Waterweg 9 Schieland: huisartsen op computer Stevige reprimande voor burgemeester 'In zaak-Steendijkpolder is verjaring niet aan de orde' Speurtocht naar 500 'nieuwe' honden Rechtstreekse lijn voor Vlaardingse en Schiedamse dokters ■Él Reinigingspolitie deelt 500 extra bekeuringen uit Mislukte pogingen tot mensensmokkel over zee Kamervragen over politie en blanke mannen Vraagtekens bij bouw aan Dijksteeg Overval in Mercuriusstraat Fietsendief aangehouden Voorziening hartpatiënten Politie bekeurt 99 hardrijders 40 Overhemden gestolen Vakantiepas voor iedereen Rotterdams Dagblad Donderdag 15 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De reinigingspolitie heeft de afgelopen twee weken ruim vijfhonderd extra bekeuringen uit gedeeld. In totaal constateerden de inspecteurs 650 overtredingen. Normaal worden voor verkeerd aan bieden van huisvuil zestig tot zeventig processen- verbaal per week uitgeschreven. De specifieke actie duurt nog twee weken. Gezien het succes is de Roteb van plan de actie dit jaar nog eens te herhalen. Volgens een. medewerker van de Roteb wordt de ac tie na afloop goed doorgesproken. irAlle middelen zijn ingezet op het bekeuren voor overtredingen. Het betekent wel dat andere taken als het opsporen van autowrakken en de controle in wijken met vuilcon tainers op een laag pitje zijn gezet. Ook zijn de mede werkers vier weken lang niet aan cursussen en der gelijke toegekomen. We gaan nu nog een week hier mee door. De laatste week van de actie richten we ons deels weer op het andere werk." Op korte termijn heeft de actie van de reinigingspo litie al succes opgeleverd. „Waar we in de straat ver schijnen zie je honderd meter vooruit al. dat de men sen nog even snel vuil weghalen of het ompakken in goedgekeurde zakken," vertelt de woordvoerder. „Ons geeft dat best een prettig gevoel. Alleen zullen we straks na de actie even een inhaalslag moet ple gen op ons andere werk." De reim enige tijd streng op tegen on juist aange leverd huis vuil. De ac tie stopt binnenkort maar wordt zeker her naald. Foto Cees Kuiper/ Hoek van Holland - Een 32-jarige inwoner van Kat wijk heeft deze week tevergeefs getracht een Rus sisch kind op verzoek van de moeder via Hoek van Holland naar Engeland te smokkelen. De moeder, een 29-jarige Russin, verblijft momen teel in Engeland waar zij asiel heeft aangevraagd. Omdat asielzoekers Engeland niet mogen verlaten, wilde zij proberen om op illegale wijze haar kind bij zich te krijgen. De Katwijker toonde de Koninklijke Marechaussee zijn paspoort, waar twee kinderen in stonden bijgeschreven. Hij vertelde dat het meege nomen kind van hem was. De dienstdoende mare chaussee vertrouwde de zaak echter niet, omdat de leeftijd van het kind niet overeen leek te komen met die in het paspoort. Na onderzoek bleek het kind Russisch en kwam het ware verhaal aan het licht. Te gen de Katwijker is proces-verbaal opgemaakt en het kind is weer onder de hoede geplaatst van zijn even eens Russische oma, die in Katwijk verblijft en in Nederland asiel heeft aangevraagd. Ook een 33-jarige Eindhovertaar liep deze week in Hoek van Holland tegen de lamp. Hij probeerde vier Koerden via Hoek van Holland illegaal naar Enge land te vervoeren. Het viertal in de auto van de man bleek in het be2it van drie valse Griekse en een vals "'Nederlands paspoort. Alle vijf betrokkenen zijn overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Rotterdam - Het SGP-Tweede-Kamerlid Van den Berg vindt het niet juist dat het politiekorps Rotter dam Rijnmond voorlopig geen blanke mannen meer aanneemt Alleen de voorkeursgroepen allochtonen en vrouwen worden toegelaten. Het heeft volgens de Rotterdamse politie op dit moment geen zin nog blanke mannen aan te nemen omdat er al honderden op een