15 Opknapbeurt voor toegang Maasland Matthijs Struijs is lid van alle kastelenstichtingen I Nieuw busstation, vrije busbaan en parkeerterrein Maassluizer vecht vergeefs tegen clandestien 'garagebedrijf Ditjes Datjes Opbrengst zomerzegels voor Oproepcentrale Artotheek breidt collectie uit Beestenboel in buurthuis De Haven Burger voorzitter van Waterweg FM Bach-concert op orgel Grote Kerk Bouw mag aan Marconistraat Verzamelaars I Rotterdams Dagblad Woensdag 21 juli 1993 1. Ik las in een advertentie van de gemeente Vlaardingen dat het tele foonnummer is gewijzigd. Nee, ik zeg het verkeerd: in de advertentie heet het geen telefoonnummer, maar een 'centraal bemiddelingsnum- mer', j Bouwen in de Broekpolder: ja of nee? CDA-voorzitter Cees Oosterom: „Ik vind het niet juist om zo'n belangrijk en gevoelig onderwerp tot in- j .zet van de verkiezingen te maken." Wat dan wel? 3. De Veerdiensten Rijnmond B.V. vaart met een nieuwe boot tussen Vlaardingen en Pernisde burgemeester Van Lier. Maar Van Lier hield hem zelf niet ten doop. Mocht hij niet, wilde hij niet of kon hij niet? 4. De gemeente Maassluis wringt zich in duizend bochten om uit te ko- j men onder de claims van voormalige en huidige bewoners van Neder- lands grootste bewoonde gifwijk, de Steendijkpolder. Tja, de overheid i is uw beste kameraad. 5. In het Schiedam se Beatrixpark hebben ze een grote speelweide met zand volgestort. Dat schijnt alleen zomers te kunnen. Zeggen ze. j 6. Wat zou je doen met vijf miljoen, vroeg iemand aan me. Ik zou die hei- ers in de Joubert- en Schepenstraat een oprotpremie geven, want moo ier zal Vlaardingen er niet op worden. Waarom stampen ze eigenlijk het Liesveldviaduct de grond niet in j 7. In de Vlaardingse Hoogstraat zijn in korte tijd een slagerij en een kaas/wijnwinkci gesloten. Zou het wel goed gaan met Vlaardingen? 8.' Bij de Vlaardingse welzijnsstichting Welzijn '90 schijnt het een zooi- tj e ie zijn. Krijgt Gaardingen een lokale variant van de Haagse SHS-af- faire? Of is het een ordinaire ruzie? I 9. Schiedam heeft een vijfde molen in gebruik genomen, ze krijgen een i ",'fypuw Nationaal Gedistilleerd Museum en er zijn plannen voor her- bouw van de visbank. Wat presteert Vlaardingen op cultureel gebied? 10'. De Oude-Havenbrug in Vlaardingen werd gerepareerd, de verkeers lichten hadden ze u itgeschakeld. Raar, want in tegenstelling tot andere tijdstippen waren ze nu echt nodig. DICK VAN DER LUGT De Schiedamse afdeling van het Fonds Zomerpost- zegels heeft een deel van de opbrengst van de meest recente verkoop, te weten 5000 gulden, overhandigd aan de Oproepcentrale Nieuwe Waterweg-Noord. De bijdrage is bestemd voor de studiedag over vrijwilli gers in de thuiszorg aan ouderen die op 29 oktober wordt gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door de Oproepcentrale in samenwerking met het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW). Jaarlijks levert de verkoop van de zomerposlzegels, ouderen postzegels en wenskaarten meer dan drie miljoen 'gulden Öp.'Dit 'bedrag wordt in zijn totaliteit besteed aan allerlei projecten voor ouderen in Neder land. De Schiedamse artotheek aan het Bachplein 589 krijgt binnenkort honderd werken in bruikleen van het Centrum voor Beeldende Kunst in Rotterdam. Voordat de kunstwerken van de nieuwe collectie kunnen worden uitgeleend worden ze door middel van een expositie aan het publiek gepresenteerd. In de maanden augustus, september en oktober zijn al le honderd werken in vier verschillende tentoonstel lingen te zien. Dc tentoongestelde werken worden tijdens de exposities niet uitgeleend. Ze kunnen wel worden gereserveerd. De reguliere uitleen via dia's gaat gewoon door. De artotheek is geopend op dinsdag en donderdag (17.00 tot 20.00 uur) en zaterdag (10.00 tot 13.00 uur). Vlaardingen Kinderen uit het centrum