Woningen op die gouden kantoorlokaties? Kom nou! Ze speculeren liever wat jpfel EEN RONDJE OM UW AUTO Rotterdam, R.A.C. Motors b.v., Autolettestraat 10 (Autostrada), 010-4525222. LOOP MET DEZE ADVERTENTIE EENS Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 september 1993 1 „Er is een cultuuromslag in deze branche van kan toorgebouwen; vaak staan ze veel te hoog in hun - boekwaarde en dan zijn ze niette betalen als je er wo ningbouw van wilt maken. De kantoorjongens zien toch in ons bijna iets minderwaardigs, Woningen op die gouden kantoorlokaties van hen! Moet je na gaan! Daaraan kun je zien: het is en het blijft toch speculatie. De prijs van het gebouw is de helft van de boekwaarde, waardoor men die helft moet afboeken. Er gaat dus in een keer de helft van de waarde af cn dat is de reden dat men niet graag verkoopt. Daarom blijft er zoveel leeg." De SSHR zou ook wel meer willen kopen. Er zijn plekken waar men in de slag is geweest, zonder suc ces. Bij de Wijnhaven en de Scheepmakershaven staan veel kantoren leeg. Daar is men in onderhan deling geweest met diverse eigenaars, maar het is ie dere keer toch weer zo dat ze tegen die boekwaarde aankijken. Van der Post: „We zouden ook wel een van die voormalige kantoren van Nationale Neder landen aan de Schiekade willen kopen, maar ja, de prijs die wij kunnen geven is hun te laag." Benraad: „Onze ervaring is dat een aantal projecten die je in het verleden al eens hebt bekeken en waar je je oog op hebt laten vallen, pas dan naar je toekomen als je weer interessant wordt als opdrachtgever, omdat anderen het niet willen of durven. Wij kunnen met ons soort bewoning in gebouwen dingen doen Eén ding: geen kwaad woord over uw auto. Hij zal ongetwijfeld voorzien zijn van stan daard ABS en een airbag. Hij is vast en zeker voor minimaal 90% recyclebaar en is uiter aard cfk-vrij. Dat zijn tenslotte eisen van deze tijd. Maar doet u nu eens een paar pasjes achteruit en kijk nog eens goed. Hoe vaak ziet u uw auto om u heen als u onderweg bent? Hoe vaak ziet u exact hetzelfde model, misschien zelfs dezelfde kleur, voor, naast of achter u als u (onver hoopt) ergens in de file staat? Nogal vaak waarschijnlijk. Dat is jammer. Want laten we eerlijk zijn, u wilt met uw auto meer dan alleen maar comfortabel van A naar B rijden. U wilt met uw auto ook iets uitdrukken. Iets van uzelf. Niets is tenslotte vervelender dan jezelf voortdurend in de achteruitkijkspiegel tegen te komen. Dat hoeft gelukkig ook niet. Loopt u bij de Saab-dealer maar eens een rondje om de nieuwe Saab 900 En wees niet verbaasd als u vervolgens met een boogje om uw eigen auto heenloopt. DE NIEUWE SAAB 900 STRIKT PERSOONLIJK Saab 900 is leverbaar met de volgende motoren: 2.0 liter I6V (133 pk), 2-3 liter I6V 150 pk), 2.5 liter V<fcjïl7Q pk). Consumentenprijs v.a, f. 56.350.-. U least al een Saab 900 v.a, f. 1.468,-exd. BTW (20.000 km/jaar o.b.v. 48 maanden). Wonen in een bijzonder pand: de voormalige Kerk aan de Goudse Rijweg biedt onde; dak aan stu denten die in collectieve eenheden leven. Foto Joop Reyngoud wechstraat. Van der Post: „Daar zijn we ook lang mee bezig geweest. Medio vorig jaar verhuisde het GEB naar het nieuwe onderkomen." Benraad: „Je weet dat op zo'n plek zwervers wel een slaapplaats willen hebben. Met dat vooruitzicht is het zaak die gebou wen op tijd te verkopen. Positief was het gesprek twee jaar geleden met de wethouders Linthorst én Vermeulen. We klaagden onze nood over het gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden in de binnenstad. Ik denk dat het de onderhandelingen