11 Gemeente Vlaardingen moet afslanken Rotterdams Dagblad ÜI Treurwilg blijft eenzaam over na omkappen honderd bomen Plan voor appartementen in historisch handelsentrepot Ambtenaren moeten efficiënter werken, 34 arbeidsplaatsen verdwijnen 'Maaslands tankstation niet nadelig voor Wipperspark' WV's willen betere promotie Waterweggebied! Autodieven aangehouden Woniuginbreker gearresteerd Inbraken in kelderboxen Vriendelijke zakkenroller Platanen blijven Uk - - 88 *4 §gB§ SUB Bouwplannen Calandterrein gepresenteerd Geen dienst verlening voor 'loopjongens' hasj-transport Donflerdag 23 September 1993 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: ÖlG-2340055/fax.; 4349754 VIaardingen - In Rotterdam zijn gistermiddag twee inwoners van die stad van 26 en 31 jaar aange houden omdat zij in een gestolen auto reden. De wagen was op 8 september in gaardingen ont vreemd. De verdachten werden overgebracht naar Vlaardingen. Op de Zwaluwenlaan werden af gelopen nacht nog eens vier Rot terdammers gearresteerd toen zij probeerden een auto te stelen. De mannen waren 21, 23, 24 en 29 jaar. Het viertal werd, dankzij een telefoontje van een buurtbewo ner, op heterdaad betrapt De Rot terdammers zitten nog vast op het bureau. Een nacht eerder werd in Vlaar dingen een bestelauto gestolen in de Nijverheidsstraat. De dader is nog onbekend. Vlaardingen - De Rotterdamse politie heeft gisterochtend een 36- jarige man opgepakt die in het be zit was van spullen die gestolen waren bij een inbraak in de Pieter Karei Drossaertstraat in Vlaardin gen. De man, afkomstig uit Rot terdam, werd overgedragen aan de Vlaardingse politie voor verder onderzoek. Schiedam - Gereedschap, vis spullen en een heggeschaar ver dwenen dinsdagavond uit een kelderbox aan het Albert van Raalteplein in Schiedam. De kel derdeur werd geforceerd. Aan de Joseph Eijlstraat werd eveneens een kelderruimte open gebroken. De dader bediende zich vermoedelijk van een breek ijzer. De buit bestond uit een sportfiets, een midi-set, studie boeken, strips, een boormachine en handgereedschap, een tennis racket, een koffer, schaatsen, een verrekijker, een hangklok en een hengel. Schiedam - Een attente jonge man die in een winkel aan de 's- Gravelandseweg een 83-jarige vrouw aanbood haar te helpen met het inpakken van haar bood schappen, bleek achteraf een or dinaire zakkenroller. Dp onge veer 25-jarige man deed du inko pen van de vrouw in haar tas en nam vriendelijk afscheid, maar even later miste de vrouw haar portemonnee. Die had de jonge man uit haar jaszak gerold. Maasland - Tegen het aanvanke lijke voornemen van het Maas- landse college van B en W in blij ven de veertien platanen aan de Hofsingel toch staan. Ook de vijf lindebomen aan de Stationsstraat en de twee grote populieren bij de gereformeerde kerk worden niet gerooid. „Ik ben blij dat die platanen be houden blijven," zegt het CDA- raadsüd Van der Meer. Hij heeft zich, met succes, sterk gemaakt om hel collegebesluit ongedaan te maken. Van der Meer erkent wel dat de platanen een regelma tig onderhoud behoeven. Met een snoeibeurt wordt ook de eventu ele overlast voor het vrachtver keer voorkomen. Volgens wethouder Houtenbos berust het bericht tot rooien van de bomen aan de Stationsstrat en de Slot de Houvelaan op een mis verstand. Hoe dat is ontstaan is hem niet helemaal duidelijk. „Die vijf lindebomen gaan niet om," verzekerde hij de raad. „En ook voor de twee populieren bij de kerk hebben we geen plannen om te rooien. Ze blijven allemaal staan." Wel worden er aan de Huis te Vel- delaan ter hoogte van de Stations straat enkele populieren verwij derd. „Maar daar is door de bewo ners zelf om gevraagd," stelt Houtenbos. De bomen geven overlast met de lichtinval van de aanwonenden. Houtenbos heeft de raad ook ver zekerd dat er gewerkt wordt aan het groenplan m de nieuwbouw wijk Transparand in de Comman deurspolder. „Het is wat uitgelo pen," stelt de wethouder, „maar de beplanting kumt eiaan.