Waterweg 13 Stedeïijkwil van deel collectie af I Huiseigenaren verwijten WBS onzorgvuldigheid Zomermuseum '93 baalt van vernieling Schiedamse kunst Twee en halfjaar geëist tegen drugsdief Museum overweegt verkoop van 'niet belangrijke stukken' mmmmsmm 1 NS laat minder treinen op Hofpleinlijn rijden CP'86 vecht verbieden persconferentie aan Munitie onderzeeboot U-534 wordt vernietigd Ondernemers willen nieuw baanvak HSL Snpjp lliöMSl ïéÉMm, Havenkraan (deels) boven water Vlaardingse haven boert goed Man bekent acht inbraken IJzeren hond knalt op auto Gevaarlijke chauffeur Drinkers gesnapt Winkelende agent pakt dief Inbraak in schoolgebouw Zakkenroller pakt geld Pop gestolen uit auto Rotterdams Dagblad I Vrijdag 27 augustus 1993 1 RW Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Rotterdam - De frequentie van de treinen op de Hof pleinlijn wordt verminderd. De Nederlandse Spoor wegen willen - in het kader van de bezuinigingen- volgend jaar op de Hofpleinlijn in de ochtendspits van een kwartierdienst naar een 20-minutendienst en in de avonduren en in het weekeinde van een half-uursdienst naar een uurdienst In het nieuwe spoorboekje staan ook nog enkele uit breidingen op het programma voor diensten op en nabij Rotterdam, Zo zal de kwartierdienst van Rot terdam naar Maassluis worden doorgetrokken naar Maassluis-West en zal de intercity Utrecht-Den Haag/Rotterdam sneller rijden. De NS ziet vooral groei in het vervoer over langere afstand. De intercitytrein nieuwe stijl (snel en com fortabel) moet de melkkoe worden van de verzelf standigde spoorwegen. NS-hoofddirecteur George Kammer: „Neem de huidige intercity Venlo-Den Haag. Daarin trekken we voldoende reizigers tussen Dordrecht en Rotterdam, maar op de overige stuk ken kampen we met lege, dus verliesgevende zit plaatsen. Die trein moet in de toekomst niet meer in Dordrecht stoppen. Tussen Rotterdam en Dordrecht zet je stoptreinen in, terwijl tussen Venlo en Den Haag een echt kwalitatief hoogwaardige intercity rijdt, die ook nog eens veel goedkoper is in de exploi tatie," zegt Hammer. Den Haag - De Centrumpartij '86 vecht bij de Raad van State net verbod van de gemeente Dordrecht aan, om in 1990 een persconferentie te houden in het huis van de algemeen secretaris van de reehts-extre- mistxsche partij. Loco-burgemeester P. Janse ver bood in augustus 1990 de bijeenkomst op grond van artikel 219 in de Gemeentewet: gevaar voor versto ring van de openbare orde. Er werden op 7 augustus achttien personen aangehouden. Er ontstond veel commotie over de kwestie. De NVJ tekende protest aan tegen het feit dat journalisten de persconferen tie niet mochten bezoeken. Het Vlaams Blok en de CP '86 wilden op de persconferentie hun grieven over een tentoonstelling in het Anne Frankhuis ken baar maken. Ze slaagden er eerder niet in om ruimte te vinden in Amsterdam. Het hoofdstedelijke ge meentebestuur verbood een conferentie in het stad huis en zaalhouders wilden geen ruimte beschikbaar stellen. De CP '86 wil met de zaak bij de Raad van State bereiken dat een dergelijk verbod als in Dor drecht in de toekomst niet meer kan plaats vinden. De zaak dient op 30 september. Rotterdam - De munitie en de torpedo's die de ber gers van Smit Tak in de Duitse onderzeeboot U-534 hebben gevonden, zal - zoals het er nu naar uit ziet - zondag onder water tot ontploffing kunnen worden gebracht. Morgenavond hoopt men de laat ste torpedo's uit de lanceerbuizen te hebben ge haald, Bergingsinspecteur Bert Kleijwegt; „De ex plosieven moeten bij