Waterweg 9 Bedrijf zwendelt voor miljoenen Ruimte voor romantiek in orgelweek Schuldeisers Maassluis Ships Repair voor tonnen de boot in Vaccinatie zuigelingen niet goed geregistreerd Politie biij met verhalen van kosten valse aangiftes Specialisten weer in actie in Rijnmondgebied Waterskiër overvaren Drie gewonden 'Schatbewaarder'Ranshuijsen boos om subsidie aan schietvereniging Passage en handelsentrepot op lokale monumentenlijst r u Campagne meisje Anita eerste beroeps- brandweer vrouw Brand in tapijtzaak Bakkerij overvallen Taxiklant bijt agent Bestelauto's gestolen SEAC reizen SEAC reizen Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De registratie van de vaccinatie van zui gelingen in Rotterdam is geruime tijd niet goed ge gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van de GGD bij acht consultatiebureaus in de stad. Dat onderzoek volgde nadat de Geneeskundige Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid aan de bel had getrokken omdat uit de cijfers van de centrale entadministratie zou blijken dat een kwart van de Rotterdamse baby's de vierde DKTP-prik, in de elfde maand, niet heeft gekregen. Volgens Marian van den Akker, hoofd van de GGD-afdeüng Infectieziekten en Hygiëne, is er echter geen sprake van ondervaccinatie maar van onderregistratie. „Als een kind is geboren, krijgen de ouders na een paar weken een serie kaarten toe gestuurd. Als zij met het kind naar het consultatie bureau gaan, moeten ze die kaarten meenemen. Het is de bedoeling dat die ingevuld naar de GGD wor den gestuurd voor de centrale registratie." Het komt voor dat ouders vergeten de kaart mee te nemen en dat het consultatiebureau er ook niet goed op let dat de GGD een vervangingskaart krijgt toege stuurd. „Het kind wordt dan wel geprikt en dat wordt ook in het dossier op het consultatiebureau ver meldt, maar wij weten van niets," zegt Van den Ak ker. Inmiddels zijn de GGD en de Stichting Thuis zorg Rotterdam, die de vaccinatie van zuigelingen verzorgt, meermalen om de tafel geweest om de zaak beter te stroomlijnen. In oktober verwacht Van den Akker te kunnen rapporteren dat de registratie nu weer goed werkt. Rotterdam - De politiekorpsen van de vier grote ste den zien wel wat in de aanpak van Zoetermeer om schade van valse aangiftes te verhalen omdat er on nodig beslag is gelegd op tijd van de 'sterke arm'. Het is een van de voorbeelden waarin de politie pro beert schade en kosten die particulieren veroorza ken, terug te krijgen. „Een interessante ontwikkeling," noemt woordvoer der G. de Jong van de Rotterdamse politie het Zoe- termeerse initiatief. „We gaan er zeker naar kijken en de zaak doorspreken met Justitie. Niet iedere val se aangifte leent zich voor vervolging." Ook woord voerder Klaas Wïlting van de Amsterdamse politie is enthousiast. Opzettelijke schade moet zo veel moge lijk worden verhaald, vindt de politie. Bij het Haagse korps strandde in het verleden een poging om kos ten van een valse aangifte te verhalen. Vrijdag bepaalde de politierechter in Den Haag dat een vrouw 795 gulden aan het korps van Zoetermeer moet betalen. Zij deed valse aangifte van aanranding en het Openbaar Ministerie vervolgde haar daarvoor. Zoetermeer meldde zich als beledigde partij en legde de claim op tafel. De tijd die in de valse aangifte is ge stoken, had zinniger gebruikt kunnen worden voor een echt slaehtoffer of aangifte; een geval van direct aantoonbaar, arbeidsverlies, vindt de politie. De 'zaak'-|Van Zcj^termeer is voor zover bekend uniek,"Hè'aisedssië over politiekosten niet. Sommige korpsen brengen al een bedrag voor in rekening voor valse alarmmeldingen bij bedrijven waarvoor de po litie uitrukt, of