Hans van Kleef neemt ontslag Verkeerslichten fietsvriendelijker Kroeglopers zijn nu staalmeesters Ontmoeting in matrozenpak is goed voor 65-jarig huwelijk Rotterdams Oagblaii Voormalig PvdA-wethouder wil zijn heil buiten de politiek zoeken Maaslandse autowrakken grens over VOP wil meer parkeerruimte Verdachte Belg aangehouden Inbreker slaat dubbele slag Autodiefstal Studente mist OV-jaarkaart Kassa weg na steen door ruit Pleidooi voor fietspad Twintig maanden cel voor drugsverslaafde Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - In de Vlaardlngse wijk'Vettenoordsepolder is onvol doende parkeerruimte, blijkt uit een parkeeronderzoek van de wijkvereniging. Eén van elke drie wijkbewoners moet daardoor elders een. par keerplek zoeken. Uit een enquête blijkt ook dat de wijk veel ge bruikt wordt door bezoekers van het centrum. Daardoor ontstaat er met name in de weekeinden extra parkeerdruk in de wjjk. De VOP heeft de onderzoeksre sultaten gistermiddag overhan digd aan wethouder Van Arden- ne-van der Hoeven (Verkeer). Haar is tevens gevraagd te kijken naar het invoeren van een rege ling voor belanghebben. Drie kwart van de geënquêteerden in de VOP is voorstandem van een dergelijke maatregel De VOP is bang dat de parkeer druk groter wordt als de plannen voor het centrum zijn uitgevoerd en het aantal parkeerplaatsen op straat is verminderd. De vrees be staat dat dan de parkeerdruk in de wijk alleen maar groter wordt. Schiedam - Een 28-jarige Belg is vanochtend vroeg door zijn eigen aardige gedrag tegen de lamp ge lopen. De man reed rond vier uur door het industriegebied Nieuw Mathenesse en werd opgemerkt door een politie-agent in een bur gerwagen die hem achtervolgde. In de Couwenhovenstraat zette de Belg zijn auto neer en bekeek enkele geparkeerde auto's. „Ik heb interesse in auto's," was de reactie van de verdachte toen hij door de agent werd aangespro ken. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat de man in een ge stolen auto reed die was voorzien van valse nummerplaten. Schiedam - Twee buren zijn gis teren het slachtoffer geworden van een inbreker. Toen de bewo ners van de Rembrandtlaan na hun werk thuiskwamen bleek dat de voordeuren open. waren gebro ken. Uit de woningen werden sie raden en cheques ontvreemd. Vlaardingen - Bij de Vlaardingse politie is gisteren aangifte gedaan van een autodiefstal. Op de par keerplaats aan de Zwaluwlaan werd een rode Opel Kadett met het kenteken RJ-09-BB ont vreemd. Ook werd bij de politie melding gemaakt van een autokraak. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Philips de Goedestraat verdwenen een zonnebril en de radio-eassettespeler. Er werd een portierraam ingeslagen om de buit te kunnen bemachtigen. Schiedam - Een 21-jarige Sehiedamse is gistermiddag op de Koemarkt door een zakkenrol ler bestolen van haar OV-jaar kaart. Het meisje werd lastig ge vallen door een man toen ze om streeks vijf uur uit de tram wilde stappen. Naderhand bemerkte ze dat haar openbaar vervoerkaart weg was genomen. Schiedam - Bij een winkel in de Passage is gistermiddag tussen vijf en zes uur een steen door de etalage gegooid. Kennelijk was het te doen geweest om de kassa, want die wordt door de eigenaar vermist. In de kassa zat voor zo'n twintig gulden aan wisselgeld. Hoek van Holland - Een fietspad langs de Mercatorweg in Hoek van Holland is de beste manier om de verkeersveiligheid te ver beteren. Maar bij de opknapbeurt van deze doorgaande weg is een fietspad niet opgenomen. Daarom pleitten de omwonenden er deze week voor in de commis sie verkeer. Bekeken zal worden of het voorstel (financieel) uit voerbaar is. Schiedam - De reeds twee jaar op non-actief staande PvdA-wethouder Hans van Kleef heeftgiste- ren zijn ontslag ingediend bij burgemeester Reinier Scheeres. De leden van zijn fractie en de co alitiepartners D66 en Groenlinks worden vandaag ingelicht over de beslissing van de wethou der. Naar alle waarschijnlijkheid blijft de college-zetel van Van Kleef tot de benoeming van een nieuw college op 1 mei 1994 vacant. Van Kleef meldde zich in de zo mer van 1991 ziek na een conflict met een deel van de PvdA-fractie over zijn functioneren als wet houder. Hem werd verweten dat hij er niet in slaagde het beleid op het vlak van de sociale vernieu wing van de grond te tillen. Van Kleef, die ook de portefeuille onderwijs beheerde, leefde bo vendien in onmin met een deel van zijn ambtelijke adviseurs. De PvdA-fractie stelde in de zomer van 1991 een onderzoek in naar zijn functioneren. Definitieve conclusies werden uiteindelijk niet getrokken. Na zijn langduri ge ziekte zou Hans van Kleef vol gens fractievoorzitter Gé Brou wer fysiek weer in staat zijn om zijn teken op te pakken. „Maar hij ziet geen toekomst meer in de Sehiedamse politiek. Bovendien zou hij zich voor de korte tijd die dit college rest op nieuw in moeten werken. Van Heef is al enige tijd op zoek naar een andere baan. Aanvankelijk dacht hij dat het gemakkelijker solliciteren was met een baan. Maar het omgekeerde blijkt het geval te zijn." Zijn beslissing om ontslag te ne men heeft Van Kleef genomen na gesprekken met burgemeester Scheeres en Gé Brouwer, die sinds vorige week fractievoorzit ter van de PvdA is. Na ampel be raad heeft Van Kleef gisteren te vens zijn ontslag ingediend als raadslid. Aanvankelijk had hij het plan na zijn terugtreden als wet houder in de raadsbankjes terug te keren, maar Scheeres en Brou wer hebben hem dit ontraden. „Persoonlijk zou ik er geen pro bleem mee hebben gehad," zegt Gé Brouwer. „Maar ik denk dat Hans het onderschat Ik had het niet verstandig gevonden. Als hij solliciteert, komt het vermoede lijk toch raar over als hij met één been in de politiek wil blijven." Hans van Kleef werd voor het eerst wethouder in 1986. In de aanloop van de vorige raadsver kiezingen trachtte de kandida- tencommissie van de PvdA hem eind '89 op een zijspoor te zetten, maar op een turbulente ledenver gadering wist de wethouder een stokje voor zijn degradatie te ste ken. Hij kreeg veel steun van de PvdA- aebterban, waardoor de PvdA-on- derhandelaars Aad Wiegman en Hans Bakker feitelijk niet meer om een terugkeer van Van Kleef in het college heen konden. Hij keerde terug als wethouder, al moest hij zijn geliefde portefeuil le stadsvernieuwing afstaan aan nieuwkomer Adri Reijnhout van D66. Het vroegere raadslid Joop de Jong komt als eerste in aanmer king om Hans van Kleef als raads lid op te volgen. De Jong houdt zijn terugkeer in de politiek voor lopig in beraad. De PvdA'er zit in het bestuur van de Woningbouw vereniging Schiedam. Die functie is onverenigbaar met het raads lidmaatschap. Hans van Kleef 2egt in een mon delinge toelichting dat hij altijd al het voornemen had, zich in mei 1994 niet opnieuw als wethouder beschikbaar te stellen. „Ik heb al tijd gezegd dat je niet langer dan twee periodes wethouder moet zijn." Dat hij besloten heeft er eerder uit te stappen, heeft ook te maken met het recente vertrek van Hans Bakker als fractievoorzitter. Bak ker, die de laatste maanden in zijn eigen fractie steeds meer on der vuur kwam te liggen, zorgde er in het najaar van 1991 voor dat Van Kleef overspannen thuis kwam te zitten. Nu Bakker weg is, kan