9 Maassluise bieb vreest toekomst Automobiliste gered van verdrinkingsdood Werken vallen als puzzel in elkaar bij Zonierinuseum Directeur: 'Nieuwe bezuinigingen zijn volkomen onacceptabel' Inbrekers De Kern in Leerdam gepakt Bewoners op de vlucht uit angst voor brand Champagne voor winkelpersoneel Hiroshima-herdenking Voorzitter vierdaagse houdt het voor gezien Jazznacht nu ook buiten Geen 'zotel' in Huize Haverschmidt SSIÉ Tanker stinkt Kok verrast door brand Inbraken in Vlaardingen Inbreker opgepakt Overval op snackbar Bestolen door nep-recherche Rotterdams Dagblad Maandag 2 augustus 1993 nsr, i3&«! Vlaardingen - De medewerkers van Meermarkl Schipper moesten zaterdag zeer vroeg uit de veren. Maar het was de moeite waard. Ze begonnen hun werkdag op een ongewoon feestelyke manier. Door de broodleverancier werd het personeel van de su permarkt aan de Billitonlaan reeds om zeven uur vergast op een sjiek ontbijtje met champagne. De medewerkers werden getracteerd omdat ze de be geerde Broodmestrofee hadden gewonnen. De Meermarkt is een van de zestig supermarkten in Nederland die onlangs de winkel in de sfeer van de Efteling aankleedden. Aan de wedstrijd werd onder andere meegedaan door filialen van Albert Heijn en Super. De jury bracht incognito een bezoek aan aüe deelnemende zaken. Vlaardingen - Kinderen als slachtoffer van oorlog. Dat is dit jaar het thema van de traditionele Hiroshi ma-herdenking in Vlaardingen. De Vlaardingse Vredesbeweging komt op 6 augustus bijeen in het voormalig Rosarium bij het Holy-zie- kenhuis. Daar wordt om kwart over zeven 's avonds in alle stilte een krans van witte bloemen in kraanvo- gelmozaiek gelegd. Met muziek, zang en een korte toespraak wordt stilgestaan bij de slachtoffers die vielen als gevolg van de Amerikaanse atoombom men op Hiroshima en Nagasaki in 1945. Daarbij kwa men ook veel kinderen om. „Ook de kinderen van Joegoslavië en Somalië heb ben niet om oorlog gevraagd. Zij vragen het recht om in vrede te kunnen spelen en groot te kunnen wor den," meent Nelleke van der Luit van de Vredesbe weging. Hoek van Holland - De voorzitter van de Stichting WV-Vakantie-Avondvierdaagse in Hoek van Hol land, Herman Fokkens, legt deze maand zijn functie neer. Dat gebeurt niet onopgemerkt, want het af scheid valt samen met zijn dertigjarig jubileum als praeses. Fokkens is vanaf de oprichting de hoofdbestuurder van de stichting die komende maand dus ook de der tigste avondvierdaagse door de 'Hoek' Iaat trekken. Jaarlijks nemen zo'n tweeduizend wandelaars deel aan het sportieve evenement. Dit jaar wordt de vierdaagse gehouden van dinsdag 3 tot en met vrijdag 6 augustus. Op de slotavond trekt het traditionele défilé langs het deelgemeentehuis aan de Prins Hendrikstraat. Daarna wordt in het deelgemeentehuis officieel afscheid van Fokkens genomen. Schiedam - De jazznacht, sluitstuk van de in Schiedam jaarlijks terugkerende Brandersfeesten, wordt groter van opzet. Voor het eerst mag op vier plaatsen verspreid over de stad ook op straat levende muziek ten gehore worden gebracht. Formeel was live-muziek voorheen alleen 's nachts toegestaan in de horeca-zaken en niet voor de deur. Het plein voor de Hema, de Koemarkt, het deel van de Hoogstraat voor tapperij 't Weeshuis en de Grote Markt zijn de aangewezen plekken' voor de open luchtoptredens tijdens de muzieknacht die van za terdag 25 op zondag 26 september wordt gehouden. Door daar tot een uur 's nachts levende muziek op straat te hebben, moet er een grotere