13 'Wapens maken ons kwetsbaar' Honderdjarige schietvereniging Wilhelmina: geen behoefte aan fanaten Instituut voor Bouwkunst wil Pelmolen overnemen 'Boormossel' trots van Rijkswaterstaat Kreatief met Uitlaat Kijk uit voor bereklauw! Vrijwilligers gezocht Info-centrum even dicht Opbrengst Anjercollecte Jongeren aan 't werk in natuurgebied i Rotterdams Dagblad Woensdag 4 augustus 1993 'Zaterdag ging in Vlaardingen het Zomermuseum open. Eigenlijk is deze naam verkeerd, want a. van een zomer is dit seizoen nauwelijks sprake, en b. het is niet een museum, maar een tentoonstelling, ver spreid over verschillende plaatsen in de stad. Op de hoek van de Pepersteeg en de Hoogstraat heeft de Schiedamse kunstenaar en docent aan de Koninklijke Academie te 's-Gravenha- ge Sjef Henderickx een zogeheten 'installatie' gemaakt. Op de mod derige bodem van een grote put liggen een aantal oude auto-uitla ten, gedrapeerd in een spiraalvorm, en enkele half uitgegraven em mers met genummerde kaartjes. De pretentieuze titel van deze nep-opgraving luidt: The manufacture of complex fertilizers - project input-output I. Aan een vertaling waag ik me niet, wel weet ik dat er een spefiout in zit, want het moet 'manufacture' zijn en nog beter lijkt mij 'manufacturing'. Ik noteer de links en rechts enkele uitspraken. - Dat wordt een zwembad. - Kunst zonder intellect, daar trap ik niet in. - Is dat kunst of zo, het lijkt wel vloerverwarming. - Monumentale lulligheid. -Wel leuk. -Wel geinig. - Een aardige vondst. - Verspilling van duur belastinggeld. - Het Öjkt wel een verbouwing. - Je kunt beter naar een sloperij gaan, daar zie je meer kunst. -Weggegooid geld. .•xEen veld met konijnekeutels is interessanter. ,tt 't Is niks. Een stukje uit een dialoog: Man 1: Het is maar net watje er zelf inziet, het is abstract. Man 2; Als ik naar een witgekalkte muur met vlekken kijk, zie ik er ook van alles in. Man 1Er gaat een hele gedachtengang aan vooraf. Het gaat om het idee. Het is het totaal onverwachte, datje ziet Man 2: Ja, jij ziet er wat in, hij ziet er wat in, maar ik zie er niks in. Man 1: We praten er nog wel een keer over. Ik heb nu weinig tijd. Be mazzel. Bij de opening van het Zomermuseum zei wethouder Van der Windt, dat een van de functies van kunst is 'tongen losmaken'. Nu lijkt me dit een nogal mager criterium, want alcohol kan dat ook perfect, maar een ding is zeker: die Schiedammer heeft "de tongen danig losgemaakt. DICK VAN DER LUGT De hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur van de Dienst Gemeentewerken waarschuwt voor de reu- zenbereklauw. Bij de gemeentedienst zijn de afgelo pen weken een aantal vragen gesteld over de plant. De bereklauw kan na aanraking blaren, jeuk en een geïrriteerde huid veroorzaken. Op de stengel van de plant zitten scherpe haren die gemakkelijk wondjes in de huid kunnen maken, waarna het sap de huid overgevoelig maakt voor de werking van de zon. Afhankelijk van de gevoelig heid van de betreffende persoon kan zelfs bloedver giftiging ontstaan. Schiedammers die de plant uit hun tuin willen ver wijderen, doen er goed aan handschoenen en kle ding met lange mouwen aan te trekken. Bovendien valt het aan te raden niet bij zonnig weer met de reu- zenbereklauw aan de slag te gaan. Dienstencentrum De Woudhoek zit dringend verle gen om mensen die willen helpen by het rondbren gen van maaltijden voor ouderen in Schiedam- Noord. Gevraagd worden vooral vrijwilligers die zelf geen auto hebben en met anderen mee willen rijden om de maaltijden af te geven. Als vergoeding wordt een rijksdaalder per rit verstrekt. Ook kan men nog enkele inval-chauffeurs gebruiken. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Sies Meuwese (4709555) van het dien-.' "icentrum. VlaardingëTt Vlaardingse burgers die gebruik willen maken van het Stadsinfocentrum moeten twee weekjes geduld hebben, fn verband met de vakantie van de mede werkster van het infocentrum is het informatiepunt van maandag 2 tot en met zondag 15 augustus geslo ten. De onlangs in Vlaardingen gehouden Anjercollecte heeft een bedrag van 12.556.95 gulden opgeleverd. Van het bedrag is intussen tweederde deel overge maakt aan het Anjerfonds Zuid-Holland. Het resterende deel komt als collectepremie ten goe de aan de elf plaatselijke verenigingen voor ama teurkunst die de collectanten op de been hebben ge bracht. De Stichting Internationale Vrijwilhgersprojekten (SIW) en de Vereniging voor Natuur- en Milieu educatie (IVN) organiseren m samenwerking met Natuurmonumenten een internationaal vrijwilh- gersprojekt m het natuurgebied De Vlietlanden. Zo'n dertig jongeren van rond de twintig jaar uit on dermeer Japan, Canada en Polen zetten zich van za terdag 7 tot en met vrijdag 20 augustus in voor het behoud van het natuurreservaat. Naast het werk in de natuur heeft het projekt als doelstelling kennis te krijgen van en begrip te kwe ken voor verschillende culturen. Om de buitenland se deelnemers een beter inzicht te geven in de Ne derlandse cultuur worden gastgezinnen gezocht die voor één of meerdere avonden een gast willen ont vangen. Belangstellenden die meer informatie wil len hebben, kunnen naar het scoutingscentrum aan de Broekpolderweg 247 (4740772), de verblijfplaats van de jongeren. Vragen naar Eelco de Boer of Rie- neke van Dommelen. Schiedam donderdag 5 augustus Handwerken, dienstencentrum De4Molens, 13 30-16 00 ui vrijdag 6 augustus Bridge, dienstencentrum De 4Molens. 13 00 16 15 uur Vlaardingen donderdag 5 augustus Orgelconcert Aad Zoulendyk, Grote Kerk. 12 45-13 15 uur Maassluis zaterdag 7 augustus Orgelconcert Wim Voogd, Immanuelkerk, 2015 uur Redactie Waterweg: Jan Bootster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonrtemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Wessel Penning Vlaardingen - Pas nog, een paar weken gele den, meldde een man zich aan bij schietvereni ging Wilhelmina. Omdat hij een pistoolfanaat was, had-ie gezegd. „Maar aan fanaten hebben we hier geen behoefte," zegt voorzitter A. van Es van de net honderd jaar geworden Vlaar dingse schietvereniging. Het aspirant-lid werd door de ballotage-commissie afgewezen. Net ais, weer wat langer geleden, dat figuur in dat Vietnamese geveehtspak, met die kapi teinspet uit het Franse leger en zulke stevige 'kisten' aan z'n voeten. De ballotage van schietvereni ging Wilhelmina werkt naar te vredenheid. Alleen zijn de nor men in honderd jaar toch wat ver anderd. In de praktijk dan. Want in de statuten staat ook in 1993 nog dat van de leden een zekere koningsgezindheid wordt ver wacht en dat zij „van revolutio naire gezindheid" beslist niet welkom zijn. Voorzitter Van Es en oud-voorzitter L. Maat, inmiddels erelid van Wilhelmina en schrij ver van een binnenkort uitko mend boekje over de Vlaardingse schietsport, kunnen daar wel om lachen. „Uiteraard worden onze statuten niet meer zo strak ge hanteerd." Wat nog slechts telt is iemands liefde voor de schietsport. Van as- pirant-ieden wordt daarom ver wacht dat ze bereid zijn deel te nemen aan de wedstrijd ei En een ieder moet wel, als hij of zij tenminste de huidige ledenstop kan omzeilen, op het gemeente huis in zijn woonplaats een bewijs van goed gedrag aanvragen. „Noem het een soort afschrikmid del," zegt Van Es. „Want als we niet zouden uitkijken, en dus niet zouden balloteren, kan van een schietvereniging zo een tweede leger worden gemaakt. We zijn een hele sociale vereniging, maar voor het beoefenen van onze sport hebben we wel wapens no dig. Dat maakt ons zo kwetsbaar. Op wapens komen nu eenmaal ook fanaten af. We moeten dus steeds alert zijn." Vrouwen Het schiet-ondemcht geschiedt onder streng toezicht. Het wapen mag mee naar huis worden geno men, op voorwaarde dat te allen Veel leden van'Wilhelmi na' schieten zuiverder dan militairen en politieagen ten. 