Waterweg 9 'Hooguit tien procent fraude' 'Vandaag zijn we op de Spiegelplaneet' Sloop van Passage impuls voor Teerstoof en Stadsgehoorzaal Sociale Dienst Vlaardingen vergelijkt gegevens met Belastingdienst Postbank maakt Vut-er blij met zeven miljoen Havenbedrijf ontkent onderbetaling vrouwen Koningin met speciale trein naar spoortunnel Inbreker bekent reeks diefstallen Brommers botsen Tweejongens aangehouden Glas nog beter apart 'Gemeente laks bij planontwikkeling centrum' Rotterdams Dagblad Donderdag 29 juli 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVIaardingen tel 010-234G055/fax 4349754 POSTBANK Barendrecht - De 63-jarige Barendrechter W. Veld hoen was gisteren in één klap multi-miljonair dank zij de giro. Tot zijn eigen verbazing ontving hij een afschrift van de Postbank met een overschrijving van twee miljoen gulden, met de verheugende toe voeging dat in totaal ƒ7.247.967,42 aan hem zal wor den overgemaakt. In zijn woning in een Barendrechtse nieuwbouwwijk reageerde Veldhoen gisteravond nuchter op de 'leu ke meevaller'. „Ik was natuurlijk eerst stomver baasd. Maar hoe leuk ook, het blijft jammer dat je zo'n bedrag toch niet mag houden," aldus Veldhoen die van de Postbank nog geen opheldering heeft ge kregen over de onverwachte miljoenenoverschrij ving. Tot vandaag is Veldhoen nog steeds miljonair, want op zijn computer kan hij in' een handomdraai zien wat er op zijn girorekening staat „En het be drag is nog steeds niet afgeschreven." 'Miljonair' Veldhoen zit in de Vut en hij zou, zegt hij, prima weten wat te doen met het kapitaal. „Ik laat mijn drie kinderen er goed in meedelen en ik zou een nieuw huis kopen. En je weet het: 'verhuizen kost bedstro'. Daarnaast zou ik gezellig op vakantie willen gaan. Bijvoorbeeld naar Amerika. Daar woont veel familie van mijn vrouw. Maar ja, om eerlijk te zijn: ik heb nu al een rijk leven." Het voormalige hoofd van een computerafdeling be grijpt overigens niet hoe de Postbank een dergelijke vergissing heeft kunnen maken. De Postbank zelf ook niet helemaal. „Het zal inderdaad een fout van de computer zijn. Een verkeerde overboeking komt zelden voor. Wij doen 3,5 miljoen transacties per dag en de kans dat het fout gaat is echt miniem," rea geert een voorlichter van de Postbank. Rotterdam - Kreeg Gabriëlle Nooteboom uit Spijke- nisse begin deze week het gelijk aan haar kant van de Commissie Gelijke Behandeling Mannen en Vrouwen bij de Arbeid, haar werkgever TJniport laat het er niet bp zitten. Het Rotterdamse container- overslagbedrijf zegt de beeldschermtypiste niet min der te betalen dan haar mannelijke collega's. De zaak zal voor de rechter worden uitgevochten, De 27-jarige baliemedewerkster - zoals ze zichzelf liefst noemt - diende twee jaar geleden een klacht in bij de Commissie Gelijke Behandeling, een door de overheid ingesteld orgaan, omdat ze zich gediscrimi neerd voelde. Ze zou slechter betaald worden dan mannelijke collega's met vergelijkbaar werk. De commissie haalde boven water dat twee mannelijke collega's van hetzelfde functieniveau maandelijks bruto 1.600 gulden meer verdienden. Werkgever Uniport verzette zich van het begin af te gen de klacht en nu dus ook tegen de uitspraak. Het bedrijf vindt dat de functie van de medewerkster niet vergeleken kan worden met die van haar man nelijke collega's. Althans niet met die van de twee meerverdienende mannen die in het onderzoek be doeld worden. Het havenbedrijf zegt al zijn kantoor personeel gelijk te behandelen. „Zouden de collega's uit het onderzoek hetzelfde werk doen als Noote boom, dan zouden zij ook hetzelfde worden be