Ook Schiedam aan stemcomputer Bestuur PvdA ontkent aandeel in val Bakker Schiedam 'model' voor afvalpreventie-project Rotterdams Dagblad 'Heerma moet college dwingen tot overleg met PLN-wijk' Autokraker opgepakt Aantal kiesbureaus kan volgens gemeente terug van 47 naar 40 Ms&mt Alfrinkschool dupe van regels P" nap» taK-nm Filevorming bij Vijfsluizen verwacht Boer beroofd Bestelauto in de sloot Brandje in verzorgingshuis Tasjesroof Diefstallen Inbraak in schuur Autokraak Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardmgen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 v fSsSS! Vlaardingen - Staatssecretaris Heerma moet het Vlaardingse college van burgemeester en wet houders erop wijzen dat er beter moet worden overlegd met bewo nersorganisaties) over de toe komst van de PLN-woningen in de Westwyk, Dat vindt de Bewo- nervereniging PLN-720 i.o., zo blijkt uit een brief aan Heerma. De bewonersvereniging vreest de sloopplannen binnen het college voor delen van de Westwijk. Ern stige zorgen zijn er omdat daar- I over „nauw overleg" ontbreekt. De PLN-groep eist ook „beslis singsrecht" bij de aanpak van de zeventien woonblokken. Gesteld wordt dat alle flats moe ten worden behouden en opge knapt, ook omdat aan dit type wo ningen in regionaal verband be hoefte zal zyn, zo wordt beweerd. De huidige situatie, die waarin sloop dreigt, leidt tot demotivatie van de bewoners, stelt de bewo nersvereniging. PvdA'er Roovers heeft er recente lijk in een commissievergadering op het stadhuis op gewezen dat het collegeprogramma de aanpak van de Westwijk en Holy-Zuid voorschrift. „De oogst na 3,5 jaar college is wat dat betreft mager," aldus Roovers. De inventarisatie van de problemen en mogelijkhe den in de wijk, waar het college nu toe wilt overgaan, had volgens hem veel eerder moeten gebeu ren. CDA-raadslid Jumelet ontkent dat niet, maar heeft voor voor zichtigheid gepleit. Hij verwees daarvoor naar de opknapbeurt voor de De Snaijer-wningen, die veel duurder bleek te zijn dan ge pland. De PvdA heeft een plan gemaakt - De Stichting Katho liek Onderwijs in Maassluis kan zich niet vinden in een overeen komst tussen de gemeente Maas sluis en het ministerie van Onder wijs over de toekomstige huisves ting van de basisscholen in Maas sluis. In die afspraak stelt het Rijk. 1,6 miljoen gulden beschik baar voor de herhuisvesting van scholen in Maassluis. Volgens de stichting is de Kardinaal Alfrink school de dupe van deze operatie. Bij het ministerie is verzet tegen de afspraak aangetekend. In Maassluis wordt op dit mo ment een grote verhuizing in het onderwijs voorbereid. Belangrijk ste reden vormt de door het Rijk afgedwongen schaalvergroting in het basisonderwijs. In de toe komst moeten basisscholen in Maassluis minimaal 191 leerlin gen tellen. Op grond van het ver wachte leerlingental beweert de Kardinaal Alfrinkschool nu recht te hebben op negen lokalen. Het Rijk stélt slechts geld voor zeven lokalen beschikbaar. De Kardinaal Alfrinkschool deelt een een scholencomplex met De Dreef en de T.M. Gilhuissehool aan de Steenen Dijck in de Steen- dijkpolder. ïn de nieuwe situatie moet de school haar stek krijgen in een gebouw elders in de wijk, aan de Dr. J. Schoutenlaan. Deze school is nu echter nog in gebruik by de basisschool De Clipper. Dit gebouw wordt ver moedelijk pas over langere tijd stukje bij beetje opgeleverd, De Kardinaal Alfrinkschool denkt nu dat ze slechts met horten en sto ten het nieuwe gebouw kan be trekken. Een vertegenwoordiger van de school sprak gisteravond in een commissievergadering voor onderwijs zelfs de vrees uit dat er vijf verhuisbewegingen no dig zouden zijn voordat men vol ledig is genesteld. In de op de commissievergade ring volgende raadsvergadering zegde onderwijs-wethouder Leny Wesenhagen toe dat zij zal probe ren de verhuizing van de school soepeler te laten verlopen. Verder verwacht zij dathet Rijk in een la ter stadium alsnog