Waterweg 11 'Schiedam geen leuke uitgaansstad' Oude kaart toont 'stilstand' Vlaardingen Bouw van appartementen opnieuw vertraagd Moeder en zoon in hoger beroep tegen veroordeling Jongeren kijken veel televisie en missen vooral een bioscoop Buurt vecht plaatsing twee noodlokalen aan Chemie-tenuinaE voor treinen in havengebied Jongetje overlijdt na val .uit raam - 'Wachttijd poliktJoiek internisten verdubbeld' NS: nieuwe beveiliging spoortunnel op tijd klaar Boslaan krijgt spoorwegovergang Heler gepakt Pannendieven aangehouden Tasjesrover spoorloos Autodievegge ontkomt niet Inbraken en autokraken SEAC reizen SEAC reizen Vrijdag 6 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De Nederlandse Spoorwegen willen 25 miljoen gulden investeren in de bouw van een over- slagterrein voor chemietreinen in het Rotterdamse havengebied. Daar kunnen dan meerdere treinen te gelijk worden beladen met verschillende stoffen. Volgens NS-m&nager J. Brummehnan betekent de', komst van dit Rail Chemie Centre dat er op termijn meer treinen met chemische stoffen door Nederland gaan rijden. Als de plannen doorgaan, krijgt Rotter dam het eerste chemie-overslagterrein in Neder land. Doel is chemische stoffen snel en efficiënt van de trein naar de pijpleidingen te pompen en vice ver- sa. - Complete treinen zijn dan op één punt te laden met verschillende stoffen. Dat is goedkoper dan het uit elkaar- rangeren van treinen in lesse wagons, die dan in kleinere treinen bij de bedrijven komen. De Ant werpse haven belaadt op die manier twee tot drie treinen per dag. De overslagterreinen worden uitein delijk het begin- en eindpunt van de Betuwelijn.' De NS is over de aanleg in onderhandeling met de overslagbedrijven Paktank en Van Ommeren (beide in de Botlek) en met Caldic in Europoort. Deze be- drijverfhebben volgens de NS grote belangstelling. Ze zoeken mogelijkheden om zelf ook te investeren. Het gaat dan om ontsluiting van de tankterminals, de bouw,yan réilihfrastructuur en de aansluiting van tanks op het belaadpunt. voorehe mietreinen komt «reen nieuw over- NS-woord- voerder zul len door de terminal mietreinen door Neder land gaan rijden. Foto VlaardingBn;-^In !de .Primulastraat in Vlaardingen-- heeö^gi^teiavondeenjongeljevantweejaareendo- rf? delijké^al gemasdït' Het kind viel uit het raam van Woning,Op de tweede verdieping. HetVv ;/t 4 sl^TO^Ögsv^^wgewond naar het ziekere /v,v j --Hetlun'd^^'^aStmdsin de woönkamèraan het spe- 4- len Ir. een onbewaakt ogenblik zag het kam op de venstèrl^&.te kümmen. Daarbij .vieijhet jongetje §t g - K.Röttc^&^^^chttijdvoor een eerste'bezoek aan de polikliniek yan internisten is verdubbeld in de .regio's- Delft, -Drechtstedcn en Rijnmond. De wachttijden voor onderzoek of ingreep aan het, maagniarmkanaalas hierzelfs meèrdan verdubbeld. t .patSebbe^1 de internisten van de ziekenhuizen in I 'dézeWeketf heaffêrd "na hun eerste' 'budgetweek', waarih'ze alleen spoedgevallen behandelden. i Moest'eeri-pati&tJtot^oor:kort drie dagen wachten. op een simpel maagonderaoek, door de acties is dat opgelopen tnt zQln 'driewekèni Op een eerste pbli^bé- 'zoekmoest éen patiënt één tot twee.weken wachten, - tegen ruinviet wek en nu. De mternr.g n 1 ïggen - net als ar tievoerende colle- ga's elder.