Waterweg 9 'Huurders Maassluis betalen teveel' w 'Amerika-ganger' Esther Bosch (23) slimste in zaken Theaterdirecteur had graag bij festival geholpen 'Archeologische vondsten geven beeld van gewone leven' Privatisering woningbedrijf leidt tot extra kosten, meent huurdersraad .fetfW'K*;- - ISO 9002 Certificaat voor Smit Havensleepdiensten Minder winst voor Stad Rotterdam Tien arrestaties na ruzie in drugspand Lenny Kravitz in Ahoy' Dader schietpartij Dordt meldt zich bij politie Hondje weggewaaid Werknemers Fides blij met overname Met traangas in oog gespoten Inbrekers in Maassluis vast Bromfietser gewond I Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - Smit Havensleepdiensten heeft als eni ge sleepvaartbedrijf in de wereld voor de vloot- en kantoororganisatie het ISO 9002 Certificaat gekre gen. Het Noorse classificatiebureau Det Norske Veri tas zal dit certificaat binnenkort uitreiken aan direc teur K Kaffa. Voor het Rotterdamse bedrijf is de toe kenning de officiële erkenning van het voortduren de streven naar perfectie en een grotere doelmatig heid van de sleep- iienst Voor Smit Havensleepdiensten - dat 45 haven- en kustsleepboten in Rotterdam exploiteert en zo'n twintig boten in diverse havens over de gehele we reld heeft varen - het certificaat een belangrijk commercieel instrument. Vooral in de scheepvaart en de offshore-industrie zijn hoge veiligheidseisen en strikte kwaliteitsprocedures normgevend. Het certificaat heeft een tijdelijke geldigheid. Een be drijf moet het kwaliteitsniveau aantoonbaar handha ven om voor verlenging ervan in aanmerking te ko men. Rotterdam - Het Assurantieconcern Stad Rotterdam zag in de eerste helft van dit jaar de nettowinst dalen met 1,6 procent naar 41,8 miljoen gulden. De omzet nam nog toe met 5,2 procent tot 1,37 miljard gulden. De winstdaling kwam vooral door de schadesector waar de resultaten nog steeds onder druk staan, met name in de autoverzekeringen. Een premie-aanpas sing op korte termijn is volgens de raad van bestuur onvermijdelijk. In de brandverzekeringen werd het resultaat negatief beïnvloed door stormen en en gro te schadegevallen in het eerste kwartaal In de Ie- vensecteor ging de winst omhoog. Stad Rottterdam verwacht over 1993 een nettowinst die niet veel zal; afwijken van die van 1992. Rotterdam - De politie heeft gistermiddag tien men sen gearresteerd na een ruzie om drugs in pen dea- lerspand aan de Bellevoystraat. Bij de actie moest het arrestatieteam worden ingezet, nadat een buurt bewoner de politie had gewaarschuwd dat er een ge boeide man in het pand met een vuurwapen werd be dreigd, De ruzie bleek te gaan tussen een 27-jarige Frans man uit Lyon en een 20-jarige Marokkaan en zijn 21- jarige Parijse vriendin. Het Frans/Marokkaanse stel bond het slachtoffer met een elektriciteitskabel vast en ging vervolgens weg. Op dat moment arriveerde de politie en arresteerde het stel. Buiten werden bo vendien nog zeven anderen aangehouden die ook uit het drugspand waren gekomen, Ook de geboeide Fransman werd opgepakt. De Fransman en het stel zijn in hechtenis genomen. Daarnaast werden vijf illegaal in ons landverblijven- de Marokkanen aan de Vreemdelingenpolitie over geleverd. De rest van de verdachten werd na verhoor naar huis gestuurd. Rotterdam - Lenny Kravitz geeft in het kader van zijn Universal Love Tour in november twee concer ten in Ahoy'. De Amerikaanse retrorockzanger, eer der dit jaar een van de smaakmakers op Pinkpop, 'staat geboekt voor optredens op dinsdag 9 en woens dag 10 november. De voorverkoop voor beide avon den begint reeds zaterdag. Boten van Smit Haven- sleepdien sten assiste ren de