1711 Be Geen stemrecht niet Nederlanders Sculptuur van Gabo moet opschuiven Ontuchtpleger ontkent verkrachting Gerechtshof gaat op de rem in XTC-zaak Bedrijven langs de Stadionweg overwegen inhuren bewakers WD: Havenplan is meesterstukje Nieuw protocol over samenwerking Sjanghai Minister Dales wil geen uitzondering maken voor provincie Rotterdam Moeder voor Ketelbinkie? Sint Franciscus opent nieuwe IC Hulp bereikt Marokkaanse, probleemjongeren niet Rotterdams Dagblad Woensdag 8 september 1993 RW RV RZ Rotterdam - Van alle politieke partijen toont de WD zich het meest enthousiast over het Havenplan 2010, dat op 14 oktober door de Rotterdamse gemeente raad wordt behandeld. „Het is één van onze meester stukjes," zei fractievoorzitter Ter Kuile gisteren tij dens de vergadering van de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikke ling. Haar partijgenoot Woudenberg liet zich in het bij zonder complimenteus uit over de wijze, waarop CDA-wetbouder Smit namens de regio Rijnmond beeft onderhandeld met de rijksoverheid, waardoor nu meer groenprojecten kunnen worden gereali seerd, ter compensatie van wat het Havenplan aan ruimte zal kosten. Evenals de Milieucommissie van WD-wethouder Van den Muijsenberg toonde ook de commissie van PvdA-wethouder Linthorst zich gisteren in grote meerderheid positief over het Havenplan. Meen Groenlinks is tegen. Aan de milieu-eisen wordt on voldoende tegemoetgekomen, vond woordvoerder Meijer. Meer aandacht moet worden geschonken aan economische alternatieven van het Nederlands Eco nomisch Instituut en Research voor Beleid in op dracht van de Zuidhollandse Milieufederatie en de stichting Natuur Milieu. Maar wethouder Lint horst zei dat de ervaring hem leert, ofschoon hij elke suggestie serieus wil nemen, dat 'hanteerbare sug gesties schaars' zijn. D66 vroeg vooral aandacht voor de noodzakelijke scholing van werkzoekenden, om de kansen te be nutten die het Havenplan aan werkgelegenheid zal bieden. Het CDA en de WD drongen aan op een ge zamenlijke visie van Rotterdam, Antwerpen en het tussenliggende gebied. Vanmiddag vergadert ook de raadscommissie Haven nog over het Havenplan. Ook daar wordt brede in stemming verwacht, vooral omdat het is afgestemd op het ROM-project Rijnmond, dat economische groei wil laten harmoniëren met verbetering van de milieukwaliteit inde Rijnmond. Rotterdam - Burgemeester Peper en zijn ambtsge noot Huang Ju van zusterstad Sjanghai hebben van middag een nieuw protocol ondertekend voor sa menwerking in de jaren 1994 en 1995. De samenwer king betreft onder meer de uitwisseling van techni sche deskundigheid, uitwisseling op het gebied van sport en cultuur, ondersteuning van onderwijs en hulp bij de verdere ontwikkeling van de drinkwater voorziening in Sjanghai. Een delegatie uit Sjanghai heeft gisteren bij de Rot terdamse Kamer van Koophandel een presentatie gehouden over de economische ontwikkeling van deze Chinese stad. Deze week staan ook nog bezoe ken aan bedrijven in de haven en het Hong Kong Trade Centre op het programma. Ook worden ge sprekken gevoerd met minister-president Lubbers, staatssecretaris Van Rooy en do ministers Andries- sen (Economische Zaken) en Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat). Door Marcel Potters Rotterdam - Het is een merk waardig landschap, vlak langs de Stadionweg, vol roestbruin verwrongen staal, pannensetjes, geblakerde kacheltjes, gasfles sen, tuinstoeltjes zonder bekle ding. Bij caravans die het geluk hadden het directe contact met de vlammen te ontlopen, drui pen kunststof ramen uit de sponningen. Zelfs simpele Iuch- troosterijes, weggewerkt in de zijkant van de opbouw, hebben door de hitte haast monstrueuze vormen aangenomen. „Ik noem het een beetje horror," zegt de zichtbaar beduusde ei genaar Gertjan Overweg van het dit weekeinde door vlammen verwoeste Linschoten Kam- peerland, in het hartje van be drijventerrein 'Klein België' in Rotterdam-Zuid. Zijn buurman A Vervat van het