Waterweg 11 Regio neemt 400 'statushouders' op Schiedam wijst kritiek van Marokkanen af 'Vlaardingertjes' zijn erg fn trek bij souvenirjagers In de ziekenhuizen begint men de patiënten te missen Zorgen over nieuw ziekenhuis 'Huisvesting mag niet ten koste gaan van eigen woningzoekenden' Koninginnen in spe klaar voor strijd om titel Computerstoring in het St. Franciscus Gasthuis 'Risico's aan openbare voordracht burgemeester' Advocaat eist 'normaal contact' met cliënt Vrouw gewond bij botsing Controle op snelheid Kostbaar uitje Dievegge vast Hondebezitters gekapitteld Bouwonderzoek aan Postlaan Rotterdams Dagblad Vrijdag 16 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Voor tien dames telt morgen in Rotter dam maar één ding. Wie volgt Zomerkoningin Haydi Kluivert op? In Zaal New Palace wordt vanaf zeven uur 's avonds een strijd gestreden waarbij glamour en glitter, make-up. hoge hakken en betoverende glimlachjes de boventoon voeren. De inzet is hoog en felbegeerd. De winnares mag zich immers Zomerkoningin 1993 noemen en het hele jaar als ambassadrice .van het Zomercarnaval Rotter dam bij allerlei evenementen de show stelen. Maar de absolute climax is natuurlijk haar aanwezigheid op het Zomercarnaval, met de kroon op het hoofd op de grootste en mooiste praalwagen vooraan in de stoet. Alle kandidates vertegenwoordigen groepen die straks aan de Straatparade zullen deelnemen. Ze bijten morgen het spits af met een showoptreden met hun dansgroepen. Vervolgens dienen ze in vrij- etijdskieding de bühne te betreden. Daarna verschij nen de deelneemsters in uitgaanstenue, om in de laatste ronde in carnavalskostuum over het podium New Palace te paraderen. Rond half twaalf wordt af scheid genomen van Haydi Kluivert en is bekend wie dit jaar de kroon mag dragen. Rotterdam - Een deel van het computersysteem van het St. Franciscus Gasthuis is gisteren getroffen dooreen langdurige storing. De directe behandeling van patiënten kwam niet in gevaar; medische gege vens zyn langs een andere weg bereikbaar. Wel kon den als gevolg van de storing geen nieuwe afspraken worden gemaakt. De storing werd in de loop van de dag verholpen, de oorzaak is nog niet bekend. Haydi Klui vert (links) staat mor gen haar ti tel af aan de nieuwe Zo merkonin gin 1993. Naast haar de winna res van 1991. Archieffoto Pim Ras/Cor Vos Den Haag - Een openbare voordracht uit de gemeen teraad van een kandidaat voor de post van burge meester is niet zonder risico als het kabinet het recht heeft daarvan af te wijken en daarmee het laatste woord heeft. Dat zegt F.A.B. Gottmer, directeur van de Stichting P'trgerschapskunde in Leiden, in een reactie op hc standpunt dat het kabinet over de be noemingsprocedure heeft ingenomen. De risico's gelden de gemeenteraad, maar vooral ook de burgemeesterskandidaat, stelt Gottmer. Het ka binet riskeert op zijn beurt een fikse rel als het af wijkt van een voordracht uit de gemeenteraad. An ders dan nu zai het kabinet dan toch een zekere rechtvaardiging voor de andere keus moeten geven. Mogelijke problemen doen zich waarschijnlijk al leen voorin de grote gemeentes. Daar speelt politie ke kleur een belangrijke rol. Een systeem zoals het kabinet voorstaat, kan wél verandering inhouden voor de tot nu toe min of meer stilzwijgende politie ke verdeling van de vier grote steden: Rotterdam en Amsterdam voor de PvdA, Den Haag voor het CDA en Utrecht aan de WD. Voor Gottmer hoeft dat niet al te veel problemen te geven omdat de voordracht van een nieuwe burgemeester dan dichter komt bij het beeld van de lokale politieke afspiegeling. Burgemeester Peper van Rotterdam is