pijpen- legger 'Sea- mac 1\ Smit heeft nu een kwaliteitscer tificaat toe gekend ge kregen. Foto Smtt Havenslaepdlen- sten Dordrecht - In de twee geweldsdelicten die dit week einde in Dordrecht plaats hadden, heeft de politie vier aanhoudingen verricht. Alle verdachten hebben zichzelf bij de politie gemeld. De dader van de vecht en schietpartij van vrijdagnacht aan de Steegover- sloot, waarbij een 19-jarige Ethiopiër om het leven kwam, meldde zich gisteravond. Deze 30-jarige in woner van de Dgrdtse wijk Bleijenhoek heeft be kend verscheidene schoten te hebben gelost. Eén van die schoten raakte het slachtoffer in de hart streek. De Ethiopiër overleed korte tijd later. Het wa pen is nog niet gevonden. Ook de jongere broer (23) van de dader heeft zich gis teravond bij de politie gemeld en heeft bekend be trokken te zijn geweest bij de vechtpartij tussen Ne derlandsejongeren en een groep jongeren van Ethio pische' én Somalische afkomst. Deze laatste groep zou, hoewel in de minderheid, in tweede instantie de Nederlanders hebben opgezocht. Over de motieven van de ruzie zegt de politie nog geen duidelijkheid te hebben.- Een massale speurtocht van de Dordtse politie in de wijk De Staart naar de daders die er gisternacht een 17-jarige fietser met een metalen staaf levensgevaar lijk aanhet hoofd hebben verwond, heeft twee aan houdingen opgeleverd. Verwacht wordt dat er meer - arrestaties volgen, Een 21-jarige Dordtenaar, van wie de bijnaam inmiddels bekend was, heeft bekend aan de mishandeling te hebben meegedaan. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. Gisteravond laat gaf een 23-jarige deelnemer aan de vechtpartij zich aan. Hij is vandaag verhoord. De mishandeling van de fietser is, volgens een poli tiewoordvoerder, 'beestachtig' in zijn werk gegaan. Ook in deze zaak zegt de politie nog te gissen naar de motieven. In de buurt van het misdrijf zijn twee mes sen gevonden. De toestand van de 17-jange fietser, die is opgenomen in ziekenhuis Dijkzigt, is nog steeds kritiek. Maassluis - De huurders zijn de dupe van de privatisering van het gemeentelijk woningbedrijf in Maassluis. Dat schrijft de Huurdersraad Maassluis (HRM) in een brief aan de gemeente raad. Het bedrijf werd op 1 januari van dit jaar verzelfstandigd. In tegen stelling tot vroeger brengt de ge meente voor leningen aan het wo ningbedrijf nu de marktrente in rekening. Dat kost 1,3 miljoen gulden per jaar extra en deze kos ten worden volgens de HRM ver haald op de huurders. Landelijk zijn de huren met in gang van 1 juli gemiddeld ver hoogd met 5,16 procent. In Maas sluis bedraagt dit percentage 5,6. Deze forse verhoging is volgens de huurdersraad in strijd met eer der gemaakte afspraken. Bij het opstellen van de begroting voor 1993 ging de gemeente uit van een huurstijging van drie tot maximaal vijf procent. Dat het percentage hoger uitpakt is vol gens de huurdersraad een direct gevolg van de zakelijke transac ties bij het verzelfstandigen van het woningbedrijf, dat is gefu seerd met de Algemene ningstichting Maassluis. De gemeente Maassluis heeft be gin dit jaar 135 miljoen gulden ge leend aan het nieuwe huurbedrijf om te kunnnen starten. Op haar beurt heeft het gemeentebestuur het leeuwedeel van dit geld op de kapitaalmarkt aangetrokken, De nieuwe Woningstichting Maas sluis is over dit bedrag een rente verschuldigd van 8,2 procent. Met het oog op de huidige rentestand is dat volgens de huurdersclub minimaal één procent te hoog. De zevenduizend huurders in Maassluis moeten volgens de HRM alleen al één procent huur verhoging betalen om deze last te dekken. Dit verklaart dat de hu ren in Maassluis