Waterweg 9 ■■Kfgyi mttiÊÊÊ Advies: 60 kilometer op polderwegen Kenners optimistisch over toekomst haven Mevrouw Kolkman ontroerd door musical 'Brood uit het water' I m Pleidooi om Monsterse Sluis weer open te stellen voor pleziervaart 1 Justitie wil uitlevering XTC-hoofdverdachte 'Professor' Van Hanegem spreekt studenten toe Aantal beiiers van Babbelbox gechanteerd Opnieuw uitvaller bij dansmarathon Cultuur-feest op schip wegens schulden afgelast Milieubewust Schiedam kan een prijs winnen ill itfi Koffieshop gesloten Verbaal voor winkeldieven De Vos mag blijven Basismarkt kan starten I Rotterdams Dagblad Donderdag 19 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVIaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Justitie vraagt de Belgische autoritei ten vandaag om uitlevering van de 46-jarige Rotter dammer T. vaiïD. De man werd dinsdagavond door de Belgische Rijkswacht in Antwerpen aangehou den. Hij geldt als hoofdverdachte in een grote XTC- zaak en was al sinds 22 juni 1992 voortvluchtig. De XTC-bende waarvan Van D. de topman zou zijn werd in februari van het vorig jaar opgerold. Dat ging gepaard met een schietpartij waarbij een lijfwacht van Van D. gewond raakte. De Centralè Recherche en Informatiedienst (CRI) schatte de omzet van de bende op een kleine driehonderd miljoen gulden. De organisatie wordt nog steeds beschouwd als de grootste op het gebied van handel in chemische drugs die justitie binnen Europa ooit heeft ontman teld. De pillen waren voor de Engelse markt. Ruim vier maanden na zijn arrestatie wist Van D. op geruchtmakende manier uit de Bijlmerbajes te ont snappen. Twee handlangers deden zich voor als poli tiemensen die Van D. voor een nader verhoor kwa men ophalen. Van D. werd in november door de rechtbank in Am sterdam bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf.. Bovendien moest hij 72 miljoen gulden aan wederrechtelijk genoten voordeel terugbetalen aan de staat. Uitlevering kan problemen opleveren indien Van D. voor. strafbare feiten in België werd gezocht. Voor zover békend is'dat niet het geval. Rotterdam -Feyenoord-trainer Willem van Hane gem is de eerste 'professor' met wie de nieuwe stu denten aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit te maken krijgen. Van Hanegem spreekt de ruim twee duizend nieuwe eerstejaars komende maandag toe bij de start van de zogeheten Eureka-week, de intro ductieperio de voor nieu we studenten in Rotter dam. De Eureka- week begint maandag in de Laurens- kerk. Rector- magnificus prof.dr. C.J. Rijnvos van de Erasmus Universiteit zal daar de studenten welkom heten. Na het 'college' van Feyenoord-trainer Van Hanegem zullen de stu denten vier dagen wegwijs worden gemaakt binnen de universiteit en in de stad. Rotterdam - Een 19-jarige Rotterdammer, die via een Babbëlbux contact kreeg met op seks beluste mannen, heeft minstens vijf van deze 'babbelaars' gechanteerd. De man is door de politie ingerekend nadat één van de slachtoffers aangifte had gedaan. De afperser legde via 96-Iijnen contact met hijgers, Door zijn stem te verdraaien deed zich hij voor als vrouw en wist hij de bellers om zijn vinger te winden. Zo bemachtigde hy de telefoonnummers/Daarna belde hij zo terug met de mededeling dat hy recher cheur was by het Recherche Onderzoeks Team van de Rotterdamse politie. Hij vertelde zijn slachtoffers dat ze telefonisch sekscontact hadden gehad met minderjarige meisjes en dat ze voor dit 'misdrijf een boete van 250 gulden moesten betalen. Het geld moest contant worden betaald. Ook moesten de slachtoffers een excuusbrief schrijven. Eén van de 'babbelaars' vertrouwde de zaak niet en schakelde de poütie ia Een politieman ging als stand-in voor het slachtoffer naai' de plaats waar het geld moest worden overhandigd. Daar werd de afper ser gearresteerd. 