daglicht worden vernietigd. Dat gebeurt op zeventien meter onder water, op zo'n vijfhonderd meter van waar wij in het Kattegat lig gen. Het kan een flinke waterzuil worden. Schatten zijn we nog altijd niet tegengekomen." Als de vernietiging inderdaad zondag kan gebeuren, zal de sleepboot 'Zeeleeuw' dezelfde dag nog de op een ponton staande U-534 vanaf de bergingsplaats by het Deense eilandje Anholt naar Hirsthals, aan de noordwest-kust, brengen. Smit Tak laat daar de pon ton dan voorlopig achter. Met de onderzeeboot erop zal de ponton dan voor inspectie het dok ingaan. De Hof pleinlijn: de frequentie van de trei nen wordt vermin- Archleffoto Rotterdams Den Haag - Nederland moet zo snel mogelijk beslui ten tot aanleg van een rechtstreeks tussen Amster dam/Schiphol en Rotterdam gelegen hoge-snel- heidslijn (verder richting Parijs). Dat betekent keuze voor een nieuw baanvak in Zuid-Holland. Dit stand punt is vanochtend in Den Haag gepresenteerd door Nederland Distributieland. Het rapport van deze or ganisatie, die vooral namens ondernemers opkomt voor vervoersbelangen, werd aangeboden aan de be- trokken ministers en aan politici uit de Eerste en Tweede Kamer. Nederland Distributieland verwacht dat het kabinet in september een beslissing neemt pver een parlementair voorstel voor een HSL-route. Adjunct-directeur B.'G. H. Radstaak vanochtend in zijn pleidooi: „De verbinding tussen Amsterdam en Rotterdam, de twee trekpaarden van de Nederlandse economie, moet een directe nieuwe lyn zijn. Links of rechts van Zoetermeer, dat maakt ons niet zo veel uit. Maar aan een boemel-HSL over bestaand spoor hebben we niets. Dan zuilen België en Frankrijk ook minder investeren. Daardoor kan tien minuten extra reistijd in Nederland makkelijk leiden tot verlies van een half uur of meer op het hele traject Amster dam-Parijs." Radstaak stelde dat er wel naadloze aansluitingen moeten komen met Den Haag-CS en Utrecht. In het vanochtend verschenen HSL-rapport dringt Nederland Distributieland by de politici aan op een snelle aanleg: „Ter voorkoming van verdere achter stand ten opzichte van Frankrijk, België en Duits land." Nederland Distributieland stelt dat volwaardi ge aansluiting op het Europees net van hoge-snel- heidsLijnen een noodzaak is voor het ondernemers klimaat en de concurrentiekracht. Daarom moet naast aanleg van een HSL naar Parijs ook worden ge werkt aan een oostelijke supertrein, vanuit de Rand stad naar Arnhem, Keulen, Frankfort en Berlijn. Schiedam - Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat gaat een deel van haar kunstbezit de komende jaren afstoten. Die aan kondiging doet directeur Pieter Tjabbes in zijn aan de gemeen teraad gestuurde beleidsplan. Het gaat om werken die volgens Tjabbes en een externe adviescommissie niet belangrijk ge- noegzijn voor de collectie. Dekunst wordtinbruikleen gegeven aan andere musea of verkocht. Tjabbes ontkent dat het voorstel is ingegeven door financiële over wegingen. Verleden jaar brak in Den Haag heibel uit toen de toen malige directeur Rudi Fuchs van het Gemeentemuseum aankon digde onder andere werk van Pi casso te willen verkopen om ruimte te scheppen in zijn aan koopbudget. „Dit voorstel heeft niets met geld te maken," rea geert de opvolger van Hans Paal man. „Het gaat alleen om stuk ken die naar ons oordeel niet be langrijk genoeg zijn voor ons mu seum." Tjabbes wil nog niet zeggen wel ke werken naar zijn oordeel uit de collectie verwijderd kunnen wor den. Op de zolders van het mu seum bevinden zich naast negen