-, ia het land-alle verantwoordelijkheid bij staatssecretaris Simoi^"(Volksgezondheid) die.yindt'- dat de uitgaven" voor specialistische hulp omlaag moeten. Volgens woordvoerder dr. W. Bode duurt hét niet lang meer voor er sprake is van''té laat ge stelde dtögno^'f tiÉn hoe eerder je het'probleem van een ziékte opspoort, hoe beter het is voor de ziekte én voor het ziekteverloop." Öp het speciaal; opengestelde telefoonnummer van het informatie- en-Klachtenbureau Gezondheids- zorg Utrecht zijn deze week zes telefoontjes binnen-' gekomen: De Wachten ümden doorgestuurd naar de Nederlandsepatiënten/Consumenten Federatie. Eéprvmtiw,:#^ telefonisch met duidelijk h omschreven lichamelijke klachten by haar specia- list, die de vrouw échter verwees naar haar huisarts; Die Vónd de zaak dringend genoeg om de.vrouwjmet spoed op te laten nemen. -'j y Eén beller moest zijriorigenoegen kwijt-over de 'in- - middels schandalig lange wachttijden' voor de poli- kliniek oogheelkunde. Een huisarts die zijn patiënt metveen liesbreuk duidelijk als .spoedgeval zag, kreeg Ket.toch niet voor elkaar de geplande operatie- V të. laten doorgaan. De specialist vond er geen spoed bsjzittem-Dé patiënt heeft veel'pijn, nét ds de zieke vrouw wier afspraak voor een consult bij de behan delend specialist is afgezegd. Het aantal telefoontjes is deze week nog meegeval len, meent'-eenwoordvoerefer van. het klachtenbu reau. v. '-'.y v:- De Nederlandse Spoorwegen rekenen er op dat alle vier de sporen in de nieuwe Willems spoortunnel volgend jaar kunr.en worden voorzien van het nieuwe elektronische beveiligingssysteem. Met leVeranrier Siemens heeft de NS nieuwe afspra ken -gemaakt;nadat' dit voorjaar was gebleken dat het bevei|igingssyteem niet op tijd zou kunnen wor- den geleverd. De eerste twee sporen, die volgende maand al in gebruik worden genomen, zullen nog worden uitgerust met de vertrouwde reiaisbeveili- ging. Maar, in tegenstelling tot wat eerder dit jaar werd aangenomen, kan het nieuwe systeem in 1994 voor alle sporen worden gebruikt. Volgens het NS- blad Koppeling zijn door de medewerkers van het In genieursbureau van de Spoorwegen tientallen over uren gemaakt om Siemens van de benodigde infor- matie te voorzien. Ook wordt gewerkt aan totale re- iaisbeveiiiging van alle sporen voor het geval de ont wikkeling, van software voor het nieuwe elektroni sche, systeem toch niet snel genoeg verloopt. Spe- daad voor 'Rotterdam' zijn relais, die niet meer in de handel bleken, aangemaakt Schiedam - Van de Schiedamse jongeren vindt 57 procent dat ze niet leuk uit kunnen gaan in eigen stad. Als het grootste ge mis wordt het ontbreken van een bioscoop ervaren. De plaatse lijke cafés worden oké bevonden, maar een echt uitgaanscen trum wordt gemist. En er zou een leuke disco moeten zijn. Dit zijn enkele conclusies uit eer. onderzoek dat jongerenwerkster Marieke Thiescheffer heeft ge houden onder 362 jongeren, voor namelijk scholieren. Het grootste deel van de ondervraagden (ge middeld 17 18 jaar oud) komt uit Schiedam, een klein deel uit Vlaardingen en Rotterdam. Rot terdamse jongeren hebben vol gens Marieke Thiescheffer niets te klagen over uitgaansmogelijk heden, hun Vlaardingse leeftijd genoten echter des te meer. „Ik heb de indruk dat het daar nog droeviger is gesteld dan in Schiedam," aldus de onderzoek ster. Uit de enquête blijkt verder dat vooral jongeren in Nieuwland kla gen dat er in hun wijk weinig te doen is. De buurthuizen inde ove rige wijken worden redelijk be zocht, vooral De Erker in Schiedam-West geniet grote po pulariteit, Maar het activiteiten aanbod sluit meestal niet aan bij wat de jeugd verwacht „Ze ver wachten activiteiten in de sfeer van ontspanning en ontmoeting, terwijl de buurthuizen juist het accent leggen op meer 2involle bezigheden." Veel jongeren