méér dan gemid deld stijgen, betoogt voorzitter Joop Luyendijk in zijn brief. De huurdersraad verzoekt de ge meenteraad om de bij de Algeme ne Woningstichting in rekening gebrachte rente jaarlijks met 1,3 miljoen gulden te verlagen. In po- litiek-Maassluis wordt het ver zoek vooralsnog weinig kansrijk geacht, vanwege de grote investe ringen in de sanering van de Steendijkpolder en het opknap pen van de haven. Directeur Ploeg van de Algemene Woningstichting ondersteunt het verzoek van het bewonerscomité in de richting van de gemeente raad. „Het zou prachtig zijn als er door een renteverlaging meer geld beschikbaar is voor de volks huisvesting in Maassluis. We moeten vijfduizend Elementum- woningen opknappen. Daar zijn tientallen miljoenen guldens voor nodig." Volgens directeur Ploeg snijdt de door de huurdersverte genwoordiging gelegde koppe ling tussen de meer dan gemid delde huurstijging in Maassluis en de hoge rentelasten van het nieuwe bedrijf overigens geen hout. „We hebben berekend dat we de huur dit jaar met 6,63 pro cent hadden moeten verhogen als we de rentelasten volledig had den doorberekend aan de huur ders. We vangen de klap op met onze reserves." Dat de huren in Maassluis toch meer dan gemiddeld stijgen, is volgens hem uitsluitend een ge volg van het rijksbeleid. „Na af bouw van allerlei subsidies zijn we gedwongen onze eigen boont jes te doppen. En in vergelijking met buurgemeenten zijn huur ders in Maassluis altijd goedkoop uitgeweest. Men zal moeten wen nen aan hogere huren." Door Paul van den Bosch Schiedam - Een mooier verjaar dagscadeau had Esther Bosch zelf nauwelijks kunnen bedenken. Vandaag viert de Schiedamse haar drieëntwintigste verjaardag, morgen zit ze in het vliegtuig naar de Verenigde Staten. Gratis en voor niks. Samen met haar, inmiddels voor malige, sehoolgenoten Eric van de Graaf (Gouda), Monique Mo lendijk (Heinenoord) en Rotter dammer Arnold van Boven won Bosch eind maart in het Brabant se Veldhoven de hoofdprijs in een landelijke management-wed- strijd. Deze was georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het HEAO-onderwijs in Nederland. Verrassend genoeg toonde een van de kleinere HEAO-scholen, de Ichthus Hogeschool uit Rotter dam, zich de slimste in zaken. Es ther Bosch en haar drie mede-stu denten moesten in een simulatie spel met hun gefingeerde che misch bedrijf een zo gunstig mo gelijk jaarresultaat boeken. Zij hadden daarbij concurrentie van vier andere teams. Over alle facet ten van het bedrijfsleven (in- en verkoop, productie, personeelsbe leid enzovoort) moesten de deel nemers de juiste beslissingen ne men. Het Ichthus-kwartet eindigde sa men met de Hogere Economische School uit Amsterdam op een ge deelde eerste plaats, maar was er in geslaagd een iets groter markt aandeel te verwerven. „Er komt ook een beetje geluk bij kijken," zegt Esther Bosch. „Je bent in zo'n spel heel erg afhankelijk van wat de concurrentie besluit, net als in het échte zakenleven. Als je eigen team een niet zo'n perfect besluit neemt, maar de concur renten doen het nog dommer, kom je alsnog als winnaar uit de bus. Dat geluk hebben we best een beetje gehad." De eerste prijs mag er zijn. De ko mende twee weken mogen Bosch en haar 'zakenpartners' in de keu ken van de Amerikaanse econo mie komen ruiken. Het viertal ar riveert donderdag in Washington DC, waar het drie dagen zal blij ven. Een bezoek aan de Neder landse ambassade staat onder meer op de rol. Op 29 augustus vliegt de delegatie naar Tusca loosa in de staat Alabama. Daar verblijven de Amerika-gan- gers een week lang op de campus van de Universiteit van Alabama, Ze lopen de