13 'Politie verliest veel ervaring' Bedrijven laten Maassluis links liggen wmm Jam-huwelijk houdt zestig jaar stand Discriminatieburo dicht Computer voor BVSZ Bouwspeelplaats open VW gaat op de Engels toer Anjercollectie een succes Zuivering opengesteld Zwembad Reorganisatie zorgt voor onvrede bij korpsen Vlaardingen en Schiedam Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 juli 1993 Schiedam Het Anti-Discriminatie Buro (ADB) aan de Van Swindensingel is in verband met de vakantie tot en met 15 augustus gesloten. Tijdens de vakantieperiode kan men met klachten óp het gebied van discriminatie terecht bij het meld punt van Radar in Rotterdam. Radar is dagelijks te lefonisch te bereiken van 9.30 tot 17.00 uur onder te- lefoonnummer41262l2. De Bewonersvereniging Schiedam-Zuid heeft van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage gekregen van 2800 gulden voor de aanschaf van een computer. Het fonds ondersteunt per jaar ruim 1000 grote en kleine projecten in Nederland. Jaarlijks wordt hier zo'n twintig miljoen gulden gebruikt. Vlaardingen Veel scheelde het niet of de bouwspeelplaats aan het Boerderijpad nabij de kinderboerderij in Holy had de kinderen deze zomer geen activiteiten kunnen bieden. Als gevolg van twee brandjes liepen verschil lende attributen op de speelplaats behoorlijke scha de op maar net op tijd is alles weer hersteld. Gedurende de zomervakantie is de bouwspeelplaats open van maandag tot en met vrijdag (10.QQ-16.0Ü uur) voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Er kunnen hutten worden gebouwd, buttons ge maakt, textiel geverfd, sieraden gemaakt, gecrosst, op water gefietst en nog veel meer. De entree be draagt ƒ1,50. De WV komt dit jaar met een Engelstalige folder over Vlaardingen op de markt. Daarnaar is vanuit het bedrijfsleven vraag. Ook wil de WV de buiten landse bezoekers informeren. De WV heeft over belangstelling weinig te klagen. Uit het onlangs uitgekomen jaarverslag blijkt dat het afgelopen jaar 3500 mensen bij de WV aan de ba lie zijn geweest. Dat zijn er 2000 meer dan in 1991. Ook voor het reserveren van kaartjes voor theater voorstellingen en andere evenementen weet men de weg naar de WV aardig te vinden. In vergelijking met 1991 (2800) werd met dat doel vorig jaar 1600 maal meer gebeld naar het kantoor aan de markt. De Anjercollectie, die onlangs in het hele land is ge houden, heeft in Maassluis ƒ3804,24 opgeleverd, dui zend gulden meer dan vorig jaar. Van de vijftig in stellingen die werden aangeschreven om deel te ne- men aan de collecte,- Jj eb£r acht hun medewer-, y king verleend- Zoals, gêbnukèlijk mochten ze een. derde deel van hun opbrengst zelf houden. De rest werd afgedragen aan het Anjerfonds. Hoek van Holland Op het terrein van het Westlandse composteringsbe- drijf bij het Oranjekanaal in Hoek van Holland is on langs, zonder enig ceremonieel vertoon, de nieuwe biologische voorzuiveringsinstallatie in werking ge steld. Het gaat om een voor het Westland belangrijke installatie die door middel van bacteriën het sterk vervuilde water zuivert, dat vrijkomt bij verwerking van door kwekers aangevoerd tuinafval. Omdat het een biologische installatie betreft, duurt het enige tijd voordat zij optimaal werkt. Pas medio november wordt de installatie - met open dagen voor het publiek en ai - officieel in gebruik genomen. Het gezuiverde water kan dan weer, tegen lagere kosten dan voor het vervuilde water moest worden betaald, via de rioolzuiveringsinstallatie in Hoek van Hol land naar de Nieuwe Waterweg