klereding open? Met een gewone blikopener gaat het niet. Dan maar de schroevedraaier erin gezet en bidden dat hij niet uitschiet, zodat ik ook nog bloedend als een rund naar het Holy- Ziekenhuis moet om daar te horen dat ik naar mijn huisarts had moeten, gaan, maar die is op vakantie en zijn vervanger legt huisbe zoeken af,-zo meldt mij de telefoonbeantwoorder, die nooit doet wat zijn naam belooft. En toen wilde ik het voorverpakte broodbeleg openen. Volgens de kleine lettertjes {gelukkig ben ik niet kippig) moet ik het rechtson der openen, maar dat lukt niet, de twee lipjes zitten muurvast aan elkaar gesealed, dus schaar gepakt en in een balorige bui dwars door de berliner geknipt en alles in één keer opgegeten. En nu ben ik mis- "selijk. Ik denk dat ik maar ambtenaar wordt - DICK VAN DER LUGT De ambities van het Beheerplan Nicuwland worden Het schoolge- iangzaam zichtbaar in de eerste naoorlogse wijk van bouw aan de Schiedam. Wordt het voormalige winkelcentrum aan Liedwewyde het Wibautplein verbouwd tot Educatief Centrum, is afgebroken op de hoek van de Parkweg en de Mgr. Nolenslaan is voor eenge- men met werkzaamheden begonnen. In snel tempo zinswonin- zijn twee schoolgebouwen van het vroegere Liede- gen. De ko- wyde tegen de vlakte gegaan. Op deze plaats verrij- mende maan- zen binnenkort eengezinswoningen en een wijkwel- den word* zijnscentrum. De schoolgebouwen, die de laatste ja- hard verder ren tot het bezit van scholengemeenschap Branders- gewerkt aan stad behoorden, stonden ai enkele jaren leeg. Wet- de recon- houder Adri Reijnhout ziet in de sloop een goede structievan kans om de buurt op te kalefateren. Na de vernieu- het gebied, wing op dit kruispunt moet de tot Parkplein om te Foto Roei Dijkstra dopen plek uitgroeien tot het centrum van het ooste lijk deel van Nieuwland. De sloop en vernieuwing werd voorafgegaan door een langdurige politieke discussie. De PvdA wilde de scholen aanvankelijk verbouwen tot een verzamel plaats van verschillende opleidingen. Uiteindelijk kon iedereen zich toch vinden in het idee om een breed scala aan educatieve activiteiten te gaan ver zorgen in het nieuwe Educatieve Centrum aan het Wibautplein en in een voormalige gebouw van Warmtemeter aan de Nieuwe Haven. Het Instituut Sociaal Raadslieden heeft gedurende de vakantieperiode minder spreekuren dan gebrui kelijk. In juli en augustus zijn de spreekuurtijden op dinsdag e.o vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op don derdagvan 9.00 tot 12.00 en 17.00 tot 19.00 uur, in bet pand aan de Nieuwe Haven 147 {telefoon.: 4269957). Van 15 juli tot en met 1 september is er geen spreek uur van burgemeester en wethouders. Even oefenen met het opzetten van de tent of ge woon lekker een dagje verpozen op de speelweide van het Beatrixpark aan de Parkweg is er voorlopig niet meer bij. Het stuk groen moet twintig centime ter worden opgehoogd en kan door de werkzaamhe den zo'n zes maanden niet worden gebruikt. Vlaardingen Vyf Amerikaanse kadetten en hun begeleider zijn deze zomer te gast aan boord van de Assam II, het schip van het Zeekadettenkorps Vlaardingen. Ze zijn hier in het kader van een internationale uitwis seling. Op dit moment zijn vijf Vlaardingsc- kadetten in de Verenigde Staten. Ze varen onder meer twee dagen mee op een vliegdekschip. De Amerikanen arriveren 17 juli. Het verkeersspreekuur, dat elke maand in zaal De Logger wordt gehouden, vervalt deze en volgende maand. De eerstvolgende mogelijkheid om klachten in te dienen of ideeën te opperen is dinsdag 7 sep tember van 16.30 tot 17.30 uur. VIaa rdl ilgen Donderdag 15 juli Lunchconcert Aad Zou tendijk, Grote Kerk. 12.45 uur. Maassluis woensdag 14 juli Informatie avond voor aan staande ouders. De Sluis. 