belendende caravancentrum voelt met hem mee: „Er stonden hier mensen bij het hek te huilen. Ze zagen waarschijnlijk in de resten van een caravan een detail op basis waarvan ze concludeerden dat het hun caravan was. Heel triest." Overweg wist van niets, zater dagnacht, genietend van een vrij weekeinde ergens in Bra bant. „Ik hoorde het zondagoch tend pas," vertelt hij, „op Sky Radio. Er was brand geweest bij de Stadionweg. Nou gebeurt dat wel vaker, maar deze keer was er een loods bij betrokken. Ik belde m'n ouders, en ben toen als een speer naar Rotterdam gereden. Toen ik hier aankwam, draaide m'n maag zich drie keer om," Een serie toevalligheden maak te de ramp voor beiden - zowel Vervat als Overweg hadden ca ravans op het terrein staan - én voor de eigenaars van de rijden de vakantiehuisjes alleen nog maar groter. Zo boorden de vlammen zich door het dubbel glas van het showroom-gedeelte heen, en deed een caravan ont branden die precies onder een aan hel plafond bevestigde ka chel stond geparkeerd. De 'heater' begaf het, gas kreeg de vrije loop en zorgde voor een waar slagveld onder de caravans binnen. Met daaronder twaalf gloednieuwe exemplaren van zo'n 17.500 gulden per stuk, pas vorige week gearriveerd. Op het 'open terrein' had het vuur voor al caravans van particulieren verpulverd. Die stonden daar, met hier en daar wat schade, te wachten op de verzekerings-ex- pert. Zondagochtend al streek de re cherche neer aan de Stadion weg, en snuffelde met behulp van goed-getrainde honden de omgeving af. De brand, zoveel werd al snel duidelijk, was ver moedelijk aan de achterkant van de opslag ontstaan op een meter afstand van een van spij len voorzien hek. Op de bedoel de plek staat nu het verkoolde karkas van een Hobby, één van de meest verkochte caravans. „De verdenking," stelt Vervat, „gaat uit naar die middelste." En Overweg, op de vraag of het vuur in de caravan kan zijn ont staan: „Binnen? Da's onmoge lijk. Er is niets aangesloten. Een geparkeerde auto is bij wijze van spreken veel gevaarlijker dan een caravan." „De politie," vertelt hij verder, „heeft onderzocht of er iemand in heeft geslapen. Het gebeurt tenslotte wel eens, dat een junk over het hek klimt. Maar ik dacht niet dat dit hier het geval was." Vervat vult aan: „Ze heb ben zelfs gezocht of er resten van een verband persoon waren te vinden in deze caravan." Voor één ding heeft de brand in elk geval wél gezorgd, De dis cussie over het inhuren van een gezamenlijke patrouilledienst in 'Klein België', een plan dat was gelanceerd na eerdere bran den bij papieropslag Leparo en een beperkte caravan-brand bij Vervat in februari, kwam in een stroomversnelling. Sterker: of fertes van particuliere bewakers zijn inmiddels binnen. Vervat schat het aantal geïnte resseerde bedrijven op tien. En wellicht, denkt hij, kan zo'n col lectieve actie de verzekerings premie een beetje drukken. „Er gaan zelfs geruchten dat je op zoiets subsidie van de overheid kunt krijgen." Wat hem betreft zou die bewaking 's nachts en in het weekeinde permanent in het gebied aanwezig moeten zijn. Door Kor Kegel Rotterdam - Inwoners van Rijnmond, die niet de Nederlandse nationaliteit hebben, krijgen geen stemrecht bij de verkiezin gen voor het toekomstige regiobestuur. De Rotterdamse ge meenteraad had dat anders gewild. Maar nu minister Dales (Binnenlandse Zaken) het verzoek afgewezen blijkt te hebben, wil het college van burgemeester en wethouders hierin berus ten. Of de rest van het gemeentebe stuur er ook zo over denkt, zal donderdag blijken, wanneer de kwestie aan de orde komt in de raadscommissie van Algemene Bestuurlijke Zaken (ABZ). De af wijzing van Dales betekent in de praktijk, dat niet-Nederlandse in woners van Rotterdam er door de regiovorming in democratisch op zicht op achteruitgaan. Bij de ge meenteraadsverkiezingen heb ben zij wél stemrecht. Maar als de gemeente Rotterdam als zodanig ophoudt te bestaan en het regio bestuur veel taken overneemt, hebben