Rotterdam 11 'Rijnhaven is het nieuwe Perron Nu!: Binnenkort echt verbonden Bergers boeken succes bij lichten U-boot Overlast voor bewoners enorm door 'bolletjes scoren' bij metrostation Plan voor 'oerwoud' voor gorilla's in Blijdorp Accountantsdienst hijst andere vlag Licht- en geluidspektakel bij Kasteel van Rhoon Rotterdam stelt regelingen met omgeving ;ter;4iscussie-:.» Arrestatie na r steekpartij op metrostation Avondwinkel overvallen Koelkast-brand op DWL-terrein Vrachtwagen gekanteld I Rotterdams Dagblad Dinsdag 17 augustus 1993 rw m K .-<51 Rotterdam - De Vrienden van Blijdorp gaan zich in zetten voor een nieuw onderkomen voor de gorilla's van de Rotterdamse Diergaarde. Onder het motto 'Gorilla's in een nieuw decor; daar zorgen de Vrien den voor!' is een geldinzamelingsactie gestart om in het kader van het Masterplan een stukje oerwoud voor de gorillagroep te realiseren. Hoeveel geld met het nieuwe gorillaverbiijf is gemoeid is nog niet dui delijk, wel dat het om een kostbaar project gaat. In het verleden hebben de Vrienden van Blijdorp al geld voor een nieuw Mensapen-binnenverblijf bij. een gebracht, waarvan een plaquette op dit verbluf aan de zijkant van de Rivièrahal getuigt. De binnen- verblijven voor de mensapen voldoen prima, maar dat is niet het geval met de buitenverblijven. De mensapen van Blijdorp, een groep Gorilla's en en kele Orang oetans, maken nauwelijks van de buiten verblijven gebruik en het publiek kijkt meestal te gen verlaten 'speelhokken' aan. Om de dieren, waar mee met succes fokprogramma's worden uitgevoerd, een betere en zo natuurlijk mogelijke buitenruimte te geven, worden nu plannen gemaakt. Na het vertrek van de olifanten uit de Rivièrahal naar hun nieuwe onderkomen Tanan Indah eind van dit jaar, komt een groot stuk binnen- en buitenruim te aan de zijkant van de hal vrij. In het kader van het Masterplan komt hier een deel van het 'Afrika-conti- nent', waarin Okapi's, Bongo's en andere Afrikaanse regenwoud-dieren een plaats kunnen krijgen. In dat plan past uitstekend het maken van een fors stuk 'oerwoud' met overvloedige beplanting voor de goril la-groep en eventueel ook voor een groep dwerg chimpansees. In andere dierentuinen, in Noord- Amerika en in Australië is al ervaring met deze vorm van 'gevangenschap in de open lucht' opgedaan. De Vereniging Vrienden van Blijdorp heeft in de 25 jaar van haar bestaan al heel wat geld voor de dieren tuin bijeen gebracht. Voor het in aanbouw zijnde dik- huidenverblyf Taman Indah kwam zelfs een miljoen gulden via de Vrienden bijeen. Voor de nieuwe actie voor een 'mensapenwoud' heb ben dr Vrienden even de tijd. Zodra de olifanten en de beide neushoorns naar hun nieuwe onderkomen zijn verhuisd,1 gaan ook de Maleise tapirs daarheen. Daardoor kunnen de dwergnijlpaarden hun wat ar moedig aandoende verblijf naast de olifanten verrui len voor het voormalig tapirverblijf. In de vrijkomen- de ruimte bij de Rivièrahal worden dan voorlopig de okapi's ondergebracht, waarna de giraffen naar de oyde okapi-verblijven oversteken. In het giraffen- verblijf wordt een Oosters theehuis gevestigd en daar komt ook de toekomstige doorgang naar de nieuwe uitbreiding en het Oceanium aan de andere zijde van despoorlijn.'Pas als de okapi's hun defini tieve plaats' in het Afrika-continent krijgen, is het mogelijk de gorilla's hun eigen stukje oerwoud te ge ven. Tegen die tijd hebben we de eeuwwisseling mo gelijk al achter de