13 Café-baas wil brouwerij voor eigen produkt mm De Zeeuw stopt na eeuwen ondernemen in Vlaardingse centrum nfl Taart voor tippelaars Golf zonder ruitjesbroek Kinderen aan het werk op 'Roefeldag' Vuilniszak weldra verleden tijd Eeuweling jaartje ouder Commissies in actie Henk Post; 'Sint Jan is een typisch Schiedams bier' Schiedamsch mmsm R *71- ■■HW WS1 Rotterdams Dagblad Woensdag 28 juli 1993 Oei oei oei. Had ik enigszins gekscherend in een column geschreven dat free golf een sport voor brekebenen is, kreeg ik een telefoontje dat deze sport toch door 'uiterst serieuze' mensen wordt beoefend. Niet dat de beller boos was, want hij runt een PB-bureau en weet dondersgoed dat de 'Moeder is niet boos, maar verdrietig'-aanpak meer succes heeft dan 'Bent u nu helemaal belazerd om onze mooie sport zo door het slijk te hai>n\ Meneer vond dat mijn opmerking 'een beetje verkeerd overkomt' dus nodigde hij mij uit om het 'echte verhaal' te komen optekenen uit zijn mond. Dus toog ik naar de Zuidbuurt om mij eens te laten voorlichten over dit arme broertje van de kouwe-kakgolf, die in de Broekpolder wordt beoefend. En daar, bij twee kopjes koffie en twee glaasjes Spa, legden die PR- meneer en de twee directeuren mij uit dat free golf geen uit zijn krachten gegroeid midgetgolf is, maar een kopie van het echte golf, zij het een factor drie kleiner. Het balletje is weliswaar lichter, de fai rway korter en smaller, maar verder is de sport net zo moeilijk en spannend als het Broekpoldergolf. Free golf, zo doceerden ze, is bovendien een Vlaaróingse uitvinding. Jawel, die golfvariant is bedacht door de Vïaardinger Paul Hooymeij- er uit ongenoegen met de ontoegankelijkheid van banen als de Hü- versumse en de Broekpolder, waar de wachtlijsten net zo lang zijn als de langste hole en bij de ballotage geprikt wordt in de huig om te zien of de hete aardappel al gaar is. Wat hebben ze daar dan uitgevonden? Het balletje is een eigen vin ding, afgeleid van de Engelse oefenbal,- de driving-range is cirkelvor mig, zodat tegelijk honderd golfers kunnen zweten op hun swing; de greens en tees zijn van kunstgras, dat in samenwerking met de Grontmij is ontwikkeld; en de 18 holes-baan is zodanig aangelegd, dat je vanaf hetzelfde punt op hole 1,7 en 13 kunt beginnen. Waar leidt dit allemaal toe? Je betaalt 750 gulden per jaar; je krijgt al na zeven lessen 'baanpermissie'; je kunt desgewenst een rondje van drie kwartier maken; je hoeft geen ruitjesbroek te dragen; je mag in een Opel Ascona komen; je mag 'shit' zeggen als je balletje in het wa ter of een bunker (zandkuil) terecht komt; je hebt geen schedelbasis- fractuur als je een balletje tegen je hoofd krijgt, maar een blauwe plek en je mag Marlboro roken in plaats van DunhilL Een ding is zeker: dat free golf heeft een laag kouwe-kakgehalte. DICK VAN DER LUGT Kinderen tussen zes en twaalf jaar die wel eens wil len weten hoe verschillende bedrijven werken, kun nen zaterdag 23 oktober deelnemen aan de zoge noemde Roefeldag. De Roefeldag is een landelijke dag waarop kinderen een dag kunnen werken bij een bedrijf of instelling waarmee ze kennis willen ma ken en wordt georganiseerd door het Nationaal Jeugd Fonds. Het roefelen is afkomstig uit België. Letterlijk betekent het 'snuffelen aan iets dat onbe kend is' of'nieuwsgierig maken'. Het Koning Boude- wijnfonds organiseert in België al enkele jaren zo'n dag voor de kinderen. Op de Roefeldag kunnen de kinderen onder andere een kijkje achter de schermen nemen by de brand weer, helpen in de keuken van een restaurant, brood bakken by de bakker of 'meedraaien' bij het Open baar Nutsbedrijf. Bedrijven die aan de dag, of een deel daarvan, willen deelnemen kunnen zich aanmelden bij Cindy Groote, tel. 4264789 of 4269905. Over enkele maanden moet in Maassluis de grijze vuilsniszak uit het straatbeeld zijn