Waterweg 13 Stemcomputers voor verkiezingen Eind september weer bewaakte stalling Oost Elektrische stoel in politiebureau 'Snackbar De Pinguïn houdt zich nooit met drugs bezig' Opening van café aan Edisonstraat opgeschort Vandalisme groeit in Maasland Aantal bureaus in Vlaardingen wordt teruggebracht van 51 naar 44 Laatste smeerbeurt voor opening Techniek-museum mgs 'Monica' meet op proef drukte wegen Rotterdam Waarschuwingsschot bij aanhouding overvallers Topman van XTC-bende door België uitgeleverd SR? Hoeks Welzijn: zorgen over iep Politie pakt koperdieven Autokrakers aangehouden Aanhangers gestolen VU Vlaardingen begint seizoen Autokraken Inbraak Rotterdams Dagblad Woensdag 25 augustus 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Met een laatste drupje olie smeert een mede werker van het nieuwe Museum voor Techniek in Delft een Duitse stoommachine uit 1897. Het museum gaat morgen open voor het pu bliek. Het museum toont hoe bepalend de tech niek is voor onze samenleving. FotoTousstfnt KJuIJters/ANP Rotterdam - Rijkswaterstaat zal over enkele jaren precies weten hoe druk het is op alle Nederlandse wegen dankzij Monica. Dit computersysteem moet binnen enkele minuten de informatie van de meet- lussen in het wegdek op het beeldscherm van de ge bruikers doorgeven. Volgend jaar gaat Monica, af korting van 'Monitoring Casco', proefdraaien in Rot terdam. Als de proef slaagt, zal Nederland in 2000 over het meest geavanceerde landelijke verkeersme- tingssysteem ter wereld beschikken. De meetlusparen, draden die in het wegdek zijn in gebracht, vormen de hoeksteen van Monica, Met die draden kan het aantal passerende auto's en hun snelheid worden gemeten. Die meetlussen zijn al op veel plaatsen aangebracht, maar de informatie die zij vergaren wordt nu te traag verwerkt. „De gegevens worden nu in kastjes langs de weg opgeslagen en 's nachts naar onze computers doorgebeld," verklaart projectleider K. Kooman van de Adviesdienst Ver keer en Vervoer (AW) van Rijkswaterstaat „Op die manier duurthetweken voordatde informatie isver- werkt" De gegevens van de meetlussen zijn nu alleen nuttig om het beleid op lange termijn voor te bereiden. Dankzij Monica zullen de lussen in de toekomst ook onmiddellijk kunnen doorgeven waar er verkeers problemen optreden, zoals files of langzaam rijdend verkeer. Daarmee wordt het interessant om het aan tal verkeerslussen uit te breiden. Nu zijn zo'n acht honderd plekken met lussen uitgerust maar Monica zal er tienduizend aankunnen. „Volgend jaar gaan wij in Rotterdam na hoe het sys teem werkt," zegt Kooman. „Pas daarna bekijken we hoe we het gaan toepassen. Zo weten wij nog niet of we een centrale Monicazulleri opzetten, of dat wij er een aantal in de regio's'gaan plaatsen. De kosten spe len natuurlijk ook een rol: een lokatie met meetlus sen inrichten kost al een paar honderdduizend gul den Het hele project loopt in de miljoenen guldens.'1 Rotterdam - Na een achtervolging over de Groene Kruisweg heeft de politie gisteravond drie mannen aangehouden die eerder een overval hadden ge pleegd in een woning aan de Jan van Speijkstraat in Hellevoetsluis. Bij de arrestatie van de drie in Rot terdam-zuid loste de politie een waarschuwings schot. Tijdens de vlucht hadden ze al een koffer met de buit en vuurwapens uit de auto gegooid. De overallers hadden in de woning eerst de 34-jarige bewoonster en later de 28-jarige man des huizes met vuurwapens bedreigd. Ze dwongen hem zo een kluis te openen, waarin zich honderdduizend gulden be vond, Voordat de drie mannen zich uit de voeten maakten, sloten