wachtlijst staan. Met het voorkeursbeleid wil de politie de kloof tussen het korps en achterstands groepen overbruggen. Van den Berg heeft minister Dales van Binnenland se Zaken over deze kwestie schriftelijke vragen ge steld. Hij wil weten of behalve bij de politie in Rotter dam-Rijnmond ook bij andere korpsen sprake is van een feitelijke personeelsstop voor blanke mannen. Hy herinnert in dit verband aan een uitspraak van Dales eind vorig jaar in de Tweede Kamer: „Er komt natuurlijk geen categorale uitsluiting van jonge Ne derlandse mannen of vrouwen of andere groepen." Het SGP-Kamerlid vraagt zich bovendien af of het streven naar integratie van de zogeheten voorkeurs- groepen binnen de politie niet in gevaar komt als er tydens de opleiding uitsluitend vertegenwoordigers van deze groepen aanwezig zijn. Hij wil bovendien van de minister weten hoe groot het verloop is onder allochtone kandidaten en vrouwen ten opzichte van het totale verloop. De Rotterdamse politie wijst erop dat het zeker niet zo is dat er geen Nederlandse mannen meer worden aangenomen. Woordvoerder Geelof: „We hebben al leen gezegd dat solliciteren even geen zin heeft, omdat de wachtlijsten overvol zijr.. Die kandidaten, en daarnaast de allochtonen en vrouwen die sollicite ren, komen het eerst in aanmerking voor de politie school." Op dit moment worden wel degelijk blanke mannen toegelaten tot de politieschool. Het gaat dan om mensen die van de wachtlijst afgehaald worden. Schiedam/Vlaardingen - Alle Schiedamse en Vlaardingse huis artsen, plus achttien collega's uit Rotterdam-West, krijgen vol gend jaar een computerverbinding met het Schieland Zieken huis. Eind dit jaar zal de eerste groep van zeven Schiedamse art sen worden aangesloten. Eind volgend jaar moeten de dertig Schiedamse, veertig Vlaardingse en achttien Rotterdamse art sen zijn «.angesloten. De computerverbinding is rela tief simpel. Artsen en ziekenhuis kunnen niet in eikaars systeem kijken. „Als zij dat zouden kun nen, dan kunnen buitenstaanders dat ook. En dat willen we niet," al dus directeur Patiëntenzorg M.J.C. Stoffels van het Schie land Ziekenhuis. „We willen dat de privacy gewaarborgd is, dus zwaar beschermd." Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met het zieken fonds DSW (Delfland/Schieland/ Westland). Het systeem is op pa pier klaar. Het houdt in dat over en weer berichten kunnen wor den uitgewisseld over bijvoor beeld laboratoriumonderzoeken, opname en ontslag uit het zieken huis en röntgenfoto's. Artsen en ziekenhuis informeren elkaar zo sneller, wat prettig kan zijn voor de patient die minder lang op uit slagen hoeft te wachten. Volgens Stoffels is het systeem zorgvuldiger dan de postbode. Die wil nog weieens een brief in een verkeerde bus doen. Dat is volgens hem met het computer systeem uitgesloten- Dat achttien huisartsen uit Rot terdam-West meedoen heeft te maken met de uitstraling van het Schieland Ziekenhuis. Het zie kenhuis heeft met de Rotterdam se artsen contact gezocht en uit gebreide afspraken gemaakt over samenwerking. Volgens Stoffels is Rotterdam-West voor het Schieland Ziekenhuis een ge ografisch interessant gebied. „Zeker nu enkele ziekenhuizen in Rotterdam zijn gesloten, biedt dat gebied nieuwe mogelijkhe den. Met de achttien huisartsen is afgesproken dat wij b m. patiën ten opnemen en behandelen, als die dat willen uiteraard, en dat de korte wachttijden bij ons polikli niek gewaarborgd blijven." Door Sander Sonnemans Schiedam - „Het wordt tijd dat er eindelijk eens iets aan al die hon den wordt gedaan. Ik woon zelf aan het Land van Ris. Daar lopen de mensen soms wel twee of drie honden tegelijk uit te laten. Je maakt mij niet wijs dat ze voor al die beesten belasting betalen. En bovendien poepen ze het hele