honderd schilderyen ongeveer duizend stuks grafiek en 20.000 historische voorwerpen. De eerste twee jaar van zijn dienstverband in Schiedam heeft de opvolger van Hans Paalman onder meer besteed aan de inven tarisatie van het uitgebreide kunstbezit. Er is inmiddels een onderverdeling gemaakt in drie categorieën. Tot de kerncollectie wordt onder meer de door de eer ste naoorlogse directeur Schwa- germann verzamelde Cobra-col lectie gerekend. Categorie B verdient het volgens de directeur eveneens om behou den te blijven. Het gaat hier om kunstuitingen die weliswaar niet essentieel voor de collectie zijn, maar wel het predikaat 'leuk, il lustratief of belangrijk voor stu die' verdienen. De rest van het bezit van het mu seum is volgens Tjabbes bescha digd, onbetekenend of niet-pas- send in de collectie. „We moeten rekening houden met verval," zegt Tjabbes. „We vragen ons af of het zin heeft zaken te bewaren die we nooit tentoonstellen. Het afstoten dient met veel voorzor gen te worden omgeven. Schen kingen moeten terug naar de ge ver en voor de rest moeten we kij ken of er belangstelling is van an dere musea. Pas in laatste instan tie denken we aan verkoop." Zie verder pagina 15 Door Ben van Haren Schiedam - Particuliere huisei genaren en de belangrijkste huis baas van de Gorzen, de Woning bouwvereniging Schiedam (WBS) staan maandag tegenover elkaar voor de Rotterdamse rechtbank. Inzet is de ontwikkeling van nieuwbouw op de hoek van de Nieuwe Maasstraat en de Voom- sestraat. De eigenaar/bewoners van de zes dubbelwoningen, die aan het ter rein grenzen, eisen in kort geding een verbod van de bouw tot er maatregelen zijn genomen om schade aan hun huizen te voorko men, maar tevens toezicht op de bouwactiviteiten en het recht de bouw stil te laten leggen als door onzorgvuldig werken hun eigen dommetjes in gevaar komen. De WBS zou er voorlopig niets mo gen doen. De affaire loopt al maanden. De bewoners verwijten de WBS vooral door onzorgvuldig handelen hun particuliere bezit in gevaar te brengen. Geheel on nodig zou al schade zijn toege bracht aan hun huizen bij de sloop van oude huurwoningen. Een door de eigenaai/bewoners ingeschakelde deskundige heeft ernstige beschadigingen gecon stateerd als gevolg van het niet uitvoeren van toegezegde voor zorgmaatregelen. De president van de rechtbank in Rotterdam is nu gevraagd de WBS te gelasten om volgens de aanwijzingen van deze deskundi ge te werk te gaan. Ook vragen ze het recht om met politjedwang de bouwerij te laten stilleggen. Maandagmorgen dient het kort geding aan de Noordsingel. Advocate Dorine Cieton, die te hulp is geroepen door de zes huis eigenaren, meent dat het alle maal zover niet had hoeven ko men ais de woningbouwvereni ging maar beter had geluisterd naar haar 'buren'. „Toen de plannen voor sloop en r v.3?<ï mmmmx André van Dijk heeft het meest van de sloop kunnen merken. 'De scheuren vielen in al mijn pas gestucte muren.' Foto Roei Dijkstra nieuwbouw bekend werden, heb ben. mijn cliënten direct hun vrees voor schade bij de WBS ge uit en om maatregelen gevraagd ter voorkoming daarvan. Ze hoor den echter alsmaar niks en heb ben toen zelf een deskundige in geschakeld, die heeft aangegeven wat er gedaan moest worden om de risico's te beperken. Daar is niet naar geluisterd." Onder druk van een kort geding heeft de woningbouwvereniging in februari toegezegd de voorge stelde maatregelen te treffen, maar in strijd met die afspraak is vervolgens de sloop uitgevoerd. André van Dijk, die al tien jaar woont in