131 UTO spreidt risico's over vijf continenten Nel en Bob jagen op inktpotten \C\ Distillateur breidt flink uit in Schiedam en over de grenzen /A„ Witteen lÉnu GRATIS DAGTOCHTEN T' Retour de France Gele bloemen centraal bij heemtuinexcursie Nieuwe openingstijden bij Woningbeheer Schilderijen in Vaartland Anderson vertoont film Directeur komt er Verzamelaars 't Informatie bestemmingsplan 'Oostwijk-Zuid' Reisbureau „SEAC reizen" Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 juli 1993 %A t ffeö; Si* -fe;; ^r ■„X Gele truien, andere Tour-attributen en fel gekleurde vellen met tek sten over het nationale sportevenement beheersen de gebogen ruiten en het interieur van de rijwielzaak Het is de eerste de beste winkel, die ik tegenkom na stalling van ons 'karavaantje' op de par keerplaats voor het station van Verdun Verderop tn de van veldsla gen bekende stad aan de Maas maken middenstand en overheid dui delijk, dat iedereen is voorbereid op de ontvangst van de crème de Ia crème van de wielerwereld. De tweede etappe van onze tour is dan al begonnen Over de weg van de kruisvaarders gaan we zuidwaarts en finishen aan de Seme In het schattige Chatillon wandelen we door de Laan van de Bakkers en het prachtige stadspark naar de Place de i'Europe De gehele zater dag wordt er m hoog tempo en onder enthousiaste aanmoedigingen rondjes gedraaid voor een nieuw record. Tenslotte hebben de geza menlijke slagers 600 meter worst gedraaid, die ze met hulp van ande re plaatselijke ondernemers 's avonds koken. Een hoogwerker tilt de speciaal vervaardigde roestvrijstalen bak van enkele vierkante me ters boven inmiddels ontstoken vuren. Het feest gaat lang door. Als de volgende morgen om half zes de kerkklokken luiden, denk ik aan ballonge jongelui. Spoedig loeien allerlei sirenes en later blijkt, dat een gebroken elektriciteitsleidmg de feestnaeht van alle personeel van de rampendienst heeft bekort Zo hoog als de profpédaleurs klimmen wij niet Wel genieten we van de ruigheid en vergezichten in de bergen van het Centraal Massief. 1 Over de volle lengte In de buurt van de Zwarte Berg, een uitloper -nchting Pyreneen, staan we een week op een prachtige camping van •uit Belgie gevluchte milieu-activisien Onze terugweg gaat via de heerlijke keuken van de Dordogne en de koninklijke bossen van Fontamebleau. Eerder dan de fietsende reclamezuilen en zonder ge bruikmaking van vliegtuigen of trein bereiken we de eindstreep van onze Ronde van Frankrijk Retour de France zie ik wethouder Agnes weer eens op de plaatselij ke krantepagina's koketteren met haar sport- en fiets'beleid'. Even later arriveer ik naast 'haar' gedenktegel voor 40 kilometer VCP- fietspad op het kruispunt Van Linden van den Heuvellsmgel-Burg, Heusdenslaan, tegelijk met een fietsende moederen dochter, bij het stoplicht Een regenbui dreigt. De dochter drukt wanhopig enkele malen op het paaltje naast het verkeerslicht Tevergeefs. Ze krijgen de volle bui over zich Droogzittend in mijn auto krijg ik, met alle andere autobestuurders op het voor miljoenen vernieuwde kruispunt, eerder groen licht. BEN VAN HAREN Al heeft het weer het de afgelopen week behoorlek af laten weten, toch staat de heemtuinexcursie van zon dag X augustus in het teken van de zomer. Tijdens de excursie die wordt verzorgd door de Hoofdafdeling Groenvoorzieningen Natuur van de Dienst Gemeen tewerken, staan de gele bloemen centraal. De exeur- sieleiders vertellen allerlei wetenswaardigheden over onder andere de grote en blaartrekkende boter bloem, de gele morgenster, venkel en wijnruit De wandeling begint om 14 CO uur bij de mgang van de heemtuin en deelname daaraan is gratis. De openingstijden van het Gemeentelijk Woningbe heer worden per 1 augustus gewijzigd. Voortaan is de balie in het kantoorpand alleen nog 's ochtends van 8.30 tot 12.00 uur geopend De wijkteams