met geld voor de twee gevraagde extra lokalen op de proppen komt. Het conflict over de lokalen wordt veroorzaakt door de gehanteerde cijfers. De Kardinaal Alfrink school is volgens een eigen opga ve van 118 naar 180 leerlingen ge groeid. De groei wordt veroor zaakt door het opheffen van de eveneens katholieke John F. Ken- nedyschool. Bijna alle leerlingen zijn overgestapt naar de Alfrink school. Het ministerie verwachtte dat slechts de helft van de leerlin gen van de 'JFK'-school naar de Alfrinkschool zouden gaan. voor een face-lift van de PLN- flats. Bij de presentatie daarvan werd gesteld dat met de bewoners overleg was geweest. Dat is tij dens genoemde commissieverga dering ontkend. Gesteld werd ook dat er vanuit het college op was aangedrongen 23 miljoen gulden te reserveren bij het Gemeentelijk Woningbe drijf voor de PLN-woningen. GWB-directeur Theïssen daaren tegen beweert dat zy die zelf al apart had gezet en dat daar geen wethouder bij aan te pas is geko men. Schiedam - Dankzij een oplet tende Vlaardïnger heeft de po litie van Schiedam gister avond een autokraker in de kraag kunnen vatten. De tip gever zag de man, een 23-jari- ge Schiedammer, aan de Bur gemeester Knappertlaan een auto openbreken. Hy volgde hem in de richting van de Mar griethal waar hij telefonsich contact opnam met het politie bureau. De inmiddels op de tram ge stapte autokraker werd bij sta tion Nieuwland opgepakt Daar bleek dat hij een radio- cassettespeler had gestolen. Schiedam - Net als in buurgemeente Vlaardingen heeft het Schiedamse college van B en W krediet aangevraagd voor de aanschaf van stemmachines. In veertig stembureaus zou de machine de rol van het stembiljet en het rode potlood moeten overnemen. Met de overschakeling op het nieuwe systeem is een investering gemoeid van 330.000 gulden. Schiedam ziet grote voordelen in het gebruik van de stemmachine. Kiezers kunnen door twee simpe le drukken op het apparaat (één op de kandidaat, de tweede op de rode stemknop) snel hun stem uitbrengen. Verder kan een foute keuze snel worden hersteld. Bo vendien is er in tegenstelling tot eerdere verkiezingen optimale zekerheid te geven dat de stem geldig en geregistreerd is. Voor zichzelf ziet de gemeente ook voordelen. Uit de praktijk blijkt dat het stemmen 'per com puter' sneller gaat. Dit betekent dat er per stemdistrict meer men sen kunnen worden opgeroepen. Ondanks de toename van het aan tal kiezers (met name in de wijk Spaland) stelt burgemeester Rei- mer Scheeres voor het aantal stembureaus van 47 terug te bren gen naar 40. Het jaarlijkse onder houd van stemhokjes en bussen kan bovendien verdwijnen. De voor de verkiezingen te maken personele kosten kunnen flink dalen. Minder stembureaus bete kent minder personeel. Boven dien verdwijnt het urenlange en zeer arbeidsintensieve tellen van de uitslag. De uitslag kan direct na het sluiten van de stembus worden uitgeprint. Volgens een stuk van de afdeling burgerzaken leidt de aanschaf van stemmachines tot een forse besparing. Feitelijk is daarvan echter geen sprake. De jaarlijkse lasten die voortvloeien uit de aan schaf van de stemmachine bedra gen 46.750 gulden. Per verkiezing wordt in vergelij king met de bestaande systema tiek een besparing bereikt van 33.380 gulden. Gemiddeld vindt er in Nederland per jaar één ver kiezing plaats. Dit betekent dat de kosten jaarlijks 13.000 gulden hoger zullen liggen dan nu. Volgend jaar pakt het rekensom metje wel voordelig uit. De ge meenteraad, de Tweede Kamer en het Europees Parlement wor den volgend jaar opnieuw geko zen. Het is echter nog de vraag of de stemmachines reeds bij de ge meenteraadsverkiezingen ge bruikt kunnen worden. Leveran cier van de apparatuur Samson heeft laten weten dat het niet ze ker is of de machines nog bijtijds geleverd kunnen worden. ,-V HBasi iBMRPBMroipBB t» j. IK» *P§pi§i|| Het verkeer tussen Schiedam en Vlaardingen dat de ge woonlijk ook al drukbereden 