grasveldje onder. Kinderen kun nen er niet eens meer spelen en 's zomers zitten we met de vliegen in huis. Nee, pak ze maar flink aan." Het Iaat zich makkelijk raden. De vrouw die in de Paulus Potter straat in Schiedam opendoet houdt er geen hond op na. Haar dochter bij wie ze in huis is, ook niet. Cees Spaans, inspecteur van de hondenbelasting van de ge meente Schiedam, noteert het en belt aan by de volgende deur. De route die hij in West volgt, is saai. Veel bewoners zijn niet thuis en slechts hier en daar blaft een hond als Spaans de bel laat rin kelen. „Deze is bekend," mompelt hij als zijn lyst aangeeft dat er op het adres een hond m huis is en voor het houden van het dier dus be lasting wordt betaald. „Hier," zegt hij bij een afgebladderde deur, „blaft een hond als ik bel maar er staat er geen geregis treerd. De baas betaalt dus niet. Gisteren was hij niet thuis. Van daag nog maar eens proberen." In de gang klinkt inderdaad een luid geblaf maar niemand doet open. Even later glijdt een aangif teformulier in de bus. De eige naar van de hond heeft twee we ken de tijd-om het in te vullen en op te sturen.Als dat niet gebeurt gaat er bij de afdeling belastingen een aanmaning de deur uit. Als het een logé betreft moet worden aangegeven van wie de hond dan wel is." Vergeten De Paulus Potterstraat ligt er op dinsdagochtend rond elf uur uit gestorven bij. Een enkel kind hangt verveeld rond, sporadisch Veel mensen doen bij de controle op de hondenbe lasting niet moeilijk. Dq ze bewoner van de Van Ruysdaellaan haalt er zelfs trots zijn trou we viervoeter bij en vertelt dat hij pas nog eentro fee heeft ge- Roel Dijkstra vertoont zich iemand buiten. Er zijn maar weinig mensen thuis. „Op vakantie of allemaal hard werkende mensen hier," conclu deert Spaans. Hij is genoodzaakt later in het jaar nog eens terug te komen. Samen met twee banenpoolers voert de inspecteur een grote con trole-actie. In het tijdsbestek van één jaar moeten alle Schiedamse huishoudens een bezoekje heb ben gekregen. Een soortgelijke actie van drie jaar geleden lever de ruim 1500 'nieuwe' honden op. 'Vergeten op te geven' of'Ik zat al op jullie te wachten' was een toen veel gehoorde opmerking. Bur gers die wel een hond hebben maar geen belasting betalen, krij gen geen bekeuring. „Ze moeten een aangifteformulier invullen en aan de hand van de gegevens wordt de hoogte van de aanslag bepaald," legt Spaans uit. Het houden van een hond kost 106 gulden per jaar. Voor elke vol gendeviervoeter moet het dubbe le worden betaald. De hondenbe volking wordt momenteel op on geveer 4000 inwoners geschat. Volgens de gegevens staan erzo'n 3500 geregistreerd. De huis-aan- huiscontrolc moet dus 500 'zwarte' honden aan het licht brengen. De reacties die Spaans bij zijn huisbezoeken krijgt te horen zijn over het algemeen positief. Een 'betaler' aan de Vèn Ruysdaellaan laat trots zijn koningspoedel Charlie zien en zegt dat hij pas nog met behendigheidsoefenin geneen trofee heeft gewonnen. Anderen proberen humoristisch uit de hoek te komen. „Of ik in het bezit ben van een hond," zegt een ongeveer 70-jarige man. „Ja, van een oud teefje," doelt hy op zijn vrouw. En een vrouw aan de deur tegen Cees Spaans: „Wij een hond? Nee hoor." Plotseling be ginnen achter haar in de hal haar man en kinderen te blaffen. Vlaardingen - De Vlaardingse CDA-raadsleden Jan Jumelet en Henk van den Berg hebben wethouder Ton van der Steen gewaagd waar hij mee bezig is wat betreft de bebouwing van het terrein aan het Sclaaven- burch/Dijksteeg. In schriftelij ke vragen verzoeken zij om op heldering. De raadsleden verwijzen naar de vergadering van de raads commissie Stadsontwikkeling van 29 juni. Daarin is afgespro ken dat het Vlaardingse aan nemingsbedrijf Werner BV een plan gaat