9 Nieuw museum toont 4000 jaar Vlaardingers Een miezerig einde voor Hof van Sirenen 'Scidam-schildje beetje achterhaald' Motorrijder zwaar gewond 'Groenkosten terugbetalen' Nieuw dorpsplein staat in steigers Lekker spelevaren in Vlaardingse Vaart Belbus is succes Opgegraven bereschedel, pijlpunten, aardewerk en schoenen komen in decor op ware grootte Krantenbezorgers stelen 35 fietsen 'mm fess^-W- Schutter schiet zichzelf in buik Bedrijfsleider gestoken Botsing na stop op rijksweg Truc mislukt met kassabon Vals geld bij bank gebracht Brandweer blust tuinhuisje I Rotterdams Dagblad Maandag 23 augustus 1993 Vlaardingen - De huurders van flatwoningen in de Van Boisotstraat hebben recht op terugbetaling van een deel van de onderhoudskosten. Dat vindt Joke Fial, raadslid voor de fractie Burger Belangen. Mevrouw Fial heeft bij burgemeester en wethouders geprotesteerd tegen de 'forse nabetaling' van onder houdskosten waarmee de huurders onlangs werden geoörifitmteerd. Zij moeten een extra bedrag betalen dat ruim honderd procent boven het al betaalde voorschot ligt. Volgens mevrouw Fial moet er iets aan' de bedrijfsvoering van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf mankeren als de onderhoudskosten met zulke marges worden overschreden. Zy noemt de vordering van de huisbaas 'onmogelijk'. Het raadslid zet ook raagtekens bij de juridische geldigheid van de vordering. De kostenpost heeft be trekking op het onderhoud van het gemeenschappe lijk groen bij de flats in de Westmjk. Daar is vorig jaar'voor ruim 32.000 gulden aan struiken en bomen gejüïaftt. Volgens mevrouw Fial mag het Woningbe- drijfdeze kosten niet verhalen op de huurders. Want, zegt'het raadslid, de Huureommissie heeft bepaald daHêXtra aanplant van struiken niet valt onder de postMonderhoud. Jokfe''Fial wil dat burgemeester en wethouders het Wortingbedryf opdracht geven alle kosten die sinds 1989 teveel aan onderhoud zijn doorberekend, terug te betalen aan de huurders. Maasland - Met het slopen van oude opstallen en het rooien van bomen is een start gemaakt met de aanleg van het dorpsplein Tavenu. Als de oude gemeentega rage en de garage langs de Slot de Houvelaan zijn verdwenen, kan er met de inrichting worden begon nen. De eerste paal voor de omsluitende nieuwbouw voor een artsen- en tandartsenpraktijk zal overigens nog even op zich laten wachten. De aanleg van het dorpspleintje betekent dat de par keerplaatsen zyn komen te vervallen Ter oplossing van het parkeerprobleem in de directe omgeving van het dorpspleintje en gemeentehuis, wordt naar alter natieven gezocht. Daartoe is al een grondruil aange gaan met de land- en tuinbouwschool. De aanleg van parkeerplaatsen op die Lokatie is echter m de ijskast gezet, toen er door omwonenden bezwaren werden ingediend. u.ji* 'iiglu -i tri tfisws stefdqpoö' tovjoisyn hl Leden van de Vlaardmgse kanovereniging Natsec hebben zaterdag met succes gepoogd enkele nieuwe zieltjes voor hun hobby te winnen. Aan de Vlaar dmgse Vaart kon het publiek zaterdag uitgebreid kennis maken met de verschillende disciplines van deze watersport. Ter hoogte van het clubgebouw aan de Watersportweg werden ze gedemonstreerd door leden van de vereniging. De belangstelling ging onder meer uit naar Canade se kano's, die door leken veelal als 'indianenkano's' worden omschreven. Verder was er een demonstra- tic kanopolo en werd er gevaren met een tienper- soonkano. Hoogtepunt vormde de wedstrijd touw trekken, waarbij steeds twee in een kano gezeten deelnemers met elkaar in het strijdperk traden. Nat sec probeerde zaterdag in de eerste plaats belang stellenden te trekken voor een kanocursus, die op 2 september van start gaat De leerlingen trekken dan vooral het vketengebiea van Midden-Delfland in. Een van de leukere ele menten tij dens de open dag: kanopo lo. Foto Roei Dijkstra Hoek van Holland - Het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad en taxiondernemer Rooney zijn tevreden over het verloop van het 'belbus' project dat dit voorjaar van start is gegaan. Het aantal inge schreven gebruikers van de belbus is nu 85 en dat is meer dan werd verwacht. In driejaar tijd hoopt men te komen tot het maxima le aantal van 210 regelmatige gebruikers. Begin oktober zal een evaluatie plaats vinden. In middels worden aan de gebruikers, aan de onderne mer en aan de belbuscommissie vragen voorgelegd over het functioneren van de busdienst voor oude ren. In 1994 zal