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven- piaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen - De bedrijfsbrandweer van Hydro Agri in Vlaar dingen heeft de verfgroothandel P. C. Molenaar BV aan de Ha- ringbuisweg ook als werkgebied gekregen. Kort gelegen is een overeenkomst getekend waarin de samenwerking is vastge legd. Er zijn plannen om de bedrijfsbrandweer bij alle tien de grote bedrijven op het indu strieterrein 't Scheur te laten opere ren, ook op preventief gebied. Daarmee is het nog niet gedaan. Voor een later stadium wordt zelfs gedacht aan samenwerking met bedrijven op de nabijgelegen industriegebieden De Vergulde Hand en Groot-Vettenoord. Het verzoek om samenwerking is afkomstig van Molenaar. Dat is sinds enige tijd middels de Hin derwet verplicht meer aandacht tc besteden aan de veiligheid op het terrein. Dat betekent ook meer aandacht voor brandweer activiteiten. Molenaar wist dat het verzoek om hulp een uitkomst voor Hydro Agri kon zijn. Daar was namelijk besloten de eigen bedrijfsbrand weer van twee wagens, veertig vrijwilligers en drie beroeps krachten af te slanken omdat de kun stmestfab riek was gesloten. Die sluiting betekende voor Hy dro Agri dat alleen de fosforzuur- fabriek nog in bedrijf was. En omdat dat een 'natte' activiteit is, zijn daar niet veel brandweeracti viteiten nodig. Concreet beteken de de sluiting van de kunstmest- fabriek da'. 75 procent van het werk van de bedrijfsbrandweer weg viel en dat de drie beroeps krachten moesten worden ontsla gen. Dat voornemen is teruggedraaid, vanwege de recente ontwikkelin gen, waarin overigens ook de In dustriële Kring Vlaardingen ccn rol heeft gespeeld. Voor de plaat selijke brandweer zijn de ontwik kelingen ook positief, verzekert Jan Ras van de bedrijfsbrandweer van Hydro Agri. Hij wijst erop dat die brandweer dan een aan spreekpunt heeft bij de bedrijven voor onder meer de preventieve maatregelen die moeten worden genomen en gecontroleerd. Sinds de sluiting van de kunst mest fabriek is een groot deel van het terrein van Hydro Agri in ge bruik als trainingscentrum voor de regionale brandweerkorpsen, ook die van bepaalde bedrijven. Zo oefenen sinds september vorig jaar de bedrijfsbrandweer van Elf Atochem en Akzo er regelmatig. Vlaardingen - De Broekpolder iff Vlaardingen moet worden be-* bouwd als uit onderzoek onom stotelijk blijkt dat daar woningen nodig zijn, vindt CDA-voorzitter Cees Oosterom. ..Welke fatsoen lijke partij kan zich dan aan die keuze onttrekken," vraagt hij zich af in het plaatselijke bla4 CDA-nieuws. Va Oosterom zegt erbij zich niet nóg' voor of tegen (gedeeltelijke) vvog ningbouw in de Broekpolder uit te spreken, ..maar ik vind het niet juist om zo'n belangrijk en gevoe- 1 ig onderwerp tot inzet van de ver-' kiezingen te maken" De CDA-voorzitter stoort zich er aan dat andere partijen, met na-1 me de PvdA, dit wel doen. Maassluis - Op initiatief van CDA-fractievoorzitter Harm Woudstra vergadert de Maasslui- se raadscommissie voor Algeme ne Zaken vanmiddag toch in het openbaar over de schadeclaims in de Steendijkpolder. Het college van B en W had voorgesteld om achter gesloten deuren verder te discussiëren over de gemeentelij ke opstelling in het geschil met huizenbezitters uit de Steendijk polder. De bewoners eisen dat de ge meente de door de gifaffaire ver oorzaakte schade volledig ver goedt. Zij voelen zich gesteund door ccn uitspraak van de Hoge Raad, die in een door vier bewo ners aangespannen proefproces heeft bepaald dat de gemeente Maassluis aansprakelijk is voor de schade van zowel zittende als uit de wijk vertrokken bewoners. Belangen Verleden week vergaderde de raadscommissie in eerste termijn achter gesloten deuren. Als moti vatie werd gegeven dat er in dit geschil grote financiële belangen op het spel staan. Zouden alle in gediende claims worden gehono reerd. dan moet de gemeente naar schatting 25 miljoen gulden ophoesten. Door het gif in de grond zijn woningen in de wijk gemiddeld dertigduizend gulden goedkoper dan in een vergelijk bare wijk op schone grond. Na afloop van de langdurige ver gadering gaf de gemeente vorige week een mondelinge toelichting op de besluitvorming, die feitelijk een aanpassing van het eerder