Van Kleef weer redelijk over weg met de partij. „Zijn vertrek heeft de zaken voor mij wel ver sneld, ja. Als Bakker al in 1991 was opgestapt, was ik wellicht nog teruggekomen." Maasland - Maaslanders kunnen hun autowrak bin nenkort kwijt bij Autosloperij C. de Voeght in Honse- lersdijk. Het college van B en W heeft de gemeente raad voorgesteld met deze autosloper een contract tot 1 oktober 1994 aan te gaan. Gemeenten zijn op basis van de Afvalstoffenwet ver plicht een terrein aan te wijzen waar burgers zonder kosten hun autowrak kwijt kunnen. De Maaslandse autosloper Boekesteijn zou dit ook kunnen, maar re kent kosten door aan de gemeente. Het Honselers- dijkse bedrijf doet dat (voorlopig) niet. Het zal een jaar lang noteren hoeveel Maaslandse wrakken wor den aangeleverd, wat de verwerkingskosten zijn, bij voorbeeld voor het afvoeren van accu's en olieën, en de gemeente dan een voorstel doen. Tot die tijd be taalt Maasland niets aan De Voeght. Vlaardingen - Verkeerslichten zullen de'komende jaren in .Vlaardingen - steeds vaker en - sneller op groen staan voor" Set-' sers. Het snelverkeer moet op - wat langere wachttijden - reke nen, want het gemeentebestuur wil de tweewieler meer voorrang - geven in het verkeer/ Dit uitgangspunt wordt aange kondigd in 'Op de fiets naar de volgende eeuw', oftewel het Fietsplan Vlaardingen. Daarin staat dat er jaarlijks 150.000 gul- deri'-moet worden uitgetrokken voor fietsmaatregelen. De ge meenteraad moet daar eind deze maand over beslissen. Het geld is nodig om een aantal doorgaande fietsroutes te verbe teren. Als eerste staat de aanleg van fietspaden langs de Dirk de Derdelaan op deacÜriteiténR}sL,-~ Tevens is er een herbestratings^ programma voor de Vondelstraat in de maak waarin aandacht voor de fietser is terug te vinden.- - De maatregelen vormden onder-: deel van het plan allereerst" de fietsroutes van Holy-Noord naar Vïjfsluizen en van de Westwijk naar Vijfsluizen op een aantal punten te verbeteren. Daarbij moet omrijden voor de fietser tot het verleden gaan behoren. Als overige aandachtpunten worden 'oüdér/meer jde, Schiedamsewég en.Maass^ssé-/ 7 weg genoemd."^V, Berekend is dat ih .Vlaardingen^ nooit méér/dan/rijf. kilometer: hoeft te worden gefietst-om; van de ene "bij .de andere bestemming - te komen. Volgens de opstellers van; het plan- is "dat'niet veel,; maar'toch werd in de afgelopen" jaren 'slechts! yoor.27' procent- van de lokale vérplaatsingen'de! fiets gebruikt,' zo leert onder;! zoek. Dat moet veranderen'door :/Het;geln^'van!cle fiets moet fbólcaantrekkelyker wordendoor jtóTdóenjiiah. hét aantal fiets- hetfietsplan ;ïvastgesteld: Dit kan: worden be- Örëikrriïïddëlkëen vermindering $W%het aantal; -aangiften van -• fietsdiefstalmét'irijfüg procent, /en wel #*,740 naar 370 aangiften ln 2Ü10. Dat Iran bereikt worden, .'.aldus de opstellers van dé nóta, /door onder meer meer stallings- 77 mogelijkheden te creëren. '*In dé nota,wordt ook gespeeld /met de gedachte van' een lease- fietsènplaa Daarbij zou met ge- hmikmaking van' een betaalpas in combinatie met een fietscar- TouseKautomatische fietsstallin- ;gen),'wellichteen levensvatbaar systeem op te zetten zijn'. Martin Moesman (rechts) legt op dit moment de laatste hand aan zijn werkstuk De Staalmeesters. Als extraatje schilderde Henk Moewis (links) hetschilderij De Buurvrouw, dat te zien is achter de rug van Moesman. Beïdeschilderszijnookafgebeeld op De Staal meesters. Foto Dennes van der Wet/Roel Dijkstra Ary van der Linde bezig met zijn hobby. Zijn vrouw Riet kijkt mee. Wie schrijft die blijft. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Eigenlijk was Ary van der Linde koopvaardijmachi- nist, maar het grootste deel van zijn leven werkte de 89-jarige Schiedammer als technisch en chemisch medewerker bij Shell Pernis, Toch bewaart hij aan de enkele jaren, die hij op zee ver toefde zijn mooiste herinnering. Want in die tijd leerde hij zijn vrouw, Riet Plooy, kennen. En al is het precies 65 jaar geleden dat hij haar zijn ja-woord gaf, hij weet zich de eerste ontmoeting met haar nog haarfijn te herinneren. „Ik was net terug na een reis van zes maanden op het slagschip Ha re Majesteit Tromp," duikt hij in zijn verleden. „Als jongen slen terde je altijd over de Broersvest. Dat was vroeger dé ontmoetings plaats voor de jeugd. Toen ik ver lof had ging ik daar dus ook naar toe. Zo ontmoette ik daar in mijn matrozenpakkie de vrouw die nu nog altijd bij me is. Ik ging regel matig met haar dansen in Musis Sacrum. Dat mondde uit in ons huwelijk." Ary en Riet (90) van der Linde zijn geboren en getogen Schiedam mers. Ze hebben twee kinderen, vier kleinkinderen en zijn de trot se overgrootouders van twee ach terkleinkinderen. Lange tijd woonden ze aan de Van Haaren- laan maar toen ze niet langer zelf standig konden wonen, verhuis den ze naar bejaardencentrum De Harg. Het liefst namen ze hun intrek in huize Thurlede maar daar be stond een te lange wachtlijst voor. Desondanks wonen ze nu twee jaar met veel plezier in De Harg. Hel gehoor en de benen van Ary mogen dan niet zo best meer zijn, toch is hij nog volop in beweging. „Ik doe boodschappen, leg elke dag een keutje en rij nog altijd au to," vertelt de krasse tachtiger „Mijn grote hobby is schrijven Dat heb ik altijd graag gedaan Vroeger heb ik in de redactie ge zeten van het orgaan van dien stencentrum De 4Molens en mo menteel schrijf ik regelmatig al lerlei stukjes in het nieuwskrant je van de Harg." Door Carel van der Velden Schiedam - De mare dat er een leuke opdracht te vergeven was deed al enige tijd de ronde in het Sehiedamse kimstenaarscircuit. Maar een aantal schilders deinsde toch terug toen zij hoorden dat ze ventien Schiedammers levens echt op één doek geportretteerd moesten worden. Martin Moes man nam uiteindelijk de uitda ging aan. In zijn atelier aan de Lange Haven tovert hij op dit mo ment eenvoudige kroeglopers met een fijn penseeltje om tot eer biedwaardige vertegenwoordi gers van het gezag. Opdrachtgever is Cock Zwarts, uitbater van café De Buurvrouw op de Appelmarkt en café Juijn in de Gorzen. Ter verlevendiging van de eerstgenoemde zaak kwam hij op het idee om 331 jaar na dato een nieuwe versie van de beroemde Staalmeesters van Rembrandt te laten schilderen. Met dien verstande dat de door Neerlands beroemdste kunste naar afgebeelde hoofden plaats maken voor die van de stamgas ten van de Buurvrouw. „Het probleem is dat er op de Staalmeesters slechts zes perso nen worden afgebeeld," zegt Mar tin Moesman. „Op het schilderij moeten zeventien mensen een plekje krijgen. Ik heb daarom eerst de opstelling van Rem brandt geschilderd op de linker helft van het schilderij. Rechts zijn de zes figuren in gespiegelde vorm nogmaals afgebeeld." Dankzij deze artistieke truc heeft Moesman twaalf personen in het karakteristieke habijt van de Staalmeesters op het reusachtige schilderij kunnen afbeelden. Staalmeesters waren in vroeger tijden ambtenaren die belast wa ren met het onderzoek naar de kleurechtheid van lakens. Het resterende vijftal heeft hij in hun eigentijdse kloffie achter de nota belen opgesteld. „Het twaalftal voert een toneelstuk op," geeft hij uitleg aan zijn creatie. „De ande ren vormen de