Een drugsopvang zonder alternatief De injectiespuit als wapen: eerder hepatitis dan Aids ft» 1 Heemraadschap beraadt zich over formule erfpacht N HELE BOULEVARD MEUBELBOULEVARD CAPELLE 'i'i Ecoservice dumpt niet langer in Oost-Duitsland 'Zullen we het niet over de eetgewoonten hebben? GAMES Autosticker tegen racisme lil mijndèfs vjwA tkZWWStef Politiebond verliest proces Inbreker belt zelf de politie Incasso door brandstichting 'Klassieke' overval Snelkraken opgelost Inbreker gepakt door politiehond Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 juli 1993 Alblasserdam - Het Alblasserdamse bedrijf Ecoser vice dumpt niet langer chemisch afval in het Oost- duitse Schönberg. Tegen de dumping heeft de werk groep Schönberg de afgelopen jaren krachtig gepro testeerd. Begin volgende maand gaat een eerste con tainer met hars- en siiiconenafval naar Indavert in Antwerpen Als het afval wordt geaccepteerd, stopt Ecoservice met het dumpen van dit afval in Schönberg. Mocht echter blijken dat de verbrandingsoven van Indavert het afval niet kan verwerken dan zal Ecoservice vol gens directeur G. den Breejen opnieuw teruggaan naar Schönberg. De AVK uil het afval niet verwer ken. Volgens de werkgroep Schónberg heeft Ecoser vice de afgelopen twee jaar meer dan een miljoen ki lo gevaarlijk afval naar Schónberg getransporteerd. Enige tijd geleden protesteerde de werkgroep tegen het voornemen van Ecoservice om 150 ton hars- en siiiconenafval in de voormalige DDR te storten. Het protest resulteerde in de toezegging van het bedrijf om te trachten per 1 augustus te stoppen met destor- tingen in Schónberg. De werkgroep Schónberg is van mening dat Nederlands afval in eigen land ver werkt of opgeslagen moet worden. Oostduitse milieugroepen begonnen hun verzet reeds onder het communistisch bewind toen er op het oude gedeelte van de stortplaats gifgrond werd gedumpt, gescheiden verfafvai en batterijen uit Ne derlandse huishoudens en zelfs het levensgevaarlij ke dioxine van de ramp in het Italiaanse Seveso. Maar ook op het nieuwe gedeelte van de gigantische stortplaats wordt het afval deels gemengd gestort en is er geen bovenafdekking. Gevaar voor besmetting van het grondwater, de drinkwatervoorziening van de stad Lubeck, is niet denkbeeldig. De emst van de problemen rond deze stortplaats werd verzwegen door de Duitse milieuminister Uhle- mann en de staatssecretaris van Mecklenburg-Vor- pompern en m april werden zij hierdoor tot aftreden gedwongen. De afgelopen jaren hebben de betrok ken ministers Nijpels en Alders verklaard dat de ex port naar Schónberg gestopt moet worden. Neder land kan de export van afval niet verbieden vanwege Europese regelgeving. Colorado Springs - De kop is eraf. Terwijl de meeste deelnemers de dagen voor het vertrek nog aftellen, hebben de eerste dertig de prachtige omgeving ver kend en de broodnodige contacten gelegd, maar daarover straks meer. De komende weken zal ik u vanuit een zonnig en warm Colorado Springs (het is hier wat dat betreft gelukkig geen Ne derland) regelmatig schrijven over allerlei dagelijkse zaken. Ik zal het maar niet hebben over de goedkope brandstof en de vele bre de wegen die Colorado Springs doorkruisen. Grote Amerikaanse auto's rijden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van het ene naar bet andere stoplicht. Over milieu verontreiniging gesproken! De Amerikaanse toestanden maken het verkeersprobleem van onze mi nister van Verkeer en Waterstaat tot een ondergeschikt belang. Al thans, van hieruit bekeken. Ik zal het ook niet hebben over de ver uiteenlopende eetgewoonten van de