Reijnhout wil weer greep in gemeentekas 17 Stekelnood als kostbaar kleinood Meer vertrouwen in bureau Halt Nieuwlander Guus Klepke wil voor PvdA de raad in 'Vlaardingen heeft een rijke bodem' Rotterdams Dagblad Herkomst 'tegenrapport' Welzijn '90 blijft duister r t Delen Schiedam uren zonder TV Inbrekers ingesloten Gewond na klapband Slingerend tegen de lamp Politie grijpt de verkeerden Inbraken in woningen Meer geld nodig voor volkshuisvesting nu het rijk verder bezuinigt I.Dinsdagïl September.1693 0 Waterweg Schiedam - Ongeveer 7000 gezin pen in de Schïedamse wijken ten zuiden van de spoorlijn hebben .gisteravond geen TV-beelden kunnen ontvangen. Tussen kwart ■voor acht en half elf viel de ont vangst weg doordat een traject- versterker in Schiedam-West het begaf. Bij het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam, exploitant van het kabelnet, kwamen gister avond enkele honderden klach- jten binnen. Het ONS slaagde er pas in de loop de avond in de oor- 'zaak op te sporen en deels te ver helpen. Na half elf keerden beeld en geluid terug op de schermen, maar perfect was de ontvangst 'nog niet. Ook vandaag zit er nog enkele uren een 'brombalk' in het beeld. Het ONS zei vanmorgen te hopen in de loop van de dag een 'nieuwe trajectversterker te kun nen installeren. Storingen als gisteravond moeten binnen afzienbare tijd tot het ver leden behoren. Het ONS heeft een grote vervanging van CAI-ap- paratuur op stapel staan. Maassluis - Op aanwijzing van een getuige heeft de Maassluise politie twee mannen aangehou den die worden verdacht van het plegen van een inbraak in winkel centrum Koningshoek. Dat ge beurde vanacht om kwart voor leen. Na het ingooien van een ruit •namen de daders uit een winkel ■geld weg uit de kassa. Kort na het incident werden een 21-jarige en een 28-jarige Maas- sluizer in de omgeving aangehou den. Het geld werd echter niet bij hen aangetroffen. Vlaardingen - Een 31-jarige pas sagier heeft gistermiddag flinke 'snijwonden aan de arm opgelo pen toen de personenauto waarin •hij meereed een klapband kreeg, -ging slingeren en op de rechterzij belandde. Dat gebeurde om tien over vijf op de noordelijke rijbaan ivan de A 20. De uit Maasland af komstige chauffeur was op weg ■naar zijn woonplaats. De passagier knalde bij de ma- fjioeuvre met zijn rechterarm door het portier. De brandweer was snel ter plaatse om het gevaar van brand af te wenden. Bij de schui ver was de benzinetank lekge- raakt. Als gevolg van de aanrij ding onststond er op de njksweg een flinke file. De politie deelde ■bekeuringen uit aan automobilis ten die achteruit rijdend de file wilden ontlopen. - Een 57-jarige Spij- •kenisser is vanochtend om half 'drie aangehouden toen hij slinge rend over rijksweg 20 reed. De man bleek te veel alcohol genut tigd te hebben. Hij kreeg een rij verbod. Hetzelfde gebeurde met een 44-jarige Vlaardinger. Die werd vannacht even na twaalven voor hetzelfde delict aangehou den in de Vondelstraat. Schiedam - De twee mannen die vrijdagmiddag werden aangehou den op verdenking van het aan vallen van een 22-jarige Schïedamse blijken niets met het incident te maken te hebben. Het duo is inmiddels vrijgelaten. De vrouw werd van achteren in de hals gegrepen, waardoor zij niet in staat was te gillen. Een automo bilist stoorde de daders, waarop zij ervandoor gingen. Niet duide lijk is of zij de vrouw wilden bero ven of aanranden. Schiedam - Uit een woning aan de