het pand direct naast de sloopgrens, heeft er het meest van kunnen merken. De stabili teit van zijn dubbele woning is ernstig in gevaar gekomen. „De scheuren vielen in al mijn pas gestucte muren en zelfs bui ten waren beschadigingen te zien. Ook kregen we last van vochtig heid," vertelt Van Dijk, die juist een grondige verbouwing was ge start. Zie ook pagina 15 Vlaardingen - De Stichting Ex ploitatie Museumkade heeft plannen de historische stads- kraan (deels) boven het water van de Vlaardingse haven te plaatsen in verband met de ruimte die het gevaarte op de kade inneemt Voor de verdere aankleding van de kade zijn ook plannen gemaakt De kos ten bedragen in totaal zo'n vier ton. De kraan wordt een na tuurgetrouwe replica van de kraan die vroeger hielp bij het lossen van vissersschepen. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten mee te werken aan de uitvoe ring van de plannen en hier voor twee ton op te hoesten. Het restant is als subsidie aan gevraagd bij de stichting Re- naval Rijndelta. In de raadscommissie Verkeer is wat geprikkeld gereageerd op die snelheid van het college omdat er nog geen voorstel naar de raad is gegaan. Het raadslid Fial (Burger Belan gen) vroeg zich hardop af waarom er niet snel een brief was gegaan naar de commis sieleden voordat het subsidie verzoek de deur uitging. Den Hoedt (D66) vreest nu aan het voorstel vast te zitten. Volgens wethouder van Ardenne-van der Hoeven is dat niet zo, al hoewel ze wel zei dat de ge meente natuurlijk in moeilijk heden zou komen als'de zaak niet door zou gaan. De PvdA had met de snelheid van handelen geen problemen. Van die zijde werd erop gewe zen dat dit wel vaker gebeurde in Vlaardingen. Vlaardingen - De organisatie van het Zomermuseum baalt stevig van de activiteiten van vandalen, die verschillende in de open lucht opgestelde kunstwerken hebben gesloopt of vernield. De artistieke uitingen werden geplaatst als on derdeel van deze kunstmanifesta tie. Met name het werk van de Schiedamse kunstenaar Michel Snoep was het doelwit. Van zijn vijf in 't Hof opgestelde 'boom- beelden' is er één verdwenen. Een ander kunstwerk van zijn hand werd grondig gesloopt. Snoep is niet de enige kunstenaar die in Vlaardingen last heeft van vernielzucht. Twee weken gele den plaatste Vlaardinger Eric Hulsman een Mikadospel op reu zeformaat in de Nieuwe Water wee. ter hoogte van het Licke- baeribos. Dit kunstwerk werden binnen enkele dagen volledig ge sloopt. De sloperspraktijken vormen tot dusver voor dc organisatoren de enige smet op het Zomermu seum, dat dit jaar onder de noe mer 'Een bad in de realiteit' aan de weg timmerde. Ruim twee we ken na de opening is de als onder deel van de manifestatie opgezet te tentoonstelling in Cultureel Centrum Hollandia door ruim vijfhonderd mensen bezocht. Dit wordt een verheugend aantal ge vonden. Het Zomermuseum '93 beleeft dit jaar haar einde op zaterdag 4 sep tember. Een compleet verslag van de manifestatie wordt zaterdag 28 augustus aangeboden aan cul tuur-wethouder drs. Kees van der Windt. Schrijver/acteur E.W. Geerlings draagt bij die gelegen heid om vier uur zijn bijdrage aan het verslag voor. Het verslag, dat te koop is voor tien gulden, bevat verder foto's van de Schiedamse fotograaf Sjef van Duin en tekstu ele bijdragen van journalist Jan- Hendrik Bakker en Wouter Wel ling. Vlaardingen - De Vlaardingse ha ven heeft goede overslagresulta ten geboekt in de eerste helft van dit jaar. Vertonen de havens van Rotterdam en Amsterdam achter uitgang met respectievelijk