Waterweg 9 Vandalen vernielen reuzenmikado 'PvdA krijgt maximaal tien zetels in de raad' Overleg over parkeren op te smalle Broekpolderweg College: niets inleveren voor armste ambtenaren 'Overweg is niet onveilig' Nat pak voor brandweerman Beroep tegen vrijspraak 'fietsende pyromaan' D66 wil debat over koopgrens woningen Nog geen uitvallers bij Dansmarathon Veel onderdelen van creatie Eric Hulsman reeds gestolen of vernield - Agenten redden leven bejaarde MBC niet op kabel Winkeldieven aangehouden Kunstgeld naar Brandersfeesten I Rotterdams Dagblad I RW Dinsdag 1? augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Een gesprongen waterleiding heeft gisteravond in Rotterdam de Westersingel tussen het Eendrachtsplein en het museum Boymans-van Beuningen blank gezet. De watervloed sloeg twee enorme gaten in het wegdek. Vier auto's moesten wor den weggetakeld, kelders kwamen onder water te staan en een boom dreigde omver te vallen. Uit veiligheidsoverwegin gen is besloten de boom om te zagen. Het nabijliggende Parkhotel heeft geen grote hinder onder vonden van de gesprongen waterleiding volgens de manager van het hotel F. J. M. de Rie: „Alleen hadden de gasten wat moeite om met droge voeten binnen te komen. We hebben slechts een uur zonder water gezeten, dus dat viel allemaal ontzettend mee." Mederwerkers van de brandweer en het Waterleidingbedrijf Zuïd-Holland-Zuid hadden de situatie binnen een halfuur on dercontrole. Brandweerman L de Wilde zorgde voor veel hila riteit toen hij in een gat met water viel. Dat gebeurde toen de tegels rond de put ineens wegzakten. De onfortuinlfjkebrand- weerman liep alleen een nat pak op. Foto Roer Dijkstra Rotterdam - Het Openbaar Ministerie overweegt m hoger beroep te gaan in de zaak van 'de fietsende py romaan uit Hellevoetsluis'. De Rotterdamse rechtbank besloot vorige week de officier van justitie niet ontvankelijk te verklaren in deze zaak, omdat de politie met hulp van een fietsen maker onder valse voorwendselen een geheime peil zender in de mountain-bike van de jongen bad laten bouwen. De 16-jarige jongen werd ervan verdacht betrokken te zijn bij een groot aantal brandstichtingen in zijn woonplaats. Omdat het onderzo*1? al maanden duur de, mam: nog geen resultaat had opgeleverd, besloot de politie in april van dit jaar de verdachte 24 uur per dag te volgen met behulp van de in de moutain-bike geplaatste zender. Na een paar v°ken en enkele nieuwe brandstichtingen meende de Jitie voldoen de bewijs te hebben vergaard om de jongen aan te houden. Advocaten wezen, er meteen al op dat het Openbaar Ministerie moeite zou hebben zich in een rechtszaak staande te houden. Volgens de advocatuur ging het hier om onrechtmatig verkregen bewijs. De recht bank deelt die mening. De verdachte is door de ge bruikte methode min of meer gedwongen mee te werken aan zijn eigen aanhouding. Daarbij speelde volgens de rechtbank ook een rol dat het gebruik van de zender nergens in de processen- verbaal was terug te vinden. De rechtbank moest van de raadsman van de verdachte horen dat er van dit middel gebruik is gemaakt. De rechtbank vindt dat het gebruik maken van een zender niet altijd hoeft te leiden tot onrechtmatig verkregen bewijs of niet ontvankelijkheidsverkla ring van het Openbaar Ministerie. Wel moet voldaan worden aan een aantal nauw omschreven voorwaar den. Het Openbaar Ministerie overweegt in hoger beroep te gaan wegens het niet ontvankelijk verklaren maar aarzelt omdat in de zaak wel de geëiste straf is uitge sproken. De Hellevoetsluise jongen is