wat heeft versoe peld. We hebben uiteindelijk de GEB-gebouwen voor een christelijke prijs kunnen kopen. Je krijgt niks voor niks in deze stad. Terecht. Dit zou puur on zakelijk zijn.' Enige spectaculaire architectuur kan ck stichting niet worden ontzegd. De nieuwbouw van ciQ SSHR aan de Hofdijk steekt met kop en schouders boven de omringende omgeving uit; Het puntdakjeswijkje dat in de wandeling Klein Volendam heet, wordt er nog wat Madurodam-achtiger door. Aan de Kralingse Kerklaan (bij metrostation Kralingsezoom) staat een golvende laagbouw, vanwege zijn vorm 'de Snor' ge noemd. Beide van architect Jan Hoogstad. Maar behalve de nieuwbouw zyn er ook gebouwen Ergernis De directie van de SSHR ergert zich aan die mentali teit. Hun woningbedrijf kan aan die afgedankte en verlaten gebouwen een nieuw leven geven, een twee de gebruik. Belangrijk is dat ze op de noordelijke oe ver staan. Daar houdt men bikkelhard aan vast. De doelgroep (studenten en starters op de woning markt) wil niet anders. Benraad: „Je kunt wel gaan bouwen in een buitenwijk als Zevenkamp, maar dan bouw je voor de leegstand, Onze huurders willen toch uiteindelijk allemaal naar de binnenstad. Dat betekent dat we veroordeeld 2Jjn lokaties op de noordelijke oever te zoeken. Je kunt daar niet zo maar op afroep een kaveltje kopen en als het wel kan dan is een grote projectontwikkelaar onze concur rent, dus dat verliezen we. Waardoor we genoodzaakt zijn bestaande gebouwen te vinden." Van der Post: „Rotterdam heeft een leegstand van minstens een half miljoen vierkante meter, maar ik denk dat het meer is." Benraad: „Natuurlijk is het meer, alleen wordt het versluierd. Men zegt dat men met renovatie bezig is of dat het 'tijdelijk' leegstaat. In de vastgoedwereld wil men niet graag vastgelegd hebben hoeveel er werkelijk onbenut is en hoe lang, daar zijn makelaars niet erg van gecharmeerd. Daar bij is Rotterdam een vervangingsmarkt en dat bete kent dat de nieuwbouwkantoren als zoete broodjes over de toonbank gaan; nieuwbouw op de Kop van Zuid zal straks best verhuurd worden, geen pro bleem, gevolg is alleen dat er veel lege kantoren in -de-binnenstad achterblijven. En die staan dan in ge- bieden met straatjes waar onvoldoende parkeervoor zieningen zijn, maar wel op een eentrumlokatie. Daar ligt dan op den duur onze kans. Aan de Wijnha ven bijvoorbeeld, in Let Scheepmakerskwartier (Ca- -landstraat, Rivierstraat). Ons dagelijks probleem is die gebouwen te kunnen inkopen," Door Herman Moscoviter Twee jaar geleden klaagden de directeuren van de Stichting Studenten Huisvesting hun nood bij het Rotterdamse stadsbestuur. Wat was dat nou voor beleid? Een gemeentelijke nota schrijven datje 'het wonen in de binnen stad wilt stimuleren' en tegelijkaeeepteren dat •fr nauwelijks woningen kunnen worden ge realiseerd omdat de kantoormarkt zo domi nant is? Daar zit immers het geld. Dus kopen projectontwikkelaars grond voor nieuwbouw, 'of laten eigenaren en makelaars oudere kanto ren leegstaan totdat de economische omstan digheden weer hoop op verkoop bieden. Zo werkt de vrije markt. Er was ten tijde van die huizenhoge noodkreet een wachtlijst van 2000 studenten voor wooneenheden van de Stichting Studenten Huisvesting Rotterdam (SSHR). Er zat geen beweging meer in. Per jaar wer den een paar honderd nieuwe eenheden aan het be stand van de SSHR toegevoegd. Dat was alles. Het schoot maar 'niet op. De universiteit en de ho gescholen met hun 38.000 studen ten deden bij herhaling een klem mend beroep op meer woonruim te. Wat was dat? Een studenten stad zonder'kamers? Internatio