Waterweg 13 Koper gevonden voor Labyrinth Ook waakhond van Spaland Ruiters heeft niets gemerkt Gemeente in principe akkoord met vestiging oefencentrum voor popbands Archeologische vondst geeft beeld van stadsuitbreiding na brand van 1574 Dukdalf-meubelen stopt fusiebesprekingen Meer aandacht voor jonge allochtonen Milieu-onderscheiding voor Automatic Holland Noodkreet over afval ziekenhuis heeft geholpen Inbrekers lopen tegen de lamp Sieraden weg na babbeltrue Winkeldieven in kraag gevat Weer inbraken in kelderboxen Inbrekers halen huis overhoop Autokraken Fietsendief komt niet ver I Rotterdams Dagblad Donderdag 12 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BTYIaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Wethouder Hallensleben: naar Kaap Verdië. Archieffoto Rotterdams Dagblad Rotterdam - Het college van burge meester en wethouders van Rotterdam heeft inge stemd met een bestuurlijk platform voor het allochtone jeugdbeleid. Dat betekent dat een select groepje wet houders 2ich ermee zal be zighouden. Aanleiding is het Plan van Aanpak Nos Kousa van de deelgemeente Hoogvliet voor de Antilliaanse jongeren. Daarin zijn projecten opge nomen op gebied van onderwijs, politie en justitie, werkgelegenheid, sport, recreatie en hulpverlening. Een en ander wordt uitgevoerd in overleg met de ge meente Rotterdam, Curasao, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de regio en het Rijk. Op dit moment wordt een oplossing gezocht voor verdere fi nanciering van de projectleider in Hoogvliet. Het college komt daarmee nog niet tegemoet aan de wens van deelraadsvoorcïtter Hans Elemans, die vo rige week om een bijdrage van vijfhonderdduizend gulden van de gemeente heeft gevraagd. Volgens een woordvoerder van het college wordt hierover pas in het najaar, bij het vaststellen van de begroting, een beslissing genomen: „Maar met dit besluit wordt wel het stedelijk belang van de plannen aangege ven." Burgemeester en wethouders erkennen dat ook voor andere groepen allochtone jongeren extra aandacht van de gemeente nodig is, waarbij wordt gedacht aan Marokkaanse en Kaapverdiaanse jongeren. Voor de Marokkaanse jeugd is vorig jaar ƒ750,000 beschik baar gesteld. In oktober gaat wethouder Hallensle ben naar Kaap Verdië om te bekijken ofhet mogelijk is samen projecten op te zetten voor in Rotterdam wonenden Kaapverdianen. Op het moment is daar voor hier nog nauwelijks beleid ontwikkeld. Enkele jaren terug heeft Rotterdam al geprobeerd samen te werken met Kaap Verdië. De toenmalige wethouder Simons is daar geweest, maar van Kaapverdiaanse zijde is geen vervolg gegeven aan het bezoek. De au toriteiten hebben de gemeente opnieuw uitgenodigd en zeggen nu wel tot een vorm van samenwerking te willen komen. Dordrecht - Het Dordtse bedrijf Automatic Holland heeft van het Wereld Natuurfonds (WNF) een onder scheiding gekregen voor energiebewust onderne merschap. Het zilveren beeldje van een jaguar en een certificaat is gisteren in Dordrecht overhandigd door de voorzitter van het WNT in het Drechtsteden- gebied, mevrouw L. van Putten. Technisch directeur H. Salij van Automatic Holland is in zijn nopjes met de prijs. Zijn bedrijf is het eerste in Nederland dat zo'n steun van het WNF heeft ge kregen. Sinds januari 1993 is de koffle-automaten- producent Automatic Holland bezig met een proef die moet leiden tot een vermindering van tien pro cent op het energieverbruik, zonder geldverslinden de maatregelen te treffen. De proef, waarvoor de No- vem (Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu) een subsidie beschikbaar stelde, richt zich op een groter milieubewustzijn