vanwege en kele inbraken in een internaat geplaatst. De politie wil geen commentaar geven op de uit spraak van de rechtbank. Den Haag - D66 wil dat in Zuid-Holland de regel wordt aangehouden dat alleen voor koophuizen on der de 152.000 gulden een woonvergunning van de gemeente nodig is. Duurdere huizen moeten vrij be woonbaar zijn. De provincie moet daarom afwijzend reageren op het verzoek van diverse gemeenten om die 'koopprijsgrens' van 152.000 gulden flink te mo gen optrekken. De D66-vertegenwoordigers M. H. Klijnsma en R. C. Hessing zeggen dat in vragen aan Gedeputeerde Sta ten. De democraten willen nog dit najaar een politiek debat over het beleid dat Zuid-Holland inzake de koopgrens gaat voeren. De grens van 152.0u0 is vastgelegd in de nieuwe Huisvestingswet, die op 1 juli is ingegaan. Gemeen ten hebben een jaar de tijd om hun regels daarop aan te passen. In Zuid-Holland zijn diverse gemeenten van plan bij de provincie een verzoek in te dienen tot forse verhoging van de koopgrens, tot zelfs 250.000 of 300.000 gulden. Voor bewoning van elk huis in de onderliggende prijsklasse is dan een woonvergun ning van de gemeente nodig. Puttershoek - In de Puttershoekse discotheek Alca zar is gistermorgen om negen uur de traditionele dansmarathon van start gegaan. Negen deelnemers proberen niet minder dan 111 uur achter elkaar op de dansvloer op de been te blijven. Het negental, vijf jongens en vier meisjes, bleek van morgen de eerste nacht goed te hebben doorstaan. „Ze staan er allemaal nog fris bij. Dat zal over een paar dagen wel anders zijn," zei een woordvoerder van Alcazar. De discodansmarathon, de elfde editie alweer, duurt tot vrijdagavond twaalf uur. De negen dansers kregen afgelopen nacht gezel schap van de 22 deelnemers aan de zogeheten recre atiemarathon, die 43 uur zal duren. Ook is er nog een 24-urige dansmarathon voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. Vlaardingen - Het bestuur van de voetbalvereniging Deltasport, de politie en verkeersdeskundigen van de gemeente Vlaardingen gaan eind deze maand rond de ta fel zitten om de parkeerproble men op de Broèkpolderweg te be- - spreken. Deze weg naar de sport complexen in de Broekpolder wordt op soirfmige dagen, als er evenementen of toernooien plaatsvinden, bij Deltasport of paardensportvereniging De Flar- dingha Ruiters, geblokkeerd door een groot aantal geparkeer de auto's, „Een.chaotische situatie" zegt WD-raadsiid Leny van Halteren over de weg, die tevens dienst doet als toegangsroute naar de surfplassen aan de rand van de Westwyk, Het overleg vindt plaats op haar initiatief. Mevrouw Van Halteren trok op 3 juni bij burgemeester en wethouders aan de bei, nadat zij op eerste Pinksterdag had ge constateerd dat er op de Broek polderweg geen doorkomen aan was. Op 6 juni vond er net als met Pinksteren een toernooi plaats op de sportvelden en ook toen stond de Broekpolderweg vol au to's. De politie had de zaak toen beter in de hand, omdat zij door Deltasport tijdig op de hoogte was gesteld van het komende evenement. Leny van Halteren is tevreden dat burgemeester en wethouders proberen de situatie te verbete ren. „Meestal word je als raadslid afgescheept als je vragen stelt over een probleem. Nu blijkt dat het ook anders kan, en dat de ge meente wel degelijk actie kan on dernemen," zegt zij content. Of b et overleg met Deltasport tot structurele maatregelen zal lei den moet worden afgewacht. De enige werkelijk afdoende oplos sing is het verbreden van de Broekpolderweg, maar dat zal volgens het WD-raadslid niet zo