de (deel)gemeente ook verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van ue nieuwe Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG). Hel wordt dan moge lijk om collectieve vervoersvoorzieningen op te zet ten die wellicht gekoppeld kunnen worden aan het belbusproject. In september zullen hierover ge sprekken plaatsvinden met alle belanghebbenden, waaronder ook het Rotterdamse vervoerbedrijf RET. ■fff® Het gerestaureerde pand van drukkerij Roelants op de hoek van de Lange Haven en de Korte Haven is één van devijf karakteristiekeobjecten die door de historische vereniging werden geselecteerd voor onderscheiding met het sinds 1978 bestaande 'Scidam-schildje'. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Vijf panden in het ou- lonmg voor het riskante en kost bare initiatief, dan dat De Palm boom werkelijk een aanwinst is voor de stad. „Tenslotte staan er al vier andere molens in Schiedam." Vijf panden in het ou de centrum van Schiedam krij gen op zaterdag 11 september het 'Scidam-schildje', een onder scheiding die de Historische Ver eniging sinds 1978 uitreikt aan ei genaren van karakteristieke ge bouwen die hun bezit hebben ge restaureerd. De schildjes worden aan de muur geschroefd door drs. Guus van der Feyst. de voormali ge gemeente-archivaris van Schiedam. Voor Van der Feijst betekent de schildjes-uitreiking zijn eerste optreden in het openbaar sinds ja ren. Hij voelt zich zeer vereerd door de uitnodiging, ofschoon hij de keuze van de Historische Ver eniging niet op alle punten onder schrijft. Zo vindt hij de onder scheiding van molen De Palm boom, door een particuliere stich ting met geld van sponsors en de gemeente Schiedam herbouwd, nogal obligaat. Het schildje is, zegt Van der Feijst, meer een bc- Terecht noemt de voormalig ar chivaris het dat het Waaggebouw aan de Lange Kerkstraat de on derscheiding krijgt. „Dat is een beeldbepalend pand dat de laat ste jaren sterk aan het verpaupe ren was." Ook het toekennen van een schildje aan het opgeknapte Roclants-pand op de hoek van de Lange Haven en de Korte Haven heeft zijn instemming Over de keuze van Lange Haven 56, gerestaureerd door do gebroe ders Van der Tuyn, heeft Van der Feijst geen oordeel. ,.Dat pand kan ik me even mot voor de geest halen." De keuze van Schie 98. een voormalig pakhuis dat on langs tot woon- en atelierruimte werd verbouwd, vindt Van der Fe ijst 'niet zo goed'. „Dat is architec tonisch geen uitschieter." Van der Feyst vraagtzich overi gens af of de gewoonte Om restau ratie-schildjes uit te reiken zich zelf niet langzamerhand heeft overleefd „In het begin heeft het zeer zeker nut gehad. Er was in die tijd nauwelijks belangstelling voor het historisch erfgoed m de stad cn zo'n schildjesactte was een goede manier om er de aan dacht op te vestigen. Maar de laat ste jaren is er een andere wind gaan waaien door Schiedam. „Restauratieschildjes hebben daardoor aan waarde ingeboet. Vijl" in een keer vind ik ook wel een beetje veel. Aan de andere kant, het is natuurlyk wel een duidelijk signaal naar het ge meentebestuur. Je maakt er ken baar mee dat er een breed draag vlak is voor het behoud van oude panden. Eigenlijk zeg je er mee richting stadsbestuur, wees zui nig op wat we hebben." Door Ben van Haren Vlaardingen - De ontwikkeling van de leefwijze van de Vlaar dingers in de afgelopen veertig eeuwen is vanaf volgend jaar permanent te zien in een nieuw museum. Aan het begin van de zomer 1994 moeten de deuren opengaan van Archeoiogisch- Historisch Museum Hoogstad in de vroegere boerderij van dok ter Cornelis Moerman, die bekend werd om zijn alternatieve aanpak van kanker. De Stichting Archeologie en Bouwhistorie Vlaardingen, geleid door oud-burgemeester Fred van Lier, heeft dit voornemen van middag in hit gebouw aan de Westlandseweg bekend gemaakt. De werkzaamheden zijn al ver ge vorderd. Ondersteuning komt er van belangrijke wetenschappers zoals prof. dr. J.H.F. Bloemers van hei Instituut voor pre- en pro tohistorie van de Universiteit van Amsterdam en prof. dr. L.P. Lou- we Kooijmans van het Instituut voor prehistorie van de Rijks Uni versiteit Leiden. Zij hebben zit ting m een aanbevelingscomité waarvan ook de provinciaal ar cheoloog Hessing, stadsarchiva ris Mathijssen en cultuurwethou der Van der Windt deel uitmaken. Er zijn al enige financiële bijdra gen ontvangen, maar de stichting zal in de komende maanden be drijven en fondsen benaderen voor