binnen het bedrijf. Ex terne deskundigen hebben het bedrijf geadviseerd. Salij: „Zo zit ik hier nu in een half-verücht kantoor. Toch kan ik alles lezen wat op mijn bureau belandt." Ook zijn de boilers in het bedrijf voorzien van tijd klokken. De honderdveertig personeelsleden van het bedrijf worden daarnaast via het huismagazine voorgelicht over milieuvriendelijk gedrag. Ook dat lijkt effect te hebben. Salij: „Als ik bij het verlaten van mijn kantoor vergeet het licht uit te doen, doet iemand anders het voor me. De sociale controle is wat dat betreft aanzienlijk groter geworden. Zo zal het nu ook zelden voorkomen dat de verlichting op de toiletten een nacht lang blijft branden." De technisch directeur hoopt aan tiet eind van dit jaar de doelstelling van de proef bereikt te hebben. „Dat zou betekenen dat wij met weinig maatregelen de kooldioxide-uitstoot op jaarbasis met 65.000 kilo gram hebben teruggebracht. Voor het in zuurstof omzetten van die hoeveelheid Heb je twee tot drie hectare bos nodig, ofwel vijf voetbalvelden. Dat lijkt mij zeker de moeite waard." Dordrecht - Nederlands enige onderneming voor de verbranding van ziekenhuis-afval, de Zavin in Dor drecht, is bezig uit het dal te klimmen. Vorig jaar luidde de directie van de in 1990 gestarte onderne ming de noodklok. De speciaal gebouwde ovens, die een investering van 23 miljoen gulden hadden ge vergd, draaiden op nog niet de helft van de capaci teit. Daardoor moest er dik geld bij. „Maar op dit moment zijn we bijna vol," meldt de nieuwe directeur J. Klaassen. „Ik schat dat we nu op 95 procent zitten van de 8800 ton die we jaarlijks aan kunnen." Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM is de snel verbeterde positie h'et gevolg van een aantal acties. Zo werden afgespraken gemaakt met de AVR in Rotterdam, waar vorig jaar nog altijd een deel van het Nederlandse ziekenhuisafval (tegen een lagere verwerkingspr|js) naar toe ging. De AVR verwijst dit afval nu door naar de Zavin. Thans fun geren de Rotterdamse ovens alleen als noodopvang. Verder kreeg het Dordtse bedrijf na zijn noodkreet ook toestemming buitenlands ziekenhuisafval te gaan verbranden (500 ton). Tenslotte werd diverse ziekenhuizen nog eens duidelijk gemaakt dat er nu echt een eind moet komen aan de eigen verbranding van afval. Zavin-directeur Klaassen wil niet zeggen of het Dordtse bedrijf over 1993 zonder verlies zal draaien. Hij verwacht voor 1994 wel een lichte verhoging van de verbrandingsprijs, die nu (exclusief transport) ligt op 850 gulden per ton voor grote aanbieders en op 890 gulden voor kleine afvalproducenten. Vlaardingen - Degemeente Vlaardingen gaathetvroegereopen jongerencentrum Labyrinth naar alle waarschijnlijkheid ver kopen aan de initiatiefnemers van het Repetitiehuis, een cen trum met oefenruimtes voor popmuzikanten dat nu is geves tigd aan de Koningin Wilhelminahaven. Het Repetitiehuis wil al haar activiteiten naar het al jaren leegstaande gebouw aan de Zomerstraat verplaatsen. De verkoop betekent een flinke verliespost voor de gemeente Vlaardingen. Het gebouw werd in 1979 voor enkele miljoenen gul dens neergezet en het staat nog altijd voor 1 miljoen gulden in de boeken. Voor de boekwaarde bleek het gebouw na de sluiting echter onverkoopbaar. Zeker na een flinke binnenbrand daalde de belangstelling voor het vroegere jongerenhonk bijna tot het nul punt Het pand wordt nu voor 3,5 ton verkocht. Als de transactie definitief wordt bekrachtigd, krijgt het gebouw gedeeltelijk haar vroegere functie terug. Repeterende popmusici vormden met name in de laatste jaren van het bestaan van het La byrinth de