Amerikanen. Op één van de vele goede eet- adressen kun je tegen een gering bedrag net zoveel eten als je wilt. Maar ken wél je grenzen. Alleen zijn er van die Amerikane.i, waarmee je net niet de deur door kunt, die hun grenzen duidelijk wel overschrij den lof dat al lang geleden hebben gedaan) en blij ven opscheppen. Niet één of twee keer, nee, soms doen ze dat wel drie keer. Hel is ze trouwens ook aan te zien. Anderen doen het tegenovergestelde, eten nauwelijks en trainen zich m het zweet om maar de strakke lijn aan te houden. Amerika blijft een land van uitersten. Naast een land van uitersten is het ook een land waar zakelykheid hoogtij viert. Soms kun je een prima contact met iemand hebben, maar dat wordt weer heel snel afgebroken als er geen zakelijk belang meer is. De laatste jaren kan ik daarvan meerdere voorbeel den noemen, met alweer uitersten. Maandag, de dag na onze aankomst, stond Thomas Woodley met zijn zoon voor de deur. De sympathieke brandweerman uit Memphis waar twee jaar geleden de World Police Fire Games werden gehouden, is ook weer van de partij bij deze aflevering van dit sportieve evene ment. Hij kon niet langer wachten. We mogen hem inmiddels tot één van onze beste vrienden beschou wen en daarom worden er gezamenlijke uitstapjes gepland. Met zyn schoonouders in Denver (ruim één uur in de auto) kunnen we ons bijna geen betere gids voorstellen. Later deze maand zullen ook zijn vtouw en dochter hun intrek in het motel nemen. Er is inmiddels een fiks aantal contacten gelegd. Maandag werd meteen een bezoek gebracht aan het kantoor waarin de organisatie haar intrek heeft ge nomen. Bill Mills, één van de organisatoren van het eerste uur, zal blij zijn als het evenement weer achter de rug is. Want het is een gigantische klus waar jaren voorbereiding aan vooraf gaan. 's Avonds hebben we hem en zijn twee directe mede werkers uitgenodigd voor een drankje in het motel en hen als blijk van waardering namens de Neder landse ploeg enkele geschenken overhandigd. Ook het Delfts blauw ontbrak natuurlijk niet. Onze erva ring leert inmiddels dat het beter is nu at dat soort 'plichtplegingen' te doen omdat er straks in de hec- tiek van de spelen geen tijd meer is. Deze week wil ik ook nog een bezoek brengen aan Robert M. Isaac, de burgemeester van Colorado Springs. De man schreef graag een voorwoord in on ze presentatiegids. We zuliem hem daarvoor, na mens de Nederlandse Politie Sport Bond. een herin nering overhandigen. Een mooie gelegenheid om vanuit mijn politieberoep te kijken met welke pro blemen deze stad te kampen heeft. Maar daarover volgende keer meer. Tot dan! Wim de Rooi] Rotterdam - Het Anti Racisme Informatie Centrum (ARIC) in Rotterdam heeft een sticker legen racisme en discriminatie ontworpen. De 'nummerbord-gele' sticker heeft de grootte en de vorm van een normale NL-autosticker. Dwars door de letters NL loopt ech ter een balkje met de tekst Racisme is wereld vreemd! Achter de letters is nog vaag de wereldkaart zichtbaar. ARIC heeft de sticker samen met het be drijf Eyecatchers in Den Haag uitgebracht. Rotterdam - Met enige herhaling doen zich de laatste jaren inciden ten voor waarbij mensen worden bedreigd of gestoken met injec tienaalden. Ook komt het regel matig voor dat injectiespuiten rondslingeren en zo een risico op leveren voor kinderen en ande ren, zoals medewerkers van de reinigingsdienst Roteb. Slachtof fers die inderdaad gestoken wor den of zichzelf per ongeluk prik ken gaan een onzekere periode van enkele maanden tegemoet waarin zij moeten afwachten of de naald besmet was en of zij daar