nale studenten die een half jaar -naar Rotterdam kwamen, konden niet worden ondergebracht. Die stonden niet op een wachtlijst. De stafleden van de SSHR zeiden: „We zouden wel graag iets voor hen willen doen, maar dan zou den we studenten die regulier op dp wachtlijst stonden passeren en dat kon niet." Grote leegstand van oudere kan toren in Rotterdam is hen dus een doorn in het oog. De makelaars en projectontwikkelaars mogen dan wel stellen dat 'het wel meevalt' met die leegstand, directeur J.B. Benraad en zijn adjunct R.L. Var. derRostvap,^Slachting Studen ten ï^tec. Vaak genoeg stoten 'ze hun neus als _r> een onver- huurd en onverkocht kantoorpand wil i kopen om daar studenteneenheden in te maken. Benraad: „Het is heel raar als je aan de buitenkant staat toe te kijken. Je vraagt je af waarom er zoveel leegstaat en je.niet meer kunt kopen. Het moet heel lang, vijf tot tien; jaar, Igegstaanivril nien het van de hand doen. Hetjoudesgroter kantoorgebouw van Van der Vorm aan de Votlenhovenstraat/Westzeedijk bijvoorbeeld, waar later Mees en Zonen in heeft gezeten. Staat al jaren leeg. Maar ze willen het niet van de hand doen, hoor, tenminste niet voor de woningprijs. Wel voor het dubbele, de kantorenprijs. Ze laten het liever leeg." Een explosie van bouwactiviteit. Anders is het niet te noemen. Dé Stichting Studenten Huisvesting Rotterdam heeft nu #00 eenheden in de hele stad. In 1962 waren dat er SéAan het eind van dit jaar zijn hét er net geen 4900. Een inhaalslag^?' V;: V Doorgroeien naar 6000 is het motto. De SSHR is daarmee landelijk gezien etó van dé grootste studentenhuisvesters geworden. Gespecialiseerd en niet van plan een 'gewone'. woningbouwcorporatie te worden, waarbij het onder dak brengen va» 'siudeBfea en werkende jongeren een afgeleide is. Directeur Benraad: „Nee, we kunnen in Rotterdam op de woningmarkt nog veel doen. We willen onsdoor onze specialisatie blijven onderscheiden." Boven op de toren van het oude GEB-gebouw. Directeuren Van der Posten Benraad (rechts): „Voor een christelijke prijs ge kocht." Foto Joop Rpvngoud waar andere opdrachtgevers bestaande gebouwen hzullen moeten slopen." f - Inmiddels heeft Rotterdam een beleidsuitgangspunt geformuleerd in het rapport 'Een nieuwe toekomst voor bestaande gebouwen'. Niet zomaar alles afbre- ken. Eerst kijken of een tweede leven van een ge bouwtot de mogelijkheden behoort. Studentenhuis vesting is een van de mogelijkheden daarbij. Niet al leen omdat de SSHR subsidietechnisch wordt onder steund door de gemeente, net als andere woningcor poraties, maar ook omdat er, zoals Benraad het graag uitlegt, „meer kleine sinaasappels in eenzelfde kist kunnen dan grote." Studenteneenheden zjjn gemid deld 18 vierkante meter. Zèer kleine sinaasappels dus. Wie in eenzelfde bestaand gebouw normale wooneenheden wil maken, moet vaak een exorbitant hoge prijs vragen. Daar ligt de voorsprong van de SSHR. Van der Post: „Wij hebben éen aantal eisen niet die anderen wel hebben: we hoeven geen buitenruimte te maken. Als we aan zo'n GEB-gebouw balkons zou den moeten bevestigen kost dat goud. Daarbij wordt er relatief weinig gebruik van gemaakt. We kiezen voor collectieve buitenruimten.. Dakterrassen. Dat scheelt enorm bij de aanpak." Benraad: „Wij bouwen voor een bepaald budget. Zo'n balkon komt terug in de huurprijs. Daarbij is onze doelgroep gewend col lectief te leven. Met fietsenbergingen, wasmachine ruimtes; kopieerhokken, dakterrassen. Het is voor hen belangrijk dat ze hun studiegenoten ergens an- ders kunnen ontmoeten. Op een overdekt binnen plein. Op zo'n