en blijft van mening dat de inwoners van gemeenten hun eerste burger moeten kiezen. Hij uitte in april, na het ver schijnen van het rapport-Van Thijn. ernstige kritiek op het advies de Keuze voortaan aan de gemeente raad te laten. Volgens Peper is de tijd daar om be stuurlijke vernieuwingen door te voeren en dat met een goed te doen. Dit betekent dat de 'stem van het volk' moet beslissen over de keuze van burgervader, aldus Peper. Hij verwijt Van Thijn dat deze met een compromis-advies is gekomen dat geen recht doet aan zijn eigen vemieuwingsideeën. Den Haag - De Amsterdamse advocaat mr. B. Ficq en haar vorig jaar uit De Schie in Rotterdam ont snapte cliënt M.C. willen zonder toezicht en niet ach ter glas met elkaar praten in de gevangenis. C. eiste gisteren in kort geding bij de Haagse rechtbank dat het ministerie van Justitie dit toelaat. C. staat te boek als een zeer vluchtgevaarlijke gedeti neerde en zit daarom in de extra beveiligde inrich ting (EBI) in Leeuwarden, een afdeling van gevange nis De Marwei. De man probeerde de afgelopen jaren meermalen te vluchten. Tot nu toe lukte het hem driemaal uit te breken. De laatste keer, in september 1992. ontvluchte hij de EBI-afdeling van inrichting De Schie iu Rotterdam. De man gebruikte toen grof geweld en gijzelde een bewaarder. Advocaten hebben het recht om hun cliënt onder vier ogen te spreken, maar voor 'EBI-klanten' heeft Justitie de regel? verscherpt. Volgens de landsadvo caat mr. E. Daalder zijn deze maatregelen onder meer genomen ter bescherming van de advocaten. „De ervaring leert dat de EBI-gevangenen alleen de gevangenis uit kunnen komen via gijzeling en dat ook proberen. Het is nog nooit voorgekomen dat zij dit deden met hun advocaat, maar wc moeten voor zichtig zijn," waarschuwt Daalder. Ficq stelde daar tegenover dat zij heus wel op tijd de alarmknop in de spreekkamer zou kunnen indruk ken. Volgens de raadsvrouwe is het in het belang van de verdediging dat zij en haar cliënt ongestoord kun nen praten. De rechtbank doet uitspraak op 23 juli. Vlaardingen - De Vlaardinger- tjes, de 'haringvormige' paaltjes op de Westhavenkade, zijn dank bare verzamelobjecten voor sou- veniijagers. In de twee jaar dat de paaltjes met daarop het wapen van Vlaardingen zijn geplaatst, zijn er al tien ontvreemd. Het is voorgekomen dat er in één weekeinde drie tegelijk verdwe nen. Een enkele is nog wei eens teruggevonden door de politie. De anderen zijn waarschijnlijk uit bailorigheid in de Oude Ha ven gegooid of als verzamelob ject mee naar huis genomen. Om de paaltjes uit de grond te halen is de nodige inspanning vereist want ze wegen zo'n honderd kilo per stuk. Ook de kleine plaquettes op de stenen haringen zijn zeer gewild. Regelmatig worden de metalen schijfjes uit de paaltjes gepikt. Zo nu en dan worden er nieuwe aangebracht maar het lijkt dwei len met de kraan open. Momen teel hebben vijftien van de vie renveertig haringen een kaal plekje op hun hoofd. Volgens Picter Zevenhuizen van de afdeling Stadswerk is het niet de eerste keer dat de paaltjes worden 'beschadigd'. Lijm „Oh nee. het is in het verleden al vaker voorgekomen dat we nieu we wapentjes aan moesten bren gen. Ze worden met een speciale lijm bevestigd en zijn er in prin cipe heel moeilijk uit te krijgen. Maar overal wordt wat op gevon den. De Vlaardingertjes zijn ken nelijk erg in trek bij de mensen." De run op de paaltjes en de mini- plaquettes heeft de gemeente Vlaardingen tot nu toe een scha depost van bijna drieduizend gulden bezorgd. Vlaardingen - In Vlaardingen, Schiedam. Maassluis en Maas land wordt woonruimte vrijgemaakt voor ruim