*' Gelij kertijd zullen ook de diverse speelterreintjes worden afge maakt. Maquette van het tot woonblok omgebouwde handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat. Pro jectontwikkelaar Geerlings heeft er 29 appartementen in gepland. Foto Roei oijkstra Schiedam - De uit Deventer af komstige projectontwikkelaar Geerlings wil het historische han delsentrepot tussen de Lange Nieuwstraat en de Nieuwe Haven omtoveren in een luxe apparte mentencomplex. Er zijn 29 appar tementen in het met name voor opslag van dranken bedoelde ge bouw gepland. Elke wooneenheid moet een afmeting van 13 bij 13 meter krijgen. De projectontwikkelaar wil bin nenkort beginnen met de ver koop van de appartementen. Een precieze prijs is nog niet bekend, maar een woordvoerder van Geer lings verwacht dat de womngen 'iets duurder dan twee ton' zullen worden. De bouw kan pas starten als er overeenstemming is bereikt met de gemeente over onder meer de verkoopprijs van het complex en de erfpachtvoorwaar- den. „Wij venvachten geen grote pro lslemen," zegt de woordvoerder van Geerlings. „Er zijn al contac ten met de aannemer. In het ver leden hebben we meer van dit soort projecten gedaan. In Gro ningen hebben we bijvoorbeeld een kerk verbouwd tot wonin gen." Accijnzen Voor het tot het gemeentelijke be zit behorende handelsentrepot wordt al enkele jaren een nieuwe bestemming gezocht In de in 1851 gebouwde pakhuizen kun nen waren zonder betaling van belasting en accijnzen worden op geslagen, Met name de jeneverin- dustrie maakte vroeger druk ge bruik van de opslagfaciliteiten. De verschuldigde accijnzen, te genwoordig meer dan tien gulden voor een fles jenever, worden pas betaald als ze naar de groothandel worden getransporteerd. Dit heeft als voordeel dat de distilla teurs minder in hun voorraad hoeven te investeren. De gemeente ziet het tegenwoor dig echter niet meer als haar taak om opslagfaciliteiten te bieden. De meeste distillateurs hebben hun belastingvrije magazijn aan huis. Een groot deel van het en trepot is daardoor onbenut. De jeneverstokers Wanders en UTO vormden de laatste jaren de belangrijkste klanten. Voor de op slag van haar Notaris-jenevers heeft de UTO reeds een alterna tieve lokatie gevonden. Onlangs kocht de firma het voormalige ge bouw van Ter Meulen aan de Bur gemeester Honnerlage Grete- Iaan. Professor Piet Sanders uit Schiedam lanceerde enkele jaren geleden het plan om een kunste naarscentrum en een pottebak- kersmuseum in het entrepot te vestigen. Dit plan strandde echter op de hoge kosten. Sanders dacht vijf miljoen voor zijn plannen no dig te hebben. Ook in samenwer king met een Amsterdamse pro jectontwikkelaar kwam het pro ject uiteindelijk niet van de grond. Het handelsentrepot werd on langs op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst, maar vol gens woordvoerder Flip Bohré van de gemeente Schiedam mag de projectontwikkelaar de gevel beperkt aanpassen. De zijde aan het water van de Nieuwe Haven blijft vrijwel ongewijzigd. In de blinde zijmuren wil projectont wikkelaar Geerlings ramen aan brengen om de liehttoetreding tot de appartementen te waarborgen. Verder wordt het straatje in het hart van het complex overdekt met glas. „Maar er moet nog met de buren over de plannen worden gespro ken," zegt Bohré. „De kans be staat dat een deel van de 29 ruim tes een bedrijfsfunctie krijgt. Al ligt de Lange Nieuwstraat natuur lijk niet zo goed in de loop van het publiek." Door Peter de Lange Vlaardingen - Bij de gemeente Vlaardingen moeten in 1997 34 arbeidsplaatsen zijn verdwenen. Deze inkrimping van het per soneelsbestand zal gebeuren via natuurlijk verloop. Aan ge dwongen ontslagen wordt niet gedacht De personele afslanking is een gevolg van het Organisatie- en