hebben volgens Marieke Thiescheffer moeite hun vrije tijd op een bewuste en zin volle manier te besteden. De steekproef maakt' duidelijk dat erg veel tijd voor de televisie wordt doorgebracht, minimaal 20 ensoms wel 36 uur per week. Voor de onderzoekster was die ontdekking een schok. „Het blijkt dat veel jongeren toch wel erg onzorgvuldig met hun vrije tijd omgaan. En ze vinden TV-kij- ken dan ook nog eens een vorm van 'iets doen'. Maar als je dan vraagt wat ze er van opsteken, hebben ze daar eigenlijk geen goed antwoord op." Na TV-kijken is muziek luisteren de populair ste bezigheid van de Schiedamse jeugd. Daarna volgen uitgaan, sporten en lezen. Het onderzoek diende ondermeer om een vergelijking te kunnen maken tussen de activiteiten die de club- en buurthuizen in Schiedam aan jongeren aanbie den en de vraag van de zijde van de jeugd. Ook al blijkt uit de enquête dat vraag en aanbod niet goed op elkaar aansluiten, Marieke Thies cheffer - zelf jongerenwerkster in Klubhuis Zuid - vindt niet dat het sociaal-cultureel werk nu zijn programma's maar drastisch moet gaan omgooien. „Als je alleen maar doet wat de jeugd leuk vindt, ben je niet goed bezig. De buurthuizen moeten niet opeens films gaan draaien omdat de jeugd een bioscoop mist. Om dat gat op te vullen moet er gewoon een goede bio scoop komen. Voor de buurthui zen moet het bieden van een ver antwoorde vrijetijdsbesteding voorop blijven staan. In het verle den is gebleken dat je met laagdrempelige activiteiten en een systeem waarbij iedereen op allerlei uren vrij in- en uit kan lo pen, niets opschiet. Van alleen een spelletje darten en een biertje drinken steekt niemand wat op." Vlaardingen - Vlaardingen is niet altijd vernieuwend bezig geweest. De stad, die in de Middeleeuwen tot bioei kwam, heeft zich in het daarop volgende tijdperk - de vijftiende en zestiende eeuw - nauwelijks verder ontwikkeld. Vlaardingen verwerd, waarschijn lijk door het dichtslibben van de haven, tot weinig meer dan een dorp. Terwijl het daarvoor een van de belangrijkste centra in Holland was geweest. Pas in de zeventiende eeuw kwam er onder invloed van de haringvangst weer groei in. Dit historisch 'groeimodel' schetst stadsarcbeoloog Jeroen ter Brugge in zijn begeLeidende tekst bij de heruitgave van de kaart die Jacob van Deventer in het midden van de zestiende eeuw van Vlaardingen maakte. Ter Brugge legt ook uit hoe het stratenpatroon van Vlaardingen met deze ontwikkeling is ver groeid-Voor liefhebbers van de plaatselijke geschiedenis is zijn tekst in combinatie met de au thentieke kaart een interessante aanwinst. De kaarten van Van Deventer, destijds gemaakt in opdracht var. de Spaanse koning Philips II, zijn onlangs door Robas in Weesp her uitgegeven. In de collectie be vindt zich ook de plattegrond van Schiedam. De tekst over de ontwikkeling van de jeneverstad werd geschre ven door de Schiedamse bouw kundig ingenieur Kirsten Houwe- Hng. Stadsarcheoloog Jeroen ter Brugge (I.) en Matthijs Struijs van het gemeentearchief bestuderen de opnieuw uitgegeven kaart van Jacob van Deventer. Het Vlaardingse stratenpatroon uit de zestiende eeuw staat er zeer nauwkeurig op. Foto Roei Dijkstra Maassluis - De reeds jaren in .voorbereiding zijnde bouw van appartementen aan de Govert van Wijnkade is opnieuw uitge steld. De projectontwikkelaars Ölsen en Van Mierlo zouden na een voorbereidingstijd van tien jaar nog in 1992 de eerste paal voor hét appartementencomplex slaan. De gemeente weet echter nog steeds niet wanneer de 32 ap partementen in