13 lus Ül Gemeenten gerustgesteld, maar provincie moppert ills SipSI iiMHH Rotterdams Dagblad Komst Betuwelijn 'ronduit desastreus' ■Myir IMP- >;o p Vv lltl! II Wind gunt 'Vlinder' geen uitstel van executie Herstel stukgevaren steiger Van Ommeren kost miljoenen Douane wil pakkans snel vergroten tot 75 procent s>l!7, Onderscheiding voor redders 1 piÜ1 Pleinbioscoop groot succes Verdachten van moord nog vast Burgemeester S tri jen weg gsssaBKaaasassssÈssssEsK: Westvoorne doet campings weg zaterdag 4 september 1993 Rotterdam?^ Rotterdam - Twee Rotterdam mers en een inwoner van Tiel krijgen morgen van de stichting Les Routiers Européens in Wij- chen een onderscheiding uitge reikt- De Rotterdammer A. J. de Jong zag in januari van dit jaar aan de Prins Hendrikkade op het Noordereiland een auto vanaf de walkant richting water rollen. De 'Jong greep zich aan de bumper van de wagen vast en probeerde zo de auto op het droge te houden. Deze poging mislukte echter en de auto reed van de kade af. De bestuurster schreeuwde hem van uit het water toe dat haar kinde ren nog in de auto zaten. De Rot terdammer sprong van de kant en haalde hen uit de zinkende wa gen. Met deze actie redde hij het leven van de kinderen, want de politie was waarschijnlijk net te laat gekomen om nog iets voor de kinderen te kunnen doen. In oktober van vorig jaar waren ook de heren Van Steenoven uit Rotterdam en Reuver uit Tiel er snel bij toen een auto op de A15 yan de weg raakte en op zijn kop in een sloot verdween. Beiden stapten gelijk uit hun auto om poolshoogte te nemen. De man nen zagen geen teken van leven en ze wisten ook niet hoeveel per sonen er in de wagen zaten. Bei den sprongen in de sloot en onder water bevrijdden zij de bestuur der van de auto. De stichting Les Routiers Europ éens in Wijehen wil mensen die tegenover andere verkeersge- bruikers de juiste mentaliteit la ten zien onderscheiden. De drie mannen krijgen daarom morgen in het Autotron in Rosmalen de Routiersonderscheiding uitge reikt. Ze krijgen die uit handen van de voorzitter van de Baad voor de Verkeersveiligheid, mr. Pieter van Vollenhoven. - "Hi - V* w. 'r A®- WmM Ég m§f"p Zwijndrecht - De laatste uren zijn aangebroken voor de 'Vlinder'. Binnen een dag zal van het beeld bepalende hefportaal van de spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht niet veel meer over zijn dan een immense hoop staal. De Vlinder', zoals de brug in de volksmond wordt genoemd, moet verdwijnen om plaats te maken voor een bre dere brug met vier sporen. Van avond wordt begonnen met de sloop van het 23 jaar oude bouw werk. Technici van Rijkswaterstaat de NS en de aannemerscombinatie die het karwei gaat uitvoeren, hebben gistermiddag de knoop doorgehakt. Er kan worden be gonnen met de spectaculaire klus. Even was het wachten nog op het weerbericht. Er mocht niet teveel wind staan. De Taklift 7,de torenhoge drijvende bok, waar aan de brugdelen komen te han- Rotterdam - De natte, trieste zo mer van 1993 heeft er niet voor gezorgd dat de Pleinbioscoop dit jaar in het water is gevallen. De Pleinbioscoop verwacht dat bet bezoekersaantal dit jaar op 18,000 zal komen. De voorgaande jaren lag dit aantal op 14.000. De klas sieker 'Apocalypse now' van Francis Ford Coppola sluit zater dag de Pleinbioscoop af. 'Apoca lypse now' wordt in de originele versie uitgezonden. gen nadat ze met snijbranders zijn losgebrand, zou dan wel eens wat te veel kunnen gaan overhel len. En aan windkracht zes zit je zo, op zestig meter boven de grond. Maar de weergoden gunnen de brug geen uitstel van executie. Stond er gisteren nog een stevige bries, vanavond laat de wind de 'Vlinder' in de steek. Om 20,30 uur gaat de beuk er in. Met snijbranders wordt het von nis voltrokken. Het eerste gedeel te van de sloop van het hefportaal belooft meteen het fraaiste schouwspel te worden voor de toeschouwers. Zij mogen plaats nemen op een tribune met iets meer dan honderd zitplaatsen, die speciaai voor de gelegenheid wordt neergezet aan de Dokweg in Dordrecht. Met grote snijbran ders wordt het 'dak' van de brug losgebrand, hetgeen bij de inval lende duisternis