15 Schiedam-Oost krijgt tiulpposi Patiënt steeds meer mens in Holy Ziekenhuis D66 overweegt motie van wantrouwen genda Niets boven Schiedam Informatie over meditatie Koor zoekt nieuwe leden Willy his Giants live op wielerbaan Centrum moet ook problemen in de wijk signaleren v>- z /3\ W IVSET ARGUS ZSE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. Hall of Fame in Hollandia Rotterdams Dagblad Donderdag 9 september 1993 De Schiedamse jenevers zijn de lekkerste. Nog altijd. De Ketel 1 van Nolet drinkt het prettigst weg als je lang te gaan hebt. Als aperitief]e kan ik echter de oude De Kuyper aanbevelen. De volle korenwijn, die Dirkzwager onder de naam Floryn op de markt brengt, is een puik slaapmutsje. En voor het strelen van uw .smaakpapillen kunt u niet ömUttfs authentieke Notaris heen. Voor de afwisseling mag ik ook gaarne uit Wanders'rijke assortiment putten, maar u weet: alles met mate: Eén tegelijk. De Schiedamse jenevers zijn de beste. Je hoort wel eens dat in een oud Amsterdams keldertje nog heel fraaie borrels worden gestookt en soms duikt uit Limburgse krochten een parmantig distillaat op, en toegegeven, een puntje hiervan wint het ruimschoots van het massavocht uit de Landelijk Bekende Fabrieken maar er gaat toch niets boven Schiedam. De echte bedoel ik. Via de Confrérie van de Hasseltse Genever kon üc eens in de Belgische Jeneverstad een 'Schiedam' bemachtigen, maar je merkt het meteen: daar zit geen gevoel in. De kenner laat zich niet foppen. Drinken is een sentiment. Daarom kunnen wij geen whiskey drinken zoals de Ieren en de Schotten. Het is weer tijdvoor de Brandersfeesten. Molen De Palmboom gratis te bezichtigen. Rondvaarten. Jazz. Mooie mo(nu)menten. Veel te doën. En steeds meert Terwijl het Haring- en Bierfeest volgens deze krant aan Vlaardingse kwaliteiten inboet omdat de haring het aflegt tegen de Vietnamese loempia, wordt dé Brandersstad er steeds Schiedamser op. Van de week zei Bob de Kuyper, penningmeester Van De Gecroonde Brandersketel, dat er aL vier miljoen gulden bin nen is voor het Jenévermuseum op de Lange Haven. Hij zei dat voor al de Vereenigde Glasfabrieken een stevige sponsor zijn gebleken voor wat Schiedams belangrijkste trekpleister moet worden. Als de Schiedamse distillateurs het plaatje financieel rond krijgen, komt er, - voor De Gecroonde Brandersketel een forse consumentencampagne onder de Nederlandse slijters. Extra kosten: een half miljoen gulden. Daar nemen we een borrel op. Uiteraard zal de branche zelf veel bij dragen in natura. Honderden distilleerderijen en tientallen molens mogen dan uit het stadsbeeld zijn verdwenen, de overblijvers^öuden standen sommi ge zelfs met internationale successen. Ze hpren bij de mooiste bedrij ven van de stad. Dat is een toast waard Het'publiek kan de Branders feesten zo Schiedams maken als het maar wil; door selectief te con sumeren. Bestel doelgericht. Leer de eerste alinea uit uw hoofd. KOR KEGEL Omdat de belangstelling voor meditatie aanzienlijk toeneemt en er bij de Vrijzinninge Geloofsgemeen schap NPB al twee jaar twee meditatiegroepen actief zijn, komt er een informatie-avond voor mensen die kennis met het fenomeen willen maken. Dat gebeurt op dinsdag 14 september in het NPB-gebouwaan de Westvest 90-92, vanaf 20.00 uur. Dr. G. Duinker is gastspreker. Hij iaat allerlei soor ten meditatie de revue passeren. Na de bijeenkomst kan men zich opgeven. Met een open repetitie voor iedereen die zingen leuk vindt, probeert het Martienerkoor uit Kethel nieuwe leden te werven. Het betreft een jongerenkoor voor zangers en zangeressen in de leeftijd tot circa 35 jaar dat in september 25 jaar bestaat. Regelmatig worden concerten gegeven waarbij ook een uitgebreid reper toire van moderne popsongs op het programma staat. Belangstellenden zijn welkom op de open repetitie van maandag 13 september (19,15 uur-20.15 uur) in zaal De Werf aan de Kerkweg 46. Voor meer info: Bert van Kan: 4266849 of Geraldine Roeiing: 4708792. Op de wielerbaan aan de Olympiaweg in sportpark Harga wordt zaterdagavond niet gefietst maar mu ziek gemaakt. De Nederlandse formatie Willy his Giants, die in de jaren zestig over populariteit niets te klagen had, geeft daar vanaf20.30 uur een concert. Leden van de muziekvereniging Back to Music heb ben gratis toegang, niet-leden betalen een tientje. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben va Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam - Als eerste wijk in Schiedam krijgt Oost volgend jaar de beschikking overeen zogenoemde hulpinformatiepost, Hier kunnen wijkbewoners terecht met al hun vragen over wo nen, welzijn en gezondheid. In het centrum zal een groot aantal organisaties participeren. Te noemen zijn de Gemeentelijke, Sociale Dienst, het maatschappelijk werk, de GGD en debëwo- nersvereniging. Het opzetten van deze HIPO (hulpinformatiepost Oost) vormt een onderdeel van het project Schiedam-Oost Gezond, dat ver ledenjaar startte als project in het kader van de sociale vernieuwing in Schiedam. Doel is om de ge zondheidssituatie van wijkbewo ners te verbeteren. Onderzoek heeft uitgewezen dat de gezondheid in oudere wijken als Schiedam-Oost te wensen overlaat. Aan de ene kant kampt de wijk met vergrijzing. Verder is bekend dat de gezondheid gemid deld relatief slecht is in wijken waar veel minima en werklozen wonen. In Oost is dit het geval. Het HIPO wordt in eerste instan tie gevestigd in het gebouw van de Bewonersvereniging Schiedam-Oost achter het Edi- sonplein Omdat tal van organisa ties op het vlak van gezondheid en welzijn in het centrum partici peren, kan voorkomen worden dat bezoekers van het kastje naar de muur worden gestuurd. Het centrum dient tevens een sig naleringsfunctie te krijgen in de wijk. Het project Schiedam-Oost Gezond loopt drie jaar, maar het is de bedoeling dat de nieuwe vormen van samenwerking ook na het vertrek van projectcoördi nator Mireille Lijnen worden voortgezet. In 1996 zou de hulpin formatiepost een plekje moeten krijgen in het nieuwe clubhuis/-' dat wordt gebouwd ter vervan ging van het huidige verouderde onderkomen aan de Galileistraat. Will van Wijk, WD-raadslid en in de wijk actief als directeur van de Gravin Aleidaschool, is een van degenen die meewerkt aan de op richting van een wijknetwerk. „Hierin moeten tal van deskundi gen gaan samenwerken. We rich ten ons op het voorkomen en op lossen van problemen van 0- tot 12-jarigen." Voorbeeld Als voorbeeld uit de eigen prak tijk noemt Van Wijk een leerling met problemen. „Zo'n zaak kan dan aan de orde gesteld worden in het netwerk. Wellicht heeft de dokter ook ervaringen met de persoon. Dat kan meer informatie geven. Bovendien wordt er veel kennis bijeengebracht om de pro blemen op te lossen." Het begrip 'gezond' krijgt in het 'project öen-brede definitie. Men hanteert de'definitie van de we reldgezondheidsorganisatie die het begrip benoemt als het 'licha melijk, psychisch en sociaal wel bevinden van de mens'. Dit verklaart dat er binnen het project aandacht bestaat voor za ken als meer groen in de wijk en het opzetten van een speeltuin. Uit een steekproef is inmiddels duidelijk geworden dat er een enorme behoefte voor een cen traal gelegen speeltuin bestaat. „Ouders kunnen zelf een rol gaan spelen bij het beheer ervan," zegt opbouwwerker Frans Klijzen. „Veel mensen hebben aangege ven dat ze best een reisje willen maken om de speeltuin te bezoe ken. De meesten zouden er ook geen moeite mee hebben als er entree wordt geheven." Initiatief De speeltuin is er voorlopig ech ter nog niet. De plek is nog niet bekend en ook de financiën zijn nog niet rond. Volgens wethouder Bart de Leede (Welzijn) moet de politiek snel in actie komen als het initiatief vorm krijgt. Volgens hem dient er leergeld te worden