1 11 George Toth koopt Sportfondsenbad Jenaplan krijgt na zeven jaar eigen jas Rotterdams Dagblad Aankoop inzet conflict tussen ondernemer en gemeente Schiedam Benzinepomp Westhavenkade moet dicht .oir/. Overvolle treinen Twee vrouwen overvallen Vijftal rooft deel kassa weg Fiets van jongen afgepakt Vrachtwagen leeg terug Man valt van trap Autokraker vast 'Verkiezingsstunt werkt averechts' Maassluise moordzaak opnieuw f, aangehouden Brandstichtingen nog niet opgelost Vlaardingse raad huiverig voor slibdepot dtSlffsïM! 'Dm'sdag i4' september 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: OlG-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - De treindienst tus sen Hoek van Holland en Rotter dam is vanmorgen m de ochtend spits volledig uit de hand gelopen door een storing in een van de treinstellen. In de bestuurdersea- bine kreeg de machinist geen groene lamp ten teken dat de deu ren veilig dicht waren en dus wei gerde hij vanuit Hoek van Hol land te vertrekken. Door de ver traging stroomden de perrons op de tussengelegen stations overvol en toen de trein uit Hoek van Hol land eenmaal vertrok zat deze ook bomvol. Reizigers op 4e- tus senstations werden door de con ducteur dringend verzocht een trein later te nemen. „Anders ko men er ongelukken van en dat kunnen we niet hebben." Vlaardingen - In Vlaardingen zijn gistermiddag op twee plaatsen vrouwen overvallen. Rond kwart over drie gebeurde dat op het par keerterrein bij het Holy Zieken huis. Daar werd een 25-jarige vrouw uit Gouda, toen zij uit haar voertuig was gestapt, onverhoeds door een onbekende man beetge pakt en bedreigd met een mes. De vrouw wist zich na korte tijd van haar belager te ontdoen. De poli tie vermoedt dat het de man om sexuele handelingen te doen was. Een uur later werd een 39-jarige vrouw uit Vlaardingen beetge pakt door een man. Dat gebeurde op het fietspad Rondom West. De vrouw werd de bosschages inge trokken en bedreigd. Ook hier kon de vrouw zich ontdoen van haar belager, die gekomen was op een cross-achtige motor. Van bei de voorvallen zoekt de politie ge tuigen. Schiedam - Vijf mannen hebben gistermiddag tegen vijf uur bij Al- bert Heijn aan de Lange Nieuw- straat te Schiedam de zogenaam de afroomkluis van een kassa ge stolen. Drie van hen gingen bij een kassa staan om iets af te reke nen en twee anderen gingen naar een kassa die niet ingebruik was. Daar haalden ze de afroomkluis weg. Een klant wilde de diefstal voorkomen. Hij werd daarbij met traangas in het gezicht gespoten. Daarop vluchtte het vijftal met de buit, vermoedelijk richting post kantoor. Schiedam - Van een 12-jarige Schiedamse jongen is gistermid dag rond vier uur de mountain-bi ke gestolen. De jongen kreeg, fiet send van school, in de Jan van Avennestraat een duw in de rug van een ongeveer 15-jarige jon gen. Daarop werd de fiets afge pakt en ging de dief ermee van door richting Burgemeester 'Knappertïaan, Vlaardingen - De vrachtwagen met een container kleding die dit weekeinde is gestolen by de Joke Smitskade in Vlaardingen is gis termiddag aangetroffen in Rijs wijk, zij het zonder inhoud. De truck bleek goeddeels te zijn ver nield. Vlaardingen - Een 47-jarige man is gistermorgen in Vlaardingen van een trap gevallen op een stei ger. Dat gebeurde tijdens zijn werk aan een in aanbouw zijnde woning aan de Joke Smitskade. Hij kwam met zijn rug op de stei ger terecht en moest naar het Ho ly Ziekenhuis. Vlaard'mgen/Schiedam - Na een korte achtervolging heeft de Vlaardingse politie gistermiddag rond kwart over drie in het Dal- kruid een autokraker kunnen ar resteren. Deze man, een 28-jarige Hagenaar, was betrapt bij een au tokraak aan het Fonteinkruid. Tydens de achtervolging ontdeed hij zich van de buitgemaakte au toradio. Door Sander Sonnemans Schiedam - De Schiedamse ondernemer George Toth is voor de zoveelste maal in hevige strijd gewikkeld met de gemeente Schiedam. Inzet dit keer is het Sportfondsenbad