Waterweg 11 Alle sportcomplexen beveiligd Oekraïense artsen krijgen Vlaardingse medicijnen Zomermuseum gehuld in waas van geheimzinnigheid Verdachte reeks overvallen is het voorarrest zat Schiedamse clubs voelen veel voor collectieve overeenkomst Beetje erkenning voor Betuwelijn onder rivier dRoteb bekeurde 820 keer in vier weken Tweede grote drugsvangst in Rotterdamse haven Provincie: chloor moet verdwijnen van Kijfhoek Gemeente wil branderspanden Illegaal afval Hennepplanten weggehaald Weer brand Hogenbanweg 1 Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 juli 1993 1 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 0i0-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Het plan om de Betuwe-spoorlijn over een lengte van 120 kilometer aan te leggen in een af gezonken tunnel onder de rivierbedding heeft offi ciële erkenning gekregen. De Groningse onderzoe ker Pek van Andel en de Haagse wetenschapper ir, J. W. Boehmer, de bedenkers van het revolutionaire plan, hebben de toezegging dat hun idee wordt door gerekend en van een begroting voorzien. De commissie-Van Engelshoven, die op aandrang van de Tweede Kamer is ingesteld door minister Maij voor het doorrekenen van alternatieven voor de Betuwe-spoorlijn, neemt het alternatief Boehmer/ Van Andel serieus. De ontwerp-startnotitie rivierver laging van de 'Rijnlijn-groep', zoals beide onderzoe kers zich noemen, krijgt dezelfde status als vier an dere plannen voor de spoorlijn die Rotterdam met het Duitse achterland moet verbinden. Het oorsponkelijke plan van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, de Nederlandse Spoorwegen en Grontmij behelst een bovengrondse spoorlijn op een metershoge dijk. Een ander plan gaat uit van een spoorlijn op palen. Volker Stevin denkt aan een spoorlijn onder het maaiveld, terwijl het piun-Van der Hoorn een volledig ondergrondse lijn beoogt. De commissie onder leiding van prof. dr. ir. J van En gelshoven zal misschien nog volgende maand de mi nister adviseren. Het besluit van de commissie-Van Engelshoven heeft Van Andel aangenaam verrast Het plan Boeh- mer/Van Andel biedt een alternatief voor dijkverho ging en dijkverzwaring, dat op groot verzet stuit in de Betuwe. Het duo pleit daarom voor verlaging van de rivier door uitbaggering; de dijken hoeven dan niet te worden verhoogd. Tegelijk bij het uitbagge ren kan in het midden van de rivierbedding op een diepte van minimaal tien meter een sleuf worden aangebracht. De sleuf is bedoeld voor een afgezon ken tunnel van honderdtwintïg kilometer lengte. Daarna wordt de tunnel toegedekt. Rotterdam - De reinigingspolitie heeft de afgelopen vier weken in Rotterdam 820 bekeuringen a tachtig gulden uitgeschreven voor verkeerd aangeboden vuil. Normaal ligt dat rond de zestig, zeventig pro cessen-verbaal per week. De actie van de reinigings politie vloeide voort uit de stiptheidsacties bij de Ro- teb. Om de CAO-onderhandelingen onder druk te zetten werden alleen Komozakken meegenomen. Plastic tassen, dozen en ander los vuil tieten de opha lers op de stoep liggen. Toen vorige maand de stipt heidsacties werden opgeschort is door middel van een publiciteitscampagne het publiek erop gewezen dat het huisvuil voortaan beter moest worden aange boden. Om de druk op de ketel te ïetten, zette de rei nigingspolitie zoveel mogelijk mensen in om Rotter dammers die zich niet aan de regels hielden te be keuren. Dat leverde dus 820 processen-verbaal van tachtig gulden op, waarvan