rug. Rotterdam - De Gemeentelijke Accountantsdienst in Rotterdam strykt de vlag: het 'gemeentelijke' moet uit de naam verdwijnen. Weliswaar bestaan de clienten vooral uit gemeentelijke diensten, maar in de nabije toekomst worden er enkele geprivatiseerd of verzelfstandigd, of ze krijgen een regionale func tie, en dan wordt het storend gevonden om toch nog van een gemeentelijke accountantsdienst gebruik te maken Bete het om gewoon te spreken van Accountants- diens; Rotterdam, vinden burgemeester en wethou ders. Zo gaat tenslotte de nieuwe provincie (stadsre gio) ook heten. De accountants blijven voorlopig ge woon in dienst van de gemeente, maar daar hoeven ze niet mee te koop te lopen en dat neemt een psy chologische barrière weg. Formeel is er wel goedkeu ring voor de naamsverandering nodig van dc ge meenteraad; deze zal er donderdag mee instemmen. Albrandswaard - Het Kasteel van Rhoon wordt vpaf zaterdag 21 augustus weer het toneel van de jaar lijkse klank- en lichtspelen. Met behulp van sprook jesachtige verlichting en geluidseffecten wordt de geschiedenis van Khoon, die tot het jaar 1199 terug gaat, verteld. De bezoeker wordt meegenomen naar de ty d waarin de Vrijheren' van Duiveland onbeperkt hun macht uitoefenden op het gebied, De eerste polders werden drooggelegd en Rhoon bleef met gespaard voor over stromingen en krijgsgewoel. Ook het Kasteel van Rhoon werd onder handen genomen tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Door rode verlich ting, het geloei van het vuur en het gekraak van bal ken wordt het publiek toeschouwer van het in vlam men opgaande kasteel. Ook laat de verteller de toeschouwers deelnemen aan de wilde feesten van de tweede Kasteelheer Ben- tinck en wordt het dramatische levensverhaal van Kasteelvrouwe Cathenna uit de doeken gedaan. Na dne kwartier belandt het spektakel uiteindelijk in de twintigste eeuw, de hernjzing van het kasteel in haar huidige vorm. Het Kasteel van Rhoon is het enige kasteel in Neder land waar door middel van licht en geluid de geschie denis herleeft, Frankrijk heeft bij veel oude kastelen de zogenaamde 'sou et lumière', in Nederland is ait echter uniek. De klank- en lichtspelen aan de achterzijde van net kasteel aan de Dorpsdijk worden vanaf 21 augustus tot en mei 25 september elke zatei dagavond om -21.30 uur uitgevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar by de WV Rotterdam, de gemeentesecretarie van Al- brandswaard en 's avonds voor de voorstelling by de kassa achter de tweede brug bij het kasteel. Kosten voor volwassenen bedraagt vijf gulden. Kinderen to 16 jaar betalen 2,50 gulden. Do Blijdorp gorilla's hebben een prima bin- nenverbiljf, maar door de verande ringen in do diergaarde wordt een meer na tuurge trouw bui tenverblijf mogelijk. Archieffoto Tie Ie man van Rijnberk/ Rotte ndams Door Marcel Potters Rotterdam - Wijkagent E. Laats, met een stukje Afrikaander- wijk en de Hillekop als werkterrein, had eróók nog nooit metz'n neus bovenop gestaan. Op weg om 'olifantjes te gaan kijken', het uitladen van de levende have van het American Circus in Feijenoord, stuitte hij vorige week opeen vechtpartijtje vlakbij het metrostation Rijnhaven. „Er was onenigheid tussen twee lieden," blikt hij terug, „de één trekt een mes en steekt de ander in z'n sodemieter. Het bleek te gaan om een bedrag van vijf gul den dat de dader nog kreeg van het slachtoffer. 