door ook besmet zijn geraakt. Hoe gevaarlijk de steek- of prik- wonden met een injectienaald in werkelijkheid zijn, is nog niet he lemaal duidelijk. De GGD-arts in- fectieziekten P. J. H. J. van Ger- ven: „Laten we aannemen dat de persoon in kwestie 2elf drager is, dan ligt volgens de literatuur de kans dat de geprikte een infectie met Hepatitis B oploopt tussen de 10 en 35 procent. Dat is een fors ri sico, maar daar staat tegenover dat een geïnfecteerde weliswaar heel ziek kan worden maar de kans dat hij dood gaat erg klein is." De kans dat het slachtoffer be smet raakt met het Aids veroorza kende HIV-virus doordat een zelf besmette aanvaller steekt met een gebruikte naald is 0,26 pro cent. „Vele malen kleiner dus. Maar uiteraard niet te verwaarlo zen." De vraag hoelang een virus op of ineen naald gevaarlijk blijft, is moeilijk te beantwoorden. „We weten dat het Hepatitis B-virus na veertien dagen nog aantoon baar is, maar dat wil niet zeggen dat het dan nog een infectie kan veroorzaken. Over het HIV-virus is op dit punt nog maar heel wei nig met zekerheid te zeggen." Chauffeur ZWN Een van de slachtoffers van een prik met een injectienaald was eind vorig een chauffeur van ver voerbedrijf Zuidwest Nederland (ZWN). Hij ging na het incident, waarbij hij met een injectienaald m zijn hand werd gestoken, maanden tegemoet waarin hij zich moest afvragen of hij besmet was geraakt met het HIV-virus of een andere overdraagbare ziekte. Intussen is gebleken dat het li- ehamebjk gezien redelijk goed is afgelopen voor de chauffeur. In februari werd een bloedtest afge nomen waarbij hem tachtig pro cent zekerheid kon worden gebo den dat hij niet sero-positief was. Half april werd opnieuw een test gedaan, die gunstig voor hem was. De emotionele schade bij de chauffeur in kwestie is echter nog wel erg groot, zo verklaart de ZWN. Hij voelt zich veel sneller bedreigd, vooral als het erg druk is in de bus. De chauffeur wordt daarom enigszins ontzien. De man wil het incident nu het liefst zo snel mogelijk vergeten. Door Jan Rozendaal Rotterdam - Was de wraakac tie van de taxichauffeurs, woensdagavond bij Perron Nul, inderdaad een incident, zoals burgemeester Peper het afdeed. Of was het niet meer of minder dan een waarschu wing, zoals de taxichauffeurs zeggen. Perron Nul werd Maasvlakte, maar bleef het opvangcentrum voor ver slaafden naast het Centraal Station in Rotterdam. Een overzicht aan de hand van de archieven. Al vier jaar voordat Perron Nul er kwam, lagen initiatiefnemer do minee Hans Visser en buurman de Nederlandse Spoorwegen met elkaar overhoop. Het is 27 april 1983 als Visser een open brief schrijft en de Spoorwegpolitie beticht van discriminatie: hij mocht wel de stationsrestauratie binnen, maar zijn als junk be kendstaande metgezel niet. Het waren de tijden van de schoon maak van de West-Kruiskade en de spreiding van de overlast over de stad. Het waren de tijden van politiechef Jan Blaauw. De ge meenteraad vond dat er een nieuw drugsbeleid moest komen. Op 9 oktober 1986 kondigt wet houder Joban Henderson (Versla- vingszaken) aan dat hij gaat pra ten overeen opvangcentrum voor drugsgebruikers: „Daarbij denk ik dan vooral aan de omgeving van liet Centraal Station." Een jaar later al, op 28 oktober 1987, verschijnt de volgende kop in de krant: 'Drugsproject Perron Nul op andere plaats.' Toch blijft het lange tijd redelijk rustig. In het voorjaar van 1990 wordt zelfs ge concludeerd dat de overlast rond CS is afgenomen. Het wordt ge staafd door een toiletjuffrouw: „Ik vind nu nog maar enkele ke ren per dag bloed op het toilet omdat