vierhonderd 'statushouders', vluchtelingen die een verblijfsvergunning hebben gekregen. De besturen van de vier gemeenten hebben positief gereageerd op een verzoek van staatssecretaris Heer- ma (Volkshuisvesting) om deze erkende vluchtelingen op te ne men. Over heel Nederland verspreid moeten 30.000 statushouders wor den gehuisvest. Volgens de over eengekomen taakstelling komen er 150 naar Vlaardingen, 140 naar Schiedam, 136 naar Maassluis en 6 naar Maasland. Daarnaast blij ven de vier gemeenten ook asiel zoekers. die een verzoek om een verblijfsvergunning hebben inge diend. opvangen. In de regel geldt daarvoor een norm van twee pro mille van de lokale bevolking. De gemeentebesturen denken zonder grote problemen voldoen de woonruimte te kunnen vrijma ken voor deze nieuwe groep inwo ners. Het streven is dat de toewij zing niet ten koste mag gaan van woningzoekenden die al langer staan ingeschreven. „De wacht tijd voor die mensen mag er niet langer op worden," aldus een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen. Schiedam heeft van de staatsse cretaris de toezegging losgekre gen dat de gemeente subsidie krijgt voor de bouw van circa 50 woningen, ter compensatie van de huizen die moeten worden vrijgemaakt om de 140 statushou ders te huisvesten. Met de andere gemeenten is zo'n regeling niet getroffen. Daar wordt de bestaan de woningvoorraad voldoende ge acht om de opvang te realiseren. De praktijk wijst echter uit dat lang niet voor iedereen direct een huis beschikbaar is. Voor asiel zoekers met een verblijfsvergun ning bestaat in Maassluis al oen wachtlijst van zes tot acht maan den. Sinds de landelijke invoe ring van een versnelde procedu re, waardoor niet-erkende vluch telingen snel worden uitgezet en erkende asielzoekers eerder ver- blij fspapieren krijgen, is de door stroming uit de Maassluise ROA- woningen (huizen speciaal voor vluchtelingen die op behandeling van hun zaak wachten) naar ge wone woningen gestagneerd. Van de 33 asielzoekers die in 1992 in Maassluis verbleven kreeg het merendeel uiteindelijk een ver blijfsvergunning. Maar niet in al le gevallen kon bij de papieren di rect een huis worden geleverd. Volgens een woordvoerder van de Sociale Dienst ziet het er niet naar uit dat de wachtlijst snel za! verdwijnen. Door Carel van der Velden Schiedam - Eenzaam loopt de di recteur door de lange, kale gan gen van de oude polikliniek van het vroegere Noletziekenhuis. Het lege gebouw lijkt op deze middag zijn functie reeds verlo ren te hebben, maar voor een af- scheidsvvandelingetje is het nog veel te vroeg. .Dat staat pas ge pland voor 1997, aan de voor avond van de verhuizing naar een nieuw ziekenhuis voor Vlaardin gen en Schiedam in Bijdorp. „Normaal is het hier een drukte van belang," zegt M. J. C. Stoffels van het uit verschillende gebou wen bestaande Sehieland-Zie- kenhuis. „Maar door de actie van de specialisten gebeurt er nu na tuurlijkweinig." Aan het eind van een lange gang verraden drie wachtende patiën ten dat er ondanks de staking van de specialisten toch nog wordt ge werkt in de polikliniek. Ze moe ten tot de categorie 'spoedgeval len' behoren, want de andere pati ënten is in een keurige brief mee gedeeld dat hun afspraak is gean nuleerd. Zij mogen pas op zijn vroegst vol gende week op consult komen. Vanaf maandag pikken de medici hun werk weer op, ondanks dat het conflict met staatssecretaris Hans Simons nog niet is opgelost. De PvdA-bestuurder wil bezuini gen op de specialistische hulp. De actievoerende artsen leggen er de nadruk op dat dit ten koste zal gaan van het zorgaanbod. In ver gelijking met nu zullen patiënten