meer steun om inrichting en exploitatie te kunnen bekostigen. Levensgroot De opzet van het nieuwe museum is bijzonder. In vier opstellingen zullen levensgroot achtereenvol gens een vuursteenbewerker van omstreeks 2300 jaar voor Chris tus, een boer uit de ijzertijd (300 v.Chr.), een leerbewerker uit de Middeleeuwen en bezoekers van de achttiende eeuwse herberg De Visseher aan de Markt te zien zijn. Originele voorwerpen uit het rijke archeologische bezit van de gemeente zullen m de gerecon strueerde oude omgeving ten toongesteld worden. Bereschedel De bij de voorbereidingen voor de bouw van de Westwij k aan het eind van de jaren vijftig gedane vondsten, die internationaal be kend werden als Vlaardingen Cul tuur (ca.2300 v.Chr.), krijgen ruime aandacht. Tot deze oudste archeologische vondsten uit deze omgeving behoren vuurstenen pijlpunten, schrabbers en bylcn, potten, schalen en kommetjes van aardewerk, een bereschedel en benen priemen. Zij komen te staan in het decor van de Vlaardinger uit het stenen tijdperk, een vuursteenbewerker bij zijn huis van hout en riet met lemen wanden. Het is geplaatst in een landschap van kreken, waar uit destijds westelijk Nederland bestond. Wandschilderingen van de kunstenaars Joop van Dorp en Cor Maarleveld aangevuld met bomen en rietkragen tonen het moerasgebied waarin de bewo ners in die tijd zich staande hiel den door visvangst, jacht en het houden van vee. De Middeleeuwen krijgen aan dacht in een werkruimte van een Schiedam - Een motorrijder is met zware verwondingen overge- bracht naar het ziekenhuis nadat by vrydagmiddag op de Burge meester Knappertlaan werd ge schept door een autobus. Komend vanuit de AJeidastraat trok de bus 1 uit stilstaande positie op toen een auto passeerde. De chauffeur zag daarbij de achter de bus rijdende 47-jarige motorfietser over het hoofd. Het slachtoffer werd in shocktoe stand met twee breuken in de bo venbenen overgebracht naar het Schieland-ziekenhuis. Schiedam - Vier bezorgers van een ochtendblad zijn in de kraag gevat voor het plegen van 35 fietsendiefstallen. Voorafgaan de of tijdens het bezorgen van de krant sloegen ze hun slag. De politie kwam het kwartet op het spoor doordat er opvallend vaak melding is gedaan van fiet sendiefstal in de nachtelijke uren. De bezorgers hebben verklaard dat zij de fietsen slechts voor ei gen gebruik hebben aange wend. De politie hecht weinig geloof aan deze verklaring. Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - Gekleed in korte gele rokjes en met een strik in het haar trippelen de mannelykc bal lerina's over het grasveld, De stoere uit het publiek geplukte Romeo komt aangehuppeld op zijn paard, kust de meegebrachte roos en werpt deze toe aan zyn Ju lia, die op het 'levende balkon naar hem staat te smachten Hij schraapt zijn keel en galmt O Sole Mio. Even later rennen de twee geliefden elkaar in slow-motion in de armen terwijl het publiek het zwij meilied Ti amo inzet. Ro mantiek in Vlaardingen. Een van de leukere acts op de eerste editie van het Hof van Sirenen van het komisch duo Fred Fred Star Eindelijk weer eens wat te bele ven in Vlaardingen. Naar schat ting tweeduizend mensen be zochten de afgelopen vier dagen het theater- en muziekfestival m het Hof. Niet alleen de 'cultuureh- te' van Vlaardingen was van de partij, maar ook andere stadsge noten kwamen even poolshoogte nemen op het festivalterrein: wandelaars, pa en ma met de kin deren en honden met hun baasje. Voor een drankje of speciaal voor één van de acts. Bijna alles was gratis toegankelijk, alleen voor de voorstellingen in de theatertent moest een klein bedrag worden neergeteld. De bedoeling van het festival, meer kunst en cultuur tijdens de zomermaanden. Daar had de Cul turele Raad van Vlaardihgen 30.000 gulden voor over. Aan kun stenaars Annette Braad en Kees Lesuis, nieuwelingen in het orga niseren van festivals, werd ge vraagd er iets mee te doen. Het werd een theater- en muziek- Naar schatting zo'n tweeduizend mensen bezochten de afgelopen vier dagen het theater- en muziekfestival. Foto Roet Dijkstra festival met een afwisselend pro gramma zodat een ieder aan zijn trekken kon komen. Van sen suele acrobatiek door het duo IJs en Weder, humor van Ronald van Rillaer, Roeland van Beydmvel- len op de piano tot en met een kindvipiugidmniti m ue theater tent. Vermakelijke optredens waai een gevarieerd ge/el sehap op af kwam, maar tot echte uit schieters kwam het