13 Maassluis nog dieper in het rood i s Lippenblaasjes? 'Het was net of die vlaggen er voor ons hingen' Rotterdams Dagblad Echinacin-Stick VAN T HOF LvA Tekort van 1,3 miljoen over 1992 Aanslag op 'spaarpot' voorgesteld Twintig maanden geëist tegen Maassluise drugsverslaafde 'Ecologische' woningen 'snoepje van de week' 'Werner is zonder redenen op te geven afgehaakt bij bouwplan' aft Klachten over onderhoud flats Schilderijenbos in Oranjepark Conflict rond parkeergarage Roemers mag langer open 'Inbreker' helpt kat Winkeldief verzet zich Arrestaties na mishandeling iWbensaag Jsepteïnber 1993 Waterweg Vlaardingen Wethouder Van der Steen (Stadsontwikkeling) ontkent dat er naméns de ge- meente druk is uitgeoefend op Aannemingsbedrijf. Werner BV om zich terug te trekken .als bouwkandidaat voor het gebied Dijksteèg/Sclaaven- burcb. Van der Steen: (iTdeh ik- drie en een halve week gele den terug kwam van. vakantie lag er een brief van Werner. Daarin werd meegedeeld dat ze afzagen van uitvoering van hun plan, zonder dat een reden I werd opgegeven." Wemer kwam voor de zomer- vakantie, samen met de Histo rische Vereniging Vlaardm- gen, met het plan, Nieuwe Tui nen geheten, om meer dan honderd woningen te bouwen langs de Maassluisedijk te bouwen, met handhaving van het karakteristieke woning blokje Nunquam Perfectum. Van der Steen was al veel lan ger bezig met projectontwik kelaar Slokker Vastgoedont- wikkelir.g ZoetenneerBV. Die wilde er ook woningen realise ren en daarbij Nunquam Per fectum slopen. De raadscommissie Stadsont wikkeling liet weten duidelijk gecharmeerd te zijn van het plan van Wemer en vroeg om een nadere uitwerking.Wer ner 2egde dat toe, maar trok zich kort geleden onverwacht terug. Volgens het aanemings- bedrijf is hun plan nog steeds goed uitvoerbaar. Een reden., voor de terugtrekking wordt niet gegeven. Op de vraag of er druk is uitgeoefend, wordt geantwoord dat dit niet beves- tigd en niet intkend wordt In de raadscommissie Stads- ontwikkeling vroeg SFer Pop- pe gisteravond om duidelijk heid. Hij suggereerde óók dat er druk wasuitgeoefend op Wemer ten voordele van Slok ker. Van der Steen deelde mee dat er gistermiddag juist een gesprek was geweest tussen de historische vereniging en Slokker en dat afgesproken is dat ze samen aan het werk" gaan in het gebied „Het'plan van Wemer kunnen we in de la 1," aldus Van der Steen. Maassluis - De gemeente Maassluis heeft vorig jaar ruim 1,3 miljoen gulden meer uitgegeven dan vooraf was begroot. Dat blijkt uit het voorlopig resultaat over 1992, dat vanochtend door het college van B en Wals onderdeel vande nota van aanbieding voor 1994 is gepresenteerd. Er werd rekening gehouden met een tekort van 4 ton. Ook over 1990 en 1991 kwamen bij het op maken van de balans flinke tekorten aan het licht. In totaal geeft de gemeente Maas sluis jaarlijks ongeveer 116 mil joen gulden uit. In een wat verder verleden boekte de gemeente steevast overschotten op de jaar rekening. De tekorten over de drie boekjaren geven aan dat Maassluis in financieel zwaar weer is beland. De tegenslag van in totaal 2,5 miljoen gulden heeft een forse aanslag op de reser vepositie gepleegd. Het komend jaar worden de fi nanciële effecten merkbaar van investeringen in de sanering van de Steendijkpolder en de opknap beurt van de haven. Hiermee is in totaal 17 miljoen gulden gemoeid. Verder houdt Maassluis rekening met een onkostenpost van 5 mil joen gulden. Dit geld denkt de ge meente nodig te hebben om de ei genaren van woningen in de Steendijkpolder schadeloos te stellen voor het vermogensver- Kes, dat zij hebben geleden door het gifschandaal in de wijk. Voor de begroting van 1994 wil wethouder Anton Wustrow reeds vooraf een aanslag op de vermo