Zwartewaalsestraat in Schiedam-Zuid zijn een spelcom puter, een kleuren-TV, een boor machine en enkele kledingstuk ken gestolen. De dief kwam het pand vrij gemakkelijk binnen. De voordeur zat niet op het nachtslot. In Vlaardingen werd ingebroken in een huis aan de Nieuwe Kerk straat. De dader forceerde de voordeur. De bewoner mist ver schillende spullen. Schiedam - De Schïedamse wethouder Reijnhout wil een nieu we greep doen in de algemene middelen van de gemeente om de volkshuisvesting op peil te houden. Die staat onder druk als ge volg van bezuinigingen van het rijk. In de begroting was de laatste jaren al extra geld voor de volks huisvesting gereserveerd, maar volgens Reijnhout is er alle re den om meer te doen. Voor een gezonde ontwikkeling van Schiedam is het belangrijk dat er de komende jaren veel meer geld beschikbaar wordt gesteld voor volkshuisvesting, meent hij. Reijnhouts boodschap klinkt door in het Volkshuisvestings plan, dat vorige week is versche nen. Bedragen worden overigens niet genoemd. Het in stevig tem po bouwen en renoveren zijn vol gens de wethouder hard nodig om de voorzieningen op peü te kun nen houden. De gemeente Schiedam is onder meer gecon fronteerd met een halvering van het budget voor de stadsvernieu wing. „Woningbouw levert de stad di rect extra inkomsten op," moti veert de wethouder zijn claim. „Het is gerechtvaardigd een deel van die extra inkomsten die di rect voortvloeien uit woningbouw m de volkshuisvesting te investe ren." Met de extra inkomsten doelt Reijnhout onder meer op de on- roerend-zaakbelasting en de uit kering uit het gemeentefonds. Die zijn onder meer gegroeid omdat er nog steeds huizen bij komen in Schiedam. Reijnhout heeft meer ideeen om de volkshuisvestings sector aan extra geld te helpen Op verschillende plaatsen in de stad ligt gemeentegrond jaren braak. De rente op deze investe ringen moet worden betaald zon der dat er inkomsten tegenover staan Reijnhout stelt voor dit ver lies te kapitaliseren. In plaats van bijvoorbeeld tien jaar geld te beta len voor een braak liggend ter rein, is het volgens hem slimmer om direct te bouwen. Dit voor komt verdere verliezen. In de Volkshuisvestingsnota klinkt ook een pleidooi door om beter te bouwen. Door de bezuini gingen worden veel nieuwbouw projecten tegenwoordig in matige staat opgeleverd. Voor de kwalita tieve impuls heeft de gemeente de medewerking nodig van de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) en het te privati- seren Gemeentelijk Woningbe drijf. Beter en duurder bouwen is mogelijk als de corporaties hun reserves aanspreken. Waarschijn lijk zal hooguit de WBS aan die Wethouder Reijnhout: 'Voor een ge zonde ontwik keling van Schiedam is veel meer geld nodig.' Archieffoto Roel Dijkstra wens tegemoet kunnen komen, want het Gemeentelijk Woning bedrijf kampt met een negatief vermogen van 55 miljoen gulden. Ondanks de voorgestelde impul sen voor de woningbouw voorziet de Volkshuisvestingsnota dat het bouwvolume in Schiedam in de tweede helft van de jaren negen tig flink zal dalen. Vanaf 1990 worden jaarlijks gemiddeld zes honderd woningen gebouwd, de meeste daarvan in Spaland. Van af 1995 zal dat aantal zakken tot naar verwachting driehonderd woningen per jaar. Volgens Reijnhout is dat eigenlijk onvoldoende om het draagvlak van de voorzieningen in Schiedam te vergroten. Hij meent dat er jaarlijks alleen al 250 extra woningen nodig zijn om de dalen de gemiddelde