I 13 Kethel-Noord fel tegen 'lawaaisporten' Achttien man op straat na faillissement Sunshadow Compost 'zeven' is monnikenwerk 'Al sinds 1985 zit er drins in de vaart' Bord verwijst de voetbaljeügd naar een veld vol drollen Rotterdams Dagblad yys Maarten Koek sloeg zijn vrouw letterlijk aan de haak Weer problemen Maribo- holding, nu conflict met bank 'Minder tropisch hard hout gebruiken' Aanrandingen bij tramhalte Motor glijdt water in Inbrekers zeer actief Poging innen gestolen cheque Geld gestolen bij bedrijf Autodiefstal voorkomen Meer stemrecht ifiii&l- m Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel,: 010-2340055/fax.: 4349754 Medewerkers van een tuinafval verwer kend bedrijf uit 's- Gravenzande zijn de ze week in de Broek polder in Vlaardingen begonnen met het schoonmaken van een partij vervuilde compost. Het is mon nikenwerk, want met fijne harken moet de akker van boer Van Woerden meter voor meter worden nage plozen op stukjes plastic. Dit materiaal trof de milieudienst Rijnmond DCMR en kele maanden gele den aan in de kunst mest, nadat de ge meente Vlaardingen alarm had geslagen dat er een verdachte partij grond in de pol der was gestort. Op last van de milieu dienst moet het Westlandse bedrijf de rommel zelfverwij- deren. Foto Dennes van der Wel/ Roel Dijkstra Schiedam - Ruim tweehonderd bewoners van Kethel-Noord heb ben een bezwaarschrift ingediend tegen het reconstructieplan voor deelplan Abtswoude in Midden- Delfland. De bewoners zijn fel ge kant tegen het scheppen van ruimte voor 'lawaaisporten' in de Oost-Abtspolder. Daaronder val len cross-activiteiten voor moto ren en schaalmodellen, het racen met modelautootjes en vliegen met op afstand bedienbare schaalmodellen. .,Deze voorgenomen activiteiten hebben ons in hoge mate veront rust,"' schrijven de bewoners aan de Reconstructiecommissie Mid den-Delfland Gesteld wordt dat Kethel-Noord al ernstig te lijden heeft onder geluidsoverlast. La waai wordt veroorzaakt door de spoorlijn tussen Delft en Schiedam (vanwege de vele inter nationale verbindingen een van de drukstbereden lijnen in Ne derland) en de vliegtuigen die landen op en opstijgen van Zes tienhoven. „Zoals de plannen nu liggen zal niet alleen het woongenot aan de Broekkkade, Groenewcg, Joppe- laan, Kandelaarweg. Kerklaan, Kerkweg en Polderweg worden beïnvloed, maar valt ook aantas ting van ons welzijn te verwach ten." zo staat in het bezwaar schrift De b< ers vinden lawaaispor ten onverenigbaar met de status van natuurgebied die Abtswoude zou moeten krijgen. In Kethel- Noord wordt ook gevreesd dat de toekomstige Iawaaisport-aeeom- modaties ontsloten zullen worden via de Polderweg en Broekkade. en deels ook via de Kerklaan en de Joppelaan. Dat brengt ook nog eens extra verkeershinder met zich mee Vlaardingen - SP-fractievoorzit- ter Poppe verbaast zich erover dat de Vlaardingse Vaart goedge keurd zwemwater is, maar dat de politieverordening er zwemmen verbiedt. Hij vreest dat de vaart vol zit met drins, afkomstig van de Shell. De drins zouden via de polders, die zijn opgespoten met gifslib dat onder meer afkomstig is uit de 2e Petroleumhaven waar Shell loost, in de vaart terecht moeten zijn gekomen. Deze multinational is volgens de SP'er het enige be drijf m dit gebied dat met drins werkt. Drins gaan in de huid zitten, blij ven daar en „worden echt verve lend als iemand gaat vermage ren," aldus Poppe. Dan biedt de vetlaag onvoldoende bescher ming tegen het giftige insecten- bestrijdingsmiddel. De SP-fraetieleider heeft in '86 al in de raad gevraagd naar de aan wezigheid van drins in de vaart. Hij vindt dat de chemicaliën moe ten worden verwijderd op kosten van de Shell Maassluis - De 85-jarige Maarten Koek mag dan doof en slecht ziend zijn, zijn gevoel voor humor is nog volledig in tact. Met grap pen en grollen én veel plezier ver telt de Maassluizer ter gelegen heid van zijn diamanten huwelijk dan ook over de eerste ontmoe ting met zijn Jo. „Ik werkte in de touwfabriek en ontmoette haar