worden afgevoerd. Het composteringsbedrijf, dat een totale oppervlak tevan 50 hectare beslaat, heeft van he? u<,";n af onge veer 20 hectare in gebruik. De - ,0. -«aak. Schiedam zaterdag 17 juli Hol Summer Dream. Podium, 22.30 uur. rondag 18 juli Kontakt middag, dienstencentrum De4MolenS, 13.30-16.30 uur. Arthur Ebeling Co, muziekcafé 't Podium. Lange Haven, 21.30 uur. Vlaardingen vrijdag 16 juli Voorronde Miss World-verkiezing. bar-dancing Hallo. Oosthaven- kade. zaterdag 17 juli Vfendelconcerl Dirk Roels. Grote Kerk. 15.00 uur dinsdag 20 juli Gymnastiek voor ouderen, dienstencentrum West. 9.00 uur. donderdag 23 juii Lunchconcert AadZoutendijk, Grote Kerk. 12.45-13.15 uur. Maassluis zaterdag 17 juli Orgelconcert Jaap Kroonenburg. Grote Kerk. 20.15 uur. woensdag 21 juli Büjartcoropetitie voor ouderen van verzorgingsflats De Vliet en De Vloot, P.C. Hoofllaan. 13.30-15.30 uur. Ik vind het tarief, vyf gulden voor een paar uur, voor het nieuwe2wembad in Vlaardingen erghoog voor ge wone mensen. Zo wordt een gezin met het minimum inkomen de kans om te zwemmen ontnomen. De bevolking is altijd heel blij geweest met het Kolpa- bad. De gewone mens kon nog net een abonnement kopen, zodat iedereen hier plezier kon vinden en gezonde sport beoefenen. Maar nu? Welke werkloze, WAO'er, minimumloner kan dat betalen? Komt er voor deze mensen ook een zwembad? Zij betalen toch ook belasting? Waar moe ten zij hun kinderen naar toe sturen? Gaan we de be volking verdelen in grote en kleine beurzen. En heeft die laatstgenoemde categorie dan geen rechten? Zo gaan we weer 75 jaar terug. Bouw iets voor de gehele bevolking, iets dat betaal baar is. Alle mensen hebben toch rechten? Bezin u eens goed hoe onrechtvaardig dit zwembad-idee is! W. Wapenaar, Vlaardingen Schiedam/Vlaardingen - Als gevolg van de gedwongen overplaatsing van personeel naar andere steden gaat er bij het Schiedamse korps veel kennis verloren. Dat meent Bert Lankester, lid van de re gionale dienstcommissie van de politie en in Schiedam nu nog werkzaam bij Bijzondere Wetten. „Een dergelijke leemte kun je niet zomaar wegwerken. Ik vrees dat er met name op het vlak van de Bijzondere Wetten keuzes on vermijdelijk zijn. Het zal voor do achterblijvers moeilijk worden om bijvoorbeeld het horecabeleid en het bingobe- leid goed op te pakken." De laatste ronde van de reorgani satie van de politie Rotterdam- Rijnmond heeft in Schiedam ver schillende verschuivingen opge leverd. Met name Bijzondere Wet ten moet de klappen opvangen. Geheel vrijwillig wordt Bert Lan kester de eerste milieucoördina tor van het Schiedamse korps. Zijn naaste collega Dirk Fokken- rood verdwijnt naar bureau Mar- coniplein. De dienstcommissie vindt het een slechte zaak dat de afdeling Bij zondere Wetten wordt uitgekleed. De strijd met het manage mentteam van het nieuwe regio korps ging echter verloren. De door .het managementteam uitge dachte afslanking van Bijzondere Wetten werd door alle district chefs geslikt. „Dat heeft te maken met het feit dat op alle hoge posten nieuwe mensen zijn aangesteld," zegt Lankester. „Helaas zijn dat niet altijd men sen die weten hoe het reilt en zeilt in de verschillende gemeenten. De gedachte is om meer taken te geven aan de basiseenheden, maar op het vlak van Bijzondere Wetten heb je veel specifieke ken nis nodig." Werkplan Districtschef Erik van der Horst deelt de vrees van het lid van de dienstcommissie niet. „De af slanking is geregeld in het werk plan en daarmee heeft de mede zeggenschapscommissie inge stemd. De fÜosofie