het effect van een feestelijk vuurwerk moet op leveren. Met de drijvende bok wordt het 350 ton wegende ge vaarte, dat de vorm van een vlin der heeft, op een ponton in de ri vier gelegd. De zijkanten worden in de loop van zondag losgebrand en uitgevaren, waarna ze op de kant in kleinere stukken worden verdeeld. Voor de treinreizigers zullen ex tra bussen worden ingezet, die hen van het station Zwijndrecht naar Dordreeht-centraal bren gen. Het treinverkeer tussen Dor drecht en Zwijndrecht wordt stil gelegd van vrijdagavond half ne gen tot maandagmorgen half vijf. Rotterdam - De geluidsoverlast als gevolg van de aanleg van een bovengrondse Betuwelijn zal 'onaanvaardbare' vormen aan nemen. Door de gigantische ge luidsbelasting dreigen zelfs stroken van vele honderden me ters langs beide zijden van de toekomstige goederenlyn, vol strekt onleefbaar te worden. Dat blijkt uit een gisteren gepre senteerd rapport van het onder zoeksbureau BBO Adviseurs uit Vught. Het onderzoek werd uit gevoerd in opdracht van de aan de toekomstige Betuwelijn lig gende gemeenten en moest dui delijkheid verschaften over de akoestische effecten van de bo vengrondse Betuwelijn. „langs grote delen van de lijn ontstaan situaties die absoluut onhoudbaar en onacceptabel zijn uit akoestisch oogpunt. Om nog maarte zwijgen van het vei ligheidsaspect en de toekomsti ge verkeerssituatie", zo luidt één van de conclusies. Uit een Voorzichtige schatting' van de samenstellers blijkt dat zeker een half miljoen mensen in Gel derland en Zuid-Holland, woon achtig in de de directe omgeving van de goederlijn, rekening moet houden met ernstige ge luidsoverlast. De goederenlijn zal ook een zeer nadelige in vloed hebben op natuur- en stil- tegebieden. Het rapport van BRO wordt volgende week aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de vaste Kamer commissie aangeboden. Zie ook pagina 15. Het is wat minder opgevallen dan de bouw van het specta culaire Nederlands Architec tuurinstituut en die van het enorme complex van het Sophia Kinderziekenhuis, maar de afgelopen maanden is ook het centraal gelegen Museumpark gestaag ge groeid. Het park, net als deer- aan gelegen Kunsthal een ontwerp van architect Rem Koolshaas, wordt vandaag of ficieel in gebruik genomen. De eerste manifestatie is de Uitgaansmarkt. Bezoekers kunnen zo 'ruiken' aan wat de Rotterdamse kunstinstellin gen komend seizoen te bieden hebben en alle optredens af lopend tegelijk kennismaken met het Museumpark. De aan hot park gelegen musea Boymans-van Beuningen, Kunsthal, Chabotmuseum en Natuurmuseum - zijn van daag gratis toegankelijk. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Veel minder dan het geval dreigde te zijn, zullen de gemeentebesturen in de Rijnmond taken en bevoegdheden moeten overdragen aan het toekomstige regiobestuur. In een ruim tweehonderd pagina's tellende Nota van Beantwoording klinkt de geruststellende boodschap door, dat de gemeenten veruit het leeuwedeel van hun bezigheden behouden. Van een uitholling van de ge meenten door de komst van de re gio hoeft geen sprake te zijn, zegt het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR). In de dikke nota is uitvoerig gereageerd op alle kritiek die er uit de gemeenten in de Rijnmond kwam cp 'Het pro fiel' van. het toekomstige bestuur. en het OOR trekt nu de conclusie dat de gemeenten er niet of nau welijks op achteruitgaan. De provincie Zuid-Holland is minder gelukkig. De provincie heeft steeds als voorwaarde voor de komst van een 'provincie' Rot terdam gesteld, dat de gemeenten veel taken overdragen aan het nieuwe regiobestuur. „Nu blijkt echter dat het steeds meer gaat lijken op een ordinaire splitsing van de provincie en daarmee uit," zegt de Zuidhollandse gedepu teerde Günther, verantwoordelijk voor de bestuurlijke reorganisa tie. Zij betreurt het dat de over dracht van gemeentelijke taken naar de regio naar de achtergrond is geraakt. Een hoge ambtenaar van de provincie bracht dat na mens Günther naar buiten tij dens de conferentie 'Beslissen op niveau' die donderdag en gisteren in de Erasmus Universiteit is ge houden, op