ze het echtpaar op in de slaapkamer. Ze wisten zich echter te bevrijden en de buren te waarschuwen, waarna een signalement van de vluchtauto kon worden verspreid. De Spijkenisser politie zag het voertuig even later over de Spijkenis- serbrug rijden, waarna een achtervolging ontstond, die leidde tot de aanhouding van de overvallers. Rotterdam - De Belgische autoriteiten hebben de in Antwerpen aangehouden topman T. van D. van een grote XTC-bende uitgeleverd aan Nederland. Vol gens raadsman mr, J. Boone is zijn diént uitgeleverd omdat hij ervan wordt verdacht valsheid in geschrif te te hebben gepleegd, door het document te verval sen waarmee hij uit de Bijlmerbajes ontkwam. De 46-jarige Rotterdammer Van D. werd op 22 juni 1992 door twee mannen uit de toren Diemersluis van de Bijlmerbajes gehaald. Het duo wist Van D. mee te krijgen, zogenaamd voor een nader verhoor in een Amsterdams politiebureau, na het tonen van het ver valste document. Van D. verdween spoorloos. Vol gens mr. Boone is de valsheid in geschrift 'onbewijs baar', De bevrijding zou voor de drugsbaas als een volslagen verrassing zijn gekomen. „Hij wist hele maal niet wat er aan de hand was," zegt mr. Boone. Van D. zit nu in het Rotterdamse huis van bewaring De Schie. Of Van D. - bij verstek veroordeeld tot tien jaar cel en een miljoenenboete - in september voor het Amster damse hof kan verschijnen voor de voortzetting van het hoger beroep in de XTC-zaak, is volgens de raadsman nog de vraag. Omdat het Hof bij de aan vang van de behandeling in juni al verstek tegen Van D. heeft verleend, zou het behandelen van zijn zaak opnieuw moeten beginnen. Met het klemrijden van de auto van Van D. ving de rijkswacht in Antwerpen tevens een tot dusver on vindbaar gebleven vis in de XTC-vijver, in de per soon van de 45-jarige Rotterdammer AR, Tijdens de behandeling van de zaak kwam R. vele malen in het meters dikke dossier voor als het keurig geklede heerschap dat zich met de regelmaat van een klok naar een Rotterdams kantoor van de ABN Amro be gaf om voor vele miljoenen aan Britse ponden te wis selen. De CRI heeft de omzet van de XTC-bende be rekend op een kleine driehonderd miljoen gulden. Volgens officier van justitie mr. A van der Kerk zal ook R. spoedig voor de rechter worden gebracht Vlaardingen - De Vlaardingse kiezer kan bij de volgende ver kiezingen elektronisch stemmen, als de gemeenteraad volgen de maand akkoord gaat met de aanschaf van 44 stemcomputers. Het college van burgemeester en wethouders heeft voorgesteld 352.500 gulden uit te trekken voorde apparatuur. Het plan is de computers te bestellen bij het bedrijf NEDAP/Groenendaal. Voor de kiezer betekent het dat het aantal stembureaus zal ver minderen. Dat zijn er nu 51, maar omdat er met stemcomputers sneller kan worden gewerkt, is het mogelijk terug te gaan naar 44, meent het college. In ieder ge val, verzekeren Z en W, blijven de bureaus in bejaardencentra en dergelijke gehandhaafd. De vermindering van het aantal stembureaus betekent wel dat m sommige gevallen de loopafstand groter kan worden. De nieuwe loopafstanden verschillen echter nooit meer dan ongeveer honderd meter met nu, verzekeren burge meester en wethouders Het voordeel van de nieuwe appa ratuur is niet alleen dat er sneller kan worden gewerkt, maar ook dat de stem altijd geldig is. On duidelijk of onjuist een vakje in vullen is dan niet meer mogelijk (bij de laatste raadsverkiezingen weiien 119 ongeldige stemmen uitgeoracht). Wel kan er blanco worden gestemd. Ook zijn hertellingen van de baan. Handmatige werkzaamhe den. zoals het