onderweg naar huis," herinnert de tachtiger zich nog als de dag van gisteren. „Ze was aan het werk en had haar put- emmertje in de haven laten val len. Met een pikhaak heb ik dat ding toen voor haar uit het water gehaald. Zo is het allemaal geko men." Maarten Koek sloeg dus in één klap de emmer én zijn vrouw aan de haak. Precies zestig jaar gele den traden hij en Jo Wagenaar in het huwelijk. Ze brachten vier zo nen en drie dochters op de we reld. Nu zijn ze ook nog eens de trotse bez-tters van achttien klein- en elf achterkleinkinderen. „Ze waren allemaal op het feest dat afgelopen weekeinde al werd gevierd," geniet Jo in de woning aan de Zuidvliet nog na. Biljarten was altijd een geliefde bezigheid van pa Koek. In zijn jonge jaren werd hij zelfs een keer kampioen van Maassluis en tot vorig jaar stond hij hoog op de ladder van biljartvereniging De Koken. Het Jszijn lust en zijn leven. Maarten Koek heeft stoofpeertjes gemaakt en natuurlijk moet zijn vrouw J O proeven. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vliet. „Helaas moest hij er vanwe ge zyn slechte ogen mee stop pen," vertelt Jo, evenals haar man geboren en getogen in hun huidi ge woonplaats. „Hij liep de men sen rond het biljart soms gewoon omver." Toch is Maarten voor zijn leeftijd nog vry actief. Koken is zijn hob by en zodoende vertoeft hij vele uren in de keuken. „Mijn lieve- lingakost? Andijvie met een ko- gelbiefstukkie. En voor mijn vrouw maak ik altijd stoofpeer tjes klaar." Wethouder Van der Windt (mi lieu) heeft Poppe in de gemeente raad meegedeeld dat het chloride gehalte in de Broekpolder in '85 tot een aanvaardbaar niveau was gedaald en dat daarom toen toe stemming is gekomen van het hoogheemraadschap Delfland voor een tijdelijke lozing van het Broekpolderwater in de Vlaar dingse Vaart. Sinds die tijd zijn er regelmatig metingen geweest naar de kwaliteit van het water. Er zijn daarbij pesticiden in on aanvaardbare concentraties ge vonden, maar onduidelijk is of daarnaar al in '85 metingen zijn verricht. Het hoogheemraad schap eist nu dat er een zuive ringsinstallatie komt langs de vaart. Volgens Poppe hebben drins in '85 hoogstwaarschijnlijk ook al in het water gezeten. Van der Windt heeft meegedeeld dat voor de beoordeling van de kwaliteit van het zwemwater de Wet veiligheid zwemhygiene wordt gehanteerd, maar daarin wordt niet gesproken van drins. „Drins is ook eeti 2aak van de lan ge termijn-blootstelling," aldus de wethouder. Van der Windt denkt dat het wei nig zin heeft Shell op de vervuil ing aan te spreken. „Laten we ons niet rijk rekenen. Er is menig pro ces geweest en de bevindingen daarbij bieden niet veel kansen op succes." De gemeenteraad ging akkoord met de bouw van een zuiverings installatie langs de vaart. Door Carel van der Velden Maassluis - Het sinds anderhalfjaar op het Maassluise bedrij venterrein Nieuwe Waterweg gevestigde zonwermgsbedrijf Sunshadow BV is failliet. Dat gebeurde nadat de banken het krediet van het bedrijf hebben opgezegd. Achttien personeels leden worden na het afhandelen van enkele orders op straat ge zet. Sunshadow vormde een werkmaatschappij van deMaribo- holding, een bedrijf dat ten tijde van de verhuizing naar Maas sluis een fel conflict met het gemeentebestuur uitvocht. Volgens curator mr. R. B, Golter- man is het bedrijf min of meer het slachtoffer geworden van een za kelijk meningsverschil tussen president-directeur M. Boers van de Maribo-holding en de ING- bank, die als belangrijkste exter ne financier van het bedrijf op trad. De bank eiste van de groot-aan deelhouder dat hij als borgstel ling voor de bankkredieten drie miljoen gulden extra in het be drijf zou pompen. Boers weigerde op deze eis in te gaan, waarop de bank het vertrouwen in het be drijf opzegde en de zogenoemde seizoenskredieten opzegde. Vol gens de curator had de bank tus sen de 1,1 en 1,8 miljoen gulden aan het bedrijf geleend. De problemen over de financie ring van Sunshadow werden ver sterkt door het aanhoudend slechte weer