zijn op werkdagen telefonisch bereikbaar van 8 30 tot 17.00 uur Bij de start van de wijkteams m maart van dit jaar ging Woningbeheer er van uit dat voor de balie en de telefoon dezelfde openingstijden konden gelden Er is echter gebleken dat het niet mogelijk is van alle wijkteams iemand de hele dag aanwezig te laten zijn Tevens bleef onvoldoende tijd over om de admini stratieve zaken direct af te kunnen handelen. Vlaardingen In. verzorgingstehuis Vaartland aan de Dillen- burgsmgel 9 zijn tot woensdag 15 september olie- $$|fsehildenjen te zien. De werken, zevenendertig dkgetal, worden geexposeerd door de Schiedammer ^G. Rottier. Hij heeft zich nadat hij met pensioen is gegaan, toegelegd op de teken- en schilderkunst. De schilderijen zijn tentoongesteld in de hal en de kleine zaal van Vaartland. De toegang tot de exposi tie die dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur is geopend, is gratis. Redactie Waterweg; Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 In Streekmuseum Jan Anderson aan de Kethelweg 50 wordt dit weekeinde een film vertoond over het havenbednjf Vlaardingen-Oost. De film is na de oor log gemaakt door de Vlaardmger Jan Schaper en toont de scheepswerf, hoe vroeger met stoomkranen werd gewerkt en het reilen en zeilen m de smederij. Naast de film zyn ook twee vitrines met ge. eed schappen voor de scheepsbouw en zeilmakerij te zien. Het Streekmuseum is zaterdag en zondag van 14 00 tot 16.00 uur geopend Er is een oplossing op komst voor de problemen rond de benoeming van een directeur bij de openbare ba sisschool De Schutse in Maasland. Om uit de impas se te komen had het gemeentebestuur advies ge vraagd aan de inspectie van het onderwijs te Zoeter- meer. Inspecteur A de Heer voor het basisonderwijs gaf in zijn advies aan geen bezwaren te hebben tegen de voorgenomen benoeming van F Plag tot directeur en die van G. de jong tot diens plaatsvervanger Tot dusver vervulde De Jong de functie van directeur, terwijl Plag al jarenlang deel uit maakt van het on derwijzend team. De gemeenteraad moet nog met de directiewisseling op De Schutse instemmen. Schiedam zaterdag 31 juli Inloopconcert Addie de Jong Grote Kerk 15 00 uur Hot Summer Drums, Podium, 22 30 uur zondag 1 augustus Gredek Cönnection, Podium 21 30 uur Vlaardingen zaterdag'31 juü Wandelconcert, Grote Kerk, 15 00-1100 uur maandag 2 augustus Opening expositie Trudy Neeteson (beeldende kunst), bibüo theek Holy, t/m 31 augustus Koffie-ochtend. stichting Coerke, PK Drossaartslraat, 10 00- 12 00 uur Door Carel van der Velden Schiedam - Hoe slecht gaat het eigenlijk in de wereld van het ge distilleerd? Jobstijdingen over de nog immer dalende curve van de jeneveromzet en de slappe econo mie doen het ergste vermoeden Deze omstandigheden maken de huidige uitbreidingen bij Schiedams grootste distillateur UTO extra opvallend „Jenever is nog steeds een belangrijk pro- dukt," verklaart algemeen-direc teur John Vlek „Maar gelukkig niet het enige Wij verkopen veel andere dranken en exporteren steeds meer Naast de overname van de enor me transporthal van Ter Meuten maakte het bedrijf deze week trots melding van de bouw van een nieuwe distilleerderij m Schiedam Ook internationaal werkt het bednjf aan haar expan sie. In augustus wordt m Bulga rije een fabriek geopend, waar de produkten van UTO in hcensie worden vervaardigd Verder wordt er gewerkt aan de vestiging van nieuwe fabrieken m China en uitbreidingen in Indonesië. De groei tegen de verdrukking m dankt UTO volgens John Vlek aan de koerswijziging, die het be drijf reeds m de jaren zeventig en tachtig heeft gemaakt. Als ant woord op de dalende omzet in je nevers heeft het bedrijf volgens de algemeen-directeur toen be wust in kwaliteit geïnvesteerd „We hebben er uiteraard geen moeite mee dat mensen gezonder gaan leven," lacht Vlek. „Als ant