'Rijnhaven' werkt als een mag neet op drugsgebruikers- en dea lers. Vooral na de veelbesproken 'veegacties' van de Rotterdamse politie in onder meer de wijken Middelland en het Nieuwe "Wes ten, zijn uit die delen van de stad gevluchte junks en hun leveran ciers in dit stukje Rotterdam-zuid neergestreken. Steeds drukker werd het op de Hillelaan, de Bre de Hilledijk en het pleintje op de hoek van deze straten, met alle overlast van dien. Het nieuwe Perron Nul, klinkt het al cynisch. Een winkelier vlakbij het metro station: „Er wordt openlijk ge deald, gebruikt, gejat. Deze zo mer is het veel erger dan andere jaren. Het wordt steeds drukker, om elf uur 's ochtends begint het gedonder, dat tot diep in de nacht doorgaat. Een stuk ijzer heb ik al klaar staan, vandaag of morgen gaat er eentje. Maar ja, ondanks het cellentekort zal er voor mij wel weer een plekje vny zijn." Uniform Wijkagent laats, gehuisvest in politiebureau Maashaven een eindje verderop, roeit met de rie men die hij heeft om de overlast en onveiligheid rondom Rijnha ven in te dammen, Als hij in uni form verschijnt, zegt hij, verdwij nen de junks en dealers, om weer terug te komen als hij zijn hielen geeft gelicht. De meeste overlast bezorgen figuren uit andere delen van de stad, junks uit de Afri- kaanderwijk zelf veroorzaken nauwelijks problemen Hij ziet toeloop uit onder meer Bloemhof, Hoogvliet en Zuid- wijk, maar óók bezoekers van drugsopvang de Maasvlakte, voorheen Perron Nul Laats: „Na die acties m het westelijk deel van de stad, die stormloop, werd ik aangeklampt door dealers uit myn wijk. Het is wel leuk dat jul lie daarmee'bezig zijn, zeiden ze, maar heb je al gezien wat hier nu voor rare snoeshanen rondlopen? Als je ergens in de stad tot actie overgaat, verplaatst het probleem zich. Het lost niets op." Verslaafden uit andere delen van de stad duiken op bij Rijnhaven. Gewapend met bijvoorbeeld een gestolen autoradio of spijker broek - doorgaans goed voor een gulden of vijf - melden ze zich bij een van de rondhangende dea lers, op jacht naar een felbegeerd 'bolletje'. „Zo'n bolletje drugs kost vijfen twintig gulden," vertelt Laats. „Voldoende voor één Chineesje; zyn ze zes a zeven uur zoet mee. Hebben ze goed gescoord, heet dat Maar je hebt ook verslaafden die twee keer per dag zo'n portie nodig hebben. Nou, dat zijn een hoop autoradio's..." Politieman E. Laats, wijkagent in de omgeving van Rijnhaven: 'Het gaat erom dat de boetes die we uitdelen, al gaat het maar om een paartientjes, werkelijk worden geïnd.' Foto Jasper Juinen Dealers trekken verslaafden aan, verslaafden zijn weer interessant voor dealers. Die vicieuze cirkel heeft al memg Rynhaven-buur de wijk uitgejaagd. Een bewoonstei van de Hülekop-flat, met direct uitzicht op het metrostation: „Die figuren hangen daar maar rond. Soms stctan ze een vuurtje en dansen daar als indianen om heen. Een lantaarnpaal fungeert als totem, die wordt aanbeden. Geen mens durft er nog langs." Ze dreunt zo een hele waslijst van incidenten op, volgens haar alle maal het gevolg van de toene mende drugshandel. Gebruiken de junks op de trappen van het metrostation, steekpartijen, jon geren die als drugskoerier funge ren, een schietpartij, waarbij een school als vluchtadres diende. „Bij één pand moetje vijfentwin tig gulden door de brievenbus schuiven, krijg je langs dezelfde weg drugs terug," besluit ze de opsomming. Wijkagent Laats en zijn collega adjudant T. van Haren kennen de verhalen. Laatstgenoemde vat de problematiek