mogelijk minder snel in aanmer king komen voor een operatie. Critici van de actie menen dat het de specialisten in eerste instantie te doen is om de eigen portemon nee. De bezuinigingen zouden tot een flinke daling van hun wedde kunnen leiden. De enkele aanwezige specialist in het Schieland is aan het werk. De meeste spreekkamers zijn leeg en Stoffels kan niet vertellen wie van de ongeveer veertig actievoe rende artsen in het ziekenhuis aanwezig is. „Ik denk dat ze het druk hebben met vergaderen," zegt hij. Een ander oppert dat ze de ledigheid wellicht bestrijden op de golfbaan, al lijkt de gestaag vallende regen niet uit te nodigen tot een urenlange, afwisselend hardhandige en subtiele behan deling van het geribbelde balle tje. Actie of geen actie, de administra tieve ondersteuners van de spe cialisten werken deze week ge staag door. Duimen draaien is er De gangen van de oude polikliniek van het vroegere Noletziekenhuis zijn leeg, „Door de actie van de specialisten gebeurt er nu na tuurlijk weinig." Foto Roel Dijkstra niet bij, „We komen nu aan werk toe dat anders door de drukte blijft liggen," zegt een medewerk ster van de afdeling dermatolo gie. „Je kunt onder meer denken aan archiefwerkzaamheden. Ook op administratief vlak was er wat achterstand." Na vier dagen actie beginnen de drie medewerksters het contact met de patiënten te missen. ,.De linieste mensen hebben begrip voor de actie. En vanaf volgende week zijn ze hier weer welkom." Gemiddeld ontvangen de mede werksters wekelijks tussen de vier- en vijfhonderd klanten per week voor de drie in het zieken huis werkzame dermatologen, 's Zomers is het altijd een stuk rus tiger. Deze weken is er slechts één arts in dienst, die onder nor male omstandigheden ongeveer 150 patiënten op zijn spreekuur ziet. Onbeslapen De acties blijven ook niet onge merkt op de ziekenzalen. Er ko men deze week veel minder men sen bij de specialist, waardoor er uiteindelijk ook veel minder mensen in een ziekenhuisbed be landen. Een wandelingetje over de afdelingen leert Stoffels op donderdagochtend dat veel bed den onbeslapen zijn. „In de va- kantietijd is het natuurlijk altijd een stuk rustiger," relativeert de directeur Patiëntenzorg de stilte. „Maar met name door de acties bij chirurgie zijn er nu nog min der patiënten dan normaal is in deze periode. De balans moeten we nog opmaken." De situatie in het Holy-Zieken- huis is hetzelfde. G.A. Poot, hoofd Klinische Dienst, die direc teur M. J. Rutgers vervangt, ver zekert dat het ook in Vlaardingen ..zeer rustig" is. Schiedam - Directeur Patiënten zorg M. J. C. Stoffels van het Schieland Ziekenhuis maakt zich zorgen over het uitblijven van de goedkeuring voor de bouw van een nieuw hospitaal nabij NS-sta- tion Schiedam-Nieuwland. Daar moeten het Vlaatdingse Holy-Zie- kenhuis en het Schieland Zieken huis na een fusie in worden on dergebracht. Staatssecretaris H. J. Simons (Volksgezondheid) sprak twee jaar geleden de wens uil dat beide ziekenhuizen in één gebouw zou den moeten komen. Na een on derzoek van mr. G. van Aardenne van het College voor de Zieken huisvoorzieningen bereikten bei de hospitalen een akkoord. In middels is ook een programma van eisen op papier gezet en door beide ziekenhuizen goedge keurd. Problemen De handtekening van Simons blijft echter uit. Waarschijnlijk liggen daar financiële problemen aan ten grondslag. De bouw van het nieuwe ziekenhuis kost onge veer 280 miljoen gulden. ..Maar dat bedrag was ook al bekend toen Simons zijn verzoek deed." aldus Stoffels. Overigens wint het Rijk in de exploitatiesfeer weinig met de sluiting van het Holy-Zie- kenhuis