zij dat stemrecht niet meer. Eerder dit jaar nam de gemeente raad, om dat te voorkomen, een motie aan die was ingediend door D66-fractievoorzitter Ravestein. De motie behelsde dat n iet-Ne derlanders hun kiesrecht behou den na de bestuurlijke reorgani satie in de Rotterdamse regio. Mi nister Dales geeft nu aan voor die wens begrip te hebben, maar zij ziet geen grondwettelijke moge lijkheden en wil daar om princi piële redenen ook niet op aanstu ren. De 'stadsregio Ro'terdam' zal for meel de status van 'provincie' krijgen. En anders dan gemeente besturen hebben Provinciale Sta ten invloed op de verkiezing van leden van de Eerste Kamer De Grondwet staat het met toe dat met-Nederlanders meedoen aan verkiezingen voor het provinciaal bestuur of voor de IVeede Ka mer, aangezien op nationaal ni veau ook over internationale vraagstukken beslissingen wor den genomen. Dales: „Van perso nen die een andere dan de Neder landse nationaliteit hebben, mag worden aangenomen, zo is des tijds - in 1848 - geoordeeld, dat zij ook loyaal zijn a' het land waarvan zij de nationaliteit bezit ten. Loyaliteit aan een andere staat kan een voor Nederland goe de besluitvorming in de weg staan." Geen uitzondering Omdat ook de Provinciale Staten van Rotterdam invloed krijgen op de samenstelling van de Eerste Kamer, wil Dales voor deze regio geen uitzondering maken. Zij vraagt zich af, of het trouwens we! mogelijk zou zijn om niet-Neder- landcrs in de Rijnmond wel kies recht voor het provinciebestuur te geven en allochtone ingezete nen van andere provincies niet. De minister zegt niet van plan te zijn om op een wijziging van de Grondwet aan te sturen. Maar Dales probeert de pijn te verzachten. Zij wijst het Rotter damse gemeentebestuur op een notitie uit 1991, waarin Dales en haar collega Hirsch Balhn (Justi tie) stelden dat het in beginsel mogelijk moet zijn dat allochto nen het Nederlanderschap ver werven zonder hun eigen natio naliteit te moeten opgeven. „In middels is dit inderdaad moge lijk, ook in gevallen waarin dat voorheen niet zo was," zegt Dales. Het kabinet verwacht dat de inte gratie hierdoor een impuls krijgt. Het advies van B en W is om geen verdere actie te ondernemen en het antwoord van de minister voor kennisgeving aan te nemen. Daarmee zal dan de motie-Rave- stein zijn afgehandeld. Rotterdam - In de 'strijd' om het beeld van de Rotterdamse straat jongen Ketelbinkie -gaat het naar Katendrecht of komt het te staan voor Hotel New York op het Koninginnehoofd? - lijkt een creatieve oplossing in de maak. Huib Noorlander, de maker van Ketelbinkie, heeft voorgesteld ook de moeder van de straatjon gen te vereeuwigen, zodat de twee in de toekomst van de twee ge noemde plaatsen 'naai' elkaar kunnen kijken'. Noorlanders re denering daarbij is dat de moeder van Ketelbinkie voorkomt in ie der couplet van 'Toen wij uit Rot terdam vertrokken' en dus ook een plek heeft verdiend in Rotter dam. Noorlanders oplossing wordt in elk geval met enthousi asme gesteund door Hans Abel man van het Centrum voor Beel dende Kunst (CBK), dat het colle ge van burgemeester en wethou ders binnenkort moet adviseren over de plaats waar Ketelbinkie moet komen te staan. Rotterdam - Het enorme plastiek van kunstenaar Naum Gabo, dat pal voor de Bijenkorf op de Cool- singel staat, moet tijdelijk wijken voor de nieuwe winkelpromenade onder het Beursplein. Het 26 me ter hoge kunstwerk zal ongeveer tien meter worden opgeschoven in de richting van de voormalige Cineac. Het opschuiven van de wereldberoemde sculptuur zal vermoedelijk plaatsvinden in het tweede kwartaal van volgend jaar. De Rotterdamse gemeenteraad heeft ruim een jaar geleden met de grootse plannen voor het on dergrondse winkelcentrum inge stemd. De passage - een plan van projectontwikkelaar Muiti Vast goed- moet een ondergrondse verbinding gaan vormen tussen de Lijnbaan en de Hoogstraat. Het plan voorziet ook in nieuw bouw op de plekken waar nu nog de winkels van C A en