de opbrengst overigens via het Openbaar Ministerie in de staatskas vloeit. Volgens de Roteb levert het ingezette beleid vruch ten af en zien de straten er nu schoner uit dan voor de acties van het Roteb-personeel. Rotterdam - De douane-recherche heeft op 9 juli bij Seaport Terminals aan de Brittaniahaven een partij marihuana van 5000 kilo onderschept. De soft-drugs zaten verpakt in metalen vaten en waren verstopt in een partij tropisch hardhout afkomstig uit Takoradi in het Westafrikaans Ghana. Douaniers ontdekten de drugs tijdens de controle van de lading. De drugs werden vervoerd in het schip Kaduna. Het tropisch hardhout is inmiddels aangekomen bij het bedrijf dat de partij had besteld. Het is tweede de grote drugsvangst in de maand juli in de Rotterdam se haven. Op vrijdag 2 juli nam de douane een contai ner met 6600 kilo marihuana in beslag. Ook toen wa ren de verdovende middelen afkomstig uit West- Afrika. Het ging om een Nigeriaans schip. Officier van justitie mr. L. de Jonge zegt niet te we ten of er op 9 juli arrestaties zijn verricht. „Alle men sen die er iets van weten, zijn op vakantie." Justitie heeft de drugsvondsten geheim gehouden, omdat het onderzoek nog loopt. „Ze hopen dat dege ne voor wie de drugs bestemd waren, zenuwachtig worden," zegt een ingewijde. „Op die manier hopen ze bij de smokkelaars te komen." Minister Maij van Verkeer en Waterstaat zal bij haar besluit over de Betuwe spoorlijn ook de va riant met de 120 kilome ter lange tunnel on der de ri vierbedding moeten 'meene men'. FOtO Monique Baan/ Rotterdam - Rangeerhandelingen met chloortrei nen op bet emplacement Kijfhoek ten zuiden van Rotterdam moeten worden beëindigd. Slechts onder die voorwaarde stemmen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in met de wens van het Rijk, om Kijf hoek een landelijke rangeerfunctie te geven. Het is een reactie op de resultaten van een werk groep, die in opdracht van de ministeries van VRQM en Verkeer en Waterstaat de milieuknelpunten nabij Kijfhoek heeft onderzocht. Deze werkgroep heeft ge constateerd dat vanwege de risico's van handelingen met chloor een bouwvrije zone van 4500 meter moet worden aangehouden. GS zijn van mening, dat een dergelijke zone verlam mend werkt op de gewenste ruimtelijke ontwikke ling in de regio. Zij vinden een bouwstop onaan vaardbaar. Als de wagons met chloor van Kijfhoek verdwijnen schuift de zonegrens naar 1300 meter. Binnen dit gebied liggen geen nieuwe bouwlocaties. Medio september volgt er bestuurlijk overleg tussen GS en de betrokken ministers. Schiedam - De onbeveiligde sportaccommodaties in Schiedam worden binnen afzienbare tijd waarschijnlijk allemaal van een alarminstallatie voorzien. Naar aanleiding van een golf in braken in clubhuizen vooral in sportpark Harga heeft de Schiedamse Sportraad besloten tot actie over te gaan en de sport clubs aan te sporen een beveili- gingsinstatiatie aan te schaffen. De animo daarvoor is groot. De brand die eerder dit jaar het clubgebouw van voetbalvereni ging SVDPW volledig in de as leg de en een reeks inbraken bij sportverenigingen vormden en kele maanden geleden aanleiding voor spoedoverleg in de Sport raad. Daarop volgde een enquete onder de sportclubs waarin op''~r meer werd gevraagd of de clubs met een onbeveiligd verenigings gebouw bereid waren een collec tief contract af te sluiten met een bedrijf in alar mappara tuur. „Praktisch alle sportclubs met een eigen accommodatie hebben aan de enquete