snel gebeuren. Onlangs nog wer den - voor veel geld - de parkeer plaatsen gereconstrueerd, en dan speelt ook nog het probleem dat direct naast de weg een sloot ligt, met direct daarachter een volks tuincomplex. De mogelijkheden om de weg breder te maken zijn uiterst beperkt, en iedere in greep is waarschijnlijk zeer duur. Bij de aanleg van de surfplassen is door mevrouw Van Halteren gewezen op de beperkte weg- breedte. Zij kreeg toen te boren dat er geen problemen werden verwacht. „Maar misschien is er destijds toch met zo goed naar gekeken," zegt zij nu. De zaak is des te urgenter, omdat er in dit deel van de Broekpolder ruimte is voor nog een sportvereniging. Besluit de gemeente tot aanleg van nog een sportcomplex, dan zal dat ongetwijfeld de parkeer problemen vergroten. De oplossing van wethouder Van Ardenne (Verkeer), dat de sport ers 'dan maar op de fiets moeten komen' vindt mevrouw Van Hal teren „niet reeë] Vlaardingen - Eigenlijk was het de bedoeling dat de na tuur zijn kunstwerk lang zaam zou afbreken, maar na minder dan een dag bleek dat Erie Hulsman dat karweitje toch beter aan mensen kon toevertrouwen. „Vandalies," noemt de Vlaardingse kun stenaar de reacties van het pu bliek op de Reuzenmikado die hij zondagmorgen in de Nieuwe Waterweg plaatste. Van de 41 bamboestokken die hij op een zandplaat aan ijze ren pennen bevestigde waren er 's avonds al zeven gestolen en was er één bruut kapot ge maakt. Hulsman is duidelijk teleurge steld in de wijze waarop het pu bliek met zijn schepping omgaat. Het betekent voor hem een wat tragisch debuut in de beeldende kunst, want het mikadospel is zijn eerste grote werk. Tot dusver werkte hy als zi>- ersmid alleen op kleine schaal. laar de sieraden waarmee hij i- Vlaardingen en omstreken bekendheid verwierf hebben zijn honger naar het 'ech te werk' nooit gestild. Zondag sprong Eric Hulsman let terlijk in het diepe, toen hy in de Nieuwe Waterweg tussen Maas sluis en Vlaardingen een comple te set uitvergrote, zorgvuldig rood, geel en blauw geschilderde mikadostokken plaatste. Een be- weegEjk werk, dat onder invloed van eb en vloed telkens andere vormen moest aannemen. Huls man liet zich voor dit vergankelij ke object inspireren door de En gelse landschapskunstenaar An dy Goldsworthy, die uitsluitend in de open lucht werkt met na tuurlijke materialen als bladeren, ijs, sneeuw en stenen. Alleen was het vernielzuchtige publiek de Eric Hulsman was zondag vol goeie moed begonnen met de bouw van zijn kunstwerk in de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van het Lick- ebaertbos. Vandalen hebben zijn werk inmiddels gedeeltelijk vernield. Foto Jasper Juinen natuur een stapje voor. De Vlaardinger zette zijn kunst werk spontaan neer, zonder voor aankondiging en zonder overleg met de overheid. „Het is allemaal een beetje illegaal wat ik doe," zegt hij. „Je zal er wel een vergun ning voor moeten hebben, want vermoedelijk mag je niet zomaar iets op een zandplaat neerzetten. Maar bij wie moet je zoiets aan melden en wie geeft die vergun ningen af? Ik weet waarachtig niet van wie de Waterweg is." Dat zijp werk maar zo'n kort le ven beschoren zou zijn had hy niet gedacht. „Het is toch wel een klap als je 's avonds terugkomt en je ziet dat er stokken uit de grond zijn getrokken. Nee, dat is echt niet de kracht van het stromende water geweest. Er stonden verse voetsporen op de zandplaat." De kunstenaar heeft besloten zich niet te laten ontmoedigen door de vernielzucht van voorbij gangers. „Ik heb dit allereerst voor mezelf gedaan. Ik liep