kunnen zich in de laatste week van de zomervakantie helemaal uitleven in buurthuis De Haven. Daar wordt van 16 tot en met 20 augustus een zomerspeelweek georganiseerd. De 'speclwcck staat in het teken van de dieren. De kinderen worden zelf ook als beest vermomd en beleven elke dag weer iets anders. Deelname kost 2,50 gulden per dag. Voor meer informatie: buurt huis De Haven: 4344539. Martin Burger is benoemd tot voorzitter van Water weg FM, de lokale omroep voor Vlaardingen en Maassluis. Burger was tot verleden jaar voor de PvdA lid van de gemeenteraad in Maassluis. Hij be kleedt ook bestuurlijke functies in de Culturele Raad van Maassluis, de Streekmuziekschool, het re gionale Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS) en het Schuurkerktheater. De benoeming van Martin Burger is een gevolg van de samenwerking die de lokale omroep tot stand heeft gebracht tussen Vlaardingen en Maassluis. De zender, vroeger een volledig Vlaardingse aangele genheid. behoort volgens de statuten nu geregeld ook een Maassluise voorzitter te hebben. De organist Jan van de Berg verzorgt zaterdag 31 juli een orgelconcert in de Grote Kerk. Het muzikale evenement maakt deel uit van de serie zomerconcer- ten die deze maanden wordt afgewerkt. Van de Berg brengt volgende week zaterdag vanaf 20.15 uur een aantal werken van Johan Sebastiaan Bach ten gehore. Plaatsbewijzen voor de concertavond zijn vanaf 19.30 uur verkrijgbaar in de kerk en kosten ƒ8, Kinderen tot twaalf jaar en houders van een CJP en Pas 65 betalen ƒ6, Vlaardingen donderdag 22 juli Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk. 12.45-13.15 uur,-. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3X31 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Maasland - Hetkruispunt Oude Veiling met de Kortebuurt, be kend als de 'toegang tot Maasland', krijgt een opknapbeurt. De belangrijkste onderdelen vormen de aanleg van een geheel nieuwbusstation. een vrije busbaan vanaf de A 20 en een recon structie van het vrachtwagenparkeerterrein. Met het grootscheepse karwei, ge naamd Plan Viaduct, is inmiddels een aanvang gemaakt. Bij de re constructie zijn gemeente, Rijks waterstaat en streekvervoers- maatschappij WestNederland be trokken. Nog dit jaar zal het werk zijn uitgevoerd. De meest ingrijpende wijziging rond het kruispunt is het ver plaatsen van het busstation, waar van de kosten door de vervoers onderneming worden betaald. Het station verhuist naar dc over kant van de Oude Veiling, vóór het vrachtwagenparkeerterrein. Vanuit de richting Vlaardingen wordt op de afrit van de A 20 een aparte busstrook aangelegd, die direct op het nieuwe station uit komt. Het gemeentebestuur van Maas land is blij met de opknapbeurt van het drukke kruispunt. Wet houder P. Houtenbos: .Als je zo lang cn met zoveel instanties met iets bezig bent, stemt het tot grote voldoening dat het plan ook kan worden uitgevoerd." De rijks overheid was in het plan betrok ken, omdat de benodigde grond van de Staat der Nederlanden moest worden aangekocht. Het busstation biedt straks aan zienlijk meer service aan de reizi gers dan de huidige halteplaats. Er komt een horeca-ruimte met sanitaire voorzieningen. Ook wordt een overdekte en gedeelte lijk beveiligde fietsenstalling aangelegd. Het horecadeel met de fietsenstalling wordt bemand door een particuliere onderne mer. „Het wordt geen wegrestau rant en geen café? stelt wethou der Houtenbos, die verwacht dat dit kleinschalige wachtlokaal vol doende klandizie zal trekken. De gemeente wordt eigenaar van de horeca-onderneming en blijft ver antwoordelijk voor de exploitatie. Het parkeerterrein bij het huidi ge busstation blijft gehandhaafd. Dit terrein wordt gebruikt door carpoolers en door dc bezoekers van discotheek Vlietzieht. Het parkeerterrein kan te zijner tijd ook worden benut als