verdwenen. Het is de bedoeling dat zowel de huishoudens als de kan toren, winkels en diensteverlenende bedrijven of in stellingen met ingang van november hun afval ver zamelen in containers. De plastic vuilniszak mag dan niet meer worden gebruikt. De huishoudens krijgen twee mini-containers of kunnen gebruiken maken van verzamelcontamers. Het GFT-afval moet gescheiden in speciaal daarvoor bestemde contai ners worden aangeboden aan de reinigingsdienst. De kantoren, winkels en dienstverlenende bedrij ven, door de afdeling milieubeheer van de gemeente kwd-instellingen genoemd, moeten gebruik gaan maken van containers. Ze zijn niet verplicht hun af val te scheiden maar mogen dat wel. Bloemenwin kels, om een voorbeeld te noemen, kunnen dan zon der extra kosten een speciale container krijgen voor het GFT-afval. De kwd-instellingen kunnen de beno digde afvalcontainers van de gemeente betrekken en door de reingingsdienst laten legen maar hebben ook de gelegenheid met een particuliere afvalinza- melaar in zee te gaan By de hoogbouwwoningen komen verzamelcontai- ners op de stoep te staan. Deze worden geplaatst in zogenoemde cocons. De betonnen omhulsels moeten de containers een fraaier aanzicht geven. Mevrouw J.C. Snel-Van der Veer heeft maandag bur gemeester Sterkenburg-Versluis op visitie gekre gen. Het bezoek had te maken met de hoge leeftijd van de Maassluise. De bewoonster van een aanleun woning bij verzorgingstehuis De Schutsluis vierde haar verjaardag. Ze werd 101 jaar. De eeuweling die nog kerngezond is en volgende week een kamer in het verzorgingstehuis betrekt, vierde de heugelijke dag met haar famile en kreeg namens het gemeentebestuur uit handen van de burgemeester een geschenk aangeboden. Het zomerreces van deMaaslandse gemeenteraad is maar van korte duur geweest. De raad heeft in juü vrijaf maar komt op 18 augustus alweer bijeen. De commissievergaderingen barsten volgende week weer volop los. Op maandag 26 juli vergadert de com missie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, onder meer over het bou\/plan De Drie Hoeven aan de Prinses Irenelaan. Woensdag 28 juli is het de beurt aan de commissie voor openbare werken en milieu. De commissie financiën, onderwijs en wel zijn vergadert op donderdag 29 juli, evenals de com missie beschermd dorpsgezicht. Alle vergaderingen beginnen 's-avonds om half acht in het gemeente huis. Vlaardingen donderdag 29 juli lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45-13 15 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Schiedam - Bitter en toch fris. Een 'doordrinkbier' zoals de brouwer het zelf noemt. Dat zijn in grote lijnen de kenmerken van het nieuwe Schiedams produkt dat onlangs door café-baas Henk Post aan de Alliantie van Biertapperijen en speciale geno digden werd gepresenteerd. De nieuwe drank kreeg een oude naam; Sint Jan bier. „Aleida of Liduina klonk niet En Sint Jan was vroeger de beschermheilige van de kuipers en de stadshei- lige van Schiedam," legt Post uit. De eigenaar van tapperij 't Wees huis in hartje Schiedam blijft zijn grenzen verleggen. Waar menig kastelein genoegen neemt met zijn plaats achter de tap en een gesprek met de bezoekers aan de andere kant van de toog, is Post steeds minder frequent in zijn zaak te bekennen. Gedreven door zijn interesse voor bijzondere drankjes bracht hij niet zo lang geleden het citroenelixer Wees kind op de markt. Maanden expe rimenteerde hij met het alcohol houdende goedje voor hij het in de verkoop gooide. Nu het spul in Schiedam vaste grond onder de voeten heeft gevonden is Post eerder deze maand met het Sint Jan bier voor de dag gekomen. .Allemaal het resultaat van een uit de hand gelopen hobby." zegt de Schiedammer. „Ik vind het ge woon grappig om de klanten mijn eigen produkten voor te schote len. Sint Jan bier wordt pas een echt Schiedams produkt