genspositie van de gemeente doen om zijn begroting sluitend te maken. Ter dekking van de stijgende kosten wil hij volgend jaar 4,5 ton uit de gemeentelijke spaarpot halen. Dat is overigens 3,5 ton minder dan de PvdA-bestuurder enkele maanden geleden bij de presenta tie van de voorjaarsnota voorspel de. Zonder het plegen van bezui nigingen en de inzet van reserves stevende Maassluis toen in de verwachting voor 1994 af op een tekort van 3 miljoen gulden. Rentestand Nu er meer bekend is over de in komsten in 1994, gaan de ge meentelijke cijferaars uit van een tekort van 2,7 miljoen gulden. De korting op de uitkering van het Rijk pakt 130.000 gulden minder ongunstig uit dan de toen ver wachte 950.000 gulden. Verder profiteert Maassluis onder meer van de dalende rentestand. Dit verlaagt de verschuldigde rente kosten op uitstaande leningen aanzienlijk. Bij het dichten van het verwachte gat van 2,7 miljoen gulden wil het college in grote lijnen voortbor duren op de in de Voorjaarsnota gedane aanbevelingen. Net als toen wordt voorgesteld om de On roerende Zaakbelasting (de vroegere OGB) met in totaal 6 ton te verhogen. Dit betekent dat Maassluizers gemiddeld 7,6 pro cent méér moeten gaan betalen. Tot dusver was een jaarlijkse ver hoging van 2,5 procent gebruike lijk. Kaasschaaf Het college wil 1,7 miljoen gulden bezuinigen op de lopende uitga ven. In afwachting van een ge meentelijke takendiscussie ge beurt dit volgens de beproefde kaasschaafmethode. Wethouder Wustrow kondigt een 'algemene versobering op alle onderdelen' aanAlleen de sector milieu wordt door het brede college van CDA, PvdA, D66 en WD buiten schot gelaten, Bij het opstellen van de begroting is nog geen rekening gehouden met de mogelijke teruggave van een deel van de door het Rijk ver strekte lokatiesubsidies bij de bouw van de Steendijkpolder. Volgens het Kijk moet Maassluis 7,5 miljoen gulden terugbetalen. Aanvankelijk leek het nog wel los te lopen met deze door am&.-na- ren opgestelde vordering, maar inmiddels heeft staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) dit advies overgenomen. De Maas- sluise Wethouder Jan Storm ligt over deze claim in de clinch met Heerma. De Maassluise uitgaven gaan jaarlijks met 8 ton omhoog als de staatssecretaris het gevecht wint In dat geval komt de tegen valler vermoedelijk in 1995 aan het licht bij het opmaken van de balans van 1994. De begroting voor dat jaar wordt op 26 oktober door de gemeenteraad vastge steld. Schiedam - Het echtpaar Ver goed uit Schiedam behoort niet tot de stellen die de trouwdatum gemakkelijk vergeten. De 31e au gustus van het jaar 1933 ligt hen zestig jaar later nog steeds vers in het geheugen- Niet alleen omdat ze elkaar toen het jawoord gaven, een feit overigens waar ze nog steeds geen spijt van hebben, maar vooral omdat het er even naar uitzag dat ze die dag onver- richterzake naar huis moesten te rugkeren. Want het stadhuis was, toen de trouwstoet er arriveerde, potdicht. „Dat kwam," vertelt mevrouw Vergoed, „omdat een ambtenaar een fout had gemaakt Hij had ons voor die dag op de lijst gezet, maar was vergeten dat Koningin Wilhelmina op dezelfde dag haar. veijaardag vierde. Alle ambtena ren waren vrij." Het zag er dus naar uit dat er op de afgesproken dag niet getrouwd kon worden in het stadhuis aan de Coolsingel, Maar wachten kon den Cornelis Arnojdus Vergoed en Bertha Johanna Francisca van Hamond eigenlijk niet: de man, werktuigkundige op de grote vaart, moest een paar dagen later weer naar zee. Gelukkig was er een bode aanwezig en die waar schuwde een ambtenaar. Er werd snel een zaaltje in gereedheid ge bracht en zo kwam alles toch nog goed. „Het was wel een beetje een kale bedoening," herinnert de bruid zich. Aan de