is dat de basis eenheden een breder takenpak ket krijgen. Zij gaan een deel van het werk van Bijzondere Wetten overnemen. Met name "met de controletaken moet dat gemakke lijk kunnen. Dat is geen vreselijk moeilijk werk." Volgens Van der Horst weet het Schiedamse korps zich in de toe komst gesteund door een Regio nale Centrale Dienst, die wordt opgericht als wapen in de strijd met de zware criminaliteit. Dit be tekent volgens hem dat het Schiedamse korps minder speci fieke kennis over het vuurwapen- bel eid hoeft te hebben. „Bijzon dere Wetten kan zich met name gaan bezighouden met het ont wikkelen van beleid en de co aching van de basiseenheden." Het Schiedamse korps werkt al enkele jaren met basiseenheden. Dit model gaat men ook in het nieuwe regiokorps hanteren. Daardoor kunnen de meeste agenten op de post blijven ziiten die ze nu hebben. In Maassluis en met name in Vlaardingen is dat anders. Kennis In de laatste gemeente is de nodi ge onrust uitgebroken onder het personeel. Gevreesd wordt voor een enorm verlies aan kennis. Twee wijkagenten zijn van hun specifieke taak ontheven en ver scheidene rechercheurs moeten emplooi zien te vinden in een an dere gemeente. Er wordt in Vlaar dingen ook getreurd om het ver trek van Hans Vuurpijl, een des kundige op het vlak van de vreemdelingenwetgeving. Maassluis raakt eveneens zijn ex pert op het gebied van het vreem delingenbeleid kwijt. De functie van A. A. Bouwens komt te ver vallen. Op grond van het sociaal plan gaat de 55-jarige diender na 37 jaar trouwe dienst met ver vroegd pensioen. Verder verliest Maassluis drie van haar vijf re chercheurs. Twee van hen heb ben verbolgen gereageerd op het gedwongen vertrek. De recherchetaken moeten vanaf 1994 verzórgd worden vanuit het hoofdbureau van het district Vlaardingen/Maassluis/Hoek van Holland in Vlaardingen. Door Wessel Penning Maassluis - Het Maassluise be drijfsterrein Nieuwe Waterweg blijft al jarenlang angstvallig leeg. Ondernemers blijken niet dolenthousiast om zich daar, tus sen spoorlijn en rivi'er, te vesti gen. De gemeente overweegt daarom het bestemmingsplan wat aan te passen en voortaan ook detailhandel toe te staan. Daar voor is in elk geval ruimte ge noeg. Zelfs op een doordeweekse dag heerst op het terrein een serene rust. Je hoort het water van de Nieuwe Waterweg, je ziet de groe ne velden. Oh ja, er staan ook nog een paar bedrijven. Eentje, een nieuw kantoor, is van Dirkzwa ger. Op een ander gebouw staan de namen Dahlman en Platex. De architect heeft zijn creativiteit bij het ontwerpen volop benut en op en om het gebouw opvallende rood, blauw en geel gekleurde buizen .aangebracht. Op de par keerplaatsen van de bedrijven staan een paar personenauto's. De straten heten Zwarte Zee en Noordzee. Als je het terrein op rijdt, verschijnt een heel groot bord: Aanleg bedrijventerrein Nieuwe Waterweg. Dan een hele rij telefoonnummers, bestemd voor geïnteresseerde onderne mers. Units beschikbaar van 200 vierkante meter. Centrale Maar dit bord is niet als een bom ingeslagen bij ondernemers. Vooralsnog heeft de gemeente geen toezeggingen, die wijzen op een toeloop. Onderhandelingen met eventuele gegadigden liggen zelfs stil. CDA-raadslid A. Keizer- waard: „Het loopt geen storm, nee. Ondernemers stromen nog niet toe van heinde en verre, we hebben nog geen verkeersagent moeten inschakelen om het ver keer te regelen. Maar als u een on dernemer kent, die interesse heeft, dan ben ik bereid hem nu op te gaan halen." Heel lang leek de interesse wel aanwezig. Bij de start