als het hier wordt gebrouwen. Daarom ben ik op zoek naar een pandje waarin een bierbrouwerijtje ge vestigd kan worden en ook gelijk het Weeskind kan worden ge- SchutsbatToon Ê2ÖB 1 AlC5%VOl BV. SCHIEDAMSCHE BIER BROUWERIJ e25cl maakt." Niets gaat Post te ver om zijn droom tot een werkelijkheid te maken. Hij heeft een koperen brouwinstallatie op het oog en de naam heeft hij al: De Schiedamse Stoom bierbrouwerij. Kosten: zes ton. En zijn ideeen gaan nog ver der. Nog twee andere soorten bier, waaronder een bokbier, en de totstandkoming van een gilde voor bierliefhebbers. Belangstel lenden kunnen een aandeel ko pen en de rente wordt uitgekeerd in bier Een notaris onderzoekt momenteel of de denkbeelden kunnen worden gerealiseerd. Verleden „Je merkt dat er in Schiedam een steeds grotere hang naar het ver leden komt. Molen De Palmboom is in ere hersteld, straks verrijst aan de Lange Haven het Natio naal Gedistilleerd Museum en in middels heeft zich hier ook een ambachtelijk chocolademaker ge vestigd. Ik wil er graag iets aan toevoegen," luidt de achterlig gende gedachte van Posts onder neming. „Als die brouwerij er in derdaad komt wil ik 'm openstel len voor publiek. Daarom heb ik ook gekozen voor een brouwketel die op stoom werkt. Tegenwoor dig gaat het allemaal elektrisch." Voordat het zo ver is wordt het gerstenat gebrouwen in de Zee- uws-Vlaamsche Brouwerij te Hulst. Daar is het bier ook in sa menwerking met vakman Jan Wolfs ontwikkeld. Een bier van hoge gisting, met een alcoholge halte van vijf procent en gemaakt van natuurzuivere grondstoffen. Op de fles en van de tap. Inmid dels is het in meerdere Schiedam se horecabedrijven verkrijgbaar en binnenkort moet het ook bij de slijters in de schappen staan. Post laat geen gelegenheid onbe nut om zijn hobby nog meer ge stalte te geven. In het pand op de hoek van de Hoogstraat en de Lange Achterweg waarin hy vroeger zijn platenwinkeltje be stierde. wil hij een mini-museum beginnen. Momenteel wordt de etalage verbouwd om door middel van een foto-reportage alvast het produktieproces van het Sint Jan bier aan het publiek te tonen. In een later stadium moeien daar zijn verzameling oude bier- en je neverglazen en typische brouw- attributen aan worden toege voegd. Als Piet de Jongh, voorzitter van de Alliantie van Bierbrouwerijen waar veertig geselecteerde cafés aan zijn verbonden, mag worden geloofd gaat Posts nieuwe pro dukt een gezonde toekomst tege moet. „Sint Jan is vakbekwaam gebrouwen en de smaak en kwali teit ervan wordt hoog gewaar deerd," sprak hij tijdens de pre sentatie na het nuttigen van het allereerste tapje tot de geestelijk vader. Door Ben van Haren Vlaardingen - Tegenover de Afrol is aan de Hoogstraat in Vlaardin gen sinds kort een winkel in speeldozen en Amerikaanse me chanische speelpoppen geves tigd. Een op de nostalgie van de bewoners van de Nieuwe Wereld gebaseerde verkooporganisatie heeft de plaats ingenomen van een ondernemersgeslacht, dat al actief was op die oude Vlaar dingse grond toen Christofor Co lumbus zijn ontdekkingstocht nog moest beginnen. In korte tijd is het uiterlijk van het oude pand veranderd. De oor spronkelijke bouwvorm is niet aangetast, maar de oude rode steentjes zijn gereinigd, het hout werk is geschilderd en voorzien van grote borden met een teke ning van Mickey Mouse en win- keinamen. Van winkelruit en ge vel is de naam verwijderd, die van oudsher aangaf waar in het Vlaar dingse centrum de familie De Zeeuw zijn onderneming dreef. Na enkele eeuwen is een einde gekomen aan het ondernemers- bestaan van deze oude Vlaar dingse familie. Navorsingen in ei gen familiekring zouden zelfs te rugvoeren tot voorvaderen uit 1100. In het Vlaardings Gemeen tearchief, dat door de stadsbrand van 1574 registraties uit die verre tijd is kwijt geraakt, hebben we tot ruim 260 jaar terug aanteke