P+R-ter- rein ('park and ride', een over stappunt voor carpoolers). Het nieuwe station in Maasland wordt aangedaan door de buslij nen uit Den Haag en het West- land, Rotterdam, Delft en Maas sluis. Om de veiligheid voor de fietsers naar het busstation te ver groten, zal het fietspad langs de Kortebuurt in oostelijke richting worden verlengd. Het vTachtwagcnparkccrtcrrcin maakt deel uit van het Plan Via duct. Dit terrein blijft op de huidi ge plaats gehandhaafd, maar wordt aangepast aan de milieu-ei sen. Het wegdek wordt geasfal teerd en voorzien van afvoer voor het regenwater. Na de reconstruc tie kan er ook beter toezicht op de geparkeerde vrachtwagens wor den uitgeoefend. Den Haag/Schiedam - Het ge meentebestuur van Schiedam heeft in 1990 terecht een bouw vergunning verleend voor kan toorruimten met erboven acht tien woningen aan de Marconis- traab'Singel. Dat blijkt uit een de ze week bekend gemaakte uit spraak van de Raad van State, waarin de bezwaren van een buurtbewoonster worden verwor pen. De afdeling komt tot de conclusie dat het bouwplan in overeenstem ming met de geldende bouwvoor schriften is. en dat terecht vrij stelling is verleend van de eis om op het terrein parkeergelegen heid te maken. Ook de andere bezwaren van de buurtbewoonster, zoals vermin dering van lichtinval en aantas ting van privacy, heeft de Raad van State ongegrond verklaard. Vlaardingen - Als tien Matthijs Struijs met een opmer kelijke hobby: het verzamelen van kastelen en adellijke huizen. Hij is niet zo rijk dat hij deze stati ge panden kan opkopen, maar hij maakt er foto's van, koopt er boe ken over en verzamelt vooral veel prenten. Het begon allemaal met een boek dat hij ooit van zijn tante kreeg. „Een boek uit 1914. Daar ben ik plaatjes uit gaan knippen. Vanaf die tijd ben ik boekjes over kaste len en adellijke buizen gaan ko- pen," ."i'. De verzamelaar maakt tijdens zijn vrije dagen vaak fietstochten door Nederland. Onderweg foto grafeert hij kastelen en af en toe heeft hij het geluk dat hij binnen de dikke muren mag kijken en zijn collectie kan uitbreiden met .plaatjesvan het interieur. Zo mocht hij een keer de pracht en praal van Huis Weldam bij Goor bezichtigen. De gravin zette spe ciaal voor hem de bloemen op de goede plaats om mooie foto's te kunnen maken. Ook tijdens georganiseerde ex cursies heeft hij het een en ander gezien. „Ik ging heel jong al sa men met een vriend met zulke ex cursies mee. In de bus zat je altijd tussen de ouwe taarten in. De stoelen waren niet bezet, maar be legd. Die dames zeiden tegen ons, omdat wij zo jong waren: jullie pa is zeker begunstigde?" Matthijs was, evenals die oude da mes, steevast onder de indruk van het interieur en de accessoi res van dc huizen en kastelen. „Een 100-delig semes met goud is niet ongewoon. Ik weet nog goed dat er in een kamer een keer een prachtig bord buiten de kast stond. Iemand zei toen: 'Maar me neer de baron, dat kunt u toch niet zomaar buiten de kast zet ten?' De baron antwoordde dai Matthijs Struijs: 'Het begon met een boek uit 1914 dat ik van een tante kreeg.' Foto Roei Dijkstra dat wel kon omdat er een stuk uit was."' Matthijs Struijs is lid van alle kas telenstichtingen die er bestaan. Hij vindt het belangrijk om die stichtingen te steunen omdat zij de huizen en kastelen vaak in be heer hebben. „Het is natuurlijk heel erg kostbaar om kastelen te onderhouden. Dc adel kan dat al leen niet meer betalen, dat is ook geen vetpot. Het is nodig dat er geld bijgelegd wordt door de stichtingen." De verzamelaar werkt ten behoe ve van die stichtingen aan een uitgebreid archief. Hij geeft in zijn computer weer welke kaste len en huizen er in Nederland te vinden zijn. Dat zijn er in totaal 2856. waarvan ongeveer 200 kas telen. De namen van de adelijke huizen, vaak op meerdere manieren ge speld, plaats