belangrijkste gebrui kers van het gebouw. Die doel groep kan nu weer op de oude stek terugkeren. Het grote verschil is dat de ge meente in de toekomst geen geld meer kwijt is aan de activiteiten in het vroegere Labyrinth. Kreeg het open-jongerencentrum jaar lijks een flinke subsidie, de nieu we kopers zullen het geheel op ei gen kracht moeten zien te red den. Paul Post van het Repetitiehuis deed in juni een bod op het vroegere OJC. Hij toonde belang stelling omdat het pand bij uit stek geschikt is te maken voor muzikale activiteiten. Bij de bouw werden speciale voorzienin gen getroffen om geluidsoverlast voor de omgeving te voorkomen. Bij optredens was er buiten het gebouw vroeger niet of nauwe lijks geluid te horen. In het gebouw willen de initiatief nemers zeven oefenruimtes vesti gen. In het gebouw erven ze een grote zaal met een podium en een bar. Het is de bedoeling dat daar in de toekomst met zekere regelmaat concerten worden gehouden. In de eerste plaats moet het po dium een functie krijgen voor groepen die in het vroegere OJC gaan repeteren. Met name voor beginnende bands bestaat er vol gens de initiatiefnemers een groot gebrek aan geschikte podia om ervaring op te doen. Sjouwen Het Repetitiehuis wil verhuizen omdat het huidige onderkomen in de praktijk veel nadelen blijkt te hebben. In het voormalige pak huis aan de Koningin Wilhelmi nahaven zit het Repetitiehuis op de tweede verdieping, boven het inmiddels gesloten café Maddox. Musici moeten er flink sjouwen met hun apparatuur. De houten vloer in dit gebouw draagt boven dien veel geluid over tussen de verschillende oefenruimten. De kopers achten het nieuwe cen trum levensvatbaar. In het huidi ge onderkomen repeteren met ze kere regelmaat 150 verschillende bands. Enkele tientallen forma ties zijn afkomstig uit Vlaardin gen. Het repetiehonk heeft ook een regionale functie. De admini stratie leert dat musici uit Rotter dam, Spijkenisse, Hoogvliet en zelfs de Zuidhollandse eilanden en Leiden in Vlaardingen oefe nen. De definitieve transactie tussen gemeente en de kopers wordt ge sloten als de laatste details gere geld zijn. De initiatiefnemers wil len dat de gemeente toestemming geeft om drank te verkopen in het nieuwe onderkomen. De gemeen te heeft als belangrijkste voor waarde gesteld dat er eerst een akoestisch onderzoek wordt ge houden. Op een 'kaal' paard kun je niet rijden. Daarom heeft PaulaAartszo snel mogelijk een nieuw za del aange schaft. Ze was de eerste die haar vier voeter giste ren een nieu we zetel op bond. Foto Roe! Dijkstra Schiedam - Zo'n dertig leden van ruitersportvereniging De Spa- land Ruiters moeten flink in de buidel tasten om zo snel mogelijk weer met hun paard te kunnen galopperen. Inbrekers stalen in de nacht van maandag op dinsdag op de manege in Schiedam-Noord een flink aantal zadels uit de stal len. Zo'n leren zetel is niet zo maar eventjes gekocht. Een nieuw exemplaar kost al gauw 1500 gulden. De dieven zijn kennelijk met groot materiaal uitgerukt naar het in de polders van Kethel ver borgen terrein van de paarden- liefhebbers. Er moet gebruik zijn gemaakt van een vrachtwagen om de tientallen zadels en bijbe horende attributen te vervoeren. Wat onomstotelijk vast staat, is dat de sloten van de opbergruim ten met een grote ijzertang zijn 'doorgeknipt'. „Hier," wijst een bestuurslid naar een hoopje hangsloten, „heb je de stille ge tuigen." Via de toegangsdeur van de schuur kwamer. de dieven op de zolder. Die wordt door particulie ren gebruikt voor de opslag van de zadels en voorraden voer. De kantine van de vereniging en de paarden in de beneden gelegen stallen bleven