ningen gevonden over het onder nemersschap van de voorouders van Wim de Zeeuw, die op 63-jari- ge leeftijd met zijn echtgenote een nieuw bestaan is begonnen op de oude Moermanboerderij aan de Westlandseweg. Erfgoed Moerman Het echtpaar De Zeeuw heeft na het sluiten van de winkeldeuren aan de Hoogstraat twaalf schapen gekocht, die m de boomgaard lo pen Welke deel uitmaakt van het vroegere bezit van dokter Moer man, dat de gemeente Vlaardin gen volgens de verkoopvoorwaar den 25 jaar in stand moet houden. Op de omliggende rest, tien hec tare grond, kan Vlaardingen naar eigen goeddunken handelen. Dat heeft al geleid tot de bouw van het Ibis Hotel en werkzaamheden voor de aanleg van bedrijvenpark Hoogstad en straks volgt (tussen de Vaart en de Burgemeester Heusdenslaan) nog de bouw van een nieuw zwembad. Vijf jaar is Wim de Zeeuw bezig geweest om voor het erfgoed van zijn ome Cor, dokter Moerman, een bestemming te vinden, die ie ders instemming kon krijgen. De om zijn onderzoek naar de relatie tussen voeding en kanker beken de Vlaardingse arts gaf zijn neef opdracht het na de oorlog door onteigeningen van 41 tot 11 hec tare ingekrompen landgoed Hoogstad in stand te houden. Geen simpele opgave. „Jij zorgt dat 't blijft zoals het is, zei hij tegen me nadat hij ruzie had gekregen met de Moer manstichting. Het was makkelijk gezegd maar hoe krijg ik dat voor elkaar, dacht ik. Kijk, zolang hij nog leefde kon er niks gebeuren want er lag een decreet van de Kroon dat tot aan zijn dood de ge meente er niet aan kon komen. Daarna zou er toch weer onteige ning kunnen dreigen, met alle el lende van dien." „Ik heb toen vaak met Cor ge sproken. Van de gemeente moest hij sinds de laatste onteigening (voor de Burg. Heusdenslaan) niks hebben, maar ik heb toch be reikt, dat hij met (oud-)burge- meester Van Lier in gesprek kwam. Die had met het verleden niks te maken. Van Lier is hier vaak geweest, ook met zijn vrouw. Uiteindelijk zijn we tot een over eenkomst gekomen, waardoor de gemeente eigenaar van het geheel werd maar tevens de ver plichting op zich nam om de na tuurlijke sloten, het erf en de pan den 25 jaar te laten blijven zoals het is. Een dag na zijn overlijden, in 1988, zijn we zelf hier gaan wo nen om de boel te bewaken. Ik was aangewezen als executeur- testamentair." Ijzerwaren Veertig jaar werkte Wim de Zee uw in de ijzerwarenzaak aan de Een taart met het opschrift 'Hartelijk gefeliciteerd. 50 maal!' stondgisterentewachtenopTheadeWilde-Schultenbijhaarte- rugkomst uit Nijmegen. De Vlaardingse voltooide eind vorige week zonder blaren haar vijfstigste Vierdaagse. Haar echtge noot Lex de Wilde, die voor de vijfentwintigste keer de wandel mars zou lopen, moest daar op het laatste moment om gezond heidsredenen vanaf zien. Hij verbleef tijdens de Vierdaagse op de camping in Groesbeek. De Vlaardingse wandelaars (hij is 84, zij 74) kregen het gebak aangeboden van buurvrouw en huisvriendin Rudie de Heer-Ver kade. Zij liet het in Nijmegen enkel bij applaus aan de finish. „Wandelen? O nee hoor, daar kijk ik liever naar dan dat ik hetzelf doe," zegt de fan van Lex en Thea beslist. Toch weet zij wat recht geaarde tippelaars toekomt. Zij liet de taart versieren met een paar marsepeinen wandelschoenen. Foto Roei Dijkstra Het echtpaar, De Zeeuw heeft na het sluiten van de winkel ïnïjzer- waren en 1 huishoudelij ke artikelen de zorg op zich genomen voor twaalf schapen op het landgoed Hoogstad, waar ze toe zichthouders zijn. Foto Roel Dijkstra Hoogstraat, waar hij overigens niet woonde. Zijn vrouw hielp hem alle 22 jaar dat ze getrouwd zijn in de afdeling huishoudelijke artikelen. Het echtpaar heeft vier zoons en een dochter, maar geen daarvan had behoefte de zaak over te nemen. „Mijn derde zoon, Hans. heeft wel veel in de zaak geholpen en bezit ook de capaciteiten om een win kel te