ui eist 14,5 I 5: Harlekino amuseert leerlingen De Singel Schiedamse heilige vereerd iii Ghana Douane blaast 'cadeautje' Liesveld op Krentenmik blijft zeker nog zes weken gesloten meegenomen: Gemengde Drop _95 Rotterdams Dagblad Woningstichting mist huurinkomsten door vervuiling Steendijkpolder Dief pikt flesopeners Bijna-botsing: meisje gewond Jongen (13) aangereden Auto wordt weggesleept WD-pleidooi voor winkeliers Extra surveillanten JAMIN 1 kilo na op. Je krijgt er zin in bij Jan tin. aasisasiBffiKsffiSsspafisssisSaS® - - j .'DoiideBjag iseptsnèeriW B Waterweg Maassluis - In navolging van de andere huizenbezitters heeft de Woningstichting Maassluis (WSM) een claim ingediend voor geleden schade als gevolg van de bodemvervuiling in de Steen dijkpolder. De verhuurder van een kleine vierhonderd wonin gen indeinomvanggrootstegihvijk vanNederland derftmaan- delijks 36.000 gulden huurinkomsten in de wijk. De opgelopen achterstand zegt de WSM ook na een eventuele sanering nooit meer in te lopen. Het toekomstige verlies is begroot op 14,5 mil joen gulden- De jaarlijkse huurverhoging van gemiddeld vijf procent wordt door 120 huurders al jaren gewei gerd. De kantonrechter heeft bij rechtszaken tot dusver steeds de kant van de huurders gekozen. Het aantal weigeraars loopt de laatste tijd bovendien snel op. De woningstichting kan pas weer huurverhogingen afdwingen als^. de bodem in de wijk is gesaneerd. Naar verwachting beginnen de werkzaamheden in 1994. Pas als de werkzaamheden zijn afgerond kan de WSM weer met succes een huurverhoging af dwingen. De wet staat toe dat de verhuurder op dat moment de niet doorgevoerde huurverho ging van de afgelopen driejaar in rekening mag brengen. Huurders moeten in dat geval rekening houden met een éénmalige ver hoging van 15 procent. Het jaar daarna gaat de huur weer de lan delijke trend volgen. „Moor met die éénmalige verho ging lopen we de opgelopen huur achterstanden nooit meer in" zegt directeur Hans Ploeg van het woningbedrijf. „Ook daarna beta len de zittende huurders minder dan deze huizen normaliter op zouden brengen. De toekomstige huurderving hebben we begroot op 14,5 miljoen gulden. Maar ho pelijk valt het lager uit." Vermogensschade De woningstichting heeft de claim bij de gemeente ingediend omdat Maassluis door de Hoge Raad aansprakelijk is gesteld voor de vermogensschade, die huizenbezitters in de Steendijk polder hebben opgelopen. De achthonderd (ex) particuliere hui zenbezitters menen in totaal in aanmerking te komen voor vijf entwintig miljoen gulden. In het slechtste geval kost de uitspraak van de Hoge Raad de gemeente derhalve veertig miljoen gulden. In de meerjarenbegroting 1994-97 houdt Maassluis rekening met een veel lagere schadepost van vijf miljoen gulden. Het overleg over de toekomstige schade tussen de verhuurder en de gemeent wordt binnenkort ge opend. Reeds in september 1992 wenste de verhuurder dat, maar volgens directeur Ploeg hield de gemeente tot dusver de boot af. „Uiteindelijk hebben we met een kort geding gedreigd zegt Hans Ploeg, die tot verleden jaar als di recteur van het toenmalige ge meentelijk woningbedrijf de di recte ondergeschikte van wethou der Wustrowwas. „Tot dusver be draagt de schade 1,6 miljoen en elke maand wordt dat bedrag 36.000 gulden groter. Dat geld rnoei naar onze mening op korte termijn worden betaald." Sanering Bij de presentatie van de meeija- renbegroting vertelde wethouder Wustrow gisterochtend dat claims van de WSM niet zijn ver werkt in de meerjarenbegroting, die voorspelt dat Maassluis in de nabije toekomst jaarlijks gemid deld ruim drie ton gaat overhou den. In deze begroting is geld gereser veerd voor de sanering van de Steendijkpolder (zeventien mil joen) en werkzaamheden aan de haven (in totaal tien miljoen). Maar net als de claim