'Professor' Van Hane gem: gast spreker tij dens wel kom van nieuwe eer stejaars studenten. Archieffoto Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad .Ruttershoek - De tweede uitvaller bij de 1 li-uur du- arende dansmarathon in discotheek Alcazar in Put- tershoek heeft zich gisteravond om elf uur gemeld. Het is de 28-jarige Kevin Moshood Ishola die zo ver moeid was dat hij het niet meer op kon brengen om de hele nacht nog door te dansen. Eerder had de 19- jarige Carmen Gödeken uit Dordrecht al opgegeven. Er staan nu nog zeven mensen op de dansvloer die het tot vrijdagavond twaalf «ur vol willen houden. De korte 43-urige dansmarathon is gisteravond om tien uur afgelopen. Van de 22 deelnemers haalden er zeventien de eindstreep. Rotterdam - Het cultuurspektakel Kakatriki, dat vanaf vandaag op een honderd meter lang schip zou plaatsvinden aan de Westerkade in Rotterdam, gaat niet door. De organisatie van Kakatriki heeft dit in een brief aan de Stichting Uit Promotie Rotterdam laten weten. Op het schip, dat twee weken lang een multicultureel podium zou zijn voor dans, klassieke muziek, popmuziek, cabaret en (kindertheater, is vorige maand in Amsterdam beslag gelegd omdat de organisatoren nog geld verschuldigd waren aan en kele artiesten. Intussen zouden volgens een Duitse organisator alle partijen hun geld ontvangen heb ben. Een Nederlandse advocaat spreekt dit echter te gen. Er werd tot beslaglegging overgegaan nadat het pro ject verleden maand in Amsterdam vastliep op een slechte organisatie en tegenvallende bezoekersaan tallen. Leveranciers van drank en voedsel, een druk kerij en enkele artiesten, onder wie Loes Luca en Se samstraat-acteur Hakim Traida, eisten bij elkaar zo'n tweehonderdduizend gulden van de Duitse or ganisatoren. Hierop legde de Amsterdamse advocaat mr. D. Steurhoofd beslag op het theaterschip van de Keulse rederij Waha. Hoewel volgens de Duitse me de-organisator Gorch Pieken intussen iedereen uit betaald is, blijft het schip voorlopig in Amsterdam by het Centraal Station liggen. Maassluis - Het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) is redelijk optimistisch over de mogelijk heden van de Maassluise haven om uit te groeien tot een pleis terplaats voor de pleziervaart. Als er voldoende voorzieningen worden getroffen, zou met name de omgeving van het Kerkei- land druk kunnen worden met bootjes. Dat schrijft het NRIT in een interim-rapportage. De definitieve haalbaarheidsanalyse verschijnt later dit jaar. Een aanbeveling van het NRIT is om de in onbruik geraakte Mon sterse Sluis weer op te knappen. Deze historische waterkering vormt nu een onneembare scha kel tussen het Vlietengebied en de Maassluise haven. Als de sluis weer open en dicht kan, heeft de pleziervaart najaren weer de mo gelijkheid om vanuit plaatsen als Delft, Den Haag en Gaardingen via Maassluis naar de Oude Maas en de Zeeuwse eilanden te varen. Gaat de Monsterse Sluis open. dan kan Maassluis in de plezier vaart uitgroeien tot een volwaar dige concurrent van Gaardingen en Schiedam. Veel plezierkapi- teins doen nu deze steden aan als ze.vanuit Zuid-Holland op weg zijn naar de Zeeuwse eilanden en omgekeerd. In Maassluis is men druk in de weer met het uitbaggeren van de bijna dichtgeslibde haven. Verder worden alle oevers in het gebied Schiedam - Schiedammers kun nen duizend gulden in de wacht slepen bij een wedstrijd, waarin de meest milieubewuste plaatsge noot wordt gekozen. De prijs, die eens in de twee jaar zal worden uitgereikt, is ingesteld om projec ten die een wezenlijke bijdrage le veren aan een schoner milieu te stimuleren. Voor het bedrijfsle ven is er een aparte wedstrijd. De beste ondernemer krijgt een spe ciaal ontworpen kunstwerk. Alle 2200 bedrijven krijgen voor het eind van de maand een deel- nameformutier voor de wedstrijd in de bus. Particulieren moeten meer initiatief tonen om aan .de wedstrijd deel te kunnen nemen. Zij dienen een deelnameformu- iier op te halen bij het ONS, het Gemeentelijk Wbningbeheer, de bibliotheek of het gemeentelijk info-punt in de hal van het stads kantoor. De jury bestaat uit D66-raadsIid Trudy van den Akker, W. Berend van de Zuidhollandse Milieufede ratie en N. Gauw van de Kamer van Koophandel. Zij beoordelen de inzendingen in beide catego rieën. Belangstellenden hebben tot 1 oktober de tijd om een deel name-formulier in te zenden. De prijzen worden in november uit gereikt. Particulieren maken een kans op de prijs als ze milieuvriendelijke