drijven, maar hij is na een militaire loopbaan bedrijfsleider van een supermarkt in Noord- Holland geworden. Er zit name lijk geen brood meer in de ijzer handel. Deze is volledig in han den van het groot-kapitaal. Zelf standige ijzerwarenzaken kun nen niet meer bestaan. Sommige leveranciers weigeren gewoon je bestellingen. Van de een op de an dere dag kreeg ik, terwijl ons be drijf jarenlang afnemer was, te horen, dat we geen materiaal meer konden krijgen. Heel de branche is in handen van enkele grootmachten," vertelt De Zee uw. Net als zyn kinderen had hij zelf eerst ook geen zin om in de zaak van zijn vader te stappen. Na het aflopen van de HBS en een jaar kostschool in Hoogezand wide hij eigenlijk naar de Zeevaart school om later te gaan varen op de koopvaardij. Wim had het ge luk, dat hij niet m dienst hoefde omdat hij buitengewoon dienst plichtig werd verklaard, wat toen kon gebeuren omdat Nederland juist zijn militairen terugtrok uit Indonesië en dus soldaten genoeg had. „Mijn vader was toen 65 jaar en de AOW bestond nog niet. Hij zei te gen me: Prima hoor als jij wil gaan varen maar dan stop ik er wel mee en verkoop ik de zaak. Ik kwam toen voor de vraag te staan hoe het verder moest met leren en op een moment van veel onzeker heid i n de koopvaardij. Ik hielp al vaak in de ijzerwaren en heb mis schien de weg van de minste weerstand gekozen dus ben bij vader gaan werken." De toen jonge ondernemer vertelt verder: „Het belangrijkste m on ze zaak was in die tijd de smederij voor de visserij en ook verkoop en reparatie van kachels en haarden. Een van onze personeelsleden, Arie Swaneveld, was na de oorlog met een paar zeelui naar Duits land meegeweest om daar de log gers op te halen die geconfisceerd waren. Achteraf bezien stom na tuurlijk van Nederland; we had den die Duitsers gewoon moeten laten betalen en nieuwe schepen moeten bouwen, zoals de Duitsers later zelf gedaan hebben." „Maar goed wij repareerden die stoomschepen. Ik ben in de ijzer warenhandel gegaan en in de ver warming. De smederij liep met het verdwijnen van de stoomfiet- sen helemaal terug en ook de haarden en kachels verdwenen, toen eenmaal het aardgas en de centrale verwarming kwam. Ik had wel HBS-B maar was toch niet zo technisch om ook daarop over te schakelen en heb me ge richt op ijzerwaren en huishoude lijke artikelen." „Ik heb het altijd goed naar mijn zin gehad en een goede boterham verdient. Al vijfjaar geleden heb ik besloten de zaak af te bouwen. Mijn zoon voelde dus niks voor het bedrijf en ik had geen zin om op mijn 58ste nog iets nieuws te beginnen. Mijn probleem was na tuurlijk: Hoe kom ik van mijn voorraad af? In 1990 ben ik be gonnen die voorzichtig te ruimen. De bedoeling was om in 1992 te stoppen. Het is iets later gewor den." Op de oude Moerman-boerderij heeft het echtpaar De Zeeuw in middels zijn draai gevonden. Ze zitten er niet meer alleen. De Volksuniversiteit is er gehuis vest, Helinium bouwt aan zijn werk- cn tentoonstellingsruimte en de grote woning huurt het kunstenaarsechtpaar Dumas- Kuil. „Het leukste van het werk in de winkel hebben wij altijd het socia le contact gevonden. Dat hebben we nu hier ook." Einde tijdperk Het sluiten van de ijzerwaren/ huishoudelijke artikelen-winkel betekent het einde van een heel lang tijdperk De Zeeuw, beseft het echtpaar heel goed. Het heeft gevoel voor historie en bewaart daarom met trots een raamge- wicht met het jaartal 1635 en kent ook de geschiedenis van de uit 1880 daterende boerderij, waarin het nu woont. De realiteit wil Wim de Zeeuw, die ruim twintig jaar geleden aan de basis stond van de Vlaardingse afdeling van jonge Drees' DS'70, echter niet uit het oog verliezen. „We kunnen wel nostalgisch doen en natuurlijk betekent het sluiten van de zaak en de verkoop van de panden aan de Hoogstraat en de Havenstraat, dat De Zeeuw