Kreym- borg staan, de bouw van een par keergarage en een woontoren aan de Bulgersteyn. Met het project, waardoor de binnenstad twee jaar lang wordt veranderd in een bouwput, is ongeveer tweehon derd miljoen gulden gemoeid. De 26 meter hoge sculptuur van Naum Gabo is een cadeau van de Bijenkorf aan de stad Rotterdam ter gelegenheid van de opening van de winkel in september 1956. Omdat het winkelpand op de Rot terdamse Monumentenlijst staat en het beeld bij de winkel hoort, moet voor verplaatsing toestem ming worden verleend krachtens de Monumentenverordening. In middels heeft de Welstandscom missie al ingestemd met de tijde lijke verplaatsing. Verschuift het beeld van Gabo, het monumentale bordes van het Beurs/WTC-complex verdwijnt helemaal, zij het ook tijdelijk. Het bordes zal worden afgebroken en in stukken worden opgeslagen, evenals het beeld van Gijsbert Karei van Hogendorp. Wanneer het nieuwe winkelcentrum klaar is, zal het bordes weer worden herbouwd en het beeld terugge plaatst. De beroemde sculptuur van Naum Gabo voor de Bijenkorf. Komend voorjaar moet het beeld een stukje opschuiven. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Door Sander Sonnemans Rotterdam - Erg veel woorden maakte officier van justitie mevrouw mr. M. Kaptein er gis termiddag niet aan vuil. „Seks met kinderen kan niet en mag niet," klonk het dan ook resoluut in de richting van de verdachte. „Over zijn seksuele geaardheid valt niets te zeggen. Maar hij heeft normen overschreden. Ge zien de belangstelling op de pu blieke tribune heeft hij bij de be trokkenen de nodige beroering veroorzaakt. Daar moet op wor den gereageerd." De man, een 50-jarige homofiele Schiedammer, wordt er van ver dacht in zijn woning in Schiedam- Oost twee jongetjes van negen en elf jaar uit de buurt seksueel te hebben misbruikt. Hem werd gis teren verkrachting en ontuchtige handelingen met beide jongens ten laste gelegd. De officier achtte de feiten bewezen en eiste twee jaar gevangenisstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk met als bijzondere voorwaarde dat de man toezicht van de reclas sering zal moeten dulden. De verdachte zou bij één van de jongetjes met zijn geslachtsdeel in de anus zijn gedrongen en het lid van de andere slachtoffer in zijn mond hebben genomen. Voorts moesten de vriendjes, die veelal samen waren, de man be vredigen en zich allerlei hande lingen laten welgevallen. Belang rijk voor de raadsman van de ver dachte. mr. J. C. Spigt, was het of een en ander onder dwang was uitgevoerd. Daarom wilde hij de twee jongetjes vorige maand ho ren over hun ervaringen en wer den ze als getuigen opgeroepen. Slechts één van de twee ver scheen, vergezeld door zijn vader, bij de advocaat. Omdat de verkla ringen van de ander niet nog eens konden worden opgetekend, trok de raadsman de eerder gedane uitspraken in twijfel. Hij noemde ze 'ongeloofwaardig'. „Ik wilde precies weten waar de delicten zijn gepleegd, of er dwang is uitgeoefend en of mijn client één van de jongetjes heeft verkracht," legde mr Spigt tij dens zijn pleidooi uit ..De jonge tjes hebben namelijk nogal wat tegenstrijdige verklaringen afge geven. De verklaring zoals die door het slachtoffer van do ver krachting bij de politie van Schiedam is gegeven kan niet als wettig bewijsmateriaal worden gezien. Bovendien is die verkla ring door geen enkel bewijsmid del, bijvoorbeeld een medisch rapport, gestaafd. Daarom is cr onvoldoende bewijs voor de ver krachting en verzoek ik in dat ge val om vrijspraak." Ook voor het in de mond nemen van de penis van het andere jon getje kon volgens de verdediger geen bewijs worden aangevoerd. In de dagvaarding vermeldde de officier dat het delict gepleegd moest zijn in de periode van fe bruari 1993 tot mei 1993. De ver dachte gaf de handeling wel tne, maar zo liet zijn advocaat weten, het zou vóór die periode zijn ge beurd. Dat moet de officier rauw op haar dak zijn gevallen want ze had juist bij de aanvang van de