onaangeroerd. Vol gens één van de leden staat het als een paal boven water dat het de dieven louter en alleen om de zadels te doen is geweest. „Ik ben er ook van overtuigd," zegt ze, „dat het bekenden zijn geweest. Ze wisten namelijk pre cies waar de zadels, hoofdstellen en andere spullen worden opge borgen. Ze moeten hier met een vrachtwagen zijn geweest, want dertig zadels gooi je niet zo maar even op de achterbank van een personenwagen. „Niemand heeft iets gehoord. De mensen die aan het begin van oprijlaan wonen niet en zelfs onze waakhond Nora niet. Ach, ze is al vijftien jaar en doof. Ze slaat wel aan als hier mensen het erf opkomen. Dan ho ren de buren haar vanzelf. Maar ze heeft vermoedelijk liggen sla pen toen de dieven aan het stelen waren. Anders had ze de buren heus wel wakker geblafd." De totale schade van de diefstal wordt geraamd op ruim 30.000 gulden. Er zijn geen vernielingen aangericht en de geluidsappara tuur in de kantine is onaange roerd gebleven. De gedupeerde miters hebben zich door het voor val niet uit het veld laten slaan. De 31-jarige amazone Paula Aarts heeft inmiddels al een nieuw za del aangeschaft om haar trouwe viervoeter Hashley weer te kun nen berijden, Kosten: 2000 gul den. Poor Ben van Haren Vlaardingen - AI in de zeventien de eeuw heeft het gemeentebe stuur van Vlaardingen het ge biedje tussen Westnieuwland, Nieuwlandstraat en Waalstraat benut voor stadsuitbreiding. Die conclusie trekt stadsarcheoloog Jeroen ter Brugge uit het bo demonderzoek, dat hij onlangs verrichtte langs de Paterstraat. Tot voor kort werd uitgegaan van latere woningbouw op die plek. Aan het einde van de Spaanse overheersing van de Noordelijke Nederlanden (kort na 1570) wer den in deze omgeving alle bezit tingen van het fanatieke rooms- katholieke hof van Philips II en haar beschermelingen geconfis- eeerd door de Staten van Hol land. Zo ook het klooster aan het water De Waal, waarin al in de vijftiende eeuw tertiarissen van de Derde Orde van Sint Franris- cus waren gevestigd. Aan de rand van de toenmalige stad en in de schaduw van de toen nieu we Grote Kerk op de Vlaardingse Markt, die met een groot deel van de stadsbebouwing in 1574 door een enorme brand zwaar werd beschadigd. De kloostergebouwen met een eigen kerk, bijbehorende boom gaard en andere goederen wer den in eigendom van de gemeen te gegeven. Deze heeft de buiten gebruik geraakte gebouwen en grond na een aantal jaren in smalle percelen uitgegeven voor stadsuitbreiding. Haaks op de pas in 1869 gedemp te Waal trof stadsarcheoloog Je roen ter Brugge de restanten aan van deze zeventiende eeuwse be bouwing toen hij voorafgaand aan de bouwactiviteit ten behoe ve van de uitbreiding van de Van Kampenschool langs de (nieu we) Paterstraat onderzoek ver richtte. „Van de bebouwing uit die tijd hebben we geen tekeningen dus is de vondst van de oude funde ringen een aangename ontdek king," meldt Ter Brugge, Ook zijn resten gevonden van pan den die twee eeuwen jonger zijn. Dat betrof een hofje uit de ne gentiende eeuw,waarvan het be staan overigens wel bekend was. Dat is echter nog niet alles. Zeer gelukkig is de stadsarcheoloog ook met de vondst van drie rijk gevulde afvalkuilen. Ter Brugge, die al als tiener warm liep voor gewroet naar his torische sporen in de grond en op zeventienjarige leeftijd be trokken was bjj de eerste opgra ving naar het oude klooster dat te zien is op de oudst bekende te kening van Vlaardingen (1540), had eigenlijk gedacht'meer res ten van de kloostergebouwen te vinden. Nu dat niet het geval is, treurt hij toch niet. „Het is zeer leuk, dat we op die onbekende verkaveling zijn