en het Schieland Zieken huis. Het nieuwe ziekenhuis is op dat punt nagenoeg net zo duur als de twee ziekenhuizen samen, na melijk zo'n 130 miljoen gulden per jaar. Ook dat was steeds be kend, aldus Stoffels. De zieken huisdirecteur: „Wij zijn indertijd enthousiast aan de slag gegaan toen de staatssecretaris met zijn verzoek kwam. Maar hij aarzelt nu, want het kost nogal wat. Maar wij vinden dat het nieuwe zieken huis echt moet." Schiedam - Zowel de gemeente Schiedam als de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' hebben verontwaardigd gereageerd op de beschuldiging dat de plaatselijke overheid de Marokkaanse gemeenschap ver waarloost. Ambtenaar culturele minderheden Herman Gerrits en campagneleider Eric Dijkhuizen wijzen de kritiek volledig af. Voorzitter J. Essanoussi van de Marokkaanse stichting Talia be weert in esn open brief aan de ge meenteraad dal de gemeente bij draagt aan de achterstandspositie van de Marokkanen door niet in te gaan op verzoeken om subsi die. Volgens Essanoussi worden Marokkanen op het stadskantoor koel ontvangen als zij komen pleiten voor een betere belangen behartiging. Oplossing Ook voor Eric Dijkhuizen, de co ordinator van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens', heeft Essanoussi geen goed woord over. De stichting Ta lia wil niet meer met Dijkhuizen samenwerken. Campagneleider Dijkhuizen zou niet bereid zijn een bijdrage te leveren aan ..een echte oplossing voor de proble matiek van de Marokkaanse ge meenschap." Hij zou in de cam- pagnekrant positieve verhalen schrijven over de Marokkanen, om de indruk te wekken dat het goed gaat met deze bevolkings groep. Volgens Essanoussi is de werkelijkheid niet zo rooskleurig als Dijkhuizen wil doen geloven. Dijkhuizen zegt in een reactie de stichting Talia nauwelijks te ken nen.. Van samenwerking tussen deze stichting en de campagne is volgens hem nooit sprake ge weest. „Wij doen zaken met de stichting Narcis, volgens ons de enige echte belangenvereniging van de Marokkanen in Schiedam." Dijkhuizen kent wel de naam Essanoussi. Deze zou slechts een beperkt aantal Marok kanen vertegenwoordigen. Dijk huizen: „Wij hebben geprobeerd de drie groepen die in Schiedam voorde Marokkanen opkomen op cén lijn te krijgen. Twee organisa ties zijn daar op ingegaan, maar Essanoussi niet." Ambtenaar culturele minderhe den Herman Gerrits bevestigt de lezing van Dijkhuizen. „Essa noussi is betrekkelijk nieuw in Schiedam. Toen hij hier kwam met zijn plannen om iets voor de Marokkanen van de grond te krij gen. hebben wij gezegd: wat let u om met de stichting Narcis in zee te gaan?" Maar gesprekken tus sen Essanoussia en Hasan Aissati (van de stichting Narcis) liepen op niets uit. Volgens Gerrits „omdat er met Essanoussia geen goed ga ren te spinnen is. die man is ge woon arrogant." Het probleem met de Marokka nen in Schiedam is. zegt Herman Gerrits, hun onderlinge verdeeld heid. „Ik heb vaak bij bestuurs vergaderingen gezeten en gezien dat ze elkaar naar de strot vlo gen." Ook is volgens Gerrits „te veel misbruik van gemeentesub sidie geconstateerd." Geid Het beleid van de gemeente Schiedam ten opzichte van mi granten is sinds enige tijd gewij zigd. In het verleden kregen be langengroepen uit de culturele minderheden geld van de ge meente om aan hun maatschap pelijke emancipatie te werken. Tegenwoordig vindt de gemeente dat. de migranten maar gebruik moeten maken van de 'Neder landse' hulporganisaties. Wel krijgen migrantenorganisaties nog geld voor beperkte vereni gingsactiviteiten. Vlaardingen - Bij een aanrijding op de Gedempte Biersloot is gis termiddag een 