dit jaar vastgestelde Plan van Aan pak behelst. Vrijwillig In dit Plan van Aanpak werd be slist dat de gemeente alleen op vrijwillige basis over eer* schade loosstelling wil praten met vroegere bewoners van de Steen dijkpolder wier claim niet is ver jaard. Zittende bewoners en in dieners van een inmiddels ver jaarde claim zouden in deze opzet achter het net vissen en zelf hun gelijk bij de rechtbank moeten zien te halen. Gemeentelijk advocaat mr. Duijsens rekende de raadscom missie vorige week voor dat op basis van de opgestelde criteria slechts veertig van de ruim acht honderd bewoners van de Steen dijkpolder voor een schadever goeding in aanmerking komen. Dc gemeente heeft claims van honderddertig ex-bewoners ont vangen, waarvan er volgens Duijsens negentig zijn verjaard. Afstand Geconfronieerd met deze inter pretatie hebben verschillende partijen inmiddels op dit aspect afstand genomen van het in eer ste instantie unaniem onder steunde Plan van Aanpak. De WD en het CDA willen er vanaf. „Bij het punt van de verjaring dachten wij aan iets heel anders." motiveert WD'er John Scheer- stra zijn bijgestelde visie. „Wij dachten dat het slechts om een paar specifieke gevallen zou gaan. Ik vind het bestuurlijk on verantwoord om tweederde van alle claims af te wijzen." „Het is denk ik nuttig om nu in het openbaar duidelijk te maken hoe de verschillende partijen over deze veijaring denken," zegt Harm Woudstra. „Als CDA vin den wij dat dit verjaringsprincipe in geen geval moet worden ge hanteerd. Alle ex-bewoners van de wijk verdienen een gelijkwaar dige behandeling, of hun claim nu officieel is verjaard of niet." Het college heeft inmiddels ge steld dat alle ex-bewoners van de Steendijkpolder in eerste instan tie een gelijkwaardige behande ling krijgen. Woensdag draait het vooral om de vraag wat er gebeurt in het geval de gemeente en een ex-bewoner het niets eens worden over de schadeloosstelling. Rechter In dat geval ligt het voor de hand dat dc bewoner zijn gelijk gaat ha len bij de rechter. Doet de ge meente voor de rechtbank een be roep op het verjaringsprincipe, dan maakt de bewoner met een gemeentelijk erkende claim ver moedelijk meer kans op toeken ning van vergoeding dan een be woner met een volgens de ge meente verjaarde claim. En dat is volgens WD en CDA in strijd met het gelijkheidsbeginsel. Om formele redenen wilde met name ue PvdA vorige week niet geheel van het verjaringsprincipe afstappen. Volgens de sociaal-de mocraten bestaat bij het schrap per. van het verjaringsprincipe dc kans dat bewoners van gifwij ken tot in lengte der jaren de gemeen te met claims kunnen opzadelen, De raadscommissie over de Steendijkpolder vangt vanmid dag om half vijf aan. Maasland - Het plan om het Maaslandse oorlogsmonument aan de Huis te Veldelaan te ver plaatsen, krijgtsteeds vastere vormen. De voorkeur van burge meester en wethouders gaat uit naar de heidetuin aan de Hof singel. Het college acht de verplaatsing noodzakelijk omdat de situ ering niet optimaal is. Het moest ook worden gerenoveerd. Zo ontstond het plan die twee zaken te koppelen. Ook de visie van de Oranjevereniging zal over dit voornemen worden ge vraagd. Als het oorlogsmonument op de hoek van de Huis te Veldelaan en Slot de Houvelaan verdwij nt, kan daar wellicht een aantal par keerplaatsen worden aange legd. Daaraan is inde dorpskern van Maasland behoefte, zeker als straks het dorpspleintje Ta- venu er komt. De suggestie om een speelveldje aan te leggen wordt eveneens bekeken. Op 2 augustus gaan wij officieel open, maar reeds nu al schitterende aanbiedingen voor juli en augustus. R HO DOS, 15 dgn. Htl. Archangelos LO 1098.- KRETA, AMADOURA, 8 dgn. HU. Georgia LO 978.- TURKIJE, ANTALYA, 15 dgn. App. 898.- TH Al LAND, BKK-PATTAYA, 15 dgn. Htl. LO 2048.- EGYPTE, CAIRO, 8 dgn. Htl. LO Exc. 998.- Bel eerst voor u langs komt: 010-471 68 22 Reisbureau: SEAC reizen, Burg. v. Haarenln. 