teilen van de stem men en het invoeren van de uit slagen zijn ook van de baan De uitslag is met eén druk op de knop vrijwel onmiddellijk be kend. B en W kondigen aan dat de invoering van de stemcomputers gepaard gaat met een voorlich tingscampagne. De komst van deze vorm van stemmentelling betekent een be sparing per verkiezing van 38.105 gulden. Voor het stemmen zelf krijgt de kiezer een scherm voor zich, in dezelfde vorm als het ou de stembiljet. In plaats van het rood maken van een vakje moet hij/zij straks een vakje indruk ken. Door Carel van der Velden Schiedam - Het zijn vervelende dagen voor Kin Cheung. Naast het gebruikelijke patatje mét vra gen sommige klanten tegenwoor dig met een knipoog of de eige naar van de Schiedamse snackbar De Pinguïn wat cocaïne in de aan bieding heeft. Aanleiding vormen in het open baar geuite klachten van buurtbe woners, waarin de zaak in de Am pèrestraat werd genoemd in ver band met drugs. „Ik weet niet eens hoe dat spul er uit ziet," zegt Cheung. „Ik probeer hier gewoon op eerlijke wijze mijn brood te verdienen." De commotie rond de snackbar ontstond vorige week. In het stadskantoor liepen dertig bewo ners van de Edison- en Ampères traat tijdens een zitting van de Commissie voor de Bezwaar schriften te hoop tegen de door de gemeente verstrekte vergunning voor een Turks café in de Edison straat. De bewoners stelden bij die gelegenheid dat de de maat vol is. In de smalle woonstraten zijn al verschillende horecabedrijven gevestigd. Volgens de bewoners leidt dit nu al tot parkeerproble men en andere overlast. Door de komst van een nieuw café zal die situatie alleen nog maar verslech teren, wezen bewoners, Veel van de bestaande problemen worden veroorzaakt door DePinguïn, stelden enkele buurtbewoners, die de snackbar noemden in ver band met drugshandel. „Ik kan het niet begrijpen," zegt de 34-jarige Kin Cheung. „Je denkt toch niet dat ik hier ga dea len? Iedereen kan hier zo naar binnen kijken. Dat zou' niet zo'n beetje opvallen. Bovendien heb ik een druk beklante zaak. Dergelij ke risico's ga ik echt met nemen. Ik ga de snackbar niet te grabbel gooien." Dirk Fokkenrood van de Schiedamse politie bevestigt dat De Pinguïn een goede reputatie heeft en zeker niet als een drugs trefpunt mag worden beschouwd. „In al die jaren dat de zaak be staat, is er hooguit een enkele keer een incident geweest. De ei genaar staat bekend als een dege lijke ondernemer. Bij hoorzittin gen worden zaken vaak erg opge blazen door bewoners." Volgens Fokkenrood, als mede werker van Bijzondere Wetten onder meer belast met controle op de horeca, fungeert De Pin- gum sinds jaar en dag als trefpunt J 4- ?er - Kin Cheung: 'Ik weet niet eens hoe dat spul er uit ziet.' Foto Roel Dijkstra van onder meer een groep jonge ren in Oost. „En die staan natuur lijk wel eens op straat te praten." „Ik vraag die jongens wel eens om niet te blijven hangen", zegt Cheung. „En buurtbewoners vraag ik mij aan te spreken of de politie te bellen als ze overlast on dervinden. Het probleem is ei genlijk dat er voor jongeren niet zoveel te doen is in de wijk. In het weekeinde is er een disco in het Trefpunt, maar doordeweeks zoe ken ze elkaar op straat op." Cheung is zijn clientele dankbaar voor de klandizie, maai* toch zou het voor hem een hele opluchting zijn als er meer te doen zou zijn voor de jongeren in de wijk. Het is in een dichtbevolkte buurt geen goede zaak als jongeren tot 's avonds laat op straat rondhangen. Ik kan my voorstellen dat bewo ners dat niet leuk vinden." Schiedam - Raad van State-rech- ter mr. J. Bakker