toeschouwers." Menig nieuwsgierige wipt dezer dagen even het atelier binnen om de vorderingen van Moesman te bekijken. Met name enkele ge- portretteerden komen om de ha verklap kijken, al heeft Moesman dat liever niet. „Het moet eigen lijk een beetje een verrassing blij ven als het schilderij op 17 sep tember in de Buurvrouw wordt onthuld." Dat gebeurt 's avonds om acht uur. Martin Moesman heeft de laatste weken een idee gekregen van wat zijn beroemde voorganger in zijn periode als portretschilder moet hebben ervaren. Van Rembrandt is bekend dat hij conflicten met de door hen geportretteerden had omdat ze in hun ogen niet flatteus genoeg waren afgebeeld. „Henk van Katwijk de vroege re eigenaar van café Juijn en be kend als organisator van het Gor- zenfestival (red) - is al vijf keer komen kijken," lacht Moesman. „Eerst was hij niet tevreden over zijn neus. En net als enkele ande ren begon hij te zeuren dat ik hem heb afgebeeld met een onderkin. Maar ja, die heeft hij nu eenmaal. Daar kan ik niets aan verande ren." Wie het Sehiedamse cafécircuit frequenteert, zal de meeste afge beelde personen vermoedelijk snel herkennen op het schilderij. Uiteraard is eigenaar Cock Zwarts de meest prominente plaats op het schilderij gegund. Erkende kroegtijgers als Rini Eijsberg, Cor Meijer en Henk Moewis zijn direct te herkennen. Hé, en staat daar niet Martin Moesman? De schilder knikt. Als grapje heeft hij ook zichzelf afge beeld. Echt gezoek* 1 d niet, want Moesman brc. zelf wel eens een bezoekje au', liet vo rig jaar geopende café. Moesman, die nog even aan het schilderij kan werken, is zeer be nieuwd naar de reacties als het werk in het café hangt. „Zijn ze het echt?" zegt Moesman over de geportretteerden. „Met die vraag ijsbeer ik vaak door het atelier. „Van de mensen die ik goed ken kan ik dat beoordelen. Maar er zitten er ook een paar bij die ik slechts één of twee keer gezien heb. Daarom is het eigenlijk toch wel goed dat er zo af en toe ie mand komt kijken." Rotterdam/Maasluis - Geheel conform de eis is de 23-jarige Maassluizer die enkele tientallen inbraken en diefstallen heeft ge pleegd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en acht maanden. De man liet tijdens de zitting van twee weken geleden zelf al door schemeren het liefst opgeborgen te willen worden om zodoende niet meer in aanraking te kunnen komen met verdovende midde len. Want daardoor was juist alle ellende begonnen. Op zijn achttiende raakte hij ver slaafd aan cocaïne en heroïne. Om zijn verslaving te kunnen be kostigen sloeg hij aan het inbre ken. Hij verscheen al enkele ma len eerder voor de rechtbank en werd in afkickcentra geplaatst. Omdat die kennelijk weinig soe laas hadden geboden, vond offi ciervan justitie mr. G. Munnichs dat de maat vol was en eiste hij twintig maanden cel. De Maas sluizer had in het afgelopen jaar immers enkele tientallen slacht offers gemaakt. Het was hem hoofdzakelijk om giromaatpasjes, cheques, CD's en fietsen te doen geweest. „Hoe wilt u nu doorgaan?" werd de verdachte tijdens de laatste zit ting door rechtbankpresidente J. M. E. in 't Veld gevraagd. De man verklaarde vastgezet te wil len worden. De inmiddels met zijn familie herstelde band zou garanderen dat drugs buiten zijn bereik zouden blijven. Raadsman W. F. van der Griend toonde daar op positief te zijn gestemd over het toekomstbeeld van zijn cliënt. „Hij heeft me laten weten dat de rook om zijn hoofd is verdwe nen," deelde hy de rechtbank mee. „En door de herstelde fami lieband zit hij weer in een op waartse spiraal."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1