van de WSM zijn enkele andere grote kosten posten buiten beschouwing gela ten. Tot de mogelijke tegenval lers behoren een vordering van het ministerie van VROM van 9,3 miljoen gulden. Verder moet de gemeente nog geld zien te vinden voor de sanering van de Noord- Nieuwïandsepolder en het vroegere gasterrein aan de Ha venstraat. Hier zullen eveneens vele miljoenen mee gemoeid zijn. De aangekondigde verkoop van het CAÏ-bedrijf zou een deel van de kosten moeten opvangen. Een Harlekino amuseert samen met Stadsgehoorzaalmedeweker Rob de Vries (links) de leerlingen van De Singel. Er werden vrijkaartjes en kleurplaten uitgedeeld Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam - In een tram van lijn 1 heeft de Schiedamse politie giste ren een 31-jarige Hagenaar gear resteerd. De man werd meegeno men omdat hij geen geldig kaart je had. Op het bureau bleek dat hij onder zijn T-shirt vijftien pak jes aardappelschilmesjes en tien pakjes flesopeners had verbor gen. De spullen had de Hagenaar gestolen in eert winkel in de Hof van Spaland, Vlaaidingen - Een 17-jarig meisje uit Vlaardingen is gistermiddag licht gewond geraakt toen zij met succes probeerde een aanrijding te voorkomen. Het meisje reed op het fietspad langs de Van Hogen- dorplaan. Op de kruising met de Van der Duin van Maasdamlaan botste zij bijna tegen een bor deauxrode Citroen. De fietster moest zo bard remmen dat zij viel en haar knie bezeerde. De auto reed door. De politie zoekt getui gen van het voorval, dat om streeks vijf uur gebeurde. Schiedam - Bij een aanrijding op de Sportlaan is gistermiddag een 13-jarige jongen van zijn fiets ge vallen. De fiets werd door de auto overreden. Het slachtoffer fietste met een vriendje op de weg tus sen het SW-stadion en het via duct over de A 4. Zij werden inge haald door een rood-oranje auto met open laadbak. In de wagen zaten drie personen. Bij het pas seren kwamen de fietser en de au to met elkaar in botsing. De auto stopte, een van de mannen keek qm, en vervolgens reed het drietal door. De politie wil graag in con tact komen met getuigen om de ware toedracht op te helderen. Vfaardingen - Een auto die gister avond op een invaiidenplaats in deMusschenbroekstraat stond, is weggesleept. De eigenaar kwam later naar het politiebureau om zijn wagen op te balen. Hij moest ƒ200 betalen om de auto weer mee te kunnen nemen. Schiedam - De heilige Liduina uit Schiedam wordt binnenkort ook in Ghana vereerd. Diaken Martens heeft onlangs, om de de votie in het Afrikaanse land te be vorderen, een exemplaar van een bronzen Liduinabeeld van kun stenaar Hans van Blooys naar Ghana verzonden. Het beeld zal daar naar verwachting eind sep tember arriveren. Het beeld werd verscheept op ver zoek van pastoor Eboyi-Anza, een geestelijke van de Antoniuskerk te Axim, in Ghana. Eboyi-Anza bracht onlangs een bezoek aan de Singelkerk in Schiedam. Een deel van deze kerk is ingericht voor de Liduina-verering. In de Singelkerk bevindt zich onder meer de grafsteen van de Schiedamse heilige. In Schiedam vindt ook jaarlijks een Liduina- processie plaats. De roem van Liduina, die troost verleent aan de zieken, werd al eerder naar diverse verre landen 'geëxporteerd'. Uit Schiedam af komstige zendelingen bevorder den de verering van de heilige on der meer in Tanzania en Indone sië. Liduina's roem dateert uit de Middeleeuwen. Zij was een Schiedams meisje dat op jonge leeftijd een val op het ijs maakte en tengevolge daarvan bedlegerig werd. Op haar ziekbed, dat tot haar dood duurde, had zij tal van visi oenen. Zij wordt meestal afge beeld met rozen, omdat zij de zoe te geur van die bloem verspreid de, ofschoon zij etterende won den over heel haar lichaam had. Viaardingen - Met een heuse Har lekino is gistermorgen bij de Vlaardingse basisschool De Sin gel de promotie