van 'Rijnhaven' kort en bondig samen: „Op een gegeven moment neemt de over last dusdanige vormen aan, datje het met meer kan afdoen met 'het hoort erbij'. Stel dat je boven een café woont, dan wéét je dat je tot middernacht last kunt hebben van herrie. Gaat dat lawaai echter door tot vier uur 's ochtends, is er wat aan de hand." Graag zou Laats met zijn collega's flink de bezem door het overlast gevende volkje halen, maar hij vreest dat het effect minimaal zal zijn. Vandaar dat in bureau Maas haven -met de zegen van de dis trictsleiding - een plan van aan pak is gelanceerd, waarmee de kwaadwillenden in en om Rijnha ven om de oren moeten worden geslagen. Het plan is naar het Openbaar Ministerie gestuurd, om eerst daar steun te vragen. Binnenweg Van Haren: „De mogelijkheden zijn nu nog beperkt. We streven echter een taktiek na, zoals ook op de Nieuwe Binnenweg wordt gebruikt. En mét een vervolg van justitie er achteraan. Anders heeft het geen zin om hierin veel mensen en tijd te investeren." In het plan van aanpak vragen de politiemensen meer vrijheid van handelen bij het aanhouden van dealers bij Rijnhaven, Nu moeten verklaringen van minstens twee drugskopers bijeen worden ge scharreld om een drugsverkoper aan te pakken. Laats hoopt op versoepeling van die regels om het aan de man brengen van ver dovende middelen aan banden te Veel heil 2iet hij ook in het conse quent veijagen van onverlaten die in de portieken, vooral bij de Zuiderster, rondhangen. Mensen Vorderen zich te verwijderen', zo als dat netjes heet, zet geen zoden aan de dijk. „Zodra ik weg ben, zitten ze er weer. Nee, stuk voor stuk moeten ze op de bon, ik wil het hele rijtje kunnen afgaan." Cruciaal in het hele plan is de 'na zorg' van het Openbaar Ministe rie. De drugshandel is voor dea lers een lucratieve zaak, dus poli tie en justitie zullen heel wat uit de kast moeten halen om hen het leven zuur te maken. „Ik heb run ners gesproken die veertigdui zend gulden per jaar verdienen. Die stoppen daar echt met zo- maar mee," zegt Laats. Het streven is extra mensen vrij te maken, die in het gebied rond om Rijnhaven kunnen surveille ren. Zij dienen ervoor te zorgen dat dealers en gebruikers met rustig hun zaken kunnen afhan delen, maar als het ware worden opgejaagd. Laats: „Elke week wil len we processen-verbaal samen voegen tot een pakket en afleve ren bij het Openbaar Ministerie. 1 Het gaat erom dat die boetes die we uitdelen, al gaat het maar om een paar tientjes, werkelijk wor den geind. Zodat binnen veertien dagen zo'n ding in de bus valt. Anders lachen ze je uit. De politie maakt zich druk en zij horen nooit wat." '"itotieniam/r Hetgemeentebe-'' stuur van Rotterdam wil alle gemeenschappelijke regelin gen met andere overheden ter discussie stellen, zodra de re giovorming in de Rijnmond een fase verder is. Dat blijkt uit een raadsstuk dat donder dag wordt behandeld. Rotter dam wil best blijven deelne men aan de gemeenschappe lijke regeling voor het natio naal park De Biesbosch, maar de jaarlijkse bijdrage van vijf tienduizend gulden wordt op termijn heroverwogen. Vol gens burgemeester en wethou ders van Rotterdam is er geen Gf rauwelijks binding tussen de Rotterdamse regio en het recreatieschap voor de Dies bosch, De bestuurlijke omvorming van Rotterdam, waarbij de ge meente wordt opgedeeld in twaalf gemeenten en er een re gionaal bestuur komt, is mede bedoeld om het aamal ge meenschappelijke regelingen terug