voor begeleiding-van zware transpor ten voor particulieren. Er is een wetsontwerp in voor bereiding dat de doorberekening van politiekosten regelt, Daarbij, gaat het om de inzet van politie bij grote evenementen en sportwedstrijden. Het beleid wat betreft schade door valse aangiftes wordt aan de korpsen zelf over gelaten, zegt een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Rotterdam - De medisch specialisten in het Rijn mondgebied maken zich op voor de tweede 'budget- teringsweek' van 9 tot en met 13 augustus. Het me rendeel van de specialisten zal in die week de act" teiten terugbrengen tot het niveau dat in het wi einde gebruikelijk is. Dat betekent dat vrijwel alleen spoedeisende gevallen hulp krijgen. Op deze wijze willen zy de uitgaven aan specialistische hulp terug brengen tot het niveau dat staatssecretaris Simons van Volksgezondheid voor ogen heeft. De specialis ten doen dit onder protest en naar hun zeggen alleen om de gevolgen van dit overheidsbeleid duidelijk zichtbaar te maken. Volgens hen druist de beperking van de mogelijkheden specialistische hulp te bieden in tegen de toenemende vraag van de patiënt. Bergambacht - In zijn haast om zijn partner uit het water te halen, heeft de bestuurder van een speed boot een waterskiër gistermiddag pardoes overva ren. De 20-jarige vrouw uit Gouda liep een diepe vleeswond op. Het ongeval gebeurde op de Lek ter hoogte van Bergambacht. De vrouw was in de baan van de veerpont ten val gekomen. Haar partner wil de haar snel oppikken, maar ging hierbij zo haastig te werk dat hij zijn vriendin met de schroef van de boot raakte. Bij een aanrijdingop de Colosseumwegzijn gis teravond drie gewonden gevallen. Eén van hen is met ernstig inwendig ietsel opgenomen in het Zuiderziekenhuis, de andere twee konden na behandeling naar huis. De bestuurder van één van de twee personenauto's bleek teveel alcohol te hebben gedronken. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Beide auto's liepen aanzienlijke Schade op. Foto Ronaid GoudbergKior Vos VJaardingen - De subsidie van 5000 gulden die de gemeente aan de schietvereniging Wiihelmina heeft toegekend om bij de viering van het honderdjarig bestaan in september twee Limburgse zus terverenigingen naar Gaardin gen te halen, heeft tot onenigheid geleid in het college van burge meester en wethouders. PvdA-wethouder John Rans- huijsen (Financiën) is het niet eens met de gemeentelijke bijdra ge, omdat die wordt betaald uit de post 'representatie'. Die pot, be heerd door burgemeester Bert Stam, is bedoeld voor geschen ken bij jubilea en beslist niet om de feestjes van verenigingen uit de portefeuille van CDA-wethou- der Van Ardenne te betalen, meent Ranshuijsen. „Als we dat van plan waren geweest, hadden we daar bij het vaststellen van de begroting over moeten praten," aldus 'schatbewaarder' Rans huijsen. De PvdA-bestuurder hecht er aan te verklaren dat hij 'niets heeft' tegen schietvereni ging Wiihelmina. „Maar ais we uit deze pot feestjes gaan subsidi ëren, kunnen we met goed fat soen geen bijdragen aan andere verenigingen meer weigeren. Want welke reden heb je dan om nee tegen hen te zeggen?'" Instel lingen genoeg die ook graag een bijdrage van de gemeente zouden ontvangen, weet Ranshuijsen. „Denk alleen maar aan de stich ting Haring- en Bierfeest. Die komt altijd geld tekort." Wat de bijdrage aan Wiihelmina nog dubieuzer maakt, is volgens Ranshuijsen de omstandigheid dat de gemeenteraad in het verle den drastisch het mes heeft gezet m de speciale pot voor volksfees ten. „Die post is eerst fors ver laagd, en vervolgens helemaal af gevoerd. De gedachte daarachter was dat de verenigingen voortaan hun