ideeën in de praktijk brengen. Te denken valt aan het terugdringen van het autoverbruik, het voorko men vin. afval, het hergebruik van. atgedankte waren of het leef- aar maken van de woonomge ving. Mensen die hun steentje proberen bij te dragen aan de te rugdringing van het broeikasef fect en/of het beperken van de aantasting van de ozonlaag ma ken ook een kans. Een idee alleen kan ook al een prijs opleveren. Als een plan praktisch en financieel uitvoer baar is en een milieuvoordeel op levert, maakt het een goede kans op de prijs. Iedereen die in Schiedam woont of werkt mag aan de wedstrijd deelnemen. Bedrijven die willen winnen dienen zich net als de par ticulieren op milieugebied te on derscheiden. Te denken valt aan schonere produktiemethodes, het terugdringen van het energiever bruik of het tegengaan van zwerf vuil, water-, bodem-, of luchtver vuiling. van nieuwe beschoeiingen voor zien. Met de werkzaamheden is in totaal ruim zes miljoen gulden ge moeid. Het uitbaggeren vindt in eerste instantie plaats op verzoek van het in het havengebied gevestig de bedrijfsleven, waaronder scheepswerf De Haas, zand- en grindhandel Keyzer en Westland- Beton, In de discussie over de toe komst van de Maasluise haven is gesteld dat er na de werkzaamhe den ook kansen liggen om de wa terrijke zone tussen de Waterweg en het stadshart een toeristische impuls te geven. Dat wordt nu on derzocht Voor het onderzoek heeft de ge meente Maassluis 29,000 gulden uitgetrokken. Aanvankelijk zeg de de Projectgroep Renaval Rijn- delta, die is opgericht om econo mische ontwikkelingen in afgeta kelde havengebieden te stimule ren, toe de helft van de kosten te betalen. Bij de afrekening mag Maassluis rekenen op een kleine meevaller. De provincie Zuid- Holland heeft het advies van Re- naval overgenomen om de totale bijdrage vast te stellen op 17.000 gulden. De Furie, het beroemdste schip in de Maassluise haven, wacht in de toekomst moge lijk gezelschap van eigentijd se varende objecten. Maas sluis wil de karakteristieke haven omtoveren tot ee n trek- pleister voor de pleziervaart. Foto Roet Dijkstra "te Door Ben van Haren Vlaardingen - Zichtbaar ontroerd was mevrouw B. J. Kolkman- Loohuis toen zij gisteren in De Bolder een schilderij ontving van de zeillogger VL 38 Zorg en Vlijt. Het is een geschenk van de Vlaar- dingse musicalvereniging voor de weduwe van de schrijver van het boek 'Brood uit het water'. Deze in 1946 verschenen streekroman van Fenand van den Oever (pseu doniem van Jaap Kolkman) is de leidraad voor de nieuwste produc tie van het gezelschap, die in maart minstens vijfmaal in de Stadsgehoorzaal draait. De Zorg en Vlijt speelt daarin een hoofd rol. Jopie Vons, voorzitter van de ver eniging, vertelde in haar wei- kor iswoord hoe de vertolking van dit ooek leeft in Gaardingen. „Er zijn vele mensen die nu opstaan en naar bed gaan met het verhaal, dat uw man heeft geschreven. In de bibliotheek is een wachtlijst aangelegd voor het boek." Zij verzekerde mevrouw Kolk man, dat het musicalgezelschap er hard aan werkt „om het zo mooi mogelijk te maken." Componist en artistiek leider Dick Borst refereerde aan de ge reserveerdheid waarmee de we duwe van de in 1985 overleden schrijver reageerde op het ver zoek om verhaal en teksten te mo gen gebruiken voor een productie over de geschiedenis van Gaar dingen. „Door het gebruik van het woord revue dacht u aan shows a la de Folies Bergères en reageerde terughoudend. In een uiterst plezierig gesprek bij u thuis hebben we u kunnen over tuigen, dat we er serieus mee om gaan. Het enthousiasme dat we in Vlaardingen zijn tegengekomen is verbluffend. We hadden een overschot aan aanmeldingen en Mevrouw Kolkman-Loohuis (midden) neemt het tekst- en muziekboek van de musical door, met steun van de bestuursleden Sonja Klos en Jopie Vons en de artistiek leiders Dick Borst en Chris Be2ooijen (v.l.n.r). Op de achtergrond het schilderij van de VL 30 Zorg en Vlijt. Foto Roei Dijkstra alle vijftig geselecteerde mede werkers zien het als een opdracht om alles zo goed mogelijk te doen. U zult het zien in de decors, aan de vissers, de boetsters en de