dat onlangs door hem werd aangekocht. Hij zegt het verpauperde bad te willen opknappen om het in zijn huidige functie voort te zetten maar volgens Toth belet de gemeente hem die plannen uit te voeren. George Toth: 'Bij iedere zaak waar mee ik m Schiedam be zig ben, word ik honds be handeld door de gemeen Archieffoto Roel Dijkstra Omdat,met de komst van het nieuwe zwembad in Groenoord het Sportfondsenbad aan de Bur gemeester Knappertïaan zijn functie verliest, achten B en V/ het noodzakelijk dat voor het ge bied waarin het bad ligt, een. voor- bereidingsbesluit wordt geno men. Dit om ongewenste ontwik kelingen te voorkomen. Het voor- bereidingsbesluit is inmiddels van kracht en betekent dat het bestemmingsplan voor het ge bied waarin het zwembad ligt, is bevroren. Toth voelt zich daardoor gedwars boomd en heeft advocate mr. Do- rien Cleton ingeschakeld om zijn belangen te behartigen. Ze heeft vorige week tegen het besluit van de gemeente een lijvig bezwaar schrift ingediend bij de Commis sie voor de beroep- en bezwaar schriften. Maandag 4 oktober wordt het behandeld. „De gemeente blokkeert de mo gelijkheid dal er een bouwver gunning afgegeven kan worden als mijn cliënt dat nodig mocht hebben," meent raadsvrouwe Cle ton. „Het enige dat Toth nu met het zwembad mag is er water m laten staan. Het gekke is dat het huidige bestemmingsplan de rea lisatie van iets anders niet toe staat. Het is dus een overbodig be sluit want Toth wil de functie van het Sportfondsenbad handhaven. Het belachelijke van de hele zaak is dat de gemeente niet aangeeft wat ze met het zwembad wil. Ik heb eens bij andere gemeenten geïnformeerd en die zeggen nog nooit iets dergelijks te hebben meegemaakt." Vertrouwelijk George Toth heeft weinig goede woorden over voor het beleid van de lokale overheid. „Bij iedere zaak waarmee ik in Schiedam bo zig ben, word ik honds behandeld door de gemeente. Elke keer weer wordt geprobeerd mij te dwarsbo men. Mijn voornemen om het zwembad te kopen heb ik eens vertrouwelijk aan een ambtenaar verteld en plotseling merk ik tot mijn verbazing dat de gemeente het bestemmingsplan bevriest. Ik bedoel maar." Toen Toth het Sportfondsenbad kocht had hij zijn plannen al klaar. Hij wil het verpauperde ge bouw grondig laten opknappen en zelf personeel in dienst nemen om het bad professioneel te run nen. Over klandizie zegt hij niet in te zitten omdat het trekken van baantjes daar goedkoper zal zijn dan straks in het zwemparadijs achter de Margriethal. Toth schat zijn kansen in de strijd om het Sportfondsenbad hoog in. Ach, ik zie de hele affaire als een komisch nummer van de ge meente," zegt hij smalend. Het komt er toch van dat ik het zwem bad ga exploiteren. Daar twijfel ik niet aan. Op het stadskantoor is geen van de betrokkenen bepaald happig om de zaak toe te lichten. Jules Peppelaar, hoofd van het bureau Stadsvernieuwing en bouwzaken, wil alleen kwijt dat het bezwaar schrift van advocate Cleton in be handeling wordt genomen. „Het is niet de gewoonte daar op in te gaan voordat de indiener van het bezwaarschriften een antwoord heeft gekregen.zegt hij. Wet houder Adri Reijnhout over de kwestie: „Het feit dat het bestem mingsplan voor het gebied achter de Burgemeester Knappertïaan is bevroren heeft niets te maken met Toth. Het gebeurt zo vaak dat er een voorbereidingsbesluit wordt genomen om eens rustig te bekijken wat we precies willen. Dat is nu ook het geval." Vlaardingen - Texaco is van plan zijn benzinestation aan de West havenkade op termijn op te hef fen. De oliemaatschappij heeft het verkooppunt aangemeld voor sanering bij de stichting Subat. Accepteert deze stichting, die de sanering van kleine benzinesta tions subsidieert en die is opge richt door de gezamenlijke olie maatschappijen, de aanvraag, dan moet de pomp dicht. Officieel volgt sluiting drie maan den na ondertekening van de overeenkomst met Subat, maar volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen - eigenaar van de grond waarop het pomp station staat - kan dat nog wel en kele jaren aanlopen. Er liggen zo veel aanvragen bij de stichting, dat behandeling van het verzoek om sanering van de Texaco-pomp aan de Westhavenkade waar schijnlijk niet op korte termijn zal volgen. Voetbal Pompbediende Bertus Helderop denkt dat hij nog wel „twee tot vijf jaar" op zijn oude stek kan blijven. „Maar dat is niet zeker, het valt gewoon niet te zeggen wanneer ze gaan saneren." Zijn klanten vinden het jammer dat de pomp verdwijnt, maar vooral Ber tus zullen ze missen. Voor veel Vlaardingers is hij behalve een at tente pompbediende een gezelli ge gesprekspartner met uitge sproken opinies over voetbal en het weer. Bertus zelf vindt dat hij voor veel klanten bovendien zoiets is als een sociaal-werker, want aan zijn pomp worden ook dikwijls per soonlijke onderwerpen aangesne den. En daarnaast is het een tref- Bertus Hel derop: „Het valt gewoon niet te zeggen wanneer ze gaan sane ren.r' Foto Roel Dijkstra punt waar de laatste Vlaardingse nieuwtjes worden besproken. Eén van de vaste bezoekers is Sjaak Zoutendijk, alias de 'lastige Vlaardinger'. „Ik zal helaas een ander piekkie moeten zoeken om wat te kletsen," zegt hij somber Bertus Helderop viert deze maand zijn 25-jarig jubileum als pompbediende aan de Westha venkade, Voordat hij er zijn dage- lijks brood begon te verdienen, was er ook al een benzinestation gevestigd, herinnert hij zich. „Dat was nog zo'n ouderwetse bedoe ning, waar de benzine met de hand moest worden opgepompt. De eigenaar woonde aan de ha ven, hier direct tegenover. Ik schat dat hier al sinds kort na de oorlog een pomp staat." Texaco en de gemeente Vlaardin gen hebben afgesproken dat de oliemaatschappij verantwoorde lijk is voor de omzetderving die middenstanders aan de Westha venkade mogelijk zullen lijden, als de sanering wordt uitgevoerd. Vermoedelijk zal een deel van de haven tijdelijk worden afgesloten als de pomp wordt afgebroken en de grond wordt schoongemaakt. Het sluiten van kleine pompen is sinds enige tijd beleid van de olie concerns, omdat milieu-eisen de exploitatie onrendabel maken. Door Ben van Haren Vlaardingen - Feest was het giste ren aan de Vlaardingse Van Maanenstraat. Kinderen, ouders en leerkrachten van de Jenaplan school zongen uit volle borst: „Sla de paal maar gauw, want wij wil len reuzesnel in een nieuw ge bouw." Yvonne Koorengevel, directeur van de school, vertelt: „Ja, we ho pen dat de bouw voorspoedig ver loopt. want in ons zevende jaar willen we toch ewdelyk weieens een eigen jas hebben. Een school, die ingericht is voor onderwijs volgens het Jenaplan." In 1987 ging de school m Vlaar dingen van start. Er zitten mo menteel 110 leerlingen op, terwijl het maximale streven 140 is. Een getal dat ligt onder het voor open bare basisscholen geldende mini mum van 187, maar ruimschoots boven de grens van 50 leerlingen die de minister van Onderwijs heeft gesteld voor bijzondere scholen. „Wij zijn een streekschool met al gemeen bijzonder onderwy s en in een straal van zeven kilometer is er geen ander. Dus wordt ons voortbestaan niet bedreigd," ver telt Yvonne Koorengevel. Slechts een klein deel (tien procent) van de leerlingen woont in de wijk Nieuwelant, waar de school staat. Bijna veertig procent komt uit Schiedam en er komen nog een paar kinderen uit Maassluis. Om die reden is er ook een overblijfre- geling op de school. Stamgroepen In het door de Duitse pedagoog Jena ontwikkelde onderwijssys teem wordt gewerkt in stamgroe pen met kinderen van verschil lende leeftijden, De jongste groep gaat tot zes jaar, de middelste tot negen jaar en de oudste tot twaalf jaar. Het bijbrengen van sociale vaardigheden krijgt veel aan dacht. Over het onderwijs bij Jenaplan Vlaardingen, vertelt Koorenge vel „De individuele aanpak is ge richt op maximale ontwikkeling van elke leerling apart. Spel, werk, gesprek en viering zijn de vier