betaald uit een mislukt initiatief in de Marconistraat. Daar trachtte wethouder Chris Zijdeveld twee jaar geleden een speeltuinvereniging van de grond te tillen. De betrokken ouders wa ren toen echter allang gefrus treerd afgehaakt omdat de nieu we speeltuin hen reeds jaren eer der in het vooruitzicht was ge steld. Door Jan Booister Vlaardingen - Ziekenhuizen, dus ook het Holy Ziekenhuis ir. Vlaar dingen, omringen hun patiënten met steeds meer zorgen. De tijd dat de man-in-de-witte-jas vanuit zijn ivoren toren verordonneerde wat de patiënt moest slikken, ligt gelukkig alweer ver achter ons. Die medische macht is nagenoeg afgebrokkeld. De zieke bepaalt tegenwoordig zelfs of hij nog een andere arts raadpleegt voor een tweede diagnose. Niet dat patiënten in het Holy Ziekenhuis het meteen allemaal voer het zeggen krijgen, maar daar mogen 2e mettertijd mis schien zelfs meepraten over de behandeling die ze krijgen. Er le ven gedachten om de zieken keu zen voor te leggen en ze mee te la ten bepalen hoe de behandeling zat zijn. Want ook in Vlaardingen schrij nden,de-ontwikkelingen voort. 'n het Holy Ziekenhuis buigt men zich alweer enige tijd over de ncta 'Klantgericht zorgconcept'. die een discussie óp gang moet bren gen over een meer op de individu ele patiënt toegespitste zorg. De eerste' verandering merkt de patiënt, komend najaar al bij de opname. De tijd dat simpel een dag werd meegedeeld en dat men zich daar maar naar te schikken had, is dan voorbij. In overleg wordt een voorlopig opnametijd stip bepaald. Het is een klein voorbeeld van hoe bij de zorg meer met de pati ent overlegd kan worden. De dis cussie daarover is gestart met een notitie van de hoofden van de ver- pleegafdelingeh. Die vroegen om een meer patiëntgerichte organi satie op hun afdeling. „In het ma nagementteam van het Holy Zie kenhuis wordt verder gepraat over deze voorstellen," licht hoofd Klinische Dienst G. A. Poot euwewateji Dienst G. A. Poot: 'Je moet natuurlijk niet het belang van de patiënt uit het oog ver liezen.' Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra toe. „Het idee van de afdelings hoofden is al bjj de opname te vra gen wat de problematiek is, ook op het sociale vlak. Wat wil hij of zij eten, moet er met het werk re kening worden gehouden, wat speelt er verder? Met die informa tie moet dan gewerkt gaan wor den. Eigenlijk moet je al vanaf de dag van opname met het ontslag bezig zijn."- De notitie van de verpleegafdelin- gen is bij het managementteam in goede aarde gevallen. „We von den bet een prima verhaal. Want bij alle andere ontwikkelingen die er zijn in de volksgezond heidssector, moet je natuurlijk niet het belang van de patiënt uit het oog verliezen." De zorg in het Holy Ziekenhuis is zeker niet slecht, verzekert Poot Maar als jeuken-kunt verbete ren, moet je dat niet'naTatëri; Ook/ in opleidingsland zijn zaken vol op in beweging. Die dwingen je., ook na te denken over de zorg." y. Ruwweg is het plan de steeds mondiger wordende patiënt met tertijd door een kleiner team ver pleegkundigen, met een vast aan spreekpunt, te laten begeleiden. Dat aanspreekpunt moet vragen van de patiënt beantwoorden of zorgen dal ze door anderen wor den beantwoord. Poot: „Vroeger kreeg de patiënt vaak te horen dat de dokter er niet was, als hij een vraag had. En daar bleef het dan bij. Dat aan spreekpunt zou voor een ant woord moeten zorgen, of regelen- dat het snel komt." - Hethoofd Klinische Dienst bena- /drükfdat-Hét nog slechts om dis cussies. gaat, dat besluiten nog ;jnóetèri;-vallen, „Het moet nog blijken'of het allemaal haalbaar ■js." Veranderingen zijn ook niet in een achternamiddag in te voeren, verzekert hij. Daar gaan jaren overheen, ook omdat het bij veel betrokkenen om een mentali- teitsveran lering gaat. Het hoofd Klinische Dienst schat in dat dit voor zever .tig procent van de mensen het geval zal