initiatief van dr. Jacob Kol van de afstudeerrichting Eu ropese Integratie. Doel was om de overeenkomsten aan te tonen tus sen de regiovorming in de Rijn mond en de Europese eenwor ding. By het OOR beschouwt men het gemopper aan provinciezijde als een signaal, dat er in het Provin ciehuis mogelijk nog blokkades worden opgeworpen, voordat de 'stadsregio Rotterdam' een feit zal zijn. De streefdatum voor de nieuwe regio, alsmede de ophef fing van de gemeente Rotterdam, is door het OOR nu gesteld op 1 januari 1997. Rotterdam - De drie mannen, die deze week werden opgepakt op verdenking van moord op de 26- jarige Johan van den B. op 4 au gustus, worden tevens verdacht van betrokkenheid bij een moord-poging op dezelfde per soon op 15 juli. De verdachte in deze zaak, een 25-jarige Rotter dammer, kon toen door de later vermoorde man en zijn broer in een woning in de Lemkesstraat in Overschie worden overmeesterd. Hij was gewapend en had een zender op zijn lichaam. Hij ver klaarde in opdracht te hebben ge handeld. De rechter-commissaiis besloot gisteren de drie verdachten voor lopig nog in bewaring te houden. Volgens advocaat C.J. Noppen, raadsman van de 39-jarige ver dachte M. de V.t baseert Justitie zich slechts op 'elkaar tegenspre kende verklaringen' van buurtbe woners die op 4 augustus in de buurt van de plek des onheils - de Rhijnsburgstraat - aanwezig waren Het slachtoffer werd daar vanuit de bosjes onder vuur geno men en stierf op weg naar het zie kenhuis. Volgens officier van justitie mr. R. A. F. Gerding worden de drie gisteren voorgeleide mannen ver dacht van de uitlokking van de moordpoging op 15 juli, uitlok king van de moord én moord op 4 augustus. De politie ziet in de drie verdachten enkele 'kopstukken' in de al jarenlang voortdurende vete tussen twee families in Over schie. Strijen - Burgemeester mr. S.W. van Schaijck (45) van Strijen ver trekt naar Geldermalsen. De re den van de overstap is promotie naar een grotere plaats. Gelder malsen heeft 2,5 keer zoveel in woners (23.000) als Strijen (9.000). De WD'er is acht jaar burge meester geweest van de Hoek- schewaardse gemeente. Van Schaijck werd gistermiddag op de hoogte gesteld van zijn be noeming in Geldermalsen, een gemeente in de Betuwe tussen Leerdam en Tiel. Van Schaijck volgt G.W. Baris (lid van het CDA) op, die met Vut gaat. De belangrijkste nevenfunctie van Van Schaijck in de Hoeksche Waard was het voorzitterschap van de landinrichtingscommissie voor het oosten van de Hoeksche Waard. De vertrekkende burge meester is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn vrouw is als rechter werkzaam bij de recht bank in Dordrecht. Van Schaijck gaat op 16 oktober als burgemees ter van Geldermalsen aan de slag. Vloardingen - Het Vlaardingse op- en overslagbedrijf Van Om meren is naarstig op zoek naar tij delijke opslagmogelijkheden voor haar handelswaar nadat een steiger van het bedrijf in de Vlaar dingse haven finaal door midden is gevaren. Het ongeluk gebeurde donderdagavond nadat de Nooise tanker Maribel op de Nieuwe Wa terweg te maken had gekregen met motorpech. Daarna liep het schip uit het roer. Volgens een voorlopig schatting bedraagt de schade tussen de tien en twintig miljoen gulden. Onder begeleiding van twee sleepboten was het schip geladen met 34.000 ton eetbare olieën op weg naar Van Ommeren. Op de Nieuwe Waterweg kreeg het schip ter hoogte van de Oude Maas een motorstoring. Het voorstuwings» mechanisme en de achteruit' werkten niet meer. Op dat mo ment had de Maribel volgens de rivierpolitie een flinke vaart. De sleepboten trachtten de snel heid van het schip te matigen, maar dat lukte nauwelijks. Ver moedelijk als gevolg van de tech nische problemen liep het schip vervolgens uit het roer. Hierop stevende het schip uitgerekend af op haar bestemming: de steiger van het opslagbedrijf voor plant aardige en eetbare olieén Van Ommeren in het Vlaardingse ha vengebied. Klap Dankzij een manoeuvre van de sleepboot kon de Manbei nog net een afgemeerd schip met beman ning aan boord ontwijken. De steiger aan de Koningin Wiihel- minahaven vormde toen de prooi van het op drift