introductie-colleges voor buitenlandse studenten, zul len de Amerikaanse studenten iets over het Europese onderwijs- studenten proberen bij te bren gen en dienen vooral veelvuldig op te draven voor officiële ont vangsten. Esther Bosch: 'Er komt een beetje geluk bij kijken.' Foto Roet Dijkstra „Ons is wel vriendelijk gevraagd om iets nets mee te nemen," ver telt Bosch. „Voor de twee jongens dasje-jasje, voor Monique en mij een nette rok. Want er staan nogal wat formale bijeenkomsten op het programma." In New York, waar de groep op 5 september aankomt voor een ver blijf van vijf dagen, is het ai niet anders, Het is de bedoeling dat de Iehthus-studenten een ontbijtbe- zoek brengen aan de directie van Citicorp, een van de grootste ban ken van de VS. Oud-minister On- no Ruding zit er in de raad van be stuur, maar op hem zullen de Ne derlandse landgenoten niet stui ten. Bosch: „Het was wel de be doeling dat we hem zouden ont moeten, maar hij is dan juist op bezoek in Nederland." Bovendien worden ze in 'The Big Apple' rondgeleid in het gebouw van de Verenigde Naties. Geluk- kig, zegt Esther Bosch, krijgt haar groep in New York redely k veel vrije tyd. „Ik wil per se naar een aantal musea daar en een helicop- tervlucht boven het eiland Man hattan maken. Dat lijkt me gewel dig." Bij terugkomst meldt Esther Bosch zich in Tilburg. Na de be drijfseconomische variant van de HEAO 'cum laude' te hebben af gerond, waagt de Schiedamse zich nu aan de verkorte opleiding bedrijfseconomie aan de Katho lieke Universiteit Brabant. En dan? „Dan wil ik nog graag de post-doctorale cursus voor regis ter-accountant gaan volgen," zegt ze. Want, redeneert ze blijkbaar, zaken mogen dan inderdaad om een tikkeltje geluk draaien; de juiste kennis is nooit weg. Vlaardingen - Stadsgehoorzaal directeur Marten Putman heeft met verbazing gekeken naar de gang van zaken rond het theater- en muziekfestival dat dit week einde in 't Hof in Vlaardingen is gehouden. Het bevreemdt hem dat bij de organisatie geen be roep is gedaan op de kennis van zaken (fie in zijn theater aanwe zig is. Putman verzekert, ge vraagd naar een reactie op het festival, dat hij de organisatoren Annette Braad en Kees Lesuis op artiesten van meer niveau had kunnen wijzen dan 'een begin nend cabaretier' waarmee nu on der anderen is gewerkt. Putman: „Men wil klaarblijkelijk zelf door schade en schande wijs worden met dit soort zaken. Maar moet dit ten koste van gemeenschaps geld?" Het stoort de Stadsgehoorzaal- directeur namelijk ook dat de Culturele Raad met gemak der tigduizend gulden ter beschik king stelt voor een evenement dat enkele dagen duurt en dat hij de begroting van zijn theater per jaar met niet meer dan vijftigdui zend gulden mag overschrijden. „Dat vind ik raar." Putman ver zekert dat hij het uitstekend vindt dat er initiatieven zijn in de stad op theatergebied. „Die za ken zijn broodnodig, zeker als je de leefbaarheid van de stad een beetje wilt verhogen. En tegen de programmering zeg ik: ja, ja, ja. Het is het soort programma's dat ook wel in De Harmonie te vin den is. Daarom vind ik het vreemd dat er niet even een bel letje met ons is gepleegd. Er is hier toch kennis aanwezig. We hebben welwillend een piano af gestaan, maar we hadden graag meer geholpen. Daar had de Cul turele Raad toch aan moeten denken." Putman, tot slot: „Als Vlaardin gen al met al zo omhoog moet in de vaart der volkeren, dan hou ik mijn hart vast." Door Ben van Haren Vlaardingen - 'Diorama's' noe men de initiatiefnemers voor het nieuwe Archeologisch-Museum Hoogstad de permanente opstel lingen, waarmee ze op de zolder van de oude stal van de boerderij