de vrije sector op de plaats van de vroegere Rode Villa daadwerkelijk zullen verrij zen. Ondanks de vertraging heeft een woordvoerder van de gemeente Maassluis nog steeds 'goede hoop' dat de woningen gebouwd kunnen worden. Onlangs is er Schiedam - De plaatsing van twee noodlokalen by openbare basis school Het Windas aan de Nach tegaallaan in Schiedam kar» sane ring van een vervuild stukje grond ir. de weg staan. Met dit ar gument drong Schiedammer J. J. Rip namens zichzelf en andere omwonenden gisteren bij de Raad van State aan op opschor ting van de door de gemeente ver leende vergunning voor de twee lokalen. Door de extra lokalen neemt het aantal leerlingen van de school met twee groepen toe. De omwo nenden vrezen dat dit tot grotere verkeersoverlast en aantasting van de privacy leidt. Bovendien heeft voor de plaatsing van de lo kalen een deel van een bosje moe ten wijken. De bewoners vrezen dat bij de bouw van de lokalen de grond omgespit wordt, zodat de vervuiling met olie (door een lek kende tank) over een grotere op pervlakte verspreid raakt. De gemeente Schiedam zegt dat de olievervuiling twee meter van de schoollokalen verwijderd is. De gemeente is van plan de grond te saneren. Alleen is er nog over leg nodig met de eigenaar over de financiering. Van verspreiden van vervuilde grond zou geen sprake zijn omdat de lokalen di rect op betonnen platen geplaatst worden. De lokalen zijn maar tij delijk nodig omdat de nieuw bouwwijk Spaland nog niet over een eigen school beschikt. Deze komt pas volgend jaar gereed. In de tussentijd worden de leerlin gen uit Spaland op basisscholen in de omgeving ondergebracht. Voor Het Windas betekent dit een tijdelijke uitbreiding van 255 naar 300 leerlingen. De Raad van State doet volgende week maandag uitspraak. Vlaardingen - Er komt een nieu we verbinding tussen het haven gebied en de Oostwijk. Ter hoogte van de Boslaan wordt volgende maand een spoorwegovergang voor fietsers en voetgangers in gebruik genomen. De bewaakte overgang maakt deel uit van de noord-zuid route voor langzaam verkeer tussen de woonwijken Babberspolder, Vlaardinger-Am- bacht en Holy en het industriege bied rond de haven. De overweg bij de Boslaan ver vangt de voormalige kruising met de spoorweg aan de Binnensin gel. Dit viadukt werd in 1985 ge sloopt om de aanleg van de Delta- dijk mogelijk te maken. Gemeente en NS gaan enige tijd voor de openstelling op vrijdag 10 september experimenteren met de slagbomen en lichten. In die tijd mag de overweg vanwege het gevaar beslist nog niet door het verkeer worden gebruikt. De overweg is pas veilig als de afzet ting is verwijderd. nog overleg geweest tussen de ge meente en de projectontwikke laars, die hun belangen in dit pro ject hebben gebundeld in de maatschap Govert van Wijnkade. „Ik heb de indruk dat men snel iets wil gaan doen," zegt een amb tenaar. „Maar wij weten ook niet alles. Wij hopen op een snelle af ronding van het project, maar het is in eerste instantie het pakkie an van de bouwers. De benodigde bouwvergunning is verleend. Er waren alleen nog gesprekken gaande met het hoogheemraad schap Delfland. Dit heeft te ma ken met de ter plekke aanwezige waterkering." De lange voorbereidingstijd be zorgt de ontwikkelaars van het plan een aanzienlijk renteverlies. Olsen en Van Mierlo kochten de grond in het begin van de jaren tachtig van de gemeente. Na de sloop van de vroegere secretarie van de gemeente Maassluis werd de grond bouwrijp gemaakt. Na het verdwijnen van deze zoge noemde Rode Villa trad er een