rondgang door de stad komen met als doel een betere spreiding van het publiek. Op de Koemarkt en Grote Markt zullen de omringen de cafés een aantal muziekbandjes neerzetten. Wie voor de invulling van het Hemaplein zorgt, is bij de organisatie nog niet bekend. Naar schatting nemen weer zo'n 25 horeca-bedrijven deel aan de jazznacht. Ze mogen die nacht tot drie uur open blijven. Schiedam - Hei plan om in de voormalige verzor gingsflat van Huize Frapois Haverschmidt een 'zo- tel' in te richten, is vermoedelijk van de baan. Het is het bestuur van het verzorgingshuis aan de Prins Bemhardlaan niet gelukt een koper te vinden die de flat een (para)medisehe functie wil geven. Mogelijk krijgt de flat nu een woonfunctie. Met projectontwik kelaars wordt onderhandeld over het realiseren van appartementen in het gebouw. 'Zotels', zorghotels waar mensen kunnen herstellen van operaties in particuliere klinieken, schenen een tijdje de toekomst te hebben, maar lijken inmiddels een achterhaald idee. „De ontwikkeling heeft in elk geval niet doorgezet, dus staat ons zotelplan op een laag pitje," aldus EAV.J. Yang, bouwdirecteur bij Huize Haverschmidt. Het Schiedamse verzorgingshuis bouwt momenteel een nieuwe vleugel waar 60 verzorgingsplaatsen en 30 verpleeghuisplaatsen zullen worden onderge bracht. De bouw gaat gelijk op met een identiek pro ject b'j de Billitonflat in Vlaardingen. Na voltooiing van de bouw aan de Prins Bemhard laan. voorjaar 1094, wil Huize Haverschmidt de be staande flat verkopen. Het gebouw, waar nu de be woners van hel verzorgingshuis tijdelijk zijn onder gebracht. is alleen tegen hoge kosten nog geschikt te maken voor de permanente huisvesting van oude- ln alle vroegte genoot het personeel van de super markt aan de Billitonlaan zaterdagoch tend van een feestelijk ontbijt. Een deel van de champagne werd bewaard voor het ein de van de werkdag. 'An ders staan we de hele dag te tollen op onze benen'. Foto Rosl Dijkstra. Door Sander Sonnemans Maassluis - Hanni Bonsing-WUs, directeur van de Stichting Verenigde Bibliotheek Maassluis, ziet de toekomst met angst en beven tegemoet. Ze voorziet desastreuze gevolgen als een bezuiningingsopdracht, waarbij de bieb met twee procent moet worden gekort, wordt doorgezet. Dat plan druist regelrecht in te gen het ideaal van de bibliotheek leiding. De bieb wijkcentrum Ko ningshof is al veel te ver uit z'n jasje gegroeid en wil liefst zo snel mogelijk verhuizen naar een nieuw of op z'n minst ruimer on derkomen. Dat zit er gezien het financiële dal waarin Maassluis verkeert voorlo pig niet in. Het functioneren van de bibliotheek wordt alleen nog maar moeilijker als het bezui nigingsvoorstel door het ge meentebestuur wordt aangeno men. „Momenteel moeten we al alle zeilen bijzetten om te houden wat we hebben," zegt directeur Bonsing. „Het voorstel om ons ook nog eens te korten met twee procent is dan ook volkomen on acceptabel. In dat geval praat je over duizenden guldens. Als dat er toch door mocht komen, kache len we nog verder achteruit. Maar de beslissing moet nog worden genomen, dus zo ver is het alle maal nog niet. Erg gerust op de toekomst ben ik in elk geval met." Een verhuizing naar een ruimer pand - in het jaarverslag van 1992 opgevoerd als het grootste knel punt - komt alleen ter sprake als die geen verhoging van de huidi ge kosten met zich brengt. Ver huizen sluit Bonsing dan ook na genoeg uit. Uit het jaarverslag blijkt tevens dat de begroting voor 1992 op los se schroeven kwam te staan. Om