loond," aldus bedrijfsleider A. H, Huisman. In de tussentijd gaat het werk van Nooteboom bij Uniport gewoon door. „Daar_krijg ik heel weinig 'support', Ik heb drie vrouwelijke collega's, maar die steunen me niet. Het is natuurlijk het gesprek van de dag. Maar dat ebt wel weer weg." Echt gemakke lijk is het niet om een procedure tegen je werkgever te beginnen. „Je bent er natuurlijk wel van afhanke lijk. Maar er is nou eenmaal een Wet Gelijke Behan deling en daar hebben ze zich maar aan te houden. Ik ben nou eenmaal voor rechtvaardigheid. Sommigen zeggen tegen me dat ik beter had moeten informe ren toen ik solliciteerde. Maar wat wist ik toen hele maal van de haven af? Laat staan van CAO's in de ha ven Toen ik er eenmaal wat langere tijd werkte be gon ik te beseffen dat er iets niet pluis was." De rechtszaak ziet Nooteboom met optimisme tege moet. Ze voeit zich sterk door de uitspraak van de commissie. „Het is een steun in de rug, Ik hoop en vermoed zelfs een beetje dat ik de zaak ga winnen. Een uitspraak van de commissie is niet zomaar een uitspraak. Dat beseft de rechter ook wel" Barend rechter veldhoen toont het gi ro-afschrift met de mei ding dat de miljoen gul den op zijn rekening is btjgeschre ven. Foto John de Pater Rotterdam Koningin Beatrix stelt woensdagmor gen 15 september het nieuwe spoortunneltracé in Rotterdam officieel in gebruik. De koningin, die met een speciale trein naar Rotterdam komt, doet dit tij dens een feestelijk programma op het ondergrondse NS-station Blaak. De eerste treinen voor reizigers zullen overigens pas vanaf maandag 27 september (begin van de dienstre geling) via het nieuwe spoortunneltracé rijden. De Nederlandse Spoorwegen hebben ruim twee etma len nodig voor de omschakeling van het oude naar het nieuwe tracé. Dit betekent dat de trein die vrij dag 24 september om 20.12 uur vanuit Rotterdam CS richting Dordrecht vertrekt de allerlaatste normale reizigerstrein zal zijn die over het oude viaduct en over de bruggen rijdt. In omgekeerde richting is dit de trein die om 20.19 uur vanuit Dordrecht op CS aankomt. Daarna zal er nog een speciale stoomtrein over het viaduct/brug-traject rijden, als definitieve afsluiting van een tijdperk van 116 jaar. Van vrijdagavond 24 tot en met zondagavond 26 sep tember zullen NS en HET voor treinvervangend ver keer tussen de rivieroevers zorgen. Het publiek krijgt zaterdag 18 en zondag 19 septem ber tijdens 'Open Dagen' de gelegenheid de nieuwe NS-stations Blaak en Zuid te bekijken. Vlaardingen - Uit een uitwisseling van gegevens tussen de Be lastingdienst en de Sociale Dienst in Vlaardingen blijkt dat hooguit tien procent van de 2300 bijstandtrekkers in Vlaardin gen op enigerlei wijze fraudeert. Dat stelt hoofd juridische za ken George Altheer van de gemeentelijke uitkeringsinstantie. In 1992 werd 28 keer een proces verbaal opgemaakt wegens het plegen van zogenoemde 'witte fraude'. De2e cliënten kregen een uitkering, terwijl op basis van be lastinggegevens later duidelijk werd dat zij geheel of gedeeltelijk in een eigen inkomen uit arbeid voorzagen. In totaal moeten deze fraudeurs 309.000 gulden terug betalen. In de nabije toekomst doet de Sociale Dienst onderzoek naar nog eens 400 zaken, waarin mogelijk sprake is van fraude. De Vlaardingse Sociale Dienst - die tegenwoordig officieel te boek staat als de afdeling Sociale Za ken en Werkgelegenheid van de gemeentelijke Dienst Welzijn - heeft het zeer druk met het verge leken van de eigen administratie met die van de Belastingdienst. De fiscus heeft inkomensgege- vens aangeleverd van 4500 men sen, die in de jaren 1989, '90 