ge stuit uit de zeventiende eeuw. Daarnaast hebben we uiterst waardevolle spullen aangetrof fen in. drie afvalkuilen van een halve meter diep. Puin en scher ven, die waardevolle aanwijzin gen kunnen opleveren. Comple te aardewerk potjes hebben we gevonden en delen van fraai be werkte stenen vuurklokken, die indertijd werden gebruikt om het vuur in de open haarden af te dekken. Heel bijzonder ook zijn de scherven van gedateerd aar dewerk met de jaartallen 1619 en 1623." De betekenis van Vlaardingen als vissersplaats in die tijd is tot uitdrukking gekomen door de vondst van een groot aantal ijze ren vishaken voor de beugvisse- rij. Ook werd een oud deurslot opgegraven. Ter Brugge zegt blij te zijn met het resultaat van deze opgra ving, die een nieuwe bijdrage be tekent voor het onderzoek naar de ontwikkeling van Vlaardin gen. in de loop der eeuwen. Schiedam - Dukdalf Meubelen doet niet mee aan de voorgeno men fusie van de sociale werk plaatsen uit Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis. Het Maassluise bedrijf is uit het overleg gestapt met de BGS uit Schiedam en Toe leveringsbedrijf Vlaardingen. De ze laatste twee partners willen nog wel met elkaar verder praten over samenwerking. Dukdalf ziet volgens wethouder Ruud Timmermans (economi sche zaken) geen heil in verre gaande samenwerking omdat het bedrijf de 'toegevoegde waarde' daarvan niet inziet. Dukdalf maakt specifiek eigen produkten (kussens en stalen meubelen) en geeft er de voorkeur aan de markt zelfstandig en op kleine basis te blijven bedienen. „Verder willen we eerst de ont wikkelingen in regionaal verband afwachten," zegt Timmermans, doelend op de besprekingen in het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR) over de vorming van een eigen provincie voor Groot-Rotterdam. Mogelijk vloei en daaruit ook samenwerkings verbanden in de sociale werk voorzieningvoort. Doel van de fusiebesprekingen tussen Dukdalf, BGS en Toeleve ringsbedrijf Vlaardingen was het bereiken van een betere concur rentiepositie voor de sociale werkvoorziening in de drie Water- weggemeentcn. Een rappuil van VB-Accountants stelt dat die samenwerking zeker nut en kans van slagen kan heb ben. Want op last van het rijk, dat de geldkraan steeds verder dicht draait, moeten alle WSW-bedrij- ven een hoger rendement beha len. Zij kunnen dat alleen als hun organisatie niet achterblijft bij die van het reguliere bedrijfsle ven. Om die reden doet het organisa tiebureau Moret met subsidie van de provincie Zuid-Holland mo menteel onderzoek naarde moge lijkheid ook niet-gehandicapte werknemers aan te stellen in de sociale werkvoorziening. Wob van der Veen, directeur van de BGS en één van de initiatiefnemers van het onderzoek, venvacht dit najaar de rapportage van Moret. Hij hoopt kort daarna een experi ment met deze nieuwe categorie werknemers te kunnen starten. Het jaarverslag van de BGS over 1992 maakt duidelijk dat een koerswijziging hard nodig is. De gemeente Schiedam moet over vorig jaar 5,5 ton bijpassen om de verliezen, veroorzaakt door een tegenvallend bedrijfsresultaat en niet-gesubsidieerde arbeids krachten, af te dekken. Over 1993 wordt een soortgelijk verlies ver wacht, en in de jaren '94, '95 en '96 zal volgens de prognoses de ge meente achtereenvolgens 570.000,733.000 en 793.000 gulden moeten opbrengen om de BGS draaiende te houden. De BGS heeft vooral moeite met de afzet van houten meubelen, één van de belangrijkste produk ten van het bedrijf. De bedrijfsge- meenschap levert deze meubelen vooral aan Frankrijk, en in dit land nam de markt vorig jaar on der invloed van de EG-besprekin- gen in Maastricht