dc begroting toch sluitend te krij gen, werd onder andere voor 58.500 gulden aan budgetten ge schrapt. Het jaar 1992 heeft in het teken gestaan van het 25-jarig jubileum van de Stichting Openbare Bi bliotheek Maassluis. Op beschei dt r' wijze werden enkele feeste lijkheden georganiseerd. Het be langrijkste initiatief van de jubi leumcommissie was het instellen van het Jubileumfonds om daar mee een collectie zogenoemde speel-leermaterialen te kunnen aanschaffen. Onplezierig In het jubileumjaar moesten on plezierige maatregelen worden genomen. Omdat de uitleencij fers daalden, was het noodzake lijk over tc gaan op een betere boekencirculatie. Om dat te berei ken, mochten de leden in het ver volg niet meer dan drie romans - het meest populaire genre - per leenbeurt mee naar huis nemen. Voorts werd de uitleentermijn van vier weken teruggebracht naar drie weken. Een onverwacht doch gunstig effect van die maat regel was een opmerkelijk hogere boete-opbrengst in het eerste halfjaar. Ondanks alles steeg het aantal uitgeleende boeken, na een daling van .vier procent in 1991, het afgelopen jaar met twee procent. De contributie bleef in 1992 onge wijzigd. Daar is dit jaar verande ring in gekomen. Lezers, exclu sief de leerplichtige jeugd, beta len nu een rijksdaalder meer. Vol gend jaar wordt het lidmaatschap nog eens met hetzelfde bedrag verhoogd. Bonsing: „We hebben zesduizend betalende lezers die goed gebruik maken van de bi bliotheek. Desondanks moeten impopulaire maatregelen worden genomen. Er zijn mensen die daar nu al kwaad om worden cn ik vrees dat er straks een tijd komt dat ze het niet langer pikken." Schiedam - Dankzij het kloeke optreden van de 46-jarige Frans Giesen, de 15-jarige R. Jansen en een onbekend gebleven persoon is een Schiedamse automobiliste zaterdagochtend aan de verdrin kingsdood ontsnapt. De vrouw raakte op de Kerkweg de macht over het stuur kwijt en belandde met haar auto in de sloot. Giesen, die evenals het 21-jarige slachtoffer aan de Kerkweg woont, zag het ongeluk vanuit zijn auto gebeuren. Hij dook di rect de sloot in. Met de hulp van twee voorbijgangers slaagde hij er in de bestuurster uit haar be narde positie te bevrijden en bracht haar op de kant. Daar bleek dat ze nauwelijks letsel had opgelopen. In het Schielandzie- kenhuis werden een hoofdwond en armtetsel geconstateerd. Na de behandeling mocht de vrouw naar huis. „Ik denk dat ze een klapband heeft gehad, want toen de wagen uit de sloot werd geta keld, zag ik dat de rechter voor band helemaal aan gruzelemen ten was," vertelt Frans Giesen. Volgens de verklaring die de vrouw aan de politie aflegde, moest ze uitwijken voor een haar tegemoet komende auto. Daarbij kwam ze met het voorwiel in de zachte berm en verloor 2e de con trole over het stuur. Giesen: „Het scheelde niet veel of ze had mij geramd. De auto sloeg over de kop en schoof rakelings langs mijn auto en een boom de sloot in. Voor ik het wist, stond ik tot mijn nek in het water om het slachtoffer te redden. Twee man nen schoten te hulp. Omdat ik de deur niet open kreeg, heb ik met onze krik een ruit ingeslagen. Hoe we het voor elkaar hebben gekregen, weet ik niet, maar ten slotte hebben we de auto uit de zuigende modder getrokken en de deur opengekregen. We heb- De vrouw is gered. Brandweerlieden helpen hun collega op het droge. Een stukje verderop (inzet) wordt het slachtoffer, gehuld in een deken, op haar gemak gesteld. Foto's Roei Dijkstra ben de vrouw vanaf de achter bank over de