al lang met het idee rond en nu heb ik het eindelijk uitgevoerd. Ik ga elke dag trouw twee keer kijken. net zo lang tot er niets meer van over is. En ondertussen werk ik aan een volgend project." Door Ben van Haren Schiedam - De makers van het PvdA-programma voor de Schiedamse raadsverkiezingen vragen zich af hoeveel reacties ze zullen krijgen op hun gisteren verspreide ontwerp. Hoe reage ren de 350 partijleden op de nieu we aanpak met zijn beknopte vorm en zonder wijks- of groeps gewijze vermelding van aan dachtsvelden. Minder onzeker klinken de pro- gramschrijvers over het aantal raadszetelswaarm.ee de PvdA vol gend jaar uit de verkiezingen komt. „Acht tot tien van de 35," Nu bezet de party twaalf van de 33 zetels. „Een groot deel van de klap, die aan de polls voor de Tweede Ka mer valt af te lezen, hebben wij natuurlijk al bij de vorige raads verkiezingen gehad." Het gisteren gepresenteerde ver kiezingsprogramma van de PvdA kan de komende weken nog wel veranderingen ondergaan, maar veel uitgebreider dan de acht vel letjes die het concept nu beslaat mag het niet worden. Het moet voor iedereen leesbaar zyn, luidt het motto, en het dient handzaam te blijven. Na 1994, als richtlijn voor de dan gekozen raadsleden. „We gaan uit van kort en bondig. En wat er in staat, moet ook binnen een termijn van vier jaar te realiseren zijn." Bestuur en programcommissie van de afdeling Schiedam van de zo bedreigde sociaal-democraten zeggen een geheel nieuwe koers te zijn ingeslagen. Geen lange op gaven van wensen, geen indeling naar doelgroepen en geen details meer. Uitgangspunten voor acht beleidsgebieden zijn geformu leerd en kort uitgewerkt in be leidsvoornemens. Voordeel Als voordeel van de nieuwe aan pak ziet de PvdA-leiding de mo gelijkheid tot flexibeler hande len. Niemand kan vier jaar voor uit kijken en op ontwikkelingen binnen de stad en voorstellen uit de burgerij kan snel gereageerd worden door toetsing aan de ge formuleerde uitgangspunten van beleid, redeneert zij. Een groep van tien leden, waarby de twee wethouders, het fractie bestuur en voorzitter Jan-Willem Mennink, hreft het ontwerp ge schreven na uitgebreid overleg met deskundigen van binnen en buiten de PvdA. Verschillende punten zijn pas geformuleerd, na dat in openbare bijeenkomsten over het bewuste onderwerp is ge discussieerd. Bij elkaar zijn ongeveer vijftig mensen betrokken geweest by het maken van het concept, dat nu bij alle 350 Schiedamse leden van de PvdA ligt. Zij hebben tot eind augustus de kans om voor stellen tot wijziging in te dienen. Bestuurssecretans Menno Siljee kondigt zeer &treng een uiterst kritische beoordeling van de amendementen aan, fractiesecre taris Peter Stadhouders gaat uit van aanpassingen dco- verbete ringsvoorstellen „als gevolg van de vele kennis, die m onze oartij aanv. ezig is op allerlei gcbieü." By de vorige verkiezingen kwa men er 200 amendementen op het concept-programma. De vraag is of het er nu minder zullen zijn. „Het programma van 1992 was natuurlijk gemaakt volgens de oude methode Geschreven door het bestuur en vervolgens ter be oordeling voorgelegd aan de le den. Nu zyn we pas gaan schrij ven na discussies en overleg," dubt Siljee. „Het is natuurlijk wel gangbaar in onze party, dalmen sen reageren," overweegt oude rot Gé Brouwer, thans vice-frac- tievoorzitter en tevens eén van de belangrijkste tekstschrijvers van het nieuwe programma. De zo noodzakelijk geachte nieu we aanpak betekent met, dat al lang zittende raadsleden cn wet houders automatisch heiveld zul len moeten