feestjes maar zelf moesten regelen." Met de 5000 gulden van de gemeente is schietvereniging Wiihelmina van plan op zaterdag 11 september het bezoek van twee Limburgse schutterijen te bekos tigen. De twee verenigingen, Wiihelmi na uit Horst en de Bussenschut- ten broederschap St. Hubertus uit Neer, geven die dag een de monstratie vendelzwaaien voor het Vlaardingse stadhuis. Door Carel van der Velden Amsterdam/Maassluis - Leveranciers hebben in totaal 2,1 mil joen gulden schade opgelopen bij een zwendel, die is opgezet door de eigenaren van het van origine Maassluise bedrijf Maas sluis Ships Repair BV. Een zogenoemde katvanger heeft verle den jaar het faillissement van het bedrijf aangevraagd. Curator mr. A. G. J. van Wassenaar heeft het Maassluise dossier bij ge brek aan baten in juli moeten afsluiten. De schuldeisers zien geen cent van hun grote vorderingen terug. Het bedrijf werd in 1975 opgericht door de toenmalige Maassluizer J. M. Lubking. De besloten ven nootschap werd tien jaar lang in de eerste plaats gebruikt als zake lijke constructie voor een autobe drijf in Vlaardingen. Lubking ver kocht het bedrijf in 1985 en emi greerde naar Nieuw-Zeeland. Vanaf 1990 verwisselde Maassluis Ships Repair als lege BV vijf keer van eigenaar. In maart van het vo rig jaar viel het bedrijf vermoede lijk in handen van de Amster damse onderwereld. De kopers van het bedrijf wekten verleden jaar op professionele wijze de illusie dat Maassluis Ships Repair geen lege huls, maar een succesvolle projectontwikke laar van vakantieparken was. Het imago werd opgebouwd met de huur van ëen Amsterdams kan toor, waar vier medewerkers aan de slag gingen. Bij Jan en alleman werden in een periode van zes weken goederen besteld, die nooit werden betaald. Tegen de zakelijke relaties werd verteld dat de te leveren spullen waren bedoeld voor het opzetten van een vakantiebungalowpark voor DSM. In de correspondentie met de leveranciers werd het park omschreven als 'project Maas tricht.' De leveranciers hebben hun arge loosheid duur moeten bekopen, Kopieermachines, computers, partijen wijn, printers, augur- kenzuur, pannensets, airconditio- ninginstaïlaties, koelapparatuur en mixers werden zonder aarze len bij het bedrijf afgeleverd en door de bende achterover ge drukt. De ingehuurde dagelijks bestuur der kwam er na twee maanden achter dat 'project Maastricht' al leen op papier bestond, Maassluis Ships Repair niet over eigen mid delen beschikte en zijn opdracht gevers gevlogen waren. De politie is van mening dat de dagelijks be stuurder. die zelf het faillisse ment heeft aangevraagd, even eens om de tuin is geleid. De man is niet vervolgd. Tot droefenis van de leveranciers heeft de klopjacht op de bende tot dusver niets opgeleverd. Naar aanleiding van de escapades van Maassluis Ships Repair heeft curator mr. Van Wassenaar een artikel geschreven in het Financi eel Dagblad, waarin hij bedrijven aanraadt klanten wat kritischer te benaderen. Op dit moment is de curator bezig met de afhandeling van het faillissement van het Rot terdamse bedrijf Zontex. De han delwijze van de eigenaars van dit bedrijf lijkt volgens Van Wasse naar als twee druppels water op de gang van zaken bij Maassluis Ships Repair. Ook in dit geval zijn leveranciers er voor miljoenen in gestonken. De daders waren mo gelijk ook actief in de zwendel met Maassluis Ships Repair. Schiedam - De Passage en het al gemeen handelsentrepot komen op de gemeentelijke monumen tenlijst. Burgemeester en wet houders van Schiedam hebben dat vorige week beslist. De twee complexen aan de Broersvest en de Lange Nieuwstraat zijn de nummers twee en drie op de lijst. Nummer een is een blokje arbei