bestuurdersstoel uit de auto moeten sjorren." Op het droge werden de redder en het slachtoffer opgevangen door de politie. De twee voorbijgangers die hadden geholpen, waren ver dwenen. Giesen is dankbaar voor hun hulp. „Als we niet direct had den gehandeld, was de vrouw ver dronken." Zelf heeft hij cr wat spierpijn aan overgehouden. „En mijn schoenen ben ik kwijt. Die zitten vast in de modder." Leerdam - Twee Rotterdammers die onlangs wegens een inbraak in Leerdam werden opgepakt, hebben bekend te hebben ingebroken in gebouw De Kem in Maassluis. Het FNV-gebouw viel de afgelopen maanden maar liefst acht maal ten prooi aan het inbrekersgilde. Even werd gedacht dat met de aanhouding van het tweetal de reeks inbraken was opgelost maar beide mannen, 31 en 19 jaar oud, gaven alleen de laatste inbraak in het gebouw, die van 25 juli, toe. Daarbij maakten ze bijna driehonderd CD's, geluidsapparatuur, een magne tron, een kopieermachine, geld en limonade buit. Ze kwamen bin nen door een ruit in te gooien. Het tweetal bekende overigens nog tien andere diefstallen in de regio Rotterdam. De inbraak in De Kern werd met de Rotterdammers in verband gebracht naar aanleiding van vingerafdrukken die in het gebouw werden aangetroffen. De zeven inbraken die vanaf februari in De Kern werden gepleegd, blijven vooralsnog onopgelost In meerdere gevallen wordt gedacht aan balorigheid. Regelmatig zijn flessen drank kapot gegooid en an dere vernielingen aangericht. De totale schade wordt geschat op 20'n 12.000 gulden. Inmiddels is het FNV-bestuur tot maatregelen overgegaan. Op de omheining zijn stalen punten aangebracht en de ramen zijn bevei ligd. Binnenkort wordt ook een alarminstallatie aangelegd. Door Sander Sonnemans Schiedam - Uit angst voor weer een brandstichting hebben en kele bewoners van de Hogeban- weg in Schiedam de zaterdag- en zondagnacht bij kennissen cn fa milie doorgebracht. Zaterdagochtend rukte de brand weer voor de vierde maal m an derhalve weck uit vooreen brand melding op nummer 31b. Het bleek loos alarm. Toch was het voor de bewoners van het portiek de druppel die de emmer deed overlopen. Zij voelen zich niet meer veilig. „Wc worden er panisch van," zei een verontruste vrouw zaterdag ochtend. „Afgelopen week heb ben we al drie keer 's nachts in ochtendjas buiten op straat ge staan. Ik moet er niet aan denken dat bij een volgende keer de vlammen overslaan naar mijn wo ning en we niet wakker worden. Met die angst gaan we tegenwoor dig naar bed. Het is dus niet zo gek dat ik afgelopen week in to taal misschien zo'n achttien uur heb geslapen. We gaan er alle maal aan kapot. We moeten hier zo snel mogelijk vandaan." De vrouw rook een brandlucht toen ze zaterdagochtend legen half twaalf thuis kwam en sloeg alarm. Vuur was er niet te zien. Rook ook niet. De brandweer trapte de deur in en kwam tot de conclusie dat de brandlucht was ontstaan door de zon die op het huis scheen. In de woning bevin den zich nog altijd brandbare spullen: matrassen, behang en stapeltjes tijdschriften. „Dat had eigenlijk al door Gemeentelijk Woningbehecr opgeruimd moe ten zijn," liet een inspecteur van die instantie zich zaterdag ont vallen. „De woning zo snel moge lijk opknappen is beste oplos sing." Zo lang de troep met is op geruimd vrezen de omwonenden echter een nieuwe fik." De bewoners van de zwartgebla kerde flat hebben zich 11a de eer ste brand op 22 juli met meer la ten zien. Waar ze heen zijn ge gaan weet niemand. Toch is cr volgens de benedenbuurvrouw nog wel