meegewerkt," vertelt Jan Tjassens van de Dienst Sport en Recreatie. „Ge bleken is dat zo'n zes verenigin gen nog geen beveiliging hebben. Die hebben te kennen gegeven wel wat voor een collectieve over eenkomst met een beveiligings bedrijf te voelen. Inmiddels heb ben we een drietal bedrijven een offerte gewaagd. Het is de bedoe ling de overeenkomsten in één pakket op te nemen. Dat kan fi nancieel aantrekkelijker zijn dan als de clubs allemaal afzonderlijk met een firma in zee gaan." Sinds twee inbrekers in april in sportpark Ilarga. waar vooral de verenigingen HBSS en Hermes DVS het moesten ontgelden, door de politie zijn opgepakt is het aan tal inbraken en vernielingen aan zienlijk teruggelopen. Eén van de twee verdachten werd op heter daad betrapt door leden van HBSS, die in de weekeinden hun clubhuis bewaakten omdat ze ge noeg hadden van de inbraken. Apotheker R. F. Menke overhandigde gisteren in apotheek Ho- lierhoek een nieuwe doos met genees- midde en aan het artsen paar Alexan der en Aila Broejaka. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardirgen - Zeer gelukkig to nen zich de Oekraïense artsen Alexander en Alia Broejaka. Van de apotheken Hotierhoek en Holystaete en uit de huisartsen praktijk Holystaete hebben ze wat medicijnen en verbandmid delen gekregen om mee te nemen naar hun vaderland. Er is daar een schreeuwend tekort aan der gelijke middelen. Het echtpaar, hij viroloog en zij dermatoioge, is momenteel met dochtertje in Vlaardingen op fa miliebezoek. Zij zijn enkele we ken gast van hun volle neef Henk Huilers en zijn echtgenote Beja, die zich al geruime tijd inspannen voor inzameling van kleding, le vensmiddelen, medicijnen en an der hulpgoederen. Met Pasen hebben zij een in samenwerking met de winkeliersvereniging 't Winkelhart en scholengemeen schap Beneden Maas georgani seerd transport van 450 pakket ten verzorgd. Alexander en zijn familie regelden toen aan Oekraï ense zijde de distributie. Logisch, dat nu van de gelegenheid ge bruik wordt gemaakt om de hoogst noodzakelijke middelen mee te geven. De twee artsen, met wie conversa tie alleen mogelijk is in het Rus sisch, dus via een tolk, zijn door Beja Kluiters in contact gebracht met de huisartsen van Holystae te. Verder zijn de apothekers van Holystaete en Hotierhoek bena derd om geneesmiddelen te ge ven. Eerder ontvingen ze al wat uit Vlaardingen, waaronder weg- gooi-injectienaalden, die zij en kele malen steriliseren en gebrui ken. Apotheker R. F. Menke (van Holièrhoek) vertelt, dat hij graag meehelpt de nood in de Oekraïne te lenigen. Het zijn geen grote sta pels die hij kan leveren, maar de hoeveelheid maakt de Oekraïen se artsen gelukkig. Al eerder heeft hij een doos aan de familie Kluiters afgeleverd. Menke: „Wij krijgen hier medicij nen door cliënten ingeleverd, die nog goed zijn. In aangebroken of beschadigde verpakkingen kun nen we ze hier niet verstrekken, maar voor deze mensen zijn ze heel veel waard. Al geruime tijd is ons beleid om ze voor goede doe len weg te geven. Er zitten ook materialen onder, die hier niet meer gebruikt worden maar heus nog wel geschikt zijn." Gisteren toen de Broejaka's per soonlijk in de apotheek langs kwamen om een nieuwe hoeveel heid op te halen, wisselden de apotheker en artsen enige infor matie uit over waarmee men in de Oekraïne het meest geholpen is. Medicijnen tegen hoge bloeddruk en pijnstillers had Menke zelf al geselecteerd, maar al pratende kwam naar voren dat er grote