van de aan leg van het bedrijfsterrein meld den zich enkele ondernemers met grote plannen. Maar onderhande lingen liepen steeds weer stuk. „Ik heb al heel wat bouwtekenin gen gezien, maar uiteindelijk ble ken plannen toch financieel niet haalbaar," aldus Keizerwaard, die er nog met spijt aan terugdenkt dat „die plannen rond die water krachtcentrale" niet doorgingen. „Ik ben daar steeds voor geweest. Zo'n centrale was een goede ani mator geweest voor het bedrijfs terrein. Nu komt die elders, maar wel aan onze horizon, in Rozen burg. Ik had naast de lasten toch graag ook de lusten van de water krachtcentrale naar Maassluis ge haald." Imago De weifelende houding van de on dernemers wordt in de Maasslui se po'itiek alom geweten aan de huidige recessie. Keizerwaard: „Maassluis een slecht imago? Nee, dat geloof ik niet. We zijn in de afgelopen jaren wel wat te vaak negatief in het nieuws ge weest, maar daarop zal de belang stelling van ondernemers niet af ketsen." Pieter Hoogenraad, PvdA-raads- lid: „Ik kan me best voorstellen dat het bedrijfsleven nu wat te rughoudend is en het verloop van deze recessie liever even af wacht." De Maassluise wethouder Ruud Timmermans van Economische Zaken: „We hebben het tij ge woon tegen. In Vlaardingen en Schiedam is het niet anders. Aan de gemeente heeft het in elk ge val niet gelegen. We hebben steeds, inventief meegedacht met de ondernemers en ons zeer flexi bel opgesteld. Meestal ontbrak het toch aan durf om werkelijk een nieuwe vestiging te starten in Maassluis. En het terrein is toch schitterend, uitstekend geschikt ais bedrijfsterrein. Gelegen aan 'diep water' en dichtbij de spoor lijn. Bovendien zyn de prijzen niet duurder dan elders op verge lijkbare locaties." Bouwmarkt Timmermans zegt dat de ge meenteraad misschien iets te kri tisch is geweest ten opzichte van geïnteresseerde bedrijven. Al te transport-intensieve bedrijven werden afgewezen, omdat men bang was voor verkeersoverlast in het centrum. De toegangswegen naar het terrein lopen toch dwars door de stad. „Men wilde het terrein heel pre cies invullen. De bedrijven moes ten milieuvriendelijk zijn en ar beidsintensief. Dat werkt dus niet. Onder die voorwaarden krij gen we het 'Nieuwe Waterweg-ter rein' niet vol," zegt Timmermans. De gemeente (raadsleden incluis) begrijpt dat nu de eisen iets moe ten worden afgevlakt. Keizer waard: „We zijn nu niet meer in de positie om eventuele bedrijfs vestigingen af te wijzen." Een aantal raadsleden stelde ja ren geleden al een verruiming van de voorwaarden voor, maar dat werd destijds door de ge meente afgewezen. Het was niet nodig; de onderhandelingen met bedrijven liepen goed genoeg. En dat zei de wethouder vaker bij raadsvergaderingen. Nu de nood dus wat hoger is, ver scheen vorige maand een ge meentelijke notitie, die een wijzi ging van het bestemmingsplan bepleit. De verwachting is dat de Het Maassim se bedrijfs terrein Nieu we Waterweg blijft al jaren lang leeg. lïe gemeente daarom het bestem mingsplan aan te pas sen. Foto Roel Dijkstra meeste raadsleden zich uiteinde lijk achter deze nota zullen scha ren. Volgens de notitie zou in de toekomst ook een bepaalde vorm van detailhandel moeten worden toegestaan. Gedacht wordt aan zogenaamde „bedrijven in volu mineuze goederen." In die cate gorie vallen meubeltoonzalen en bouwmarkten. Toegangsweg Niet alle Maassluise middenstan ders zullen op die verandering -V|_ van het bestemmingsplan, ver rukt reageren. Een eigenaar van een kleine Doe-het-zelf-zaak ver klaarde onlangs tijdens