hoofdmotieven waarlangs wij werken. Spel hoort bij kinderen en werk is nodig om de gewenste resultaten te bereiken, maar daar naast praten we veel met de kin deren om ze mondig te maken en vieren we de opening en sluiting van elke week." Bij de start van de school moest zes jaar geleden genoegen geno men worden met een voor tradi tioneel onderwijs ingerichte lage re school. Aanpassingen voor kleuters ontbraken en voor speci fieke Jenaplanactiviteiten waren evenmin mogelijkheden aanwe zig, terwijl er bovendien veel te verbeteren viel als gevolg van achterstallig onderhoud. Ouders en leerkrachten hebben de koppen bij elkaar gestoken en met de gemeente, architectenbu reau UNO en Troost Bouwbedrijf BV uit Rotterdam een bouwplan ontwikkeld. Gisteren ging de eer ste houten heipaal de grond in en in december moet de aannemer met 7ijn karwei klaar zijn Er zul len dan bijvoorbeeld meer hoe ken in het gebouw te vinden zijn, een speellokaal voor kleuters, een brede toegangshal en een gang om de aula, „Het gebouw wordt dan nu wel verbouwd, maar je moet niet den ken dat de bezuinigingen hele- maaiaanons voorbijgaan. Om het gebouw behoorlijk in te richten en aan te kleden is nog veel no dig. Daarom hebben we het hele jaar door een sponsorprogramma, waarin middelen ivorden verza meld voor bijvoorbeeld een mu ziekinstallatie, een fietsenstalling en speeltoestellen." Eric Heugens, leider van de oud ste groep, heeft met ouders en leerlingen een programma ge maakt. Elke maand is er wat te doen. Zo verscheen gisteren een feestkrant met vele (betaalde) ad vertenties. Verder staan enkele beurzen, een heuse recordpoging voorlezen, een fancy-fair, spon sorlopen, Heitje voor een Karwei tje, een theatervoorstelling en een kunstveiling op het program ma. Hoeveel geld men binnen denkt te halen, durft niemand te schatten. „We hebben een hele boel nodig," klinkt het uit alle monden. Schiedam - Het voornemen van wethouder Chris Zijdeveld om dit najaar met een grote delegatie ambtenaren, raadsleden, make laars en vaklieden uit de bouw een fabriek voor milieuvriendelij ke verf in Hannover te bezoeken is niets anders dan een verkie- zingsstuntje. Het uitstapje zal echter een averechts effect heb ben. Andere partijen worden er door in de kaart gespeeld, want de bevolking zal om Zijdeveld en zijn partij te straffen voor deze geldverspilling zeker niet op de PvdA stemmen. De excursie wordt namelijk betaald uit de ge meentekas. Dit voorspelt Theo Schoenma kers in het jongste nummer van 'Facetten', het blad van het CDA in Schiedam. Schoenmakers vindt het geheel overbodig dat een grote groep Schiedammers op kosten van de gemeente naar Duitsland afreist om daar een verffabriek te bezoeken. „Het produkt kan ook hier worden ge presenteerd," meent de CDA'er. „Geef alle raadsleden maar wat potten, dan kunnen ze het zelf smeren." - Gelijke kwaliteit Wat Schoenmakers betreft, mag Zijdeveld nog meer van dit soort stuntjes verzinnen. Het CDA 2al er wel bij varen. En wat de superi eure verf uit Hannover aangaat, zegt de Facetten-redacteur te ver wachten dat het niet lang zal du ren voordat in Nederland gefabri ceerde verf van gelijke kwaliteit zal zijn ais de Duitse. „De ontwik keling van veel produkten gaat snel, en gelukkig betreffen verbe teringen tegenwoordig vaak het verminderen van de milieubelas ting." RotterdanVMaassluis lm de zaak tegen de'30-jarige Maas- v Slüizer G. G, die er van wordt gedacht op 1 december val?, het vorig jaar een zes jaar jongere 'stadgenoot om' het leven te hebben gebracht, wil de recht- ,bank kennelijk niets aan het fóevaToverlaten. In plaats van over te gaan tot een uitspraak -werd besloten toch nog maar eens de kroongetuige te horen. Voorts moesten ook nog wat onduidelijkheden betreffende het proces-verbaal worden op gehelderd Het was afgelopen vrijdagmid- - dag niet de eerste maal dat de verdachte in het beklaagden bankje verscheen. De zaak werd eerder al tweemaal aan