ja renlange stilte in. De lange voorbereidingstijd valt gedeeltelijk te verklaren uit een conflict tussen enerzijds de pro jectontwikkelaar en de gemeente en anderzijds de provincie Zuid- Holland. Maassluis gaf bij de ver koop van de grond de garantie dat Olsen en Van Mierlo een acht ver diepingen tellend flatgebouw op de plaats van de Rode Villa moch ten zetten. Deze ontwikkeling maakte de ge meente mogelijk bij de vaststel ling van het bestemmingsplan Nieuwe Waterweg 1. Gedeputeer de Staten keurden de gekozen op zet voor de Govert van Wijnkade echter af. Volgens de provinciale bestuurders zou het hoge flatge bouw het historische beeld in het Maassluise havengebied op on aanvaardbare wijze verstoren. Een tweede bezwaar had te ma ken met de geluidsoverlast. De appartementen moeten verrijzen op een plek, waar volgens de wet gemiddeld te veel herrie wordt gemeten. Met name de bovenste woonlagen zouden last kunnen ondervinden van de industriële activiteiten in het Botlekgebied. Tegen deze bezwaren heeft de ge meente Maassluis beroep aange tekend bij de Kroon. Op basis van nieuwe geluidsmetingen bepaal de de provincie vervolgens, dat de bpuw door kon gaan als er in plaats van een flatgebouw van acht verdiepingen een woonob- ject met vier lagen verrijst. Het ter tafel liggende bouwplan vol doet aan die voorwaarde. De Kroon meent dat in dit plan de zichtlijnen in de haven niet op on aanvaardbare wijze worden aan getast Nadeel voor de bouwers is, dat de opbrengst van een minder hoog appartementencomplex een stuk lager zal uitpakken. De ge meentelijk woordvoerder denkt echter niet dat Olsen en Van Mierlo zich daardoor laten af schrikken. De huizenmarkt zit in de lift en wonen in een apparte ment aan het water is populair by de wat hogere inkomensgroepen, In verband met de bouwvakva- kantie is de maatschap Govert vanWijnkade niet bereikbaar voor commentaar. Vlaardingen/Rotterdam - De Rot terdamse rechtbank heeft de 20- jarige Delftenaar F. de N. schul dig bevonden aan het plegen van twee bankovervallen in Vlaardin gen en hem veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Ook de me deplichtigheid van zijn moeder werd bewezen geacht. Haar straf werd bepaald op 36 maanden cel waarvan zes maanden voorwaar delijk. ,.U heeft," sprak rechtbankpresi dent mr, A. van Breu kelen-van Aarnhem volgens de regels, „als u daar behoefte aan heeft, veertien dagen de tijd om tegen de straf in hoger beroep te gaan." „Dat zal ik wel doen ook," klonk het bits uit de mond van de vrouw. Ook haar zoon gaf te kennen daar gebruik van te zullen maken. Beiden ontkenden tijdens de zit ting van twee weken geleden be trokken te zijn geweest bij de overvallen op de VSB-bank aan de Billitonlaan en de Credit Lyon- nais-bank aan de Westhaven plaats in april dit jaar. De jonge man, zo is de overtuiging van de rechtbank, maakte tijdens de overvallen gebruik van een vuur wapen en vuurde daar in het eerstgenoemde bankfiliaal twee schoten mee af. „Duizendjes, dui zendjes, overval, opzij, anders schieten we je voor je kop," werd de baliemedewerkster toege snauwd. In de Credit Lyonnais- bank werd een personeelslid on der schot gehouden. Bij beide overvallen die overigens misluk ten, werd de vluchtauto door de moeder van de Delftenaar ge huurd en bestuurd. Ondanks de aanhoudende ont kenningen van moeder en zoon meende officier van justitie mr. C. de Kimpe voldoende bewijsmate riaal in handen te hebben om te gen de verdachte vijfjaar gevan genisstraf en tegen zijn moeder medeplichtige moeder drie jaar cel te eisen. De raadslieden van de verdachten vonden echter dat niet kon worden vastgesteld dat het tweetal bij de overvallen was betrokken. Ze pleitten dan ook voor vrijspraak met onmiddelijke invrijheidstelling. Die verzoeken werden afgewezen. Ook gisteren, na het horen van de uitspraak, bleven de overvaller en zijn moeder volhouden niets van doen te hebben met de zaak. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gistermiddag een hele» aangehouden. De man, 32 jaai oud en afkomstig uit Spijkenisse. had in een café een tas met da meskleding gekocht van een on bekende. De heler had de aanko pen in de kofferbak van zijn auto gezet en wilde juist wegrijden toen de politie arriveerde en hem meenam naar het bureau. De poli tie was getipt door een getuige, De verkoper van de spullen is spoorloos. De inwoner van Spij kenisse bekende de spullen te hebben gekocht. Nog niet bekend is van welke diefstal de kleding afkomstig is. Schiedam - Een 26-jarige Rotter dammer en een 22-jarige vrouw uit Schiedam zijn gistermiddag bij winkelcentrum Hof van Spa land gearresteerd op verdenking van winkeldiefstal. Het tweetal zou enkele koekepannem hebben gestolen. Getuigen zagen dat het duo, dat kennelijk argwaan had gekregen, zijn buit in de bosjes gooide. De gewaarschuwde poli tie nam zowel de pannen als de verdachten mee. fn de Hema werd gistermiddag een 22-jarige Fran^aise aange houden. Een beveiligingsbeamb te betrapte de vrouw bij het stelen van vier overhemden. Schiedam - Een tasjesrover die gistermiddag op de Mgr. Nolens- laan een 82-jarige vrouw overviel is spoorloos. De dader, een circa 18-jarige jongen, fietste de wan delende vrouw achterop en griste haar handtas in het voorbijgaan mee. In de tas zaten ondermeer geld en enkele pasjes. De jongen slaagde er in te ontkomen. De dader is volgens het slachtof fer ongeveer i.72 meter lang. Hij heeft een slank postuur en kort donker haar. Op het moment van de beroving droeg hij een spijker broek en een blauw hemd of jack. Schiedam - Op de Rotterdamse- dijk heeft de Schiedamse politie vanmorgen rond kwart voor zes een 23-jarige vrouw uit Rotter dam aangehouden op verdenking van autodiefstal. De vrouw pro beerde bij een controle te ont vluchten. Ze sprong uit de auto, maar werd na een kort sprintje alsnog ingerekend. Bij de controle bleek dat het con tactslot los zat. Kort daarop kwam vast te staan dat de wagen dezelf de nacht was gestolen in Rotter dam-Zuid. Vlaardingen/Schiedam - Uit een woning aan de Sperwerlaan in Vlaardingen 2ijn deze week siera den ontvreemd. De dief kwam binnen door een ruit van de bal kondeur te vernielen. In Schiedam werd een inbraak gemeld in een feestzaal aan het Broersveld. De inbreker haalde de kassa leeg en brak de gokkas ten open. Aan de Overschiesedwarsstraat werd een auto opengebroken en ging de dief ervandoor met wat kleingeld. Een dure zonnebril werd gestolen uit een auto die ge parkeerd stond aan de Lange Ha ven. En uit een auto die de eige naresse even onafgesloten het staan aan de Niéuwe Haven, ver dwenen de radio-cassettespeler en een portemonnee. Heeft zonnige na-zomeraanbledingen Egypte v.a958.- Kos Ml. v.a896.- Kas app. v.a. 758.- Nederland Westerbergen p.w. van- at 22-10-'93 f 300.- Ook uw adres voor goedkope tickets New York v.a. 685.- Chlcago v.a. 845.- Bangfcofc v,a. 1195.- Jakarta v.a1470.- Sfngapore v.a. 1337.- Binnenkort de nieuwe wintergidsen SC R garantie fonds Reisburo Burg. v. Haarenlaan 782 Schiedam, tel. 01W716822

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1