tekenen voor het gebied, samen met de Histori sche Vereniging Vlaardingen, Wemer zegt daar meer dan honderd woningen te kunnen bouwen, met behoud van de bestaande oude panden (Nun- quarn Perfectum). Van der Steen was, op het mo ment dat de commissie deze keuze maakte, al bezig met projectontwikkelaar Slokker uit Zoetermeer. Die had een plan om daar alle oude panden te slopen en een kleine tachtig woningen te bouwen boven een parkeergarage. De wet houder keek vreemd op toen de commissie voor Wemer koos. Om Slokker toch mee te laten dingen heeft hy deze project ontwikkelaar gevraagd ook een tekening te maken voor woningbouw met behoud van de bestaande oude bebouwing. Dat heeft bevreemding gewekt by Jumelet en Van den Berg. Zij vragen het college wat het advies van de raadscommissie nog waard is. De CDA-raadsle den vrezen dat de nieuwe plan nen van Slokker een voor keursbehandeling krygen en willen weten of met deze on dernemer afspraken zyn ge maakt die de commissie niet kent. Maassluis - In de Maassluise raadscommissie voor Algemene Zaken is het gisteravond tot een forse aanvaring gekomen tussen burgemeester Janny Ster- kenburg-Versluis en de raadsle den Harm Woudstra (CDA) en WD'er John Scheerstra. Het duo beschuldigde Sterkenburg er van dat zij belangrijke informatie ach terhoudt. De gemeenteraad heeft tot dusver geen kennis kunnen nemen van een brief, die de na mens een groep Steendijkpolder- bewoners sprekende advocaat Legger aan het gemeentebestuur heeft gestuurd. In het bewuste schrijven stelt Legger dat de gemeente in de zaak rond de vermogensschade in de Steendijkpolder in zijn visie geen succesvol beroep kan doen op verjaring van schadeclaims van 90 ex-bewoners. Mr. Duijsens meent dat deze claims van tafel geveegd kunnen worden omdat de bewoners hebben verzuimd ze tussentijds te verlengen. Tot aan de Hoge Raad toe heeft Legger tot dusver alle rechtzaken in deze kwestie gewonnen. Maassluis is aansprakelijk gesteld voor alle geleden schade. „Leggers visie hebben we nu niet kunnen bestuderen," stelde een verbolgen Harm Woudstra. De be woners hebben ons van het be staan van deze brief op de hoogte gebracht. We hebben voorafgaan de aan de vergadering alleen het oordeel van gemeente-advocaat Duijsens kunnen bestuderen. U had ons moeten vertellen dat de advocaat van de bewoners een hed andcie kijk op de zaak heeft. Dat is belangrijk voor het vormen van een afgewogen oordeel." Sterkenburg gaf gisteren toe dat zij ook haar wethouders niet in kennis heeft gesteld van het be wuste schrijven. „Ik heb hem in alle eenzaamheid behandeld en in handen gesteld van onze advo caat, mr. Duijsens. De afzender had op de brief het stempel Ver trouwelijk' geplakt. Bovendien is het met relevant om alle aan de burgemeester gezonden brieven te vermenigvuldigen. Dat zijn er honderden." Op de publieke tribune konden verschillende bewoners van de Steendijkpolder zich niet goed voorstellen dat hun advocaat het bewuste schrijven daadwerkelijk op vertrouwelijke basis heeft ge stuurd. „Er is niks geheims aan zijn oordeel." stelde een bewoner „Integendeel zelfs. Je kunt zo een afschrift krijgen van de bewuste brief." John Scheerstra noemde het on terecht dat de burgemeester zich achter het vertrouwelijke karak ter van de brief verschuilt. „Als raadslid hebben wij de eed afge legd om vertrouwelijke stukken niet in de openbaarheid te bren gen. U moet niet vergeten dat u te allen tijde verantwoording schul dig bent aan de raad. Dergelijke brieven moeten wij gewoon krij gen." Sterkenburg-Versluis stelde gis teren dat raadsleden op aanvraag alle stukken in deze kwestie mo gen inzien. „Daar hebben we niks aan," mopperde Woudstra. „Je moet dan wel eerst van het be staan van een dergelijk stuk afwe ten." Maassluis - In