er iemand heeft gebruikt." Perron Nul houdt sinds de oprichting Ln 1987 de gemoederen in Rotterdam bezig, daar lijkt niemand wat aan te kunnen veranderen. Archieffoto Fred Emst/Cor Vos De conclusie even verderop: 'De overlast is gewoon verplaatst naar Perron Nul.' Niet optimaal Maar optimaal, nee: Nationale Nederlanden wint van het Groot handelsgebouw en Perron Nul moet verhuizen van de oost- naar de westkant van CS. Er komt een politiebureautje bij, zodat, zegt hoofdcommissaris Hessing, de agenten onderweg naar CS niet te veel andere dingen tegen kunnen komen, waardoor ze worden op gehouden. Meer toezicht dus. Het is december 1990. Voordat de verplaatsing werke lijkheid wordt, is Perron Nul, waar op dat moment dagelijks zo'n tweehonderd verslaafden ko men. al landelijk nieuws. Niet omdat op 14 februari 1992 vijftien taxichauffeurs de opvangkeet verbouwen na ruzie over wissel geld en een trap tegen een auto, maar wel na de koppen in de kranten van 23 juni dat jaar: 'Ma riniers belagen junks op CS.' Honderd mariniers van de Van Ghent-kazerne in Rotterdam pro beerden een groep junks te mo lesteren. De politie moest een waarschuwingsschot lossen om een bestorming te voorkomen. Een peloton ME'ers veegde daar- Advertenne Pe kortingen stijgen tot ver boven tropische waarden. Pus snel naar Capeile' Met de gratis Boulevard Bus op vrijdagavond (koopavond) en zaterdag vanaf metrostation Alexander (bij Oosterhof) of met de auto: rijksweg A20, afslag Capeile a/d IJssel. WAT EEN KEUS, WAT EEN STIJLEN. TlA'. 1'LlLSilli Onmio^óhiam HH DE KLERK fc*dk«m«r» «n k«uk*flt als hel om wonen gaat! na het Stationsplein schoon. Achttien mariniers werden gear resteerd. De aanleiding was dat mariniers steeds vaker werden lastiggevallen door junks. En als klap op de vuurpijl was de voor gaande dag de vrouw van een kor poraal bespuugd. De verhuizing - tot teleurstelling van velen niet verder dan naar de andere kant van CS - kwam in een stroomversnelling. „De men sen moeten juichen en jubelen," waren op 27 juni 1992 de enthou siaste woorden van dominee Vis ser nadat hij van de eerste schrik van de mariniers was bekomen. „Met het nieuwe Perron Nul is de visuele overlast definitief ver dwenen. Net als de trek van de verslaafden voor het station langs." Ook wethouder Henderson, die zo mogelijk nog harder was ge schrokken, toonde zich hoopvol: het wordt beter beheersbaar in de nieuwe situatie, die na vele juridi sche procedures in dc zomer van 1992 uiteindelijk kon doorgaan. Ook nu weer geen beste voorteke nen: behalve de nasleep van de mariniersactie, vindt op de dag van de opening, 22 juli, de eerste steekpartij plaats. Het optimisme van dominee Visser is meteen omgeslagen in pessimisme: de politie moet meer mensen inzet ten. In september wordt het nieu we Perron Nul aangepast, beter afgesloten zodat onvermoede rei zigers niet plotseling tussen de junks staan. Toezichthouder Visser cs hebben het al druk ge noeg met de clienten, die uit het hele land en daarbuiten blijven toestromen. Eind vorig jaar werd besloten om een toezichthouder aan te stellen, die de tent kan slui ten als het uit de hand loopt. Het nieuwe jaar (1993) begint meteen al met een rel. Visser voelt zich 'belazerd' omdat hoofd commissaris Hessing in zijn nieuwjaarsrede zegt dat Perron Nul moet verdwijnen bij CS. Ook Henderson mengt zich in de ru zie: 'Hessing gaat buiten zijn boekje.' Later legt de korpschef uit dat dit het doel is, maar dat dan wel een andere, betere oplos sing voor handen moet zijn. En daarvoor moet de situatie rond het huidige Perron Nul eerst be heersbaar