woord hebben we wat duurdere, maar kwalitatief hoogstaandere produkten ontwikkeld Denk aan onze Notaris Verder brengen wij uiteenlopende dranken als Man sion House Whisky, Delaforce Port en Sonnema Berenburg." UTO werkt vanuit verschillende vestigingen. Behalve m Schiedam, heeft het bednjf fa brieken in Bolsward, Zwanen burg en Schotland. Verder is UTO eigenaar van Algist Bruggeman, dat m Nederland 1000 bakkers met gist bevoorraadt In Neder land werken bij UTO 115 mensen Distributie Voor de opslag en distributie van haar produkten beschikt UTO nu over 14.000 vierkante meter in het vroegere Ter Meulenpand aan de Burgemeester Honnerlage Grete- laan. Vlek betitelt de uitbreiding als 'een geschenk uit de hemel'. „De begane grond richten we in voor gereed produkt," zegt zyn compagnon Dick Jansen „Op de eerste verdieping gaan we ver pakkingsmateriaal en leeg goed opslaan De kelder gebruiken we UTO groeit tegen de verdrukking in, melden de trotse directieleden John Vlek en Dick Jansen. Foto Roei Dijkstra voor opslag van gelagerde dran ken Voor het spreiden van de ri sico's is het beter dat op twee plaatsen te doen Net als aan de bedrijfsvestiging in de Zijlstraat zal UTO, dat in de ja ren zeventig ontstond na een fu sie van de familiebedrijven Vlek Co en Herman Jansen BV, flink in de kelder moeten investe ren. Ter voorkoming van verdam ping van alcohol is het belangrijk dat de drank in stabiele klimato logische omstandigheden kan rij pen. Verder zyn er veiligheids voorzieningen om explosiegevaar zoveel mogelijk te minimalise ren Als exporteur heeft UTO behoefte aan een grote handelsvoorraad en dus aan grote opslagkeldeis, legt Dick Jansen uit Gaat er drank naar het buitenland, dan wordt er in één klap een grote hoeveelheid verscheept. Die voorraad moet in de voorliggende periode worden opgebouwd en opgeslagen Halffabrikaat In tegenstelling tot vroeger be staat de verscheepte waar vaak uit concentraten Naar Argentinië en Brazilië worden van oudsher drinkklare whiskeys en gms ver scheept Maar China, Bulgarije, Indonesië, Nigeria en Ghana wor den bevoorraad met halffabrika ten Van een concentraat van éen liter wordt vervolgens ter plaatse vaak tien liter drank gemaakt Er lig gen verschillende redenen ten grondslag aan deze ontwikkeling Het vervoer van concentraten is door de geringere omvang en ge wicht uiteraard goedkoper. Een belangrijker oorzaak voor de op komst van de concentraten vormt de douane Kant-en-klare drank wordt in veel landen belast met flinke invoerheffingen. De half- produkten kunnen doorgaans op een mildere fiscale behandeling rekenen De smaak van de drankjes wordt aangepast aan de lokale markt De concentraten worden ontwik keld in Schiedam. De smaakma kers van UTO beschikken bin nenkort over een eigen distilleer derij aan de Noordvest, in het deel van de vioegere Brandersbuurt die vrijwel volledig tot het bezit van Unaniem Tot Overeenstem ming behoort In Schiedam is kort geleden een aan de Bulgaarse smaak aange paste jenever en ouzo ontwik keld UTO heeft hoge verwachtin gen van dit avontuur in het vroegere Oostblokland Van ouds her kent het land allee* regionale dranken Samen met een Bul gaarse zakenpartner is het bedrijf er als eerste in geslaagd een lan delijk distributienet op te zetten „De drank die we gaan verkopen is van een hoger niveau dan wat er nu is," zegt Dick Jansen, als ad junct-directeur verantwoordelijk voor de produktontwikkeling. „Het is een nieuwe smaak, maar het past in het smaakprofiel van raki, de Bulgaarse variant op je never Met de verkoop van bran dy. rum, gm en wodka heeft UTO inmiddels oók een voorsprong op gebouwd „Onze Mansion House whisky is in Bulgarije groter dan BaUantine's," zegt Dick Jansen trots Indonesië Ook m de voormalige Nederland se kolomen boert het Schiedamse bedrijf goed In Indonesië zijn de licenties van UTO