vraag is naar insuline en andere middelen voor diabetici. De der matoioge Alia, die in het kinder ziekenhuis van Soemy werkt, bleek zeer blij te zijn met een hoofdgel. Gevaar dat per ongeluk een ver keerd medicijn wordt toegepast is er volgens beide artsen niet. Be halve dat de inhoudsbeschrijving in internationaal begrijpelijke termen staat vermeld, wordt in huize Kluiters regelmatig over de bijsluiters gesproken. Met de te kening van een lichaam tussen zich in nemen Henk Kluiters met zijn volle neef Alexander, die als hulpverlener bij de ramp van Tsjernobyl schade heeft opgelo pen, en zijn vrouw Aila alle ver melde bijverschijnselen door. Dat is nodig omdat verschillende me dicijnen nog geheel onbekend zijn in hun eigen land. Daarnaast kan het artsenpaar thuis terug vallen op vader Nikolaj, die het ziekenhuislaboratorium van Romny leidt. Artsen en apothekers, die moge lijk ook nog materiaal beschik baar willen stellen voor hun min der bedeelde collega's uit de Oekraïne, kunnen alsnog contact opnemen met de familie Kluiters ftel 010-4741942) Schiedam - De gemeente Schiedam lijkt de belangrijkste kandidaat om drie uit de negen tiende eeuw stammende pakhui zen aan de Noordvestgracht over te nemen van de UTO. De distilla teur doet de pakhuizen van de hand omdat het bedrijf nieuwe opslagfaciliteiten heeft gevonden m het vroegere Ter Meulenpand aan de Burgemeester Honneriage Gretelaan. De bewuste panden liggen recht tegenover de Noordmolen. Ze ma ken deel uit van een historische gevehvand. Het gaat om een type branderspanden, dat elders in de stad niet meer voorkomt. In het verleden heeft de gemeente reeds enkele van deze panden aange kocht. Burgemeester Scheeres tiet toen al weten, dat de gemeen te belangstelling zou tonen als in dit rijtje opnieuw panden te koop werden aangeboden. Als gevolg van de vernieuwingen heeft UTO de vorig jaar in z'n geheel aangekochte Ketelstraat niet meer nodig. In deze straat had het bedrijf ruimte willen scheppen voor een groot maga zijn. Dat wordt nu ondergebracht in het - veel gunstiger gelegen- Ter Meulenpand. UTO wil met de gemeente over leggen wat er met het straatje, waarin zich enkele historische panden bevinden, moet gebeu ren. Voor UTO is restauratie een serieuze optie. Voor het hoek pand Kethelstraat/Zijlstraat heeft bierbrouwer Peter Raaijen be langstelling. Hij wil hier onder meer het Schiedamse Griffioen- bier produceren. Zie ook pagina 13 Vlaardingen - De politie heeft een onderzoek ingesteld naar een mi lieudelict in de Koningin Wilhel- minahaven. Daar werd een vat met 45 liter afgewerkte olie, een blik smeervet en een vuile scheepsoliefïlter aangetroffen. Wanneer het spul daar is ge dumpt is niet bekend. Het afval is afgevoerd. De politie zoekt getui gen. Zij kunnen bellen naar de af deling Bijzondere Wetten: 4342355. Vlaardirgen - In een woning aan de Goudsesingel is gisterochtend een hennepkwekerijtje opgerold. De politie trof er ongeweer zes tien hennepplanten en vier spe ciale lampen aan. De eigenaar, een 24-jarige Vlaardinger, kreeg een proces-verbaal. Planten en lampen werden in beslag geno men. Schiedam - Aan de Hogen banweg is gisteravond voor de derde keer brand gesticht. Alle bewoners ontvluchtten het por tiek toen rond half twaalf een brand in een meterkast een dikke rook veroorzaakte. De brandweer bluste het vuur. De huizen liepen rook- en waterschade op. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - Kleine verwijzin gen moeten voor de oplettende kijker voldoende zijn. Een opgra ving op de hoek Hoogstraat/Pe perstraat, een omgezaagde boom bij de vijver in het Oranjepark en een verbouwing in het Hollandia- gebouw aan de Oosthavenkade: voortekenen die de kunstmani festatie het 'Zomermuseum' in luiden. De start morgen van het 'Zomer museum' betekent tevens het be gin van een serie kunstzinnige ac tiviteiten in het kader van de Kunstestafette, een initiatief van de Culturele Raad Zuid-Holland. Die uil zoveel mogelijk mensen in verschillende steden kennis la ten maken met kunstdisciplines en -activiteiten in hun woon plaats. Na Schiedam krijgt nu Vlaardin gen de estafette-staf een aantal weken in bezit. De relatie 'kunst en recreatie' staat dit tweede 'es- tafettejaar' centraal. Vlaardingen geeft onder meer met het 'Zomer museum' (van 31 juli tot en met 4 september), het 'Hof van Sirenen (19 tot en met 22 augustus) en een schilderijenoptocht op 2 septem ber invulling aan dit thema. Behalve de Vlaardingse kunste naars Annette Braad, Elly Dijks hoorn, Joop van Esch en Kees Lesuis, nemen ook Hans Andrin- ga en Alma Brevé uit Rotterdam, de Haagse Ellen van Toor en de Schiedammers Peter Hellemons, Sjef Henderickx en Michel Snoep deel aan het evenement. Initiatiefnemer Henk Horsten, directeur van de Vrije Academie, wilde meer dan alleen een exposi tie in het Hollandia-gebouw, eventueel gekoppeld aan een een malig evenement als 'het Hof van Spektakel' dat vorig jaar plaats vond. „Het 'Zomermuseum' wil den we dit keer een aantal weken en verspreid over verschillende lokaties laten plaatsvinden, zodat zoveel mogelijk mensen er notie van kunnen nemen." Waar in 1992 de nadruk lag op een theatrale presentatie, koos Horsten dit jaar voor een puur beeldend accent: installaties. De tentoonstelling in het Cultureel Centrum Hollandia vormt een geheel met wat elders in de stad aan kunst valt te beleven. Hoofdthema is de titel 'Een bad in de realiteit', naar een citaat uit een boekje van de Belg Roger Ra- veel. Aanvankelijk liet Annette Braad zich inspireren door een schilderij van Raveel, genaamd 'Schilderijenoptocht te Mache- len'. AJ snel werd afgezien van een letterlijke invulling van deze titel. Braad: „Ik zie de kunste naars niet zo snel hun werk op een stok door de stad sjouwen." Haar idee wordt deels toch uitge voerd tijdens de schilderijen-op tocht in september voor kinderen uit de laatste twee groepen van de basisschool. Het 'Zomermuseum' koos uiteindelijk voor het citaat 'Kunst moet baden in realiteit' van Raveel. Hoe de kunstenaars invulling ge ven aan dit thema, blijft tot zater dagmiddag onzeker. Henk Horsten: „Vandaag weten we nog niet. wat er morgen gaat gebeu ren. Zelfs voor ons is nog steeds onzeker hoe het werk eruit komt te zien. Alles komt toch min of meer spontaan tot stand." Kees Lesuis doet 'iets' met ijs, Sjef Henderickx met opgravin gen, Michel Snoep met bomen, Peter Hellemons met 'Moeder en kind'. Alma Brevé koos voor haar bijdrage de toren van de Grote Kerk, Joop van Esch de Burger zaal in het stadhuis. Elly Dijks hoorn experimenteert met reli kwieën in etalages, Ellen van Toor met schoenen, Hans Andrin- ga met teksten op vlaggen in Het Hof en Annette Braad met een 'vliegvisioen' in het Hollandiage- bouw. Het Zomermuseum: zaterdag 31 juli vanaf 15.00 uur in de Burger zaal van het Vlaardingse stad huis. In het Hollandiagcbouw aan de Oosthavenkade verricht wethouder Kees van der Windt (cultuur) de officiële openings handeling