zitting de eerder op de dagvaar ding vermelde periode, begin nend bij februari 1992. gewijzigd in februari 1993. Daarom be pleitte mr. Spigt ook in dat geval vrijspraak. De overige ontuchtige handelin gen gaf de verdachte, die deel uit maakt van de pedofielenwerk- grocp van de NVSH in Rotterdam en al vier maal eerder wegens ze dendelicten met Justitie m aanra king was geweest, wel toe. De strafeis vond zijn raadsman voor alleen dat feit veel te hoog. „Een celstraf is niet heilzaam en hy heeft al drie maanden in voorar rest gezeten. Ik verzoek dc recht bank dan ook over te gaan lot het opleggen van dienstverlening met een voorwaardelijk straf als stok achter dc deur." stelde mr. Spigt voor. Overigens moet de Schiedammer binnenkort andermaal voor de rechtbank verschijnen om zich te verantwoorden voor het bezit van twintig video-banden met daarop kinderporno. Die werden samen met tachtig andere banden tij dens een huiszoeking door de Sehiedamse politie in beslag ge nomen. De uitspraak volgt over twee we ken. Rotterdam - Het Sint Franciscus Gasthuis heeft vanaf vandaag een nieuwe intensive care afde ling. Voorheen bestond de inten sive care afdeling, de 'IC', uit twee afdelingen, dc chirurgische cn dc interne intensive care. Bijzonder aan de nieuwe afdeling zijn de 'bedzmlcn' en het nieuwe oproep systeem. In een bedzuii zitten alle electron tea netjes 'verstopt', het oproepsysteem stelt patiënten in staat om de behandelende arts di rect op te piepen De verbouwing heeft een halfjaar geduurd. Het aantal beschikbare bedden, veertien, is gelijk geble ven. Do veibouwing kostte het Sint Franciscus Gasthuis 1,7 mil joen gulden, de overheid droeg drie miljoen gulden bij. Voor het eind van het jaar woidt ook een begin gemaakt aan de verbou wing van de rontgenafdeüng. Amsterdam - „Het is de taak van raadslieden om ervoor te zorgen dat eventuele misstanden in een zaak worden uitgezocht. Grenzen kunnen worden afgetast, maar die grenzen zijn er wel. Het hoger beroep is er niet voor om alles nog eens dunnetjes over te doen. En wij, als hof, onderzoeken niet al les wat er in dit land misgaat." Dat zei gisteren mr. J. H. M. Wil- lems, voorzitter van de strafka mer van het Amsterdamse ge rechtshof tijdens de behandeling van de grote XTC-zaak, in een vermanend gesprek tot de acht .advocaten die de leden van de bende bijstaan. „Er worden hier allerlei zaken opgeworpen die geen rol spelen bij de beoordeling van deze strafzaak," zei mr, Wil- lems, nadat andermaal de omstre den getuige A B, aan een verhoor was onderworpen. B. beweert dat er door de PTT in Rotterdam zowel in de XTC-zaak als in tal van andere zaken buiten de voorschriften om met telefoon taps en -printers is gewerkt. Bij de voortzetting van de zaak, waar aan het hof eerder dit jaar al twee dagen spendeerde, bleef B. maan dag vierkant achter zijn bewerin gen staan. Er is echter niemand die zijn uitlatingen wil of kan be vestigen. Wrakingsverzoek Het gerechtshof had de zaak deze week in drie dagen willen afhan delen. De recente arrestatie van de 47-jarige hoofdverdachte Ton van D. doorkruiste echter deze planning. Zijn onvermoeibare ad vocaat mr. J. Boone heeft sinds Van D.'s verschijning in de rechtszaal het woord weer mogen voeren en daarvan heeft de raads man maandag en dinsdag ruim schoots gebruik gemaakt. Mr. Boones talrijke discussies met voorzitter mr. Willems resulteer den in een wrakingsverzoek. De raadsman wilde dat mr. Willems 'van de zaak zou worden afge haald', omdat hij zich 'vooringe nomen' zou hebben getoond. Dit veraoek werd afgewezen. Een cruciaal punt in de verdedi ging van Van D. is volgens mr. Boone de aanvang van het onder zoek, waarin het Interregionaal Recherche Team Noord-Holland/ Utrecht (IRT) in augustus 1991 de tanden zette. Mr. Boone heeft veel twijfels omtrent de hardheid van dc informatie die de aanlei ding is geweest voor het groot scheepse onderzoek, dat op 14 fe bruari 1992 uitmondde in tiental len arrestaties en