Maassluis vindt een raadsmeerderheid dat de ge meente onder geen enkele om standigheid gebruik mag maken van de mogelijkheid om vermo gensclaims van voormalige bewo ners van de Steendijkpolder op grond van verjaring af te wijzen. Tot dat oordeel kwamen D66, CDA en WD gisteravond tijdens een tweede debat over de ge meentelijke opstelling in dit ge schil. Burgemeester Janny Ster kenburg-Versluis blijft het buiten werking stellen van verjaring on verstandig vinden. Het college van B en W stelt haar definitieve oordeel tijdens de eerstkomende raadsvergadering in september aan de orde. Gemeentelijk advocaat mr. Duijsens meent dat Maassluis de juridische mogelijkheid heeft om 90 van de 130 ingediende claims van voormalige bewoners van de in omvang grootste gifwyk van Nederland af te wijzen omdat ze zouden zijn verjaard. Deze claims werden in 1986 ingediend. In zijn visie hadden ze in 1991 moeten worden verlengd. Net als een groep in de wijk woon achtige huizenbezitters eisen de ex-Steendijkpolderbewoners dat de gemeente de door de gifaffaire veroorzaakte schade volledig ver goedt. In 1983 werd bekend dat de wijk op giftig havenshb is ge bouwd. De gemiddelde waarde van de woningen daalde m één klap met gemiddeld 30.000 gul den. In de wijk staan ruim 800 koopwoningen. De Hoge Raad heeft bepaald dat de gemeente Maassluis aansprakelijk is voor deze schade. Bewoner Nico Kikke deed gister avond een dringend beroep op de raadscommissie om geen beroep te doen op verjaring. „Het is ver standiger als u handelt m de geest van de uitspraak van het ge rechtshof. Alle vertrokken bewo ners dienen gelijk behandeld te worden. Juridische foefjes doen geen recht aan deze mensen. Ver der moet niet vergeten worden dat zittende bewoners ook schade hebben, öok in die gevallen is de gemeente volgens het hof aan sprakelijk." Of de gemeente succesvol een be roep op verjaring zou kunnen doen. is overigens zeer de vraag. Mr. Duijsens meent van wel. maar andere gerenommeerde advoca ten denken het omgekeerde. Be woners-advocaat mr. Legger heeft jurisprudentie gevonden waaruit zou blijken dat een een maal ingediende daim onbeperkt geldig is. Een door CDA-raadslid Harm Woudstra geconsulteerd Haags advocatenkantoor kwam tot een vergelijkbaar oordeel. De meerderheid van de raad wil het echter met op een rechterlijke uitspraak over dit geschil laten aankomen. Woudstra meent dat een beroep op verjaring in strijd is met beloftes aan de bewoners. Gisteren citeerde hij uit persbe richten uit 1986, waarin de ge meente de bewoners beloofde dat de kwestie van de vermogens schade op bevredigende wijze voor alle betrokkenen zou worden opgelost. „Wij vinden dat de be woners daar nog steeds op mogen rekenen." WD'er John Scheerstra: „We moeten kiezen voor een bestuur lijke oplossing. We kunnen met 90 van de 130 betrokkenen buiten spel zetten." Nico van Dijk (D66) was het met hem eens. „We moe ten recht doen aan mensen met schade Het zou het rechtsgevoel tarten als we de bewoners met een kluitje in het riet sturen." Het college en de raad kunnen zich unaniem vinden in het voor stel om met alle ex-bewoners van de Steendijkpolder te praten over schikkingen, die recht doen aan de geleden schade. De geesten scheiden bij de vraag, welke op stelling de gemeente moet kiezen als het op een rechtzaak aankomt. De burgemeester en de PvdA stel den gisteren opnieuw, dat het erg gevaarlijk kan zijn om op voor hand af te zien een beroep op ver jaring, PvdA'er Robert Punt: „Ik word op straat nu al aangesproken door mensen die vragen of wij gek ge worden zijn. Er wordt gezegd dat we die bewoners willen betalen terwijl dat juridisch helemaal niet hoeft. Ik vmd dat we de betrokke nen onverplicht een aanbieding moeten doen. Komt het aan op een rechtzaak, dan