woningbezetting op te vangen. In totaal is er in Schiedam nog ruimte om vijfduizend woningen te bouwen. Op dit moment ligt nog het accent op de stadsuitbrei dingen in Noord, maar volgens Reijnhout is het wenselijk dat de aandacht wordt verschoven naar het bebouwen van lege plekken in de oudere delen van de stad. „We moeten voorkomen dat we te snel gebruik maken van de uit breidingsmogelijkheden Er moet een groter accent worden gelegd op vernieuwing, correctie en uit breiding van de voorraad in de be staande stad." Rozendaal (links) en Bertus Stigter be wonderen het enige exem plaar van de stekelnood dat in Vlaar dingen is te vinden. Een zaadje van de zeldzame plant ont kiemde op de grondstortin Broekpolder. Foto Dennes van Dijkstra m Vlaardingen - Bertus Stigter koestert zijn vondst als een kost baar kleinood. Hij gaat elke dag minstens één keer kijken hoe zijn lieveling het maakt. En belang stellenden neemt hij graag even mee naar het plekje waar zijn troetelplantje groeit. De stekelnood die Bertus enige tijd geleden op de grondstort in de Broekpolder aantrof, ziet er uit als een alledaags gewas. Maar kenners weten wel beter. De ste kelnood groeit alleen langs de grote rivieren. In Vlaardingen en wijde omtrek is het een rariteit. Als je er oog voor hebt. En dat heeft Bertus Stigter. Als oprecht 'natuurdier' („Ik loop al tijd te kijken naar er wat er om ons heen groeit en bloeit") viel het eenzame plantje met zijn lich- groene kleur en typische blad, dat aan wijngaarden doet denken, hem meteen op. Omdat hij zijn vondst niet thuis kon brengen, raadpleegde hij Aad Rozendaal, een deskundige amateur die net als Bertus bij de gemeente Vlaar dingen werkt. Die zag het met een. „Zulke plantjes zie je alleen langs grote rivieren als de Waal De boeken voegen daar aan toe dat de stekelnood alleen voor komt in Noord-Amerika en Euro pa, In Nederland wordt de plant sinds het begin van de twintigste eeuw gesignaleerd. Sinds 1957 is hij ingeburgerd langs de Rijn en de zijtakken daarvan, Hoe de stekelnood op de grond stort in Vlaardingen terecht is ge komen, is bijzonder, maar met verrassend. De schone grond die langs dit deel van de Watersport weg wordt gestoit, bevat vaak grote hoeveelheden rivierzand. Het ligt voor de hand dat daar een zaadje tussen zat dat in de Broek polder gunstige omstandigheden aantrof om er te ontkiemen, Bertus Stigter, die als ambtenaar de grondstort bewaakt, ziet er een bewijs temeer in dat de Broekpol der zich ontwikkelt tot een inte ressant natuurgebied. „Ik vind het ook zo fijn dat steeds meer mensen daar oog voor hebben," vertelt hij. „Jammer alleen dat het hier op de Water&porlweg nog steeds geen 30-kilometerzone is. De gemeente wil er niet aan. De auto's razen voorbij en dat is voor kinderen op de fiets en bejaarden in rolstoelen echt geen pretje. Als je de Broekpolder als een natuur gebied beschouwt, zul je toch iets aan die snelheid moeten doen, denk ik." I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 i 3131BT Vlaardingen te!.