zeven en veertien procent ten opzichte van dezelfde periode in 1992, de overslagactiviteiten in Vlaardin gen zijn met vijf procent geste gen, van 2.926.000 ton naar 3.068.000 ton. Die toeneming heeft Vlaardingen vooral te danken aan het soort overslag; vloeibare bulk. Daar gaat het beter mee dan met stuk goed, waar Rotterdam en Amster dam actiever in zijn. De gunstige ontwikkeling doet zich vooral voor bij Van Omme ren Tank Terminal waar een stij ging van de overslag met 22 pro cent is geconstateerd. Ook in de havens van de gemeente was er sprake van toeneming, te weten twintig procent. Maar daar was de situatie vorig jaar zeer matig. Er zijn in het eerste half jaar ook meer zeeschepen binnengeko men, te weten 1077 tegen 990. Het aantal binnenschepen daalde met vijf procent, van 4363 naar 4153. Door Carel van der Velden Schiedam/Rotterdam - Tijdens de eerste weken van zijn verblijf in de penitentiare inrichting Groot Batelaar gedroeg de 26-jarige Schiedammer RW. zich voor beeldig. Van de leiding van. het centrum in Lunteren mocht hij daarom in juni voor een dagje naar Rotterdam om het kampi oensfeest van zijn favoriete club Feyenoord mee te vieren. Dat bleek een slechte beslissing. De Schiedammer keerde te laat te rug en bij een test werden sporen van cocaïne in zijn bloed aange troffen. Groot Bate laar stuurde dc wegens een grote serie diefstallen veroor deelde Schiedammer vervolgens heen. Met als gevolg dat hij zich gisteren opnieuw voot de Rotter damse rechtbank moest verant woorden. In mei had de recht bank bepaald dat hij een. jaar van zijn straf in Lunteren zou mogen doorbrengen om van de drugs af te komen. Rechtbankpresident Van der Grinten stond gisteren voor de vraag, wat er met de verslaafde moet gebeuren nu zijn heropvoe ding in Lunteren is mislukt. „U begint aan allerlei zaken, maar u maakt zelden iets af," kapittelde hij de verdachte. De officier van justitie stelde gis teren dat de Schiedammer de 'kans van zijn leven heeft verp rutst'. „Dat is bijzonder triest voor de verdachte en de maatschap pij." In het nadeel van de Schiedammer spreekt volgens de officier bovendien dat hij na hel ontslag uit Lunteren in zijn oude. slechte gewoonten is vervallen. In mei werd P.W. veroordeeld voor het plegen van 43 inbraken en andere diefstallen. Hij sloeg met name toe in Schiedam en Zutphen. Deze zomer ging hij na zijn ontslag uit Lunteren opnieuw aan de coke en op het dievenpad. Op 17 juni pleegde hij een in braak in een woning aan de West- vest. Hij vond de sleuteltjes van een motorfiets en ging er vervol gens met het voertuig vandoor. Later die dag werd hij op heter daad betrapt bij een poging tot in braak in verpleegtehuis Drie- MaasHave in Maassluis. De officier van justitie eiste giste ren de tenuitvoerlegging van het in mei opgelegde vonnis. Toen werd de Schiedammer veroor deeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf. Verder moet hij een schadever goeding betalen aan de Schiedamse handbalvereniging DWS, waar hij inbrak. Advocaat mr. Baumgardt bleek zich in deze eis te kunnen vinden. „Ik denk dat de eis redelijk is. Op dit mo ment worden er pogingen onder nomen om mijn eüënt opnieuw opgenomen te krijgen voor een ontwenningskuur in Lunteren. De deur blijkt niet definitief dicht." Volgens de advocaat pleit het voor de verdachte dat hij bijna al le delicten uit eigener beweging bij de politie heeft opgebiecht. „Hij wil nog steeds schoon schip maken. Groot Batelaar blijkt ge lukkig ook bereid om het boete kleed aan te trekken. Ze