moeten we eerst op de hoogte zijn van het to tale bedrag van de claims. We moeten ons het recht kunnen voorbehouden om de geclaimde schade slechts gedeeltelijk te ver goeden als de kosten zeer hoog op dreigen te lopen." Vlaardingen - Bij een bedrijf aan de Mercuriusstraat in Vlaardin gen is gistermorgen even na acht uur een overval gepleegd. Drie gemaskerde mannen, van wie er één een vuurwapen had, kwamen het gebouw binnen en eisten geld. Een medewerker verklaarde dat er geen geld aanwezig was, waarna hij zijn portemonnee af moest geven. Hierna kreeg de medewerker enkele schoppen in zijn zij, werd de telefoon onklaar gemaakt en gingen de overvallers er vandoor. Vlaardingen - Bij de Vlaardingse politie heeft gisteren een 22-jari- ge Schiedammer meerdere dief stallen bekend. Hij was een dag eerder aangehouden, vanwege de diefstal van een snorfiets. De Schiedammer gaf toe in de af gelopen twee weken in Schiedam zeven en in Vlaardingen vijf fiet sen te hebben gestolen. Voorts be kende hij een inbraak in een per sonenauto aan de Binnensingel. De man is vandaag voorgeleid aan de officier van Justitie. Schiedam/Vlaardingen - Het Schieland Ziekenhuis neemt ko mende maandag een hartcathete- risatie-kamer in gebruik. Dan wordt daarin met de eerste pati ent aan de slag gegaan. In een hartcatheterisatiekamer kunnen de kransslagaders, die het hart van zuurstof voorzien, worden bekeken. Geconstateerd kan dan worden of er vernauwin gen zijn en of ingegrepen moet worden. De bouw van de voorzieningen heeft twee miljoen gulden gekost. Er moeten ongeveer vierhonderd patiënten per jaar mee worden ge holpen. Dan is er nog capaciteit over om eventueel voor een derde ziekenhuis aan de slag te gaan, want de catheterisatiekamer is ook gebouwd voor de patiënten van het Holy-Ziekenhuis. Vroeger moesten die naar Delft, of soms naar het Dijkzigt-Zieken- huis in Rotterdam. De voorziening kon worden ge realiseerd omdat het Holy-Zie kenhuis op dit gebied met de Schiedamse collega's samen werkte. Aan de bouw van de ka mer ging een uitgebreid oplei dingsprogramma's vooraf voor bijvoorbeeld de cardiologen, ver pleegkundigen en rontgenperso- neel. Bij het Schieland Zieken huis werken zes cardiologen. Vier avijf van hen zijn geschoold om met de kamer te kunnen werken. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren de gegevens verwerkt van snelheidscontroles die een dag eerder waren uitge voerd aan de Holysingel en de Fioris de Vijfdelaan. In totaal wer den 99 overtredingen geconsta teerd. Op de Holysingel was de hoogste snelheid 88 kilometer per uur, op de Fioris de Vyfdelaan werd 80 kilometer gemeten. Schiedam - Uit een winkel aan de Hoogstraat in Schiedam zijn gis termorgen veertig overhemden en vijftien pantalons gestolen. Twee daders sloegen een ruit in en gingen na de roof weg in een gereedstaande auto, richting Koe markt. De auto is later leeg in Rot terdam aangetroffen. Ingebroken is er ook nog in een kelderbox aan de Donker Curtius- straat. Daar verdween een moun- tain-bike. Rotterdam - Het jeugdvakantie- paspoort van de gemeente Rotter dam is dit jaar voor het eerst ook verkrijgbaar voor de jeugd van Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland. Met de pas kan worden meegedaan aan de vijftig attracties in Rotter dam van de dienst Recreatie Rot terdam. De pas is voor leerlingen uit het basisonderwijs. Zij kun nen het tot en met 20 augustus ge bruiken. Het pasje is bij een groot aantal filialen van Albert Heijn te koop voor de prijs van ƒ2,50. Er is onder meer een dagprogramma in Hoek van Holland, er kan een kijkje worden genomen op de open dag van Feyenoord. Voor een aantal attracties dient vooraf te worden gereserveerd. De mees te zijn gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1