'binnenroute' neemt over de Mr. L A. Kesperweg en de Vlaardingerdijk, krijgt de ko mende tijd in toenemende mate te maken met filevor ming. Bij Vijfsluizen, op Schiedams grondgebied, wordt gewerkt aan een oprit naar het nieuwe bedrijven park. Dat heeft gevolgen voor de verkeersafwikkeling. Gis teren en eergisteren deden zich tijdens de spits de eerste stagnaties voor. Een extra ob stakel is het werk aan de weg ter hoogte van de opritnaarde A4. De weg is enigszins ver legd, waardoor auto's flink vaart moeten minderen. Het werk bij Vijfsluizen duurt tot december. De gemeente Schiedam heeft automobilis ten geadviseerd voorlopig een andere route te kiezen, maar erkent dat dat in tijd weinigzai schelen: „Tijdens de spits is het overal druk." Foto Dennes var» der Wel/Roel Dijkstra Schiedam - Het afdelingsbe stuur van de PvdA ontkent dat het.op de achtergrond een rol heeft gespeeld by het terugtre den van Hans Bakker als fractie voorzitter van de PvdA. Bakker zelf zegt dat het afdelingsbestuur en de twee PvdA-wethouders hem enige tijd geleden signalen hebben gegeven dat zijn dagen als fractievoorzitter waren ge teld. Hierop heeft Bakker beslo ten eieren voor zijn geld te kiezen en de functie neer te leggen. Secretaris Menno Siljée ontkent namens het bestuur elke betrok kenheid in de affaire-Bakker. „Die macht hebben wij helemaal niet De fractie beslist zelf wie haar aanvoert Het is de laatste tijd duidelijk geworden dat Bak ker niet langer wordt gesteund door de meerderheid van de frac tie. Vanuit die hoek is er druk op hem uitgeoefend om terug te tre den. Het bestuur heeft zich daar mee niet willen bemoeien." Informeel zou het echter wel dege lijk mogelijk kunnen zijn dat het bestuur achter de val van Bakker zit. Raadslid Yvonne Siljée is zowel de moeder van Menno als de vriend van Jan Simons. Bei den zitten in het bestuur Menno Siljée: „Ik zou natuurlijk liegen als ik zeg dat er thuis nooit over het functioneren van Bak ker is gesproken. Maar toch is er duidelijk sprake van gescheiden verantwoordelijkheden tussen bestuur en fractie." Solistisch De nieuwe fractievoorzitter Gé Brouwer heeft gezegd dat er druk op Bakker is uitgeoefend om op te stappen. Individuele fractiele den zeggen echter niet in deze ontwikkeling gekend te zijn. „Twee jaar geleden heb ik naar aanleiding van de affaire-Van Kleef reeds het vertrouwen opge zegd in Bakker," zegt Cor Huij- ken. „Ik ben blij dathy nu gevolg heeft gegeven aan die oproep, Ik CorHuljken: „Twee jaar gele den heb fk het vertrouwen reeds opgezegd In Bakker." Archieffoto F las in de krant van zijn terugtre den. In de fractievergaderingen moet hem veer de vakantie dui delijk zijn geworden dat hij niet meer op steun kan rekenen." Ook raadslid Noor Samkalden wist voor de openbare békend- making niks van het terugtreden van de fractievoorzitter. „Voor mijn vakantie heeft hij alleen verteld dat er een brief zat aan te komen. En nu ben ik net terug en wordt zijn terugtreden bekend." Voor Samkalden is het zonne klaar dat bepaalde geledingen binnen de party met het oog op de komende strijd om de verkies bare plaatsen een bewuste actie tegen de fractievoorzitter hebben gevoerd. Net als CorHuyken is Menno Sil jée niet rouwig om het vertrek van zijn fractievoorzitter. „Bak ker heeft het duidelijk niet zo op het huidige bestuur. Wat dat be treft was er sprake van een ver troebelde relatie. We kunnen ons bovendien niet vinden in de idee- en die Bakker heeft over dualis me in de raad, Verder opereerde hij als fractievoorzitter veel te so listisch. Neem de wijze waarop hij zijn vertrek aankondigt. Wij vinden het niet verstandig dathy op deze wijze naar buiten treedt Dat is zeer schadelijk voorde par tij." Binnen de afdeling-Schiedam van de PvdA is het de gewoonte dat een lid van de raadsfractie de bestuursvergaderingen by- woont. Tot voor kort nam Hans Bakker die taak op zich. Vóór de zomervakantie kreeg Bakker bij zo'n gelegenheid