worden. Symposia Er worden symposia gewijd aan Perron Nul, maar de omliggende bedrijven blijven klagen. Er komt (1 april 1993) een pasjesregeling om de grote toestroom van buiten tegen te gaan. Een nieuwe naam - Maasvlakte - moet voor wat meer afstand moet zorgen, maar bin nen een week noteert de politie de volgende steekpartij tussen junks. Toch lijkt het binnen de perken te blijven. Het laatste plan van Vis ser is om het terrein in eigendom te verwerven, zodat het makkelij ker wordt om 'die tien a vijftien fi guren die zich bij herhaling schuldig maken aan geweld en af persing', te verwijderen. De ge meenteraad, die de afgelopen twee maanden in het kader van het veiligheids- en drugsdebat over Perron Nu! heeft gepraat, be keek de inspanningen van domi nee Visser goedkeurend. Natuur lijk, zo luidt de algemene opinie, is het niet ideaal, maar niemand weet iets beters. En daarom kon niemand iets zinnigers bedenken dan het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders: Perron Nul blijft waar het is. Woensdagavond, 21 juli 1993: of het één van 'die tien a vijftien fi guren' is die deze week de taxi chauffeurs 'over de rooie' heeft gejaagd waardoor zij, de treiterij- en, bedreigingen en vernielingen moe. het heft in eigen handen na men, is niet bekend. Maar helaas, Perron Nul, Maasvlakte, die op vangkeet naast Rotterdam CS, is weer nieuws. Landelijk nieuws. Door Fons Simons Rotterdam - Het Hoogheemraad schap van Sehieland beraadt zich over de nieuwe formule voor de berekening van de erfpacht. Bij één van de bewoners met 2500 vierkante meter giund in Prin senland was na het aflopen van het oude erfpachtcontract de pacht verhoogd van rond de 250 gulden naar bijna 21.000 gulden per jaar. Na gesprekken met de voorzitter van de belangenvereniging Prin senland H. Verbeek heeft het da gelijks bestuur van het schap toe gezegd de nieuwe berekenings wijze nog eens te bekijken. De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap zal zieh eind september over een nog vast te stellen voorstel uitspreken. Volgens Verbeek heeft het schap zich bij het vaststellen van de nieuwe formule niet helemaal ge realiseerd welke gevolgen deze zou kunnen hebben voor de hui dige erfpachters. „Het dagelijks bestuur heeft ons aangehoord en de voorzitter heeft laten weten, dat die forse verhoging op deze manier met direct de bedoeling is geweest. De verenigde vergade ring heeft eind juni toestemming gegeven de regeling nog eens te bezien." Volgens juridisch medewerkster van Sehieland mevrouw mr. B. Aerts staat er op het ogenblik nog geen nieuw voorstel op papier. Het dagelijks bestuur zal zich daarover in september buigen. Wel becommentarieert zij: „De mensen zitten er nu wel voor een schijntje." Verbeek beaamt dit: „Zo'n 250 gulden per jaar voor 2500 vierkante meter komt neer op een dubbeltje per jaar per vier kante meter, dat is natuurlijk krankzinnig. Maar ineens een stijging tot bijna het honderdvou dige is ook iets waar je vraagte kens kunt bijzetten. Wij wachten echter voorlopig het nieuwe voor stel af." De belangrijkste reden van de for se verhogingen is het ontbreken in de nieuwe berekeningswijze van een gewenmngsformule. wanneer de stijging meer dan honderd procent is. Vroeger was het zo dat b'ij aflopen van een erf pachtcontract het nieuwe bedrag niet hoger kon zijn dan liet oude bedrag plus het nieuwe bedrag eedeeld door twee Ook nu nog zou dat volgens mr. Aerts behoor lijke verhogingen kunnen opleve ren. In de huidige regeling wordt de erfpacht vastgesteld door een be paald percentage van een door een onafhankelijke taxateur vast