ruimen. Siljee: „Over de kandidaten pra ten we later dit jaar. Maar consta teren dat het anders, dat het beter moet, wil met zeggen, dat mensen het in het verleden dus slecht hebben gedaan. Een aantal is zelf mede-schryver van dit program, van de keuze om het anders te gaan doen. Politiek is een con stant proces." Vlaardingen - De burgemeester en de vijf Vlaardingse wethou ders zijn niet bereid om een deel van hun salaris in te leveren voor de armste ambtenaren in de stad. Dat schrijft burgemees ter Stam in reactie op schriftelij ke vragen, die zyn gesteld door de Socialistische Partij, De SP wil dat zowel het college als de raadsleden éénmalig tien pro cent van hun wedde inleveren. Het geld zou moeten worden be nut om de ambtenaren tot een modaal inkomen een meevaller tje te gunnen. SP-voorman Poppe deed de sug gestie als onderdeel van zyn voorstel om alle gemeente-amb tenaren in 1993 behoud van koopkracht te garanderen. Of dat lukt, wordt op landelijk ni veau uitgevochten door de amb tenarenbonden en de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG). Volgens de SP zou het een mooi gebaar in de richting van het personeel zyn als de po litiek verantwoordelijken in af wachting van de uitslag van de onderhandelingen uit eigen por temonnee een geste zouden ma ken. In het reeds maanden slepende conflict met de gemeentelijke werkgevers hebben de ambte naren een teoneis van 2,5 pro cent op tafel gelegd, Dit percen tage is volgens de bonden net voldoende om de koopkracht van gemeente-ambtenaren te behouden. De SP vindt de eisen redelijk en meent dat de ge meente Vlaardingen deze moet overnemen. De gemeente begint hier echter niet aan, schrijft burgemeester Stam. „De inzet van de onder handelingen is gebaseerd op het behoud van koopkracht voor zo veel mogelijk ambtenaren. Wij onderschrijven dit. Reeds in ju ni hebben we bet College voor Arbeidszaken dringend het ver zoek gedaan om de onderhande lingen te hervatten en te zoeken naar een voor beide partyen be vredigende oplossing. Voorals nog zien wc geen reden om een uitspraak te doen over het per centage aan loonstijging. Dat zal het resultaat zyn van de uit komst van de onderhandelin gen." Raadslid Ben van der Velde van Groenlinks heeft ook raadsvra gen gesteld over het salariscon flict bij de gemeentelijke over hel' 1 Van der Velde meent net als ae SP dat de ambtenaren recht hebben op prijscompensa tie. De patstelling tussen de on derhandelende partyen, die in het najaar naar alle waarschijn lijkheid tot nieuwe ambtenaren- acties leidt, kan volgens Van der Velde doorbroken worden als de werkgevers hun loonbod van nul procent laten varen. Van der Velde stelt de gemeente Vlaardingen voor, het College van Arbeidszaken te adviseren het bod aan de bonden te verho gen tol 1,1 procent. Na loven en bieden zou er volgens Groen links dan een voor beide partij en aanvaardbaar compromis uit kunnen rollen. De SP is het met deze taktiek met eens. Remi Poppe vraagt zich af hoe Groen links erbij komt de eis van de vakbeweging van 2,5 procent te 'ondermijnen'. Het Vlaardingse college voor spelt dat het moeilijk zal worden het conflict op te lossen zolang de minister van Binnenlandse Zaken geen extra geld voor sala rissen uittrekt. Houdt minister Dales de hand op de knip, dan zou een salarisverhoging direct ten koste gaan van de gemeen tebegroting. Na talloze bezuini gingen is een dergelijke aanslag volgens de gemeente Vlaardin gen nauwelijks nog mogelijk. Maassluis - Een 78-jarige Maas- sluizer heeft zijn leven te danken aan twee do 'testend