kui pers, die er in voorkomen." Borst overhandigde de complete tekst en muziek van de musical 'Brood uit het water' aan mevrouw Kolkman, samen met Chris Bezooijen. Hij is als regis seur en tekstschrijver aan het ge zelschap verbonden. Deze niet-Gaardinger, zo werd gisteren duidelijk, is met het idee gekomen om het met ruim 200.000 verkochte exemplaren meest succesvolle van de elf van de hand van Jaap Kolkman ver schenen boeken tot musical om te werken. Studerend op een nieu we productie over de- visserij ge schiedenis van Gaardingen kreeg hij van Borst 'Biood uit het water' te lezen. „Dat is het verhaal en de tekst, die we hebben moe ten," reageerde hij. Over het bewerken tot musical tekst zei hij gisteren: „Gemakke lijk is dat natuurlijk nooit, maar aan de andere kant had ik met he le sterke teksten te maken. Deze schrijver heeft de gave mensen met zijn tekst te emotioneren. Mij is dat niet eerder overkomen." Na de overhandiging van het spe ciaal voor deze gelegenheid door Cor Baas vervaardigde schilderij was mevrouw Kolkman (78) even stil. „Mijn moeder zei altijd: 'als jij stil bent, dan ben je ontroerd'," hervond ze zich. „Ik had het Fijner gevonden als mijn man hier had gestaun, Zulke officiële toestan den liggen m(j niet, ik vind zoiets een beetje pocherig maar ik ben dankbaar dat het gedaan wordt. Het schilderij hang ik thuis in de kamer en op 16 maart hoop ik met mijn kinderen en kleinkinderen bij de première aanwezig te zyn." Schiedam/Vlaardingen - Op de Breeweg, Holyweg en Woudweg in de polders tussen Schiedam, Gaardingen en Schipluiden moet een maximum snelheid van 60 ki lometer per uur worden inge voerd. Dat advies zal de Gaar- dingse Dienst Stadswerk voorleg gen aan de raadscommissie voor Verkeer en Vervoer in die plaats. De commissie zelf, die een einde wil maken aan het sluipverkeer op de polderwegen, pleitte in mei nog voor een snelheidslimiet van 30 kilometer. Maar dat is volgens Stadswerk zo goed als onhaal baar. Uit een notitie die Stadswerk op stelde in overleg met de Gaar- dingse politie blijkt dat er te veel wettelijke voorschriften zijn ver bonden aan invoering van een 30 kilometer-zone. De gemeente is dan verplicht - vrij kostbare - snelheidsremmende voorzienin gen zoals verkeerdrempels aan te leggen. Ook het onderhoud daar van is duur. Bovendi.-n is een 3C- kilometergebied a...n toege staan op wegen met voornamelijk bestemmingsverkeer. De polder wegen ten noorden van Gaardin gen voldoen niet aan die eis. Ze worden ook druk gebruikt door het doorgaande verkeer. Een ander nadeel van een 30-kilo- metergrens is dat die snelheid niet aansluit op de 'regimes' op de omliggende wegen. In de be bouwde kom van Gaardingen en Schipluiden geldt de gewone grens van 50 kilometer per uur, en op de aansluitende wegen bij Schipluiden en Schiedam mag weer 60 kilometer worden gere den. De situatie zou volstrekt on doorzichtig worden als er binnen zo'n klein gebied drie verschillen de snelheidsgrenzen golden. De Gaardingse raadscommissie wilde de Breeweg, Holyweg en Woudweg op dezelfde manier aanpakken als indertijd de Zuid- buurt tussen Gaardingen en Maassluis. Daar geldt sinds 1981 een limiet van 30 kilometer. Maar. schrijven de ambtenaren van de Dienst Stadswerk, in die tijd wa ren de voorschriften voor 30-kilo- metergebieden nog niet zo streng. Stadswerk hoopt dat een snelheidsgrens van 60 kilometer een zodanig vertragend effect zal hebben, dat veel Gaardingse au tomobilisten die nu de polderwe gen gebruiken als woon-werkver- keersroute. in het vervolg toch eerder de rijksweg zullen kiezen. Die route voert van Gaardingen via Schiedam, het Klempolder- plein en Overschie naar Delft. Met name bewoners van de noordelijke wijken van Schiedam en Gaardingen vinden deze route te lang en zijn bevreesd voor files in de ochtend- en avondspits. Schiedam heeft op sommige pol derwegen al een maximumsnel heid van 60 kilometer ingevoerd. Ook in die stad wordt al jaren he vig gediscussieerd over het ge bruik van de polder door woon werkverkeer. De fietsersbond ENFB, die de wegen radicaal wil afsluiten voor doorgaand verkeer, onderneemt binnenkort met de voltallige