van wijlen, dokter Moerman de ontwikkeling van de Vlaardinger in 4000 jaar zullen weergeven. „Het zijn voorstellingen, waarin we de bezoekers door de tijd heen laten kijken," verklaart Jeroen ter Brugge. Hij is stadsarcheoloog, voorzitter van de archeologische werkgroep Helinïum en secretaris van de stichting, die het nieuwe museum van de grond tilt. Bij de rondlei ding door het zeventiende eeuwse bouwsel, dat begin vorige eeuw verder is uitgebreid, onderstreept hy de waarde van de archeologie voor de geschiedkunde. Stich tingsvoorzitter Fred van lier on dersteunt hem. „Zeker in Vlaar dingen, dat bij de grote stads brand aan het begin van de Tach tigjarige Oorlog zijn archief en daarmee ook veel voor de plaatse lijke geschiedenis van belang zijnde geschreven documenten in vlammen op zag gaan," voegt de oud-burgemeester toe. Aan de hand van opgegraven voorwerpen en studies van grond monsters kunnen archeologen re construeren hoe en waar geleefd werd in het, soms zeer verre, ver leden. Trots stelt men in Vlaar dingen vast dat vondsten uit de late Steentijd en vooral dan van omstreeks 2000 tot 2500 jaar voor Christus in musea over heel Euro pa zijn te zien onder de noemer Vlaardingen-cultuur. Dat is te danken aan de amateur-archeolo gen die in 1958 in deze stad aan de Ary Koplaan opgegraven mate riaal veilig stelden, waaruit de be woning van deze streek in die tijd viel af te leiden. Ter Brugge wijst voorts op andere waardevolle ontdekkingen. „Daar toen gevonden visfuiken hebben de vorm zoals nu nog fuiken wor den gemaakt. De voor de vuurste nen bijlen gemaakte stelen waren van essenhout, dezelfde soort als nu nog voor bijlstelen wordt ge bruikt. Over de kleding uit die steentijd bestaat geen zekerheid, maar zeer aannemelijk is dat ze werd vervaardigd van huiden. In ieder geval zijn op teruggevonden benen priemen huidresten aange troffen." De vuursteenbewerker in het dio rama met de oudste Vlaardmgse vondsten zal dan ook in een uit dierenhuid vervaardigd pak zit ten. Gezien de toen hier heersen de temperaturen was het dragen De oudst be- kende Vlaar dinger aan het werk met het bewerken van vuurste nen voor zijn woning. Tekening Archeologisch- Historisch Museum Hoogstad van dergelijke kleding ook aan nemelijk. „Met archeologische vondsten wordt het leven van alledag, ook van de gewone mensen duidelijk. Ander oudheidkundig materiaal toont meer de bovenlaag, bijvoor beeld door de stijlkamer in een monumentaal pand," onder streept Ter Brugge het belang van zijn werk. De kunstenaars Joop van Dorp en Cor Maarleveld ontwerpen en ver vaardigen gratis de vier diora ma's, waardoor bezoekers vanaf volgend vooijaar terug in de tijd kunnen wandelen. Zy liepen warm voor het idee toen een op graving in 1990 erop wees, dat hun woning aan de Markt dienst heeft gedaan als herberg. Uit een put achter Het Waaigat kwamen honderden serviesdelen van her berg 'De Vjsscher' (achttiende eeuw) naar boven. Een recon structie daarvan zal de toegang vormen tot het permanente ten- toonstellingsdeeï van het nieuwe museum. Tussen die 'nieuwe tijd' en de steentijd worden de Middeleeu wen en ijzertijd uitgebeeld. Het beperkte oppervlak laat geen ruimte voor ook nog de Romeinse tijd. Voor de inrichting is een begro ting van 150.000 gulden gemaakt. Stichtingsvoorzitter Van Lier hoopt, dat sponsors doorgiften of bijdragen in nature de kosten wil len helpen dragen. De stichting beperkt zich nu tot het archeologisch-historisch mu seum, maar sluit met uit dat straks op het terrein Hoogstad ook anderszins meer aandacht komt voor bouwhistorie van Vlaardingen. Voorts worden po gingen in het werk gesteld