en provincie worden aangeven in het programma. Dn- der die gegevens vermeldt Struijs wat er in welk boek op welke pagi na te vinden is over het betreffen de kasteel of huis. De verzamelaar doet nog steeds zijn uiterste best om mooie en hel liefst oude boeken over kastelen en huizen op de kop te tikken, maar waar het hem vooral om gaat is de geschiedenis. „Met kas telen kan je zoveel kanten op. Je kunt de bouw ervan bestuderen, kijken welke families er hebben gewoond, er zijn zelfs mensen die zich met één enkel onderdeel be zighouden. Geliefd zijn bijvoor beeld de tuiiikuepeis en ijskel ders." Een lievelings-verzamelstuk heeft de Vlaardinger niet. Hij is blij met de duizenden tekenin gen, litho's en gravures en hon derden boeken die hij in zijn bezit heeft. Voorwerpen heeft hij niet, met uitzondering van een stukje leisteen van een torentje. „Die voorwerpen horen in de kastelen Uiuis." luidt zjjn simpele verkla ring. DoorSander Sonnemans Maassluis - „Laat ik voorop stel len dat ik niet zo'n mannetje ben die overal wat over heeft te zeu ren. Maar wat naast mijn deur ge beurt slaat werkelijk alles. De au to's rijden af en aan, in mijn gara ge stinkt het naar uitlaatgassen, mijn huis daalt in waarde en van woongenoot is al lang geen spra ke meer. Het ergste is dat de ge meente niet ingrijpt en gewoon lak heeft aan nette inwoners die zich wél keurig aan de regels hou den." Al ruim tien jaar probeert de Maassluizer Aad Moerman het voor elkaar te krijgen dat zijn buurman zijn werkzaamheden beëindigt. Niet dat hij hem zijn baan wil ontnemen, want de man is een keurig ambtenaar in Vlaar dingen. Maar de activiteiten die hij er in zijn vrije tijd op na houdt, zijn Moerman al jaren een doorn in het oog. In zijn volledig geoutil leerde garage sleutelt hij weke lijks heel wat uurtjes aan kapotte auto's die hem ter reparatie wor den aangeboden. „Toen ik myn huis kocht ging ik er niet van uil dat ik naast een ga ragebedrijf zou komen te wonen," zegt de 61-jarige Maassluizer ui terst ontstemd. „Als ik een broek koop waarvan bij thuiskomst blijkt dat de ene pijp langer is dan de andere ga ik er mee terug naar de winkel. Met een woning inclu sief garage van twee ton is dat niet mogelijk. Ik ben er mooi klaar mee." Moerman betrok zijn nieuwe wo ning aan de Botter in 1979. Sinds de vestiging van de buurman is het woonplezier hem echter wel vergaan. „Volgens de bestemmingsvoor- waarden die door de gemeente Maassluis duidelijk en contractu eel waren geformuleerd, heeft de Botter uitsluitend een woonbe stemming," zegt hij. „Als aanvul lende eis gold dat de bewoners ge trouwd moesten zijn en het gezin minimaal twee kinderen moest hebben. De praktijk werkte an ders. Gemeentepersoneel was blijkbaar vrijgesteld van alle voorwaarden. Mijn buurman, toen nog ambtenaar in Maassluis, had niet de vereiste gezinssamen stelling en kreeg toch een huis toegewezen, inclusief twee gara ges die als één ruimte werden op geleverd. In het begin werden daar zelfs auto's gespoten. Als ik dan vroeg of het allemaal wat minder kon, zei hij dat ik maar naar het stadhuis moest gaan om mijn beklag te doen." De ontwikkelingen die zich ver volgens in de loop der jaren in en rond de garage voordeden, gin gen niet aan Moerman voorbij. Naar zijn zeggen legde de buurman in 1985 onder dekking van het nachtelijk duister zelf een riolering aan die hij aansloot op Wethouder Anton Wustrow: 'Wij op het stad h uis zijn er over uitgesproken.' Archieffoto Roel Dijkstra een waterput van de gemeente. Bij flinke regenval verdween zand in de put en verzakte de straat. De gemeente moest zorgen voor een nieuwe rioolaansluiting en herbcstrating. ..Op klachten aangaande het run nen van een garagebedrijf en de daarmee gepaard gaande vernie lingen van het riool en de straat kreeg ik pas na vijftien maanden een antwoord