iemand geweest. „Vorige week zondag hoorde ik boven mij 's nachts iemand snel heen en weer lopen. Daarna was er brand. Ik heb niemand gezien, maar ben wel alle buren gaan wakkerma- ken. Tegenwoordig controleren we 's avonds voor het slapen gaan eerst of de deur boven dicht is." De meeste bewoners hebben aan gekondigd vandaag bij het Ge meentelijk Woningbedrijf op de stoep te zullen staan voor een an dere woning. Ze willen niet lan ger aan de Hogebanweg blijven. Maassluis - Bij de DCMR Milieu dienst Rijnmond zijn zaterdag uit Maassluis-West 34 klachten bin nengekomen over een olie- en gasolielucht. Onderzoek wees uit dat de stankgolf werd veroorzaakt door de olietanker Eleomarsk die in het Calandkanaal ter hoogte van de Zevende Petroleumhaven lag afgemeerd. De Havendienst ontdekte dat de penetrante lucht het gevolg was van onderhouds werkzaamheden aan het ruim. Tijdens het karwei was de opslag ruimte open gezet. Nadat de werkzaamheden waren gestaakt en het ruim weer was afgesloten verdween destank. Vlaardingen - Na een brand in zijn keuken, is een 60-jarige Vlaardinger gisteravond naar het Holyziekenhuis gebracht met ademhalingsmoeilijkheden. De man is opgenomen op de intensi- ve-care. De brand ontstond rond acht uur, toen de bewoner van de Parallelweg een pannetje op het vuur had gezet cn in slaap was ge vallen. Hij werd wakker door Ia- waai in de keuken, waar de inven taris vlam had gevat. De brand weer bluste het vuur. Vlaardingen - Uit een woning aan de Lemsterlandhoeve is vrijwel de complete geluids- en videoin stallatie gestolen. De dief forceer de een ruit aan de achterkant van het huis. Uil een tuin van een huis aan de Kethehveg werd een brommer gestolen. Een inbraak is ook gemeld door het bestuur van de moskee aan de Oosthavenkade. In het gebouw werden de telefoonautomaten en de kassa's opengebroken. De dief kwam binnen door een ruit in te slaan. Maassluis - Zaterdagavond is in Rotterdam een man aangehou den die even tevoren in Maassluis een inbraak had gepleegd bij een bedrijf aan de Industriestraat. De politie was net te laat om de dader te arresteren, maar nam wel het kenteken van zijn auto op. Bij zijn aanhouding bleek dat de man nog een gevangenisstraf tegoed had. Ook werd vastgesteld dat de auto waarin hij reed in Den Haag was gestolen. In de wagen werd de buit van de inbraak aangetroffen. Bij de zaterdagavond waren ver moedelijk nog meer daders be trokken. Zij wisten te ontkomen. Schiedam - De politie is op zoek naar een man die zaterdagavond rond half tien een snackbar aan de Vlaardingerdijk heeft overval len. Hij maakte bij de overval ge bruik van een mes en kreeg en kele honderden guldens mee. Een zoektocht in de omgeving le verde geen resultaat op. Op het moment van de overval waren geen klanten in de zaak. Schiedam - Een 70-jarige Schiedammer is zaterdag het slachtoffer geworden van twee mannen die zich uitgaven voor re chercheurs. Ze belden bij de be woner van dc Singel aan met het verhaal dat er eon inbreker was aangehouden. De man werd ver zocht tc controleren ol' hij al zijn geld nog had. Toen de nep-recher- cheurs waren verdwenen miste de man achthonderd gulden. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - Strak voor zich uit kijkend, balanceert hjj op het me talen koord dat boven in de hal van het Hollandia-gebouw is ge spannen. De koorddanser met zijn armen gespreid en wit ge schminkte gezicht, weet zich met moeite staande te houden. Nadat de spreker beneden in de hal is uitgesproken, verdwijnt het le vende beeld plotseling achter het gordijn. Zijn pettycoat-achtige rok van papier en doorzichtig plastic blijft als herinnering ach ter. 