of'91 ook voorkwamen in het bestand van de Sociale Dienst en die in de bewuste periode korte of langere tijd hebben gewerkt. Een eerste schifting leerde, dat in ieder geval 70 procent van de cli ënten een eerlijke opgave aan de Sociale Dienst heeft gedaan. De resterende 1374 gevallen worden op dit moment onderzocht. Van een deel is al gebleken, dat hun gegevens toch kloppen. Hoeveel gevallen van fraude er uiteinde lijk zullen overblijven, is nog niet te zeggen. Altheer houdt over de onderzochte periode van driejaar rekening met 400 fraudezaken. Het aantal fraudeurs zal lager zijn. De praktijk leert dat een on eerlijke cliënt vaak verantwoor delijk is voor verschillende frau dezaken. Alleen fraudeurs die de Sociale Dienst voor meer dan 6000 gulden hebben benadeeld mogen volgens landelijke richtlij nen worden vervolgd. De vergelijking van de gegevens Schatting nuanceert volgens Altheer het beeld dat uitkeringstrekkers massaal frauderen. „Uit de gege vens blijkt dat er per jaar 130 ge vallen van witte fraude zijn. Dat is vijf procent van het totale cliën tenbestand. Verder hebben we natuurlijk nog te maken met zwartwerkers en de zogenoemde woonfraude. Daar bestaan geen statische gegevens van, maar in totaal zal het aantal fraudeurs naar mijn schatting niet boven de tien procent uitkomen." Eerder dit jaar deden onderzoe ken van de Sociale Diensten in Dordrecht en Groningen veel stof opwaaien. De gegevens werden zo uitgelegd, dat in deze steden on geveer éénderde van de cliënten fraudeert. De gegevens in Vlaar dingen wijken niet significant af, maar volgens Altheer moeten daaruit geen voorbarige conclu sies worden getrokken. „We moe ten oppassen om uitkeringsge rechtigden te stigmatiseren. Als eerlijke cliënt moet het heel ver velend zijn op een verjaardag te horen datje ook wel zult fraude ren, De eerlijke mensen zjjn ge lukkig ruim in de meerderheid." Professor Barabas legt in het bos bij Berkel-En- schot de spelregels van het vaan del verove ren uit. Som mige kinde ren durven niet zonder begeleiding het woud In: er kunnen wel eens echte wolven zitten. Foto Roel Dijkstra Door Peter de Lange BerkeJ-Enschot - In de huifkar, op weg naar het bos, wordt het kamplied aangeheven. Daarna volgen 'Ajaaj jippie jippie jee' en het onvermijdelijke potje met vet, zevende couplet. Het zwerk is even opgeklaard, maar niemand slaat er acht op. Ook onder de somberste onweersluchten is er de afgelopen dagen dapper ge zongen. Kevin, Selam, Danielle, Robin, geen van allen hebben ze last van heimwee. De 32 Vlaar dingse kinderen die een weekje op kamp zijn in de Brabantse bui tenlucht vermaken zich opper best. Terwijl kampleider Pim Smith, vermomd als professor Barabas, een geheimzinnig koffertje vol re ageerbuisjes inspecteert, buigt een meisje zich voorover en fluis tert tegen haar vriendinnetje: „Vandaag zjjn we op de spiegel planeet." „Weet ik," luidt het ant woord. „En vanmiddag gaan we op vossenjacht, saboteurs opzoe ken." De groep heeft, sinds de aan komst afgelopen zaterdag op kampeerboerderij Heukeloms Hoefke, al heel wat hemellicha men aangedaan. De kinderen ge loven heilig in de door de leiding verzonnen legende van Fem en Femie, die het heelal in de war hebben geschopt. Elke ochtend bij het ontwaken bevinden de kampbewoners zich in een ande re uithoek van het universum. Ze reizen van de aquaplaneet naar de vrouwenplaneet, en vandaar verder naar de Rose Ballenpla- neet, waar je een ballon bij je moet hebben omdat je anders om komt door gebrek aan zuurstof. Griezelig? Ja, maar niet zo eng ais het bos. Want daar zitten echte wolven. Ineke