van dc gemeente," is Moerman nog altijd ontstemd over de gang van zaken. „Ge meentewerken zou mondelinge toestemming hebben verleend voor de rioolaansluiting. En dat terwijl alleen Ben W daartoe is gemachtigd. Ik kan nooit bewij zen wie daarna voor de kosten van de herstelwerkzaamheden is opgedraaid, maar als een andere burger zoiets doet moet hij er wel zelf voor opdraaien." Actie Op aandringen van de onstemde Maassluizer ging de gemeente toch tot actie over. In 1987 werd de buurman gewezen op een arti kel van het ambtenarenregle ment dat handelt over nevenef fecten van extern werk op de werkzaamheden bij de gemeente als openbare dienstverlener. Voorts werd van de autohersteller geëist dat hij zou overgaan tot de aanvraag van een hinderwetver gunning. „Bij de gemeente was het kennelijk toch doorgedron gen dat er sprake is van concur rentievervalsing voor het be drijfsleven," zegt Moerman. Dc buurman ging tegen de eis in beroep maar dat werd in 1989 door de Raad van State verwor pen. Na de uitpraak bleef het eni ge tijd rustig aan de Botter. Toen de werkzaamheden toch weer werden horvat zocht Moerman („Er worden daar honderden au to's per jaar gerepareerd") contact, met wethouder Anton Wustrow en het college van burgemeester en wethouders. Een reactie bleef uit. Moerman weer: „Aan het slot van het liedje heb ik vorig jaar de tele foon gepakt en de DCMR gebeld. Daar werd gezegd dat op het adres van mijn buurman een au- toherstelinriehting staat geregis treerd en voldoet aan de eisen. Maar zijn bedrijf is niet bij de Ka mer van Koophandel ingeschre ven. Ik kan dat niet rijmen. Van een hobby kan geen sprake zijn want dc auto's lijden af en aan. De afdeling Bijzondere Wetten van de Maassluise politie zou een en ander onderzoeken. Ik heb nooit iets te horen gekregen." Hobby „Wij op het stadhuis zjjn er over uitgesproken," reageert wethou der Anton Wustrow (o.a. Ruimte lijke Ordening en volkshuisves ting). „Aan de toestand, door Moerman niet precies afgeschil derd zoals die daadwerkelijk is. kan niets meer worden veran derd. De betrokken bewoner oe fent zijn hobby uit. Of er met twee maten is gemeten bij de verkoop van de huizen, weet ik niet. Dat was voor mijn tijd. Ik zou me bij voorbeeld wel voor kunnen stel len dat de verkoop van de huizen niet best liep en de eisen daarom versoepeld werden." Uit de reactie van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond valt op te maker, dat Aad Moerman nog maar weinig houvast heeft om het bedrijije gesloten te krijgen. „Toen de gemeente Maassluis vond dat de hobbymatige werk zaamheden te professioneel wer den moest de man een hinderwet vergunning aanvragen," legt een voorlichter van de milieudienst uit. „Die werd niet aangevraagd waarop een sluitingsbevel de deur uit is gegaan en het bedrijf stil heeft gelegen. Volgens de ge wijzigde wet waarbij sinds 1 april 1990 de Algemene Maatregel van Bestuur de voorschriften voor be drijven vastlegt, voldoet de Maas sluizer aan de eisen en heeft hij geen vergunning nodig." „Het gaat niet om een bedrijf," zegt de man waar alles om draait getergd. „Daarom heb ik ook nooit een hindervergunning aan gevraagd. Auto's repareren is mijn hobby. Ik doe APK-keurin gen voor konnissen van me. Daar heeft Moerman niets mee te ma ken. Die man bemoeit zich al ja ren met mijn privé-leven. Dat ben ik zo onderhand knap zat. Ik zou dolgraag willen dat hij de hele zaak voor het gerecht gooit. Dan komt er misschien eens een einde aan. Iedereen gelooft maar wat de ïïian allemaal zegt. Moerman is ontzettend nieuwsgierig. Zo erg zelfs, dat hij stukken uit de heg heeft geknipt om bij mij in de tuin te kunnen kijken. Als hij niet op houdt met zijn praktijken, scha kel ik misschien nog wel een ad vocaat in. Ik word moe van die man."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1