'Voor ons is het een hobby, voor hun is het werken.' Foto Roel Dijkstra tijde de kortste weg genomen wordt. Nieuwe leden krijgen pas na een jaar een wapenvergun ning. En dan nog slechts als spra ke is van onbesproken gedrag. De honderdveertig leden uit Vlaar dingen, Rotterdam en Schiedam, waaronder slechts zes vrouwen - „meer vrouwen zijn welkom" - houden zich beter maar aan de gedragscode uit de Wilhelmina- statuten. Het jaar was 1893. Illegaal wapen bezit werd nog niet als een groot probleem erkend. Een aantal vooraanstaande leden van de Vlaardingse schutterijen - in vroegere eeuwen een soort reser- ve-politie, die bij brand en oproer in actie kwam - richtte een schiet vereniging op en kwam voortaan regelmatig samen in de Stads school aan de markt. De dage- lijkse ordehandhaving was in middels veel meer een taak ge worden het steeds groter gegroei de plaatselijke politiekorps. Het wat elitaire gezelschap van vooraanstaande middenstanders kon zich zo enthousiast storten op de hobby: het schieten in de vrije tijd. De gegoede middenstand bleef tot ver m de twintigste eeuw vele leden afvaardigen naar de vereniging. Ter illustratie: Bak ker van Dalen uit de Havenstraat was jarenlang een internationaal vermaard schutter en deelnemer aan de Olympische Spelen van 1924 en 1928. Portretten Wilhelmina werd de naam van de schietvereniging. Want een ieder was het toenmalige koningshuis van regentes Emma en de jonge kroonprinses Wilhelmina zeer welgezind. Dat bleef zo tot ver m de volgende eeuw. De verhalen gaan dat burgermeester Pruis - ook al een liefhebber van de schietsport - m 1924, tijdens het bezoek van koningin Wilhelmina aan Vlaardingen, de vorstin wees op de naam van de plaatselijke schietvereniging. „Maar zeker weten doen we dat met," glimlacht oud-voorzitter Maat. Als een soort ode zijn de belang rijkste telgen uit het recente Oranje-verleden nog wel opval lend aanwezig in het clubgebouw aan de Emmastraat Aan de muur van bruine schroten hangen staatsieportretten van de prinses sen Wilhelmina en Juliana en van koningin Beatrix. Tussen de vele prijzen kas ten was daarvoor nog wat ruimft' ^schikbaar. Maat. „Over twintig jaar een portret van koning Willem Alexander? Tja, de tijden veranderen, dus..., Vroeger was het nu eenmaal wel gebruike lijk dat verenigingen hun verbon denheid met het vorstenhuis de monstreerden." Concentratie Op de schietbaan hangt een kruit lucht. De vloer ligt bezaaid met patroonhulzen. Een paar mannen concentreren zich achter hun pi stool of geweer. Typische jasjes, vaak ribfluweel, blijken speciale schuttersjasjes te zijn. Een bordje vraagt om 'stilte op de schietbaan- en' en stil is het. Dan een paar dof fe knallen. Maat geniet' „Om je te concentre ren moetje ademhaling optimaal zijn. Dan pas kan je zuiver schie ten. Het is pure zelfbeheersing. En als je zo opgaat in je sport, ver geet je eigenlijk die bijgedachten, over wat met zo'n wapen ook mo gelijk is." Het is een pure- hobby, meer met. Maar juist dat zou de schutters tot grootse daden bren gen. Maat: „Ik kom soms >jp schietbanen elders politieagen ten tegen of militairen. Die zeg gen altijd dat wij zuiverder schie ten, omdat het onze hobby is. Voor hun. blijft schieten toch werk In september start in het streek museum Jan Anderson een ten toonstelling over de honderdja rige schietvereniging