een dis cussie over het ondernemerskli maat, dat de gemeente al jaren zijn uitbreidingsplannen tegen houdt en dat hij met angst en be ven de vestiging van een grote bouwmarkt tegemoetziet. Wethouder Timmermans: „We moeten prioriteiten stellen. Bo vendien ken ik een economische wet, die zegt dat een winkelstraat drukker wordt bezocht, wanneer daar twee gelijksoortige zaken zyn, dan als er daar maar één is. Dus misschien profiteren de Maassluise middenstanders ook." Keizerwaard: „Maassluise onder nemers zijn er ook mee gebaat als de stad economisch krachtiger wordt." Optimisme kan de wethouder en de raadsleden niet worden ont zegd, maar of dat realistisch is? Timmermans: „En als we de toe- gangswegen ook nog wat omleg gen, wordt het bedrijfsterrein nog interessanter voor ondernemers." Hoogenraad: „Misschien staan we er volgende week opeens een stuk beter voor. Als bedrijven eenmaal tot vestiging hier beslui ten raken we ze ook in de komen de dertig tot vijftig jaar niet meer kwijt." Keizerwaard: „Ik houd het voor mogelijk dat het terrein binnen twee jaar vol raakt. Of ik daar van uit ga? Nou, nee, dat niet." Ze ontmoet ten elkaar ruim 65 jaar geleden in de jamfabriek vanTielse Flipje. Tot cp de dag van daag genie ten zo nog steeds een beetje van de Betuwe.... uit een potje. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Eenbetersalaiis.Dat vonk al gauw over, We hebben zes het hnishnnrion p„ Hat mat Schiedam - Een beter salaris. Dat verleidde Wim en Lijda Otten 53 jaar geleden om vanuit Tiel naar Schiedam te verkassen. Spijt heb ben ze er nooit van gehad. Ze heb ben hun hart al lang en breed ver pand aan de Brandersstad en den ken alleen bij speciale gelegenhe den nog terug aan hun oude woonplaats. Gisteren vierden ze hun diamanten huwelijk en van zelfsprekend kwam de Betuwe weer even ter sprake. „Ik ontmoette Ljjda voor het eerst tijdens een voetbalwedstrijd in Geldermalsen, waar ze woonde," weet de 84-jarige heer des huizes zich haarfijn te herinneren. „Wc groetten elkaar maar daar bleef het bij. Toen ze later bij mij in jamfabriek De Betuwe van Tielse Flipje kwam werken sloeg de vonk al gauw over. We hebben zes jaar verkering gehad voor we trouwden." Wim Otten was stoker in het ke telhuis maar hij zegde deze baan op toen hij de gelegenheid kreeg elders meer te verdienen. Met zyn vrouw verhuisde hij naar Schiedam en ging aan de slag bij stoomwasserij De Pauw aan de Stadhouderslaan. „Bij De Betuwe kreeg ik zo'n negentien gulden per week. In Schiedam kon ik dertig piek gaan verdienen en werd er elk jaar twee gulden bo venop gedaan. Daarover hoefden we dus niet lang na te denken. Bij beide bedrijven heb ik zestien jaar gewerkt. Later ben ik by Tan- kercleaning in de Havenstraat te recht gekomen. Ja, ik heb altijd hard gewerkt. Mijn vrouw deed het huishouden. En dat was met onze drie kinderen ook aanpak ken hoor." Wim en zijn vier jaar jongere vrouw zitten erin hun woning aan het Albert van Raaiteplein bij als een goudhaantje. Het echtpaar is gezond en ook in de bovenkamer hebben de huwelijkspartners al les nog keurig op een rijtje. „Het geheim van onze gezond heid," neemt Lijda het woord over, „zit 'm in het feit dat we al tijd netjes hebben geleefd. Er werd bij ons niet gerookt en niet gedronken. En hard werken hè, dat houd je natuurlijk ook ge zond. Zodoende zijn we in staat nu met volle teugen van het leven te genieten. Het gaat allemaal wel wat langzamer dan vroeger, want de jaren gaan tellen hè."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1