geraakte schip. Door de harde iüap klotsten en kele schepen tegen elkaar en raakten beschadigd. De Maribel Het duurt zeker een half jaar voordat de in stukken gevaren steiger weer in bedrijf is. Foto Roet Dijkstra sloeg lek en verloor een deel van de lading zonnebloemolie. Een bok van Smit Tak moest er aan te pas komen om de zinkende stei ger boven water te trekken. Naar aanleiding van het incident heeft de Socialistische Partij in middels raadsvragen gesteld aan het Vlaardingse college van B en W, De SP is altyd fel gekant ge weest tegen de inrichting van de havenfaciliteiten van Van Omme- eii m een bochi van de drukbeva ren Waterweg. Het ongeluk toont volgens de SP opnieuw aan dat deze lokatie veel te gevaarlijk is. De Vlaardingse haven wordt ook gebruikt voor de overslag van chemicaliën. Dit gebeurt op 700 meter van de Vlaardingse Oost- wijk. De SP wil weten wat de oor zaak van het ongeluk was en of er op het moment van het incident overslag van chemicaliën plaats vond. Fractievoorzitter Remi Poppe dringt er bij het gemeente bestuur op aan om de chemicali ën snel te gaan weren. „Het is on verantwoord te blijven hopen dat engeltjes blijven voorkomen dat er gezondheidsbedreigende situ aties ontstaan." Directeur T.B. Pauw van Van Om meren verwacht dat de bouw van een nieuwe steiger zeker een half jaar gaat duren. Het bedrijf mist de komende tijd veertig procent van haar overslagcapaciteit voor zeeschepen en de binnenvaart. Pauw hoopt het verlies aan be- drijfscapaciteit elders in de Rot terdamse haven te kunnen com penseren. By net bedrijf meren normaliter jaarlijks zeshonderd zeeschepen af. Rotterdam - Controle van 'ver dachte' containers door de dou ane moet in 75 procent van de gevallen tot vaststelling van een wetsovertreding leiden. Volgens douane-directeur mr. H.J. Ha verkamp speelt het deze week officieel geopende Douane In formatiecentrum in Vlaardin- gen een centrale rol in het berei ken van dit 'ambitieuze doel', wat volgens hem in 1995 een feit kan zyn. De grotere pakkans leidt tot minder overlast voor het bedrijfsleven. Het Vlaardingse informatiecen trum speurt onder meer naar 'foute' ladingen, met daarin ver stopt drugs, uitheemse diersoor ten of wapens. Sinds het wegval len van de binnengrenzen ligt het zwaartepunt bij de controle van de zee- en luchthavens. Bo vendien wordt intensief samen gewerkt met de douane in ande re Europese landen. Volgens hoofd H. M. Huisman van het Douane Informatiecen trum vormt Oost-Europa op dit moment een zwakke schakel in de controle. Ten eerste, zegt hij, omdat déir een nieuwe afzet markt is voor onder meer verdo vende middelen, én omdat de controle in de havens vaak slecht is georganiseerd. „Een haven als Riga kende vroeger Russische douane-ambtenaren, maar die zijn nu weg. Ze moeten de douane daar helemaal op nieuw opbouwen." Volgens hem is het overgrote deel van de lading die ons land binnenkomt 'netjes'. De rest hoopt de douane door middel van controle, waarbij het verza melen en. analyseren van gege vens uit diverse bronnen cen traal staat, te onderscheppen. „Vorig jaar," zegt Huisman, „is het wat minder gegaan, omdat we toen in een periode van op bouwen zaten. Nu hebben we er weer forse grip op, ïn Neder land, maar ook daarbuiten." Om de contacten met het bui tenland verder te versterken, worden twee zogeheten 'liai sons' - verbindingsmensen - in Parijs en Bonn gestationeerd. Die zorgen voor snellere com municatie met Frankrijk en Duitsland. Westvoorne - Westvoorne wil de drie gemeentelijke kampeerter reinen die het nu nog exploiteert - de campings Waterfcos en Van Iterson en het recreatiecentrum Kruiningergors - afstoten. Bedoe ling is dat aan de privatisering strikte randvoorwaarden worden verbonden. Er mogen bijvoor beeld gedwongen ontslagen val len. Volgens verschillende woord voerders is nog helemaal open wie de kampeerterreinen zal ko pen, Gegadigden hebben zich nog niet gemeld. Geruchten dat Kruiningergors zou worden verkocht aan Center Fares, om er bungalows en villa's te bouwen, zijn 'volstrekt uit de lucht gegrepen'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1