Hoogbiemstra, een van de tien volwassenen die een oogje in het zeil houden, laat dat misver stand maar in tact. Maar aan kin deren die nog nooit een koe van dichtbij hebben gezien legt ze ge duldig uit dat die dieren voor de melk zorgen. Dat wil nogal eens verbazing wekken. „Want melk komt toch bij Albert Heijn van daan?" „De kinderen die mee gaan op kamp komen vooral uit onvolledige gezinnen," verklaart Anneke Hageboud de onwetend heid van sommigen. „De meesten zyn nog nooit op vakantie ge weest. Ze weten soms letterlijk niet wat ze zien." Buurthuis De Telder is een van de laatste instellingen in Vlaardin gen die zomerkampen organise ren vour de jeugd. Hei gebruik is door de welvaart een beetje uitge storven. Daarom komen de deel nemers aan dit kamp lang niet al leen uit de Westwyk, de thuisba sis van De Telder. „In de stad zijn nog genoeg kinderen te vinden die hier naar uitkijken," verze kert Pim Smith. „Want lang niet iedereen kan drie keer per jaar naar Spanje." Net als Anneke, gaat Pim gaat al vele jaren mee als kampleider. Er is in de loop der tijd veel veran derd, maar toch ook weer niet, zo blijkt uit hun verhalen. Keuken- corvee en kussengevechten beho ren nog tot de vaste orde der din gen. De menu's blijken ook on verslijtbaar: worteltjes met dop erwten, pannekoeken, en natuur lijk patat. „Weet je wat wel raar is?" mijmert Anneke. „Vroeger klapperden je oren soms van de vieze liedjes. Dit jaar heb ik er nog niet één gehoord. „Vloeken doet deze groep ook niet," stelt Pim vast. „Als je deze kinderen een boterham geeft, zeggen ze netjes dankjewel." Ineke denkt dat de kinderen vooral door hun jonge leeftijd nog zo gezeglijk zijn. De deelnemers zijn tussen de zes en dertien jaar. De oudere jeugd zou heus niet zo gemakkelijk een weekje afzien van walkman, computerspelletje of radio. Want die dingen moch ten perse niet mee naar Heu keloms Hoefke. „Dan hoor je de hele dag niets anders dan gepiep en geknetter." Mede dankzij de afwezigheid van moderne elektronica heerst een opvallend huiselijke sfeer in het kamp. Joop Schafthuizen naait vakkundig een knoop aan een ge havende regenjas, terwijl de och tendploeg in de keuken de laatste ontbijtborden in het afwasteiltje stopt. „Er hebben nog geen onge ruste moeders gebeld." meldt Ineke Hooghiemstra tevreden. Van heimwee onder de kampbe woners heeft ze nog weinig ge merkt. „Eigenlijk is dat ook lo gisch. Hier hebben de kinderen een heleboel pa's en ma's." Maassluis - De inbreker die gis terochtend vroeg door de politie werd opgepakt, heeft bekend meer op zjjn kerfstok te hebben. De man, een 27-jarige Maasslui zen gaf toe meermalen op ver schillende plekken in zijn woon plaats te hebben ingebroken. De opbrengst van de buit werd ge bruikt om verdovende middelen te kunnen bekostigen. De man werd gisteren aangehou den nadat hij had geprobeerd in te breken bij een bedrijf aan de Keucheniusstraat. Een buurtbe woonster die de inbreker aan het werk had gezien, tipte de politie. Vlaardingen - Op de Broekpolder weg zijn gisteravond twee brom fietsers op elkaar gebotst. De Vlaardingers, allebei 16 jaar, had den elkaar niet opgemerkt en botsten op het moment dat één van hen wilde afslaan. Een van de bromfietsers werd met onbekend letsel naar het Holyziekenhuis gebracht. Maassluis/Schiedam - In het cen trum van Maassluis heeft de poli tie afgelopen nacht twee jongens van 14 en 16 jaar aangehouden. Het duo bad, volgens een binnen stadsbewoner, een opvallende be langstelling voor geparkeerde au to's. De man waarschuwde de po litie. Die ging op zoek naar het tweetal, dat na enig speurwerk werd aangetroffen in