derswoningen in de Fabristraat. Gemeentelijke monumenten staan niet op de nationale monu mentenlijst. Voor het rijk zijn ze niet interessant genoeg, maar lo kaal kunnen ze een grote histori sche of architectonische waarde hebben. Panden die op de ge meentelijke lijst komen te staan, genieten een zekere bescher ming. Ze mogen niet zomaar wor den gesloopt, en bij verbouwin gen gelden bepaalde beperkin gen. Bovendien komen ze bij her stelwerk in aanmerking voor sub sidie. Voor de woningen in de Fabri straat, die eigendom zijn van de Woningbouwvereniging Schiedam, is inmiddels een res tauratieplan in ontwikkeling. Dat wordt deels door de gemeente ge financierd. De Passage wordt eveneens opgeknapt. De galerij gaat deel uitmaken van het nieu we winkelcentrum Imelda tussen Broersvest en Hoogstraat. Voor het algemeen handelsentrepot bestaan nog geen concrete restau ratieplannen. Een plan om er een cultureel centrum van te maken leed enkele jaren geleden schip breuk op de hoge kosten. ring als vrij willigster. Foto Roel Dijkstra Anita van Leeuwen weet wat haar als beroeps- brandweer kracht te wachten staat. Ze heeft al een ruime erva- Schiedam - Schiedams bekend ste vrijwilligster bij de brand weer, Anita van Leeuwen, wordt de eerste vrouw die als beroeps kracht bij het brandweerkorps in de Brandersstad in dienst treedt. De 26-jarige Schiedamse gaat per 1 augustus in die hoedanigheid aan de slag. Anita van Leeuwen is al sinds 1988 vrijwilligster bij de uitruk- dienst en stond in 1990 centraal in de lokale campagne 'Anjta durft. Jij ook?' om VTOuwen te interesse ren voor de brandweer. Op tal van plekken in Schiedam viel zij op reclameposters te aanschouwen. Het campagnemeisje wordt één van de weinige beroepsbrand- weervrouwen in Nederland. Min der dan dén procent van het Ne derlandse brandweerpersoneel is van het vrouwelijke geslacht. De Schiedamse brandweer telt naast Anita nog vier andere vrouwelijke vrijwilligers. Schiedam is één van de koplopers in Nederland als het gaat om het aandeel van vrouwen in de uit- rukdienst. Door intensieve wervingscampagnes is twee jaar geleden gepoogd vrouwen bij het korps aan de slag te krijgen. De Schiedamse vrijwilligsters zijn niet alleen in trek voor het blus werk maar ook voor representa- tieve doeleinden. Ze maken deel uit van de groep vrouwen die is betrokken bij de binnenkort te starten landelijke campagne. De campagne, genaamd 'Van de brandweer mag je veel verwach ten', is een aanzet om in het jaar 2000 landelijk tenminste zes pro cent vrouwen bij de brandweer te hebben. Dc vrouwelijke brandwachten moeten vanzelfsprekend aan de zelfde eisen voldoen als hun man nelijke collega's. Anita van Leeu wen zal naast het blussen van branden en het verlenen van technische hulp dan ook worden opgeleid tot centralist en brand weerduiker. Door Ben van Haren Vlaardingen - Enkele orgelstu denten uit Polen en andere Oos- teuropese landen hadden ook graag meegedaan, maar zij kon den de beperkte maar onvermij delijke kosten niet opbrengen. Toch zijn er nog een Moskou se en twee Oekraïners, die naast een Belg en vier Nederlanders het deelnemersveld vormen van de derde Internationale Orgelweek in de Grote Kerk van Vlaardin gen, waarin ruimte is voor roman tische muziek. Docenten van de van 9 tot en met 14 augustus te houden cursus zijn de Belg Kamiel D'Hooghe en de Fransman Jean Boyer. Centraal staat deze keer de muziek van de Italiaan Frescobaldi, die drieën halve eeuw geleden organist was van de St. Pieter in Rome. Het Van Peteghem-orgel, dat tus sen 1819 en 1822 in de Grote Kerk werd geplaatst, heeft internatio nale belangstelling verworven met zijn 4(1 registers op twee kla vieren