'Vliegvisoen' is een installatie van de Vlaardingse kunstenares An nette Braad. Het bewegende ob ject maakt deel uit van de kunst manifestatie het 'Zomermu- seum', dat plaats vindt in het ka der van de Zuidhollandse kunstestafette. Eerder al namen Delft en Schiedam er aan deel, de komende weken is Vlaardingen aan de beurt. De Schiedamse wethouder Zijde veld overhandigde zaterdag in Cultureel Centrum Hollandia de estafette-staf aan zijn Vlaar dingse collega Van der Windt. Tij dens een wandeling door de Vlaardingse binnenstad langs de installaties van tien kunstenaars blijkt hoe dc deelnemers invul ling geven aan het thema 'Een bad in de realiteit'. De Schiedam mer Sjef Hendenckx doet dat met 'The manifacture of complex fer tilizers - project input-output 1'. De kunstenaar lijkt zijn tijd ver vooruit met de moderne opgra ving vol uitlaten en verroeste ke tels op de hoek Hoogstraat/Peper straat. Een ondubbelzinnig beeld dat wellicht over enkele honder den jaren realiteit zal zijn. De eveneens uit Schiedam af komstige Michel Snoep weet zijn vijf beelden rond de vijver in het Oranjepark gepast op te laten gaan in de omgeving. Een om gehakte treurwilg ligt gestrekt aan de vijverrand; alleen het kompasje in de boomstronk maakt duidelijk dat het hier gaat om een kunstwerk. Flauw grapje Minder geslaagd is het werk van de Haagse Ellen van Toor. Haar installaties van schoenen waar aan veren, haarvlechten 0f spij kers zijn bevestigd, blijven ste ken in een flauw grapje waarbij het maar de vraag is hoe lang het fragiele werk stand houdt Zodra de Vlaardingse jeugd haar oog laat vallen op de schoentjes bij de Visbank, mag gevreesd worden voor het voortbestaan. Ook Hans Andringa weet met te overtuigen met zijn negen met teksten beschilderde vlaggen in de vijver van het Oranjepark. De vlaggen hangen als slappe zak doeken aan armoedig afgeblad derde en op rij geplaatste vlagge- masten. Knullig gepresenteerd; een installatie waar de verhoudin gen volledig zoek zijn. Het 'Zomermuseum' bevat verder een tentoonstelling in het Hollan- dia-gebomv met schilderijen en tekeningen van de deelnemers waardoor duidelijke verbanden zijn te leggen in buiten- en bin nenwerk. Puzzelstukjes vallen in elkaar: de grof geschilderde, haast mannelijke koppen met uit lopende verfstrepen van Annette Braad lijken op hei gezicht van 'haar' koorddanser. Dc bomen van Michel Snoep keren ook te rug in diens schilderijen met zwa re houten lijsten. En de papiercol- Iage van Alma Erevé van een schreeuwende man met gebalde vuist verwijst naar haar installa tie van een denkbeeldige lijn van panorama-kijkers op kerktorens waarmee de hele wereld kan wor den overzien. Spijtig is het dat de organisatie heeft nagelaten de brievenwisse ling tussen Peter Hellcmons en het bestuur van de Hervormde Gemeente te tonen. Het kerkbe stuur weigerde in te gaan op het verzoek van de Schiedammer om een neonobject met de tekst 'Ma ria' in de kerk tc plaatsen. De cor respondentie zou bij uitstek kun nen dienen als voorbeeld van 'Een bad in de realiteit', ofwel dat gene waar een kunstenaar tijdens het creatieve proces tegenaan loopt. Het 'Zomermuseum' is nog tot en met 4 september te bezichti gen. Een schriftelijk en fotogra fisch verslag wordt zaterdag 28 september gepresenteerd in het Hollandia-gebouw.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1