gestelde waarde. Rotterdam - De Nederlandse Po litiebond (NDP) heeft het proef proces verloren over de oude functie-omschrijvingen bij het korps Rotterdam-Rijnmond. Ambtenarenrechter Metzemae- kers wees gisteren het verzoek van de bond af om een nieuw functie-onderzoek te verrichten. De NDP verzet zich tegen de on langs gemaakte taakomschrijvin gen van oude functies. Het korps heeft dit gedaan in het kader van de reorganisatie voor de nieuwe regiopolitie. Op basis van de om schrijvingen krijgen de 4500 poli- tie-ambtenaren een nieuwe plek in het korps aangeboden. Tot voor kort kende de politie dit sys teem niet, maarwas de functie-in houd aan rangen gebonden. Ongeveer 1.800 politiemensen hebben volgens de NDP bezwaar aangetekend tegen de beschrij ving van hun oude taak. De bond vindt dat het functie-onderzoek opnieuw moet worden verricht en dat het personeel daarbij in spraak moet krijgen. De NDP beraadt zich over verdere stappen, zo maakte een woord voerder bekend. Rotterdam - Een 34-jarige inbre ker heeft het de politie wel erg ge makkelijk gemaakt. Hij belde vanuit een telefooncel aan de Slinge in Pendrecht met de mede deling dat hij een ernstige snij- wond had opgelopen en daarom dringend medische hulp nodig had. De agenten die hem opzoch ten, vertrouwden de zaak echter niet. Na verhoor bleek dat de man samen met een handlanger een inbraak had gepleegd in een pand aan de Pleinweg in Rotterdam- Zuid. De inbrekers waren op he terdaad betrapt door de eigenaar en diens zoon, die op het alarm waren afgekomen. Bij de vecht partij die daarop volgde, dreigden de inbrekers dat ze zouden schie ten, en sloegen toen op de vlucht. De verdachte, de Rotterdammer J. V., is na behandeling in het Zui derziekenhuis vastgezet in een politiecel. Naar zijn handlanger wordt nog gezocht. Rotterdam - Na twee keer bot te hebben gevangen met zijn pogin gen om een schuld te innen, pak te de 37-jarige Rotterdammer H. M, de zaken gisteravond aan de Putselaan rigoureus aan. Hij besprenkelde de trap van de men sen van wie hij geld te goed had met terpentine en stak het huis in brand. De vier bewoners wisten te vluchten via een steiger die daar stond voor renovatiewerkzaam heden. H. M. is gearresteerd voor brandstichting. Rotterdam - Een 'klassieke' over valler heeft gisteren vergeefs ge probeerd om het postagentschap aan de Frans Bekkerstraat te overvallen. De man legde een briefje inet de tekst 'Dit is een overval' op de toonbank en vroeg daarna om geld. Toen de lokettis- te het alarm inschakelde, sloeg de overvaller op de vlucht. Rotterdam - Met de aanhouding van twee Rotterdammers heeft de politie twaalf snelkraken in boe tieks opgelost. De twee verdach ten, 23 en 28 jaar oud, hadden een vaste werkwijze: ze vernielden de winkelruit en roofden dan de mo dewinkels leeg. Ze deden dit in Schiedam, Rotterdam, Vlaardin- gen en Ridderkerk en richtten zo voor 10.000 gulden schade aan. Van de gestolen kleding is niets teruggevonden. De politie is nog op zoek naar mede-daders. Rotterdam - Een hondenbegelei der van de Rotterdamse politie heeft vannacht om twee uur aan de Larikslaan in Schiebroek een inbreker gearresteerd. De politie man vond het verdacht dat de 25- jarige Rotterdammer J. B. op dat tijdstip met een videorecorder on der zijn arm liep. Toen B. de poli tieman zag, gooide hij zijn buit ij lings weg en zette het op een lo pen. De politieman stuurde na twee waarschuwingen de hond af op B„ die pas stilstond toen het dier hem in zijn kuit beet. B. kon toen zonder problemen worden gearresteerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2