Ontwikkelingsproces, dat in to taal zo'n twaalf miljoen gulden kost. Om dat geld terug te verdie nen, moet het ambtelijk apparaat jaarlijks ongeveer drie miljoen bezuinigen. Lagere personeels kosten vormen daarvan een be langrijk onderdeel. Er moet effi ciënter en vooral goedkoper wor den gewerkt, kreeg het Vlaar dingse ambtenarenkorps gisteren en eergisteren in twee speciale bijeenkomsten te horen. Gisteren ging een brief uit naar alle gemeentelijke diensten waar in de voorgenomen besparingen puntsgewijs worden opgesomd. De zwaarste klappen krijgt de Dienst Welzijn te verwerken. Daar moet op jaarbasis 1,3 mil joen gulden worden bezuinigd De Dienst Milieu levert een half miljoen in, de Bestuursdienst en de Dienst Stadswerk ieder vier ton en de Facilitaire Dienst een kleine drie ton. De maatregelen om geld uit te sparen vaneren in het schrap pen van vacatures ot het intrek ken van de regeling om kunst werken te lenen waarmee de ge meentelijke gebouwen worden opgevrolijkt. Taxaties Voorbeelden van goedkoper wer ken zijn twee in plaats van drie mensen o> e vuilnisauto's in de wijken v.„ar blokcontainers staan, het uitbesteden van de taxaties voor de onroerende zaak belasting, het schrijven van min der adviesnota's, en het minder vaak inschakelen van (dure) ad viesbureau^. Burgemeester en wethouders hebben de maatregelen dinsdag vastgesteld. Daaraan ging een lange besluitvorming vooraf, die zich voornamelijk in besloten heid voltrok. Ook het senioren convent (de fractievoorzitters van alle partijen in de gemeenteraad) kwam er voor bijeen. Als basis voor de besluitvorming diende verder een efficiency-onderzoek bij de gemeente door Bureau Khjnveld Management. Dat het gemeentepersoneel zo kort na de besluitvorming door B en W werd ingelicht, heeft moge lijk te maken met schriftelijke vragen die gemeenteraadslid Re- mi Poppe (SP) eind vorige week stelde. Poppe bracht met zijn beklagrede over de in de "Vlaardingse politiek heersende cultuur van besloten vergaderen in de openbaarheid dat door het O O-proces circa 50 vacatures op de tocht zouden ko men te staan. Slechts een oude treur wilg, vlak ach ter de wande laar, ontkomt aan de kap op het bij wande laars populai re Usselhoe ve-terrein. Al Ie andere bomen moe- V*" 0 '"V' ten wijken voor de bouw jan zestien woningen Rechts de Po- polieren dreef. Foto Wel/Roet Dijkstra -A'v. - - Vlaardingen - Als wethouder Ton van der Steen zijn zm krijgt, zal straks van alle oorspronkelijke bomen op het Dsselhoeveterrem in Vlaardingen slechts één treur wilg overblijven. Voor de bouw van zestien woningen aan de rand van Holy wil hij 105 bomen en boompjes laten kappen. Daaron der zijn alle exemplaren, die van oudsher het gezicht van de uit 1934 daterende hoeve hebben be paald. Het gaat om een karakteristieke rij populieren van bijna zestig jaar oud, die volgens oud gebruik in het Nederlandse polderland schap zijn geplaatst als windvan gers. Ook sneuvelen 22 knotbo- men langs de noordwestrand van het terrein, de gehele boomgaard met twaalf appel- en perenbo men, 35 elzen, dne wilgen, een es, een iep en de treurwilg, die naast de voormalige toegang tot het ter- rem over de sloot hangt Ook wordt de verwijdering van jonge re populieren in een pas nog op gehoogd plantsoen aan de ge meenteraad voorgesteld. Volgens Van der Steen is de ver wijdering van vrijwel alle bomen noodzakelijk om de bouw en een beperkte bodemsanering moge lijk te maken. Omwonenden trek ken dit standpunt in twijfel. Zij hebben het gemeentebestuur ge vraagd de kopers van de zestien te bouwen woningen te verplich ten de oude bomen in stand te houden of anders een rand van het terrein met uit handen te ge ven maar als openbaar plantsoen te handhaven. Hun verzoek is af gewezen. Alleen de eenzame treurwilg en de vijftien jaar gele den aan de oostkant van het ter rein geplante knotwilgen zouden kunnen