laaiende ruzie met het bestuur toen hem ver zocht werd de vergadering te ver laten. „Wij wilden in de persoonlijke sfeer praten over het vertrek van de bestuursleden Maarten Reu- derink en Jan KLyn," motiveert Siljée het destijds aan Bakker ge dane verzoek de zaal te verlaten. „Ik denk datwehet recht hebben om daar in eigen kring over te praten. Bakker stapte teen woe dend op. Sindsdien worden de bestuursvergaderingen bijge woond door Gé Brouwer, Dat ver loopt een stuk gemoedelijker." De vertrokken bestuursleden worden binnen de PvdA gezien als geestverwanten van Hans Bakker. Klijn en Reuderink stap-* ten in januari op na een conflict met de toen pas aangetreden be stuursleden Menno Siljee en Jan Simons. De aftreders meenden dat Simons'slechts tot het be stuur was toegetreden om macht uit te oefenen by het samenstel len van de kieslijst voor de ko mende raadsverkiezingen. Met het vaststellen van de lijstvolgor de is het bestuur belast Als fractieleider eiste Hans Bak ker destijds volledige openheid van zaken van het bestuur. „We waren het er over eens dat we on ze tijd niet meer zouden verdoen aan interne conflictjes," sprak Bakker in januari. „Het vertrek van twee bestuursleden sugge reert dat we die afspraak alweer vergeten zijn. De afdeling heeft er recht op dat er maatregelen worden genomen om de rust te herstellen. Allen met eenheid en een goed programma kunnen het vertrouwen van de kiezer win nen." Schiedam - De gemeente Schiedam fungeert een jaar lang als 'modelgemeente' voor een zo genaamd afvalpreventie-project. Dit initiatief van het provinciaal bestuur streeft een gedragsveran dering na van burgers, bedrijven en overheid, zodat voortaan voor zichtiger wordt omgegaan met al lerlei soorten afval. „Voor Schiedam betekent dit een extra handvat om ons milieubeleid vorm te geven," zei milieu-wet houder De Leede. In de kantine van het stadskan toor kwam gisteren een gemê leerd gezelschap van bestuur- ders,—raadsleden, milieu-activis ten en wijkbewoners bij elkaar. Ze werden voorgelicht over het project en zagen milieugedepu teerde Van der Vlist en wethouder De Leede hun handtekening zet ten onder een intentieverklaring. De Leede noemde preventie „hét leitmotiv" in het Schiedamse mi lieubeleid van de komende jaren. „Van oudsher richten we ons als gemeente teveel op de 'end of pi- pe'-oplossmgen, op het zuiveren van afvalwater, op het niet-verle- nen van milieuvergunningen." Van der Vlist deelde mee dat Nootdorp, een kleinere agrari sche gemeente, en Schiedam, „een grotere gemeente," een beetje willekeurig waren uitgeko zen om als modelgemeente te worden gebruikt. „Maar zie het niet alsof de provincie Schiedam een cadeautje geeft, want zo zit het niet. De gemeente zal het gro tendeels zelf moeten opknappen, hoewel wy uiteraard technische ondersteuning zullen bieden." De Leede zei het geen bezwaar te vin den dat Schiedam nu zo nadruk kelijk „het goede voorbeeld" moet gaan geven. „We zijn wel ge wend in de frontlinie te lopen." De provincie ziet de gemeenten als een belangrijke tussenper soon naar de burgers toe, zodat langs deze weg een gedragsveran dering kan worden gestimuleerd. Doel is uiteindelijk een sterke af name van de milieubelasting door bet afval. Daarvoor is door het afvalpreventieteam een aan tal aandachtsgebieden uitgeko zen, die gericht zijn op burgers, overheid en het bedrijfsleven. Schiedammers in Zuid en de Woudhoek, twee duidelijk ver schillende woonwijken, zullen in het proefjaar worden verzocht 'ecoteams'te formeren. Dat zijn enkele huishoudens die onder deskundige leiding een soort werkboek bijhouden en gezamen lijk bekijken hoe het milieu ge spaard kan worden. Daarbij wor den deze ecoteams geacht oog te hebben voor thema's als milieu bewuster inkopen, het verminde ren van energieverbruik en de be perking van afval. De projectlei ding wü Schiedammers wijzen op het belang van het zelfcomposte- ren en het gescheiden aanbieden