een reeks huis zoekingen. Eén van die huiszoekingen, op een adres van Van D. in Krimpen aan den IJssel, bracht nagenoeg de gehele en tamelijk expliciete administratie van de drugsorga nisatie boven water. Mr. Boone vermoedt dat het IRT op oneigen lijke gronden achter dit adres is gekomen. Indien dit waar zou blijken te zijn, zou een vitaal deel van het bewijs onrechtmatig zijn verkregen. Overigens beweert Van D. dat zijn arrestatie, verricht door de Belgi sche rijkswacht in Antwerpen, een verkapte moordaanslag is ge weest. De rijkswachters zouden met zwaar geschut gericht op de bezinetank van Van D.'s auto heb ben geschoten, met de bedoeling de drugskoning en zijn drie kornuiten op te blazen. De angst zat er bij Van D. inmiddels goed in, nadat zijn direct onderge schikte D. L. op Hemelvaartsdag op de Amsterdamse Ringweg werd geliquideerd. Met Van D. werd ook de 45-jarige A. R. ingerekend. Hij geldt als de gene die bij de ABN Amro in Rot terdam voor een slordige 65 mil joen gulden aan Britse ponden heeft gewisseld. De man werd gis teren als getuige gehoord in de zaak van zijn buurman R. W. W.'s raadsvrouw, mr. B. Ficq, meent dat haar cliënt de dupe is gewor den van een persoonsverwisse ling en dat W. door het IRT her haaldelijk voor R. is aangezien. Na de ontkennend beantwoorde vraag van procureur-generaal mr. R. Manschot of R. wel eens op drachten aan W. had verstrekt, werd tegen R. een meineedproce- dure gestart. Morgen zet het hof de zaak voort. Het proces zal pas in november of december kunnen worden afge rond. Door Jolande van der Graaf Rotterdam - De projecten van het Marokkaanse jongerenwerk in Rotterdam bereiken niet de groep waarvoor ze bedoeld zijn: de échte probleemjongeren. Dat stelt ste delijk beleidsadviseur Jan Hoeks- ma in zijn jaarlijks Vnortgangs- rapport Project Marokkaanse Jongeren. De Rotterdamse ambtenaar pleit voor een andere benadering van politici en beleidsmakers. Nu valt er, v/at hem betreft, aan randgroe pjongeren geen greintje eer (én subsidie) te behalen. „Dus storten alle hulpverleners zich uit lijfsbehoud op de grote groep van enigszins succesvolle Marokkanen," zegt Hoeksma. „Natuurlijk is het goed dat dat ge beurt. Zo wordt immers voorko men dat het misgaat met deze groep. Maar de echte randgroep jongeren staan buitenspel." Volgens Hoeksma kent Rotter dam ongeveer duizend Marok kaanse randgroepjongeren, waar van twee- tot driehonderd jon gens tot de harde kern moeten worden gerekend. „De despera do's waarvan zeer veel dl ei ging uitgaat," licht hij toe. „De overige achthonderd hebben slechts wei mg aanmoediging no dig om ook bij deze groep te gaan horen. Verkeerde vrienden, wat rondhangen m coffeeshops en het is gebeurd." Er zijn nog meer van dit soort allochtone en autochto ne groepjes probleemjongeren m Rotterdam, stelt hij, die samen een jeugdige onderklasse vormen die zeer bedreigend is voor de sa menleving. Het keren van het tij is een zware, zo niet ondoenlijke opgave. Door snee hulpverlening - bijvoor beeld het aanbod om te gaan wer ken in een banenpool - is wel het laatste waarop randgroepjonge ren zitten te wachten. Om het simpele feit dat zo'n loopbaan lang niet zo veel oplevert als cri minaliteit en omdat werk in loon dienst binnen deze groepering geen enkele status heeft. Alleen na een zeer langdurig en gedwon gen proces van terugkeer naar de maatschappij en disciplinerende scholing kunnen eisen aan deze jongeren worden gesteld, meent Hoeksma. De vraag is hoeveel politiek en be stuur willen bijdragen om rand groepjongeren echt te helpen. Hoeksma: „Je bent er niet met het aanbieden van een baantje, het geven van een gevangenis straf of verblijf in een of ander kamp. maar hei is te simpel om te 2eggen: daar valt geen eer aan te behalen, daar stoppen we geen geld in. Aan de andere kant is het ook ontzettend moeilijk en weten we niet hoe we het moeten doen. Een bezinning is absoluut nodig."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3