782, Schiedam Door Peter de Lange Schiedam - Dat Aids een gevoe lig onderwerp is, wisten Cobv de la Rie en Rein Woltcrs al. Gevoe lig in de zin van: daar praat men liever niet over. Maar wat blijkt? Een hoop mensen willen graag hulp bieden aan Aidspatiënten. Sinds de start van de actie 'Met Lee tegen Aids' staat bij Rein de telefoon niet meer stil. En Coby heeft soms de neiging het ant woordapparaat maar een dagje uit te zetten. Als ze 's avonds thuis komt moet ze een hele reeks boodschappen afluisteren. Zelfs uit kerkelijke hoek wordt spontaan gereageerd. Dat ver baast Coby de la Rie nog het meest. „De kerken hebben altijd een afstandelijke houding aange nomen. Maar ook daar wordt niet meer met een beschuldigend vin gertje naar een bepaalde groep gewezen. Overal groeit het besef dat er iets moet worden gedaan." Miljoen Zelf zijn de twee Schiedammers daarvan al jaren overtuigd. Bei den hebben een zoon wiens vriend met de ziekte is besmet. Dat verklaart ook waarom Coby en Rein zo ingespannen in de weer zijn voor de Ron Wichman- stichting,- Coby als bestuurslid en Rein als 'trekker' van de geldinza melingsactie waarvoor hij zanger Lee Towers als ambassadeur wist te strikken. Doel: een miljoen gul den voor het Ron Wiehmanhuis, de eerste ontmoetingsruimte in Nederland voor Aidspatiënten en seropositieven. Die voorziening wordt ondergebracht in een statig herenhuis aan de Westersingcl in Rotterdam. Rein Wolters, journalist en 'Rot terdammer van het jaar', heeft nog nooit zoveel warmte en sym pathie ondervonden voor een in zamelingsactie-. terwijl hij toch behoorlijk door de wol is geverfd. Maar zelfs de respons cp zijn cam pagnes voor de Daniël den Hoedt- kliniek valt in het niet bij wat er nu aan emoties loskomt. „Wie ik ook spreek, de reacties zijn alle maal even positief. Zo van: pot- verdomme, wat goed dat jullie daaraan iets willen doen." Coby de ia Rie. die in de ouderen zorg werkt en voor D66 in de ge meenteraad zit. had verwacht dat de samenleving nogal koeltjes zou reageren. Ze vergiste zich deerlijk. Toen op 12 juni de naam van het tehuis door Lee Towers werd onthuld, kwam een bakker met gratis broodjes aan en een slager met gratis beleg. En als ze voor haar werk bij ouderen thuis komt, stoppen die haar wel eens een rijksdaalder toe: „Hier Coby, voor je actie." Iedereen Steeds meer mensen zien in dat Aids geen zaak is die uitsluitend homoseksuelen aangaat. Bijna ie dereen kan er. direct of indirect, mee te maken krijgen. Zoals Rein Wolters zegt: „Aids hoort bij het leven, 't is niet anders." Hij maakt een vergelijking met kanker, ook een ziekte waar lange tijd alleen in bedekte termen over werd ge sproken. „De mensen noemden het de Gevreesde Ziekte, of ze zei den simpelweg K" Aids, vindt Wolters, moet net als destijds kanker uit het verdomhoekje worden gehaald, 'bespreekbaar' worden. Zodat de samenleving in het geweer komt. „Eigenlijk is het van de gekke dat wij zo'n tussenvoorziening als het Ron Wiehmanhuis moeten cre- eren," zegt Coby dc la Rie. „In Rein Wolters en Coby de la Rie bij het Ron Wiehmanhuis in Rotterdam, de toekomstige ontmoëV tingsruimte voor Aids-patiënten uit de wijde omtrek. 'Hartverwarmende reacties motiveren je oiti door te gaan'. Foto Roel Dijkstra feite zouden ziekenhuizen en ver pleeghuizen zoiets al lang moeten bieden. Dat gebeurt niet en dat is een maatschappelijk gemis." Wolters is het daar helemaal mee eens. „Zeg maar gerust dat het een tekortkoming is dat particu lieren hiervoor het initiatief moe ten nemen. Dat is toch in de eer ste plaats een taak van de over heid en de zorgsector? Dip heb ben ook het geld ervoor." Desondanks is het tweetal zeer gemotiveerd om door te gaan. ..Als je het enthousiasme ziet van al die mensen die onze actie steu nen, denk je: de wereld zit toch nog zo slecht niet in elkaar," vindt Coby. Rein: „Ik steek m'n nek uit op een verschrikkelijke manier, maar dat interesseert me geen mallemoer. Het gaat om een goed doel. Schouderklopjes inte resseren me niet." De actie 'Met Lee tegen Aids' staat ondertussen stevig