69-jarige vrouw uit Vlaardingen gewond geraakt. De vrouw werd met letsel aan rug en nek in het Holyziekenhuis opge nomen. De vrouw stond met haar auto voorgestorteerd om linksaf te slaan, toen een 37-jarige Vlaar- dinger met zijn auto van achteren tegen haar opreed. Vlaardingen - Bij een snelheids controle op de Mr. L. A. Kesper- weg werden gisterochtend tussen tien en twaalf uur 22 bekeuringen uitgeschreven wegens te hard rij den. Het record van de dag kwam op naam van een bestuurder die 99 kilometer per uur reed. Op de ze weg tussen Schiedam en Vlaar dingen geldt een maximumsnel heid van 50 kilometer. Schiedam - Toeristen uit Nieuw Zeeland die gisteren Schiedam kwamen bekijken bewaren een slechte herinnering aan dat uit stapje. Hun auto, die geparkeerd stond aan de Rotterdamsedijk, werd tijdens hun afwezigheid opengebroken en leeggehaald. De dief sloeg een goede slag. Hij maakte een videorecorder plus bijbehorende filmlamp buit, een fotocamera, een verrekijker, een zonnebril, een radio-cassettespe ler en de geluidsboxen. Het echt paar dat de dupe was van deze au tokraker had de wagen geleend van hun Nederlandse zoon. Auto-inbraken werden ook ge pleegd aan de Jozef Oreliosingel aan de Lange Nieuwstraat (een ra dio-cassettespeler, die verborgen was onder de voorzitting) en de Buitenhavenweg (geluidsboxen). Schiedam - Een vrouw die gister middag probeerde kleding te ste len bij C&A aan de Koemarkt in Schiedam haalde met haar buit nauwelijks de uitgang. De dieveg ge liep met een gestolen kleding stuk door de elektronische waar schuwingspoortjes. Verraden door het alarmsignaal, liep z\j par does in de armen van een toeval lig passerende politie-agent. De vrouw, 33 jaar en afkomstig uit Schiedam, werd voor verhoor meegenomen. Schiedam - Schiedamse honde bezitters hebben deze week een brief en boekje in de bus gekre gen waarmee ze worden gewezen op de losloopgebieden en hon dentoiletten in hun woonplaats. Aanleiding hiervoor is het toene mend aantal klachten over hon- depoep en en loslopende honden. Na een aanvankelijke afname van klachten krijgt men op het stads kantoor momenteel steeds vaker opmerkingen te horen dat er weer in het wilde weg wordt gepoept en honden niet altijd aangelijnd wor den uitgelaten. Vorig jaar hebben de gemeente Schiedam en het ONS een eerste aanzet gegeven om de hoeveelheid hondedrollen en het aantal loslopende viervoe ters terug te dringen. De voorlich tingsactie 'Dat scheelt een hoop' werd een succes, want er werd door veel hondebezitters op ge reageerd. Er werd zelfs een werk groep in het leven geroepen die er voor zorgde dat de gemeente overging tot de uitbreiding van het aantal losloopgebieden en hondentoiletten. In een later sta dium werd bepaald dat honden ook in ruig struikgewas hun be hoeften mogen doen. In hel foldertje dat de ongeveer 3500 hondebezitters toegestuurd hebben gekregen, staan onder an dere de vijftien losloopgebieden, zestien hondentoiletten en de verboden gebieden aangegeven. Maasland - Het gemeentebe stuur van Maasland laat een haal baarheidsonderzoek uitvoeren voor de bebouwing van de locatie Kluiskade-Meester Postlaan. De directe aanleiding tot dit onder zoek is het kunnen reserveren van veertien woningen, bedoeld voor de huisvesting van ouderen. Voor deze al vele jaren braak lig gende plek heeft B en W nog geen concrete bouwplannen in voorbe reiding. Nu de mogelijkheid zich voordoet om er veertien wonin gen voor ouderen te reserveren, zal de gemeenteraad zich daar over uit moeten spreken. Het haalbaarheidsonderzoek is daar toe het uitga nspunt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2