Rotterdam Protest tegen heli-platform Nova's monopolyspel is doodvermoeiend Luchtshow dé grote trekker tijdens Vestingdagen Straatartiesten geven opnieuw opwarmertje Bewoners rond Dijkzigt eisen beperking van vluchten Tentoonstelling over Nederlandse handel In arm gebeten bij gevecht Rotterdam in bet klein als groot zandsculptuur Beter milieu begint bij Rotterdamse ontwerpers Vakman goedkoper: meer klussen uitbesteed Studentenflat DWL-terrein Man probeert politiefiets te stelen Dreigend gevaar losse glasplaat Rotterdams Dagblad Zaterdag 14 augustus 1993 Rotterdam - Zandsculptuurbouwers gaan ter gele genheid van de Wereldhavendagen een Rotterdams haven- en stadsgezicht maken. Het kunstwerk wordt drie meter hoog en 2,40 meter lang en breed en zal -worden gebouwd bij de ingang van de voormalige vertrekhal van de Holland Amrika Ljjn (HAL) op de Wilhelminakade. Een team van Nederlandse zand sculptuurbouwers begint zaterdag 4 september met de bouw van het haven- en stadsgezicht. Het team is in Europa het enige in zijn soort en is erkend door de World Sand Sculpting Association. Elke sculptuur die-zij maken is uniek. Dit jaar'was werk van het team te zien in Milaan, Essen, Brussel en Scherin gen. Als onderdeel van een groot kunstwerk in Ma- durodam. is 'op proef een stukje Rotterdam in zand nagebouwd; In de vertrekhal van de HAL is tijdens de Wereldhavendagen, die duren van vrijdag; 10 tot en mét zondag 12 september, de ëxpositie Haven-in zicht te zien. De tentoonstelling moet de bezoeker in zicht geven in de rol die de wereldhaven Rotterdam speelt in zijn dagelijks leven. Rotterdam - Medewerkers van het Rotterdamse ont werpbureau Lijn 5 figureren in één van de nieuwe tv- spotjes.'Een beter milieu begint by jezelf van het ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Orde- i ning en Milieu (VROM).. Daarnaast hebben zij ook 'een deel van de vormgeving voor hun rekening ge-' nomen. De nieuwe serie van vijf filmpjes laat zien hoe verschillende bedrijfstakken met het milieu om- gaan. De medewerkers van Lijn 5 werden gefilmd bij de St. Jobshavem Directeur Rob Smith en zyn colle ga's bewerkten filmbeelden in een animatie. „In het filmpje wordt onze naam niet vermeld. Het is na tuurlijk geen reclamespotje, maar het werkt wel als zodanig." Het filmpje, dat inmiddels al wordt uitge zonden, moet volgens Smith 'voorbeeldstellend' zijn voorde vormgeversbranche. „We waren heel verrast dat we door VROM werden gevraagd om te figureren in een spotje. Maar onze verbazing was nog groter toen ons werd gevraagd oni het spotje gedeeltelijk mee vorm te geven. Want dat is helemaal niet gebrui kelijk. Bovendien ontwerpen wij drukwerk en heb ben verder niets met tv te maken." Driejaar geleden spande Lijn 5 zich al in voor het milieu door «omen met het Rotterdamse Communicatie enadviesbu reau voor Milieu plannen te maken ovei een voor lichtend boekje voor vormgevers. „Het project is mislukt. Vormgevers zogen destijds de commerciële waarde van het werken met bijvoorbeeld milieu vriendelijke inkt en papier niet in. Het boekje is er nooit gekomen. De ontwikkelingen gingen wel door.. kunt wel zeggen dat degenen.die er geen brood in - zagen, de plank volledig hebben misgeslagen." Ket Neder lands zand- scwlptiiur- team heeft fnMaduro- dam al een beetje proefge draaid voor het maken van een ha- ven- en stadsge zicht van Rotterdam. Over twee weken wordt op de Wilheimi- napler be gonnen met het 'echte' werk. Foto Marcel ÖekedarrV Havenbedrijf Rotterdam Rotterdam - Timmerlieden, loodgieters en schilders zouden hun uurtarief bijna moeten halveren, willen doe-het-zelvers klusjes aan de vakman uitbesteden. Tot die conclusie komt S. R. Wunderink, verbonden aan de vakgroep economie van de huishoudelijke sector van dc Rotterdamse Erasmus Universtiteit in het econome.nvakblad EBS. Wordt in de koopsector jaarlijks gemiddeld zo'n 75 uur aan een woning ge werkt, de vakman neemt daarvan slechts zeven pro cent voor zijn rekening. Het zijn voornamelijk de ge zinsleden zelf die samen met familie, vrienden of zwart werkende klusjesmannen het eigen huis ver timmeren. Mensen met hoge inkomens blijken in huis evenveel te klussen als lager betaalde eigen huisbezitters. Wel huren de hogere inkomens voor een groter dee) van het onderhoudswerk een vak man in. Tweederde van dé huiseigenaren knutselen veel zelf omdat dat goedkoper js. Maar voor veel mensen is doe-het-zeiven dok een ware hobby. Toch zou de doe- hét-zelver volgens Wunderink meer klussen uitbe steden wanneer de vakman zijn uurtarief drastisch zou verlagen. Om hen over de streep te trekken zou de kostendaling: ongeveer. 