gehouden omdat de rechtbank het haperende onderzoek op nieuw in handen had gegeven vanderechter-commissaris. Tijdens de laatste zitting moest de bewoonster van de woning waarin de moordpartij plaatsvond, andermaal getui gen. Ze bleef grotendeels bij .haar eerdere verklaringen en voegde er slechts aan toe dat ze ten tijde van de moord ie mand die zij niet kende, op de galerij had zien lopen. Kort na de fatale schietpartij was de verdachte door buren in en bij - de fiat-gezien. Alle aanwijzin-" gen wjjzen in de richting van 5 ;de verdachte die tijdens de vo rige zitting vijftien jaar cel te gen zich hoorde eisen. Raadsman mr. B.C.W, van Ejjkck vindt dat niet bewezen kan worden dat G. G. de moord heeft gepleegd en meent dat .vrijspraak het enige toepasse lijke besluit kan zijn. Zijn cli ënt ontkent in alle toonaarden. Alle gegevens duiden op éen 'crime passtonelfeb Zowel het slachtoffer als'de verdachte hielden er dezelfde vriendin op na. Uit jaloezie zou G. G. „zijn concurrent in de woning van de vrouw hebben opge zocht om hem uit de weg te ruihién;1 De rechtbank doet op 24 sep tember uitspraak. Maassluis - De politie van Maas sluis is er nog altijd niet in ge slaagd de daders van de brand stichtingen aan de G.A. Bre- derolaan op te pakken. In de wijk achter de Zuiddijk brandden op 19 en 23 juli 's nachts twee naast elkaar gelegen woningen geheel uit. Bij de laatste brand kwamen een hond en een kanarie om het leven. De mogelijkheid dat er een pyro maan aan het werk was geweest, werd door de recherche vrijwel onmiddelijk uitgesloten. Tijdens de verhoren kwam aan het licht dat een slepende ruzie tussen één van de bewoners en een tot nu toe onbekend gebleven persoon mo gelijk tot de brandstichting heeft geleid. Door de politie wordt dan ook gedacht aan een wraakactie. De brandstichters gingen niet al te zorgvuldig te werk want eerst werd een 'verkeerde' woning in brand gestoken. Drie dagen later werd de woning ernaast in de as gelegd. De branden die afgelopen zomer in enkele schuren woed den, worden niet in verband ge bracht met die van de twee wonin gen. De politie heeft tot op heden nog geen verdachte(n) aan kunnen houden maar zet het onderzoek in de zaak voort. Uit verklaringen van getuigen is enige tijd geleden wel vast komen te staan dat de brandstichtingen het werk zyn geweest van meerdere personen. Vlaardingen - De Vlaardingse gemeenteraad staat voorlopig huiverig tegenover het voorstel van de pro vincie Zuid-Holland om een depot voor verontrei nigd slib in Vlaardingen aan te leggen. Volgens veel politici zyn er zoveel onduidelijkheden, dat een za kelijke afweging nog niet gemaakt kan worden. „We weten niks," vat Leny van Halteren (WD) kernach tig de onzekerheid in de raad samen. De provincie heeft het Vlaardingse gemeentebe stuur onlangs verzocht mee te werken aan de aanleg van een slibdepot. Dit depot zou in de plaats kunnen komen voor de geplande afvalstort in de Lickebaert, waarvan niet meer zeker is of die er koml. Met de op brengst van deze stortplaats zou de herinrichting van Midden-Delfland worden betaald. Een slibdepot zou een goede alternatieve financieringsbron zijn. De raadscommissie voor milieu vergaderde eind au gustus in beslotenheid over dit voorstel. Ofschoon sommige fracties nadien nog geen overleg hebben gevoerd, is nu al duidelijk dat PvdA-wethouder Kees van der Windt (milieu) op weinig steun kan rekenen. Van der Windt zelf staat, onder bepaalde voorwaar den, niet helemaal afwijzend tegenover het idee, maar andere partijen hebben ernstige bedenkingen. D66 heeft er grote moeite mee dat Vlaardingen een „dwangmiddel" wordt opgelegd om het dreigende miljoenentekort, dat ontstaat als de afvalberging in de Lickebaert niet doorgaat, ongedaan te maken. De VVD is „lamgeslagen," de SGP/RPF/GPV-fractie „ziet er helemaal niets in," en de SP vindt het plan „zeer verwerpelijk." Zie ook pagina 13

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1