te dringen. Dat zijn sa menwerkingsverbanden tus sen provincies en gemeenten, die echter een democratisch tekort hebben: het zijn veelal wethouders die er zitting in hebben, maar die nogal eens vergeten om terug te koppelen naar hun gemeenteraad. De re giovorming brengt verbete ring in die situatie, omdat er één helder regionaal bestuur komt. Als de gemeenteraad van Rotterdam te zelfder tijd ophoudt te bestaan, zou het theoretisch kunnen zijn dat het regiobestuur de bijdrage aan de Biesbosch overneemt, maar ook is denkbaar dat de 28 Rijnmondgemeenten elk voor zich bepalen of zij een bedrag overmaken. Afgaande op het standpunt vanbenw van Rot terdam zal dat niet het geval zijn. In andere gevallen is het waar schijnlijk dat de Rotterdamse bijdrage deels wordt overgeno men door de nieuwe gemeen ten binnen het huidige Rotter dam. Zo zullen Overschie en eventueel Hillegersberg/ Schiebroek kunnen bijdragen aan het recreatieschap Mid den-Delfland, terwijl de recre atieschappen op Voome-Put- ten en Usseknonde een aange legenheid worden voor de nieuwe gemeenten Hoogvliet, Charlois, Feijenoord en Ussel- monde. JBISWft "IF53.ÜH1 tmrus •?- A y v-1, J1 2e vo/men samen ai jarenlanghet Academisch Ziekenhuis Rotterdam, maar heel binnenkort zijn ze dan toch écht met elkaarverbon- den Nogeen metertje en de loopbrugtussen het ziekenhuis Dijkzigt (links) en het nieuwe Sophia kinderziekenhuis is klaar. De bouw van het Sophia verkeert in de eindfase. Halverwege november start de verhuizing van archiefkasten, medische apparatuur en pati- enten. cotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad r Door Bart Verkade Anhclt - De Duitse onderzeeerU- 534 is na 48 jaar opgetild van zijn 'laatste' rustplaats op de bodem van het Kattegat tussen Dene marken en Zweden. Bergers van het Rotterdamse bedrijf Smit Tak zijn er gisteravond in geslaagd de duikboot van de 62 meter diepe bodem te hijsen Vannacht is het schtp naar een diepte van 36 meter gehesen en hangend in de takels van de 'Tak Crane 1' ongeveer vijf kilometer verplaatst naar ondieper water. Vandaag zal worden geprobeerd de boot op een diepte van 24 me ter op de zeebodem te leggen, waarna de eigenlijke berging aan het einde van deze week kan be ginnen. Het plotselinge succes van de ber- gingbopexatie zorgde gisteravond voor een jubelstemming op het Deense eiland Anhoit, waar de op drachtgever voor de berging - de Deense krantenmagnaat Karsten Ree - met vele tientallen mede- v rkers zijn uitvalsbasis heeft. Lu afgelopen week leek de ber ging ernstig te zijn vertraagd, doordat de zompige klei waarin de U-boot al smds 1945 rust zijn prooi niet zo gemakkelijk prijs gaf Nadat op drie plaatsen onder de duikboot speciale hijsstroppen waren aangebracht, slaagden de mannen van Smit er gisteren ech ter m de onderzeeer vij f meter los te tillen van de bodem Vervol gens besloot bergmgsmspecteur Bert Majwegt dat de volgende fa se van de berging ogenbhkkehjk m gang moest worden gezet. Vanmorgen beleefden de bergers nog enige angstige ogenblikken, toen bleek dat een zware storm het onmogelijk maakte de U-boot in ondieper water op de bodem te zetten Hangend m de takels on der de Tak Crane l bestond het gevaar dat de boot zou breken. „Maar de U-boot is zwaar ge noeg," zegt bergingsinspecteur Kteijwegt „Hij deint gewoon met de Tak Crane mee Dat de vertraging is ingelopen is een opluchting voor de opdracht gever, maar ook voor voormalige opvarenden van de