om het oude praktijkgedeelte van het door de gemeente verworven Moermanbezit ook beperkt toegankelijk te stellen voor het publiek Als v00rbeeld van de praktijk van een plattelandsdok ter, onder meer met eigen apo theek. Schiedam - -7-" VerecföRehde Schiedammers hebbénj 'giste- r ren Bun beklag gedaan over de vwyze'waarop een helicopter vrijdag een landing uitvoerde 'op de Maasboulevard, naast restaurtantiLa DuChesse. TEr was een plateau aangebracht om de helicopter te laten lan- - den, maar het vliegbedrijf had verzuimd het terrein af te zet ten. Toen'de landing werd in~ gezet,- moestendertigtóe- schouwers een veilig heenko men zoeken, Door de enorme luchtdruk waaide'een hondje weg. Geheel versuft werd het hond je na zijn onvrijwillige vlucht in de omgeving teruggevon den. Enkele wegrennende mensen werden door de wind .omvergeblazen. Een vrouw verstuikte haar enkel. Het ver antwoordelijke vliegbedrijf uit Maassluis is bereid alle ontsta ne schade te betalen. Maasland - De werknemers van chrysantenveredelaar Fides steu nen de overname van het bedrijf door de Japanse bierbrouwer Kir- in Brewery. De ondememersraad heeft een positief advies gegeven aan de familie Van Dijk, die eige naar is van Fides. „De werknemersbelangen en de continuïteit van het bedrijf zijn gewaarborgd," aldus voorzitter Aad Boot van de ondernemings raad, „We zijn best blij dat de overname zo gaat, want we halen een grote jongen in huis. Dat is toch een stuk zekerder dan een familie. Hoewel het best jammer is dat de huidige familie Van Dijk niet langer de directie zal voeren. We hebben veel vertrouwen in de directie, gelet op het verleden." Momenteel lopen nog de afron- dende onderhandelingen tussen Fides, met zevenhonderd werk nemers één van de grootste chiysantenveredelaars ter we reld, en de Japanse bierbrouwer Kirin. Het Japanse bedrijf is de op vier na grootste brouwerij ter we reld. De Japanners zijn hard bezig om bedrijven in andere branches over te nemen. „En een gezond bedrijf als Fides past daar natuur lijk goed by," zegt Boot. Schiedam - Een Schiedamse jon gen is gisteren in het Schieland- 2iekenhuis behandeld nadat hy door een groep jongens op de Rot- terdamsedyk met traangas in het gezicht was gespoten. Dat ge beurde ter hoogte van hel vroege re benzinestation van Esso. Een passerende automobilist bracht de jongen naar het zieken huis. Na een speurtocht werden de daders aangehouden op het Emmaplein. De jongens verklaar den het busje te hebben gekocht om eens te kijken wat er zou ge beuren als ze het bij iemand in de ogen zouden spuiten. Er is geen aangifte gedaan. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft vannacht zowel inbre kers als een autodief gepakt. Om twee uur werden de eerste ar restaties verricht. Op de Laan 40- 45 werden twee mannen, 38 en 31 jaar en zonder vaste woon- of ver blijfplaats, aangehouden omdat ze in een gestolen auto reden. In die auto lag onder meer een com puter die eerder was ontvreemd uit een bedrijf aan de Coldenho- velaan in Maasland. Twee uur later volgde de aanhou ding van een 25-jarige man, die zich met twee anderen verdacht m het centrum had opgehouden In de auto lag inbrekersgereed schap. De auto is in beslag geno men. Het lukte niet de twee andere mannen op te pakken. Vlaardingen - Op de kruising van de Merellaan en de Van Linden van den Heuvellsingel in Vlaar dingen is gistermiddag om streeks half twee en 16-jarige bromfietser gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Volgens de politie gaf de brom fietser geen voorrang. De jongen is naar het Holy Ziekenhuis ge bracht. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1