andere kant was het n Mevrouw Vergoed vult graag een cryptogram in. „Dat houdt de geest levendig." Haar man helpt een handje. Foto Roei Dijkstra. wel een erg zonnige en ook feeste lijke dag, vanwege al die vlaggen die voor de koningin waren uitge stoken. „Het was net of ze er voor ons hingen," vertelt mevrouw Vergoed met een brede lach. De zestig jaar huwelijk zijn omge vlogen. Veel tijd ging heen met het grootbrengen van de drie dochters, een taak waar mevrouw Vergoed nagenoeg alleen voor stond, want haar echtgenoot was soms anderhalf jaar op zee. „Dus van die zestig jaar hebben we er wel een aantal gemist. Erg? Ach nee, zo ging dat in die tijd. Je wist niet beter." Het echtpaar - zij is nu 85, hij 84 - kent elkaar al sinds de lagere school. Ze zaten vanaf hun negen de bij elkaar jn de klas cn ze woonden in dezelfde buurt in Rot terdam. „Maar we waren niet met een verkikkerd op elkaar, de lief de kwam pas later, zo rond ons ze ventiende jaar," herinnert de bruid zich. Sinds de kinderen dc deur uit zijn, slijten de Vergoeds hun da gen met wandelen, het huis nalo pen, boodschappen doen en cryp. togrammen oplossen. Vooral dat laatste is een geliefde bezigheid van mevrouw Vergoed. „Ik ben er gek op. Er» weet je waarom? Het houdt je verstand levendig." Het tweetal voelt zich nog goed ge zond. „We vinden het ook heerlijk dat we hier in de Toon Verhey- straat nog zelfstandig kunnen wo nen. Dat willen we ook zo lang mogelijk volhouden." Door Wessel Penning Rotterdam - De opsomming van de door hem gepleegde strafbare feiten leek nooit meer te eindi gen. De rechter haalde tal van za ken door elkaar en zelfs de dader -een 23-jarige Maassluizer-kon zich alle details niet meer herin neren. De eis van de officier van justitie tijdens de zitting was wel duidelijk: twintig maanden cel. „We hebben het hier dan ook om een batterij van feiten," zei offi cier van justitie G. Munnichs tot de meervoudige kamer van de Rotterdamse rechtbank. „Wel tientallen. Enevenzovele mensen zijn hierdoor benadeeld" De offi cier doelde op de vele inbraken die de man, een drugsverslaafde, al gepleegd had en daarbij onder meer CD's, giromaatpasjes, che ques, een auto en enkele fietsen had buitgemaakt. Munnichs liet weten dat „zijn be grip en dementie" voor de Maas sluizer op was geraakt. „Hij eta leerde steeds goede voornemens en daarom gunden we hem het voordeel van de twijfel. Maar hij heeft die kansen niet gegrepen." De 23-jarige man raakte op zijn achttiende verslaafd aan heroïne en cocaïne en pleegde in het afge lopen jaar vele inbraken. Onlangs veroordeelde de politierechter hem tot zes maanden cel, maar bij eerdere zittingen kreeg hij geen gevangenisstraf opgelegd en 'mocht' hij zich laten opnemen in Schiedamse en Rotterdamse af kickcentra. Dat mislukte, doordat hij steeds na enige tijd wegliep. Vervolgens pleegde hij inbraken in Maasland, Maassluis en Rotter dam. Vaji de buit kocht hij drugs. Rechter mevrouw J.M. E. in 't Veld probeerde de verschillende delicten te ordenen. „Oh, ik ben iets vergeten. Het is ook zo veel. Weet u nog of u die inbraak in de Wassenaer van Obdamstraat heeft gedaan?" De Maassluizer: „Dat zou kunnen, maar ik ken die naam van de straat niet." In 't Veld: „Waren die gestolen fietsen van het merk Gazelle en Kogamy- ata?" De man: „Tsja, als dat daar staat zal dat wel zo zijn. Ik weet het niet." In 't Veld, nadat de lijst was afge werkt: „Maar wat vindt u nu zelf, wilt u zo doorgaan?" Dat zei de Maassluizer zeker niet te willen. Het liefst werd hij nu voorlopig vastgezet, zodat de drugs buiten zijn bereik blijven. Een inmiddels weer herstelde band met zijn fa milie zou dat garanderen. Raadsman W. F. van der Griend was hoopvol gestemd over zijn cli ënt. „Vorige week zei