voorde Harleki no Jeugdtheater Club van de Stadsgehoorzaal/Harmonie van start gegaan, In de komende weken worden hiervoor nogeens tienduizend fol ders over alle basisscholen in Viaardingen verspreid. Voor de leerlingen van De Singel was de harlekino een welkome gast. Omdat er even een bui viel, werd voor de kleinsten in het speello kaal een optreden verzorgd, maar toen het droog werd ging het voor de wat ouderen verder op de ge plande plek, het schoolplein. Er werden vrijkaartjes voorde eerste voorstelling (woensdag 15 sep tember; jeugdtheater Maccus met 'Ik ken geen neushoorn') en kleurplaten uitgedeeld. Tot ge noegen van iedereen. Het lidmaatschap van de Harleki- no-club bedraagt vijftien gulden per jaar. Daarvoor wordt 1,50 korting gegeven op een voorstel ling, die normaal 7,50 kost. Het programma meldt optredens van onder anderen Frank Groothof (Sesamstraat), Bassie Adriaan en de vertoning van films als Bel le en het beest en Jungle Book. Ook wordt The Kid van Charlie Chaplin vertoond met muziek van het veertien man tellende Max Tak Filmorkest. Nieuw is dat er na de woensdag middagvoorstelling ook verjaar dagsfeesten kunnen worden ge vierd a 7,50 per persoon (exclu sief een toegangskaartje). Voor dat bedrag wordt na afloop patat met knakworst en appelmoes of poffertjes geserveerd. Ook wordt cr gezongen en spelletjes ge speeld. Viaardingen - HetWD-raadslid Van,. Halteren-Schilder heeft wethouder Van der Windt (Mi- lieu) gevraagd de nieuwe tarie ven die aan winkeliers zijn op-, gelegd voor het legen van con tainers nogeens te bekijken. Ze is het met de middenstanders eens dat de verhoging veel te groot is. De winkeliers betaal den zeshonderd gulden per jaar om hun huisvuil aan te kunnen bieden. Dat tarief is met vier honderd procent verhoogd en zo'n 2700 gulden geworden. De winkeliers zijn verder ver plicht een container aan. te schaffen. Als ze minder dan tweehonderd liter vuil aanbie den, mogen ze een ontheffing', aanvragen. Winkeliers van d'Oude Hooghstraet. hebben al aangekondigd die maatregel te zullen boycotten. Ze vinden die te gortig, mede omdat er veel winkeliers minder vuil aanbie den 'dan een gemiddeld huis houden. Van der Windt heeft over de pro- blemen al gesproken met de Or ganisatie van Vlaardingse On dernemers (OVO). „Het is waar dat men steigert over het tarief," aldus Van der Windt, „maar de gemeente rekent gewoon de kostprijs toe." Van der Windt heeft laten weten dat de proble men nader worden bekeken. Viaardingen - Het was een vreem de entourage voor een heus lunchconcert. Net voor de etalage van de Albert Heijn aan het Lies veld en pal naast het bord dat aan gaf dat de andijvie gisteren nege nennegentig cent kostte. Het leek de Douane Harmonie Band gistermiddag niet te deren, zodat de gemeente Viaardingen een cadeautje kon worden gege ven. Want zo moest het concert van de groen-geüniformeerden worden opgevat; als een geschenk. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe landelijke kantoor van het Douane-informatiecen trum, aan de Vlaardingse Paral lelweg, speelde het orkest een uur lang populaire deuntjes. Zo was onder meer de Koning Voetbal mars te horen. Vooral oudere belangstellenden lieten regelmatig blijken de be gintonen van de stukken te her kennen. Het winkelende publiek zette de volle boodschappentassen even neer en keek naar een swingende dirigent en zijn voluit spelende orkest. Dat orkest werd al opgericht in 1955 en zou zich 'een eigen posi tie' hebben verworven aan de 'Ne derlandse top'. Het gezelschap bestaat uit douane-beambten en uit medewerkers van het ministe- Een uur lang speelde de Douane Harmonie Band tot genoegen van de omstanders vrolijke deunt jes. Er wa5 applaus voor de muzikanten Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra rie van Financiën, waarvan de douane