optredende agenten. Roi nalf tien kreeg de politie gisterochtend de melding binnen dat een man onwel was geworden in de Wagenstraat. De man bleek niet te reageren toen hy werd aangesproken. Hij werd gedurende een kwartier ge reanimeerd, waarbij zijn hartslag weer op gang kwam. Na een kwar tier nam de GG GD de red dingsactie over. De man is opge nomen in het Scbieland-zieken- huis m Schiedam. Schiedam - Het gemeentebe stuur van Schiedam gaat voorlo pig met in op een verzoek van de Marokkaanse gemeenschap in Schiedam om een Arabisch-talig televisiestation op de kabel te zet ten. Het verzoek heeft betrekking op het station MBC, dat reeds in verschillende gemeenten te zien is. De gemeente heeft hel verzoek afgewezen omdat er volgens amb tenaren geen ruimte op het net is. In Schiedam worden op dit mo ment 23 verschillende televisie programma's aan de abonnees doorgegeven. Wel bestaat de mogelijk dat de Arabisch-talige zender in de toe komst alsnog te zien zal zijn op de buis. Er wordt gewerkt aan een uitbreiding van het CAI-net. Hier door wordt het mogelijk om in de toekomst nieuwe zenders aan het programma-aanbod toe te voe gen. Of MBC tot de nieuwkomers zal behoren, wordt uiteindelijk bepaald door de gemeentelijke raadscommissie voor Financiën en Bedrijven. Het verzoek om MBC op de kabel te plaatsen is afkomstig van de stichting El Chabab. Haar ver zoek volgt op een vergelijkbaar initiatief uit de Turkse gemeen schap. Enkele jaren geleden de den Turken uiteindelijk met suc ces het verzot- om de amuse mentszender TRT een plaatsje op de Schiedamse kabel te geven. Op dit station zijn dagelijks grote shows te zien die in het program ma-aanbod van Joop van den En- de niet zouden misstaan. Schiedam - De politie heeft gis termiddag bij de tramhalte naast winkelcentrum Hof van Spaland twee winkeldieven aangehouden. De twee 39-jarige Schiedammers hadden drank en speelgoed uit een winkel weggenomen. Oplet tend winkelpersuneel waar schuwde de politie. Schiedam - Voor Schiedamse kunstenaars is er 5000 gulden be schikbaar voor een culturele acti viteit tijdens de Brandersfeesten, die ïr. september worden gehou den. Het geld is bedoeld voor een tweetal projecten. De stichting Kunstwerk! is ge vraagd de organisatie van deze activiteiten op zich te nemen. Het geld is afkomstig van het budget van de Kunstestafette 1993. Deze manifestatie is inmid dels in Vlaardingen beland, maar m Schiedam blijkt er mg geld over te zijn van het beschikbaar gestelde budget. Vlaardingen - De spoorwegover gang aan de Westhavenkade is met onveihg vooi rolstoelers en personen met kinderwagens. Wel is de situatie tijdelijk niet opti maal. Verbeteringen volgen nog. Dat is de teneur van de antwoor den die burgemeester en wethou ders i an Vlaardingen geven op vragc van D66-raadslid Leo den Hoedt Den Hoedt stelde onlangs dat en voetpad van 60 centime ter breed voor twee richtingen wel erg smal en gevaarlijk is op een spoorwegovergang. Volgens de gemeente wordt er aan ge werkt het voetpad te verbreden tot 1.40 meter. Dat had eerder moeten gebeuren, maar werd ver traagd door de bouwvakvakantie. Den Hoedts pleidooi om de over gang volledig af te sluiten als er een trein aankomt, heeft bij b en w geen gehoor gevonden. Een overweg mag volgens de richtlij nen van de NS aan elke zijde slechts de helft van de weg met een automatische slagboom af sluiten. De onafgesloten andere zyde dient mensen die zich op de overgang bevinden in noodsitu aties een kans te bieden snel te ontsnappen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1