fractie van D66 uit de Schiedamse gemeenteraad een fietstochtje naar Delft om de ver keersdrukte op de wegen te on derzoeken. D66 wil de poiderrou- te openhouden omdat de auto snelwegen volgens deze partij vanuit Schiedam-Noord lastig te bereiken zijn. Vlaardingen - Bij een inval in een woning aan de Jacob van Heems kerkstraat heeft de Gaardingse politie gisteren een twintigtal hennepstekjes, een kleine hoe veelheid weed en hash en enkele joints in beslag genomen. Ook een weegschaaltje werd meege nomen naar het bureau. Het pand huisvestte volgens buurtbewo ners een ilegale koffieshop. De politie kwam in actie na klachten uit de buurt. Bij de inval werden twee arresta ties verricht. Een aangehoudene werd korte tijd later weer in vrij heid gesteld. De tweede arrestant, een 32-jarige Gaardinger, is voor nader onderzoek ingesloten. De 'koffieshop' werd gesloten. SchiedanWIaardingen - Tegen een 19-jarige man uit Maassluis is gistermiddag door de Gaardingse politie proces-verbaal opgemaakt. De man werd in een winkel in Gaardingen betrapt op het stelen van scheermesjes. Hij probeerde een voorraadje met een waarde van ongeveer tachtig gulden weg te nemen. Scheermesjes zijn een geliefde buit bij junks. De Schiedamse politie hield gis termiddag eveneens een winkel dief aan. Hij had op de Hoogstraat speelgoed gestGlen. De politie kamde de omgeving uit. De da der, een 43-jarige Rotterdammer, werd op de Broersvest aangehou den. Maasland - Hoe het onderzoek naar het bouwplan Berkenhof aan de Kerkweg ook uitpakt, poli tieke consequenties worden daar uit niet meer getrokken. Verant woordelijk wethouder F, de Vos van Ruimtelijke Ordening mag van zijn CDA-raadsfractie zijn functie blijven vervullen. Ook van coalitiepartner Open Groepe ring mag De Vos in ieder geval nog tot de verkiezingen in maart volgend jaar aanblyven, zo bleek gisteravond in de gemeenteraad. De Vos wordt vooral gesteund door zijn eigen fractie, die met ze ven van de dertien zetels een meerderheid in de raad vormt. „We erkèhnèn dé kritiek," aldus CDA-fractievoorzitter Quak. „We wachten het onderzoek af, maar steunen onze wethouder." Op de interruptie van Hanemaayer van de Open Groepering („dus u blijft de eigen wethouder door dik en dun steunen?") knikte Quak Quak zei de problemen over het contract met projectontwikkelaar Bouwfonds niet te willen bagatel liseren. In het contract had De Vos vergeten een door de raad ge vraagde clausule op te nemen. Die had het niet-Maaslanders on mogelijk moeten maken om voor de Berkenhof-woningen in aan merking konden komen. De PvdA had noch waardering voor de CDA-uitleg, noch voor de verdediging namens het college door burgemeester Kokxhoorn. „Als ik wethouder zou zijn en ik kreeg van mijn eigen fractie zo om mijn oren," refereerde PvdA- woordvoerder Gouma aan de raadsvergadering van 15 juni, „dan had ik mijn conclusie ^ge trokken." De Vos onthield zich van commentaar en liet de verde diging over aan Quak en Kokx hoorn. Hoek van Holland - De Basis- markt mag zich vestigen in het - pand aan de Rietdijkstraat in Hoek van Holland, waar tot vorig jaar een garagebedrijf was geves tigd. De Raad van State heeft een verzoek om schorsing van de ver gunning verworpen. Om het uit stel was gevraagd door de eige naar van een vestiging van Albert Heyn in Hoek van Holland. Het besluit van de Raad van State houdt in. dat nu onmiddellijk met de inrichting van de Basismarkt mag worden begonnen. De Hoekse deelraadsbestuurder Toos Brabander (Ruimtelijke Or dening) toonde zich bijzonder ge lukkig met de uitspraak van het rechtscollege. „Wij hebben er al les aan gedaan om het garagebe drijf uit het dorp weg te krijgen, omdat we vonden dat het niet in het centrum hoorde. Maar daarna hebben we het ook als onze plicht gevoeld mee te helpt-u bij het vin den van een nieuwe bestemming voor het pand aan de Rietdijk straat," aldus Brabander. „Een goedkope supermarkt past uitstekend in het beeld. De dis- eountformule trekt een ander ko- perspubliek dan een gewone su permarkt en het betekent een ho gere koopkrachtbinding aan Hoek van Holland."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1