van afval en daarvoor de facilitei ten leveren. Ook winkeliers zul len worden benaderd mee te doen. De gemeente zelf zal actief deelnemer zijn aan het project, door het deelgebied dat de naam 'interne milieuzorg' heeft gekre gen. Van de ambtenaren op de stadskantoren zal een gedrags verandering worden verwacht. Projectleider H. Boogaard, na mens het provinciaal Afvalpre ventie-team: „Electrische appara ten moeten niet te vaak onnodig aanstaan en de papierhonger moet worden gestild. Gemeenten moeten eens kritisch kijken naar de vele kopietjes die worden ge maakt. U als raadsleden ontvangt toch dagelijks veel te veel pa pier." Bij de twee andere deelge bieden -het verminderen van bouw- en sloopafval en de milieu- doorliehting- zullen vooral be drijven worden betrokken. In sa menwerking met het ONS zullen tien bedrijven gratis worden doorgelicht op mogelijke energie- en afvalbesparing. Een vijftal mag vervolgens, tegen geringe kosten, een vervolgonderzoek verwachten. Peter Lutteveld, die als vertegenwoordiger van de lan delijke stichting GAP {Global Ac tion Plan for the Earth) bij het project is betrokken, voorspelde alvast een strijd tegen de 'Ja-Ma ren', „Veel mensen zijn wel van goede wil, maar denken dat we het milieuprobleem niet kunnen oplossen, of weten niet hoe te be ginnen of denken dat hun bijdra ge mets uitmaakt. Dit programma moet aantonen wat de mogelijk heden zyn om werkelijk iets te doen aan het milieuprobleem." Schiedam - Uit een boerderij aan de Woudweg is gistermiddag een geldbedrag van ongeveer 300 gul den gestolen. Toen de eigenaar thuis kwam stuitte hij in de stal op drie vrouwen die een vaag ver haal ophingen over peren. Ze gin gen er vervolgens vandoor in een rode Opel Rekord, Het drietal wordt er van verdacht geld buit gemaakt te hebben want de boer kwam tot de ontdekking dat uit zijn slaapkamer geld was wegge nomen. Vlaardingen - Een bestelauto die gisteravond op de Broekpolder weg uitweek voor een tegenlig ger, reed eerst tegen een licht mast en kwam vervolgens in de sloot terecht. De bestuurder bleef ongedeerd. Na het ongeval werd assistentie verleend door de brandweer. De auto is door een ta kelwagen uit de sloot gehaald. Vlaardingen - In een trapportaal van een verzorgingshuis aan de Churchillsingel brak gistermid dag brand uit. De brandhaard werd gevormd door een aantal do zen die om nog niet opgehelderde redenen vlam hadden gevat. Er was veel rookontwikkeling. De brandweer bluste het vuur en maakte het portiek rookvrij. Schiedam - Een 79-jarige vrouw is gistermiddag omstreeks half vier door een fletser van haar handtas beroofd. Dat gebeurde op de kruising van de Parkweg en de Monseigneur Nolenslaan, In het tasje zaten een portefeuille en medicijnen. Vlaardingen - Een aannemer die betrokken is by de woningbouw aan de Vaart heeft gisteren aan gifte gedaan van diefstal van een partij gereedschap. De spullen werden gestolen uit een bouw- container aan de Joke Smitkade. Ook werd gereedschap ont vreemd uit twee bouwketen. Bij een winkel aan de Deltaweg werd gistermiddag een 42-jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van diefstal. De man had voor ruim honderd gulden aan spullen weggenomen zonder die te betalen. Er werd proces-ver- baal tegen hem opgemaakt. Schiedam - Aan de Frambozen- gaarde is dinsdagochtend vroeg ingebroken in een schuur. Er werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. De eigenaar mist een fiets, boormachine en een sol- deerrevolver. Ook by een inbraak in een kelder box aan het Dr. Wibautplein werd een valse steutel gebruikt. Daar werd een gereedschapskist ont vreemd. Schiedam - Verschillende auto bezitters zijn het slachtoffer ge worden van een autokraak. Uit auto's aan de Molensirtgel en de Tuinlaan verdween geluidsappa ratuur, Aan de Warande werd een hoedenplank compleet met inge bouwde geluidsboxen weggeno men uit een auto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1