heeft gisteren de opening van een café aan de Edisonstraat te Schiedam opge schort. Bewoners van de Ampère straat en omgeving hadden hier om gevraagd in een spoedzitting maandagmiddag bij de Raad van State. De bewoners vreesden nog meer overlast in de buurt als er nog een horeca-gelegenheid wordt geopend. Een woordvoerster van de buurt citeerde tijdens de spoedzitting een politierapport waaruit bleek dat met de bestaande horeca-ge- legenheden de overlast voor de buurt de grens van het toelaatba re heeft bereikt. De woordvoer ster toonde zich vooral bezorgd over de toename van de parkeer- drukte. als het nieuwe café zou openen. Een gemeente-ambte naar betoogde tijdens de zitting dat met omwonenden rekening is gehouden in de vergunning voor het nieuwe café. De openingstij den waren beperkt tot elf uur 's avonds om mogelijke overlast te voorkomen. Bovendien heeft de vergunning een looptijd van slechts een jaar. Als de overlast toch te groot zou zijn, dan kon het café daarna gesloten worden. Een in maart vorig jaar uitgevoerde parkeer telling wees volgens de gemeente uit dat de parkeerpro blemen wel mee zouden vallen. Waarom rechter Bakker, voorzit ter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, de vergun ning toch heeft geschorst, is nog niet bekend. De motivering van do uitspraak volgt pas over en kele weken. Het ingestelde scbor- smgsverzoek bij de Raad van Sta te vormt een onderdeel van het juridisch gevecht van de bewo ners tegen de komst van het café. De actiegroep, die 165 handteke ningen tegen de opmars van de horeca in Oost heeft opgehaald, lichtte verleden week bij de ge meentelijke Commissie voor de Bezwaarschriften het ingediende bezwaar tegen het verlenen van de horecavergunning toe. Deze commissie heeft inmiddels een - geheim - advies opgestuurd aan burgemeester Reinier Scheeres. Die beslist in september of het nieuwe eafé wat de gemeente be treft haar deuren mag openen. In het geval de gemeente toch posi tief oordeelt kunnen de bewoners opnieuw naar de Raad van State. Naast een verlenging van de schorsing kunnen ze dan in een zogenoemde bodemprocedure aandringen op een definitieve vernietiging van de vestigings vergunning. Maasland - Het vandalisme in Maasland neemt sterk toe. Bij de politie zijn het eerste half jaar 48 meldingen van vernieling binnen gekomen. Dat is ongeveer even veel als over heel 1992. Het gaat vaak om kleinere vergrijpen, zo als het verbuigen van een ver keersbord of het ingooien van ruiten. Waarom het probleem toe neemt, is de politie onduidelijk, Een ander groeiend ongemak in Maasland is fietsendiefstal. Maas- landse fietsers hebben het eerste halfjaar 31 maal aangifte gedaan dat hun rijwiel door onbekenden is ontvreemd. Indezelfde periode vorig jaar was dat maar 18 keer Voor autobezitters is hel daaren tegen een stuk veiliger geworden in Maasland. Dit jaar werden 22 auto's opengebroken voor diefstal van de radio. Dat is een daling ten opzichte van dezelfde periode vo rig jaar. Toen werden 37 automo bilisten gedupeerd. Verleden jaar waren met name auto's van aannemers populair om er gereedschap uit te stelen. In het eerste haltjaar werden vijf auto's gestolen. Dronken automo bilisten in Maasland gaven de po litie met meer werk dan voor heen. Dit voorjaar werden negen bestuurders van de weg gehaald, in de eerste helft van het vorig jaar ook. Het aantal inbraken blijft be perkt In omliggende gemeenten wotlen steeds meer kraken ge- zev, maar Maasland heeft daar nog wemig last van In 34 wonin gen en 23 bedrijven is ingebro ken; ongeveer evenveel als in de zelfde periode