en een echo-klavier. Het komt oorspronkelijk uit de abdij van Boudelo bij Gent in België, waar Pieter van Peteghem (1708- 1787) meer orgels bouwde. Bij de opening van de Internatio nale Orgelweek 1993 zal een boekje verschijnen waarin de oor sprong van het Vlaardingse orgel wordt beschreven naast de ge schiedenis van de oude abdij, waar het in 1763 voor het eerst werd bespeeld. De Belgische ar cheoloog A. de Belie, die er de au teur van is, werd opgespoord door Johan Zoutendijk. De 21-jarige zoon van organist Aad Zouten dijk, die met zijn echtgenote Nel de orgelweek leidt, studeert zelf orgel in België maar hij kwam in contact met De Belie via de in Amerika woonachtige pater Ro ger de Ganck, die in 1935 aan een studie naar het oude orgel had deelgenomen. De orgelweek biedt de studenten (van 20 tot 35 jaar), die thuis al een en ander hebben moeten voorbe reiden, een zwaar programma met dagelijks vier uur les en ver volgens oefenen op de orgels van Pniëlkerk, Ichtuskerk en St. Jo annes de Dooperkerk. Het pu bliek krijgt ook ruim de mogelijk heid meer te weten te komen over het bijzondere instrument in de Vlaardingse kerk. Ieder avond is er iets te doen. Twee eeuwen Zo geeft de 64-jarige Kamiel D'Hooghe, internationaal ver maard organist en thans direc teur van het Koninklijk Conser vatorium van Brussel, op de ope ningsavond (9 augustus) een con cert onder de titel 'Van Bach tot B.A.C.H. van Schumann'. Het programma vermeldt muziekwer ken uit een periode van twee eeu wen (1700 tot 1900) en ontleent zijn titel aan de componist Jo- hann Sebastian Bach en de com posities, die later door Schumann en andere toonkunstenaars uit eerbetoon voor de zeventiende- eeuwse meester op de muziekno ten B. A CenH zijn gemaakt. Op woensdagavond laat de vaste organist van de Grote Kerk, Aad Zoutendijk, de ontwikkeling van de koraalkunst tussen 1600 en 1900 horen in een orgelconcert van veertien stukken. Daarin zal de klankkleur van het Van Pete- ghemorgel in volle rijkdom te ho ren zijn. Donderdag komt in de hal van het stadhuis de sfeei tprjg, die aan het hof van de Franse koning Lo- dewijk XIV heerste mei muziek bij elke bezigheid; bij het opstaan en slapen gaan, tijdens de maal tijd en bij een wandeling of boot tochtje. Versailles zou op zeker moment zelfs 120 musici op de loonlijst gehad hebben. Het con cert van kamermuziek wordt ver zorgd door La Gamme Marésien- ne, bestaande uit Coosje Kempers (fluit). Maaike Boekholt (gamba) en Norbert Bartelsman (elavecim- bel). Boeket 'Van Frescobaldi tot Bach' is de ti tel van het concert dat de Franse docent Jean Boyer vrijdagavond geeft. Deze 45-jarige organist van de Saint Nicolas des Champs in Parijs is een veelgevraagd musi cus, die driemaal de Grand Prix du Disque ontving. Hij speelt in Vlaardingen voornamelijk wer ken uit de verzameling orgelcom posities 'Fion Musicali' van de Italiaan Frescobaldi. Dit 'boeket muziekbloemen' is ook gekozen als motto van de derde Internatio nale Orgelweek, die hier sinds 1989 tweejaarlijks wordt gehou den. „Het bestaat uit missen, reeerea- res en cauzones," vertelt Aad Zoutendijk. Dat wil zeggen mu ziek voor Latijnse misgezangen en alle openings-, tussen- en slot stukken, die organisten in katho lieke kerken nodig hebben om de verschillende onderdelen van de erediensten te begeleiden. „Met de herwaardering van romantiek neemt ook de belangstelling voor deze muziek toe." weet de orga nist. Op het programma van de orgel week staat daarom ook een lezing van Peter van Dijk, organist, mu- ziek-regisseur en auteur, over de orgelbouw en literatuur in Zuid- Duitsland. Orgelvirtuoos Fresco baldi (1583-1643) had veel leerlin gen in die streek. De