29 gulden per uur - het normale uurtarief is 43,30- moeten bedragen. PydA-fractieleider Wöltgens.ontmoette onlangs aan vankelijk vèel politieke steun voor het idee om on derhoud aan de eigen woning (opnieuw) aftrekbaar te maken. Een debat in de Tweede Kamer wees ver- volgens uit dat er toch ook veel bedenkingen bestaan bij andere partijen en datde aftrek voorlopig politiek -. .niet haalbaar is/De PvdA heeft de gedachte echter niét definitief laten varen en.de aftrek zou weefeen rol kunnen spelen in de.verkièzmgssirijd. Voigéns Wunderink wordt voor hogere .inkomens die onder èc 50 procents-schijf vande inkomstenbelasting val1 len, alleen voordeel gehaald bij een volledige aftrek. Mensen met een lager inkomen zullen minder stérk reageren op de belastingaftrek. Volgens economen h^eft de maatregel in de vorige periode van aftrekba re kósten, van 19B3 tot 1985, weinig effect gesorteerd. Rotterdam - Bewoners van de Parkfiat eisen van de gemeente Rotterdam strengere eisen aan een vergunning voor het heli copter-platform bij het ziekenhuis Dijkzigt De flateigenaren zeggen dat ze veel last hebben van de herrie die de helicopters midden in de nacht veroorzaken. Dykzigt heeft van de gemeen te een Hinderwetvergunning gekregen voor het spoedtrans- port van patiënten per helicopter. Namens de klagers eist advocaat mr. J. A. M. van der Velden vol gende week dinsdag voor de Raad van State, dat het platform alleen nog wordt gebruikt als dat me disch strikt noodzakelijk is. Ver der vinden de bewoners dat de ge luidsoverlast moet worden be perkt. „Het geluidsniveau in de woningen mag niet hoger zijn dan 35 decibel," stelt de raadsman. „Dat niveau geldt in het alge meen voor woningen bij verkeers overlast." Volgens mr. Van der Velden on dervinden de bewoners veel hin der van de overvliegende helicop ters die sinds maart van dit jaar kunnen landen op het nieuwe platform, dat is gebouwd op de in gang van het ziekenhuis aan de Westzeedijk, pal tegenover de Parkflat. „Ook de gemeente heeft geconstateerd dat het geluidsni veau 80 decibel bedraagt," stelt Rotterdam - De dobbelstenen van het monopolyspel wezen het donderdagavond uit. De eerst vol gende opnames voor de zomerse- rie van het actualiteitenprogram ma Nova moesten op Rotterdam Blaak worden gemaakt. En zo ge schiedde. Klokslag negen uur scheurde gistermorgen het Nova busje de Blaak op om, zoals ge bruikelijk is bij deze rubriek, de reportage te beginnen met het beeld van een klok op negen uur exact. Begin van de werkdag. Tot vijf uur had de vierkoppige Nova-crew de tijd om de kenmer kende plekken van de Blaak vast te leggen. Om de opnamen van het nieuwe station Blaak kon de cameraman natuurlijk niet heen. De kubuswoningen en de bank- enboulevard aan de Blaak het zelfde laken een pak. Maar be langrijkerwaren de mensen op de Blaak. Burgemeester Peper en Riek Bakker, directeur dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, vertolkten de rol van prominente Rotterdammers. De mensen op straat, een voorbijfietsende carto graaf en een kunsthistoricus fun geerden als de 'finishing touch' van de monopolyreportage. Het klinkt allemaal zo simpel, maar aan de gespannen en ver moeide gezichten te zien blijkt dat een verkeerd beeld. „Zodra 's avonds bekend wordt waar de volgende dag moet worden ge filmd, breekt er voor ons een hec tische tijd aan," zegt Frank Pol, redacteur van het 'monopolyspel'. ,Er moeten direct diverse men sen worden gebeld die we nodig hebben voor de opnamen. Zoals hier in Rotterdam de voorlichter van de Spoorwegen en de make laar van de kubuswoningen. Ze zijn al wel van te voren op de hoogte dat we eventueel langs kunnen komen, maar of dat ge beurt dat hangt helemaal van de dobbelstenen af." Terwijl Pol 's ochtends druk aan het regelen is, kammmen de ca meraman, de geluidstechnicus en de