blijven staan. Edwin Koot van de Bomenstich- ting in Utrecht vraagt zich af of met een beetje inspanning de massale kap van de gezonde oude bomen met voorkomen kan wor den ,,lk ken de situatie ter plek ke niet, maar weet dat met het verdwijnen van zoveel bomen ook de rest van de flora en de fauna worden aangc-tast. Zeker bomen rijen aan de rand van een terrein moeten in het bouwplan in te pas sen zjjn. Net zoals met die ene treurwilg gebeurt. Trouwens bij de overdracht van de grond kan de gemeente ook de randvoor waarde stellen aan de kopers, dat de oude bomen gehandhaafd blij ven. Elders in Nederland gebeurt dat ook." De gemeenteraad beslist op 29 september over iiet voorstel van Van der Steen. Overigens moet de provincie ook nog een. verklaring van geen bezwaar afgeven. Maassluis - Bewoners van het Wipperspark in Maassluis zullen geen hinder ondervinden van het benzinestation dat Shell nog dit aar wü bouwen aan de voet van Rijksweg 20. Dat verwacht de ge meente Maassluis. Het toekom stige pompstation, gesitueerd aan het uiterste einde van Laan '40- '45, ligt volgens de gemeente op enkele honderden meters afstand van de dichtstbijzijnde woning. „Er zijn totaal geen nadelige con sequenties aan verbonden," meent een zegsman van de ge meente. Aanvankelijk was Maassluis erg kritisch over de bouw van het tankstation, dat op Maaslands grondgebied ligt, pal op de grens van de beide gemeenten. Maar na grordige bestudenng van het be stemmingsplan en dc tekenin gen. kwam de gemeente tot de slotsom dat er geen steekhouden de bezwaren konden worden aan gevoerd. Wel is het Maassluis niet ontgaan dat Maasland andermaal een be drijfsmatige voorziening direct op de grens met de buurgemeente laat bouwen „Ze leggen het weer daar neer waar ze er zelf geen en kele last mee hebben," meent de Maassluise woordvoerder. Eerder gebeurde hetzelfde mot c-en groot transportcentrum op de grens met Maassluis-West. Maassluis protesteerde daartegen uit vrees voor ernstige geluidshinder. Mc. "Huis heeft zich bij de plan nen voor een tankstation moge lijk ook van bezwaren onthouden omdat de gemeente enige boter op het hoofd heeft. De gemeente heeft in de jaren tachtig zelf ge tracht langs Laan '40-45 een tank station van Shell onder te bren gen. Dat plan werd verijdeld door de Kroon, die oordeelde dat het station te dicht in de buurt van de woningen aan de Jeroen Bosch straat zou komen. Een woordvoerder van de olie maatschappij zegt dat Shell het nieuwe pompstation nog voor de kerst wil openen. Het benzinesta tion, dat anderhalf miljoen gul den kost, 2al worden geëxploi teerd door Foudraine BV, een be drijf dat in deze regio al diverse tankstations beheert Shell gaat de voorziening op d van Maasland en Maassl u i oren in de nieuwe huisstijl. Hoek van Holland - Het gebouw van de voormalige ir. Caland-Ma- vo en het vroegere GEB-gebouw aan de Middenscheepvaartstraat in Hoek van Holland worden ge sloopt. De Hoek heeft sinds twee jaar geen eigen Mavo meer omdat het leerlingenaantal onder het wettelijk minimum was gedaald. Het GEB-gebouw is door reorga nisatie leeg gekomen. Hijnea Vermeer Architecten uit Naaldwyk heeft voor het terrein een bouwplan ontworpen in een U-vorm met een ruime verschei denheid aan woningen en appar tementen. In het plan zijn zeven eengezinswoningen, 55 apparte menten en vijf penthouses onder gebracht. Het is de bedoeling de eengezins woningen in drie lagen te bouwen, terwijl de appartemen ten vier bouwlagen zullen krij gen, waarvan de vierde laag ais het ware teruggelegd gaat worden in de gevel, teneinde het huidige beeld in de Schoolstraat niet te veel te verstoren. Toch zijn twee bewoners van de Schoolstraat op voorhand al tegen de plannen, om iat ze vrezen dat er teveel zon licht wordt weggenomen. De ini tiatiefnemers hebben *«egezegd dat zo spoedig mogelijk metingen ten aanzien van het