hij tegen me: 'De rook om mijn hoofd is weg.' Hij zit door de herstelde fa milieband weer in een opwaartse spiraal." Voor Van der Griend is de Maas sluizer ook zelf slachtoffer. „He laas is dit een normaal geval. Ik heb al veel van dit soort baasjes behandeld, een la vol zelfs. Ze zouden kansen gekregen hebben van de rechterlijke macht. Maar wat zijn kansen eigenlijk als zo ie mand na drie dagen in een politie cel weer wordt vrijgelaten? „Ter wijl ze zelf liever willen worden vastgezet, omdat ze anders toch weer gaan inbreken. Deze man heeft tegen mij na weer een arres tatie gezegd: 'Ze gaan me toch weer niet drie dagen in een cel stoppen en dan vrijlaten. Kunt u niet regelen dat ze me vasthou den?' Maar dat kon dan niet, want er is geen celruimte. Dus waar ligt de fout eigenlijk? Het mag vreemd klinken, maar volgens mij voor een deel bij de Neder landse overheid. Die slaat de plank mis, die is zo georgani seerd, dat een cellentekort is ont staan. Dat weet de officier ook." Uitspraak over twee weken. Vlaardingen - Op de hoek van de Churchülsingel en de Aristide Briandring in de Vlaardingse wijk Holy komen 21 'ecologische' wo ningen, ontworpen door het ar chitectenbureau Geluk Treur niet. Een ontwikkelaar voor deze vrije sector woningen is er nog niet, maar dat is geen probleem vol gens wethouder Van der Steen (Stadsontwikkeling). „Ik denk dat velen interesse zullen hebben voor dit snoepje van de week," hield hij de raadscommissie Stadsontwikkeling gisteren voor. Die keurde uitvoering van het plan goed. wat niet betekende dat er geen kritische kanttekeningen waren. SP'er Poppe vroeg of het om echte ecologische woningen ging, dus dat alle materialen met tertijd weer hergebruikt kunnen worden. VVD'er Bulva wilde in percentages uitgedrukt hebben wat er aan energie wordt be spaard en PvdA'er Roovers vroeg welke garanties er zijn dat de bouwer aan alle eisen voldoet. Hardhout Want bij de bouw van de wonin gen moet het gebruik van tro pisch hardhout beperkt worden (Groen Linkser Van der Velde: „Dat moet helemaal verboden worden"), moeten waterbespa rende douchekoppen worden ge ïnstalleerd, moet verf op waterba sis worden gebruikt, moet na tuursteen worden gemetseld in plaats van kunstharsgebonden materiaal en moet minerale wol worden gebruikt voor isolatie, om maar enkele eisen te noemen. Zo was er een hele lijst van voor waarden, die per woning bijna vierduizend gulden aan meerkos- voor de bouw van deze hui zen moet nog een ontwik keiaar wor den gezocht. volgens wet houder Van der Steen is dat geen pro- beem. Tekening Architectenbureau Geluk Treurniet ten betekenen. Die moeten gedra gen worden door de koper, vindt Van der Steen, die meedeelde dat de prijs van een woning boven de twee ton komt te liggen. Namens Geluk Treurniet werd beloofd dat de vragen snel beantwoord zullen worden. Op de lokatie w Jde de gemeente aanvankelijk een sporthal bouwen. Dat plan is al lang gele den ingetrokken. Vlaardingen - Bewoners van de Lissabonweg in Vlaardingen hebben gisteravond in de raads commissie Stadsontwikkeling aandacht gevraagd voor het on derhoud van hun woningen.. Woordvoerder Van Duijn verze kerde dat er al maandenlang klachten overzjjn. Directeur Theissen van hét Ge- meentelijk Woningbedrijf (GWB) erkende de klachten en beloofde er snel wat aan te zul- lendoen. (Besehermingsfaictor9) Een lastig en pijnlijk probleem. Ook bekend als koorts blaasjes. zonneblaas- jesof lippenzweertjes. Ze komen meestal voor bij nervositeit, koorts, griep of bij sterke zonnestraling. De blaasjes gaan vaak gepaard met plaatselijke, kort durende jeuk en een gevoelige huid. Echinacin-Stick is een homeopa- tisch geneesmiddel dat doelge richt helpt bij lippenblaasjes. Ecbinacin® bevat het