U-boot die op Anhoit zijn om getuige te zijn van de berging van hun schip. Zy zijn daar m het gezelschap van de (Au stralische) bemanning van het RAF-vliegtuig, dat de U-534 op 5 mei 1945 naar de kelder jaagde. De overlevende vliegers zijn op uitnodiging van Karsten Ree en zijn krant Den Bla Avis naar An hoit gevlogen door een Austra lisch televisiestation De opdrachtgevers waren gister avond verguld met de snelle actie van de bergers. „Die jongens van Smit doen het uitstekend, maar dit kost mij wel een rondje voor de hele ploeg dinsdagavond," zei coordinator Jonathan Wardlow gisteravond De U-534 is met 92 millimeter dik ke kabels van de zeebodem gehe sen Om de huid van het schip te beveiligen waren onder de kabels dikke staalplaten geschoven. „In het contract met Smit staat dat ze de U-boot in maximaal twee stuk ken moeten opleveren. Het ziet er naar uit dat het ze zal lukken 'm heel te houden," zei Wardlow. Op Anhoit - maar ook ver daar buiten door de massale belang stelling die de berging trekt in de media - wordt nu met spanning uitgekeken naar het moment dat de U-534 boven water wordt ge haald, Er zijn aanwijzingen dat het schip vol zit met kostbaarhe den, die hoge Duitse officieren aan het einde van de oorlog pro beerden naar Japan of Zuid-Ame- nka te smokkelen. Op Anhoit lopen de suggesties uiteen: goud, diamanten, micro films met geheime documenten. Maar de Duitse bemanningsle den, die destijds overigens met bij de belading van het schip mochten zijn, sluiten niet uit dat de vracht van nun schip uitslui tend uit zestien ton proviand heeft bestaan, voornamelijk aard appelen. Eigenaar Ree wil met de U-boot en de eventuele inhoud een mu seum stichten. Rotterdam - De politie heeft gis- termiddag een 23-jarige Rotter- '1 dammer gearresteerd die heeft bekend dat hij een 38-jarige man met een mes in zijn nek heeft ge- stoken. a De twee mannen kregen om kwart voor vyf op metrostation Slinge ruzie toen de dader zich bemoeide met de ruzie tussen de 38-jarige man en diens vriendin. De 23-jange man sprong voor de vrouw in de bres. Beide mannen raakten daarop slaags waarna de messetrekker zijn slachtoffer m de nek stak. De 38-jarige man is in kritieke toestand opgenomen in het zie kenhuis Dijkzigt, Rotterdam - Dr e onbekende mannen hebben gisteravond de avondwinkel aan de Oostzeedijk in Rotterdam overvallen. De daders, naar schatting tussen de 17 en 20 jaar oud, bedreigden het personeel met een vuurwapen en sommeerden de inhoud van de kassa in tasjes te stoppen. De overvallers maakten zich uit 1 de voeten met een buit van onge veer vijftienhonderd gulden. Rotterdam - Een in brand gesto ken koelkast heeft gisteren in een flat aan de Buitenbassmweg op het voormalige DWL-terrem voor grote overlast gezorgd. Drie jongens van 9,10 en 11 jaar hadden de tegen een muur ge plaatste koelkast aangestoken, waarna zestien woningen ver deeld over negen woonlagen rook- en waterschade opliepen. De brandweer heeft de koelkast geblust. De dade s zijn overgedragen aan hun ouders. Rotterdam - Vermoedelijk door s een te hoge snelheid is gistermid dag op de oprit naar rijksweg A15 bij Rozenburg een vrachtwagen combinatie gekanteld. De vrachtwagen kwam van de Clydeweg. Bij het ongeluk bleef de 48-jarige chauffeur uit Spijke- nisse ongedeerd. Twee mobiele kranen kwamen er aan te pas om de combinatie - op de wielen te zetten. De was dne uur gestremd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2