zonlicht zul len worden gedaan. Rotterdam/Schiedam - Hun aan deel in de hasj-smokkei heeft de Schiedammers C. van L. en W. van der L. geen financieel voor deel, maar een gevangenisstraf opgeleverd. Beide raadslieden van de verdachten drongen tij dens de zitting van twee weken geleden aan op dienstverlening. De rechtbank wees dat verzoek af en veroordeelde Van L. tot een ge vangenisstraf van achttien maan den, waarvan drie voorwaarde lijk, Zijn compaan Van der L. kreeg twaalf maanden, waarvan eveneens drie maanden voor waardelijk, opgelegd. Tegen Van L. was door officier mr. J.P. Wittop Koning ook een geldboete van vijfduizend gulden geëist. Die eis werd met door de rechtbank overgenomen. De 45-jarige Schiedammer had zich niet alleen schuldig gemaakt aan het vervoer van duizend kilo hasj afkomstig uit Marokko en ze ven kilo XTC-pillen. Hem werd ook de mishandeling van een bus chauffeur en het in bezit hebben van vijfhonderd pillen amfttemi- ne ten laste gelegd Zijn com paan, de 47-jarige Van der L., hoorde destijds twintig maanden en ook een boete van vijfduizend gulden eisen. Hij zou een belang rijkere rol hebben gespeeld. Niet alleen hun advocaten maar ook de verdachten zelf vroegen de rechtbank clementie toe te pas sen bij het bepalen van de straf maat. Omdat de jongste van de twee uitzicht heeft op een baan en de ander bij zijn zoon in het be drijf aan de slag kan, vroegen ze de eventuele straf om te zetten in dienstverlening. Door hun raads lieden werd het tweetal niet ge zien als doorgewinterde crimine len maar als een stel 'loopjon gens'. Ze 'ouden hopeloos in geldproblemen hebben gezeten en in een poging daar uit te ko men, met de verkeerde mensen in aanraking zjjn gekomen. De twee zijn niet de enigen die voor hun medeplegen aan het hasj-tranport achter de tralies moeten. Eerder dit jaar werd tus senpersoon C. van M. al veroor deeld tot drie jaar cel. Vlaardingen - De drie VWs in het noordelijk Waterweggebied (Schiedam, "Gaardingen, Hoek van Holland) willen gezamenlijk het dagtoerisme gaan promoten. Dat kan door bundeling van het al bestaande aanbod van wandel- en fietstochten en het samenstellen van twee- of driedaagse verbhjfs- arrangementen. Als grote trek pleister moet de Nieuwe Water weg dienen, het „balkon van waaraf het gehele wereldhaven gebied is te zien en te verklaren". Dit staat in de onlangs versche nen nota 'Weg langs de Water weg', die de drie W?s gezamen lijk hebben gemaakt. Oorspron kelijk was Maassluis ook in dit sa menwerkingsverband opgeno men. Maar deze toeristische dienst moest afhaken omdat de gemeente Maassluis geen geld meer wilde steken in de plaatse lijke VW, De opheffing van de Maassluise Vereniging voor Vreemdelingen verkeer lijkt symptomatisch voor het gebrek aan vertrouwen in het nut van toeristische promotie in het Waterweggebied, valt tussen de regels doer in de nota te lezen. De opsteller (de Schiedamse VW-directeur Ruud Pillard) ver baast zich er over dat er tot nu toe zo weinig is gedaan aan het 'ver kopen' van de attracties die het gebied tussen de Hoek en Schiedam wel degelijk te bieden heeft. Ook het bedrijfsleven ziet er kennelijk geen heil in, want, constateert Pillard, er zjjn maar weinig mensen in deze omgeving die hun brood verdienen met dienstverlening aan dagjesmen sen. Dat zou snel moeten veranderen. Het noordelijk Waterweggebied heeft, behalve een breed panora ma op de drukbevaren Waterweg, dagjesmensen ook dingen te le den als verschillende natuui. - bieden (Staelduinsebos, Broek polder, de liekebaert) en een 'oer- hollands imago'. Daarnaast zijn er sporen van een rijke industriële historie te vinden, zoals musea die betrekking hebben op de vis serij en het gedistilleerd. De kosten voor een betere promo tie van het Waterweggebied wor den geschat op 41.000 gulden. f."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1