extract van de bloeiende Echinacea purpurea ide rode zonne hoed) en is afgeleid van een eeuwenoud natuurgeheim van de Indianen. en als u toch Echinacin-Stick haalt, vraag dan coknaar Echinacin-Zalf. Een effectief, natuurlijk middel bij insekte- en kwal lebeten. zonnebrand enlichte verwondingen EchinaciiflZalf. yssöï»- Onmisbaar in uw reisapotheek. V. Drogisterij - Foto Reform v.h. Boonen Parfumerie - VLAARDINGEN: Callenburgslraat 38 - Tel. (010) 434.23.96. MAASLAND: 's Herenstraat 68 - Tel. (01899) 12790. Vlaardingen - In het Oranjepark te Vlaardingen komt morgen een bos van schilderijen, bestaande uit kunstwerken(jes) die op de plaatselijke basisscholen zijn ge maakt. Dat gebeurt in het kader van de kunstestafette 1993. De leerlingen van de basischolen rijn de afgelopen schooldagen be zig geweest met beeldende kunst Daarbij werd onder meer werk van kunstenaars bekeken. Zo kon de kerktoren worden beklommen waar bovenop een torenkijker van Alma Breve te zien was. De kinderen hebben vervolgens hun eigen kunst gemaakt en die gaat, vastgemaakt op stokken in optocht van het stadhuis naar het Oranjepark, waar ze feestelijk een plaatsje krijgen. Vlaardingen - Een conflict tussen de bouwer en de gemeente heeft vorige week voor vertraging ge zorgd bij de bouw van de parkeer garage onderaan het Liesveld. De onenigheid ging over de bewa pening van de constructie. De ge meente Vlaardingen eiste extra versteviging om te voorkomen dat betonnen platen naar bene den zouden komen als bijvoor beeld een kolom omver zou wor den gereden. De bouwer wilde daar aanvankelijk niet aan. Het CDA-raadslid Van de Berg vroeg gisteren in de raadscom missie Stadsontwikkeling naar deze zaak. Hij kreeg van wethou der Van der Steen (stadsontwik keling) te horen dat er slechts twee dagen niet was geheid. Van de Berg bestreed dat. Volgens hem was dat vier en een halve dag. De extra kosten die de vertraging heeft opgeleverd zijn voor reke ning van de bouwer. Den Haag^Schiedam - Café Roe mers aan de Parkweg in Schiedam mag tot één uur 's avonds en in het weekend tot twee uur nachts geopend 2ijn. Raad van State-reehter mr. J. Bakker heeft de beperking van sluitingsuur tot 23.00 uur gisteren ongedaan gemaakt. De gemeente Schiedam legde in de vergunning vast dat café Roe mers tussen 23.00 's avonds en 8.00 uur 's morgens, dicht moet zijn. Als reden voor het vroege sluitingsuur gaf de gemeente dat café Roemers in een rustige woonomgeving ligt. Bij het verla ten van het café zouden de bezoe kers deze rust kunnen verstoren. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteravond excuses moeten maken tegenover een 'in breker'. Een buurtbewoner zag hoe een man 's avonds door een bovenlicht een woning aan het Herenpad binnenklom. De politie greep in, maar het bleek dat de man de bewoner was van het pand. Hij was naar boven geklom men om zijn kat te bevrijden. Het dier was de leegstaande beneden woning gaan verkennen en kon er niet meer uit. Vlaardingen - Een dief die gister middag in een winkel aan de Del taweg werd betrapt, verzette zich hevig toen hij door het personeel werd opgepakt. Een politieagent met verlof, die toevallig ook in de zaak liep, hielp een handje. De man, 41 jaar en afkomstig uit Delft, had voor circa 400 gulden aan iichtdimmers onder zijn kle ren verstopt. Vlaardingen - Op de Schiedamse- weg zijn afgelopen nacht twee Vlaardingers van 20 en 25 jaar aangehouden. Zij zouden een 41- jarige stadgenoot die zijn hond uitliet hebben mishandeld. De man maakte een opmerking toen een fiets met de twee anderen slingerend op hem afkwam. Voor deze opmerking kreeg hij een klap in het gezicht. Dc twee arres tanten verblijven nog op het bu reau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1