lezing vindt dinsdagavond plaats. Toegangs prijs per avond zes gulden (pas houders vier gulden). Een abon nement voor allu avonden kust twintig gulden 15). Yonrts is er gedurende de gehele Iuu i nationale Orgelweek een fo to-tentoonstelling te bezichtigen en geven de cursisten tot slot op zaterdag 14 augustus een wandel- concert van 15.00 tot 17.00 uur, dat gratis toegankelijk is. Schiedam - In een tapijtwinkel op de hoek van de Middelhamis- sestraat en het Wilhelminaplem in Schiedam heeft gisteravond een binnenbrand gewoed. Daarby werd een groot deel van het inte rieur verwoest. Hei vuur richtte een enorme rookschade aan in zowel het winkelpand als de daar boven gelegen woning. Hoe de brand is ontstaan is nog niet be kend maar brandstichting wordt sowieso uitgesloten. „De brand is beperkt gebleven doordat de ramen nabij de brand haard dichtgetimmerd zijn met hardboard. Zodoende zijn de ruiten niet gesprongen en is het geen. uitslaande brand gewor den," zegt een woordvoerder van de brandweer. „In de winkel, het kantoor en de woning daarboven is sprake van flinke rookschade." De brand ontstond even voor acht uur achter in het winkelpand en veroorzaakte stank doordat er vermoedelijk giftige stoften wa ren vrijgekomen. Bij de brand weerkazerne kwamen zeventien meldingen binnen. Na de brand in de Gorzen moest de brandweer ook nog uitrukken naar de Kortlandstraat in Schiedam-West. Daar was een oud bankstel op straat in brand gestoken. Schiedam - Een man, gewapend met een stiletto, heeft gistermid dag omstreeks half vijf op het Wi- bautplein in de Schiedamse wijk Nieuwland een bakkerij overval len. Hij bedreigde het enige in de zaak aanwezige personeelslid met het mes, deed een greep in de kassa en ging er met een klein geldbedrag vandoor. De politie verzoekt getuigen die de overvaller misschien hebben zien wegrennen of eerder die middag hebben zien rondhangen bïj de winkel, contact op te nemen met het bureau (tel.:4494414). Het signalement van de overval ler luidt: normaal postuur, kort kroeshaar en ongeveer 1,70 meter lang. De man droeg een bril met ronde spiegelglazen en zilver kleurig montuur, een wit t-shirt met zwarte opdruk en een blauwe spijkerbroek. Schiedam - Een man die gister ochtend bij station Schiedam/ Rotterdam-West in een treintaxi wilde stappen zonder over een geldig kaartje te beschikken, heeft na onenigheid met de chauffeur en de politie een agent in de hand gebeten. Even tevoren had hij een andere politieman een klap in het gezicht gegeven. On derweg naar het bureau zag de man kans met zyn hoofd de ach terruitvan de politiewagen te ver nielen. De arrestant was een 34-ja- rige Schiedammer. De agent werd aan zijn verwon ding behandeld in het zieken huis. Volgens een politiewoord voerder was de wond weliswaar diep, maar 'komt het allemaal wel weer goed.' Vlaardingen/Schiedam - Aan de Aalscholverlaan in Vlaardingen is gisteravond een bestelwagen ge stolen. Het gaat om een rode Volkswagen Transporter met het kenteken VG-79-RK. Het voer tuig moet tussen 21.00 en 23.00 uur door onbekenden zijn ont vreemd. In Schiedam werd gisteren bij de Horvathweg een auto gestolen. Ook hier ging het om een bestel wagen, een rode Opel Kadett met het kenteken VF-58-TD. Heeft zonnige na-zomeraanbiedingen Egypte v.af 958.- Kos hti. v.a896.- Kos app. v.a. 758.- Nederland IVesferbergen p.w. van af 22-10-'93 300.- Ook uw adres voor goedkope tickets New York v.a. f 685.- Chicago v.a845,- Bangkok v.a. f195.- Jakarta v.a1470.- Singapore v.a. f 1337.- Binnenkort de nieuwe wmtergidsen SCR GARANTIE FONDS Reisburo Burg. Haarenlaan 782 Schiedam, tel. 01M716822

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1