verslaggever intussen het ge bied uit, om geschikte filmloka- ties te vinden. „Veel mensen den ken dat het doorgestoken kaart is. Dat alles vantevoren is gepland, maar zoals je ziet weten wij ook pas tijdens de uitzending waar we de volgende dag naar toe moe ten," Iaat de redacteur enigszins verontwaardigd weten. „We heb ben natuurlijk wel wat richtlijnen opgesteld voor alle mogelijke plaatsen op het monopolybord. Anders is het gekkewerk. Er is te weinig tijd om naar een plaats te rijden eh gewoon maar zien watje ermee kunt doen. Want we ko men 's ochtends aan en rond een uur of tien 's avonds moet alles klaar zijn, gemonteerd en al." Het monopolyspel van Nova heeft inmiddels al landelijke bekend heid gekregen. „Hier in Rotter dam merken we het niet zo erg," aldus verslaggever Reinier van den Houten. „Maar toen we Den Haag moesten filmen hingen er spandoeken en hadden de bak kers speciale Novataarten in de aanbieding." Morgenavond is de laatste afleve ring van de twaalfdelige zomerse- rie. Net op tijd als het aan de me dewerkers ligt, want de wallen spreken boekdelen. „Ik zou wel dne dagen kunnen slapen," zegt een vermoeide Pol. „Het enige moment van rust is voor ons tus sen de montage en de bekendma king van de nieuwe opname plaats, een kleine tien minuten. Van den Hout maakt dan ook ge willig gebruik van de achterbank van de bus wanneer de komst van de burgemeester nog even op zich laat wachten. Nog één keer. Waar dat moet plaatshebben maakt Pol en Van den Houten niets uit: „We kun nen het allemaal aan. Laat maar komen." De crew van Nova s Mono polyspel in actie tijdens de opnames van afleve ring Blaak Foto Jaap Rozerra/ Rotterdams Dagblad ;v- --A.: de raadsman. „De mensen wor den er midden in de nacht wak ker van." Mr. Van der Velden zegt dat het helicopter-platform niet alleen voor spoedgevallen wordt ge bruikt. „Bij de officiële opening, waarvoor ook de bewoners zijn uitgenodigd, had men oorspron kelijk plannen om een groepje mensen vanaf Zestienhoven per helicopter te vervoeren," licht hij toe. „Dat is natuurlijk niet de be doeling van zo'n voorziening." Woordvoerder Maarten van de Fiiert van Dijkzigt meent echter dat het helicoptertransport alleen wordt gebruikt voor spoedeisen de gevallen. „Verder kunnen wij er niet veel over zeggen," vervolgt hij. „Het is een procedure tegen de gemeente over de Hinderwet vergunning. We wachten de rechtszaak af." Stoommachines, kolossaal en op schaal, historische voertuigen, een enorme bra derie en verschillende demonstraties waaronder een uren durende vliegshow vanmiddag zijn de ingrediënten van de vijftiende Vestingdagen in Helle- voetsluis. Het lustrumfeest werd gistermiddag door burgemeester Van Rossen geopend door een heimachine op stoom in werking te stellen. De stoom is echter hoe langer hoe minder de onaantastbare trekker van het jaarlijkse festijn. De mensen willen meer en dat heeft de organisatie goed be grepen. De laatste jaren is het spektakel in de lucht steeds omvangrijker geworden. Metals voorlopig hoogtepunt vanmiddag tussen half twee en kwart over vijf een luchtshow zoals nooit tevoren in Helfe- voetsluis te zien is geweest, met mede werking van onder meer de Koninklijke Luchtmacht, de Koninklijke Marine, de Fokker Four Formation, het Amstel Para team en de stichting vliegend museum Seppe. Ook morgen nog kunnen bezoekers zich vermaken op het stoomterreïn met tal van attracties. Zo is er een wedstrijd spij kerbroekhangen, klitteband wandsprin- gen en kunnen waaghalzen elastïeksprin- gen vanaf zestig meter hoogte. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Een reizende ten toonstelling over de Nederlandse handel zal de komende tien jaar in een groot aantal Nederlandse ambassades, culturele centra en ABN Amro-banken te zien zijn. De expositie is een initiatief van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De expositie is getiteld 'The Overseas Business of the Dutch' en behandelt de geschie denis van Nederland als handels natie, Ket laat zien hoe de han- delsvaarders van de Verenigde Oostindische Compagnie en de West-Indische Compagnie in de 17de en 18de eeuw een enorm handelsrijk wisten op te bouwen. Niet alleen werden koffie en thee door Nederlandse handelslui tot