het struik gewas. Niet duidelijk is of de jon gens bezig waren met het kraken van auto's. Ze worden nog ver hoord. Bij de Maassluise politie kwamen gisteren drie meldingen van opengebroken auto's binnen. De buit bestond uit radio-cassette- spelers. In Schiedam werd van vijf inbra ken tn auto's aangifte gedaan. Be- halve geluidsapparatuur werden gestolen: een gereedschapskist, een rijzadel, een paar rijlaarzen, een pakje shag en wat snoep. Vlaardingen - Vlaardingers moe ten met ingang van het najaar nog zorgvuldiger met hun wegwerp- glas omspringen. De gemeente gaat meer glasbakken neerzetten om het glas beter op kleur te kun nen scheiden. Momenteel wordt bij de super markten gebruik gemaakt van groene en witte glasbakken maar weldra verschijnen daar ook apar te containers voor de bruin ge kleurde flessen. Verder worden op verschillende plekken de zoge noemde 'triglo's' op de stoep ge plaatst. Triglo's zijn glasbakken met drie compartimenten waarin het glas, gescheiden op kleur, ge deponeerd kan worden. De afdeling Milieu van de ge meente Vlaardingen wil in augus tus nog eens extra nadruk leggen op de wijze waarop het overige huisvuil aangeboden moet wor den. De burgers krijgen in de eer ste week van de komende maand een speciale folder in de bus. De brochure vertelt aan welke aan- biedings- en afvalscheidingsre- gels men zich dient te houden en hoe met grofvuil omgesprongen moet worden. Schiedam/Vlaanlingen - Als het Passagetheater verdwijnt om plaats te maken voor de par- keeergarage van het toekomsti ge winkelcentrum Imelda, moet zoldertheater De Teerstoof in po pulariteit toenemen- Dat doel heeft wethouder Chris Zijdeveld (Cultuur en Stadsontwikkeling) zichzelf gesteld. Schiedam zal vanaf januari 1994 anderhalf jaar zonder groot thea ter zitten. In de Passage wordt tot eind december dit jaar nor maal het programma van het nieuwe theaterseizoen afge werkt Daarna ontfermen de slo pers zich over het gebouw en zul len veel voorstellingen uitwijken naar De Teerstoof in de Nieuw- straat want de nieuwe schouw burg op het Stadserf is dan nog niet klaar. Zijdeveld: „Vroeger was De Teerstof behoorlijk populair maar dat is wat afgezakt. Dat theater moet weer opbloeien. Ook als het nieuwe theater er straks staat moet De Teerstoof publiek blijven trekken." Voor grotere voorstellingen wordt gezocht naar andere ac commodatie. Over dat probleem heeft het bestuur van de Stich ting Schiedamse Theaters zich al geruime tijd geleden gebogen. Zijdeveld: „Er wordt gedacht aan verschillende onderkomens. De Blauwe Brug bijvoorbeeld. Schiedamse toneelverenigingen en muziekgezelschappen moe ten normaal hun optredens kun nen blijven verzorgen. Het aan trekken van grote landelijke voorstellingen zal op een laag pitje komen te staan. Daar is geen ruimte voor en bovendien moet er - hoewel ze volle zalen trekken - toch vaak geld bij Verband De Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen lijkt te profiteren van de theaterproblemen in Schiedam, Een direct verband valt niet te bewijzen, maar het is opvallend dat de Stadsgehoorzaal in drie weken tijd reeds 50 procent méér abonnementen aan Schiedam mers heeft verkocht dan in de to tale voorverkoop verleden jaar. Toen schreven 55 Schiedam mers in op een theaterkaart. Ad junct-directeur Sandor Gora ver wacht bij het opmaken van de balans van de abonnementen verkoop minimaal een verdub beling van het aantal vaste gas ten uit Schiedam, De abonnementenverkoop in Vlaardingen lijkt dit jaar alle re cords te gaan breken. In drie we ken tijd zjjn al ruim 2300 abon nementen verkocht, samen goed vooreen kleine 19.000 