met Met klin kende namen uit het plaatselijke popcircuit als Peter de Vries en Rieky de Vito m de avonduren had de organisatie zich al bij voor baat van succes verzekerd In de salon tent waar tateltjes en stoe len stonden opgesteld kon 's avonds een hapje worden gege ten Goulash met rijst onder het genot van een Hongaars zigeu- nertrio En Franse chansons met een plastic bordje cocq au vin voor je neus In het weekend baistte om een uur of een 's middags het pio- gramma los. Het duurde tol mid dernacht. Zaterdag stond in het teken van de Vlaardingse pop. Zestien bands uit het Repetitie- huis kregen de kans om een kwartiertje op te treden. Veelal pakte dat leuker uit voor henzelf dan voor het testivalpubliek dat de bands slechts met een lauw ap plausje beloonde. Maar de zon scheen en het was heerlijk toeven in het gras langs de waterkant. En even leek het zelfs nog druk te worden in het Hof. Wat een verschil met de zondag middag, die voor klassiek door moest gaan. Het was 's morgens begonnen met plenzen en het leek met meer op te houden. Fa taal voor een openluchtevene ment Een miezerig einde van het Hof van Sirenen dat 's avonds grotendeels weer werd goedge maakt door een swingend optre den van Rick de Vito. De organi satoren blikken tevreden terug op het festival, maar of het een vervolg krijgt weet niemand nog. leerbewerker, die uitkijkt op de Vlaardingse Markt van rond 1400. Hij snijdt aan een naar origineel nagebouwde middeleeuwse tafel het leer voor kleding en schoeisel, zoals dat is opgegraven in de om geving van de Hoogstraat. Ook andere uit die tijd gedane vond sten worden getoond 'Nieuwe Tijd' is de titel van de door de stichting diorama ge noemde opstelling, waarin een gedeeltelijke reconstructie van de voorgevel van een zeventiende eeuws huis aan de Markt is te zien waarin een ruime eeuw later her berg De Visseher was gevestigd. Met een blik door het raam aan schouwt de bezoeker straks het toenmalige interieur met daarin oorspronkelijk eetgerei en andere gebru iksartikelen. Het nieuwe museum krijgt te vens een werkruimte voor leden van de archeologische werkgroep Helimum. Schiedam - Een Schiedammer heeft gisteravond zichzelf met pistoolschoten verwond bij een ruzie aan het Raam. Door onhan digheid schoot hij zichzelf twee keer in de buik en een keer in het been. De man is behandeld in het Schieland-ziekenhuis. Bij de ruzie, die ging over een pri- vékwestie, waren drie mannen en een vrouw betrokken. Toen de da der de twee andere mannen met een pistool bedreigde, trok één van de bedreigde mannen de vriendin van de dader voor zich. Hierop raakte de schutter in pa niek en verwondde zichzelf. Schiedam - Een bedrijfsleider van een supermarkt op de hoek van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de 's Gravenlandse- weg iö'zaterdagmiddag-licht ge wond* gemjrtftqen' hjj ,met een mes'•'zwaaiende winkeldief wilde aanhouden, De naar buiten vluchtende dief kon even later worden gearresteeerd. Een winkelbediende sprak de da- der aan toen hij zag dat de man iets onder zijn jas verstopte. Hier- op trok de dief het mes. Vlaardingen - Een 24-jarige vrouw uit Hoek van Holland is gisteravond rond elf uur gewond geraakt bij een aanrijding op Rijksweg 20 ter hoogte van Maar- dingen. Zij zat in een auto, die werd bestuurd door een 35-jange vrouw uit Rotterdam en die met'' motorische problemen op tot stil stand kwam. Toen een andere au tomobilist was gestopt om te hel pen met het wegduwen van dc wagen naar de viuehtstrook bots te een andere bestuurder tegen de pechwagen. De auto's raakten zwaar beschadigd. De vrouw is met diverse kneuzingen naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Vlaardingen - De Vlaardmgse po litie heeft zaterdagmiddag een 32- jange vrouw uit Vlaardingen ge verbaliseerd omdat zij had gepro- b^rd met een truc onbetaald' boodschappen binnen te halen bij een winkel in het centrum. Het personeel droeg haar over aan de politie. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie onderzoekt de herkomst van een aantal valse bankbiljetten die vrijdag zijn aangeboden bij een bank m het centrum van de stad. Het betreft briefjes van ƒ250, door de politie omschreven als 'redelij ke kleurcopieen'. Vlaardingen De brandweer van Vlaardingen heeft zondagmorgen een brandend tuinhuisje moeten blussen op het volkstuinencom plex aan de Zuidbuurt. Het vuur was aangestoken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1