zijn, specia listen én verpleegkundigen. Poot: „Er minder op routine kunnen worden gewerkt. En als de patiënt gemotiveerd is via een dergelijke aanpak zal dat zijn ge nezing waarschijnlijk ten goede komen." Poot verwacht dat de behandeling in het ziekenhuis voor de patiënt minder anoniem zou kunnen wor den. „Er wordt dan meer geboden dan routine, er'is meer individu ele zorg: Het team verpleegkundi- gen iOndi een-patiënt zal dan ook niet"'dertig, '--maar bijvoorbeeld vijftien personen tellen. De her kenbaarheid wordt groter." Het hoofd Klinische Dienst: „Door een opname wordt een pa- tiënt'afhankelijk en het doel moet I zijïP'ftéF^wéërionafhankelijk te makëri èri' hërrï -weer zelfstandig in zijn omgeving te laten functio neren." Poot, alweer dertien jaar in dienst bij het Holy Ziekenhuis waarvan de laatste 4,5 jaar in zijn huidige functie, overlegt over de verande- ringen met zijn collega van het Schieland Ziekenhuis. Ook daar zijn dergelijke ontwikkelingen aan de gang. Bovendien, over een aantal jaren fuseren de twee zie kenhuizen en dan is het meege nomen als de werkwijze met elkaar overeenstemt. Hoek van Holland - De eenmans fractievan D66 in de Hoekse deel gemeenteraad sluit niet uit dat Stap binnen bij Argus en er gaat een wereld voor u open. Niet alleen vanwege ons uitgebreide assortiment brillen, lenzen en hoortoestellen, maar zeker ook om de manier waarop onze gediplomeerde optometristen u te woord staan. Want Service OOCMEKK i 's"l 'OEN A.MVO wordt bij ons nog met een hoofdletter geschreven. Welkom dus! Schiedam: Oranjestraat 19 - telefoon (OIO) 4738700, Maassluis: Koningshoek - telefoon (01899) 19039, Vlaardingen:'Korte Hoogstraat 23 - telefoon (010) 4348450. een motie van wantrouwen zal worden ingediend tegen het da gelijks bestuur. Vertegenwoordi ger Frits Soekhai kan niet ak koord gaan met de beantwoor ding op een aantal vragen die hij eerder schriftelijk heeft gesteld. Die vragen betroffen een voorstel van het gemeentebestuur van Harwich om een stedenband aan te gaan met Hoek van Holland. Volgens Soekhai heeft het deei- raadsbestuur bij de briefwisse ling zeer onzorgvuldig gehandeld en sommige brieven zijn niet be antwoord en ook niet op de lijst van ingekomen stukken geko men. Het deelraadsbestuur ont kent enerzijds de ontvangst van een bepaalde brief en is verder van mening dat de briefwisseling als totaal een interne zaak is van het dagelijks bestuur. Die brieven komen dan ook niet voor op de lijst van ingekomen stukken. De vertegenwoordiger van D66 zegt verbaasd te zijn over het feit dat het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad zich niets meer kan herinneren van bepaal de brieven en gesprekken en hij vindt de antwoorden niet accepta bel. „De gemeenteraad van Har wich heeft verklaard niet zo zwaar aan het gebeuren te tillen. Dat neemt echter niet weg dat D66 Hoek van Holland het wel als een ernstige zaak blijft zien," aldus Soekhai. Hij vindt dat het deelraadsbe stuur veel van zijn geloofwaardig heid heeft verloren en hij dreigt met een motie van wantrouwen wanneer weer stukken die aan de deelgemeenteraad zijn gericht worden achter gehouden. Maar de vertegenwoordiger van D66 hoopt dat het zover niet zal komen. „Het is zeker niet in het belang van Hoek van Holland, wanneer op basis van wantrouwen moet worden venier gewerkt, juist nu wij heel dicht de status van eigen gemeente benaderen," zegt Soek hai. Hij heeft zijn opmerkingen op schrift gesteld omdat hü de deelraadsvergadering van van daag zelf niet kan bijwonen. "L_F Donderdag 9 september SCHIEDAM Spirituele vereniging Harmonia. Bloemenseanee 20.00 uur. Café Podium. Jamsessie, 21.00 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal, Kangoeroes in/ Zeeland, cabaret van Job Schu^ ring, 20.15 uur. Harmonie. *Ra-j men toe' (theater) 20.30 uur. V HOEK van HOLLAND Deelgemeentehuis. Deelraad/' 20.00 uur. ROTTERDAM De Doelen grote zaal. Rotter dams Philharmonisch orkest, 20.15 uur. Bibliotheektheater. Liefde en Belcanto, 20.30 uur. Theater de Evenaar. Africa in the Picture 4. Gito L'ingrat, 19.30 uur, Un Certain Matin, 21.45 uur, Thelonious. Jamsessie, 22.00 uur. Nieuwe Maas thv Boompjes. Openingsconcert, 20.00-20.35 uur, Marinierskapel, 20.45-21.30 uur. Start vanaf de Boompjes, We reldhavendagen. Casino. 