stoelen. In de Mstorie van de Stadsgehoor zaal is dat nog niet eerder ver toond. Een sluitende verklaring voor de enorme toeloop kan de schouwburgdirectie niet geven. Met het oog op de verwachte drukte is de Stadsgehoorzaal momenteel op zoek naar extra personeel. Door Sander Sonne mans Schiedam - Winkeliers in de Pas sage zijn ontevreden over de ge meente Schiedam, die hen nau welijks betrekt bij de nieuwbouw- plannen in het centrum. Enkele middenstanders die hun winkel aan het te slopen gedeelte van het Broersveld hebben, sluiten zich bij hen aan. Met name het grond bedrijf van de Dienst Gemeente werken krijgt de zwarte piet toe gespeeld. Dat zou traag en onza kelijk optreden. Het grondbedrijf is verantwoor delijk voor de verwerving van panden, zodat de grond voor het nieuwe winkelcentrum achter de Hoogstraat bouwryp kan worden opgeleverd. Dat verloopt langza mer dan gepland. De start van de bouw is acht maanden uitgesteld. Tijdens de presentatie van de plannen, in oktober 1992, ging projectontwikkelaar MAB er van uit in april dit jaar de eerste paal te kunnen slaan. „De gemeente heeft tot 1 decem ber de tyd de boel in orde te bren gen," verklaart een woordvoerder van MAB. „Dat moet haalbaar zijn," reageert verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld. „Er moeten nog slechts een paar pan den worden verworven. Na de va kantie wordt die zaak resoluut op gepakt." Koos Mak, eigenaar van de gelijk namige winkel in kampeer- en watcrsportartikelen aan het Broersveld, heeft daar zijn twij fels over. Hij is één van de winke liers die nog moeten verdwijnen Zijn zaak staat op eigen grond en er moet dus onderhandeld wor den over een eventuele nieuwe vestigingsplek. Mak: „Ik ben geen dwarsligger. Er valt altijd te praten. Ook al gaat het om een fa miliebedrijf dat al 180 jaar draait. Maar tot op heden heb ik slechts één velletje papier gekregen waarop de gemeente mij meldde dat ze voor ons bedrijf haar oog heeft laten vallen op het gat van Bolmers. Op vragen die daarop van onze kant volgden, hebben we pas na tien weken antwoord gekregen. Het grondbedrijf werkt met het tempo van een slak." „Slow motion," noemt ook Sjaak Kraan het onderhandelingstem po van Gemeentewerken. Kraan verhuurt twee panden aan het Broersveld die eveneens moeten wijken voor de nieuwbouw. „De ambtenaren van Stadsontwikke ling werken keihard, maar het grondbedrijf is nu al zo'n vijf maanden bezig mijn panden te verwerven. Er is nooit zakelijk on derhandeld, al is er de laatste drie maanden wel sprake van enige stroomversnelling." Ook Chris Coppens, voorzitter van het Overlegplatform Binnen stadwinkeliers, heeft geluiden over laks handelen van de lokale overheid opgevangen. „We krij gen steeds te horen dat er wordt onderhandeld met de betrokken winkeliers, maar we hebben de indruk dat er in sommige geval len geen vaart achter zit. Mis schien is dat wel taktiek." „Ik heb nog steeds niet gehoord wat de gemeente wil. Ze laten je maar in het ongewisse," zegt de 71-jarige B. L. Weij. „Ik zit nu 47 jaar met mijn stempelfabriek in de Passage. Geloof maar niet dat ik mijn zaak zo onder mijn kont weg laat halen." Het merendeel van de Passage winkeliers beweert nog altijd niet te weten wat hen boven het hoofd hangt. „Onzin," reageert wethou der Zijdeveld. „Er is een aantal informatie-avonden geweest. De Passage krijgt ccn face-lift. Dat betekent een aantrekkelijker winkelaanbod. Sommige midden standers zullen moeten verhui zen. Voor de winkels die wel in het nieuwe concept passen, ko men nieuwe huurovereenkom sten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1