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Het onderzoeks rapport van organisatiebureau ODRP over het functioneren van de stichting Welzijn '90 rammelt aan alle kanten. Het is 'een sa menraapselvan kreten, buitenge woon lasterlijk, pertinent onjuist en tendentieus'. Beschuldigingen die er m worden geuit, worden met hard gemaakt en waar de on derzoekers kwalijke praktijken menen te signaleren, laten zij voorbeelden en bewijsvoering achterwege. Kortom, het samen stellen van het rapport was ver spilling van tij d en geld. Dit is de conclusie van de V&P Adviesgroep uit Rotterdam, die het in juni verschenen ODRP- rapport kritisch tegen het licht heeft gehouden. Het rapport van ODRP werd gemaakt in opdracht van de gemeente Vlaardingen (subsidiegever van Welzijn '90). De herkomst van het V&P-com- meniaar is minder duidelijk. Ge meenteraadsleden kregen het gisteren in een blanco envelop, zonder afzender, m de bus. Behalve de opdrachtgevers zelf weet niemand wie V&P heeft in geschakeld en betaald. Vermoe- delyk zitten er enkele personeels leden achter van de stichting die in het vorige rapport onderuit worden gehaald, suggereren zowel de gemeente als het be stuur van Welzijn. „Ik zou graag willen weten wie hier verantwoor delijk voor is," schetst de voorzit ter van Welzijn 90, Hanny van In- gen, haar onwetendheid. Bij Wel zijn was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. V&P laat niets heel van de conclu sies van ODRP, ODRP legde de schuld voor het misfunctioneren van de welzijnskoepet voorname lijk bij enkele 'op macht beluste' personeelsleden. Dit sloeg op on dermeer coordinator George Her ders, onderwijsopbouwwerkster Hanneke Neüssen en jongeren werker Cock Paardekam In het commentaar van V&P wordt ech ter de zwartepiet naar wethouder John Ranshuysen (Welzijn) ge schoven en niet by name ge noemde leden van hel algemeen bestuur. Gesuggereerd wordt dat Rans huysen de inhoud van het ODRP- rapport naar zijn hand zou heb ben gezet, om een 'vendetta' met coordinator Herders uit te vech ten. De twee onderzoekers van ODRP zouden zich hebben laten leiden door het gezegde 'Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt'. Terzijde wordt opge merkt dat de onderzoekers deson danks geregeld hun persoonlijke opvattingen over de politick in Vlaardingen ventileerden. Zo zou Ranshuijsen in een interview met een van de werknemers van Wel zijn zyn afgeschilderd als 'een al coholist' Ranshuijsen zegt in een commen taar dit een 'boeiende' passage te vinden. „Maar ik vraag me wel af wat dit te maken heeft met het on derzoek. En ik betwijfel ten zeer ste of du werkelijk gezegd is." Het mentaar van V&P op het ondei/i-ek van ODRP komt van avond aan de orde in een vergade ring van de raadscommissie wel zijn. Wethouder Ranshuijsen ver wacht dat de commissie het nieu we stuk uiterst kritisch zal beoor delen. „ODRP staat bekend als een zeer goed onderzoeksbureau, dat zich heus niet door mij laat manipuleren." Op de inhoud van het gisteren verspreide 'tegenrap- port' wil Ranshuijsen nog met in gaan. „Dan zal ik het toch eerst of ficieel moeten hebben ontvan gen. Tot nu toe weet ik alleen van horen zeggen wat er ongeveer in staat." Vlaardingen - De wens om een eigen onderkomen te kry gen, is, - na vele jaren touwtrekken, dan toch in vervulling gegaan. Bu reau Halt Waterweg Noord-West heeft sinds gisteren een stek aan de Spechtlaan in Vlaardin gen. Uiterst opgewekt wandelde Halt-medewerkster Bea Tuitert na de officiële opening, verricht door het burgemeestersduo Stam (Vlaardingen) en Ster- kenburg (Maassluis), door het voormalig schoolgebouwije. „Ik werk bijna vier jaar bij Halt en heb me vanaf het begin inge zet voor een eigen ruimte,'* ver telt ze. „Voorheen waren we ge huisvest in het stadhuis en wa ren we voor ons spreekuur aan gewezen op het gebouw van Maatschappelijk Werk aan de