gezamenlijk dakterras. Wat wij willen is het collectief gedrag van onze doelgroep positief benutten." Studentenhuisvesting koopt ook bestaande gebou wen van de gemeente. Bijvoorbeeld de grote GEB-lo- caties aan de Rochussenstraat en de Willem Buyte- die vroeger een andere functie hadden, In de pakhui zen Caland 1 en 2 aan de Rivierstraat, in het architec tenbureau aan de Essenburgsingel, in de kerk aan de Goudse Rijweg wonen nu studenten. Er wordt hard gewerkt aan de ombouw van de GEB-gebouwen in west en bovenop de tramremise achter de Oost zeedijk. Levensstijl Sommige buurten zie je ingrijpend veranderen met de komst van zo'n kluit studenten. Vaak is er aan vankelijk verzet tegen de komst van de nieuwe buur- dersgroep. Ze wordt niet altijd even positief bena derd. Ze brengt immers andere normen en waarden mee. Een andere levensstijl. Benraad: „Ons specialisme zit hem ook in het behe ren en verhuren van wat gebouwd is. Alle dingen die de buurt denkt dat er gaan gebeuren wanneer er stu dentenhuisvesting komt, moeten er dus niet gebeu ren. We kennen een grote mate van vrijheid om col lectief het gebouw te beheren. Er moet onderlinge sociale controle zijn. Wij willen als SSHR geen poli tieagent of huismeester zijn. De studenten/bewoners moeten het zelf onderling oplossen. Elk groot ge bouw kent een wooncommissie die met ons zaken af handelt. We gaan bijna niet met individuele bewo ners in de slag. In de bewonerscommissie zitten de regelneven en -nichten, En de vertegenwoordiger in het gebouw is de studentbeheerder met een assis tent-beheerder. Die hebben contact met de wijk agent, de buurtvereniging, de winkeliersvereniging. Zij zijn het aanspreekpunt voor het gebouw. We pro beren een nieuw gebouw ook altijd meteen her kenbaar te laten zijn voor de buurt. Kom eens kijken, zegt de wooncommissie tegen de buurtbewoners." Van der Post: „In grotere woongemeenschappen zyn de studenten gedwongen regels te hanteren. Anders gaat het mis. Een wooncommissie kan zelf boetes be palen. Een vuilniszak op de gang 25 gulden; een fiets 50 gulden. Dat regelen ze. Het wordt betaald en die zak of fiets gaat weg." Staan er teveel fietsen voor de deur die in de berging behoren te worden gezet, dan gaat er een briefje rond. En anders volgt er grote schoonmaak. Klachten van de buurt worden serieus genomen. Anderzijds zijn er ook vaak positieve ef fecten: de buurt wordt levendiger en het economisch draagvlak breder. De middenstanders en de horeca reageren over het algemeen zeer welwillend. Nieuwe wegen De SSHR slaat inmiddels een aantal nieuwe wegen in. Nu bestaat 10 procent van het hele bestand uit zelfstandige eenheden. Kamers met een keuken en wasgelegenheid. Die kosten aan kale huur gemid deld 350 gulden per maand, 100 gulden meer dan de collectieve eenheden, waar verscheidene bewoners keuken en sanitair delen. Benraad: „We merken dat er een markt voor zelfstandige eenheden is. Er zijn veel studenten die na afloop van hun studie nergens heen kunnen wat betreft woonruimte. Die stromen graag door van een collectieve naar een zelfstandige eenheid." De SSHR experimenteert ook rrct. goedkope be drijfsruimten. Van der Post: „Gezien de terugloop van subsidiemogelijkheden voor studenten is een groei van hun ondernemingslust te zien. Ze moeten geld verdienen. Daar willen wij op inspelen. Hebben we ruimtes in onze gebouwen die niet bewoond kun nen worden, maar die wel geschikt zyn voor een be drijfje. dan verhuren we die. Dat kun je ook doen als gespecialiseerde, categorale woningstichting."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3