in de voorbije zomer. Hierdoor klapte de verkoop van zonneschermen volledig in. „Dit jaar zou er waarschijnlijk een verlies van een paar ton zijn ge boekt," zegt de curator. „Maar zo'n gegeven is op zich nog geen verklaring voor een faillissement Ik moet nog uitzoeken waarom de bank het vertrouwen heeft opge zegd. Het komt mij eerlijk gezegd wat eigenaardig voor." Vlaardingen - Wethouder Van der Windt (Milieu) overlegt met de woningbouwverenigingen Sa- menwerking'77 en Patrimonium en het Gemeentelijk Woningbe drijf over het terugdringen van het gebruik van tropisch hard hout in de bouw. Hij hoopt hier voor mettertijd een convenant met deze partijen te kunnen on dertekenen. Van der Windt wil het gebruik van tropisch hout zoveel moge lijk terugdringen." Over de da tum van ondertekening van het convenant moeten in ieder geval nog nadere afspraken worden ge maakt. De actie van de wethouder komt voort uit de aanbevelingen die het Klimaatverbond aan de gemeente Vlaardingen heeft ge daan. Na een reorganisatie werd het aantal medewerkers van Sunsha dow in 1992 beperkt van 27 tot 18 personeelsleden. Volgens de cu rator was dat in het kader van een efficiency-operatie. „Het was een reactie op de problemen, die het bedrijf in 1991 had gekend. Die waren van een heel andere orde. Door de enorme vraag naar zon neschermen was het bedrijf toen gedwongen de levertijden flink te verlengen." Directeur Boersma van de Mari bo-holding noemt het faillisse ment van Sunshadow „triest voor iedereen." Het verdwijnen van het bedryf vormt een flinke te genvallervoor het moederbedrijf. Sunshadow huurde de enorme bedrijfshal van 4500 vierkante meter van de Maribo-holding. „We zoeken nu een huurder of ko per," zegt Boersma. „Maar als dat niet lukt weet ik ook niet hoe lang ik hier zelf nog zit." Boersma heeft het idee dat de ING-bank met het intrekken van de seizoenskredieten haar gram haalt voor het eerder dit jaar afge wikkelde faillissement van Mari- bo Systems, een andere dochter onderneming van de Maribo-hol ding. „Dat faillissement is ons duidelijk niet in dank afgeno men. Maar de curator moet maar uitzoeken of de bank in dit geval het krediet op onterechte gron den heeft ingetrokken." Na het wegvallen van Sunshadow en Maribo Systems houden de laatste medewerkers zich in Maassluis nog bezig met enkele activiteiten buiten de stad. De val van Sunshadow en Maribo Sys tems vormt een flinke tegenvaller voor de economische ontwikke ling in Maassluis. Na het wegval len van bedryven als De Ploeg, Verto, Etementum en delen van Cindu/Key Kramer werd Mari bo twee jaar geleden gezien als een bedrijf dat de werkgelegen heid een oppepper kon geven. Toen telde Maribo nog 75 mede werkers. Destijds kondigde de di rectie aan dit aantal snel te willen uitbreiden tot 150 in Maassluis. Geheel rimpelloos verliep de komst van Maribo naar Maassluis overigens niet. Tussen wehthou- der Wustrow en de directie ont stond een hard conflict over de hoogte van een te bouwen kan toor. Slechts bouwtekeningen herin neren aan deze episode, want het omstreden pand met het golven de dak zal nooit langs de Water weg verrijzen. Vlaardingen - Bewoners van de Jacob van Dijkstraat en de Jacob van der Wintstraai in het cen trum van Vlaardingen hebben met succes geageerd tegen voet ballende jeugd in hun omgeving. Vanmiddag onthult wethouder Agnes van Ardenne (sport) op het parkeerterrein achter de de twee straten een bord met de tekst 'Denk aan de buurt. Hier niet voetballen!' Bewoners zeggen overlast te on dervinden van de jeugd die op dit parkeerterrein een balletje trapt. De bal stuitert tegen schuurdeuren en dat veroor zaakt lawaai. Verder wordt de bal vaak tegen geparkeerde auto's geschopt, tot ergernis van de be zitters van deze wagens. Kinde ren die willen voetballen moeten maar gebruik maken van het grasveld voor de Jacob van der Wintstraat, vinden de bewoners. Dat is tenslotte een speelterrein. De gemeente vindt dat ook, zo blijkt uit een brief die deze week in de buurt is