geven toe dat ze hem te vroeg verlof heb ben gegund. Mijn cliënt heeft op dit moment behoefte aan een strak systeem." In totaal heeft de Schiedammer er reeds 11 maanden voorarrest opzitten. Neemt de rechtbank de eis van de officier van justitie over, dan komt de Schiedammer na een nieuw verblijf in Lunteren bij goed gedrag na een jaar op vrije voeten. De rechtbank doet uitspraak op 9 september. Vlaardingen - Een 32-jarige Rot terdammer heeft in totaal acht auto-inbraken bekend. De man werd dinsdag aangehouden naar aanleiding van een autokraak in de Goudenregenstraat in Vlaar dingen. Hij pleegde de delicten in de maanden juli en augustus in Schiedam en Vlaardingen. Tegen de Rotterdammer is proces ver baal opgemaakt. Vlaardingen - Na het veroorzaken van een botsing op dc Van Hogen- dorplaan is een 30-jarige Vlaar dinger zijn zogenoemde ijzeren hond kwijt. Hij reed gisteren met zijn in het verleden veelvuldig door lompenboeren en bakkers gebruikte voertuig plotseling te gen een geparkeerde auto aan. Hierop kantelde het voertuig en kwam midden op de rijbaan te lig gen. De aanrijding is vermoedelijk veroorzaakt door de slechte tech nische staat van de driewieler. Het voertuig was niet verzekerd. De ijzeren hond wordt vernietigd. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisteren om half twaalf een 60-jarige automobilist van de weg gehaald die even tevoren le vensgevaarlijke capriolen had uitgehaald op rijksweg 20. Met een slakkegangetje van 35 kilo meter per uur reed de man slinge rend over de weg, waardoor hij bijna enkele aanrijdingen veroor zaakte. De Vlaardinger sLoeg de rijksweg af bij Vlaardingen-West. Daar reed de politie hem klem. De man maakte een zeer verwarde in druk. Zijn rijbewijs is ingevor derd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is gevraagd het rij bewijs van de slingeraardefinitief in te trekken. Vlaardingen - In de Van der Palmstraat in Vlaardingen heeft de politie afgelopen nacht een 31- jarige Vlaardinger aangehouden die met teveel drank achter het stuur bleek te zitten, Hij kreeg een proces-verbaal en een rijont zegging voor negen uur. Twee uur later werd een 35-jarige Maassluizer voor hetzelfde delict aangehouden. Hij mocht gedu rende zes uur niet achter het stuur. Schiedam - Een Rotterdamse po litieman die gisteravond winkel de in het Hof van Spaland heeft geholpen bij de aanhouding van een 24-jarige winkeldief uit Maas sluis. De agent zag hoe de dief zes boeken meenam uit een winkel en ging achter hem aan. Bij de tram kon de Maassluizer worden ingerekend. De filiaalleidster van een zaak aan de Rotterdamsedijk betrapte gistermiddag een 39-jarige vrouw uit Schiedam die probeerde kle ding te stelen. Ook zij kon worden aangehouden. Schiedam - In een school aan de Van der Leeuwenlaan te Schiedam is gisternacht ingebro ken. Er zijn onder meer een naai machine, diverse stukken gereed schap, geld en een fotocamera ge stolen. Ingebroken is er ook bij een be drijf aan de Fokkerstraat. Daar was de ruit van een deur vernield en waren radio's, een CD-wisse- laar en autotelefoons weggeno men. Schiedam - Op de Hoogstraat in Schiedam is gistermiddag rond half zes een 22-jarige Schiedam mer zijn portemonnee kwijtge raakt. Die was uit zijn zak gesto len. Er zaten een bankpas, een OV-jaarkaart en een rijbewijs in. Schiedam - Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Roell- straat in Schiedam, is een pop ge stolen, evenals een radio en kle ding. Gisteren is aangifte gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1