marktleider op de lijst van het gedistilleerd Het land is weliswaar grotendeels Is lamitisch, maar gelukkig voor de distillateur met zo strikt dat er niet gedronken wordt Toch moet het een moeilijke markt zijn, want de natuur levert in de Gordel van Smaragd drank m overvloed Voor twee kwartjes kun je op veel plaatsen een stronk van een palmboom kopen Wie de sappen laat gisten, beschikt na een dagje over een zwaar alcoho lisch goedje, arak genaamd Het ledigen van de stronk brengt me nigeen in een staat van tollende dronkenschap Jongeren in Indo nesië blijken de palmwijnen ech ter massaal af te zweren Men heeft het tegenwoordig meer op de sjiekere tonicwijn, gm en wod ka Op deze veranderende smaak is UTO ingesprongen Toch is het met alles goud wat er blinkt op de internationale markt UTO is aanwezig in China, maar er moet geld bij de zakelijke acti viteiten aldaar Maar het is na tuurlijk een groeimarkt," zegt John Vlek „Het is zaak erbij te zyn als de economie in dat land zich gaat ontwikkelen Dezelfde situatie geldt mm of meer in Westafnkaanse landen als Nigeria en Ghana In Nigeria, een land met 160 miljoen inwo ners, kon UTO nog tot m 1979 de lokale variant op advocaat by wij ze van spreken niet aangesleept krijgen „Toen is er een militaire coup geweest en werden we ge confronteerd met invoerbeper kingen We zitten er nog steeds, maar er moet geld by. We blyven in de hoop dat de situatie zal ver beteren Financieren De zakelijke partners m den vreemde maken by de produktie meestal gebruik van bottelinsta- laties, die by de UTO in Neder land zyn vervangen. Hetzelfde geldt voor de opslagtanks „Het grote voordeel is dat onze part ners met lage kosten kunnen be ginnen Dat maakt de kans op overleven veel groter," zegt John Vlek „Als er omzet is opgebouwd, kan er altijd nog geïnvesteerd worden Deze zakelijke constructie past m de zuinige traditie, waaruit het succes van UTO m ieder geval voor een deel te verklaren valt Vlek „In plaats van het hele be drijf in een klap te vernieuwen, hebben we ervoor gekozen ons rustig te ontwikkelen Over het rendement op het geïn vesteerde vermogen en het marktaandeel in Nederland wil Vlek geen mededelingen doen Vast staat dat UTO na gigant Bols de grootste distillateur van Ne derland is „Ik denk dat we te be scheiden zyn om onze winst te melden Die cijfers zeggen my bo vendien niks Het belangrijkste is dat we een kerngezond bedryf hebben Daardoor zyn de families nog steeds bereid hun geld te in vesteren Zelfs voor de enorme uitbreidin gen in Schiedam heeft de UTO geen concessies hoeven doen aan de traditie van zuinige degelijk heid Financieren veel bedrijven de groei met geleend vermogen, UTO moet daar met veel van heb ben Men houdt zich verre van de politiek van bedrijven als HOS, het computerconcern dat na een onstuimige groei omtuimelde on der de last van de enorme som ge leend geld „De makelaar heeft tot twee keer toe gewaagd of we geen hypo theek nodig hadden voor de mil- joenemnvestermg in het Ter Meulenpand," lacht John Vlek „Maar gelukkig heeft het bedryf de investeringen voor eigen reke ning kunnen nemen Door Nathalie Lans Schiedam - Het begon met een fietstochtje. Bob Velhnga reed een jaar of tien geleden door Mid den-Delfland Daar vond hy een 'schat'. Nou ja, een schat Het was een oud inktpotje dat by opgra vingen onder de grond vandaan was gehaald. Hij nam het mee naar huis en liet het aan zyn vrouw Nel zien Zy vond het een mooi ding en raakte zelfs gefasci neerd door het fenomeen inktpot Nel begon te verzamelen Haar echtgenoot werd door haar en thousiasme aangestoken en deed al snel mee met de jacht „Vooral m vakanties lopen we echt te zoe ken Het leukste was de aankoop van een inktpot in Portugal We waren in Lissabon en zagen daar een man die papieren aan het plastificeren was Op zyn tafeltje stond voor de show een grote