vorig jaar. Vlaardingen - Eind september heeft station Vlaardingen-Oost zijn bewaakte fietsenstalling te rug. Met dit voornemen is op het stadhuis een overeenkomst on dertekend tussen de Nederlandse Spoorwegen, de gemeente Vlaar dingen en de heer en mevrouw Boeren, de exploitanten van de bloemenkiosk op het sta tionsplein. De bloemenhandelaar en zijn vrouw worden de nieuwe beheer ders van de stalling, die weer in het stationsgebouw wordt onder gebracht. Hun bloemenkiosk ver huist mee. De kiosk zou sowieso moeten verdwijnen in verband met de voorgenomen bouw van kantoortoren Vigilantis op het plein. De uitvoering van dit pro ject is overigens nog steeds niet zeker Projectontwikkelaar Devco zoekt nog steeds naar huurders voor het complex. Opgedoekt Voor de reizigers vanaf Vlaardin gen-Oost betekent de komst van de bewaakte stalling ccn terug keer naar de situatie van zes jaar geleden. Toen werd de bestaande stalling opgedoekt bij gebrek aan baten. In de nieuwe constructie bestaat dat gevaar met. volgens de gemeente Vlaardingen. „Fiet sen bewaken alleen is niet renda bel, maar met de verkoop van bloemen erbij moet het lukken." venvacht een ambtenaar van de Dienst Stadswerk De veranderingen bij station Vlaardingen-Oost hebben ook hun neerslag voor de stalling by NS-station Vlaardingen-Cen- trum. De fietskluizen die nu bij Oost staan, zullen naar station Centrum worden overgebracht. De fietsenstalling daar wordt grondig gerenoveerd om de kans op diefstallen te verkleinen. Door Nathalie Lans Schiedam - Via een deurtje aan de zijkant kan je het dicht gespijkerde pand binnenko men. Eenmaal binnen de muren van het pand zie je tussen de glasscherven door in het licht van een peertje een elektrische stoel staan. Wanneer je er langs loopt, schrik je je werkelijk bij na dood, want er worden twee cirkelzagen in werking gezet.., Het lijkt een scene uit een hor rorfilm, maar het is 'gewoon' een expositie die door het Stede lijk Museum wordt gehouden. Van 16 oktober tot en met 14 no vember is de tentoonstelling 'Seven Crimes-one case' in Schiedam. De locatie van de ex positie is niet zoals gebruikelijk in het museum aan de Hoogs traat, maar in het voormalig hoofdbureau van de politie aan de Lange Nieuwstraat. In het cellenblok wordt een aan tal installaties van verschillende kunstenaars opgesteld. Die in stallaties hebben te maken met criminaliteit. De keuze voor misdaad als uitgangspunt voor de tentoonstelling komt voort uit het bewustzijn dat criminali teit ccn groot probleem is gaan vormen in het moderne leven. Iedereen heeft er mee te maken en er is geen mens in de samen leving '.lie zich nooit bedreigd voelt. De schuldvraag speelt in de ten toonstelling een grote roL Zijn alleen anderen crimineel of ben jij dat ook? Wie wijst wie als schuldige aan? Eén van de kunstwerken is een spiegel waar je jezelf in een beklaagden bankje ziet zitten. Een bijzondere tentoonstelling m een bijzondere omgeving. De expositie die nu te zien is in de bouwvallige kelders van het museum voor moderne kunsten in Oostende zou in eerste in stantie worden ingericht in het Stedelijk Museum, Directeur Pieter Tjabbes vindt het mu seum echter te netjes. „In ons museum zou het niet leuk staan. In het politiebureau komen de kunstwerken veel beter tot hun recht. We laten het pand zoals het is Er wordt niets opgeruimd en de ramen blijven dichtgespij kerd zodat er een duistere atmo sfeer is. Het wordt een beelje on derwereldachtig." De kunstenaars die bij dit 'cri minele samenwerkingsverband' zijn betrokken, zijn; Bart Jan Bakker, Don van Basten, Danil