een afwachten de houding aan. Dit jaar is volgens Van der Veen de meubelmarkt weer enigszins aangetrokken. De perspectieven van de BGS blijven desondanks tamelijk somber, wat onder meer blijkt uit de personeelsstop die sinds vorig jaar van kracht is. Schiedam - Twee Rotterdam mers die gisteravond rond negen uur aan de Burgemeester Knap- pertlaan hadden ingebroken, zijn met ver met hun buit gekomen. Kort na de inbraak werden de mannen, 23 en 25 jaar, in de buurt door de politie aangehouden. Ze hadden de apparatuur nog bij zich en konden niet verklaren hoe ze er aan waren gekomen. De dieven konden worden opge pakt dankzy een oplettende buurtbewoner. Die meldde dat de twee zich verdacht ophielden. Toen agenten een kijkje kwamen nemen, waren de vogels al gevlo gen. Direct na de aanhouding bel de ook nog eens de persoon die de dieren van de bewoners verzorgt, dat er was ingebroken. Vlaardingen Een ouder echtpaar woonachtig aan de Lepelaarsin gel is gisterochtend het slachtof fer geworden, van twee vrouwen die na een smoes werden binnen gelaten. De vrouwen belden aan met het verzoek de badkamer te mogen bekijken. De bewoners za gen daar niets kwaads in en lieten de vrouwen binnen. Vermoede lijk liet één van de twee ongezien nog iemand binnen want op een gegeven moment zag de heer des huizes een derde vrouw in de woonkamer in een kast snuffelen. Het drietal ging er als een haas vandoor waarop de politie werd gealarmeerd. Die slaagde er niet in de vrouwen te achterhalen. On derzoek wees uit dat er enkele sieraden waren verdwenen. Schiedam - In de supermarkt aan de Van Swindenstraat heeft het personeel wederom winkeldieven op heterdaad betrapt en aange houden. In de ochtenduren werd eerst een man gesnapt bij het ste len van een reep chocolade en la ter op de dag probeerde een klant een netje citroenen mee te nemen zonder te betalen. In beide geval len is de politie ingeschakeld. Schiedam - Aan de kelderinbra ken in Schiedam is nog altijd geen einde gekomen. Afgelopen nacht was het weer raak. Uit een kelderbox aan de Alphons Ariëns- straat verdween een fiets. Ook werd bij de politie aangifte ge daan van een inbraak in een kel derbox aan de Monseigneur No- lenslaan. Daar werden een twee- wieler en een autoradio weggeno men. Schiedam - In het halfuurtje dat de bewoners van een huis aan de Peter van Anrooylaan gisteren ever. niet thuis waren, hebben ze inbrekers over dc vloer gehad. Tussen 12.00 en12.30 uur werd de hele woning ove-hoop gehaald. Bij het doen van aangifte was nog niet bekend of er goederen zijn gestolen. Bij de politie kwam ook een aan tal meldingen van pogingen tot inbraak binnen. Aan de Pierson- straat ontdekten bewoners dat onbekenden hadden geprobeerd hun woning binnen te komen. Dat was tevens het geval in de Jo- han Wagenaarstraat. Schiedam - Autokrakers weten in Schiedam niet van ophouden. Afgelopen nacht werden vijf au to's opengebroken. Aan de Van der Palmlaan, Cartesiusstraat, Stadhouderslaan, Lange Nieuw- straat en Nieuwe Damlaan (twee maal) werden portierruiten inge slagen of sloten geforceerd om de buit te bemachtigen. Het was de dieven in alle gevallen te doen om de radio-cassettespeler. Aan de Nieuwe Damlaart werd van nog een auto gekraakt maar de bezitter miste geen eigendom men. Maassluis - Een 25-jarige Maas- sjuizer die gisterochtend bij Sta tion-West een fiets had gepikt, heeft niet lang op de tweewieler kunnen rijden. Dankzij een getui ge beschikte de politie over een bruikbaar signalement. De fiet sendief, een bekende op het bu reau, werd in de Westwijk van het zadel gehaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1