2 the j Point, 19.00-24.00 uur. FuUmoon- Late night music café, Serious/, choice (funky jazz, 23.30 uur. "j',( 'b Vnjdag 10 september SCHIEDAM No Problem. Cursus kleding ma- ken voor werkloze vrouwen tot 25 jaar 9.00-12.00 uur. ROTTERDAM St.Laurenskerk, Lunchconcert, 12.45 uur. W.C.Spinozaweg, Jaar- markt 12.00-21.00 uur. Rotterdam Aihambra Riksbioscoop: 'Alien 3' (12) dag. 11,45-14.15-16.45-19.15- 21.45. Aihambra 2: 'Made in Ame rica' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Ca- lypso 1: 'Dave'(al) 1.154-6.45-9.30; Calypso-2: 'The Piano' (12) dag.: 1.154-6.45-9.30. Calypso-3: 'Mad.', Dog and Glory' (16) dag. 6.45-9.3Ó- do.vr.ma,di ook 1,15. Cinerama 1: 'The Fugitive' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9,30. Cinerama 2: 'Untamed, heart' (al) dag,U54-6.45-9.30. 'Jurassic Park' premiere 30 sept,, i Cinerama 3: 'Cliffhanger' (16) dag. 1.154-6.45-9.30. Cinerama' -4:> 'Quilty as sin' (16) dag, 1.154-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Fixing the sha- - dow' (16) dag. 6.45-9.30 do.vr.ma- .dlook 1.15. Corso:.'The fugitive' (12) dag. .1,154-6.45:9.30.Imax Theater:- fSharksMaHdnt/mivr; 2*. 8.30, za.zo. 24-8.30. 'Antarctica' (al) za.zo. 12'Het Grote Barrière/ Rif (ai) di.t/m vr. 3-7.30, za.zo. 1-3- 7.30. Venster 1: 'Virginia' dag. 8. 'Reservoir Dogs' dag. 10. Ontbijt- cinema: zo.ochtend 11. VlrFanfa- re, V2:Zoeken naar Eileen. Ven- - ster 2: 'La voie Lactee' do t/m za 9.30 zo.ma.di.7.30 Visconti-Retro- - spectief' (Eng.ondert.) do.en vr. 9,30 'Morte a Venezia', za.9.30 'Os- - sessione' zo.7.30 'Bellissima' ma. 7.30. Violence et passion' di.7.30 'L'innocente' wo.7,30 II 'Gattopar- do', Venster 3: "Shadows in para- dise' dag. 8 'The cement garden'/ dag.beh. ma. 10. Let op: ma 13/9 10: 'Sneak Preview'. Venster 4:j 'Calendar'dag. 8 en 10. Lumière-. 1: 'Indecent proposal' (aljf; dag.l, 154-6.45-9.30. Lumière 2j,j 'Last Action Hero' (al) dag. 4-6.45-(J 9.30. 'Jurassic park' premiere. 30,.- sept. Lumière 3: 'Dragon The/ Bruce Lee story' (12) dag. 6.45- 9,30 do.vr.ma.ook 1.154. Lumière 4: 'Hot shots' (12) dag. 1.154-6.45- 9.30. Rex: 'Dark Angel' dag. 12. Doorlopende voorstelling. Thalia:- 'Siiver' (16) dag.1.154-6.45-9,30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'The fugitive'16) vr.za. 00.15. Lu mière 2: 'Posse' (16) vr.za. 00.15, Lumière 3: 'Last Action Hero' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'Reservoir Dogs' vr.za. 24. Venster 2: 'Beek' vr.za. 24. Venster 3: 'The rocky horror picture show1 vr.za.24(1. Venster 4: 'The servant' vr.za. 24. Kindermatinees: Calypso 3tf? 'Bambi' dag.4. za.zo.wo ook 1.15. Cinerama 5: 'Dennis the Menace' dag.4. Lumière 1: 'Bambi' za .zo.wo. 1.154. Lumière 3: 'Dennis the menace'za.zo.wo. 1.154. Vlaardingen - Een toelichting - met visueel materiaal - op de ten toonstelling Hall of Fame wordt maandag 13 september van 20.00 tot 22.00 uur gegeven in Cultureel Centrum Hollandia in Vlaardin gen. Aan de orde komt in ieder ge- val hoe de deelnemende kunste-1 naars en fotografen vorm hebben gegeven aan het thema 'roem'. Donderdag 16 september geven Auke Bergsma en Hannelore Rap een workshop in het Hollandia- gebouw. Aan de hand van een fo tografische opdracht wordt een probleemstelling uitgewerkt zo als eerder aan de orde kwam tij- dens de lezing op 13 september. Enige kennis van fotografie is een voorwaarde. Deelnemersgeld ƒ25. Camera en films zelf meenemen*j aanvang 2000 uu r.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2