Oosthavenkade. Op zaterdag, dan wordt tenslotte ook met de jongeren gewerkt, konden we daar niet terecht. Het werkt nu allemaal veel beter. Alles bij elkaar. De vergaderruimte, het spreekuurlokaal en een plek voor de administratie." De ruimere huisvesting is geen overbodige luxe. Het bureau dat jeugdige vandalen en winkel dieven de gelegenheid biedteen alternatieve straf te ondergaan, heeft jaarlijks met een stijgend aantal gevallen temaken. Daar-j aan ligt'het toenemende.vér-' trouwen van winkeliers die jon ge dieven in de kraag vatten, ten grondslag. Vorig jaar kwamen er meer cliënten over de vloer dan in 1991 en ook dit jaar valt een stijgingwaar te nemen. frDe winkeliers ondervinden dat Bureau Halt goed werk verricht en dat de alternatieve straffen een goede uitwerking hebben," legt Bea Tuitert uit „Daarom zijn ze sneller geneigd aangifte te doen van winkeldiefstallen en de plegers ervan aan te houden en over te dragen aan de politie. In veel gevallen worden de win keldieven die in aanmerking komen voor een Halt-procedure, in het bedrijf waar ze iets heb ben gepikt aan het,werk gezet" Bureau Halt Waterweg Noord- West heeft Vlaardingen em Maassluis als werkterrein. Met het bureau in Schiedam worden nauwe contacten onderhouden. Het ligt In de bedoeling dat bin nenkort ook Hoek van Holland wordt ondergebracht bij het bu reau in Vlaardingen. „Dat valt nu nog onder Rotterdam maar gezien de regiovorming bij de politie is het aannemelijk dat we weldra ook Hoek van Holland in ons pakket krijgen. De afstand is daar sowieso een goede reden voor," aldus Tuitert, Schiedam - Enkele leden van de PvdA-Schiedam hebben de bewo nersvereniging Wonen en Leven in Nieuwland op hun wenken be diend. Vorige week vroegen de bewonersvertegenwoordigers de politiek om inwoners van Nieuw land naar voren te schuiven voor een zetel in de nieuwe gemeente raad. Een clubje PvdA'ers is nu bezig Nieuwlander Guus Klepke op een verkiesbare plaats van de ze partij te krijgen. Klepke heeft zich by het PvdA-bestuur gemeld als kandidaat. Grootste wijk De bewonersvereniging heeft naast de PvdA ook het CDA, de WD, Groen Links en D66 met kiem gevraagd Nieuwlanders voor een raadszetel in aanmer king te laten komen. Op dit mo ment woont geen van de 33 raads leden in Nieuwland, de grootste wijk van Schiedam. De Nieuwlan ders willen een sterke politieke vertegenwoordiging in de raad omdat de wijk aan de vooravond van een grootscheepse en ingrij pende stadsvemieuwingsopera- tie staat Baard Guus Klepke, met zyn karakteris tieke grijze baard, is een bekende verschijning in Schiedam. In Nieuwland begon hy een actie te gen de mogelijke sloop van flat woningen tussen het Wibautplein de Vlaardingerdijk. Het bestuur van de bewonersvereniging Nieuwland is echter voorstander van dit sloopplan. Zy vinden het een goede zaak dat een deel van de flats plaats moet maken voor eengezinswoningen. Klepke is verder de grote man achter de Rode Valken, de emge overgebleven socialistische jeugdvereniging m Nederland. Nog in het afgelopen weekeinde keken duizenden mensen tydens de Brandersfeesten naar de mede door hem georganiseerde water- spelen in de Lange Haven Als meteropnemer van het Open baar Nutsbedrijf gaat Guus Klep ke binnenkort met de zogenoem de pré-Vut, Dat zou de 58-jarige Schiedammer voldoende ty d bie den om zich in te zetten voor het raadswerk. Zijn kandidatuur wordt gesteund dooreen vooraan staand partijlid. Wethouder Aad Wiegman