om 16.00 uur. Door Sander Sonnemans RotterdanVVIaardingen - „Ik zit nu vier maanden in voorarrest. Dat vind ik wel genoeg. Het eni ge voordeel is dat ik de tijd heb gekregen om mijn gedachten op een rijtje te zetten en te bepalen wat ik wil. Maar ik zit onschuldig vast. Die overvallen heb ik nooit gepleegd." Hoe de feiten en sommige ver klaringen ook in zijn nadeel spraken, toch beweerde een 23- jarige Vlaardinger gisteren voor de rechtbank niets van doen te hebben met drie overvallen, een woninginbraak en heting van de dingen die daarbij buit gemaakt waren. Na het horen van vier ge tuigen kwam officier van justitie mr, R. de Rijck terug op zijn ten lastelegging. Twee feiten kon den niet bewezen worden. Dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan een gewapen de overval op het benzinestation aan de rijksweg tussen Vlaardin gen en Maassluis, de beroving van een taxichauffeur en beting van een aantal gestolen goede ren, stond voor de officier echter als een paal boven water. Hij eis te een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van vier jaar met af trek van. voorarrest. De raadsman van de Vlaardin ger, mr. J.G.M. Roijers. ging daar lijnrecht tegenin en eiste in drie van de vijf gevallen vrij spraak. Zyn cliënt kon niet wor den verweten dat hij de taxi chauffeur zou hebben beroofd, omdat de Koemarkt ïn Vlaardir gen als plaats van de beroving werd genoemd. „In heel Vlaardingen is geen Koemarkt te bekennen," legde Roijers uit. Of het daarnaast ten- lastegelegde feit -heling van een kentekenbewijs en een arm band - kon worden weerlegd, tiet hij in het midden. „Mocht het door de rechtbank bewezen wor den verklaard dan is het voorar rest voldoende om mijn cliënt daarvoor te straffen. Daarom verzoek ik hem vrij te spreken en onmiddellijk in vrijheid te stellen." Na kort beraad aan het slot van de ruim vier uur durende zitting besloot de rechtbank op dat ver zoek niet in te gaan. De leden van de rechtbank hadden tijdens het verhoor al laten doorscheme ren dat zij de verklaringen van de vier getuigen enigszins in twyfel trokken. Die getuigen waren de moeder en aanstaande schoonmoeder van de verdachte, rijn vriendin en haar zus. Zij moesten hebben geweten van de duistere praktij ken die de Vlaardinger er op na hield, viel uit de vragen van de rechtbankleden op te maken. Zowel rechtbankpresident mr. Van Breukelen-Van Aamhem als officier mr. De Rijck raakten uit hun humeur doordat de ge tuigen zich van de domme hiel den. Hoe, bijvoorbeeld, een tas met een vuurwapen en kleding onder het bed van één van de meisjes terecht was gekomen? Niemand wist het „U beseft toch wel dat u als ge tuige bent opgeroepen en de waarheid moet spreken? Als u dat niet doet maakt u zich schul dig aan meineed," werd de zus jes voorgehouden. Uit afgeluis terde telefoongesprekken was immers vast komen te staan dat de gezusters meermalen over grote geldbedragen hadden ge sproken, Bovendien verklaar den ze de verdachte op bepaalde tijdstippen met veel geld te heb ben gezien. Toch ontkenden ze iets van de overvallen te weten. De verdachte had geen werk, maar vertoefde wel een aantal malen in hotels en ging vaak uit eten. Het geld daarvoor, ver klaarde hij, had hij verdiend tij dens een vakantie in Frankrijk en gespaard van wat leningen en zijn uitkering. Waarom hij het geld bij zijn moeder in de tuin had begraven werd niet duide lijk. Uitspraak over twee weken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1