op de rails. Vooral na hot interview dat StadsTV hield met Wolters en Lee Towers rinkelt de telefoon onop houdelijk. Particulieren en orga nisaties uit alle delen van de regio Rotterdam bellen op met de vraag hoe zij een steentje kunnen bij dragen. Dat past precies in de door Wol ters uitgestippelde strategie. Hij is uit op een sneeuwbaleffect. „De bedoeling is de actie zoveel be kendheid te geven, dat op het laatst iedereen er aan meewerkt. Dat verenigingen een oliebollen verkoop of een rommelmarkt gaan organiseren voor het goede doel. Alle kleine beetjes helpen." Benefietconcert Naast oen renteloze lening van het Aids-fonds van 3,5 ton voor de verbouwing en inrichting van het Ron Wiehmanhuis, is er al een kleine twee ton binnen aan giften cn toezeggingen. Uitschieters zijn dc opbrengsten van het Na tionale Ballet Gala in Gouda (cir ca 10.000 guldeni en het Wereld duur record klaverjassen in Rot terdam (ongeveer 40 mille). Van de voor 25 september geplande twaalf rondvaarten met de Croos- boot in Rotterdam zijn cr al min stens zeven verkocht, en de rest van de schepen zal ook wel vol ko men. verwacht Rein Wolters. Hij heeft een aantal bekende Rotter dammers. onder wie Ruud en Ria Lubbers en Bram Peperen Neolie Kroes gevraagd die dag als 'gids' op te treden. Verder lopen er besprekingen met de organisator van de Neder landse Open 'Karate Kampioen schappen in Hoogvliet en met dié' van Rotterdam Marathon '94. Er staan acties op stapel by het Roti terdamse Ichthus College, de ho mo-cafés Gay Palace en Rosé Musketier en er wordt gewerkt aan benefietconcerten in Night1! town Rotterdam en de tennishal ir. Vlaardingen. Dat artieste ngala,1 op 5 september, is waarschijnlijk- goed voor 1500 bezoekers. Wol ters heeft voor de organisatie vaif dit evenement de Vlaardingse zangeres Rita Young ingeschat keld. Op het, programma staan optre dens van on dermeer Lee Towers, Ben Cramer, Saskia en Serge en Donna Lynton. Coby de la Rie zou aan het lijstje sponsors graag de namen toevoe gen van de wethouders van tinanV. ciën uit alle Rijnmondgemeeh- ten. Omdat het Ron Wiehman huis bedoeld is voor Aidslijders uit de wijde omtrek, zouden ooli gemeentebesturen een bijdrage moeten leveren, vindt zij. Zij denkt aan een bedrag van mini maal één gulden per inwoner. „Uit mijn contacten in de ge meenteraad heb ik begrepen dat het idee in elk geval in Schiedam te realiseren moet zijn." Schiedam - Het café aan het Broersveld waar vorige maand een bezoeker zichzelf per onge luk door het hoofd schoot, mag weer open. Naar aanleiding van het voorval en een eerder inci dent met een vuurwapen in au gustus van het vorig jaar. besloot burgemeester Scheeres tot een sluitingbevel over te gaan. Voor de daarin vastgestelde ter mijn van dertig dagen is verstre ken, is de maatregel inmiddels in getrokken. Welke argumenten daarbij van toepassing zijn geweest kan vol gens een woordvoerder van het Burenu Algemene- en Burgerza ken van de gemeente Schiedam nog niet worden gezegd. „Naar aanleiding van een bezwaar schrift dat door dc eigenaar van het café is ingediend, is er vorige week een hoorzitting geweest. Pas als het verslag daarvan naar de betrokkenen is gestuurd kan ik er meer over vertellen," luidt hel commentaar. Nu het fatale schot dat door het slachtoffer tijdens een spelletje werd de hevig bloedende man de zaak uitgesleept en op straat neergelegd- Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis. Het politic-onderzoek wees uit dat de man de kogel in het café af gevuurd moest hebben en dat was de directe aanleiding voor het uit vaardigen van het sluitingsbevel Daartegen ging de bar-eigenaar in verweer en diende een be zwaarschrift in. Dat werd tijdens ccn hoorzitting bespreken. Naar aanleiding ran het advies van de commissie voor beroeps- en be zwaarschriften werd bepaald dat een mildere straf gerechtvaar digd was. Zodoende besloot bur gemeester Scheeres het sluitings bevel in te trekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1