inktpot Myn vrouw vroeg of zy de pot mocht kopen Maar hy be greep haar maai niet „Hij dacht echt by zichzelf, dat wijf is gek hoor met d'r inktpot Maar uiteindelyk gaven wy hem geld en mochten het ding meene men Hij begreep er mets van. Wy hadden hem een tientje ofzo ge geven en dat vond hy veel voor Mm,u Nel Vellinga kent alle inkt potten van haarverza meling uit het hoofd. „Het staat alle maal op haar harde schijf heeft echtge noot Bob ont dekt. Foto Roel Dijkstra iets waar hy toch niets meedeed. Hy kwam achter ons aanrennen en vroeg of wy er misschien nog meer wilden hebben," vertelt Bob Velhnga Geintje Veel exemplaren uit de verzame ling van Nel en Bob komen uit het buitenland Juist tijdens vakan ties hebben zy de tyd om op zoek te gaan naar unieke verzamel- stukken „Overal waar we komen, kijken we naar inktpotten We hebben al veel uit het buitenland vandaan gehaald Bijvoorbeeld uit Londen Daar hebben ze veel keus en hele mooie exemplaren Maar er wordt heel wat voor ge vraagd Ep «ij betalen met iedere prys We willen best voor een inktpot betalen, en goed ook, maar je moet niet overdrijven Het moet een geintje blijven" Ook op de rommelmarkt slagen de verzamelaars weieens Hoewel Bob met altijd weet of een bepaal de inktpot al thuis in de kast staat, kan Nel waar zij ook ter we reld is, aangeven of zij een be paald exemplaar al heeft „Zy kent alle potten uit haar hoofd Het staat op haar harde schijf Veel mensen weten dat de familie verzamelt en daarom krijgen de Vellmga's regelmatig een inktpot cadeau Als ik wel eens wat voor iemand doe, wil ik daar geen geld voor hebben Wanneer mensen aandringen dan zeg ik geef dan maar een leuke inktpot, als je er eens een tegenkomt Oostenrijks huisje Na tien jaar verzamelen blddi. uc vitrinekast behoorlijk vol Inkt potten in allerlei stijlen, vormen en maten pronken achter een gla zen deur Victoriaanse potten, een inktpot m schelpjes gelijmd een 'art nouveau-pot'. grote flessen schoohnkt, potjes met een Jakze gel, een kitscherige inktpot ge bouwd in een soort Oostenryks huisje - er »s van alles op het ge bied van inktpotten. Het echtpaar vmdt het wel jam mer dat er weinig literatuur over deze aard van verzamelen te vin den is Maar na tien jaar sparen zyn zij ook wel het een en ander te weten gekomen Zo hebben zij een inktpotje dat gebruikt werd voor reizen, inktpotten die ty pisch voor vrouwen zyn en inkt potten die op een r» annenbureau thuishoren Het blijft een sport om de verza meling aan te vuil' n Nel wil het hefsi nog een zware zilveren inkt pot „Die zie je in Engeland nog weieens Dat zyn hek mooie ver zilverde dingen en mee&tal staat er een naam in Zo een zou ik graag nog eens willen kopen Gemeente Vlaardingen De burgemeester van Vlaardingen maakt bekend, dat het colfege van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland btj besluit van 13 juli 1993 goedkeuring heeft verteend aan het op 11 maart 1993 vastgestelde bestemmingsplan 'Oostwijk- Zuid' Het besluit van het college van Gedeputeerde Staten en het bestemmingsplan dat daarop betrekking heeft, zullen in verband met de zomervakantie met ingang van maandag 30 augustus 1993 gedurende een maand ter inzage gelegd worden Bekendmaking van de ter inzagelegging zal van tevoren plaatsvinden Vlaardingen, 30 juli 1993 Namens de burgemeester van Vlaardingen, het hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ordening 1936 57 jaar 1993 in Schiedam Exclusieve maatkleding èn confectie Ruim 100jaarkleermakers In onze etalages steeds spéciale aanbiedingen!! Ook voor.cönfectie naar de If I CCDM A If CD Rotterdamsedijk 409a. rtLCCniVIH IV C n Tel, 4268164, gchiedam. bij de specialist op reisgebied van dagtocht tot wereldreis Burg. van Haarenlaan 782 Schiedam, Telefoon 4716822 (bij boekingen van minimaal 500,- p.p.)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2