bezorgd Maar de jeugd laat het speelterrein liefst liggen, omdat hondenbezitters het gebruiken om hun huisdier uit te laten. Het veld ligt vol drol len. Daarom maant de gemeente de buurtbewoners met een hond hun dier voortaan uit te laten op het talud van de Maassluisedijlc De situatie is vanaf vandaag dat er wel een bord staat dat het"* voetballen op het parkeerterrein verbiedt, maar dat er op het speelterrein geen verbodsbord komt tegen het uitlaten van hon- den. „We kunnen niet de hele stad vol met borden zetten" zegt de ambtenaar die de kwestie heeft geregeld. „Trouwens, bor den met teksten die het uitlaten van honden verbieden hebben niet zo'n. lang leven. Dat hebben we wel gemerkt In het Hof." Op de vraag of nu het terrein drol- vrij gemaakt wordt, zodat de jeugd er hygiënisch kan spelen, zegt de ambtenaar: "„Baar had den we nog niet aan gedacht. Het ïseeng Schiedam - Bij een tramhalte aan het Baehplein is gisternacht een 13-jarige Schiedamse lastig geval len door een man. Zij stond te 'wachten, toen een ongeveer 25-ja- rige man uitstapte, naast haar ging staan en haar begon te betas ten. Het slachtoffer gaf de man klappen en rende hard v/eg. Een week eerder vond eenzelfde voorval plaats bij een halte aan de Beatrixlaan, een halte eerder. Daar was een I9-jarige Schiedam se het slachtoffer van zo ongeveer een zelfde situatie. De politie heeft aanwijzingen dat het om de zelfde man gaat. Schiedam - Een 30-jarige Schiedammer heeft gisteravond zijn pas gekochte motor het water in zien gaan van de Polderweg. De man had het voertuig een paar dagen eerder aangeschaft en was hem met een vriend aan het uit proberen. Tijdens de rit viel een luchtfilter van de motor af. Het tweetal stopte en zette de motor in de berm. Daar viel de motor om en gleed het water in. De brand weer heeft het voertuig op het droge gehaald. Vlaardingen - In Vlaardingen is vannacht op vier plaatsen inge broken. De nacht daarvoor was dat al drie keer gebeurd. Vannacht werd een kraak gezet in een bedrijfspand aan de Westha- venkade, waar de voorruit werd vernield en onder meer een prin ter werd meegenomen. Verder werd ingebroken in een winkel aan de Schiedamseweg. De voor deur was er geforceerd. Bekeken wordt nog wat er wordt vermist. Ook is ingebroken in een winkel aan de Parallelweg, Het vermoe den bestaat dat men zich hier heeft laten insluiten. Bij een win kel aan de Van Hogendorplaan is een ruit ingegooid, waarna het kassageld is weggenomen. Gisternacht is ingebroken in twee kelderboxen en. een schuur. Dat gebeurde aan de Primulastraat, Koninginnelaan en Van Bleis wijkstraat. De buit bestond uit fietsen. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteravond een 30-jarige vrouw uit Dordrecht opgepakt omdat ze geprobeerd had een ge stolen cheque te verzilveren in een winkel aan de Hoogstraat, Het personeel vond dat de vrouw zich vreemd gedroeg en waar schuwde de politie. Onderzoek leerde dat de cheque afkomstig was van een woninginbraak eer der op de dag. Schiedam - Bij een bedrijf aan de Nieuwe Haven in Schiedam is vannacht voor ongeveer vijftien duizend gulden gestolen. Men heeft zich mogelijk laten inslui ten. Er zijn drie gokkasten, twee kassa's en een kast waarin een geldkist stond opengebroken. De dader schakelde de verklikker bij de voordeur uit, ging vervolgens door de achterdeur naar buiten, waar vervolgens een ander alarm afging. Vlaardingen - In de Magnolia straat te Vlaardingen is vannacht geprobeerd een auto te stelen. De daders werden bij hun werk ge stoord en gingen er vandoor. In de omgeving trof de politie een auto aan waarvan de bedrading doorverbonden was. Vermoede lijk is deze auto gestolen en ach tergelaten door de dieven. De po litie gaat de herkomst van het voertuig na. Vlaardingen - Groen Links in Vlaardingen heeft minister Dales van Binnenlandse Zaken ge vraagd ook met-Nederlanders stemrecht te geven bij de verkie zingen voor een nieuwe provincie voor dit gebied.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1