het het afgelopen week einde weten het wel te zien zitten in de Nieuwlander. Door Ben van Haren Vlaardingen - „De bodem van Vlaardingen zit vol met sporen uit een ver verleden. Er liggen voorwerpen van honderden en zelf, duizen den jaren oud in deze bodem, keurif ingepakt in een goed conserverende veengiond. Zo'n bodemarch ïef verdient dus bescherming Jurnen Moree zei het gisteren bij de presenta tie van het onderzoeksrapport over de omvang en kwaliteit van het Vlaardmgse Kv.em ar chief De Vlaardinger Moree, als auheoloog werkzaam by de Oudheidkundige Dienst Rot terdam en twee dagen per week ingehuurd door de gemeente Schiedam, schreef het sa men met Jeroen ter Brugge, voorzitter van de archeologische vereniging Helimum en tot 1 januari tijdelijk aangesteld als stadsarcheo- loog van Vlaardingen. Zij vormen samen met cultuurwethouder Kees van der Windt en ambtenaar Leo Snel (Stadswerk) de Commis sie Oudheidkundig Bodemonderzoek m deze gemeente, die waakt over vernielingen door ongecontroleerd graafwerk. Hun onderzoeksrapport is een inventarisatie van de plaatselijke bodemschatten. Bij elkaar komen ze aan liefst 264 vindplaatsen, die ets vertellen over de geschiedenis van de stad. Bekend is dat hier al bewoning was in de Nieu we Steentijd, Vlaardingen m de vroege mid deleeuwen een belangrijk centrum vormde, wat door overstromingen in de elfde en twaalf de eeuw aan waarde inboette, en voorts een ontgmmngsbasis was voor het omliggende kleiveengebied. De verwachting is dat de Vlaardingse grond zeer veel uniek materiaal bevat over deze periode van veertig eeuwen De in opdracht van burgemeester en wethou ders werkende onderzoekers hebben alle (po tentiële) vindplaatsen aan njksregels getoetst en komen dan tot de conclusie dat zeer veel plekken in Vlaardingen onder wettelyke be scherming dienen te komen. Meer dan zes ge bieden komen zelfs m aanmerking voor plaat sing op de rijksmonumentenlijst vanwege hun uitzonderly ke waarde. Het gaat om de nederzettingsterp/kerkheuvei (Markt en omgeving), van waaruit de stad ver der is gegroeid. Het ook op een terp gelegen complex Hoogstad (oude Moermanterrein) als agrarisch centrum met een belangryke rol in ontgmmngsgeschiedems van de elfde en twaalfde eeuw. Voorts Clattenburg, de als Landje van Chardon bekende terp in Vlaardm- gen-Ambacht, waar boerderyresten uit de elf de eeuw zijn gevonden en waarschijnlijk nog resten te vinden zyn van een 'mottekasteeltje' uit de dertiende eeuw. Net als de vindplaats Holy, de bult in het landschap naast de benzi nepomp by het ziekenhuis, waar al zo'n kas teeltje is gelokaliseerd Een monument van groot nationaal belang vinden de archeologen de zogenaamde Calais IV-kreek, die onder de Ary Koplaan. Vossius- traat, Geert Grootelaan en de Zuidbuurt slin gert. Het gaat om de gehele prehistorische ge- tydekreek, waaraan de Vlaardmgen-cultuur gekoppeld zit. Enkele van de vele nog bestaan de boerderylokaties in het poldergebied van Midden-Delfland en Lickebaert zyn middel eeuwse vestigingsplekken en monumenten voor de ontginningsgeschiedenis van West- Nederland. Wethouder Van der Windt is van mening dat deze rijkdom het nodig maakt dat in de ge- meentelyke organisatie ruimte komt voor het permanente beheer van het bodemarchief. „Zeker omdat het riik op dit gebied meer ver antwoording geeft aan de gemeentes." Al 25 Nederlandse gemeenten gingen Vlaardingen voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1