als ondernemer na eeuwen uit het centrum is verdwenen, maar het heeft geen zin er moeilijk over te doen. Het kan niet eeuwig door gaan. Als we in Joegoslavië zou den wonen, waren we er nu waar schijnlijk niet meer geweest. Zo ook als in de Tweede Wereldoor log de bom, die bij melkhandel Van de Ende aan de Afrol insloeg even een iets andere richting had gehad." Hij wijst verder op de belofte, die hij zijn oom Cor deed om te zorgen dat de boerderij aan de Westlandseweg in stand blijft, op zijn 63-jarige leeftijd en op de overname van de ijzerwarenbran- che door het groot-kapitaal. Door heel de geschiedenis heen zijn ondernemers De Zeeuw ge confronteerd met het wegvallen van de vraag naar hun vakman schap. Zoals Wim in de jaren zes tig de smederij aan de Haven straat sloot en de voor Nederland unieke combinatie van ijzerwa ren en huishoudelijke artikelen benadrukte, schakelden eerder zijn voorouders over. Scheepsbouwers De in stukken en produkties van het Vlaardingse Stadsarchief te ruggevonden oudst bekende on dernemer De Zeeuw is een scheepstimmerman. Het is Dirk de Zeeuw, wiens moeder (weduwe van Cornelis Harpertszn de Zee uw) in 1731 twee huizen met er ven, schuren, hellingen en scheepstimmerwerven aan de (toen Nieuwe) Havenstraat voor hem koopt. Zij nam dit alles over van haar broer, scheepsbouwer Willem Dammersz Cleijwerff. In 1783 krijgt Dirks zoon Cornelis de Zeeuw de scheepswerf met toebehoren en zestien jaar later weer diens uiteraard naar opa ge noemde zoon. Deze laatste Dirk de Zeeuw had in 1777 aanFrayois van der Eist (baas-smid, later ook reder) panden verkocht, die van Havenstraat tot Hoogstraat op elkaar aansloten. Bijna zestig jaar later komt, na het overlijden van Van der Eist, het inmiddels gron dig verbouwde geheel in handen van Dirks zoon Anj de Zeeuw, die in 1834 de zaak begint waaraan nu dus definitief een einde is geko men. De pas verkochte panden, winkels, bovenwoningen en sme derij, vormen overigens niet het enige bezit van de familie De Zee uw op die oude grond in het Vlaar dingse centrum. De oude Dirk de Zeeuw was een grootheid destijds. Hij kreeg in 1818 zelfs opdracht van de ge meente Zierikzee een van een reeks van zestien van stadswege ontworpen schepen te bouwen. De eerste drie exemplaren kon den nog niet in de Zeeuwse stad zelf gebouwd worden, omdat eerst aanpassing van de plaatselijke werven nodig was. Men kwam bij Dirk terecht voor de bouw van 'Zierikzeeseh Welvaren'. Een andere zoon van deze Dirk was Hendrik, die ook de achter naam van zijn moeder (Neeltje Drop) voerde. Deze Hendrik Drop de Zeeuw, broer dus van smid Arij, zette later de scheepswerf voort en was van 1864 tot 1870 re gent van het Weeshuis der Her vormden, Een zoon van Arij was commandant van de schutterij. De scheepswerf De Zeeuw kwam kort voor de vorige eeuwwisseling aan zijn einde. De toenmalige ei genaar bouwde, om de zaak draai ende te houden in een tijd dat re ders na een tegenvallend ha- ringseizoen geen nieuwe schepen durfden bestellen, voor eigen risi co een eikenhouten logger. Het zeilschip kwam kort voor de start van de nieuwe teelt in 1894 op een openbare veiling terecht, waar commissionair in effecten en kas sier L.J. van Gelderen er handel in zag. Toen zich geen koper aan diende besloot Levi van Gelderen er zelf zijn geluk in de visserij mee te beproeven. Zo ontstond de Visserij Maatschappij Vlaardin gen, die (met ijzeren stoomsche pen) binnen twintig jaar de groot ste van Nederland was. De binding van de familie De Zeq- uw met het Vlaardingse centrum blijft vooralsnog voort bestaan, zij het niet als ondernemer. Een aan tal panden aan de westzijde van de Havenstraat, tussen Smid- steeg en Timmersteeg, zijn nog hun familiebezit. Met dank aan Harm Jan luth en Matthijs Siruijs van het Stadsar chief Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2