Wilhelmi na. De expositie wordt geopend door Chiem van Houweningen. Rond die tijd zal ook een boekje verschijnen over de geschiede nis van de Vlaardingse schiet sport. Vlaardingen - Het zijn spannende tijden voor directeur Gerard Be- ij n van het in Maassluis gevestig de Instituut voor de Bouw kunstontwikkeling. Nadat hij in Maassluis het deksel op de neus kreeg, poogt de architect nu zijn alternatieve architectuur-oplei ding in Vlaardingen onder te brengen. Hij heeft zijn oog laten vallen op de Pelmolen. Op zijn vroegst hoort de architect pas half augustus of zijn plan om het ver laten fabriekspand aan de West- havenkade te verbouwen kans van slagen heeft. Beijn wil in de Pelmolen onder meer zijn verleden jaar gestarte architectuur-opleiding onder brengen. In het eerste schooljaar kregen de 17 leerlingen van de niet van rijkswege erkende oplei ding les in twee lokalen aan de Jan Luykenstraat. Door de ver wachte uitbreiding van het leer lingental heeft het instituut reeds het aanstaande schooljaar meer ruimte nodig. Het instituut heeft de blik naar Vlaardingen verlegd nu duidelijk is geworden dat de gemeente Maassluis niet in wil gaan op de door directeur Beijn bedachte constructie voor het plegen van nieuwbouw. Sloopkosten Gerard Beijn had de gemeente verzocht hem een stuk grond langs de Govert van Wijnkade in erfpacht te geven of te schenken. Op de plaats van de vroegere Ro de Villa wilde hij stukje bij beetje een nieuw gebouw zetten. Het reeds 17 jaar braakliggende ter rein wil de gemeente Maassluis echter niet afstaan. In Vlaardingen stuurt het Insti tuut voor de Bouwkunstontwik keling aan op een vergelijkbare constructie. Beijn heeft levens middelenconcern CSM gewaagd om de Pelmolen, een karakteris tieke, 110 jaar oude schepping van Adriaan van Dusseldorp te gen een symbolisch bedrag aan hem over te doen. Beijn denkt dat zijn initiatief ze ker niet kansloos is. Wethouder mr. Ton van der Steen heeft in middels laten weten dat hy de verhuispogingen van het insti tuut met sympathie bekijkt. Ook Architectenbureau Geluk&Treurniet presenteerde in 1990 een plan voor de bouwvan woningen in de Pelmolen. De Maassluise architect Gerard Beijn heeft nu het plan om het Instituut voor de Bouwkunstontwikkeling in het antieke bedrijfspand te vestigen. Tekening Geluk Treurniet CSM is in zijn ogen niet slecht af in de voorgestelde transactie. „Ze willen de grond verkopen, maar dat kan waarschijnlijk alleen als de Pelmolen gesloopt wordt. De waarde van de grond is echter la ger dan de sloopkosten," weet Be ijn. Geluidsnormen Beijn is niet de eerste architect die zijn oog heeft laten vallen op de Pelmolen. Voormalig wethou der Bas Goudnaan tekende al een plan voor de Pelmolen en omge ving. En in 1990 lanceerde het Vlaardingse architectenbureau Geluk Treurniet het plan om de fabriek waar vroeger erwten wer den gepeld om te toveren in een luxe appartementencomplex. Naast 24 woningen zouden er kantoren en een café in gevestigd kunnen worden. Het plan woningen in de oude fa- bnek te vestigen strandt vooials nog op de geluidsnormen van het Rijk. Volgens de wetgever zouden bewoners van de Pelmolen te veel overlast ondervinden van de in dustrie in het nabygelegen Bot- lekgebied. De geluidsnormen worden in deze regio binnenkort soepeler, maar zelfs dan is het nog de vraag of de Pelmolen als wonmglokatie aan de normen kan voldoen Het Maassluise Instituut voor de Bouwkunstontwikkeling zou geen last hebben van deze bepa ling omdat zc de Pelmolen met willen gebruiken voor woning bouw Naast klaslokalen en ate liers zouden er onder meer een tentoonstellingsruimte. een 'klein grand-café' en bedrijfs ruimtes voor verschillende archi tecten gevestigd kunnen worden De