Dewaele, Meidam de Kroon. Jean Claude Saudoyer, William Sweetlove, Teuny Tukker, Bram Uil, Liiiane Vèrtessen, Jan Vromman en Wiüy Vynck. Hoek van Holland - De deelraads fractie van Hoeks Welzijn wil dui delijkheid over de bestrijding van de lepziekte in Hoek van Holland. De raadsleden maken zich zorgen dat de iep helemaal zal verdwe nen. Ze hebben het dagelijks bestuur van de deelraad gevraagd welke maatregelen er nou precies wor den genomen. Bovendien vragen ze of nagegaan kan worden wat omliggende gemeenten als Maas sluis en 's-Gravenzar.de doen aan de ziekte. Verder willen ze dat de stichting Het Zuidhollands Land schap wordt aangesproken op haar verantwoordelijkheid als landschap beschermende instan tie. Dat geldt met name de bestrij ding van de iepziekte in het Stael- duinse Bos. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vanmorgen rond zes uur twee Rotterdammers van 32 en 35 jaar gearresteerd op verden king van de diefstal van zo'n hon derd kilo geel koper. Surveille rende agenten hadden het twee tal eerst met een lege aanhangwa gen zien rijden en daarna met een volle. Dat wekte op dat tijdstip argwaan, waarna controle leerde dat de inhoud was gestolen bij een bedrijf aan de Koningin Wil- helminahaven. De lading is onge veer 175 gulden waard. Vlaardingen - In de omgeving van de Emmastraat heeft de poli tie rond middernacht een 23-jari- ge en een 26-jarige Vlaardinger aangehouden op verdenking van het openbreken van een auto. Dat was gebeurd in de Emmastraat en gezien door een getuige. Die waarschuwde de politie waarna aanhouding in de omgeving volg de. Het tweetal had een autoradio bij zich. Schiedam - Twee aanhangers zijn gisteren gestolen. Ze werden weggenomen van de Mariastraat en de Horvathweg. In de Overschiesestraat is een personenauto weggenomen. Het twee jaar oude voertuig is enkele tienduizenden guldens waard. Vlaardingen - Talen en computer vaardigheden zijn lang niet meer de enige cursussen van de Volks universiteit Vlaardingen. Om te voldoen aan de groeiende behoef te aan educatie en het 'leuke din gen willen doen' heeft de VUV voor het nieuwe seizogn het aan tal cursussen verder uitgebreid. Binnenhuisarchitectuur, Chinese filosofie/acupunctuur, cultuurge schiedenis van Turkije, zijde be schilderen en Sinterklaas-lekker nijen zijn opgenomen in het zo juist verschenen cursusprogram ma 1993-1994. In totaal bevat het programma 35 cursussen algeme ne vorming en recreatie. Van ar cheologie tot yoga. van bridge tot tuinieren, van filosofie tot voetre- flexologie vallen hieronder. Voorts zijn er cursussen m tien ta len, waaronder Bahasa Indonesia, Russisch, Grieks en Turks. Het programmaboekje is gratis ver krijgbaar in de gemeentelijke bi bliotheken en bij de VW, Zaterdag vindt de jaarlijkse Open Dag plaats, deze keer in Triangel van 10.30 tot 13.30 uur. Met do centen kan worden overlegd over de cursussen en inschrijving is mogelijk. De eerste cursussen be ginnen eind september. Verdere informatie is behalve op de Open Dag van maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.00 uur te ver krijgen bij de VUV in het Moer manhuis, Westlandseweg 256, Vlaardingen (tel.4603354). Schiedam - Na het openbreken van een auto aan de Laan van Spaland hebben dieven een kof fer, een paspoort en autopapieren gestolen. Uit een aan de Parkweg geparkeerde personenauto werd een portemonnee en gereedschap weggehaald. Schiedam Uit een woning aan het Hargplein hebben inbrekers gisteren een videorecorder en een hoeveelheid sterke drank wegge nomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1