volksdranken gemaakt, en sticht ten zij miljoenensteden als New York, Kaapstad en Jakarta, Ook minder tastbare zaken als de vrij heid van handel en verkeer, de moderne aandelenbeurs en het bankwezen zijn van Nederlandse oorsprong. Op de tentoonstelling komt ook - mede dankzij de Rot terdamse haven - de huidige po sitie van Nederland als één van 's werelds grootste handelsnaties aan bod. Rotterdam - De Stichting Stu dentenhuisvesting wil een nieu we woontoren voor studenten bouwen op de Kralinger Esch. Het gebouw van twintig verdie pingen moet een plaats krijgen bij het voormalige DWL-terrein aan de Kralingse Zoom tegenover het Toepad. Gedacht wordt aan een flat van twintig verdiepingen. Rotterdam - Een 55-jarige Rotterdammer heeft gisteravond mede door kordaat optreden van zijn buurman zyn snorfiets uit de handen van twee dieven kunnen redden. De 55-jarige man had 's avonds om kwart voor zeven in de St Maria- straat in het Oude Westen zijn snorfiets even buiten laten staan en zag dat twee mannen ermee aan de haal gingen. Hij ging de dieven achterna en raakte met hen in gevecht. Hij werd daarbij later geholpen door een oplettende buurman. Bij die schermut seling werd de buurman door een van de dieven in zijn arm gebeten. Hij moest zich laten behandelen in het Dijkzigt-ziekenhuis. De beide fietsendieven zijn nog voortvluchtig. Rotterdam len hóndsbnita- le fietsendief is gisteren op he terdaad betrapt,'toenhij pal' voor bureau Eendrachtsplein een mountainbike van de poli tie probeerde tesielen. De man,, de 38-jarige'Rotterdam- Hier D,W.( had de ketting waar mee dedienstfiets aan een boom vastgemaakt was, met eert betonschaar losgeknipt. Hij weid direct ingerekend door een agent Rotterdam - Een loszittende glas plaat aan het. pand Hofplein 33, heeft de politie gisteravond rond tien uur gedwongen een deel van de straat af te zetten. Door nog on bekende reden is een glazen plaat tussen de tiende en elfde verdie ping losgeraakt. De politie nam de maatregelen uit voorzorg. Er werd rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de plaat door een windvlaag verder los zou ra ken en zou vallen. Beheerder Ae- gon heeft gisteravond nog aan een glazenier opdracht gegeven de zaak te onderzoeken. Rotterdam Net als verleden week wordt er ook vandaag op di verse plaatsen in de binnenstad een voorproefje gegeven van het Oranjeboom Straatfestival. Dit jaarlijks terugkerende evene ment heeft volgend weekeinde plaats. Het gaat om een bont fes tijn van jongleurs, acrobaten en straatmuzikanten. Niet alleen uit diverse plaatsen uit Nederland, maar ook internationale artiesten zijn uitgenodigd. Centraal punt vanmiddag tussen 12-00 en 17.00 uur is het Stadhuis plein. Daar zijn diverse voorstel lingen te zien. Ónder de aanwezi ge straatartiesten bij dit voor proeve behoort onder andere 'Mad Pete', de woeste Engelse vuurspuwer met zijn zeer impo nerende act twee jaar geleden de Gouden Straatkei, de belangrijk ste trofee, in de wacht sleepte. Mad Pete heeft zijn vervaarlijke act nog verder uitgebreid: dit keer treedt hij niet alleen op als jongleur en acrobaat maar ook als vuurspuwer op rolschaatsen. De Nederlandse Maike Aerden is de extravagante meesteres van de diabolo, De dubbele kegel, die ba lanceert op een touwtje gespan nen tussen twee stokjes. Maike brengt een internationaal be faamde jongleeract. Ook het pu bliek kan meedoen, daamv: heeft zij altijd enkele extra diabo lo's en stokjes bij zich. Zij dingt volgende week ook mee naar de Gouden Straatkei 1993, maar dan onder de naam Venus. De derde act op het Stadhuisplein wordt verzorgd door de Australiër Michael Cohen. Precies als vorige week zaterdag doet hij de voor stelling 'EMU Performance'. In een combinatie van dans en acro batiek beeldt Cohen in grote be wegende kostuums de vogel emoe uit. Alle drieacts treden twee keer op. Het eigenlijke Oranjeboom Straatfestival heeft volgend weekeinde plaats in de hele bin nenstad. De belangrijkste plaats voor de strijd tussen de straatar tiesten heeft echter voornamelijk plaats op het Plein 1940 bij Zadki- ne. Van vrydag tot en met zondag zijner 125 voorstellingen van der tig internationale acts te zien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1