deel uitmaakt. Sinds deze twee organisaties zijn samenge voegd zijn de verschillende muzi kanten dus ook verenigd in één orkest. Een muzikant: „We zijn oprechte amateurs. We doen dit voor ons plezier, Morgen zijn we weer ge woon aan het werk." En het applaus klonk op het Lies veld. Viaardingen - In kinderdagver blijf De Krentenmik is voorlopig geen opvang mogelijk. Het zal tenminste zes weken duren voor dat de enorme ravage, afgelopen weekeinde door onbekenden aan gericht, is opgeruimd. „Ik heb er totaal geen zicht op wanneer we klaar zijn," zegt leidster Betsy Poldervaart. „We moeten een hoop nieuwe spullen bestellen en het is volstrekt onduidelijk hoe lang de levertijden zijn." Voor twaalf van de zesendertig kinderen uit het dagverblijf aan de Hofsingel heeft De Krenten mik deze week opvang kunnen regelen in één van de andere ac commodaties van de stichting Kinderopvang Viaardingen, Voor de overige kinderen hebben de ouders zelf opvang geïmprovi seerd. De wandaad, waarbij het comple te interieur kort en klein werd ge slagen, heeft veel emotionele re acties opgeroepen in de Oostwijk. Dat is de buurt waar de kinderen uit De Krentenmik voornamelijk vandaan komen. Betsy Polder vaart: „Er is niemand die dit be grijpt. Veel oud-ouders bewaren prettige herinneringen aan het verblijf. Ze vinden het doodzon de. Er wordt van alle kanten hulp aangeboden. Om op te ruimen, of om tijdelijk opvang te verzor gen." Voorlopig wil de leiding van het dagverblijf nog geen gebruik ma ken van die aanbiedingen. Voor het opruimen van de rommel is een schoonmaakbedrijf ingescha keld, cn goede vervangende op vang regelen is in de eerste plaats een taak van de stichting, die daar trouwens al hard aan werkt Betsy Poldervaart verwacht dat de kin deren verspreid zullen worden over andere opvangcentra in Viaardingen. Een zeer positieve reactie ontving De Krentenmik van een bedrijf dat een alarminstallatie aanbood. „Schitterend," vindt mevrouw Poldervaart. „Dat kan helpen her haling van deze ellende te voor komen." Een vertegenwoordiger van het bedrijf komt vrijdag pra ten over de installatie van de ap paratuur. Een goede beveiliging lijkt hard nodig, want in De Krentenmik is nagenoeg niets meer heel. De ver woesting blijkt nog groter dan de maandag aangetroffen chaos aan vankelijk deed vermoeden. „Er is werkelijk niets meer heel," zegt Betsy Poldervaart. „We beginnen nu pas te beseffen dat er eigenlijk niets meer compleet is. Alles is verknipt, verscheurd, vertrapt of besmeurd. We zullen werkelijk al les moeten vervangen." De politie is een onderzoek be gonnen om de daders te achterha len, maar veel resultaten zijn er nog niet geboekt. Het wachten is op de uitslag van een laboratori um-onderzoek in Den Haag. Daar worden onder meer foto's van de ravage geanalyseerd. De Vlaar dingse politie heeft ook de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) ingeschakeld, maar dat. is volgens de voorlichter een stan daardprocedure. Viaardingen - In het streven naar 'meer blauw op straat' breidt het politiekorps Viaardingen zijn aantal surveillanten op korte ter mijn met nog eens vier personen uit tot twaalf. Het nieuwe kwartet komt, voorlo pig vier jaar, boven de organieke sterkte en wordt betaald van de rente, die het korps in twee jaar trekt over nog niet bestede mil joenen guldens voor materiaal kosten. Binnenlandse Zaken ver strekt jaarlijks vaste bijdragen voor Groot Onderhoud, Verbin dingen en Automatisering. Eind mei was het saldo in Viaardingen 4,5 miljoen gulden, na aftrek van kosten voor uitbreiding van het bureau en de aanschaf van een nieuwe computer. De rente over vorig jaar en dit jaar, bij elkaar 687.000 gulden, moet nog op de Vlaardingse reke ning worden, bijgeschreven. VtRWENWINKEI r». i/7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1