braakliggende ruimte naast de Pelmolen is volgens Beyn ge schikt als beeldentuin en ten toonstellingsruimte van tijdelijke bouwprojecten Hoek van Holland - Boormossel is de letterlijke vertaling van het Latijnse woord Zirfaea. Onder de ze naam is onlangs het nieuwste vaartuig van Rijkswaterstaat in gebruik genomen. Het 63 meter lange en 11,5 meter brede schip is meer dan alleen maar een drijvende computer. Het is een multi-functioneel vaar tuig dat kan worden gebruikt voor vrijwel alle taken van de Di rectie Noo'dzee op het Neder lands deel van het continentale plat. De bemanning van de Zirfaea heeft de laatste weken uitgebrei de proefvaarten gemaakt met het nieuwe schip, dat van stapel is ge lopen op de werf De Volharding m het Groningse Foxhol. Het vaar tuig is echter niet alleen gebouwd voor de bemanning. Het is de be doeling dat specialisten van uit eenlopende aard gebruik van ma ken van het schip, dat is volge stopt met allerlei geavanceerde computcr-apparatuur en dat m to taal dertig miljoen heeft gekost Rijkswaterstaat heeft voor dat geld wel een schip dat gebuukt kan worden voor velerlei doelein den. Een van de meest opvallende mogelijkheden is de geologische apparatuur voor het nemen van bodemmonsters Aan boord zijn 'happers' die monsters kunnen nemen van de toplaag van de bo dem. maar met de 'Rolflush* kan men ook komen tot een diepte van dertig meter onder de zeebo dem. Duikers die eventueel omlaag moeten, of contameis die omlaag gebracht moeten worden, kunnen gebruik maken van de 'moon- pool' Dat is een ruimte in hel midden van het schip van 3 80 by 3.80 meter Vandaar kan men van- al hei dek in zee komen omdai zowel de bovenkant als de bodem van het schip kan worden wegge nomen Daardoor behoett de ap paratuur en de menskracht niet meer aan de buitenkant van het schip over boord te gaan Via de sonar-apparaten kan het werk onder water nauwkeurig worden gevolgd Met dat systeem kunnen ook wrakken en andere objecten worden opgespoord. In spectie van pijpleidingen is even eens mogelijk met behulp van on derwater-camera's Een enorme verbetering is ook het nieuwe echoloodsysteem voor het bepalen van waterdieptes en bodemprofielen. Tot voor kort moesten de vaargeulen in de breedte worden afgetast met één echolood Maar met de Zirfaea kan men als het ware zes echolo den aan elkaar koppelen, waar door de geul in de lengte kan wor den gecontroleerd. Dat geeft een enorme tijdsbesparing. Zonodig kan het schip worden in gezet bij oliebestrydtng, want men heeft de beschikking over een veegarm en oliesehermen. Aan boord kan tweehonderd ku bieke meter opgeveegde olie wor den opgeslagen Het nieuwe schip kan van Rijks waterstaat worden gehuurd door bedrijven die onderzoek wallen doen op zee De Directie Noord zee, die het beheer voert, gaat de Zirfaea echter vooral gebruiken voor eigen ondeizoek en contro les In het bijzonder het contioleren van de diepte van de divcise scheepvaartroutes zat de aan dacht houden Maar ook onder zoek naai de beweging van de zeebodem, controle van uitge voerde baggerworken, zand- en gnndwmnmg. de inspectie van pypleid.ngen en wrakondeizock staan op het programma. Verder kan mot hel nieuwe schip nog be ter onderzoek worden verricht naar lading die verloren is gegaan en die gevaar kan opleveren voor hel milieu oi de scheepvaart. Aan boord is ruimte voor in totaal elf bemanningsleden en daar naast kan aan eft onderzoekeis ondeidak worden verleend De maximale dicnstsnelheid is twaalf knopen, dat is ruim twintig kilometer per uur Het werkgebied van de Zirfaea ligt voor de hele Nederlandse kust. maar vooral het gebied voor Hoek van Holland zal zeer fre quent worden bezocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2